Zwoegende werkers trotseren dag en nacht het slechte weer 1 Overal waar leed is, is zegen nabij Rouwend Nederland herdenkt zijn honderden doden )RR r in Fijnaart? Tot hoofd en hart Gedichte dijken resultaat van schier ondraaglijke strijd tegen de natuur-e lemen Requiemmissen te Rome en Ottawa Het Techniek machteloos de ramp af te wenden Kind na een week Tachtig doden nog gered Militairen worden vervangen Poortvliet nog geïsoleerd Pastoors van Tholen ongedeerd Dooi verwacht KONINKLIJK PAAR TE BAARN TER KERKE. PRINSES WILHELMINA TE AMSTERDAM MAANDAG 9 FEBRUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25603 0ee Barte S iejmifculuy! Bontgevoerde Windbreakers Koningin in radiorede Nog geen verloven Staatsloterij bureau SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 IJZIGE SNEEUW BEMOEILIJKT DE ARBEID Nederland was op de nationale rouwdag in het wit gekleed. Na een nacht van flink vorst ontwaakte de hoofdstad onder een vacht witte, op vele plaatsen ge heel onbereden, sneeuw, die in de morgenuren het geluid van het toch al zeer geringe verkeer dempte en lange tijd glinsterend in de stralen van de winterzon lag te blinken. Het wras alsof de natuur, die thans weer eens een wit sprookjes kleed over de Amsterdamse grachten had gelegd, niet mee wilde werken aan de triestheid en de rouw onder de mensen, die hun doden gingen herdenken. Bijna huis aan huis sloegen de vlaggen halfstok traag heen en weer in het flauwe windje. selijke nood." De dienst werd besloten met het zin gen van het Wilhelmus. De collecte voor het Rampenfonds, aan de uitgang, bracht ruim f 4.400 op. H. M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene heb ben Zondagmorgen de kerkdienst in de Nederlands Hervormde Kerk te Baarn bijgewoond. In deze dienst ging voor ds. J. A. J. Vermaat. In de Nieuwe Kerk aan de Dam, waar ingezamelde goederen voor de hulpver lening hoog lagen opgestapeld, werd een bijzondere Oecumenische dienst ge houden, die door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond. Zij arriveerde tegen half elf in gezelschap van een hofdame bij het kerkgebouw en werd daar ont vangen door ex-minister H. Mulderije als vertegenwoordiger van de Oecume nische Raad van Kerken in Nederland en de president-kerkmeester der Her vormde Gemeente te Amsterdam, mr. dr. W. Dijckmeester. Onder de talloze aanwezigen, die de kerk tot de laatste plaats bezetten, was ook de burgemees ter van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Aü- ly, met zijn echtgenote. De dienst werd geleid door ds. Groe- nenberg. Tot tekstwoord van zijn preek had hij gekozen en de zee was niet meer" uit de Openbaring van Johannes. Prof. Berkelbach van der Sprenkel las hierna een telegram voor van het se cretariaat van de Wereldraad van Ker ken. „Wij bidden voor u in vele kerken en wensen u te helpen. God geve u een vast vertrouwen en eenheid in de ge meenschappelijke leniging van de men- In alle Rooms-Katholieke kerken van ons land is het herderlijk schrij ven van het Hoogwaardig Episco paat voorgelezen. Onder alle H.H. Missen werd een collecte gehouden voor de slachtoffers van de nationale ramp. In de kapel van het Nederlands Col lege te Rome werd een H. Mis gecele breerd, waarbij Gods bijstand werd in geroepen voor de ramp, die Nederland getroffen heeft. Celebrant was Mgr. Damen, rector van genoemd College. Vele leden van de Nederlandse kolonie waren aanwezig; onder hen bevond ziel. ook de Nederlandse gezant, de heer H. N. Boon. In tegenwoordigheid van de Apostolische Delegaat van het corps diplomatique, van geestelijkheid en gelovigen droeg de hulpbisschop van Ottawa, Mgr. Massimo Tessier, even- ei6ni.4. e€n Requiemmis °P voor de slachtoffers van de overstromingen. Op de nationale rouwdag werd in de Nieuwe Kerlc te Amsterdam, waar in gezamelde goederen voor de hulpver lening hoog lagen opgestapeld, een bij zondere oecumenische dienst gehouden, welke door Prinses Wilhelmina werd bijgewoond. H. K. H. Prinses Wilhel mina verlaat de kerk. li 1ISSTR AAT 20 TEL. 13439 H. M. Koningin Juliana heeft Zondagmiddag voor de Nederlandse radio- Zenders de volgende rede uitgesproken: Landgenoten, die door de ramp getroffen zijt en gij redders en helpers in de ruimste zin, wij staan allen vol ontzag tegenover het grote leed, dat ons gehele volk trof toen een deel daarvan een week geleden werd overvallen door storm en vloed: tegenover de moed, door zovelen betoond in de nood, en tegenover de verschrikkingen doorstaan door hen, die van ons heen gingen, en door hen, die bij ons bleven met het zware lot, dat zij thans dragen. Nederland is niet alleen het kind van de rekening geworden op het punt van de doorbraak Van zijn dijken, maar het heeft ook als een kind het hoogste gebod gevolgd van de naastenliefde, ons door Christus gegeven, Lie alle leed doorleden heeft en kent. Zelfs onze superieur ontwikkelde tech niek was machteloos de ramp op het critieke moment af te wenden. Zij bloest het opgeven tegenover wat ons lot moest zijn, en dus toch nooit met mensenmacht te keren is. Maar, op het critieke moment, waar materiële hulp niet kon worden aan gewend, werd de geestkracht van de mens opgeroepen. De doorbraak van he dijken riep, daartegen in, een springvloed op van medeleven met elkan der. De eendracht uit de oorlogstijd was plotseling weer paraat. Dit hief ons volk in eens op boven alle afscheidingen en ieder compromis der samen leving uit. Wij voelen er allen de weldadigheid van, weer samen te werken hr het streven voor één grote zaak. En in ons enthousiasme werken we door zonder er op te letten of wij moe worden of schenken weg zonder te letten °P wat wij ons ontzeggen. Als straks de zwaarste stoot is opgevangen en °ok het normale leven weer een groot deel van onze aandacht zal vergen, dan wens ik ons allen toe, dat we met taaie volharding toch het herstel en de wederopbouw in dezelfde geest mogen volbrengen, met onze saamhorig heid in het oog en voor ieder zichtbaar. Hoe dieper de nood, die zijn offers ham, des te dieper is tevens in de harten het beginpunt gelegd voor een Verbroedering der mensheid, wat tot ver over de grenzen van het vader land zijn weerklank vond. Lit was zo bij hen, die zelf getroffen en zelfs zeer zwaar getroffen wer den door deze zelfde ramp, dit was zo, nabij en ver. Uit de gehele wereld °ndervonden wij dit, in grote dankbaarheid. Zo kort na de ergste aller oorlogen treft ons deze ramp, die ons echter niet door menselijke verdor venheid werd aangedaan. Het raadsel van het waarom is alléén bekend aan Hem, Die weet wanneer Hij elk van Zijn kinderen tot Zich roept, en Die v-'Get welke beproeving, welke krachtmeting wij kunnen verdragen, elk afzonderlijk en allen tezamen. God doet thans een beroep op onze geestelijke veerkracht en op ons ver- Trouwen in Hem. Lit lijden voert maar naar één uitkomst, zowel voor de doden als voor de levenden, en dat is: naar de barmhartigheid van God en waar Deze %erkt in de mens. Overal waar leed is, is zegen nabij. O <Van onze correspondent) afgc'leJe bovenste verdieping van een de gebfA boerderij in het overstroom- terdagrmUVan het eiland Tholen is Za- getroffen g n°8 een overlevende aan- ®6n week ?en ne§en-jarig jongetje, dat der water g alle ellende in zÜn on" °°i"staan „aande woning had kunnen ^Ustziin at knaapje had het be- xan het Ve.rlaren- De overige leden helicontp,. waren omgekomen. Een hiehtstbil?;- ,eeft het kind naar het 0p Zoom ïïe ziekenhuis in Bergen ls de ienc.fr Enkele uren later Vustzijp geredde weer bij be- v*ndaag ftftomen- zÜn toestand was echter nog zeer critiek. Volgens mededeling van de secretarie te Willemstad zouden, volgens onbe vestigde berichten, in Fijnaart rond 80 doden zijn te betreuren. Bekend is, dat de watersnood aan 46 inwoners van Fijnaart het leven heeft gekost. Een slecht mens is nooit gelukkig ook al heeft hij geluk j Verwachting tot Dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met en kele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tussen West en Zuid. Later tijdelijk veranderlijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 8.05—17.44. Maan: 5.59—12.48. De troepen, die op 1 Februari werden ingezet voor militaire bijstand in de watersnoodgebieden, zullen geleidelijk door andere worden vervangen. Zij keren naar hun onderdelen terug, maar blijven daar nog geconsigneerd. Verlof of bewegingsvrijheid kan nog niet worden verleend. Het betrokken personeel wordt verzocht zo spoedig mogelijk bericht te zenden naar huis, voor zover dit niet reeds is gedaan In de 518e Staatsloterij is in de derde klasse op het lot nummer 11050 een prijs gevallen van f 35.000. Ijzige sneeuwbuien hebben het werk aan de dijken tijdens het afgelopen weekend erg bemoeilijkt, maar desondanks vordert het herstelwerk. De zware zwoegende arbeid, die alles vergt van het menselijke lichaam, en vooral ook van de menselijke geest, is ondanks het slechte weer van de af gelopen dagen dag en nacht doorgezet om vóór de met spanning tegemoet- geziene zestiende Februari (wanneer opnieuw springtij wordt verwacht) de dijken, waar mogelijk, hersteld te hebben. Uiteraard is men lang niet overal l hiermede gereed of zal men misschien niet gereed komen, doch van vele plaatsen bereikten ons reeds gunstige berichten. De burgemeester van Poortvliet, op Tholen, de heer van Doorn, heeft mede- gedeeld, dat de buitendijk voorlopig is hersteld. Men is thans met man en l macht bezig deze te verstevigen. Alle vier gaten twee in de binnendijk en twee in de buitendijk zijn thans gedicht. Voor de eerste maal is Zater dag geen nieuw vloeiwater Poortvliet binnen gestroomd. Er zijn weer ver scheidene „droppings" uitgevoerd, aangezien Poortvliet nog steeds rondom in het water is gelegen. Het water in het dorp is evenwei niet hoger gekomen. Advertentie Meer dan de helft .an Poortvliet staat thans nog onder water. Ongeveer vijftienhonderd van de 1700 zielen tel lende bevolking heeft zich verzameld rondom de hoge gedeelten an het dorp bij het raadhuis. Verbinding met het plaatsje Tholen is in uiterst nood zakelijke gevallen mogelijk- Dan dient gebruik te worden gemaakt van enkele in Poortvliet gestationneerde roei- en rubberboten. Scherpenisse kan thans worden bereikt met hoge tractors en hoge vrachtwagens. Bedreiging van zeven polders afgewend De burgemeester van Krabbendijke op Zuid-Beveland deelt mede. dat door de onvermoeide krachtsinspanning van het 332ste bataljon en de H-compa°nie van het Regiment Johan Willem Friso te Oirschot de dijk van de Emanuel- polder is gedicht, waardoor de bedrei ging van polders voorlopig is afgewend. Vier gaten in de binnendijk ten Noord-Westen van St. Annaland op Tholen zijn gedicht. Dit succes werd niet zonder meer behaaldTientallen dijkwerkers waterbouwkundige ambtenaren, chauffeurs, paardenknech ten en andere hulpkrachten leverden urenlang een schier ondraaglijke strijd tegen de natuurelementen. Ijzige sneeuwbuien daalden op de reeds verkleumde gezichten van de dijkwerkers neer. De plaatselijke Rode- Kruis afdeling en enkele particulieren zorgden dat het de mannen aan niets ontDrak. Tussen de maaltijden door kwamen zij aandragen met een warme kop soep of koffie. Zij trotseerden daar voor welhaast onbegaanbare dijken. Men werkt nu hard aan de versteviging van de dijken. Rotterdam begint zijn gewone aan zien te herkrijgen. In het stadsdeel be- (Eigen bericht) Van goed geïnformeerde zijde verne men wij thans dat de pastoors J. Velze- boer van de plaats Tholen en Th. van Baar van Oud-Vossemeer, op het eiland Tholen, gezond en wel zijn en dat zij derhalve hun zielzorgwerk gewoon voort zetten. Zij hadden daarom geen aan leiding gevonden enig bericht naar het secretariaat van bet bisdom in Haarlem te sturen. Dit feit heeft tot de verkeerde gevolgtrekking geleid, dat hun iets zou zijn overkomen. Door de vele „vreemde lingen", die in verband met de herstel werkzaamheden, veroorzaakt door de ramp van de watersnood, op het eiland verblijven, hebben zij het drukker dan ooit te voren. neden de Nieuwe Maas, Rotterdam- Zuid, is zelfs de tunnel bij het San- delingplein, die een schakel vormt in de hoofdverkeersweg naar Dordrecht en als laatste object nog altijd onder wa ter stond, geheel droog gekomen en wordt sinds Zondag weer door het ver keer gebruikt. De toestand in Willemstad Rondom Willemstad -is men nog met man en macht bezig om de dijken te dichten. Er moeten vier gaten worden hersteld. De gevaarlijkste doorbraak hoopt men Woensdag a.s. provisorisch te kunnen dichten, tenminste als de weersomstandigheden gunstig blijven. Drie firma's zijn bij het herstel van deze gevaarlijke doorbraak, waardoor bij hoog water nog steeds water het land binnenstroomt, ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling na dichting van deze doorbraak met het droogmalen van de polder Ruigenhil, waarin Willemstad is gelegen, te beginnen. Het herstel van de drie andere gaten zal minder moei lijkheden opleveren. Door deze gaten stroomt tenminste bij vloed geen water meer naar binnen. Het stadje Willem stad zelf staat droog, maar rondom de stadswallen staat alles blank. Van onze weerkundige medewerker) Er zijn in het afgelopen weekeinde zeer lage temperaturen in ons land ge meten. In Twenthe werd Zondagmor gen -12 en in Vlissingen -14 gr. C. ge meten. In het Westen werd gistermid dag al tijdelijk dooi waargenomen, ter wijl het in het Oosten nog 8 a 9 gr. vroor. Gisteravond bereikte van Enge land een front ons land dat vandaag met sneeuw en een krachtige Zuid- Oostenwind is gepasseerd. Achter dit sneeuwfront stroomt zachtere lucht van de Oceaan naar ons land met tempera turen boven het vriespunt. In Vlissin gen was het kwik vanmorgen al tot 2 gr. boven nul gestegen. Een tweede de pressie ontwikkelt zich ten Westen van Ierland en zal morgen met regen en krachtige Zuid-Westen wind nog meer zachte lucht aanvoeren, zodat dit te vens het einde van de korte maar lelie vorstperiode betekent. De Hoge Autoriteit van de Europese Ko len en Staal-Gemeenschap heeft besloten met ingang van 1 Maart maximum-prijzen voor kolen en met ingang van 15 Maart maximumprijzen voor schroot in te voe ren. In een groot massagraf te Oude Tonge zijn Zaterdag de eerste ge ïdentificeerde slachtoffers van de ramp ter aarde besteld. Acht en twintig lijkkisten werden in alle stilte door het dodenstadje gedra gen naar het graf, waar pastoor Hofstede het Onze Vader bad. Al leen de achtergeblevenen van hel stadje en enkele militairen waren stille getuigen. Alom in het land zijn kerkdiensten gehouden om de Grenadiers van het 331ste bataljon, die een groot aandeel slachtoffers van de ramp te gedenken. In een felle sneeuw- hebben gehad bij de redding op het eiland Tholen, woon- jacht trekken de inwoners van het zwaar getroffen Hal- den, nog in zware baggerlaarzen gestoken, de kerkdienst stererc naar hun kerk. bij in het gelijknamige stadje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1