Regeringsnota over de watersnood^ aan Je Tweede^ Kamer Trots en dankbaarheid voor de hulpverlening Mogelijkheid tot afsluiting van de zeearmen zal worden onderzocht Koningin en Prins bezoeken opnieuw rampgebied Kerkcollecte Helicopter verongelukt Tot hoofd en hart Troepensterkte nog niet verminderd Opbrengst geraamd op 2 millioen Raadsverkiezingen en noodgebied Vrijstelling van omzetbelasting „BEURZEN OPEN, DIJKEN DICHT" f 178.222 op eerste avond Doodstraf geëist in Oradour-proces PER HEL1COPTERE EN PER BOOT VeeMORRIS iefmyou iwj! DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25604 Gewond geraakt en daarna doodgereden Kapitein Limburgse Jagers het slachtoffer In noodgebied Aflossing onderweg Voor geëvacueerden Goederen en geld blijven hun eigendom Heldhaftig optreden van pastoor v. Oude Tonge DRAMA TE SCHIEDAM MET MILDE HAND Voorrang voor emigranten naar Canada Spoorkaartjes op crediet Voor terugkeer naar noodgebieden Nationaal Rampenfonds Voor concerten en voorstellingen 1 GABARDINE REGENJASSEN Staatsloterij BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. Omulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie; Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 11-9 pe is te ONMIDDELLIJK SNEL HERSTEL DER DIJKEN De regering is van oordeel, dai de kosien van hei herstel de hoofd- en buiienwaierkeringen geheel voor reke ning van hei Rijk zullen dienen ie worden genomen. ~if deeli de minisier-presideni, dr. W. Drees, mede in de jVaiersnood-noia aan de Tweede Kamer. regering heeft besloten de volgende maatregelen ie ^emen: Zo spoedig mogelijk zal een oniwerp-Noodwet gorden ingediend, waarin een centrale verantwoordelijk heid voor hei herstel van de dijken wordt geregeld. Hei h®rsiel van de dijken wordt onmiddellijk en zo snel moge- hjk ter hand genomen. Indien de nodige snelheid van heze herstelwerkzaamheden zulks vordert, zal de uitvoe ring van de Zuiderzeewerken worden getemporiseerd. *n algemene zin zal worden onderzocht op welke wijze her haling van een ramp als deze kan worden voorkomen. *n hei bijzonder zal dit onderzoek zich ook uitstrekken tot mogelijkheid van een afsluiting der zee-armen. Hei bedoelde onderzoek zal terstond worden aangevangen en hret voortvarendheid worden voortgezet. Maatregelen, die strekken tot hei verkrijgen van een verhoogde veilig heid mei betrekking o.a. tot hulpverlening, organisatie van de waarschuwingsdienst, enz. zullen worden genomen. Dr. Drees drukt in het begin van ue nota zijn bewondering uit voor aen. die, in welke functie ook, bü hulpverlening aan de getroffen Sebieden hun krachten gaven en nog Keven. De wijze waarop het volk van Nederland èn het buitenland te hulp JÜn gesneld, vervult de regering met kots en dankbaarheid. Zij is er van °vertuigd, dat voorzover hier en daar eeitiek is geuit, deze niets afdoet aan ®e buitengewone prestaties, die zijn eh worden geleverd. Mogelijk ge haakte fouten verzinken in het niet al het goede, dat is gepresteerd. Aanzienlijk is de "materiële schade voor de getroffenen en voor ons land,, maar zii kan worden hersteld. Groter is echter het niet te vergoe den verlies aan mensenlevens. Het laatst hieromtrent bekende cijfer is 1395. Voor verdere stijging moet wor den gevreesd. Met dankbaarheid stelt de minister dat de productié-capaciteit van de 'Nederlandse industrie als zodanig on- ®®bgetast is gebleven. De regering acht it van grote betekenis. Juist nu de «ndbouwexport door het ten dele uit dien van de landbouwproductie in dit ytuchtbare gebied in Zuid-West-Neder- and mogelijk enigszins zal verminde- !len, is het van belang, dat de rol van hs land als leverancier van industriële Producten, door deze ramn niet is aan getast. aanzien van de dijken wordt op gemerkt, dat de toestand in het alge- een enigermate is gestabiliseerd. Een g,P°t deel van de gaten is van beperkte (jjjetingen en deze behoeven bij het te k-en §een bijzondere moeilijkheden st bieden. Voorts moet worden vastge- m® 'dat op de meeste eilanden één of r djjkbressen voorkomen, die wèl t iz°ndere moeilijkheden bij het dich- j,p?,zullen bieden en die een karakter Zo n' ^at **oet denken aan de gaten, ihrf die aan het einde van de oorlog ren e zeewering van het eiland Walche- u Werden aangetroffen. Zuil u't waterstaatkundig oogpunt mteneinde uitbreiding te voorko- binMi al'e gaten zo spoedig mogelijk (1rten worden gedicht. Dit stuit vaak hm -Pt ernstige bezwaar, dat vele zeer v ei'ijk bereikbaar zijn. Dit geldt zelfs Wp-r- £aten van kleinere omvang, die v» niK materieel of weinig mankracht aêen. gj1? Zeeland is het eiland Schouwen Zo biveland zeer zwaar getroffen. Hier J" een tweetal di.ikgaten ontstaan. arvan het dichten bijzondere moei lijkheden zal bieden. Tn het Oostelijk gedeelte van Zuid-Beveland worden een paar dijkgaten aangetroffen, die grote zorg baren, al is de diepte daarvan thans niet overmatig groot. De oppervlakte, die door deze gaten wordt geïnundeerd, is echter zeer uitgebreid. Op Walcheren is men de situatie weer nagenoeg mees ter. Op Goeree en Overflakkee zijn een groot aantal gaten in de dijken geslagen. Het dichten van het merendeel dezer gaten zal niet op ernstige bezwaren stuiten; eep drietal is echter van zoda nige omvang en de daarin optredende stromen hebben een zodanige snelheid, dut hier grote moeilijkheden kunnen op treden. Ook over de andere beschadigingen geeft de minister een uitvoerig over zicht. De duinen langs de gehele kust hebben het zeer zwaar moeten ontgel den. Het zal nodig zijn, dat de afgesla gen duinen weer op de daarvoor ge- eigende wijze zullen worden bijgewerkt. Voor het dichten van de grote gaten en soms ook voor aansluitende dijkcom- plexen moet de hulo worden ingeroepen van de grotere aannemers, die gespecia liseerd zijn in bagger- en grondwerken. Uit de aard der zaak is het om ver schillende redenen noodzakeliik. dat met de werken zo spoedig mogelijk wordt begonnen. Het is daarom niet mogeli.ik daarvoor bestekken gereed te ma ken, weshalve het in het voornemen ligt de uitvoering op basis van regie contracten te doen geschieden. Het ligt in het voornemen de lei ding van de uitvoering in handen te leggen van de Rijkswaterstaat, die beschikt over een omvangrijk en in alle opzichten goed toegerust tech nisch apparaat. Van de bedragen welke met het herstel der dijken gemoeid zullen zijn, is op het ogen blik, zelfs bij grove benadering, nog geen raming te geven. Wel kan er echter reeds van worden uitgegaan, dat zij dermate hoog zullen ziin. dat de draagkracht van de getroffen onderhoudsplichtigen (in de regel waterschappen) hierbij in het niet zinkt. Onder hoofdstuk evacuatie en hulp verlening wordt een uitvoerig overzicht gegeven, waarvan het merendeel van het medegedeelde reeds bekend is. In vele gevallen werden onmiddellijk troepen ingezet op bedreigde plaatsen. Reeds 1 Februari om drie uur was een detachement van de Landmacht bij Raams- donksveer aan het werk. Zodra de weersomstandigheden dit toelieten werden verkenningsvluchten uitgevoerd o.m. ter bepaling van de prioriteit bij de hulpverlening. Deze verkenningsvluchten leverden als ge volg van de bijzonder slechte weersom standigheden op Zondag 1 Februari een fragmentarisch beeld. Van Schouwen Duiveland werden geen gegevens ont vangen. Maandag 2 Februari 7 uur trad de ernst van de situatie op Schouwen Duiveland en Tholen eerst duidelijk op de voorgrond. Van SchouwenDuive land en Noord-Beveland werd toen de toestand als critiek gemeld. Des mid dags wera de situatie op Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee als het ernstigst onderkend. Zondagmiddag 1 Februari 5 uur werd aan het hoofdkwartier van de geallieerde eenheden in Europa om onmiddellijke toezending van twin tig helicopters verzocht. De eerste U.S.A.-helicopter arriveerde Dins dagmiddag 3 Februari op Gilze Rijen. In totaal zijn ruim 2200 personen door helicopters gered en naar veiliger oorden vervoerd. Het is een gelukkige omstandigheid ge bleken, dat de evacuatie-organisatie, waaromtrent bij nota van 22 October 1952 en bij de parlementaire behandeling van de wet Verplaatsing Bevolking uit voerig mededelingen zijn gedaan, reeds tot stand was gekomen Dientengevolge konden de centrale evacuatiecommissie en de provinciale evacuatiecommissaris sen met hun algemene plaatsvervangers en regionale functionarissen terstond in actie komen. (Vervolg op pag. 3) Ook in de Alblasserwaard is men hard bezig met het herstellen van de vernielde dijken, teneinde zo snel mogelijk de polder weer te kunnen droogpompen. Werkzaam heden op de nieuwe dijk bij Pa- pendrecht. Op de achtergrond een zandzuiger, die het zand opspuit. Het gat in de dijk bij Papen- drecht was 85 meter breed. Op weg naar het rampgebied is ka pitein H. W. Borst, officier van speciale diensten bij het Regiment Limburgse Jagers, door een tweevoudig ongeval om het leven gekomen. Met het 412e Bataljon uit Nunspeet op weg om de troepen van het Regi ment Limburgse Jagers uit de garni zoensplaatsen Venlo en Roermond bij de hulpverlening af te lossen reed de jeep van kapitein Borst tegen een boom. De kapitein liep daarbij een vrij on schadelijke hoofdwonde op. Toen de chauffeur en de officier uit de dwars over de weg staande jeep waren ge stapt om deze wonde even te verzor gen, naderde plotseling een andere auto. De chaufeur van deze wagen zag nog juist kans om de jeep te ontwijken, maar de gewonde kapitein werd aan gereden en op slag gedood. Kapitein Berst was reeds enkele jaren bij het garnizoen te Venlo ingedeeld en tevens in deze stad woonachtig. H.M. de Koningin heeft Maandag, ver gezeld door haar secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis en haar adjudant, majoor van Linden, opnieuw een bezoek ge bracht aan de getroffen gebieden. Te Hellevoetsluis werd zij verwel komd door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mi. Kes- per, en de burgemeester van Hellevoet- sluis. Per sleepboot vertrok H.M. naar ^Iblasserdam is men bezig met het graven van een die pe put, waarin men een pomp zal plaatsen, die het water uit de Alblasser waard zal pompen. Den Bommel op het eiland Goeree en Overflakkee. Vandaar begaf zij zich te voet naar een punt op de dijk, waar mariniers met de herstelwerkzaamheden bezig waren. Vervolgens vertrok H.M. per truck naar Nieuwe Tonge, waar zij zich langdurig met de inwoners onder hield. Daarna vloog de Koningin per hélicoptère naar 't zwaar getroffen Oude Tonge, waar zij zich door de burgerlijke en militaire autoriteiten van de toe stand op de hoogte liet stellen. Na een tocht door Oude Tonge ver trok H.M.., wederom per hélicoptère, naar Willemstad, waar zij werd ontvangen door de burgemeester, de heer C. A. van der Hooft en diens echtgenote, als mede wethouder J. A. Dekkers en de gemeentesecretaris, de heer K. Dane. HM begaf zich naar het gemeentehuis, waar zij de thee gebruikte en waar verschillende helpsters en helpers aan haar werden voorgesteld. Daarna maak te de Koningin een kleine rondwande ling door de gemeente en bezocht de opgeworpen dam aan de Landpoort. vanwaar zij een overzicht had op de ondergelopen polder van de Westhoek. Vervolgens begaf H.M. zich aan boord van een vaartuig van de Rijkswater staat en vertrok in de richting van de Mprins Bernhard heeft Maandag weder om enkele plaatsen in het getroffen ge bied bezocht. Na onder zeer slechte weersomstandigheden van Soesterberg te zijn vertrokken, landde hij op het vliegveld Woensdrecht en vertrok van daar per hélicoptère naar de Zeeuwse eilanden. Allereerst begaf Z.K.H. zich naar Zuid-Beveland, waar hij de plaat sen Rilland-Bath, Hansweert, Baarlandt, Ellewoutsdijk en Wolphaertsdijk be zocht; vervolgens stak hij over naar Noord-Beveland, waar hij achtereen volgens landde te Kortgene en Colijns- plaat. Daarna bezocht Prins Bernhard Zierikzee en Sint Philipsland, In al deze plaatsen sprak hij met verschillen de inwoners en nam het herstel van de dijken in ogenschouw. Hoewel de militaire taak in het nood- gebied in het algemeen niet meer zo urgent is, als in de eerste dagen van de watersnood, is de sterkte van de troepen nog niet verminderd. De werk zaamheden, die nu aan de orde zijn, omvatten voornamelijk het herstellen en verbeteren van dijken en wegen, het evacueren van het geredde vee, het af voeren van cadavers, het bouwen van vlotten, het zuiveren van drinkwater en patrouillegang ter controle van dijken. Bovendien zal een begin worden ge maakt met het bergen van landbouw- materieel door middel van dukws en het bouwen van pontonverbindingen voor het ondersteunen van buizen bij droogmaking van de Alblasserwaard. De koninklijke landmacht is thans be zig de ingezette opleidingseenheden te vervangen door parate eenheden. Daar om worden thans uit de 2e militaire af deling bijna 6000 man naar de noodge bieden overgebracht, die zowel op de Zuid-Hollandse eilanden als in Zeeland zijn aangekomen. Er zal worden ge streefd naar een geleidelijke beëindi ging van de militaire bijstand voor zover dit mogelijk is in verband met de toestand in de noodgebieden. Door het Rode Kruis verstrekte bed den, dekens en matrassen en beddegoed blijven eigendom van de geëvacueerden, evenals het aan hen verstrekte geld. De zeereerwaarde heer J- H. D. Hof stede, pastoor van Oude Tonge, moet tengevolge van zijn zeer heldhaftig op treden tijdens de overstromingsramp enige tijd op verhaal komen. In ver band hiermede heeft Z.H. Exc. de Bis schop van Haarlem in zijn plaats als waarnemend pastoor benoemd de wel eerwaarde heer P. H. L. van Ingen, thans kapelaan te Leiden (H. Petrus). Maandagmiddag heeft zich in Schie dam een drama afgespeeld. Daar was bij een familie het echtpaar Den B. uit Zierikzee en twee kleine kinderen op genomen. Mevr. den B. moet door een vlaag van verstandsverbijstering over vallen zijn. Zij snelde naar boven, waar haar twee kinderen lagen té slapen. Ze nam eerst het zoontje van twee Jaar op en wierp het van het twaalf meter hoge balcon af op straat. Daarna wierp ze de baby ómlaag en sprong tenslotte zelf van het balccn. De baby werd dood opgenomen. De moeder en het zoontje van twee jaar zijn in deerniswekkende toestand naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht r1 Naar het K.N.P. verwacht zal de op brengst van de collecte die Zondag in de katholieke kerken van Nederland is gehouden wellicht de twee millioen be naderen. Dit kan men concluderen uit de getallen die in de loop van Zondag en Maandag bekend werden. In vele gevallen bedraagt de op brengst per parochie het tienvoudige van hetgeen een als goed gekenschetste collecte opbrengt. Nog steeds komen giften binnen. Eerst na enkele dagen zal een volledig beeld van de milde ga ven van Nederlands Katholieken wor den verkregen. Aan duizenden Nederlandse emigranten uit de ondergelopen gebieden zullen zoals reeds eerder bekend waren gemaakt, spe ciale faciliteiten worden verleend om Ca nada binnen te komen. Aan landbouwers en niet-landbouwers uit deze gebieden zal voorrang worden verleend. Niet-landbou wers zullen worden geselecteerd volgens de mogelijkheid hen in Canada te werk te stellen en niet zozeer volgens de huidige lijst van beroepen. Zoals bekend, kunnen aan personen, die naar de noodgebieden moeten te rugkeren, plaatsbewijzen voor de Spoor wegen op crediet worden verstrekt te gen inlevering van een door of namens de burgemeester ter plaatse afgegeven bewijs. In Den Haag zijn deze bewijzen te verkrijgen in het nieuwe stadhuis. Uiteraard geldt dit slechts voor de ge- evacueerden, die in Den Haag zijn ge registreerd. Personen, die in andere plaatsen zijn geregistreerd, dienen zich tot de burgemeester in de desbetreffen de plaats te wenden. De gevolgen van de nationale ramp, welke ons land heeft ge troffen, beginnen zich in vele sectoren van het openbare leven te openbaren. Zo vraagt men zich al af, of onder de huidige omstandigheden de verkiezingen voor de gemeente raden op de door de wet voorgeschre ven wijze kunnen worden gehouden. Ingevolge de Kieswet moet de candi- daatstelling plaats vinden 14 April en de stemming 27 Mei. In de noodgebieden zijn talrijke ge meenten geëvacueerd; daarin zal van de candidaatstelling voor de gemeen teraad niet veel terecht kunnen ko men en in vele andere, minder getrof fen, gemeenten zullen de inwoners te veel zorgen aan hun hoofd hebben om nog aan de verkiezingen te kun nen denken. De regering zal zich over deze zaak dienen te beraden. Er zijn verschil lende mogelijkheden om in de gere zen moeilijkheden te voorzien. a. De verkiezingen in het gehele land worden uitgesteld tot het volgend jaar; b. de verkiezingen worden nog in dit jaar gehouden, maar de data van candidaatstelling, verkiezing en optreden van de nieuw gekozen raden (1 September) worden naar een later tijdstip verschoven; c. een van de wet afwijkende rege ling wordt getroffen voor de ge meenten, die in het noodgebied liggen. Bij Koninklijk Besluit zouden dan gemeenten kunnen worden aangewe zen, waarin de candidaatstelling en verkiezing voor de gemeenteraad worden uitgesteld tot nader te bepa len data en de zittingsperiode van de huidige gemeenteraad wordt ver lengd. Het komt ons voor, dat een maat regel, als onder c. vermeld, het meest waarschijnlijk is te achten. Het is ech ter nodig, dat nog tijdig bij de wet een regeling wordt getroffen, zodat binnenkort wel een wetsontwerp van deze aard bij de Staten-Generaal aan hangig zal worden gemaakt. Ken van de Amerikaanse helicoptères is bij Middelharnis verongelukt. Het tot- stel gleed af en sloeg tegen de grond. Het werd geheel vernield, doch de inzit tenden bleven ongedeerd. De Staatssecretaris van Financiën heeft bepaald, dat geen omzetbelasting behoeft te worden betaald over de entréegelden van de vóór 2 Maart 1953 te houden sport wedstrijden en te geven concerten en theatervoorstellingen, van welke ten min ste 50 percent van de bruto-recette aan het Nationaal Rampenfonds wordt afge dragen. Wie te veel op de kleine dingen l let, zal de grote verliezen j De eerste uitzending van de samen werkende omroepverenigingen voor hun actie „Beurzen open, dijken dicht" heeft gisteravond, behalve toezeggingen, tot een bedrag van f 178.222, een aantal initiatieven opgeleverd, waarvan inder haast werd uitgerekend, dat zij enkele honderden millioenen zullen opleveren. Een tapijtfabriek uit Huizen stelde voor, dat iedereen in den lande gedurende een jaar één uur per week van zijn loon of zijn salaris zou afstaan en kreeg aan stonds adhaesie van een drukkerij ult Amsterdam. Een ruwe schatting wees uit, dat op deze wijze op zijn minst 150 millioen bij elkaar zou kunnen komen. "3en Hilversumse huisvrouw stelde voor, dat alle huisvrouwen voor een jaar een week van haar huishoudgeld zouden oversparen, een bedrag dat zij op f 45 schatte en er zijn 2.5 millioen gezinnen. Het jongste lid van de Kar- ekieten leverde zijn zakgeld van deze week twee kwartjes af. De diri gent van de Marinierskapel, kapitein G. Nieuwland, overhandigde namens zijn kapel f 700 en hij meende, dat hij, alhoewel in uniform, toch namens alle musici mocht spreken. Een autorijschool uit Amsterdam bood een van zijn wa gens aan en een patiënt van een Hil- versums sanatorium sprak namens alle zieken van Nederland. Toen een van de vier omroepers var. alle verenigingen een juist had aangekondigd, dat tot dusverre f78.222 was binnengekomen, kondigde een on bekende nog aan, dat hij f 100.000 ter beschikking stelde. Het gironummer van de actie „Beur zen open, dijken dicht" is 17, het post busnummer ook 17, het telefoonnum mer 10101. Bij girostortingen behoeft, zo heeft de P.T.T. beslist, geen porto betaald te worden. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Veel bewolking met enkele buien. Langs de kust van Holland en Zee land aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur. Zon: 8.03—17.46. Maan: 6.46—14.10. In het proces-Oradour heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist tegen de Elzasser Boos en gevangenis straffen en dwangarbeid tegen dertien andere Elzassers. Luit.-kol. Gardon, die namens de re gering het woord voerde heeft de uit zeven leden bestaande krijgsraad ver zocht rekening te willen houden met de leeftijd eti de voorgeschiedenis van de Fransen die thans met de zeven Duitse beklaagden terecht staan. Vele soldaten van de „Das Reich'ir divisie, die de 642 mannen, vrouwen en kinderen van Oradour vermoord heb ben, waren ten tijde van het misdrijf nauwelijks achttien jaar. RECTIFICATIE ƒ60.t 1861 moet zijn W5T-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1