TERUG UIT PARIJS Stofzuigers Slager raakt vijf jaar zijn rijbewijs kwijt 5000 Welke historische gebouwen verlicht worden Spaarndamse standbeeldje boekt bijzondere interesse De Ongevallendienst kwam er in 1636 gevallen aan te pas Gounod's ..Faust voor „Geloof en Wetenschap' Het is niet waar, dat Nederland onder water staat Initiatieven in het comité Haarlem-Lich tstad Juiste en volledige melding van het grootste belang Weer een auto onder invloed van alcohol bestuurd Vrijdag opvoering door Ned- Opera Minder doden in Stavenisse y HAARLEM-LICHTSTAD Ondenemingsraad onderwerp van het gesprek MOIENDIJK'S KAPSALONS „De schurkenstreken van Scapin" Trinitariërs op de planken H. J. Maertens N. V. GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARIEMS MATRASSENHUTS Nieuwe pastoor te Aerdenhout De inzameling in Haarlem en omstreken Coördineren hulp Opbrengst collecte der R.K. kerken H. Vader niet bij mis voor Pius de Elfde WELKE kloppersingelkerk DINSDAG 10 FEBRUARI 1953 St. Christoffel vergaderde brengen wij U de nieuwste Franse coiffures Koor Katholiek Haarlem Jubileum Burgerlijke Stand Rector G. P. A. Alkemade benoemd ZANDVOORT NAT. RAMPENFONDS Huis-aan-huis collecte ruim f14.000 Culturele Kring ,,'t Helm" Twee dieven drongen scholen binnen Concert Kon. Mannenkoor „Caecilia" NOODGEBIEDEN MGR. HUIBERS 17 JAAR BISSCHOP DOOR RUZIE MET ZIJN VROUW! T afeltennistournooi van „Winfried" R.C.H. en Haarlem HEEMSTEDE EEN BIJZONDERE OPROEP Luiers gevraagd Ten gunste van alle slachtoffers ste KERKCONCERT IN DE Schaken „Het Witte Paard" Biljarten 4-f. 7-1* 5'7J In een gisteren gehouden persconfe rentie, uitgeschreven door het comité „HaarlemLichtstad", is nogmaals uit eengezet, waarom de voorbereidingen voor deze gebeurtenis van 13 Maart tot 13 Mei, parallel lopende met de Flora, dienden te worden voortgezet. Uit ver schillende brieven en gesprekken, die verenigingen voor vreemdelingenver keer ontvingen of vernamen, is geble ken, dat te veel mensen in het buiten land hebben aangenomen, dat er de eerste tijd in Nederland slechts water is. Zij moeten er met man en macht van doordrongen worden, dat het grootste deel van Nederland weer zijn normale werk heeft opgevat en alles onderneemt om het getroffen deel er weer boven op te helpen. Kom naar Flora en naar Haarlem dient dan ook krachtiger dan tien dagen geleden in het buitenland bekend te worden gemaakt. Bovendien merkte de voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, op, dat voor het verlichten dei- stad zowel door het Energiebedrijf ais door de straatverenigingen opdrachten verstrekt waren tot bedragen van res pectievelijk 50.000.tot 60.000.en dat het bureau grote onkosten heeft ge maakt, het lichtaquarium reeds heeft aangekocht, een bindende overeenkomst heeft met het marionnettentheater etc. Dezulken, die meenden, dat de gevo teerde bedragen aan het Rampenfonds dienden te worden overgemaakt, bekij ken de kwestie zeer oppervlakkig. Bij eer, stopzetten van het verlichtingsplan zou een zeer groot tekort ontstaan zijn, terwijl elke poging om door grotere in komsten als gevolg van de verlichting anderen te helpen onmogelijk zou zijn. Het Gemeentelijk Energiebedrijf is onder leiding van zijn directeur, ir. J. Kouwenhoven, thans bezig met het aan brengen van verlichtingen van de vol gende gebouwen: de Bavo op de Grote Markt van voet tot top; de Vleeshal, het Stadhuis, de Hoofdwacht, het stand beeld van Laurenz Coster, de kathe drale Basiliek St. Bavo, de toren van de Bakenesserkerk, de Nieuwe Kerk, de Amsterdamse Poort (met geel en wit licht); de St. Janskerk in de Jansstraat, de oude gevels aan de Jansstraat 54, 61, 63, 64, een gedeelte van de gevel van het hofje van Staats aan de Jansweg, het Waaggebouw, de Gravenstenenbrug 'ophaalbrug met geel licht), de trapge vels aan het Korte Spaarne 23, 25, het Gasthuishofje, de Stadsschouwburg en het Proveniershof door middel van ouderwetse lantaarns. Verder de prach tige trapgeveltjes van de Gasthuisjes tegenover het Frans Halsmuseum, de toegangspoort en de tuin van dit mu seum. Langs Gasthuisvest en Raamvest komt een guirlande-verlichting en een ornament ter verwijzing naar het Frans Halsmuseum. Eenzelfde verlichting komt langs de Nieuwe Gracht en onder de viaducten bij het station. Over an dere verlichtingen hebben wij reeds een vorige maal mededelingen gedaan. In studie is nog de vraag of de fontein op I het Frans Halsplein zal worden ge plaatst. Alle opdrachten door het G.E.B. Een dezer dagen vergaderde St. Chris toffel in hotel „de Leeuwerik". In zijn openingswoord wekte de voorzitter, de heer Samson, alle leden op het Natio naal Rampenfonds zoveel mogelijk te steunen. Voor de zielerust van de slacht- 1 zijn aan Haarlemse firma's gedaan. De Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, Tel. 19706 Te bereiken lijn 3-4 offers, die bij de watersnood om het leven zijn gekomen, werd een Onze Va der en een Wees Gegroet gebeden. Met algemene stemmen werd besloten het vastenavondfeest, dat op 14 Februari zou worden gehouden, af te lasten. De Stille Omgang van de afdeling Haarlem wordt dit jaar gehouden op 15 Maart. Hierover zullen nog nadere me dedelingen op de vergadering van 6 Maart worden gedaan. Tevens werd op de vergadering de heer Teutenberg als penningmeester geïnstalleerd. Het hoogtepunt van de avond was de inleiding van een hoofdbestuurslid over het onderwerp „Wat wij dienen te weten van de ondernemingsraden". Hij betoog de, dat sociale vrede niet mogelijk is, wanneer er geen sociale rechtvaardig heid heerst. Ieder het zijne, ook in de orde van het bedrijfsleven, was zijn me ning. Na nog even in het economisch vaarwater te zijn gekomen, liet de in leider een ernstig woord horen, toen hij zei, dat een arbeider, die in zijn patroon nog steeds een vijand ziet, in strijd is met de P.B.O.-gedachte, evenals zijn patroon, die in zijn bedrijf alleenheerser wil zijn. Zonder verder in te gaan op de P.B.O. in zijn geheel, oordeelde spreker het nuttig te verklaren, dat de S.E.R. het hoofdorgaan is. Daaronder komen dan de verschillende bedrijfsraden en pro ductieschappen en het fundament is de ondernemingsraad. Hierna gaf hij een overzicht van taak, werkwijze, samen stelling van de ondernemingsraad. Ook de nieuwe rubriek, een soort spraakwaterval, werd die avond voor het eerst ten doop gehouden. De heer v. d. Zee brak een lans voor de jaar lijkse Christoffel-retraite. terwijl de heer Singers een goed advies gaf over „onze schoenen". Gisteravond brachten leerlingen van 't Triniteits-lyceum in de Stadsschouw burg „De schurkenstreken van Scapin" op de 'planken, een kostelijk blijspel van Molière in een moderne bewerking van C. F. Rath. Tot de nok was de schouw burg gevuld en de toeschouwers genoten van het enthousiast spel van de Trini tariërs. Molière goochelt met de om standigheden, waarin een mens zich plotseling geplaatst ziet, zijn tekst is levendig en vooral geestig. Nu weer eens sierlijk, dan toch ook weer krach tig van stijl. In dit blijspel draait alles om Scapin. Er zijn weinig dingen, die onmogelijk blijken als Scapin er zich mee gaat be moeien. Hij is zelfs een genie in het vinden van uitwegen en achterdeurtjes, als hij in het nauw wordt gedrongen en hij weet zich altijd op slimme wijze aan het komende onheil te onttrekken. Al lerminst laat hij zich ongestraft een poets bakken. Iedereen zal het ten volle beamen, wanneer wij zeggen, dat ook deze avond alles om deze figuur draai de, het gehele spel steunde op John Da niels, die op een frappante wijze Scapin creëerde en deze rol ten volle heeft uit gebuit. Argante (Ko Heideman) en Geroute (Gerard Stever) waren niet onverdien stelijk. Laatstgenoemde speelde wel iets sterker; dit vooral in de scène, waarin hem door Scapin de 500 dukaten worden afgeperst. Beiden hebben wel zo veel mogelijk getracht de juiste houding ten opzichte van Scapin aan te nemen en zij zijn er ook veelal in geslaagd. Even zo Cees Heemskerk in de rol van Lean- der en Ben Taggenbroek, die een aan vaardbaar type van Octaaf voor het voetlicht bracht. Dat neemt niet weg, dat de gehele rolbezetting naar sterkte nogal wisselvallig was. Het kan soms gevaarlijk worden, wanneer een speler in zijn overmoed zich buiten de tekst be geeft; hierop betrapten wij Hendrik Bosman enige keren. De regisseur pater Bruno Donné O.E.S.A. heeft met deze groep echter mooi werk verricht. Het actie-moment ontbrak niet, zodat het spel een harmonisch geheel bleef. Onder de toeschouwers bevonden zich dr. Ath van der Weyden O.E.S.A., pro vinciaal der Augustijnen in Nederland, de burgemeester van Haarlem en echt genote, de rectrix en conrectrix van Sancta' Maria. Na de pauze dankte pater Modestus van Straaten O.E.S.A., rector van het Triniteits-Lyceum, in hartelijke bewoordingen de aanwezigen voor hun belangstelling in het werk van de Trini tariërs, dat dezen ook buiten de school om weten te presteren. Advertentie zes straatverenigingen, die tot nu toe opdrachten verstrekt hebben, deden dit in vier gevallen aan een speciale ver- lichtingsfirma uit Gouda, die echter ge heel met de Haarlemse werkkrachten zijn objecten uitvoert en in twee ge vallen aan een Haarlemse installateur. De Zijlstraat, welke de provincie Zee land zou vertegenwoordigen, zal de spreuk van de $toere Zeeuwen „Luctor et Emergo" niet alleen naar voren brengen, maar ook laten blijken, dat zij het er boven op komen krachtig willen stimuleren. FILMS: Rembrandt: „Opmars der vrouwen" (2000 Women). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toe gang 18 jaar. Cinema Palace: „Export in blond". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang volw. Luxor: Prolongeert (derde week): „Don Camillo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Toegang alle leeft. Frans Hals: „Het zal je gebeuren" (Dass kann jedem passieren). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: ,.De schrik van de 2e com pagnie" (You're in the Army Now). Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: Maandag tot en met Donderdag „Winchester 73". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toegang 14 jaar. Spaarne: Maandag tot en met Donder dag: „Vreemde lading" (Strange Cargo). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 j. Minerva-Theater: „Kinderen van de straat". Tijden: Maandag 2.30 en 8.15 u. Toegang a. 1. Dinsdag 10 Februari Gem. Concertzaal: Koor „Katholiek Haarlem", „La Croisade des Enfants" met medew. van de H.O.V. en een kinderkoor, 7.30 uur. Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel": „Hendrik IV", 8 uur. Woensdag 11 Februari Minerva-Theater: „De rode schoentjes", 2.30 en 8.15 uur. Na het Kerkconcert konden we op de generale repetitie nog het laatste deel. „De Verlosser in de storm" van „De Kin derkruistocht" beluisteren. Dit deel eist wellicht het meest van koor en orkest. Al was het de eerste maal, dat d» koren hun taak op het grote podium van de Concertzaal vervulden en zij met orkestbegeleiding zongen, de zang, niet het minst die van het kinderkoor, vol deed uitermate. Slechts enkele, zeer kleine onderdelen wesrden even her haald. Tezamen met de zang van de so listen en het orkestspel werd een impo nerend geheel verkregen. De bezoekers van de uitvoering heden avond, wacht een artistieke vertolking van een groots werk. Een werk met een aantrekkelijke, tamelijk realistisch ver klankte handeling, die door haar ernstige inhoud, zich voor deze tijden uitstekend leent. o. K. Gelukkig is men met man en macht in de noodgebieden aan het werk om de dijken te herstellen. De golven hebben daar hun vernielend werk gedaan en gebleken is, dat geen mensenhand in staat is het geweld van het water te keren. Daarom moesten we nu tegen wil en dank glimlachen om het verhaal van die Spaarndamse jongen Pieter, die het bestaan zou hebben de dijk van Spaarn- dam te behouden en daarmede het wij de lage land in de omgeving, door zijn vinger in de kleine opening van de dijk, waardoor het water reeds begon te stro men. Het was zoals dr. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, het in zijn radiopraatje van Zaterdagavond zei: als de dijk van Spaarndam het niet zou houden, zou Haarlem voor het grootste deel onderlopen. Hij herinnerde ook aan het standbeeldje, dat op 7 Juni 1950 door prinses Margriet op de sluis van Spaarndam onthuld is. Naar verklaard wordt, moet het boek met het heldenverhaal over Pieter, dat reeds de honderdste druk in Amerika beleefde, weer in het brandpunt der be langstelling staan. Als gevolg daarvan moet worden aangenomen, dat vooral de Amerikanen, die naar Flora komen, de plek, waar het standbeeld staat, zullen willen zien. Het is echter onmogelijk om met zware touringcars in files naar het pi- toreske Spaarndam te trekken. Daarom heeft het comité Lichtstad enkele plan nen beraamd, die nog nader uitgewerkt moeten worden. Het beeld zal elke avond verlicht worden. Getracht wordt om met behulp van rondvaartboten of andere vaartuigen trips te organiseren van Haarlem (Het Spaarne) naar Spaarndam. Daar het velen niet moge lijk zal zijn om ter plaatse te gaan kij ken, zal met de beeldhouwster Grae Rueb overleg gepleegd worden omtrent het plaatsen van een model ergens in de stad Haarlem, b.v. op het Houtplein. Overwogen wordt ook, of alsnog in de Gisteren vierde de heer N. Verkooi, Adr. Loosjesstraat 26, zijn zilveren ju bileum bij de Kaashandel Mij van Gebr, Stuijt. Des morgens werd de jubilaris, vergezeld van zijn vrouw en kinderen door de directie ontvangen, die hem prees om zijn grote plichtsbetrachting en hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Het kantoorpersoneel gaf een wandschemerlamp cadeau, terwijl zijn collega's, bij monde van de pakhuis chef, een mooie kamerlamp aanboden. Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15ZZ(! Het gezamenlijk bestuur van de K.JM.V. deelt mede, dat, nu het R.K. Middenstandsfeest niet doorgaat, as. Woensdag géén extra-bijeenkomst voor de K.J.M.V. wordt ingelast. GEBOREN: C. W. van der Meijvan Veggel, z.; W. van TaèrlingZuidema, z.; W. van der ReepEsveldt, z.; J. M. E. KooimanSpook, z.; M. van der Kloetvan Staveren, z.; C. van der VechtKroezen, z.; M. Vrolijkvan Kampen, z.; C. van BreemenVaumont, z.; J. F. Klinkenbergvan der Kallen, z.; G. M. van Wel—de Wit z.; W. Veld kampRoos, z.; C. M. MaessenBrou wers, d.; J. Roggeveen—van Santé, d.; G. Pellikaanvan den Domhof, d.; M. K. TopKoenen, d.; M. M. Kaagman Möring, d.; J. W. M. KerstjensBlom, d'. GETROUWD: J. van den Bogaardt en H. J. van Elk. OVERLEDEN: J. F. Feije, 56 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; A. Eerhart, 65 j., Burgwal; A. van Vliet—Griekspoor, 88 j., Floresstraat; C NiemannFort- gens, 85 j., Gedempte Oude Gracht; H. Meskers, 77 j., Kamperlaan; G. A. Chr. Wester, 5 m„ Gasthuisvest; W. E. Ber- retty, 22 m., Kleverparkweg; J. Blok, 22 j., Hazepaterslaan. weinige weken, die ons van de Flora scheiden: een tentoonstelling te organi seren onder de titel „De strijd van Ne derland tegen het water". Deze exposi tie zal men dan uitsluitend moeten zien ten gerieve van de vreemdelingen, die ons in deze dagen zo met de daad heb ben bijgestaan. Verder is het initiatief genomen om aan de regering en het Rampenfonds te verzoeken een penning uit te geven met aan de ene kant een afdruk van het beeld en aan de andere kant het op schrift, waarbij de woorden van dr. Kortenhorst gevoegd zouden kunnen worden: Pieter deed het met de duim, gij deed het met hand en hart. De me daille zou in goud, zilver en brons ge slagen moeten worden en als een her innering ten geschenke kunnen worden gegeven aan de velen, die ons bij de watersnood hebben bijgestaan. In de actie kan ook het Cruquiusmuseum be trokken worden. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Tussen de vele paperassen, die dage lijks op ons bureau neerdwarrelen, von den wij vanmorgen het jaaroverzicht betreffende de samenstelling en de werkzaamheden van de Ongevallen- dienst. Aan het einde van het verslag wordt er nog eens met nadruk op gewe Zen, dat het publiek het belang van de door een ongeval getroffenen het best kan dienen door met spoed deskundige hulp te vragen aan de Centrale Post van de O. D., telefoon 14141. En mocht het nodig zijn, dan zorgt deze centrale post eveneens voor het zenden van een zie kenauto, waaruit geconcludeerd kan worden, dat een juiste en volledige mel ding dus van het grootste belang is. Het ledental van de Ongevallendienst is achteruitgelopen. Vorig jaar waren er nog 226 leden, thans kon de secretaris penningmeester, de heer C. Ligtvoet, niet meer dan 209 personen als lid in schrijven en boeken. Daarentegen heeft men meer hulp verleend' dan in 1952. In 1636 gevallen moest hulp aangeboden worden, terwijl vorig jaar 1624 gevallen werden geregistreerd. In 1143 gevallen Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft tot opvolger van pas toor W. M. Bosch aan de St. Antonius- parochie te AerdenhoutBentveld be noemd rector G. P. A. Alkemade. De nieuwe pastoor werd 17 Januari 1904 in Noordwijk geboren en 25 Mei 1929 priester gewijd. Datzelfde jaar werd hij benoemd tot kapelaan in Naaldwijk en 12 Augustus 1933 werd hij aangesteld als kapelaan aan de kathedrale kerk St. Bavö te Haarlem. Daar bleef hij tot 3 September 1938 werkzaam. Op die datum werd hij benoemd in Amster dam tot rector aan het katholiek meis jeslyceum (Reinier Vinkeleskade). Aan dat lyceum is de nieuwe pastoor dus ruim 14 jaren verbonden geweest. De huis-aan-huis-collecte voor de slachtoffers van de watersnood heeft te Zandvoort ruim f 14.000 opgebracht. Telt men hierbij de collecten in de ker ken (R.K. kerk f 2050, N.H. kerk f 1438, Geref. kerk ruim f 700) dan komt men aan een bedrag van ruim f 18.000. Wan neer men voorts in aanmerking neemt, dat te Zandvoort talrijke forensen wo nen, die bun bijdrage schonken via hun werkgever of bedrijfsorganisatie, dan mag het resultaat van de inzameling te Zandvoort zeer bevredigend worden genoemd. A.s. Donderdag wordt in het theater „Monopole" te Zandvoort de derde voorstelling gegeven in het kader van het kunstabonnement van de culturele kring ,,'t Helm". Vertoond zal worden de film „Brief Encounter" (het laatste rendez-vous). Een van de mooiste films, welke na de bevrijding is geprodu ceerd. Toegang boven 18 jaar. werd de tussenkomst van het Centraal Meldingsbureau ingeroepen (vorig jaar 1147). Uit de hierboven genoemde cijfers blijkt, dat het jaar 1952 de nodige acti viteit van de leden hèeft gevraagd. Im mers niet alleen voor hulp bij ongeval len werd gezorgd, maar eveneens1 voor assistentie bij boottochten, autotocht voor Ouden van Dagen en de gebruike lijke feesten, zoals Koninginnedag, de bloemenfeestweek enz. Tijdens de feesten ter gelegenheid van Koninginnedag en de Nationale Feest dag waren er op drie verschillende plaatsen in de stad kermisvermakelijk heden. Door deze verspreiding was het niet mogelijk bij of in de directe omge ving van alle attracties te zorgen voor vaste posten. Dit geschiedde wel voor het Lunapark; de vaste post was hier gevestigd in de T. M. Ketelaarschool aan de Parklaan. Deze school werd tijdens de feestweek georganiseerd door de stichting „Haarlems Bloei" wederom ge bruikt voor het inrichten van een vaste post. Het afgelopen jaar was voor de Onge vallendienst tevens een jubileumjaar. Op 15 April bestond hij 25 jaar. In de gemeente staan verder 19 zuur stofapparaten, waarvan één door het college van B. en W. ter beschikking werd gesteld. Dit apparaat bevindt zich in de surveillerende politiewagen van de radio-autodienst. Periodieke controle wordt steeds door de brandweer uitge oefend. Een dezer dagen heeft de Haarlemse recherche aangehouden als verdacht van diefstal, de 43-jarige los arbeider F. H. en diens maat, de 29-jarige A. R.. beiden uit Haarlem. Zij werden op he terdaad betrapt toen zij in de gang van een der middelbare scholen in Haarlem, kledingstukken van de leerlingen aan het doorsnuffelen waren. Zij worden eveneens verdacht van diefstal van twee bontmantels, twee fietsen en een aantal portemonnaies, welke laatste zij uit de garderobes van diverse scholen ontvreemdden. Beide mannen zijn thans ingesloten. Het Koninklijk Mannenkoor „Caeci lia" zal, o.l.v. Nico Hoogerwerf, Zater dag 14 Februari in het Rembrandt- theater een concert met filmvoorstel ling geven ten bate van de slachtoffers van de grote ramp. Aan dit concert zul len geheel belangeloos medewerken Anneke v. d. Graaf, sopraan, Anton Eldering. bariton, en Gosse Kroese, piano. Na het concert zal door de directie van het theater de fraaie mu ziekfilm „Eroica", welke het leven van Beethoven weergeeft, gedraaid worden. Het concert begint des avonds om 12 uur en eindigt 2 uur 's nachts. Van de zijde van de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis ontvingen wij het volgende schrij ven: „Nu de inzameling van kleding en dek king voor de slachtoffers van de wa tersnood zodanige resultaten heeft afge worpen, dat aangenomen kan worden, dat de ingezamelde voorraden althans in de eerste behoeften voorzien, zal de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederland se Rode Kruis haar bemoeiingen bij het ophalen en verder doorzenden dier goede ren staken. De toevloed van goederen uit alle lagen der bevolking heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Zonder de spontane medewerking in de eerste plaats van de burgemeesters van Haarlem, Bloe- mend'aal, Heemstede en Bennebroek en van de organisatie van de volijverige UW te Haarlem zou de afdeling Haarlem en om streken van het Nederlandse Rode Kruis de haar bijkans overstelpende taak niet heb ben kunnen volbrengen. De aanvoer van goederen vormde een probleem door de van spontaan en oprecht medeleven getuigende stroom van goederen, welke binnen kwam, hoeveelheden vormende, d'ie alle verwach tingen, alle schattingen overtroffen. Dat dit probleem kon worden opgelost, is danken aan de vele vriendelijke handen, d'ie haar medewerking verleenden. De af voer van de goederen was een andere moei lijkheid, welke bevredigend kon worden overwonnen d'oor de medewerking van tal van grote en kleine bedrijven, die hun soms zeer grote camions met chauffeurs be langeloos ter beschikking stelden. Mogen allen, die op welke wijze dan ook, hebben medegewerkt om de grote nood van de slachtoffers van de ontzaglijke ramp die Nederland heeft getroffen, voor zover le niging in 's mensen handen ligt, te hel pen verlichten, vervuld zijn van een ge voel van grote dankbaarheid, dat zij in staat waren hulp in welke vorm dan ook te kunnen verlenen". Men deelde ons mede dat, aangezien het apparaat der Stichting Noord-Hol land voor maatschappelijk werk nog niet functionneert, de Commissaris der Koningin met betrekking tot het coör dineren en verlenen van maatschappe lijke hulp aan de noodgebieden, zijn be voegdheden heeft gedelegeerd aan de heer B. Fels, hoofdbureau Noord-Hol land, ministerie van Maatschappelijk werk, wiens kantoor is gevestigd in huize „Rehoboth", Hazepaterslaan. Haarlem, telefoon 12277. Teneinde de heer Fels in deze bij te staan heeft de Commissaris der Koningin een advies commissie ingesteld, waarvan mr. M. J. A. Moltzer voorzitter is. Laatstgenoem de is tevens voorzitter van bovenver melde stichting. Secretaris van deze commissie is de heer Fels voornoemd. Verder hebben zitting genomen: mej. B. E. Harmens van de afdeling Noord- Holland van de Nederlandse Federatie van V.V.H.; mr. A. E. C. de Groot van Embden, kringcommissaris van Noord- Holland van het Nederlandsche Roode Kruis; dr. F. C. J. Holthuizen, vertegen woordiger van het R.K. Charitatief Centrum; P. Waardenburg, voorzitter van de afdeling Noord-Holland van de vereniging van directeuren van Sociale Zaken; H. F. Wiebols. adjunct-secreta ris van de Noord-Hollandsche vereeni- ging „Het Witte Kruis"; en Jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, plaatsver vangend chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin. Ter viering van de 17de verjaardag der bisschopswijding van mgr. J. P. Huibers, zal Woensdagmorgen om half elf in de Kathedrale Basiliek St. Bavo de Kanunnikenmis worden opgedragen. (Van onze verslaggever) De Amsterdamse rechtbank heeft on langs een slagr uit Haarlem-Noord drie maanden gevangenisstraf opgelegd :n zijn rijbewijs voor drie jaar ingetrok ken, omdat hjj in Amsterdam 'n vracht auto onder de invloed van alcohol had bestuurd. De slager kwam van dit von nis in hoger beroep bij het Amsterdam se Gerechtshof, maar de Procureur-Ge neraal vroeg bevestiging van het vonnis. De slager was al een paar maal eer der voor een dergelijk feit veroordeeld, maar had gratie gekregen van zijn laat ste straf, die gewijzigd was van twee maanden hechtenis in twee weken, ter wijl zijn rijbewijs voorwaardelijk zou worden ingetrokken (voor twee jaar) als hij weer eens onder de invloed van alcohol een auto zou besturen. Deze proeftijd is nog niet voorbij, zodat de slager kans loopt zijn rijbewijs voor vijf Al was het opera-repertoire omstreeks het midden van de 19e eeuw verre van beknopt, het bevatte toch de toenmaals zeer geliefde werken van Donizetti, Boieldieu, Flotow, Lortzing en Rossini, Gounod's lyrisch drama Faust trok di rect aller aandacht, verwierf zich aua muziek bijzonder door zijn fijne lyriek en kleurrijke instrumentatie en qua han deling niet het minst door zijn vele zeer aantrekkelijke en gevarieerde scènes een vaste plaats op het repertoire. De libret tisten Barbier en Carré volgden wel uiterst vrij het oorspronkelijk gegeven van de Faust-legende, door Goethe zo hoogst literair weergegeven, doch aan de smaak van het toenmalige opera-pu bliek was voldaan. Dat het filosofische karakter van de Faust-legende bijna geheel was verdwenen vormden blijkbaar voor componist en publiek geen bezwaar. Van de lange dialogen tussen Faust en Satan gaven de librettisten slechts in een en kele scène een korte samenvatting, juist voldoende om de Faust-verjonging te verklaren. Het doorsnee operapubliek voelt trou wens niets voor lange filosofische be schouwingen. Het verlangt talrijke ge varieerde taferelen, een aantrekkelijk kijkspel. Voorts een boeiende handeling in elke scène met schitterende costume- ring, fraai decor en kleurrijke lichtef fecten, daarenboven vooral bevattelijke muziek. Liefst vele afzonderlijke soli duetten, trio's, kwartetten en koren, als mede mooie illustrerende orkestmuziek en dan ook nog fijne balletmuziek. Dit alles nu geeft Gounod in zijn Faust- compositie, meer dan zijn voorgangers. Daaraan is dan ook het grote succes tce te schrijven, dat dit werk terstond behaalde. De eerste opvoering van Faust" vond Maart 1859 in het Théatre Lyrique te Parijs plaats. Weken lang „ging" Faust avond aan avond. „Faust" bleef boven alle andere werken domineren, al ont stonden binnen een tiental iare" nieu we, belangrijke werken, zoals Thomas' „Mignon" en Bizet's „Carmen". Tot 1936 registreerde men te Parijs een tweedui zendtal opvoeringen. Een typisch verschijnsel is de plaat sing kort na het ontstaan van „Faust onaer de titel van „Margarethe" op het repertoire van de Duitse operage zelschappen, waarop W agnerwerken domineerden. Zo behaalde het werk bij het Hoogduitse gezelschap binnen 20 jaren 125 opvoeringen, dat een re cord' inhield. Hierbij menen wij te moeten vermelden, dat Beethoven's „Fidelio" in diezelfde periode 119 op voeringen beleefde! Dit meesterwerk trok dus toenmaals meer belangstel ling dan thans. Ook in Amerika schonk men aan „Faust" meer dan gewone aandacht. Aldra na de opening in 1883 van het Metropolitan Opera House te New York volgden de opvoeringen zo snel op elkander, dat men met vrije zinspe ling op Wagner's Schouwburg te Bay- reuth het nieuwe gebouw Faust-Game House noemde. Het Franse opera-gezelschap in Den Haag gaf in 1860 zijn eerste Faust-op- voering en hield het werk tot zijn op heffing na de eerste wereldoorlog op het repertoire. Voor menig gezelschap brachten de Faustopvceringen redding in financiële nood. Evenals voor de Ora toriumverenigingen Haydn's Schöpfung en Jahreszeiten, Bach's Passiewerken en Weihnachtscantates, Handel's Messias, waren voor de Opera-gezelschappen Faust, Carmen, Traviata en later Puc cini's werken echte „kasstukken". Hoe staat het nu momenteel in Ne derland met de publieke belangstelling voor Gounod's Faust? Hiervoor kunnen we als maatstaf nemen de plaatsing er van op het repertoire van elke opera onderneming in de eerste helft van deze eeuw, ondanks de grote populariteit van de later ontstane Verdi- en Pucci- ni-werken en van enkele meer moderne muziekdrama's. Het aantal opvoeringen moge minder in aantal dan voorheen zijn, bij het doorsnee operapubliek staat Faust nog altoos in de gunst. En waar men niet in de gelegenheid is opvoerin gen bij te wonen, stelt men zich tevre den met radio-uitvoeringen en met af zonderlijke verklankingen van de meest geliefde fragmenten op concerten of door middel van de gramofoon. Wie zoekt geen muzikale ontspanning met fragmenten zoals: Siebel's teder Bloemenlied, Faust's onvergankelijke Cavatine, Margaretha's verrukkelijke Ju welen-aria, Satan's sarcastisch Lied van het Gouden Kalf, de ijzingwekkende scène van Valentijn's duel en dood, de onheilspellende scène van Faust met Sa tan op de Bloksberg, de deels komische tuinscène met de 4 hoofdpersonen, de prachtige, echt-Franse balletmuziek en met de ontknoping van het drama: Mar garetha's berouw en hemelvaart met het nog immer sterk imponerende trio en engelenkoor? Opvoeringen in Haarlem van Gounod's muzikale uitbeelding van de Faustlegen- de komen slechts sporadisch voor. De Faust-vereerders alhier kunnen nu dit lyrisch drama in zijn oorspronkelijke vorm aanschouwen en beluisteren. „Ge loof en Wetenschap" stelt zijn leden Vrijdagavond daartoe in staat. Het is haar gelukt ons Nederlands Operagezel schap bereid te vinden het romantische meesterwerk op het wel niet grote to neel van onze Schouwburg te vertolken. Ons eigen gezelschap, dat zich binnen betrekkelijk weinig jaren een goede naam verworven en in die tijd vele ta lentvolle jonge krachten opgeleid heeft, in het bezit is van een uitstekend ge traind orkest en koor, voor stijlvolle dé cors en costumering zorg draagt en over een goed ballet beschikt. De leden van G. en W. staat dus een unieke opvoering te wachten. O. K. jaar kwijt te raken, als het Hof het vonnis van de rechtbank bevestigt en de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs in het vorig, vonnis wordt om gezet in een daadwerkelijke intrekking. De slager gaf toe, dat hij op een avond in Amsterdam in de Van Baerlestraat met zijn vrachtauto heeft gereden. Een agent had hem aangehouden, omdat de auto slingerde. Verdachte beweerde, dat dit kwam, doordat hij een sigaret uit zijn jaszak wilde halen, maar de agent had bij de aanhouding alcohollucht en meer aanwijzingen voor dronkenschap opgemerkt en de slager mee naar het politiebureau genomen, waar de slager ter ontnuchtering is opgesloten geweest. De slager erkende die avond zes a zeven borrels gedronken te hebben. Hij had in een café in Haarlem ruzie gehad met zijn vrouw en was uit balorigheid naar het Thorbeekeplein te Amsterdam gereden, waar hij ook nog een paar bor rels had gedronken. Bij zijn aanhouding was hij juist op weg naar zijn woning in Haarlem. Verdachte staat nu onder toezicht van het Medisch Consultatie bureau tegen alcoholisme te Haarlem. Het Hof doet 23 Februari uitspraak. Op Zondag 15 Februari a.s. organi seert de Haarlemse Tafeltennisvereni ging „Winfried" in het Krelagehuis aan de Leidsevaart een groot tafeltennis- tournooi, waarvoor de deelnemers uit het gehele Westen en Midden van ons land zullen komen. Het bestuur heeft besloten de opbrengst geheel ter be schikking te stellen ten bate van het Nationaal Rampenfonds. De besturen van de voetbalvereniging van RCH en Haarlem hebben ieder f 1000 geschonken aan het Nationale Rampenfonds. Van de presidente van de Kath. Vrouwenbeweging, afdeling Heemstede, ontvingen wij het bericht dai in de ge teisterde gebieden een dringende be hoefte bestaat aan luiers, omdat het daar nog niet mogelijk is, gebruikte exemplaren te wassen en te drogen. Zij doet thans een dringend beroep zowel op leden als niet-leden van de Katho lieke Vrouwenbeweging, mede te wer ken in deze zo dringende behoefte te voorzien door niet slechts luiers, maar ook lakens, die voor dit doel gebruikt kunnen wrden, ter beschikking te stel len. Zij kunnen bezorgd worden aan haar adres: mevrouw M. Kubatz-Brug- man. Lucas van Leydenlaan 6 te Heem stede en natuurlijk kijkt aanstonds elke huismoeder even de linnenkast na, om te zien op welke wijze ook zij in deze wel zeer bijzondere behoefte kan voorzien. De burgemeester van Stavenisse o? Tholen heeft het door hem aanvankelU gemelde aantal van ongeveer dneno derd slachtoffers gecorrigeerd tot circ tweehonderd. Dit brengt echter S>ee verandering in het vastgestelde totaa aantal slachtoffers, dat, zoals gemeld» gisteren is gestegen van 1372 tot 1395» Van officiële zijde ontving het K.NP» de volgende mededeling: In het dagblad Het Vaderland van Februari werd bij de vermelding va» de opbrengst der kerkcollecten voor o® slachtoffers der overstroming de opmer king geplaatst, dat een gedeelte van zou bestemd worden om H.H. Mis sen op te dragen voor hen, die bij "e ramp zijn omgekomen. Soortgelijke berichten circuleerden reeds enkele dagen als zou aan een ge* deelte der opbrengst een andere be stemming gegeven worden. Na inS®" wonnen inlichtingen in het bisdom Haarlem kan met alle stelligheid ver- kiaard worden, dat aan zoiets zel\ nooit is gedacht en dat de totale op" brengst der kerkcollecte in het bisdom Haarlem, welke op 8 Februari gebon den is, zal worden overgemaakt aan n®* Nationale Rampenfonds. Z. Em. Kardinaal de Jong heeft na mens het aartsbisdom Utrecht tiendui zend gulden geschonken in de collecte» die Zondag 8 Februari in de kerken van het aartsbisdom gehouden is voo de slachtoffers van de watersnood. Vaticaanstad, hedenmorgen In de Sixtijnse Kapel is een plechtig® H Mis werd opgedragen door kardinaa van Paus Pius de Elfde, die veertien, jaar geleden overleden is. De H. Vade heeft de II. Mis niet bijgewoond. H, Mis werd opgedragen door kardin"® Borgoncini Duca. Veertien andere dinalen en vele leden van het Corp Diplomatique waren aanwezig. Advertentie Organist Hendrik Lasschuit gaf e Kerkconcert en had als soliste de al zangeres mevrouw Misset van And uitgenodigd Alhoewel het woord kerK concert reeds het geheel uitsluiten va wereldlijke muziek inhoudt, achten toch de benaming van „uitvoering *a gewijde muziek" hier beter geschikt. D als gevolg van de keuze der prograrnm nummers, die bijna geheel bereken waren op de ernst der tijden. Het programma bevatte in hoofdza® j diep-ernstige, gewijde muziek, v0°.r 0 wat de zangnummers betrof. Meer da_ anders maakten de Bijbelse liederen v an Dvorak, ae nog altijd imponeren"® Handel-aria „Dank sei dir, Herr' ei» „Het leven is een krijgsbanier" van Ju Röntgen, diepe indruk. Dan deed de zangeres ons kennis ma ken met één der veel te weinig u^U voerde Geestelijke liederen van Lod. Vocht: „lk heb mijn ziel geheven" en", mooie, zo uiterst toepasselijke oud-N® volkslied: „Gods Kerk". Doch niet alleen door het karak»® der liederen maakten de zangsoli indruk» Ook werkte hiertoe mede het donkere timbre van de stem, het hoogtepunten zo juist aangewende v° le geluidsvoiume en nog meer de stijl- gevoelvolle voordracht. De organist speelde behalve een A"a gio en Allegro uit een Handel-concer*' Werk, dat op deze avond iets buiten gewijde sfeer viel, ook meer ingetog®'. werken, zoals Koraalbewerkingen va Bach met aanwending van goedgekoz® solo-registers, een Passacaglia fff Rheinberger en een Toccata van C° Kee over Psalm 24, een degelijk opge' bouwde, muzikaal en toch stemming' volle inleiding voor deze Psalm- Al'® was technisch verantwoord, de regis*®1" keuze dient te worden geprezen. De aanwezigen volgden met grote aan dacht, zowel orgel-, als zangnummer O. b" Voor de onderlinge competitiè va" bovengenoemde schaakvereniging den de navolgende partijen gespeeld: Groep 1: Comans—W. Happel 0— v. Emmerik—H. Happel 0—1; W. pel—Klein A—A: H. Happel—v. d. ve de 10; KleinComans AA. n- Groep 2: Hopmanv. Deyzen f. Hooglandv. d. Stoop 10; Hopmann. Spoor 10; Stolvoortv. d. Stoop 1 Hoogland—Spoor 1—0; v. Deyzen—'v» Stoop 1—0. Groep 3: Bleekemolen—HuybodL, ,—A: Baas—v. d. Berg 1—0; Holtk*",/. Sr.—Holdorp A—A. Bleekemolen— kamp Jr. A—A. Holtkamp SrS"y- boom 10; HoldorpBaas Ajr» boom—v. d. Valk A—A: Holtkamp ■v. d. Berg A—A. R; Groep 4; v. d. Puttede Vos Jg O verdijkHuneker 10; v. d. PUa_1. Lunenburg 10; de VosO ver dijk n; Groep 5: Joostenv. d. Haas BoslandNegeman 10. Beker: BaasComans 01. Uitslagen partijen kampioenschap ie klas: Nassau v. d. Berg Scholten Oomen Copini Barnhorn Tuin Heiligenberg v. d. Berg Barnhorn Nassau Scholten Tuin Scholten v. d. Berg Oomen Tuin v. d. Berg Nassau Copini Scholten Barnhorn Oomen Heiligenberg car. brt. h.s- 132 26 19 26 200 127 200 200 200 200 195 200 192 28 28 43 43 37 37 44 44 41 16 33 39 24 38 30 26 n 4.65 4.65 5,4 0 4.54 1.36 82 200 39 20 20 car. brt. h.s» 150 35 34 35 29 29 21 21 33 33 34 34 31 31 200 151 200 122 200 176 200 200 189 179 200 4.1" 22 t0.00 ofl ttioy- 4.28 5.71 5.20 6.89 5.80 9.52 34 28 58 29 46 38 33 32 31 27 35 4.2» 5.8f 5.55 5.77 6-45 14 De wedstrijden worden Febr. 19.30 uur voortgezet. Februari de slotpartijen ca.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2