Waarom in Haarlem wel, maar in grotere steden niet „La Croisade des Enfants Ko van Dijk als Hendrik IV BLIKSEMAFLEIDERS Voor- en tegenstanders aan het woord Koor Katholiek Haarlem geeft artistieke uitvoering Tips van de Lenteshow DAMMEN IN KENNEMERLAND Merkwaardig drama van Pirandello in Stadsschouwburg HERINGA WUTHRICH RADIO bloemendaal WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De vrije middag voor sigarenwinkeliers Watersnoodrit Burgerlijke Stand Korte coördinatie Leerlingenuitvoering 55 Ontspanningsavond ouden van dagen Alfred Cortot in Haarlem Don Bosco-bijeenkomst Het zal wat worden in het Krelagehuis Hotel Bouwes te Zandvoort Opening 15 Mei WATERSNOOD- POSTZEGEL Rijdend postkantoor Vrijdag in Haarlem MEDELEVEN VAN SKAL-GLUB Huisdieren uit noodgebieden in Haarlem K.A.B. Kring West „DE KLEINE MIDDEN- STANDER" Ontvangt de eerste bewoner Turkse pianiste concerteert met de H.O.V. Persoonlijke kampioen schappen R.K. Tennisvereniging „Bastione" Zimba Pfarrer in Nederland „Thalia" Jeugdconcert en -toneel voorstelling R.K. Openbare Leeszaal HEEMSTEDE ONDERHOUD VAN GEMEENTEGEBOUWEN Vanmorgen aanbesteed GECOMBINEERDE OUDERAVOND Leerlingen speelden toneel Jaarvergadering Kath. Arbeidersbeweging „Koning Oedipus" in het Seminarie „Hageveld" FAILLISSEMENTEN Geen spreekuur Wielertweekamp in Haarlem-Noord Basketball: LH.S. kampioen piljartcompetiÜe VRIJGESPROKEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een jaar voor voormalig makelaar Verleden week publiceerden wij het bericht, dat zes en dertig sigarenwin keliers een adres aan B. en W. hadden gezonden, waarin onder andere werd aangedrongen de Dinsdagmiddagsluiting voor de zaken in deze branche ongedaan te maken. Naar aanleiding daarvan schrijft de secretaris van de afdeling Haarlem van de Ned. Algemene Bond van Sigarenwinkeliers ons onder meer het volgende: Ten eerste: de overgrote meerderheid van sigarenwinkeliers, ook eigenaren van „grote" zaken, hebben zich uitge sproken voor een vrije middag. Ten tweede: de daling van de ont vangsten is niet in de allereerste plaats te wijten aan de Dinsdagmiddagslui ting, maar aan de prijsverlagingen voor sigaren en sigaretten, waartegenover noch een toename vna de verkoop, noch een behoorlijke winstverhoging staan. Ten derde: een bepaald gedeelte van de georganiseerde winkeliers heeft nooit de moeite genomen zich voor of tegen de op handen zijnde winkelslui ting uit te spreken. Er zijn ook schrif telijke enquêtes gehouden. De voor lichting was niet verkeerd, maar de belangstelling op vergaderingen was minimaal. Ten vierde: men kan niet verwach ten, dat de organisaties reageren op wat ontevreden leden op eigen houtje gaan ondernemen. Ten vijfde: oorzaak van de geest van verbittering onder de sigarenwinke liers, ook onder de voorstanders van de vrije middag, liggen in de onmachtige houding van de overheid bij het toe zicht op de niet-geoorloofde verkoop. Er worden steeds opnieuw tabaksver gunningen uitgereikt. Uitbreiding van de verkooptij d tot zeven uur 's avonds wordt maar uitgesteld. Het opheffen van de vrije middag kan die verbitte ring misschien verzachten, maar niet opheffen. Ten zesde: de insinuatie, dat de meer derheid van de vergaderingbezoekers een nevenbedrijf zou uitoefenen, is on gefundeerd. Van een winkelier in de binnenstad ontvingen wij ook een uitvoerig schrij ven over deze kwestie. Er zijn „bona fide" collega's, zo schrijft hij, die dag en nacht wel willen verkopen. En ook nu nog stiekum na sluitingstijd verko pen, achterom of aan een zijraam. Dat zijn egoïsten, die alleen en uitsluitend aan zichzelf denken. Zij huldigen het standpunt „de klant is koning" en zijn dus slaaf van het publiek en geen me deburgers met gelijke rechten. Zij wen nen hun klanten daaraan en tonen daardoor het begrip „winkelier" niet te kennen, hoewel het ook in deze zin betekenis heeft. Er zijn talrijke fouten in de tabakswet, maar die kunnen al leen via de organisaties opgeheven worden. Mijn klanten zo besluit hij gunnen mij de vrije middag van harte. Van de zijde der „zes en dertig" stelt men tegenover deze inderdaad goed gemeende repliek het volgende: Vooraleer de volledige tekst van de winkelsluitingswet bekend was, werd vanwege de organisaties, waarin het grootste deel van de adressanten be trokken is, aan de leden medegedeeld, dat de wet voorschreef te kiezen, wel ke middag de zaken gesloten zouden moeten zijn. Later bleek, dat de wet deze vrije middag niet eist, maar de bepaling aan de vakgenoten in de ver schillende branches overlaat. Zo is b.v. in de steden Amsterdam en Rotterdam geen ochtend- of middagsluiting van sigarenzaken vastgesteld, voornamelijk omdat daar automaten zijn toegelaten. In Haarlem zijn van de tweehonderd zaken, die tabaksartikelen verkopen, er zeven en veertig, gedreven door eigenaars, die hun uitsluitend bestaan in deze branche zoeken. De overige honderd drie en vijftig innen ook door andere mogelijkheden verdiensten. In geheel Nederland zijn slechts ruim honderd zaken, die met personeel wer ken, en in Haarlem zijn het er maar enkele. Filiaalhouders staan gelijk met eigenaars en behoeven dus geen vrije middag te nemen. Van een probleem, waarmede werknemers te maken heb ben, is hier dus in feite geen sprake. Van een sanering van de branche ter opheffing van de fouten, waarvoor ook de organisaties vechten, komt niets, omdat de overheid met te weinig zui vere tabakszaken te maken heeft en er teveel nevenbedrijvenzijn. Het is daarom, dat de actie bij het gemeentebestuur ondernomen wordt, want met cijfers zou duidelijk aan te tonen zijn, dat er wel degelijk belang rijke verliezen geleden worden door de sluiting op Dinsdagmiddag. Het houdt maar niet op met ge- Advertenti HAARLEM Da door de M.C. Haarlem aangekondigde Watersnoodrit op 8 Februari werd uitge steld tot Zondag 15 Februari. Alle gegevens, zoals in een vorige courantenbericht reeds vermeld werden, blijven van kracht. Start om 13.30 uur bij café-rest. „Die Raeckse", Raaks no. 1 te Haarlem. Lengte der rit 75 km. De bruto-opbrengst zal aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. Prijsuitreiking direct na afloop. Iedere motorrijder dient aan deze rit mede te doen. GEBOREN: J. M. Engelbrachtvan Ommeren ,z; J. G. Schadevan Elk, z; E. Th. Berkhoutvan der Lee, z; J. van ZijlSoppe, z; G. Molhoekvan Looij, z; J. M. Ballintijnde Ruijter, z; J. W van HamSmit, z; P. W. M. Korfage— van Midden, d; J. Hesselsvan den Bosch, d; J. Swenvan der Plas, d. ONDERTROUWD: H. Marijnis en A. Duister, A. Brosens en H. Wollenber ger, W. Volk en J. Braakenburg. GEHUWD: W. Tensen en E. Smak man, B. M. Bisschop en W. den Hertog. OVERLEDEN: W. Duijff, 73 j., Lo- rentzkade; A. J. MagonButer, 72 j., Ceramstraat: E. van der HamBerends 87 j., Jansstraat; N. D. Verspuij, 25 j. Bolwerkslaan; E. KristelSchagen, 75 j., Merovingenstraat; M. van Zutphen Sol, 62 j., Jacobstraat; A. J. van den Ham, 83 j., Santpoorterstraat; W. Spren kels, 73 j., Schoterweg; F. H. Tielens, 56 j., Muiderslotweg; J. Th. Meijer, 75 j., Kamperlaan. combineerde verkoop. Nu is er weer een zelfbedieningswinkel in het cen trum geopend, welke op Dinsdagmid dag sigaren en sigaretten verkoopt. Er doet zich straks tijdens de Licht stad nog een ander merkwaardig geval voor. Als de algemene maatregel van bestuur van kracht wordt, dat in siga renzaken tot zeven uur klanten mogen binnenkomen, waarna tot half acht verkocht mag worden, moeten die za ken van half acht tot acht uur sluiten. Maar tussen zes en zéven uur is er in de meeste zaken niets te doen. Men ziet dus, dat er ook teveel geregeld kan worden. Bovendien zullen op Dinsdag middag tijdens de Flora de sigaren winkels gesloten moeten zijn, terwijl de eetgelegenheden volop tabaksartikelen kunnen verkopen. En dan te bedenken, dat buitenlanders zo graag in de Hol landse sigarenzaak kopen, waar hem op vakkundige wijze het beste wordt ge toond wat deze nog altijd belangrijke vaderlandse industrie brengt. Machine 22 Advertentie U koopt rustig bij ons en wij geven een betrouwbaar advies Keuze uit: O PHILIPS O ER-RE S O FRIDOR O COLUMBIA O GRAETZ O BRAUN Ged. Oude Gracht 52, tel. 12762, t/o de Kerk BETALING IN OVERLEG FILMS Rembrandt: „Opmars der vrouwen" (2000 Women). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toe gang 18 jaar. Cinema Palace: „Export in blond". Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang volw. Luxor: Prolongeert (derde week): „Don Camillo". Tijdên: 2, 7 en 9.15 uur. Toegang alle leeft. Frans Hals: „Het zal je gebeuren" (Dass kann jedem passieren). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „De schrik van de 2e com pagnie" (You're in the Army Now). Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: Maandag tot en met Donderdag „Winchester 73". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toegang 14 jaar. Spaarne: Maandag tot en met Donder dag: „Vreemde lading" (Strange Cargo). Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 j. Minerva: „De rocfe schoentjes". Tijden: Woensdag 2.30 en 8.15 uur; Donderdag al léén 2.30 uur. Woensdag 11 Februari Gebouw „Domi" (te Overveep)Leer lingenuitvoering o. I. v. Truus Smit, 8 uur. Frans Halsmuseum: Drie pianorecitals met toelichting door Johan Patist, (le in serie van 3), 8 uur. Donderdag 12 Februari Stadsschouwburg: „De Haagsche Come- die": „Androcles en de Leeuw", 2 uur. Gem. Concertzaal: „Haarlems Postaal Mannenkoor", concert o. 1. v. P. J. Pot gieter, m. m. v. Amsterdamse Post Har monie, o. I. v. W. P. Steijn, 8 uur. Te rekenen met ingang van Woensdag 11 Februari 1953 wordt het tijdelijk bu reau in het Stadhuis van het Hoofd Be scherming Bevolking, de heer H. J. de Vries, tot coördinatie van de diensten betreffende de hulpverlening aan de rampgebieden opgeheven. De heer De Vries blijft evenwel belast met de af wikkeling van de lopende aangelegen beden op dit gebied. Zaterdagmiddag 14 Februari, des mid dags om 1.45 uur, geven leerlingen der elementaire afdeling van de muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een uitvoering in de Stads schouwburg. De kruistochten naar Palestina, door de Europese christenheid in de loop der eeuwen gehouden om het voor haar zo „Heilige Land" te onttrekken aan de macht van de ongelovigen en de plaat sen, waar Christus leefde en stierf, blij vend te beschermen, opdat te eeuwigen dagen de christenen ongestoord deze heilige plaatsen kunnen gaan bezoeken, vormen nog immer een belangrijk en aantrekkelijk onderwerp uit de wereld geschiedenis. Dit onderwerp is dan ock door vele schrijvers apart en min of meer uit voerig behandeld, zowel in proza als in poëzie. Opmerkelijk is het echter, dat de muziekliteratuur geen omvangrijk koorwerk met orkestbegeleiding over de Kruistochten bevat, daarentegen de le gende van de Kinderkruistocht Gabriël Pierné wel inspireerde tot een .groots opgezet werk. Wanneer nu Pierné's werk zelden tot uitvoering komt, moet dit niet worden toegeschreven aan een door koor en publiek minder betoonde belangstelling voor het onderwerp. Alhoewel een le gende, gaat er toch een grote aan trekkingskracht van uit en roept het tevens de geschiedkundig vastgestelde grote Kruistocht voor de geest. De oor zaak moet worden gezocht in de alge meen hoge eisen, die de componist in het bijzonder aan de koristen stelt. Op de eerste plaats op technisch gebied. Wel ligt alles, zoals we reeds in een vóórbespreking schreven, in het bereik van de menselijke stem, maar de schrijfwijze, bijzonder inzake intonatie, adembeheersing, klankvorming en uit houdingsvermogen, vereist een bij uit stek goed geschoold koor. Beheersen de koristen hun taak tech nisch volkomen, dan zal de uitbeelding van het onderwerp geen onoverkome lijke moeilijkheden opleveren. Het is hoogst bevattelijk en wellicht voor de uitvoerenden nog aantrekkelijker dan voor de hoorders. Aan technische en artistieke eisen nu hebben alle mede werkenden aan deze uitvoering ruim schoots voldaan. Dit mag worden voor opgesteld. Het voor deze uitvoering speciaal sa mengestelde kinderkoor heeft zich, dank zij de langdurige en intense voorberei ding door Jos de Klerk en de begeeste rende leiding van Albert de Klerk, uit muntend van zijn taak gekweten. Van wege het onderwerp had het met zijn leiders Allys en de blinde Alain een hoofdrol te vervullen. Voortdurend hield de kinderzang en dit- is in dit werk een allereerste vereiste de hoorders in spanning. Niet alleen met de kreet „De Profundis" gedurende de storm, maar ook, misschien nog meer bij epi sodes zoals de tocht naar de zee met de liederen in volkstrant, soms zonder of met slechts simpele begeleiding en bij het verblijf op het strand met de zang bij hun spel met zeesterfen. Hierbij aansluitend dient de zang van de leiders der kinderen Allys, Corry Bijster en Alain, Corry van Beckum te worden geroemd. Hun taak, de kinde ren te begeesteren voor het hoge ideaal: een kruistocht naar Jeruzalem, vervul den zij met volle overgave. Reeds in het eerste deel, bij hun oproep tot ver trek, imponeerden zij in hun fraaie wis selzang hun volgelingen. Dit bleef tot in de storm-scène en bereikte het ge wenste hoogtepunt in het visioen van de blinde Alain: de verschijning van Jezus. Een bijzondere vermelding verdient het klein-dameskoor, dat in de aanvang de oproep tot de kinderen en bij het slot als het Engelenkoor de opstanding der kinderen vertolkte. Deze vierstem mige a cappellalpartij klonk waarlijk als „zang der Seraphijnen", verrukkes lijk en sereen! Het groot gemengd koor had even eens een moeilijke en tevens veelomvat tende partij te vervullen. De sopranen De Afd. Haarlem van de Alg. Bond van Ouden van Dagen belegt op 18 en 19 Februari ontspanningsavonden voor baar leden, met medewerking van het Oké-Cabaret. Op verzoek van het hoofdbestuur staan deze avonden in het teken van de nationale ramp onder het motto: „Help onze afdelingen in het noodgebied". De bekende Franse pianist Alfred Cor tot, die in September j.l. 75 jaar is ge worden, zal Vrijdag 20 Februari in Haar lem zijn afscheidsconcert geven. Het programma, dat geheel gewijd is aan werken van Chopin, vermeldt alle études op. 10 en 25, en de 24 préludes op. 28. en alten ontwikkelden zoals gewoonlijk een mooi getimbreerde klank en beeld dén de tekst duidelijk uit. De tenoren en bassen, alhoewel nog steeds tegen over de andere partijen tamelijk zwak bezet, ontwikkelden toch veelal vol doende klankvolume. De partij der „vaders" sprak sterk aan. Het is jammer, dat- het mannenkoor voor de matrozenpartij te kort schoot in volume. Dit vanwege het benodigde contrast tegenover het voorafgaande. Het derde deel spreekt namelijk met het slotkoor niet zo sterk innerlijk aan als het overige. Doet het slotkoor het nog voldoende door het massale klankvolu me, de matrozenkoren vereisen even eens een groot volume en tegelijk mar kante uitbeelding. Het gemis aan een even sterke innerlijkheid als het andere zou dari niet zo opvallen. Een mooi, zo nodig weelderig klank volume, door dirigent Albert de Klerk doorgaans in de eerste drie delen ver kregen, deed mede de aandacht van lengte en het voortdurend verhalende en beschouwende karakter afleiden. De partij van verhaler was in handen van Willy van Heze, Antwerpenaar, een goede lyrische tenor. Het lyrisch karak ter van deze partij kwam goed uit, al leen een ietwat duidelijker dictie had deze partij doen winnen/ Jos. de Klerk droeg het verhaal van de zeesterren (partij van „een matroos") indrukwek kend voor. „De stem uit de Hemel" klonk waardig. De H.O.V. volgde niet alleen de aan wijzingen van de dirigent zo juist mo- geiijk, doch trof mede de kleurschake* ringen op fraaie wijze. Het „uitverkochte huis" volgde de verklanking der legende met sterk ge spannen aandacht en toonde reeds na het eerste deel zijn grote ingenomen heid met zang en spel. De dames-solisten ontvingen bloemen en wat zou men de dirigent met zijn koer als beloning kunnen geven? Vol gens ons niet beter dan een blijvende steun en belangstelling! De uitvoering werd bijgewoond door Z.Exc. Mgr. J. Huibers, vergezeld door Deken Kuilman en Pastoor Van der Meer. Verder merkten we o.a. op Prior M. T. Vlaar O.E.S.A., rector moderator Verstraeten en talrijke eerwaarde Zus ters en Broeders. O. K. Hedenavond 8 uur zal in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Hagestraat 10 de jaarlijkse bijeenkomst plaats hebben van de Salesiaanse Medewerkers van Don Bosco. Na het plechtig Lof zal er gelegen heid bestaan aan de aanwezige Pater Salesiaan vragen te stellen en van hem inlichtingen te bekomen Belangstellenden zijn van harte wel kom. De Lente-show van de Haarlemse maatkledingbedrijven zal Donderdag 19 Februari des middags om half drie in het Krelagehuis geopend worden dooi de heer Chr. Visser, voorzitter van de Kamer van Koophandel. De show, waar aan ook een groot aantal middenstands zaken op het gebied van dames- en he renmode zal medewerken, wordt des avonds om 8 uur en de volgende dag herhaald. De netto opbrengst komt ten goede aan het Nat. Rampenfonds. Na hetgeen wij reeds eerder schreven over deze gebeurtenis, een nieuwtje voor de Haarlemmers, kunnen, wij thans een tip oplichten van het vele dat er te zien zal zijn, daar in „Die Raeckse" gister middag een proeve getoond werd. Er zullen 120 modellen het oog bekoren, waaronder dames- en herencostuums, overjassen, mantels, japonnen, avond toiletten en bont. In de artistiek ver sierde zaal zal het publiek ook van enige bijzonder spectaculaire groepen kunnen genieten: een uitgebreide bruidsstoet, waarbij zelfs de toga van de burgemeester niet zal ontbreken; een ruiterstoet met honden en een sportieve auto-scène. Deze demonstratie zal moe ten aantonen, dat het genoegen van „goed gekleed gaan" veelal parallel loopt met de maatkleding, welke aan de dra ger een persoonlijk cachet geeft. Een der vrouwelijke mannequins toonde o.a. een trois pièce waarvan het jasje met dezelfde geruite stof gevoerd was als de blóuse. „Watten op de schou ders is uit de boze" zei de explicateur „misschien op 'n heel klein beetje na". Verder zagen wij een zomerjurk van Engels katoen, met als kenmerk de ro yale ronde heupen en een aardige deux pièce in de. spencerlijn. De mannelijke mannequins lieten met enige gepaste nonchalence zien hoe het moderne En gelse jacquet er uit ziet: Engelse stijl, nauw sluitend .grijs fantasievest en slappe boord met grijze das. Ook bij het dagelijkse costuum is het fantasievest in de mode, de pantalon is korter en nau wer, de rug ruim. Verder werd ons dui delijk gemaakt, dat een heer 'n hoed draagt. Beslist feestelijk was tenslotte de Lt. ter Zee le klasse in ceremonieel costuum, met welk gala-uniform werd aangetoond dat ook deze tak van de kleermakerij in Haarlem goed beoefend wordt. We zijn niet weinig nieuwsgierig naar de Lente-show, al was het. alleen maar, omdat het woord lente dit jaar prettiger klinkt dan ooit. Naar wij vernemen, zal het nieuwe hotel, dat te Zandvoort in aanbouw is aan de boulevard tegenover de Kerk straat, de naam „Hotel Bouwes" gaan dragen en 15 Mei geopend worden. Dit betekent, dat tijdens de Flora en Haar lem Lichtstad op 120 bedden minder ge rekend moet worden, want, oorspronke lijk had men het vertrouwen, dat dit hctel, het modernste aan de Noordzee kust, vroeger in het voorjaar in gebruik zou kunnen worden genomen. De bouw is echter volgens plan verlopen en de storm heeft maar weinig schade aange richt. De bedoeling is echter, dat het hele complex tegelijkertijd zal worden geopend, hetgeen wil zeggen: de hotel kamers, voorzien van telefoon, radio, bad- en douchegelegenheid, alsmede de cabaret-, .restaurant- en café-restaurant zalen, waar ongeveer. 350. personen hun vermaak kunnen zoeken. Naast het terras, dat plaats biedt aan 300 personen, is een miniatuur golfbaan aangelegd, terwijl op het parkeerterrein piaats is voor enkele tientallen auto's. Het aantal aanvragen, vooral uit het buitenland, is zeer groot, "zodat de heer N Bouwes, uit Amsterdam,, de toekomst niet donker inziet. Het radend postkantoor komt Vrijdag 13 Februari in Haarlem voor de verkoop van de Watersnoodpostzegel. Het zal zijn standplaats krijgen op de Grote Markt. Belangstellenden kunnen dan terecht van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur,. Aan dit rijdend postkantoor kunnen zowel de watersnoodpostzegel als eerste dagomslagen gekocht worden. Tevens be staat er gelegenheid tot aanbiedèn van aangetekende stukken, die voorzien zul len worden van een speciale R-strook. De aangeboden post krijgt de stempel van het autopostkantoor. Dat ook de Skalclub overal in de we reld meeleeft met de ramp, die ons land getroffen heeft, bleek ons wel uit tele grammen en brieven, die ons de heer J. J. Delfos uit Haarlem vanmorgen liet zien. De Skalclub is een internationale club van mensen in het reiswezen. waarvan de heer Delfos voor Nederland als pers commissaris fungeert. Brieven of telegrammen werden o.m. ontvangen uit Toulouse, Venetië, Ln xemburg, Rome, Genua, Malmö, New York, Florence en Nice. De reddingsploeg van de Dierenbe scherming in Haarlem is Maandagnacht uit Middelharnis, Sommelsdijk, Oude en Nieuwe Tonge 'teruggekeerd' met we derom een 40-tal geredde kleine huis dieren, die alle in vrij goed staat ver keerden en opgenomen zijn in het die ren-asyl in de Ridderstraat. Reeds is men gereed om het reddingswerk voort te zetten. Vele goede gaven in allerlei vorm bereiken de Vereniging, die daar voor zeer erkentelijk is. Aan de leden van de K.A.B. in Kring West wordt medegedeeld, dat de vormings avond op Donderdag 12 Februari in de Leonardus-zaal wèl doorgaat. De woningstichting ,.De kleine Mid denstander" aan de Hectorstraat zal Za terdagmiddag om half 3 de eerste bewo ner op feestelijke wijze in zijn huis brengen. De heer.B. J. M. Spierings met zijn gezin is de gelukkige, die als eerste van de 42 een gloednieuw huis binnen gaat. Bij deze korte plechtigheid zullen, behalve het bestuur van de woningstich ting, ook aanwezig zijn de heer A. An- genent, wethouder van Openbare Wer ken, en de architect de heer J. van Vèl- sen. Vrijdag 13 Februari geeft de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey een con cert- Als soliste verleent de jonge Turkse pianiste Hayat Atta in een tweetal piano concerten haar medewerking. Het pro gramma bestaat uit het concert pour petit orchestre van Albert Roussel, daar na volgt een uitvoering van het concer tino voor piano en orkest van Jean Francaix. Na de pauze wordt een Mo- zart-programma uitgevoerd, bestaande uit het piano-concert in d-moll, alsmede de symphonie No. 27 in g. grote terts. Terwijl in District Amsterdam de. in schrijving tot deelname pas is openge steld, zijn de Kennemers reeds begon nen en hebben al enkele ronden ge speeld. De Hoofdklasse is in 3 afdelingen verdeeld, de ander® klassen in 2. Aan de Hoofdkl. Centrum nemen deel: H. J. Berk (DOS), A. Smit, J. H. Meure en N. Blom (HDC), J. Kroon en A Douma (OK), L. Fopma van KNC ên H. Willemse, St. Bavo. Hiervan werden de volgende uitsla gen genoteerd: BerkWillemse afg.; KroonDouma 11; MeureBlom afg.; Kroon—Berk afg.; Meure—Fopma 1—1 en Blom—Douma afg. Ook de partijen Willemse—Blom. Douma—Meure. Fop- maKroon en Berk—Smit kwamen nog niet tot een uitslag. Aan de IJmuider Hoofdklasse nemen deel K. de Jong, J. v. Straten, T.- Post- ma, L. C. Vooys, H. Swier en W. van Wort. Uitslagen van deze afd. zijn: De Jong—Vooys 0—2; v. Straten—Swier 20 en Postmav. Wort 20. In Kennemerland-Noord telt de Hoofdklasse slechts 3 spelers, n.l. A. de Zeeuw, B. Beentjes en C. Sprenke- Nadat Ko van Dijk het Rotterdams Toneel een goede dienst had bewezen met zijn fascinerende creatie van Othello", lag het voor de hand, dat de leiding naar een stuk uitkeek, waarin deze inderdaad formidabele acteur we derom zou kunnen uitblinken. De keu ze viel op een even interessant als nlet- alledaags drama van de Italiaanse schrijver Luigi Pirandello, getiteld: „Hendrik IV". Hierin stelt Ko van Dijk een man voor, die tijdens een historische optocht Hendrik de Vierde van Duitsland „speelt", van zijn paard valt en daar door dermate geestelijk gestoord wordt., dat hij als deze Hendrik twintig jaai lang blijft voortleven. Dat zou .allemaal nog wel gaan, als zijn familie en vrien den niet meenden de patiënt te kunnen dienen door ook te doen of zij op hun hoofd gevallen zijn. In zijn beslotenheid wordt de vorst vergezeld door vier edellieden, compleet in costuum en wie cp bezoek komt verschijnt in de kleur rijke, omslachtige gewaden uit de elfde eeuw. Het lijkt allemaal nogal gek en dat is het ook, maar Pirandello heeft toch herhaaldelijk de kans waargenomen om de gespleten persoonlijkheid aanvaard baar te maken, om zijn toeschouwers te overtuigen, dat zij zelf ook met een masker rondlopen, ook al geschiedt dn i iet zo demonstratief als in „Hendrik IV". De Rotterdammers hebben gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg van dit merkwaardige toneelspel een prach tiger, veelal de volle aandacht trekken de voorstelling gegeven. De regie was in handen van de Fransman Andre Barsacq, die de vele spelers de juiste plaats wist te geven naast Ko van Dijk en anderzijds deze acteur alle accoor- den van zijn kunnen liet bespelen. Het was me een opgave: gek te zijn en ook weer niet gek, te leven in de llè eeuw als een vorst en in de 20e als een ongelukkige, de omgeving te imponeren en tegelijkertijd dwars door zijn waanzin aan de kaak te stel len met een duivels cynisme, waaruit grote dramatische kracht drong. L. Nijhoff stelde de Markiezin Mathilde voor, de vrouw op wie de dwaas voot zijn val verliefd was. Zij viel vooral op ir. het eerste bedrijf, tijdens het ver haal over de gebeurtenis twintig jaar geleden. Ko Arnoldi zorgde als de psy chiater voor de rust, kitty Knappert stond lief op het toneel, zonder veel te kunnen handelen en Dick van Veen verraste door een bijzondere opvatting van zijn rol ais de baron, oorzaak van alle ellende. Eli Blom, die een der edellieden zou spelen, was ziek geworden en werd ver vangen door Max Croiset (met de rol in de hand). Costuums en decors wonnen in bete kenis door de zeer goede belichting Vele malen moest Ko van Dijk na ho: eind der voofstelling terugkomen om de terechte hulde van het publiek ir ontvangst te nemen. v. W. ling, allen van St. Thomas. Laatstge noemden hebben inmiddels remise ge speeld. De reserve-hoofdkl. Centrum wordt gevormd door F. v. d. Lubbe van Hil- iegom; J. ter Haak en H. le Noble van kNC; C. Hekelaar van HDC; H. v, Gastel en G. Faay van VKD; J. Post van DCY en de DOS-spelers W. Dijkhoff, H. J. Oudhof, W. Schelfhout, L. v. Houwe- lingen en W. Roest, Ook hier werd reeds flink gespeeld met de volgende resultaten. FaayHe kelaar 02; Dijkhoffle - Noble 11; Oudhofter Haak 02; Schelfhoutv. d. Lubbe 11; HouwelingenRoest afg.; Post—v. Gastel 2—0; v. d. Lubbe- Houwelingen 0—2; ter Haak—Schelf hout 20; le NobleOudhof 20; ter Haak—Dijkhof 2—0; le Noble—Faay afg. en HouwelingenPost 11. De res. hoofdkl. Noord bestaat uit 3 spelers van St. Thomas: C. Reinders, C. Ory en P. de Ruiter. C. Reinders wist intussen van C. Ory te winnen. Voor de 2de klasse Centrum schreven in: J. Muuze en J. Tuin van DOS; H. Schaap van KNC; W. Sweyen van VKD; P. Bakker van Sportief en J. Waal en C. Schade van DCY. Uitslagen van deze afdeling zijn: Schade—Sweyen 1—1; Bakker—Schaap 1—1; Muusze—Tuin 2—0; Muusze—Scha de 2—0; Tuin—Waal 0—2; Schaap— Sweyen 20; Bakker-Waal 11; Muus- Swe'yen 02; TuinSchaap 02.. In Noord bestaat deze afdeling uit de St. Thomas-spelers: C. Juffermans, A. Dacelet, E. Staal, P. Rietveld, B. Lou- man, S. Groentjes en W. J. v. Hattem en D. v. As van Beverwijk. Uitslagen hiervan zijn: Juffermans— v. As 0—2; Staal—Groentjes 2—0; Riet veldLouman 20. Aan de 3de klas Noord zullen deel nemen: A. Collet, A. Bakker, N. Kroon en C. v. d. Waal; deze klas moet nog aanvangen. Als Jeugdkampioen van Centrum is genoteerd Fred. Kooymans van de Ger- hart Muloschool. Voor de Jeugdgroep werd te IJmui- den gespeeld H. LangbroekJ-. Bra- venboer 20 en was P- Kok vrij. In Noord werd voor deze groep ge speeld: C. v. d. Wal—P. Nijman 2—0; P. SprenkelingK. Nijman O-"2! Sc Sprenkeling—J. de Ruiter 02, terwijl N. Groen vrij was. De wedstrijden worden deze week iri diverse clublokalen voórtgezet, In overleg met het hoofdbestuur en behoudens goedkeuring door de jaar vergadering zal de naam van de R.K.S.V. „TYBB" afdeling iawn-tennis worden gewijzigd in Bastione (Bolwerk). In verband met de belangrijkheid van de agenda worden alle leden opgeroepen tot het bijwonen van de vergadering, welke gehouden zal worden 14 Februari 1953, aanvang 7.30. in de zaal van Schro der, Raamsingel 30, Haarlem. Ook be langstellenden zijn van harte welkom. Na de vergadering wordt de avond op de bekende gezellige wijze doorgebracht De vereniging speelt 3e en 4e klasse KNLTB, competitiespelers alsmede ge vorderden en beginners kunnen nog ge plaatst worden Ondèr auspiciën van dé Nederlandse Sectie van de Oostenrijkse Alpenvereni ging maakt Pfarrer G. W. Gunz uit Ti- sis bij Feldkirch (Oostenrijk) een tour nee door enkele belangrijke plaatsen van ons land. Hij kreeg de erenaam „Zimba Pfar rer" omdat hij deze Kletterberg uit het Montafon (Vorarlbérg) niet minder dan 250 maal bij dag zowel als bij nacht beklom. Hij is een bekende figuur in de alpine-wereld, die in eigen land tal loze voordrachten hield. Donderdag 12 Februari spreekt hij in Restaurant Brinkmann, Grote Markt Haarlem, niet alleen over de Zimba. maar ook over het gebied waarboven deze berg torent, een landstreek rijk aan bergen, flora en fauna. Illustratie door middel van Leica-diapositieven in kleuren. Als leider van deze tournée treedt op de heer J. G. Beurs, voorzit ter van bovengenoemde vereniging. In verband met de nationale ramp gaat het vastenavondfeest van de R.K. Toneelvereniging „Thalia", dat Zondag 15 Februari zou worden gehouden, niet door. Onder auspiciën van de Commissie voor culturele vorming van de school gaande jeugd vindt het derde jeugdcon cert in dit seizoen plaats op Donderdag 19 Februari om half acht in de Gemeen telijke Concertzaal. De H.O.V., onder leiding van Marinus Adam, voert het volgende programma uit: De ouverture Leonore III van L. van Eeethoven; de Symphonie no. 88 in G gr. terts van J. Haydn en een fantasie over „In een blauw geruite kiel" van Hans Osieck, met solistische medewer king van de componist ((piano). Toe lichting van de dirigent. De tweede toneelvoorstelling van „De Vrek" met Jan Musch in de titelrol wordt gegeven op Woensdag 18 Februari des namiddags om 2 uur. Tot deze voor stelling hebben toegang de leerlingen, die wegens plaatsgebrek tot de eerste voorstelling geen toegang konden ver krijgen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op de school of bij de afdeling Onder wijs der gemeentesecretarie te Haar lem. Nieuwe romans: Stefan Andres: Broe der Lucifer; Maurice Baring: De deli cate martelaar. Gedenkschriften van Robert Peckham; Harald Braun: Het hart der wereld; Th. Olesen Lokken: Erfenis uit Amerika; Frangois Mauriac: Het snertjong; Crawford Power: De con frontatie; Ljef Nikolajewitsj Tolstoj: Jongensjaren; Anne de Tourville: Jaba- dao; Evelyn Waugh: Helena; Louis de Wohl: De troon der wereld. Attila's greep naar de macht. In het verversingshuis Groenendaal werd vanmorgen aanbesteed het onder houd van de gemeentegebouwen. Voor het timmerwerk waren zeven inschrij vingen binnengekomen. De hoogste (f 5600) kwam van Ch. Slieker uit Heem stede, de laagste (f 4947) van A. v. Huis steden uit Heemstede. Voor het schil derwerk waren er vier inschrijvingen. De hoogste (f 6010) kwam van Van Noort Co. uit Heemstede, de laagste (f4698) van J. Petri uit Haarlem. Voor het loodgieterswerk waren vier inschrij vingen. De hoogste kwam van C. Duik uit Heemstede (f2451), de laagste van G. van Bakel uit Heemstede (f 1938). De gunning is aangehouden. Dinsdagavond vond in de gymnastiek zaal van de St. Augustinusschool aan de Molenwerfslaan de eerste avond plaats voor de ouders van de leerlingen die deze school of de St. Aloysiusschool be zoeken. Het lokaal was voor deze ge legenheid uitgerust met een zeer mooi en tot in de puntjes verzorgd toneel, opgebouwd door de eerw. broeders, die ook nu weer alle eer van hun weik hebben. Om half acht opende broeder Tarcisius, mede namens het hoofd van de meisjesschool, mej. Bossaert, de avond en heette op de hem kernachtige wijze de vele ouders hartelijk welkom. Over de avond zelf meende hij niets te hoeven vertellen, aangezien ieder in het bezit was van een programma dat de meest volledige inlichtingen gaf. Inderdaad is de avond volkomen ge slaagd, dank zij de grote ijver waar mede de jeugdige actrices en acteurs hun spelen hebben uitgevoerd. Eerst voerden de meisjes het sprookjesspel „Pauwoog" op ln twee .bedrijven, dat zeer levendig en vlot werd voorgedragen, en daarna gaven ze nog een reidans ten beste welke door een aantal in het wit geklede danseresjes met zang van een groepje andere kinderen werd uitge voerd. De jongens kwamen voor het voet licht met „Karmi, de herdér van Adora", een Bijbels spel in drie bedrijven, dat nog in het teken van Kerstmis stond en de geschiedenis verhaalt van een kreu pele herdersjongen uit Israël, die de Messias zoekt en ook eindelijk vindt. Vrede. Geluk en Vreugde helpen hem daarbij, maar Vijandschap, Angst en Verdriet belagen hem en werken hem zoveel mogelijk tegen. Er werd uitste kend gespeeld en broeder Leonardus, die de regie in handen had, heeft alle eer van zijn werk. In een slotwoord dankte broeder Tarcisius allen die aan deze geslaagde avond hun medewerking verleenden. Hedenavond en Donderdagavond vindt een herhaling plaats en wij kunnen alle ouders een gang naar de St. Augustinus school aanbevelen. De afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging houdt Vrijdag 13 Februari a.s. haar jaarverga dering in het R.K. Verenigingsgebouw die precies 8 uur begint. De agenda vermeldt de gebruikelijke verslagen, alsmede bestuursverkiezing. Voorts zal de districtsbestuurder, de heer J. C. v. d. Meer uit Voorburg, twee inleidin gen houden, de eerste is „Een eeuw onder de kromstaf" en de tweede is „Van knechtschap tot P.B.O.". Verwacht wordt dat de belangstel ling voor deze jaarvergadering zeer groot zal zijn. De Studenten van het Seminarie „Hageveld" zullen Zondag 15 Februari ten bate van het Rampenfonds in de aula van het gebouw een opvoering gevgn van het treurspel van Sophocles „Koning Oedipus" in de vertaling van dr. E. de Waele. De regie is in handen van prof. J. v. d. Poel, leraar aan het Seminarie. Kaarten zijn o.a. verkrijg baar bij boekhandel Jonckbloedt <|n voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de aanplakbiljetten. De rechtbank te Haarlem heeft Bins- dag 10 Februari 1953 failliet verklaard. W. H. A. Revers, aannemer, Haarlem. Kamerlingh Onnesstraat 11. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Cokart. Curator: mr. H, Peters. Haarlem. S. S. van Wijngaarden, forceur, Heemskerk, Meulmanslaan 8. Rechter-Commissaris: mr. H. J. m* Cokart. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, Be verwijk. De vennootschap onder de firma B!eK en Spanjaart, meubelfabriek, Haarlem. Nagtzaamstraat 65 en haar vennoten; a' G. A. A. Piek, Haarlem. Nagtzaam straat 65 en b. Th. G. Spanjaart, Haar lem, Corn, van Noordestraat 34 bv. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M* Cokart. Curator: mr. J. Verlooy, Haarlem. Wegéns het verbindend worden va® de enige uitdelingslijst is op 6 Februari 1953 GEËINDIGD het faillissement van: J. Rijnierse, plasticbewerker. Boven kerk, Betje Wolflaan 1. Rechter-Commissaris: mr. N. Reelinl Brouwer. Curator: mr. J. O. Baron, Beverwijk- Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem d.d. 4 Februari 1953 is in W' faillissement van: de N.V. Exploitatie MaatschaPP" „Xaisine Scott", Heemstede, en kan- toorhoudende te Bloemendaal, Blo®.* mendaalseweg 98, in plaats van mr. H- Jonker tot curator benoemd: mr. ar. F. A. Bijvoet, Haarlem. De burgemeester van Bloemendaal is vfU hinderd op Donderdag 12 Februari spreekuur te houden. Zóndag 22 Februari wordt in Haarletf' Noord, op het parcours Eksterstraat--' Vondelweg. een wielerwedstrijd georg®* niseerd tussen de H.S.V. „De Kampioen en Olympia uit Amsterdam De baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor het Na' tionaal Rampenfonds. Er zullen nieuwe' lingen en amateurs starten. De nieuwelingen rijden 40 km., start 12 de amateurs 60 km., start half twee Diverse bekende renners zijn van de L/lvcxac wcrvtiims i tl u i v i o >/]ji vu.. partij, o.a. de wereldkampioen achtervo'" ging Piet van Heusden, Adri Voorting, P'e van Roon, Arend van 't Hof e.a. Het tweede team van IHJ heeft beslat weten te leggen op het kampioenschap van de derde klasse A heren, hetgee» een fraaie prestatie is van 'dit team. De derde klases dames is thans jjl» volgt samengesteld: IHJ I, IHJ II, HGA III, PSVH II, S.C. Haarlem III. Ooster kwartier II, HOC III, Antilopen III HHC III. De standen zijn per 31 Januari 1953: Dames le klas: HOC I 816, HGA 1 10—14, S.C. Haarlem I 9—13, Antilope» I 8—9, HHC I 9—8, PSVH I 9—1, Rap1' ditas I 91. - Heren le klas: Oosterkwartier I 9— Antilopen I 10—14, HGA I 8—12, HHC 1 8—10, S.C. Haarlem I 10—10, IHJ I 10—b> RAO I 9—4, HOC I 10—2. Dames 2e klasse: S.C. Haarlem Ij 9—16 HHC II 8—14, Oosterkwartier 1 7—10, HOC II 8—8, Antilopen II 7— Rapiditas II 7—2, Schoten I 9—2, HGA II 9—2. Heren 2e klasse: Schoten I 1016, An tilopen II 8—14, Oosterkwartier II 9ij!' Rapiditas I 89, Harlem Tigers I 9— PSVH I 11—8, HGA II 9—6, HHC II 9—i- A-klasse 85 83 76 73 70 65 65 63 56 ADO II 72 42 5 27 KR I 72 40 5 27 Oosten 72 40 2 30 Telescoop 72 38 34 Kampervest 72 35 3 34 Centrum 72 34 2 36 Zandvoort 72 32 1 39 ADO I 72 32 l 39 KR II 72 30 3 39 DWO 72 27 2 43 C-klasse: Zandvoort 56 33 0 15 Kampervest 60 33 •j 29 Duvelshoek 58 82 1 23 BW 56 32 1 23 H. West 56 30 3 23 Centrum 56 28 1 27 Kennemerl3nd 56 21 1 34 Telescoop 56 19 2 35 KR 56 15 3 38 D-klasse: Baragepartijen. H. West 8 3 1 3 BW 4 1 0 3 ADO I 4 2 1 3 schrifte een gevangenisstraf van maand geëist. Gisteren veroordee één ,1de l3af rechtbank deze vroegere makel»^ een jaar met bevel tot onmiddelW^, de tot een gevangenneming en insluiting te sterdam. De twee dienstboden, die 14 dagen ge|e, den voor de Amsterdamse rechtbank recht hebben moeten staan omdat 11 haar schuld te wijten zou zijn gew dat in Blaricum het 4-jarig zoontje de familie De Greve in een teil met kend water was gevallen, zijn £1S ^$g> vrijgesproken. Tegen beide vrouwen een geldboete van f 25.geëist. Vorig op.w2 slot u/ 3(4 Nederi. 1948 05IS 3(4 pCt Ned 1950 94(4 95«4 3-3(4 Nederland 1947 95~s 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 96% Inschr. Grtbk 48 3 pCt 95(4 Ned. Handel Mi1 eert 159Ja 167)4 A.K.U. "OU Van Berkels Patent 103 Calvè-Delft eert 123(« Van Gelder 160 Kon. Hoogovens eert. 158 J851' Unilever cert. 186(4 Ned. Kabel 2U,, 162 Philips l®2'4 31*., Kon. Petroleum 8B3<4 „Amsterdam Rubber 88 1 Holl. Amerika Ltln 142 138 Kon. N. Stoomb. M 136K 130 Ned. Scheepv. Unie 1 r .f 104 H.V.A. 10244 82(3 Dell M(1 eert. 81 -♦ B/2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward NdTth American Can Radio Corp Republic SteeJ Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 4244 53(4 90(4 68(4 66'4 15(4 78 60(4 Sl'i 25'/ 45(4 69% 43 78(4' 23(4 40 JO/2 42 li ill* 90(4 68(4 6544 15(4 77(4 60 «i 2l}4 25(4 45*4 69% 42'' 77% 23 4 40(4 «8 65 65 63 57 43 40 33 9 2 S De Amsterdamse rechtbank heeft <j® ernst van het misdrijf, gepleegd door 58-jarige voormalige makelaar M. Ch- H„ uit Naarden, veel zwaarder geaU(g dan de officier van justitie. De laa ri- had 14 dagen geleden tegen deze dachte wegens verduistering van f 10 en daartoe gepleegde valsheid in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2