BijvooHdurmggeplaagd doors GEEN RUST VOOR DE WERKERS AAN DE DIJKEN Buslands antisemitisme in de V.N. ter sprake Ruim 4200 woningen geheel verwoest Tussen neus en lippen Weerzin wekkend Zwijgend trekken zij met zand en klei over stukken dijk en modderige paden De Paus zou minder speciale audiënties moeten verlenen Waterschapsbank in oprichting Gedelegeerde van Israël brengt: Tot hoofd en hart Zaligverklaring Pius IX in 1954? 4800 zwaar7250 licht beschadigd Springtij rustig tegemoet zien Het Uitspraken in het Roemeense proces W VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 o 76ste JAARCANC No. 25607 Giervloed" noemen de Zeeuwen de nieuwe bedreiging Aardschok in Persië eist 1500 doden Naar Castel Gandolfo? Huisvesting van bouw vakarbeiders op woonschepen GO EN SUNITO IN DJAKARTA Met bloemen omhangen Zuiveringsacties bij Bandung Verkeer en Waterstaat: Bontgevoerde Windbreakers Zes maal levenslang Het drama te Schiedam Zoontje Zeeuws gezin overleden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. ITmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. w. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Eigenlijk zijn ze niet eens waard, dat we er een woord aan vuil maken. In iedere volksgemeen schap zijn ze immers te vinden, altijd en overal, wanneer een natie in nood ja. Het is het schuim dat vanzelf boven komt drijven en dat zo spoedig moge- Mik verwijderd dient te worden. We "ebben dat schuim gezien in de nood- Sebieden de vorige week, waar het onder het mom van het redden van "Jensen in doodsnood deze mensen be- ?'al, soms voor tienduizenden. Het is hetzelfde slag hyena's, dat men in de JJ'ereldoorlog aantrof onder de zwart handelaars. Misschien nog erger, omdat het onno- 2elen op sleeptouw poogt te nemen daarbij zelf zoveel mogelijk buiten jjohot blijvende is in deze dagen, nu hpt Nederlandse volk zijn beste karak tereigenschappen demonstreert, het op deden van de politieke leiders der communisten. Er deugt volgens hen diets van wat onze regering, ons volk, en onze buitenlandse vrienden preste en. Eigenlijk zijn de Amerikanen van ®"es de schuld. Zij helpen onze mensen 'h de getroffen gebieden niet. maar ze 'in gekomen om ons te „bezetten". Op Jjdn moment, waarop heel ons volk hun "Ulp in de grootste dankbaarheid aan- Vaardt, trachten de communisten de jj°ede internationale sfeer te vertroe belen. Zelfs in dit uur gebruiken ze de n°od hunner medemensen om Moskou !n de kaart te spelen. Hun spel is ech- jer voor iedere gezond denkende Neder lander maar al te doorzichtig. En aan ;vie het spel nog niet doorzichtig ge- ho6g was heeft minister-president dr. kh'ees in de Kamer eergisteren wellicht ogen geopend. Het is alleen zo jam- hisr. dat regering en volk verder geen daadwerkelijke consequenties aan de ?hvaderlandiievende houding der C.P.N- kunnen verbinden. Deze communis- ï?h plaatsen zichzelf duidelijk buiten de Nederlandse gemeenschap. Wij moesten "un dan ook de consequenties van hun Puuding kunnen laten voelen. Helaas Jaat onze huidige wetgeving dit niet toe. Wij zullen er op het ogenblik te- rTeden mede moeten zijn, dat het •Nederlandse volk hen mentaal reeds ang uit de gemeenschap heeft geban- "du. Waar wij medelijden mee hebben fUu de onnozele stakkerds, die zich tel kens maar weer opnieuw voor het com munistische wagentje laten spannen. TjU deze onnozele stakkerds treft men y'Uhderlijkerwijs niet alleen aan in arbeiderskringen, maar, zoals weer op- h'euw de vorige week is gebleken, ook huder de intellectuelen. Wanneer zal men nu eens leren, wantrouwend te °aan staan tegenover al die plotseling j" Ue buurten onzer grote steden opdui kende comité's voor volkshulo en der gelijke? Intussen, als de Paul de Groots J1 de Gortzakken menen Moskou een 'eist te hebben bewezen, zullen ze l™edig bemerken het tegendeel yhhdikt te hebben. Het Nederlandse 2jj k kan nu nog niet anders doen dan Uiu Walging over "'«Preken. Het hun politiek drijven 0t "c kan die walging r rten'Be maanden echter demonstre- en door bij de gemeenteraadsverkiezin gen al diegenen, die zich in deze tijden an nood buiten de gemeenschap Plaatsten, definitief buiten het be stuur der grotere en kleinere gemeen- schacpen, die onze gemeenten zijn. te "ouden. Schuim drijft boven, het is niet zo Moeilijk het er af te scheppen. (Van onze speciale verslaggever) Over de onafzienbare watervlakten in de overstroomde gebieden raast een on barmhartige, niets ontziende Noord-Ooster storm. „Die kan geen kwaad, die zit niet in de kwade hoek", zeggen de deskundigen. Maar ondanks die mening slaat het water met witte schuimkoppen tegen de binnendijken, die thans naarstig allerwegen worden versterkt. In tegenstelling tot verschillende min of meer officiële démenti's is men in het rampgebied terdege beducht voor de spring vloed, die gedurende het a.s. weekeinde wordt verwacht. Er wordt een ononder broken en hardnekkige strijd geleverd met de tijd. Overal waar aan de dijk gewerkt wordt, geldt Zaterdagmiddag twaalf uur als onherroepelijk tijdstip, waarop het karwei gereed moet zijn. Daarom is er vannacht op vele plaatsen in de ijzige stormwind en felle begeleidende sneeuwstormen doorgewerkt. In het schijnsel van zoeklichten, in dat van koplampen van auto's trekken op Tholen, bij Zevenbergsehoek, bjj Klundert en ook elders, zwijgende mannen over mod derige paden, over strekdammen van zandzakken en over afgekalfde stukken dijk, zware zandzakken torsend, en worstelen zij met autoladingen vette klei. 55 Feitelijk doen zij dat nu al bijna twee weken lang. De natuur heeft hen se dert de rampzalige nacht van 1 Fe bruari eigenlijk nog geen moment met. rust gelaten. Bij voortduring zijn zij geplaagd door hevige regen- en sneeuw buien. Bij voortduring ook zijn zij blootgesteld geweest aan een snijdende wind, die vrijwel overal doorheen dringt. De mannen hebben zich daarte gen gewapend door alle kledingstukken die zij voorhanden hadden over elkaar aan te trekken. Sommigen lijken daar door op vogelverschrikkers, die als on wezenlijke maar desalniettemin- om vangrijke spookgestalten opdoemen in de lichtcirkels van de lampen. Bijna overal liggen nog cadavers langs de wegen. Die liggen er niet meer rond Halsteren. Daar hebben de man nen van het regiment Prins Frederik uit Bergen op Zoom ze alle geborgen. 800 koeien en paarden hebben de mili tairen in acht dagen weggesleept. In twee boerderijen liggen nog cadavers. Daar liggen ze echter onder het puin. Zelfs duikers kunnen er niet bij. Over ste Pino, commandant van het regiment een belangrijk deel van de polders van Steenbergen en Halsteren is dicht. Door het sluiten van het gat in de Kladsche- dijk bij Lepelstraat ligt de weg thans droog en is van vandaag af weer te ge bruiken. Het eerste gat in een zeedijk is thans ook gedicht. Een compagnie Friezen van heit 331ste bataljon grena diers en jagers hebben dat in de Valke- nissepolder op Zuid-Beveland klaarge speeld. Aan de dijk van St. Annaland naar St. Maartensdijk op Tholen is vannacht weer doorgewerkt door de militairen en DUW-arbeiders. Het werk dat daar verricht wordt is van enorm groot be lang, maar zwaar. Over een lengte van bijna vijftien km moet deze slaperdijk opgehoogd en versterkt worden. ten einde in staat te zijn de springvloed te weerstaan. „Giervloed'' noemen de Zeeuwen deze nieuwe bedreiging van hun op enkele plaatsen reeds droogge vallen land. Ook dit reuzenwerk moet Zondag klaar zijn. Zal het lukken? Men weet het niet. Overal hebben de mannen van Rijks- en Provinciale Waterstaat thans de de leiding in handen. Militaire leiders menen dat zij laat en traag zijn. De Waterstaatmenser. denken daar echter anders over. Zij willen het werk gron dig doen en laten zich minder beheer sen door de vrees voor de 16de Febru ari. Evenwel is er gegronde hoop dat Prins Frederik en van vak IV in het rampgebied, heeft tussen Halsteren en de stad Tholen eep veerdienst met dukw's ingesteld. Burgers kunnen te gen betaling van twee kwartjes naar en van Tholen varen. De opbrengst is j voor het Rampenfonds. De weg tussen «e ,fro1'e zandzuiger „Alioy", die by de ramp van de Faustus zulke onschatbare le*aiensten heeft gehad,is thans met een nieuwe opdracht uit de Nieuwe Wa- wag vertrokken. De zandzuiger zuigt thans echter geen zand, maar water, ere naait 30.000 kubieke meter water per uur uit de polders bij Puttershoek. 'id van de Israëlische delegatie te "e Verenigde Naties heeft gisteren jf, ®n°ver Reuter verklaard, dat Israël e 24 Februari aanvangende zitting Ver ^.e A'ffemene Vergadering van de Vaneniede Naties het gehele vraagstuk Van ahti-semitisme in de landen |-en et Sovjet-blok ter sprake zal bren- H" '"ed's p6i.je dat Israëlische delegatie tverp ei'der was opgedragen dit ends' 'er SD" een geschikte gelegenheid" "eiq hart te brengen. Deze gelegen- 8edurPnrf Zlcl1 evenwel niet voorgedaan 'en zitr; de in December j.l. afgeslo- Het t JM*. der Algemene Vergadering. e aanri i!SC'le delegatielid zeide. dat fa' Worn van de Verenigde Naties 'e Praae6 a 6evestigd op de processen |ens rjp' Sovjet-beschuldigingen je- r?°skous„negen (merendeels Joodse) Post-EUl.a geneesheren en andere. in "gen viKe staten voorgevallen ui- an anti-semitisme. Mebben^'tC;hf soldaten met stenguns ÏJnssiseh? ïeren. de bewaking van de ®°ulevarri aan de Rothschild overgen d te Tel Aviv van de politie keek toe zwijgende menigte vërzoek'aJ?t werd overgenomen op Kaande pf" PaveI Yershoff, de heen- *n ecri k gezant, aldus werd betrouwbare woordvoerder uit de kringen vSn het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. Yershoff's verzoek werd onmiddellijk ingewilligd. Voor het vertrek van Yershoff en diens staf is nog geen datum vastgesteld, maar vermoedelijk zal hij heengaan wan neer de Israëlische diplomaten Mos kou verlaten. In diplomatieke kringen te Wenen verwacht men, dat Tsjechoslowakije en Polen en de andere landen van het Sovjet-blok, binnenkort eveneens de diplomatieke betrekkingen met Israël zullen verbreken. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Sovjet-Unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de ..koude oorlog" in hevigheid zal toene men. In Parijs meent men, dat een en ander gevolgd zal worden door een „versterking der antl-semltische cam pagne in Oost-Europese landen". Bittere woorden zijn de uitlaat van bittere gedaohtenJ Westelijk Brabant, van Tholen, St. Philipsland, Walcheren en Zuid-Beve land voor nieuwe overstromingen be hoed kunnen worden. Aan het eiland Schouwen is momenteel weinig te doen. Waterstaat heeft becijferd dat de dich ting van de dijken daar letterlijk min stens zoveel voeten in dé aarde zal heb ben als hef sluiten van de verwoeste ring rond Walcheren tussen 1945 en 1947. Ook aan Goeree-Overflakkee is het meeste provisorische werk nutte loos. Daar moeten de zaken direct in grote stijl worden aangepakt. In Vaticaanse kringen doet, aldus het K.N.P.. het gerucht de ronde, als zou Pius IX in 1954, het herdenkingsjaar van de dogmaverklaring van de Onbe vlekte Ontvangenis van Maria, officieel worden zaligverklaard. Aangezien het proces „de non cultus" het onder zoek, of de gestorvene al dan niet door de gelovigen in het openbaar wordt vereerd is beëindigd, bestaat goede hoop, dat dit gerucht waarheid zal blij ken te bevatten. Het is overigens niet voor de eerste maal, dat men met ze kere spanning een eventuele zaligver klaring van Pius IX tegemoet ziet. Reeds in 1907, dus 29 jaar na het einde van Zijn zorgvol Pontificaat, waarin o.a. de moeilijkheden met de Italiaanse re gering ontstonden, werd het proces ter zaligverklaring geopend. Bjj een aardbeving bij het dorp Tor- roud ten Noord-Oosten van Teheran in Perzië. zjjn ongeveer 1500 mensen om het leven gekomen. Het dorp zou door de aardschokken vrijwel geheel van de aardoppervlakte verdwenen zijn, aldus meldt A. P. De aardbeving vond gisteren om streeks 12 uur plaats. In het rapport, dat de gouverneur van de provincie aan de Perzische regering heeft gezonden, wordt gezegd, dat de gehele bevolking van het dorp slachtoffer werd van de aardschokken. Volgens een ander nog onbevestigd bericht zouden er echter nog een vijftigtal overlevenden zijn. In Teheran werd gisteren om dezelfde tijd wel een lichte trilling waargenomen, doch er werd geen schade gemeld. Een twee en half-jarig jongetje Eddy Koning uit Kapelle moest gisteren drin gend uit het geïnundeerde gebied vervoerd worden in verband met een keel operatie. Een Amerikaanse helicopter werd gecharterd om het jongetje te halen en een negersoldaat zorgde met de grootste tederheid voor het transport. In Vaticaanse kringen uit men, aldus het K.N.P., de wens, dat de H. Vader wegens Zijn gezondheidstoestand voortaan de speciale audiënties aanzienlijk zal beper ken. In de plaats daarvan kunnen dan regelmatig driemaal per week algemene audiënties worden gehouden. De plannen om de H. Vader te bewegen verandering in zijn dagorde aan te brengen, komen niet van Hemzelf, maar van invloedrijke persoonlijkheden uit het Vaticaan. De plannen om deze verandering te bewerken, zijn gebaseerd op het feit, dat de Paus thans meer dan ooit zijn geschokte gezond heid in acht moet nemen en zijn plichten daarmede in overeenstemming brengen. Tot aan Zijn ziekte wijdde de H. Vader het grootste deel van de ochtend aan de talrijke audiënties, met zulk een toewijding, dat Hij pas om één uur, soms zelfs om twee uur, 's middags dodelijk vermoeid in Zijn particuliere vertrekken terug keerde. Het is echter meer de vraag of de H Vader op deze voorstellen zal ingaan. Hij heeft overtuigende argumenten, dat juist de speciale audiënties Hem voor het. geven van de opperste leiding van groot nut zijn geweest. In de loop van de 14 jaren, dat Hij het Pontificaat be kleedt, heeft Hij 3.617 speciale audiën ties verleend aan groepen, welke uit gemiddeld 2 tot 5 personen bestaan. Men kan dus rustig aannemen, dat de Paus minstens 9.000 personen heeft ont moet, die op deze manier in een per soonlijk gesprek met Hem, de Plaats bekleder van Christus, over allerlei za ken hebben kunnen spreken. Niet zon der reden heeft de Paus dus zijn spe ciale audiënties genoemd „het venster op de wereld", welke Hem de gelegenheid boden contact met de buitenwereld te houden. Fersonen, die geacht kunnen worden persoonlijk invloed op de Paus uit te oefenen, spreken er ook over de H. Va der aan te raden langere tijd In Castel Gandolfo rust te nemen. Ondanks alle bezorgdheid voor Zijn gezondheid, die in Vaticaanse kringen heerst, gaat de H. Vader onvermin derd voort zich op de hoogte te laten stellen van het wereldgebeuren. Re gelmatig ontvangt Hij de beide pro secretarissen Mgr. Tardini en Mgr. Montini. Zeer diep is Hij geschokt ge weest door de watersnood, die Neder land,. België en Engeland heeft ge troffen. Zelf heeft Hij de telegram men, die naar de Pauselijke vertegen woordiger in de getroffen landen zijn gezonden, o.a. het telegram aan de Internuntius te Den Haag. Mgr. Paolo Giobbe, naar inhoud en vorm geredi geerd en gelijktijdig van grote som men gelds, zelfs tot tweemaal toe, doen vergezellen, Aan Mgr. Baldelli, direc teur van de Pauselijke Hulpactie, die in het begin van deze week in Neder land vertoefde, heeft Hij zelf aan wijzingen gegeven over de wijze, waarop grootscheepse hulp verleend behoorde te worden. Het is opmerkelijk, hoe Pius XII reeds op talrijke en zeer essentiële pun ten Zijn stem heeft laten horen, waar door Zijn gezag hoog wordt geschat, niet alleen in de Katholieke wereld, maar ook ver daarbuiten. En toch.... ziet de H. Vader Zijn Pontificaat ten einde lopen? Bij enkele gelegenheden, b.v. op Zijn verjaardag van vorig jaar Maart, maar ook nog op andere tijd stippen, heeft de Paus in alle ernst be weerd, dat dit of dat vraagstuk uit het hedendaagse leven van de Kerk maar door Zijn opvolger in behandeling moet worden genomen. Men kan er van over tuigd zijn, dat Pius XII er de man niet naar is om, ondanks Zijn soms zelfs droevige uitlatingen, belangrijke vraag stukken te laten liggen. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, kan thans op korte termijn de oprichting worden verwacht van een Waterschapsbank. Zoals bekend, bestaat er geen finan ciële verhouding tussen het Rijk en de Waterschappen; deze laatsten zijn in dit opzicht volkomen autonoom. Het benodigde kapitaal bedraagt f 500.000, dat door de Waterschappen bijeen zal worden gebracht. De Bank zal ingevolge haar statuten uitsluitend kasgeldleningen, voorschotten in re- kening-courant en lange leningen aan Waterschappen en eventueel andere publiekrechtelijke en semi-publiek- rechtelyke lichamen verstrekken, dus geen handelscrediet. Tot het oprichten van deze Bank heeft de Unie van Waterschapsbonden besloten. Juist de week voor de waters nood was een circulaire uitgegaan aan de besturen der Waterschappen, die lid zijn van een Provinciale Bond. Hierin wordt er aan herinnerd, dat de Unie van Waterschapsbonden in de jaren 1951 en 1952 voor talrijke grote en klei ne Waterschappen bemiddeld heeft tot het aantrekken van een totaal bedrag, van ruim 15 millioen aan langlopende en bijna 6 millioen aan kortlopende le ningen. Voortzetting van deze taak zou banktechnisehe problemen opleveren, waar het apparaat van de Unie niet op berekend is. Een eigen bank-organisatie mag derhalve als een algemeen water- schapsbelang worden beschouwd. De gezondheidstoestand van de H. Va' der wordt in een lang artikel bespro ken in de „Osservatore Romano della Dominica". Het blad vestigt er de aan dacht op dat de H. Vader, die nooit ziek geweest is gedurende de tien jaar dat hij staatssecretaris was, daarentegen vier maal ongesteld is geraakt gedurende zijn Pontificaat. Toen de tegenwoordige Paus in Duitsland de functie van nunti' us vervulde, had Hij de gewoonte aan genomen verkoudheden te bestrijden met homeopathische geneesmethoden. Maar nu past Zijn geneesheer sulfami- de-preparaten en anti-biotica toe. De laatstgenoemde medicijnen schijnen op de H. Vader bij de behandeling van zijn recente ziekte een deprimerende werking gehad te hebben, die vooral zo moeilijk te overwinnen viel omdat de Paus, die zeer ascetisch leeft, niet ge makkelijk te bewegen is extra-voeding of opwekkende middelen tot zich te ne men. Vandaar dat het herstel van de H. Vader nog al lang geduurd heeft. Het blad meldt voorts, dat uit alle hoeken van de wereld adviezen bin nen kwamen voor de genezing van de Paus en een Zuid-Amerikaanse arts bood zelfs aan naar Rome te reizen om de H. Vader met enige nieuwe medi cijnen te behandelen. Deskundigen in Den Haag menen, dat zich bij de wederopbouw in de getrof fen gebieden geen ernstige materiaal problemen zullen voordoen en hetzelf de geldt voor de voorziening met ar beidskrachten. Een moeilijkheid kan echter wel ontstaan bij het onderbren gen van de arbeiders voor de wederop bouw. Finland heeft reeds tien barakken, ruimte biedend voor in totaal 600 per sonen. aangeboden; het kan echter in bepaalde gevallen moeilijk worden een geschikte plaats te vinden voor deze barakken in de nabijheid van de we- deropbouw-objecten. Daarom wordt tevens overwogen slopers en bouwvak arbeiders te huisvesten op woonsche pen. Het Ministerie van Wederopbouw en Go en Sunito, die door Nederland zijn uitgewezen, zijn vandaag in Djakarta aangekomen, waar zij door honderden namens de sectie Buitenlandse Zaken van het parlement werden begroet. Zij werden met bloemen omhangen en in optocht van het vliegveld naar het kantoor van het Indonesische persbu reau Antara gebracht. 24 desas in de omgeving van Ban dung hebben onder leiding van het le ger en de politie plaatsen aangevallen, waar vermoed wordt, dat benden en hun handlangers zich schuilhouden. Het resultaat van deze actie waaraan 20.000 met kapmessen, messen en bam boespiesen gewapende desalieden deel namen was 21 gevangenen. Volkshuisvesting heeft vrij veel aan biedingen ontvangen voor het plaatsen van noodwoningen; men streeft er ech ter in het algemeen naar direct een definitieve woningbouw tot stand te brengen. Wel zullen, voor zover nodig, noodbehuizingen worden opgetrokken in de plaats .van vernielde boerderijen, opdat het bedrijf aldaar zo spoedig mo gelijk hervat kan worden. De laatste becijferingen betreffende de schade aan het woningbezit in Zuid- West-Nederland luiden nog steeds met alle voorbehoud dat er ruim 4200 woningen, inclusief boerderijen, verwoest zijn, bijna 4800 zwaar en 7250 licht beschadigd. (Van onze Haagse redacteur) Over het springtij, dat tussen 14 en 1(5 Februari verwacht wordt, maken de autoriteiten in Den Haag zich geen bij zondere zorgen. Uit Engeland lfomen be richten door, welke wijzen op bijzon dere voorzorgsmaatregelen voor deze springvloed. Nederlandse deskundigen zijn echter van mening, dat deze maat regelen geen andere zijn dan die, welke ten onzent steeds bij deze beweging van bet water genomen worden. Gevraagd naar zijn mening over mo gelijke gevaren omstreeks 14 Februari vanwege de toestand, waarin onze wa terkeringen tengevolge van de storm ramp zijn komen te verkeren, ant woordde een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat ons: wij kunnen er ook in de huidige situa tie tegen De enige reserve, welke men zou kunnen maken, is, dat zich een samenloop van ongunstige factoren zou voordoen, zoals de 1ste Februari, doch v/aar men hier te maken had met een hoogst uitzonderlijke situatie, welke in eeuwen niet was voorgekomen, blijft men van mening, dat het springtij rus tig tegemoet kan worden gezien. Koning Fouad van Egypte vierde enige dagen geleden zijn eerste verjaardag in de tijdelijke woning van zijn ouders. Ex-koning Faroek en ex-koningin Narriman te Grot- taferrata ten Zuiden van Rome. Advertentie „Ik ben gestolen" Een Oost-Duitse vluch teling in Frankfurt heeft een uitvinding gedaan. Zij is bestemd om een auto, die door de eigenaar wordt verlaten, te bevei ligen. Zo gauw er n.l. een onbevoegde achter hei stuur plaats neemt, wordt er een foto van de be trokkene gemaakt. Een in gebouwde gramofoon treedt in werking, waarop dan door een luidspreker de woorden klinken: „Houdt me tegen; ik ben gestolen." Bontjas Een 59-jarige dame te Houtf hl Tibtu 0(N«ST og/v pelvormig kunstaas. Bij opgravingen in de buurt van Renders op Jutland bracht de huis- T or quay ïn Engeland, die schilder Jes Peters Niel- voor de rechter moest verschijnen om te worden gehoord in verband met haar faillissement, stapte binnen, gehuld in een prachtige bontmantel. De magistraat taxeerde met kennersblik het kle dingstuk en zei toen„Die mantel moet aan de be windvoerder ter nand ge steld worden." „Maar meneer de rech ter," jammerde de dame, „het is de enige mantel, die ik heb en ik heb 'm nodig om geen kou te lij den." „Best", antwoordde de- kadi, „u moogt hem blij ven dragen tot 1 Maart." Daarop verdaagde hij het verhoor tot genoemde datum. De dame hoopt nu maar, dat het tegen 1 Maart zacht weer zal worden en blijven. Niets nieuws onder de zon Een Deens amateur-ar- chaeoloog heeft een vondst gedaan, die er op wijst, dat vissers reeds in het stenen tijdperk gebruik hebben gemaakt van le- sen een vreemdsoortig voorwerp van vuursteen naar boven, dat merk waardig veel op een vis geleek. Hij bleef graven en vond nog zes visvormige stukjes vuursteen. Toen de voorwerpen waren schoongemaakt, bleken het imitatievisjes te zijn met inkepingen voor het vastmaken van een snoer, zodat het nauwelijks aan twijfel onderhevig is, dat de stenen dingetjes meer dan 1000 jaar geleden als kunstaas zijn gebruikt. Prof. Glob, hoogleraar in de arahaeologie aan de universiteit van Aarhuus, heeft verklaard, dat deze stenen visjes voorzover hij weet de eerste zijn, die ergens zijn gevonden. Kinderfeestje Het Britse Legioen or ganiseerde in Thetford 'n kinderfeestje. Binnen vijf tien minuten hadden 160 kinderen 426 sandwi ches, 400 cakes, twee grote pruimentaarten, 16 banketletters, 12 puddin gen, 6 slagroompunten en 400 koppen thee op. Zo zijn ze De politie van New York heeft weer werk. Vrijwel alle revolution- naire partijen der Zuid- Amerikaanse republieken hebben in de stad hun hoofdkwartier opgesla gen. De politie moet nu maar uitzoeken wie tegen wie samenzweert. Zo wil den Zaterdag vijfhonderd inwoners van.de Domini caanse Republiek met een speciale trein naar Wash ington reizen om daar deel te nemen aan een grootscheepse demonstra tie ter ere van generaal Trujillo, de Dominicaan se gevolmachtigde bij de V.N. Plotseling vernam, de politie dat lieden die het niet met Trujillo eens zijn deze trein wilden op blazen. Op het drukke Pennsylvania-station wer den toen alle vijfhonderd betogers gefouilleerd om te zien of ze wapens bij zich hadden, maar er werd niets gevonden. Een commissaris van politie vertrouwde het maar niet. „Ze kunnen wel geen wapens bij zich hebben, maar hun temperament laat hen nooit in de steek", zei hij. Verwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind. later zwakke tot mati ge wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en mor genochtend in het binnenland hier er» daar matige vorst. Zon: 7.58—17.52. Maan 8.02—18.50. Een Roemeens militair Gerechtshof in de oliestad Ploesti heeft gisteren vonnis gewezen in het proces tegen vier en twintig leiding gevende functionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen, die er van worden beschuldigd ten gunste van buiten landse oliemaatschappijen te hebben ge- spionneerd en gesaboteerd. Zes be klaagden werden veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf en dwang arbeid. De overige achttien kregen straffen variërende van twee tot vjjf en twintig jaar, aldus Radio Boekarest. Alle beschuldigden „bekenden schuld*'. Het tweejarige zoontje van de familie Den B. uit Zierikzee, die naar Schie dam is geëvacueerd, is gistermorgen overleden. Zoals is gemeld werd het ventje sa men met een baby door de moeder in een vlaag van waanzin van een twaalf meter hoog balcon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. Der: B., die zich ook van het balcon op straat wierp, verkeert nóg in zorgwek kende toestand..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1