Droeve conclusie na rijp beraad ZIERIKZEE WORDT ONTRUIMD Binnen drie dagen moeten de inwoners, die geen verblijfsvergunning hebben, het stadje hebben verlaten Lev Mekhlis overleden Tholen werkt verheten aan verdedigingslinie BLOKKADE VAN CHINA? tl V Ontwortelde jeugd Tot hoofd en hart <S Militaire bijstand eindigt Dinsdag Toestand op Schouwen—Duiveland wordt steeds meer précair Het weer Lichte tot matige vorst ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25608 Dank aan buitenlandse militairen Hoge Joodse autoriteit in de Sovjet-Unie Dijkgat bij Kruiningen 500 m. breed, 22 m. diep.- Nachtploeg op Verkeer en Waterstaat Voorzorgsmaatregelen in verband met springvloed Amerika zal bond genoten raadplegen Alvorens in het Verre Oosten op te treden Indonesië Administrateur gedood WEEK VAN TAFT EN BRADLEY Nasi schiet burgemeester in Beiers dorp neer In brand gestoken woning bleek arsenaal te zijn Nederland zou Israels belangen in Moskou gaan behartigen Ontploffing in vuurwerk fabriek te Tokio Opsporing van jongen verzocht WINDJACKETS-SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21548 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 't avonds tel. 21544. Gisteren is onder leiding van minister Beel in Zierikzee een bespreking gevoerd inzake de noodtoestand, waarin het eiland Schouwen en Duiveland en in het bijzonder Zierik zee is komen te verkeren. Nadat te dezer zake zo uitgebreid mogelijke adviezen van de meest deskundige adviseurs van de regering zjjn ingewonnen, is het gemeentebestuur tot zijn leedwezen, doch in aller belang tot de conclusie gekomen, dat aan een gedwongen evacuatie op korte termijn niet is te ontkomen. Het ziet zich genoodzaakt er kennis van te geven, dat een ieder, die niet in het bezit is van een ver blijfsvergunning door of namens de gemeente afgegeven, binnen drie dagen moet evacueren. Tengevolge van de verzanding en de sterke dwarsstroom in de haven is het reeds thans niet meer mogelijk grotere passagiersschepen in de haven te brengen. De verbinding tussen haven en rede zal worden onderhouden door de Ko ninklijke Marine, welke Dinsdag 17 Februari met haar schepen vertrekt. Deze schepen zullen de mensen vanaf de haven afvoeren naar de opvangcentra, waar alle mogelijke hulp zal worden geboden. Nadien kan deze hulpverlening van de opvangcentra niet meer worden verwacht, daar deze zullen worden geliquideerd. Voorts moeten betrokkenen er rekening mee houden, dat zij hierna niet meer als evacué's zullen kunnen worden beschouwd. Met ingang van 17 Februari 6 uur des morgens wordt de militaire bijstand in algemene zin beëindigd. Alle onderde len, ook de buitenlandse, keren naar hun garnizoenen terug. Na dat tijdstip kan in incidentele gevallen nog hulp tvorden verleend. Over de wijze waarop deze zal behoren te worden ingeroepen en gegeven wordt nog nader overleg ge Pleegd. De chef van de Generale Staf heeft aan de commandanten van de Britse strijdkrachten in Duitsland, het U.S.A.. leger Duitsland, de Canadese brigade en de chefs van staven van Frankrijk en België een brief gericht, waarin hij zijn grote bewondering uit voor de door de onder hun bevelen gestelde militairen aan de dag gelegde ijver, moed en zelf opoffering. Radio-Moskou heeft gisteravond het overlijden gemeld van Leu Zaharowitsj Mekhlis, een der twee Joodse leden van centrale comité der Sovjet-Russische communistische partij. Verklaard werd dat Mekhlis „na een langdurige ziekte van ernstige aard" is overleden. Mekhlis trad in 1950 af als hoofd van het ministerie voor staatstoezicht. Als reden werd zijn slechte gezond heid opgegeven. De voornaamste taak van het ministerie voor staatstoezicht js het handhaven en versterken van het toezicht der politici op de leden der strijdkrachten. Waarnemers zeg gen dat het op het tijdstip van Men us' aftreden onmogelijk was te zeg gen of dit inderdaad op grond van zijn slechte gezondheidstoestand ge schiedde, of dat het voortvloeide uit Politieke strijd. Mekhlis was een der meest gehate mannen in de Sovjet- Unie. Hij was, behalve Stalin's zwa ger Kaganovitsj, de enige Jood, die nog een hoge partijfunctie vervulde. Dit dankte hij aan de persoonlijke gunst van Stalin, die hij in 1937,'bij ne zuivering onder de officieren van het Rode Leger, verwierf. De burgemeester van Zierikzee heeft met klem en nadruk een beroep gedaan op allen, aan het bevel ordelijk gevolg te geven, opdat ingrijpen van politie en militairen worde voorkomen. Het motief van de algehele evacuatie van Zierikzee is niet zozeer de onhoud bare toestand voor de ongeveer 4500 achtergeblevenen van de 7000 inwoners als gevolg van de vernielde riolering door de druk van het water, als wel het grote gevaar, dat de gaten in de Zuidelijke dijken voor Schouwen ople veren. Het gat bjj de „Schelphoek", aan de dijk van de Oosterschelde, was aanvan kelijk „slechts" vijftig meter breed, doch het heeft thans een breedte gekregen van tweehonderdvijftig meter en een diepte van dertig meter. Groot is het gevaar, dat het gat zich zal verenigen met dat in de dijk bij Burchsluis, waar door Schouwen in drie stukken uiteen zou kunnen slaan. Nu het water door het gat bij de Schelphoek over een veel grotere breedte naar binnen stroomt, is de doorwerking van de vloed in de polder veel groter, omdat er meer water binnenkomt bjj vloed, dan eruit trekt bij eb. Indien daarbij ook de Noorder- dijken het nog zouden begeven, zou in Zierikzee slechts een halve vierkante kilometer droog blijven. Men verwacht dat van de vijfenveer tighonderd nog aanwezige personen, er ongeveer drieduizend de stad, zonder pardon, zullen moeten verlaten. Vooral de afvoer van ouden van dagen en kin deren zal met voortvarendheid geschie den. De circa 1500 achterblijvers zijn behalve werkers voor het herstel van de dijken, ook ambtenaren van de ge meente, de P.T.T. enz. De vrouwen van deze achterblijvers krijgen eveneens een verblijfsvergunning. Er zal bij deze evacuatie met zorg te werk worden ge gaan om de gezinnen zoveel mogelijk bijeen te houden en niet dan in uiterste noodzaak tot scheiding over te gaan. Ook het in de stad nog aanwezige vee van het eiland zal met spoed worden afgevoerd. Het dijkgat bij Kruiningen schuurt nog steeds, uit. Het is thans 500 meter breed en vertoonde Vrijdag op een plaats bij laag water zelfs een diepte van 22 meter. Donderdag was de groot ste diepte nog maar 15 meter. (Van onze Haagse redacteur) Hoe geruststellend de officiële verkla ringen over het springtij van 14/16 Fe bruari ook mogen zijn, men heeft be halve uiteraard in het noodgebied ook in Den Haag toch wel enige voorzorgen getroffen voor het geval, dat een storm de springvloed voor de geschonden dij ken gevaarlijk zou maken. Zo zal bijvoorbeeld op het ministerie van Verkeer en Waterstaat een kleine nachtploeg aanwezig blijven om een on verhoopt alarm direct te kunnen ver werken. Zo nodig zouden militairen kun nen worden ingezet en kan men met spoed extra arbeiders zenden naar pun ten. waar gevaar mocht dreigen. De tekenen wijzen er tot nog toe ech ter niet op. dat van deze voorzorgsmaat regelen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Uit Washington wordt vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, le den van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Aangelegenheden gisteren heeft verzekerd, dat de Verenigde Sta te eerst het Congress en de bondgeno ten zullen raadplegen, alvorens een nieuwe stap in het Verre Ooster. te doen. Senatoren die de bijeenkomst der commissie bijwoonden verklaarden de indruk te hebben dat Foster Dulles voornemens is de Amerikaanse bondge noten volledig op de hoogte te houden. Vertegenwoordigers van de vijftien statenleden der Verenigde Naties, die tezamen de Aziatisch-Arabische groep vormen, hebben gisteren te New York, onder voorzitterschap van de vertegen woordiger van Irak, Awni Khalidy, vergaderd. Besloten is in elk debat in de Algemene Vergadering der Verenig de Naties over het Koreaanse vraag stuk een afwachtende houding aan te nemen, „in ieder geval tot de standpun ten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bekend zijn." Via deze spoorlijn onderhielden voor de watersnoodramp de treinen van de Nederlandse Spoorwegen de verbinding tussen Zevenbergen en Roosendaal. Aan beide zijden van de trein zag men dan een vrucht baar en welvarend land. Thans wordt men diep getroffen door de verwoestingendie het water hier heeft aangericht. Woensdagavond is een overval gepleegd op de koffie- en rubberonderneming „Bendokerep" te Bentjuluk in het Ban- juwangische (Oost-Java), waarbij de administrateur, de heer G. J. Timmer mans, werd gedood. Italië. Het Italiaanse tankschip „Miriella" heeft met een lading Perzi sche olie de Britse blokkade doorbro ken. Vanochtend is het schip in Venetië aangekomen en onmiddellijk met lossen begonnen. De Anglo Iranian zal waarschijnlijk een proces beginnen. Mamie Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse president, te midden van de vrouwen van leden van üe Amerikaanse regering en andere vooraanstaande regerings autoriteiten, op de trappen van het Witte Huis te Washington. (Van onze speciale verslaggever) Tn het stadje Tholen heeft het leven ■in normale gang hernomen. Kinderen sch;en .weer in de straten. Een meisje gontaa& met haar hand zand llit de 1,.°'' Vrouwen schrobben de stoep en de ramen. Zij houden buur- Vri;, ,s over gewone dingen en er is de niet meer in dit stadie dat aan ha ramp herinnert. In de dagen ges», eerste Februari is Tholen, dat gev£far.a 1S gebleven, het middelpunt het -i van de reddingsacties die van evao e.,and werden ondernomen. 600 enkoVes uit Stavenisse werden er voor hen i, da"en ondergebracht. 250 van Vonrf "ebben elders een onderdak ge- ..Da?6"' •De rest 's in Tholen gebleven. is ls tenminste dicht bij huis." Nu de weer rustig in het stadje. Voor heei4tentrale post van het Rode Kruis Verd -e0n zeer betrekkelijke drukte. Ane„er is het er stil zoals voor de ramp. re tri"1averen af en toe zware militai- van s door de straten in de richting Vaar Annaland en St. Maartensdijk, 0Ver janije Polderdijken wordt gewerkt, ep a de rhoolse Brug rijden dukws af Vaar J1: ,de Pendeldienst met Halsteren In gebruik van wordt gemaakt. °UdP ]n huiselijke werkkamer in het hureo^, Tholense stadhu'j vertelt °ns d??euster .mr' A- Jv- dHoeven het lev n'et gemakkelijk is geweest hi al? uen in zijn stadje weer in nor- de oenen te leiden. „Het is moeilijk gen. VjjHfjP onder controle te krij- Vii]er| blaken van ondernemingszin en *amD ?;3 doen met betrekking tot de echter „i ?e?tal Passen hun activiteiten die a ln het raam van de plannen hiet hnt naannen van Rijkswaterstaat hiterst m •fd,and hebben. Dan is het r'gena de naensen van hun ove- ®etl af tJ u g°ed gemeende bedoelin- at te brengen." teren E'lnnfn van Rijkswaterstaat da- Op hef vorige week Woensdag, moment dat de burgemeester op die bewuste Woensdag op het stad huis een bijeenkomst had belegd met de mensen van de Provinciale- en Rijkswaterstaat, die op dat moment op het eiland aanwezig waren, kwam letterlijk uit de lucht vallen de heer J. Kant. die met een helicopter van het vasteland was gebracht. De heer Kant was bestemd om de leiding op zich te nemen van de droogmaking van het eiland. Reeds bij de her nieuwde inpoldering van Walcheren in 1945 heeft hij grote ervaring op gedaan. Die Woensdagavond zijn toen definitieve plannen uitgewerkt om, met het oog op de springvloed van 16 Februari, zo veel mogelijk van het eiland te redden. Reeds was men begonnen met het dichtmaken van de beide gaten aan weerszijden van de sluis bij Strijenham in de dijk langs de Westerschelde. In de nacht van Woensdag op Donderdag spoelde een van deze twee gaten echter weer open. Dit had het noodlottige ge volg dat in diezelfde nacht het gat twee meter dieper werd uitgeslepen dan het voorheen was geweest. Met man en macht heeft men het vorige week Don derdag opnieuw gedicht en tot heden toe heeft het gehouden. Besloten werd een eerste verdedi gingslinie tegen de springvloed te bou wen vanuit St. Annaland. bijna pal naar het Zuiden tot een punt zeven en een halve kilometer verder gelegen aan de Zeedijk. Stavenisse werd voorlopig al thans aan de springvloed prijsgegeven. Een tweede linie zou worden gelegd van St. Annaland naar St. Maartensdijk. Beide linies worden gevormd door pol derdijken, die dusdanig moeten worden versterkt dat zij het geweld van de zee kunnen keren. Daar is men dag en nacht aan bezig. Militairen en DUW-arbeiders werken samen. Voor Zondagnacht twaalf uur, wanneer het water weer gaat stijgen, moet het werk klaar zijn. Ongeveer twee jaar geleden heeft generaal MacArthur, die toen nog opperbevelhebber van de strijdkrachten der V.N. op Korea was, onder meer een blokkade van de Chinese kust voorgesteld. De oud-candidaat voor het presidentschap en partij-genoot van Eisenhower, senator Taft, die altijd een groot bewonderaar is geweest van net beleid van MacArthur, heeft Maandag in een persconferen tie te Washington nog eens herinnerd aan het plan van de generaal, die om zijn vermetele denkbeelden op 11 April 1951 werd ontslagen. „Oude soldaten sterven niet," waren de laatste woorden van de vermaarde redevoering, waarin MacArthur zijn houding na het ontslag voor het Amerikaan se Congress verdedigde en inderdaad zijn zijn theorieën de laatste jaren voortdurend weer ter sprake gebracht, en niet alleen door zijn trouwe kameraad Taft. Maandag heeft bij voorbeeld ook een ander vooraanstaand lid van de Ameri kaanse Senaat, Richard Russell, verklaart, dat Amerika de Chinese kust zou moeten blokkeren en het zelfde standpunt werd ingenomen door senator Dirksen, alsmede door de ge. pensionneerde Amerikaanse generaal Edward Almond, oud commandant van het 10e legercorps in Korea. Kortom: in de Amerikaanse hoofdstad wordt dit onderwerp op het ogenblik druk besproken; maar een beslissing werd door de regering tot nog toe niet genomen, zo is Dinsdag door de minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, me degedeeld. Eisenhower en diens naaste medewerkers schij nen de kwestie nog te bestuderen, maar de Amerikaanse pers houdt zich intensief met het probleem bezig. Er wordt gesproken van een eventuele blokkade door Amerika alléén, en van een blokkade door de strijdkrachten van de Ver enigde Naties. Wat die laatste mogelijkheid betreft: De Al gemene Vergadering van de V.N. zal eerst over anderhalve week weer bijeenkomen en het is mogelijk, dat, hetzij de Amerikaanse, hetzij de Russische delegatie het onderwerp ter tafel zal brengen. De voorzitter van het Amerikaanse comité van chefs van staven, generaal Omar Bradley, heeft echter Maandag een senaatscommissie uitgelegd, dat er een gevaarlijk onder scheid bestaat tussen het aanhouden van schepen die goe deren voor communistisch China vervoeren en het tot zinken brengen van die schepen. Het vuren op en tot zinken, bren gen van een dergelijk vaartuig, aldus Bradley, zou ontegen zeglijk als een „oorlogsdaad" worden beschouwd. En aangezien een blokkade ook een conflict met die Russische schepen zou teweeg brengen, die in de havens van Dairen en Port Arthur voor Rood-China bestemde goederen lossen, kan men zich voorstellen hoe gevaarlijk een dergelijke maatregel zou zijn. Bradley schijnt dan ook niet veel voor een blokkade van de Chinese kust te voelen. ooral in Engeland is men huiverig voor een zodanige stap. Vorige week heeft de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, in het parlement Oud-president Truman tot president Eisenhower: „Je moet voorzichtig zijn met adviezen van generaals". (Een teke ning van Curry in het Parijse blad „Franc-Tireur"). verklaard, dat hij een blokkade ongewenst acht, en zelfs ver scheidene enthousiaste voorstanders van het plan onder de Amerikaanse Congress-leden schijnen grote waarde te hech ten aan het standpunt van Engeland. Dat Engelse standpunt is Dinsdag in het Hogerhuis door de onder-minister van Buitenlandse Zaken, Lord Reading, nog eens duidelijk uit eengezet, toen de affaire door een der Lords te berde werd gebracht. Het Hogerhuis-lid had namelijk vernomen, dat de opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, Admiraal Radford, president Eisenhower een blok kade had geadviseerd. Lord Reading antwoordde, dat Groot- Brittannië zich tegen een eventueel Amerikaans voorstel, een blokkade in te voeren, krachtig zou verzetten Een der gelijke onderneming zou het einde van de strijd in het Verre Oosten allerminst verhaasten, aldus Lord Reading. De Britten verkeren ten aanzien van Rood-China in een geheel andere positie dan Amerika. Engeland heeft inder tijd de communistische Chinese regering van Mao Tse Tung erkend, terwijl de Verenigde Staten de Nationalistische re gering van Tsjang Kai Tsjek als het rechtmatige bestuur van China zijn blijven beschouwen. Bovendien hebben de Britten hun aan de Chinese kust gelegen kroonkolonie. Hongkong, weten te behouden; en Hongkong zou door een blokkade in een zeer moeilijke situatie geraken. Binnen afzienbare tijd zal de Amerikaanse regering zich wel moeten uitspreken over dit brandende probleem. Maar dat een blokkade van de Chinese kust op ernstige bezwaren stuit, is deze week wel duidelijk geworden. In het Beierse dorpje Bayerischgmain heeft een ex-nazi-ambtenaar gisteravond de burgemeester doodgeschoten. Daarna stak hij zijn huis in brand, waarbij een hoeveelheid munitie is ontploft. De ex- nazi, Martin Jacoby, sprong vervolgens uit een raam van de tweede verdieping en overleed aan de bekomen verwon dingen. Jacoby schoot op de burgemeester met een Duits machinegeweer, dat hij in zijn venster had opgesteld. Een toe gesnelde voorbijganger, die de burge meester te hulp wilde komen, werd eveneens getroffen. Daarop stak Jacoby zijn huis in brand, met het vermeide gevolg, en sprong uit het raam. De politie vermoedt, volgens A.P., dat Jacoby, die na de oorlog wegens oor logsmisdaden ontslagen was als gemeen te-secretaris, wraak heeft willen nemen „op de gemeenschap". De Israëlische radio-omroep heeft gis teren bekend gemaakt dat na het ver breken van de Russisch-Israëlische di plomatieke betrekkingen, de belangen van Israël in de Sovjet-Unie wellicht door de Nederlandse ambassadeur te Moskou zullen worden behartigd. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren geen commentaar op dit bericht willen geven. In een voorstad van Tokio is vandaag een vuurwerkfabriek in de lucht ge vlogen. De enorme ontploffing deed de gehele omgeving van Tokio trillen. Tot nog toe werden 23 slachtoffers geborgen, maar men verwacht dat dit aantal nog zal stijgen. Im de omgeving van de fa briek werden 150 huizen verwoest. De commissaris van politie te Breda verzoekt namens de ouders de opsporing van de minderjarige Petrus Willibror- dus Heerkens, geboren te Ginniken 24 Mei 1935, wonende te Breda, Laurier straat 17, die in de voormiddag van 2 Februari de ouderlijke woning heeft verlaten en sindsdien niet is terugge keerd; een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: flink postuur, blond krullend haar, gezonde gelaatskleur. Kleding: bruine manchester broek, brui ne laarzen en vermoedelijk een wind jack. Hij heeft waarschijnlijk een brom fiets bij zich, merk Pelikaan, framenum mer 52325, motornummer 58630. Advertentie Verwachting tot Zondagavond: Plaatselijk enkele sneeuwbuien maar ook verspreide opklaringen. Over het algemeen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zondag: Zon 7.5617.53. Maan 8.18 —20.22. Maandag: Zon 7.5417.55. Maan 8.32—21.51. (Van onze weerkundige medewerker) Na de sneeuwstormen van Donderdag is de atmosfeer over onze omgeving tot rust gekomen. Over het algemeen zal het weer gedurende het weekeinde een rustig karakter hebben met overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt en 's nachts hier en daar ma tige vorst. In het Oosten en Noorden van ons land kwam vannacht in Twen- the 5 en in Eelde 6 gr. vorst voor. De kans op meer wind en enige regen of sneeuw wordt tegen Maandag groter, wanneer een depressie, die vanmorgen nog bij Groenland lag, het Noordzeege bied zal bereiken. (Van een bijzondere medewerker) In ons kleine werkhokje zit 'n jonge man. We kennen hem zo'n beetje en hadden altijd de indruk dat 't een frisse vrolijke kerel was. getapt bij zijn ka meraden. gezien bij zijn baas. Hij komt onze hulp vragen, rechtskundige bij stand. Of hij ook een advocaat van de Bond kan krijgen, vraagt-ie. En als we hem dan vertelllen, dat dat alleen mogelijk is wanneer we eerst de reden kennen, om te zien of we het misschien zelf niet kunnen opknappen, komt er een triest verhaal los. Zo ten hemel schreiend triest, dat we het aan vankelijk niet voor mogelijk hebben ge houden. Onze 23-jarige vriend is aange sproken door de advocaat van een meis je wegens het niet nakomen van vader lijke plichten. De historie die daarachter bleek te liggen en zich hier moeilijk voor weergave leent, was er een van lichtzinnigheid, gebrek aan verantwoor- deliikheidsgevoel, en morele ontworteld- heid. Hoe we deze zaak hebben afgewerkt doet hier niet ter zake. We hebben de jongeman nog een andere vraag gesteld en daarop wilden we nog iets verder doorborduren. ..Ben je lid van de K.A.J.?" ..Neen" „Lid van een vakbond?" „Ja „Nou. dan ben je toch ook lid van ae K.A.J.?" „O ja, dat kan wel. Voor ik in militaire dienst ging. kwam ik er ook wel eens. Maar na de dienst ben ik er nooit meer terug geweest". „Maar je ontvangt dan toch ..Werkende Jeugd?" „O ja. dat zie ik wel eens liggen, maar ik kijk er nooit in. Wat heb ik aan al dat gefemel." We haalden een exemplaar voor ae dag van dit waarachtig niet femelende maar frisse jonge-arbeidersblad. Dat fe melen in de K.A.J.. beste vriend, valt nogal mee. Als daar van levensrijkdom wordt gesproken, als daarin een film wordt goed- of afgekeurd, dan hebben de schrijvers in dat blad heus iets an ders op het oog, dan te femelen over ziel en zaligheid en zo, maar dan bedoelen ze jou en je duizenden leeftijdsgenoten ietsje rijker, ietsje waarachtig-gelukki- ger te maken. Jouw vakbond heeft voor al na de oorlog voortreffelijk werk ge daan door te zorgen voor betere jeugd lonen. door er aan mee te werken, dat er betere vakopleidingsmogelijkheden waren, maar al die materiële verbeterin gen vormen slechts hulpmiddelen in hef bereiken van het waarachtige mensen geluk. Voel jij je nu rijk? Voel jij je nu gelukkig, nu je geconfronteerd wordt met de maatschappelijke gevolgen van een levensopvatting, die kennelijk ge speend is van elk moreel gevoel? Neen, nu moet je naar me blijven luisteren, ik zal me heus niet boos maken op ie en ik zal jou persoonlijk niet al te felle verwijten maken, ook al ben je waar achtig niet zo blank als een duifje. Je weet deksels goed dat je schuldig bent en je zult je zelfrespect pas kunnen hervinden indien je dit schuldig zijn er kent en de gevolgen ervan draagt als een kerel, maar dan als een door en door christelijke kerel. Heb je nog enig vermoeden van wat een christelijke ke rel is? En toen eerst kwam het hele verhaal dat het verhaal is van duizenden in ons land, van millioenen in heel de wereld, los. Deze jongeman was op 14-jarige leeftijd meegegaan naar een fabriek waar hij, de 14-jarige. kwam te staan in de afdeling draaierij en boorderij tus sen mannen van praktisch alle leeftijden. Hij was een normaal braaf kind uit een ordentelijk gezin. Misdienaar, trouwe communicant. Maar toen die plotselinge overgang. Aan het einde van het school jaar geen voorbereiding op het volle leven slechts een handdruk van de meester, „het ga je goed Jan." En 's morgens bij de eerste gang naar de fabriek, de boterhammen in een trom meltje en het opwekkende woord van vader: „Ziezo, alweer een die gaat mee- verdienen." „In het bedrijf trof hij geen andere steun dan het z.g. helpen om „een ke rel" te worden. (Vervolg op pag. 7) Andermans gebreken openbaar maken, is gemakkelijker dan eigen zonden in het geheim belijden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1