WIND STUWT HET WATER DE ZEEGATEN UITj Eén dode bij treinbotsing Voor millioenen Marken hulp uit JV.-Duitsland Yissers deden de beurzen wijd open J 1 m BB Massaal herstel wordt aangepakt Sint Annaland vannacht rustig gaan slapen Zon en lichte vorst maken modderige wegen en paden beter begaanbaar lib? IS" Grote vloot van schepen en baggermolens gezonden J£jl Aardbevingen in Perzië Tweede brief van H. Vader Sovjet-vliegtuigen boven Japan Sobere viering van 100 jaar Kromstaf Grote schade te Gouda Aan materialen en werktuigen Na de kou bij het reddingswerk de hitte van de televisie-schijnwerpers Tot hoofd en hart Vorst neemt af Roofoverval in de hoofdstad Veel ijs op het IJselmeer Het weer J QJee Barte MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25609 Droeve stoet op smal pad van zandzakken Verscheidene dorpjes weggevaagd Over echtpaar Rosenberg Amerikaanse straal jagers schieten Actie der parochies met de K.R.O. gestaakt Militair hij ongeluk overleden Nederlands schip heeft ernstige stormschade Een bom met duiten Rede H. M. de Koningin op gramofoonplaat Ten bate van Rampenfonds Mislukt door kordaat optreden slagerspatroon Veerdienst Enkhuizen- Stavoren gestaakt GABARDINE REGENJASSEN f O BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt Zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze speciale verslaggever) ST. ANNALAND, 16 Februari In St. Annaland zijn de lichten gedoofd, jedereen is gaan slapen, gewoon gaan slapen, alsof er niets aan de hand is. En toch is dit de nacht van de zestiende Februari, de nacht die vooraf gaat aan het springtij, de nacht, die de laatste dagen met een steeds groeiender Spanning tegemoet is gezien. Koortsachtig is er dag en nacht door duizenden hiilitairen en burgers aan de dijken gewerkt. De dijken, die gedicht en opge hoogd moeten worden, omdat het „giertij" zou komen. Maar de inwoners v'an St. Annaland zijn gaan slapen. Om tien uur reeds, want zij zijn niet be vreesd. Zij zijn tenslotte opgegroeid met eb en vloed en met het om de twee iveken terugkerende verspringen van het tij. Zij zijn er aan gewend en hebben er geen vrees voor, wanneer de wind tenminste in de goede hoek staat. Daar stond hij gisterenavond. Daar staat hij feitelijk al drie dagen lang. Wanneer hij uit de Noordoosthoek komt stuwt hij het water de zee- Katen uit en wordt rond de Zeeuwse eilanden geen hoge stand verwacht, zelfs niet wanneer het springtij is. Daarom is heel St. Annaland, dat aan de Noordkust van het eiland Tholen ligt en als een der meest bedreigde punten Keldt, vannacht gewoon gaan slapen, de tweehonderd militairen, die in boten, die in de haven liggen, gelegerd zijn, incluis. Er is niets aan de hand. Het is een verrukkelijke nacht. Een Glanzende sterrenhemel welft zich bo- ven het verdronken land. De wind is gaan liggen. In de polders, die weer door herstelde dijken zijn omgeven, is "et water rimpelloos, door een lichte Vorst verstild. De gehele Zondag heeft de zon geschenen en er heerste een Vreemde rust. Alles was zo vreedzaam, ■'-•elfs de honderden cadavers die op vele plaatsen nog steeds langs de dijken dggen, waren niet afschrikwekkend. Zij geleken zelfs op rustende beesten, die laëen te slapen in de milde zon en elk dgenblik weer op konden staan. Vogels Zongen m de bomen. Op droogvallende landerijen streken buizerds .neer om p6tgeen door de zee daar was achter gaten op te pikken. De dijk van greenbergen naar Nieuw Vossemeer, F1® Donderdag nog voor meer dan de neift onder water stond, was droogge vallen. Boeren, gekleed in hun enige droog gebleven pak of in nieuwe kle ren die zij van het Rode Kruis hebben gekregen, wandelden daarover met hun vrouwen of fietsten terug naar hun Woonsteden om te zien wat er van hun huisraad was overgebleven. Zelfs de ho odder, Vrijdag nog de grootste vijand Van de militairen, die met hun zware 'rucks daarin bleven steken, is voor een groot deel opgedroogd in de warm de van de zon en de verstijvende koel- 'e van de lichte vorst. De FranseA hebben het klaargespeeld ?e dijk aan de Zuidzijde van Nieuw- vossemeer te dichten. Een smal pad zandzakken is ontstaan, dwars ö°or het water. Op sommige plaatsen ls het nauwelijks een meter breed. Gisteren trok er een lange rij D.U.W.- Srbeiders uit Roosendaal overheen, be dden met zandzakken. Een stilzwijgen- öe processie, stoere mannen, die de Ganse Zondag doorwerkten om deze Provisorische waterkering te verster kten ogenblik staakten zij hun werk. a"t van de andere zjjde naderde een ®hdere stille, veel kleinere stoet. Onder puinhopen van een der vele ver- Woeste huizen van Nieuw-Vossemeer jjadden inwoners van dit dorp het lijk gevonden van een 25-iarig meisje. Op eP deur, die met behulp van twee .aften tot draagbaar was omgebouwd, adden zij het zielloze lichaam neerge- ygd, toegedekt met vale jutezakken. zullen nog da ren lang stille kleine 'oetcn over dit dijkje gaan, want van zeven en zestig doden die Nieuw- °ssemeer te betreuren heeft, zijn er °g sic-hts dertig geborgen. De overi- rusten nog onder het puin, dikwijls "*1(>htbaar. Met kleine booties zoeken hart e inwoners hun dorn af. Gisteren hun niëteitvolle zoeken een droe- kA resulfaat. Alsof het was afgesnro- van Vori arbeiders stil. Franse studenten de Sorbonne in Parijs, die sedert ten'ge week Zondag meewerken, even- dro legden de zandzakken die zij do u1 nepr- E"11 licht gemompel ging Vos"" hun rijen. De mannen van Nieuw- lej meer, voorafgegaan door twee en van de Rijkspolitie, droegen hun Sclij ns de voorzitter van het Perzi- Vin0 roc!e kruis zouden bij de aardbe- rk'rri ln •flet Plaatsje Tourrond van Don- J40 a° 950 personen zijn gedood en de cnn0071^' In kleinere dorpen in het jBeving zouden 23 personen om ePen zijn gekomen. Voftmiddels zijn de reddingsacties in hebbenS£!ng', Amerikaanse vliegtuigen het^pil voedsel en medicamenten boven ^iinep sterc*e Sebied uitgeworpen. Af- hiet dJ1 u7311 ^et Herzische leger zijn 1erwijie* hfr§ingswerkzaamheden bezig is uito„ ci he watervoorziening die 'en trachten te herstellen. ïcho hebben zich nieuwe aard- sPaardo i. voorgedaan, die de nog ge ri— e huizen in Tourrond dor Neff j? Vj he omgeving vernield hebben. s'ochtnff„°® n}.et bekend of hierbij nog tiers zijn gevallen. Gcveer'PJ?}in,e" Een autobus is op on- SleP ravin, kllometer van Manilla in een chauffo, ge.reden, vermoedelijk omdat o.0ertui2 m slaap was gevallen. Het t Person °°g °nmiddellijk in brand, lerwjj, j, 1 werden levend verbrand, 'hgen opliepe^tencien ernstige verwon en in de last naar een gereedstaande vrachtauto op de grote weg, „Mannen, met kijken komen wij niet verder. Iedereen nog een zakje op zijn rug en dan zijn wij er zo doorheen", nep een voorman. En de arbeiders laadden hun gekromde ruggen weer vol en gingen zwijgend hun weg over het smalle zandzakkenpad, naar een ander gat in de dijk dat eveneens dicht moet. Maar dit dichten zal veel meer moei lijkheden opleveren dan het vullen van het Zuidelijke gat. Hier slijpt bij vloed het water met een snelheid van ten minste 25 km. per uur langs de wegge slagen kanten van de dijk. Waar vroe ger de dijk heeft gelegen is nu reeds een gat van bijna een meter diepte ont staan. Nauwelijks vijftig meter daar voor is het gat reeds tot 3'/2 meter be neden de waterspiegel uitgeslepen. Vandaag zou de Rijkswaterstaat daar bij laag water zinkstukken laten zinken. Reeds zijn schepen met rijshout in de Eendracht gemeerd. Rijsvlechters heb ben in Steenbergen hun intrek geno men, gereed om onmiddellijk in Nieuw- Vossemeer aan de slag te gaan. Volgens waarnemers van de Rijkswaterstaat zal er minstens een week mee gemoeid zijn voor dit gat is gedicht. Het dorp, waarvan de straten voor het merendeel zijn drooggevallen, biedt een uiterst trieste aanblik. Vele huizen zijn geheel ingestort, van andere hangt het dak naar beneden .omdat de gevel door het woedende water is weg geslagen. Mannen zoeken er in bootjes naar huisraad en familieleden die zijn omgekomen. Rijkspolitie ziet nauwlet tend toe dat geen vreemde elementen in het getroffen dorp binnenkomen. Dat is wel gebeurd in St. Philipsland en elders. In dit dorp arriveerde enige dagen geleden een 52-jarige vrouw, die voorgaf verpleegster te zijn. Zij wist van het Rode Kruis een grote hoeveel heid verbandmiddelen, medicijnen en kledingstukken los te krijgen. Zelfs ging zij zo ver dat zij de Rijkspolitie voorstelde voor het huis waarin zij een tijdelijk onderkomen had gekregen een bus te plaatsen, waarin de weinige overgebleven inwoners giften voor het Rode Kruis konden storten. Toen kreeg de politie argwaan. Bij informatie in de woonplaats van deze vrouw bleek dat zij in het geheel geen bevoegdheid had het beroep van verpleegster uit te oefenen en dat zij een en ander vol ledig ten eigen bate aanwendde. Dergelijke gevallen treft men helaas te veel in de noodgebieden. Er schijnt De militairen die in Zeeland zon der ophouden hebben gewerkt om de dijken te versterken, hebben een eerste welgemeende dank in ont vangst mogen nemen. Op Zuid-Be veland, in Krabbendijke, heeft de burgemeester een straat naar het re giment genoemd, dat de dijken rond deze gemeente heeft versterkt. De straat die loopt tussen de Dorps straat en de rijksweg op de Polder dijk is Zaterdag tijdens een officiële plechtigheid genoemd naar het ba taljon Jan Wiliem Friso. De gemeen teraad van Krabbendijke heeft hier voor een speciaal en officieel besluit genomen. een aantal mensen te zijn dat zich ver eenzelvigt met aasgieren en hyena's en tracht te profiteren van de ellende van anderen. Tegen hen heeft de politie op dracht streng op te treden. Thans zijn ook in enkele gemeenten noodverorde ningen gemaakt, waarbij het de politie wordt toegestaan verbaal op te maken tegen die inwoners, die trachten zich te onttrekken aan de verplichting om aan de dijken te werken. Want gisteren b.v. is een deel van de mannelijke bevol king die in St. Philipsland is achterge bleven, niet op het werk verschenen. Zij lieten het versterken van de dijken liever over aan de militairen, die daar reeds twee weken mee bezig zijn en ge toond hebben karakter te bezitten. Zij werken dag en nacht onverdroten voort en niets is hun te veel. Ook vannacht zijn zij paraat. 4200 man Franse en Nederlandse militairen zijn in de kazernes van Bergen op Zoom. Ossendfecht en Rucphen ge consigneerd. Gekleed zijn zij gaan slapen om bij het eerste alarm hun posten te kunnen innemen. In St. Annaland. St. Maartensdijk, Tholen en Krabbendijke hadden ongeveer 800 man de wacht betrokken. Hun waak zaamheid bleek echter overbodig. Het springtij was onschuldig als altijd, wanneer er geen Noord-Wester storm is. 44 vrachtauto's, geladen met zand zakken. stonden in Bergen op Zoom klaar om uit te rukken naar elk punt waar zij nodig mochten zijn. „Wij zijn op alles voorbereid", ver klaarde ons majoor Engel, Comman dant Operaties van het regiment Prins Frederik te Bergen op Zoom. „Wij ver wachten weliswaar geen nieuwe door braken, maar men kan nooit weten. Ten slotte zijn de binnendijken, die thans de zee moeten weren, niet zo heel veel waard, zij zjjn doorweekt en zeker niet bestand tegen zware vloed golven". Die vloedgolven hebben Goddank op zich laten wachten. Vanmiddag tegen zes uur wordt de hoogste stand van de springvloed verwacht. Wanneer de wind uit de Oosthoek blijft waaien, hoeft men niets te vrezen. Dan kan morgen het herstelwerk normaal voort gang vinden. Op het Witte Huis te Washington werd Zaterdag een tweede brief uit het Vaticaan ontvangen, welke handelt over door Z. H. de Paus ontvangen verzoe ken om, ten gunste van de Rosenbergs, stappen bij de Amerikaanse regering te doen. De advocaat van het echtpaar Rosen berg heeft Zaterdag geëist dat een on derzoek zal worden Ingesteld naar de oorzaak van het feit, dat het eerste ver zoek om clementie, dat de H. Vader in December j.I. bij de toenmalige minis ter van Justitie heeft ingediend, niet naar het Witte Huis is doorgezonden. De advocaat zeide, dat moet worden nagegaan of belangrijke documenten betreffende de zaak-Rosenberg niet er gens zijn onderschept, in plaats van ter kennis van president Eisenhower of diens voorganger, te zyn gebracht. Inmiddels is gisteren een delegatie van zevenhonderd personen met een speciale trein van dertien wagens naar Washington vertrokken om te trachten president Eisenhower tot clementie voor Julius en Ethel Rosenberg te bewegen. De leider, de secretaris van het Natio nale Rosenberg-comité, deelde mede, dat men voornemens was vier en twin tig uren bij het Witte Huis te posten. Geallieerde vliegtuigen hebben van daag het vuur geopend op twee ge vechtsvliegtuigen van Russische makelij boven Noord-Japan en één van de toe stellen beschadigd, aldus is door het hoofdkwartier van de luchtmacht in het Verre Oosten bekend gemaakt. Toen de vliegtuigen aangevallen werden verdwe nen zij onmiddellijk in de richting van de Korillen, een eilandengroep die tot de Sovjet-Unie behoort. Volgens de bekendmaking hebben de Amerikanen zich aan de geldende re gels gehouden en eerst waarschuwin gen gegeven. Toen daarop niet werd gereageerd openden de Amerikaanse straaljagers het vuur. De voorzitter van het landelijk comité voor de viering van het eeuwfeest 100 Jaar Kromstaf, mr. j. Derks, heeft via de K.R.O. medegedeeld, dat de actie, die in samenwerking van K.R.O. en parochies begonnen was, definitief gestaakt is. Daar de ramp, die ons land heeft getroffen, zulk een omvang heeft aangenomen, zijn de plannen voor de viering grondig gewijzigd. Zij zullen een soher karakter dragen. Mr. Derks kondigde aan, dat een nieuw plan is ontworpen, waaraan de Katholieke Bond voor E.H.B.O. zijn medewerking zal ver lenen. Zondagmorgen is in de Soepenpolder bij Nieuwland een Belgische jeep bij het passeren van een dijk onder een kraan wagen gekomen. In de jeep zat o.m. de 21-jarige Nederlandse kornet, J. van der Schalk uit Rotterdam, die als verbin dingsofficier aan de Belgische militairen was toegevoegd. De kraanwagen is op de' jeep gekanteld, waarbij de kornet bekneld kwam te zitten en ter plaatse overleed. De „Amstelpark" van de N.V. rederij Amsterdam is in de haven van St. John (Canada) binnengelopen met ernstige stormschade. Tijdens de reis over de Atlantische Oceaan is het dek van het schip gescheurd. De boot vroeg sleep- bootassistentie en is met de hulp van sleepboten behouden in de haven aan gekomen. Te St. John zal de schade voorlopig worden hersteld, waarmee on geveer veertien dagen gemoeid zullen zijn. Er hebben zich aan boord geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Zaterdagmorgen is de diesel, die om 11.23 uit Alphen aan de Rijn naar Gouda was vertrokken en om 11.45 in Gouda moest arriveren, even voor het binnen komen in Gouda hij de Gouwebrug in aanrijding gekomen met een rangeer locomotief. De bestuurder van de diesel- Een beeld van de enorme ravage: het voorste gedeelte van de elec- trische trein is veranderd in een massa versplinterd en verkreukeld metaal. Hechts de rangeerlocomo tief. trein, de heer G. J. Griffioen, uit Utrecht, werd zwaar gewond en is later over leden. De 56-jarige Th. de Jong uit Gouda, die werkzaam is bij Van Gend en Loos te Boskoop en die voor in de trein zat bij de conducteur, werd ge wond. De locomotief drong ongeveer vijf meter in de dieseltrein. Daar het voor ste gedeelte van deze trein uit 2e klas compartimenten bestond en deze weinig passagiers bevatten, werd van de ove rige reizigers niemand gewond. De ma teriële schade, vooral aan de dieseltrein, is zeer aanzienlijk. Ook de baan werd beschadigd. Zaterdag was gedurende de gehele dag het spoorwegverkeer op het baanvak GoudaAlphen aan de Rijn ge stremd. Het verkeer werd met bussen onderhouden. Zondag werd de dienst weer normaal uitgevoerd. (Van onze Haagse redactie) Op Initiatief van het Duitse bedrijfs leven heeft de Westduitse Bondsregering aangeboden behulpzaam te zijn bij de wederopbouw van de door de water snood getroffen gebieden in ons land. In het afgelopen weekeinde heeft een Duitse delegatie, bestaande uit dr. Bid der van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken en dr. Massar en Baurat Swantes van het Bundeswirt- schaftsministerium, besprekingen ge voerd met ambtenaren van de ministe ries van Buitenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken. Bij deze besprekingen is overeengeko men, dat West-Duitsland in eerste in stantie voor een waarde van vijf mil- lioen Marken aan werktuigen en mate riaal, waaronder de voor Nederland zo belangrijke basaltblokken, ter beschik king zal stellen. Na de besprekingen hebben de beide delegaties een protocol uitgegeven. Hier in staat o.m. te lezen dat de Duitse re gering bouwmaterialen en technische hulpmiddelen, voornamelijk voertuigen en machines voor het bouwbedrijf, ge reedschappen en dergelijke kosteloos ter beschikking stelt van de Nederlandse regering. Met de uitvoering van de hulpverlening is aan Duitse zijde het ministerie van Economische Zaken be last in overeenstemming met het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het Duitse ministerie van Economische Za ken zal de hulpactie uitvoeren volgens de wensen van de Nederlandse regering en in het bijzonder zorgen voor het bij eenbrengen van de gewenste materialen, voor het vervoer naar Nederland en voor de aflevering op een door de Neder- Vele rjjen dik zaten zij Zaterdagavond in de K.R.O.-studio in Hilversum, de stoere vissers en hun vrouwen, door zee en wind geharde gezichten. De visserijwereld vulde de gehele studio, waar de samenwerkende omroepverenigingen hun krach ten gaven aan de radio-actie „Beurzen open, dijken dicht!" Op de voorste rijen de Scheveningers, de vrouwen met de witte gesteven kappen en de fraaie en kleurige schoermantels, de mannen in het donkere pak met de fluwelen kraag Zij waren daar bijeen gegroept onder het onbarmhartig hete licht van de tien tallen helle schijnwerpers (volkomen in tegenstelling tot de kou, die zij tijdens het reddingswerk hebben moeten doorstaan), omdat het deze keer niet alleen een radio, maar tevens een rechtstreekse televisie-uitzending was, waarvan opnamen naar Amerika worden verzonden. Ja. die vissers, die reeds op, die fatale Zondag te hulp snelden, de Ui-kers met hun boten uit Stellendam, de Scheve ningers met hun sloepen op auto's ge- iaden, die stonden nu in de voorste ge lederen om een bijdrage te leveren voor „Beurzen open, dijken dicht!" De omroepverenigingen werken hiervoor samen. De visserij kwam als één blok de helpende hand bieden. Johan Bodegraven verzamelde om zich rond de microfoon de schippers Jacob van der Harst en Klaas Pronk uit Scheveningen en schipper Brand uit Urk. In een kort verslag vertelden zij hun wederwaardigheden bij het red dingswerk. Schipper v. d. Harst kon toen wel 116 man als bemanning krijgen in plaats van de benodigde 16. Schipper Pronk dank te alle redders voor de inzet van hun leven en de reders voor het beschik baar stellen van hun schepen en mate riaal. En schipper Brand noemde het de Hand van de Vooorzienigheid, dat de Urker Noordzeevloot niet in de thuishaven, maar in Breskens lag, dus vlak bij de hand om nog dezelfde dag hulp te kunnen bieden. In totaal hebben ongeveer 500 Neder landse vissersschepen (groot en klein) aan het reddingswerk deelgenomen, n.l. microfoon en de televisie-camera, een ongeveer 200 uit het rampgebied en 300 van elders toegesneld. Een opsomming te geven van alle plaatsen, waar de schepen vandaan kwamen, is uiteraard onmogelijk. Maar hier zijn een paar voorbeelden: Zij kwamen uit IJmuiden Texel, Katwijk, Den Helder, Wieringen, Zoutkamp. Scheveningen, Vlaardingen, Urk en Enkhuizen en zeg maar uit alle havens rond het IJsselmeer, uit Yerseke en Stellendam, zeg maar uit alle ha vens, in het rampgebied gelegen. De Scheveningers haalden, terwijl 10.000 kantjes haring door de storm vloed de haven waren ingespoeld. 's Zon dagsmiddags nog de sloepen van de loggers en plaatsten deze op grote vrachtauto's om naar het rampgebied te rijden. Met deze sloepen, roeiend voortbewogen, werden ongeveer 2.000 mensen in veiligheid gebracht. Deze avond was niet alleen bedoeld om verslag uit te brengen van het red dingswerk. De vissers, die hielpen men senlevens te redden, helpen verder. Zij kwamen hun finantiële steun aanbie den en Atie den Heyer, een blozende jonge Scheveningse in fraaie traditio nele klederdracht, verscheen voor de bom duiten", zijnde f 60.000, wordt aan Johan Bodegraven overhandigd. De fraai opgetuigd scheepsmodel torsend, een bom, waarmee in vroeger jaren de visserij werd uitgeoefend, nu „een bom met duiten". Zij overhandigde dit schip met inhoud met de volgende woorden: Ik ben een meisje van de zee! Ik breng dan ook een scheepje mee Al ben ik nauwelijks uit de kluiten, Hier heb ik toch een bom met duiten. De duiten zijn er gekomen Schipper Brand had namens de Visserijvereniging in Urk een bedrag van f 2.450 al over handigd, terwijl volgens de voorlopige opgave in Urk een bedrag van f 16.000 werd bijeengebracht. Katwijk zamelde f 65.230 in, Yerseke schonk f 45.406.11, het Bedrijfschap voor Visserijproducten had reeds f 50.000 beschikbaar gesteld, de Redersvereniging van de Nederland se Haringvisserij deed er f 10.000 bij en de Scheveningse groot- en kleinhande laren in vis schonken f 9.550. Er zal binnenkort een éénzijdige 25 cm langspeelgramofoonplaat verschijnen met de radiorede, die H:M. de Koningin Zondag 8 Februari, de nationale gedenk dag, heeft uitgesproken. De gehele op brengst komt ten goede aan het Ram penfonds. Deze uitgave van de gezamen lijke Nederlandse gramofoonplatenin- dustrie wordt voorzien van een speciale hoes. Geluk wordt slechts in vrijheid gewonnen landse regering aan te wijzen plaats. Ge noemd ministerie zal bij een nog aan te wijzen grensovergang aan Duitse zijde een uitklaringskantoor inrichten voor de materialen die niet per spoor of per schip vervoerd worden. Samenwerking met de Duitse douane- en grenspolitie- autoriteiten wordt gegarandeerd. Aan Nederlandse zijde zal een inklarings kantoor worden ingericht. De Neder landse regering zal zorgen dat de goe deren door een nog nader aan te wijzen centrale ambtelijke instantie worden overgenomen en ze naar eigen inzicht doelmatig doen gebruiken. Het Duitse ministerie van Economische Zaken zal bij de centrale instantie een verbindings man detacheren die bij eventuele moei lijkheden met genoemde ministeries overleg zal plegen. In hoofdzaak zal de Duitse hulp verlening betrekking hebben op werktuigen en materialen en niet op arbeidskrachten. Wel zal Duits per soneel ter beschikking worden ge steld voor het bedienen van gecom pliceerde machines. Gedacht wordt hierbij aan diesellocomotieven, bag germolens, walsen op rupsbanden etc. Deze werkkrachten zullen door Duitsland worden betaald. Eventuele kosten in Nederlandse munt welke bij het loon komen, zullen door onze regering worden voldaan. De .voer tuigen e.d. zullen na gebruik weer aan Duitsland worden geretourneerd. Het tijdstip waarop de hulpverlening moet ingaan, kan door de Nederlandse regering zelf worden bepaald. Mr. P. J. de Kanter, de voorzitter van de Neder landse delegatie, deelde mede dat de Nederlandse regering zeer erkentelijk is voor deze hulp, die men gaarne heeft aanvaard, onder dankzegging voor deze spontane humanitaire hulpactie. (Van onze weerkundige medewerker) Een gebied van hoge luchtdruk zal er vandaag en ook morgen voor zorgen, dat er weinig wind in ons land voor komt, zodat van een gevaarlijk springtij (aat vandaag werd verwacht) geen sprake zal zijn. De wind, die er voor komt, waait zwak uit Oostelijke rich ting De vorst zal verder afnemen. Gis ternacht kwam in het Noorden strenge vorst voor. Eelde meldde 12 gr. C. In de afgelopen nacht werd matige en in bet Westen lichte vorst gemeten. Met naar meer Westelijke richting draaiende wind zal geleidelijk zachter lucht van de oceaan worden aangevoerd, waar door de nog aanwezige koude vorstlucht ovgx ons land het veld zal moeten rui men. De Amsterdamse politie heeft Zater dagavond de 48-jarige Hilversumse chauffeur K. wegens een poging tot roofoverval achter slot en grendel gezet. Ongeveer zeven uur 's avonds kwam een bewoner van de Herman Gorter straat te Amsterdam, die een aantal sla gerijen in de hoofdstad bezit, thuis. Zoals gewoonlijk, had hij een klein kof fertje bij zich. waarin zich de opbrengst van zijn winkels op de drukke Zaterdag bevond. Plotseling sprong een man later bleek het de Hilversummer te zijn toe en trachtte het koffertje met geld uit handen van de slagerspatroon te rukken. Deze liet echter niet los, inte gendeel, greep de aanvaller en riep luid om hulp. Zijn 17-jarige dochter snelde toe en vader en dochter hielden de aan valler zo lang in bedwang, dat zij hem aan de inmiddels gealarmeerde agenten van de radio-autodienst konden over geven. Tegenover de politie heeft de Hilver summer, die werkloos is, verklaard, dat hij van de gewoonten van zijn slacht offer op de hoogte was. De vorst van de laatste dagen heeft tot gevolg gehad, dat het IJsselmeer voor het grootste gedeelte overdekt is met drijfijs en licht vast ijs. Bij Enk huizen, Medemblik en voor de haven van Lemmer is reeds middelzwaar tot zjvaar vast ijs. De veerdienst EnkhuizenStavoren is tot nader order gestaakt. Advertentie n IISSTR AAT Verwachting tot Dinsdagavond: Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Over wegend matige wind tussen Zuid west en Noordwest. Over het alge meen lichte dooi maar aanvankelijk in het Zuidoosten van het land nog lichte vorst. Zon: 7.52—17.57. Maan: 8.47—23.20. Nu het provisorische herstel van de zeeweringen, waarachter nog droge pol ders in de rampgebieden liggen, gereed is, is Zondag krijgsraad gehouden over snel massaal herstel der zeedijken. De directeur-generaal van Rijkswater staat ir. A. G. Maris, begaf zich daartoe Zondag naar de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden om met de leidende figuren der herstelwerken overleg te plegen. Ondertussen is een grote vloot van schepen, baggermolens en ander materieel naar de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden gezonden. Uitgebreide maatregelen voor de voorziening met personeel en materialen zijn en worden genomen teneinde het herstelwerk zo snel mogelijk te laten verlopen. Met tal van aannemers, die op het ogenblik bij de Zuiderzeewerken be trokken zijn, alsook met vele andere, zijn zgn. „regie-contracten" afgesloten. Aangezien zelfs niet bij benadering te zeggen is wat de werkzaamheden aan geld zullen vergen, betekenen deze con tracten, dat lopende werkzaamheden worden betaald en dat achteraf een eindafrekening zal worden gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1