Droeve uittocht uit Zierikzee vordert slechts langzaam TIENDE DODENLIJST Lof van minister Staf voor buiten- en binnenlandse troepen LAXEER AKKERTJES V I-j i IHI'.V Zouden wij dit ook zo voor anderen gedaan hebben Mditaireervaringen Bello huilde zijn zwanenzang hantage rerscneidenen onttrekken WÈm zich aan evacuatie Oidipus Koning op Hageveld Alvorens internationaal leger uiteengaat: Centraal Goederendepot Rode Kruis in de hoofdstad Ook Uw ingewanden Nederland kan het niet alleen w MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Speciale regeling voor middenstanders Oud-pol. delinquenten Stichting is verboden vereniging Pastoor J. Tesselaar De E.H.B.O.-Zondag ƒ900 voor Rampenfonds Oud-minister Rutten 25 jaar doctor W. van Ogtrop ridder H. Gregorius HET RUITERHUIS eigen ontwerpen: PAARDRIJKLEDING UNIFORMEN TROPENKLEDING BORDUURWERKEN Tien procent der binnengekomen goederen sijn lorren Voor Rampenfonds Toeslag op tramta rieven in weekenden voorgesteld Smaldeel 5 op oefenreis Weinig belangstelling voor laatste rit tram Alkmaar—Bergen aan Zee door J. S. Fletcher Mr. Berger eervol ontslagen Als procureur-generaal bij de Hoge Raad moeten op tijd „gewassen" worden. Neem eens per week éèn of twee Mgr. F. Baldelli: Benoeming Bisdom Haarlem droeve uittocht uit Zierikzee vordert slechts lang- Zaam. Om ongeveer elf uur zijn Zondagmorgen 125 ®vacué's vertrokken. Met een sleepboot en een barkas de Britse marine zijn ze naar de „Schelde" gebracht. "*8 voor de haven met de „Lelie" lag te wachten. ~e „Schelde" en de „Lelie" boden nog plaats aan hon derden anderen. Maar op de kade van Zierikzee waren maar enkelen achtergebleven. Anderhalf uur heb- ?en zij, die geen verblijfsvergunning hadden kunnen eniachtigen, in de koude Noordoosten wind, die nauwe- 'Jks werd verzacht door de zon, staan wachten. Wat Jassen, koffers en manden en een enkele fiets en een Kinderwagen vormden de trieste entourage. Zij moesten ^achten op het water, hetzelfde water, dat hen uit hun woningen heeft verdreven. gaten in de dijk van het haven kanaal veroorzaken met het hoge tij i®n ware branding dicht bij de ingang. ~re „Schelde" en de „Lelie" konden aaarom niet in de haven komen. De fleine schepen durfden het niet aan *«at zoveel passagiers het kanaal uit te aton. Om elf uur nam de storm ieis 1 en verlieten deze scheepjes de ha rt®'- Grimmig stonden de gezichten van de op elkaar gepakte evacué's. Het af- cheid viel zwaarder dan men hun kon anzien. De vrouwen persten de lippen ?P elkaar. De mannen mompelden een oos woord. Bitter was de stemming onder de mensen. Naast ons op de ka- oe stond een groepje. Onder hen was ®n grondwerker. Hij begreep niet Oarom hij weg moest. Hij liet ons zijn "ge handen zien. Zaterdag kreeg hij ?e aanzegging met zijn gezin te ver tokken. Zijn werk voor de Heide maatschappij bij het dijkherstel heeft in de steek moeten laten. „Wille- *eUr, meneer", verzekerden de mannen, 's zij het over de verblijfsvergunnin- hebben. „Nog erger dan onder de Uitsers", zo luchtte een hunner zijn r®m°ed, een uitlating, die meer een aaduiding is van de heersende stem mig dan een tekening van de situa- Behalve de 125 Zierikzeeërs, die Zon dagmorgen naar Dordrecht zijn vertrok- werden er Zondag geen evacué's ^gevoerd. Het gemeentebestuur besloot ?at zij, die geen verblijfsvergunning jtebben gekregen, tot vandaag gelegen- ?6.!d hadden hun vertrek voor te be amen. In totaal moeten 187 gezinnen d~.. ongeveer 750 personen worden 5?evacueerd. Zondag is tijdens kerk- 'ensten wederom gewezen op de nood zak van evacuatie van hen, die niet het arbeidsproces zijn ingeschakeld. °litie hield in de straten mensen aan ja naar 'n verblijfsvergunning te vra- Bij het ontbreken daarvan werd geen Jjang uitgeoefend. Deze mensen werd J'eengezet, waarom evacuatie bittere „"adzaak is. Ditzelfde gebeurde bij con- °le in de huizen Tegelijk met eva cué's uit Zierikzee is in Dordrecht aangekomen de 102- jarige Jan Kip uit Dreischor. Een si gaartje smaakt best na al de ellende van de laatste we ken. Daarbij werd er nog op gewezen, dat de versterkte gemeentepolitie met het in Zierikzee gestationneerde detache ment van de Rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal beschermen, waardoor voor niet weinigen de laatste weerstan.l om de stad te verlaten was weggenomen. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling ge troffen voor de middenstanders. De nog in Zierikzee aanwezige winkeliers, die moeten evacueren (ongeveer vijfen twintig) krijgen veertien dagen tijdh .n voorraden in te pakken en desgewenst mee te nemen Hun gezinnen moesten echter vandaag vertrokken zijn. Zij, die Zaterdag en Zondag al zjjn wegge gaan, mogen enkele dagen terugkomen. Mede dank zij deze soepelere maat- -egelen bestond de hoop, dat de eva cuatie vandaag zonder grote moeilijk heden, wat de aangewezen 187 gezin nen betreft, haar beslag zou krijgen. Zaterdag heeft een aantal inwoners geweigerd te evacueren. De politie heeft hen zonder tegenstand in bussen gedi rigeerd en hen later vn boord van een der evacuatieschepen gebracht. Daarna zijn verscheidene wijken, waarvoor de registratietermijn was verstreken, door zocht. De term, die nog geen tien jaar geleden in ons land opgang deed, werd Zaterdag en Zondag weer in Zierikzee gebezigd: onderduiken. Verscheidenen hebben zich aan de eva cuatieplicht onttrokken. Dit is een van de oorzaken dat het aantal inwoners, dat Zaterdag volgens de voorschriften geëvacueerd zou worden niet bereikt is. Ken tweede oorzaak is gelegen in het feit, dat ten gevolge van de onover zichtelijke toestand er meer mensen vrij willig bleken te zijn geëvacueerd, dan oorspronkelijk werd aangenomen. Hier door is de raming van het aantal men sen, dat geëvacueerd moest worden, la- Het informatiebureau van het Nederland- Rode Kruis heeft de tiende lijst van j slachtoffers van de watersnood uitge- ï®ven. Ook nu kan het Rode Kruis niet volledige garantie geven voor de be- °uwbaarheid. tpHORTGENE: Van Vliet,. Jan, geb. 16.2.48 L Bandung, zoon van Gerritje van Vliet, „otste adres Torendijk 401 G; Verburg, .«hel, geb. 5.2.29 te Kortgene, laatste Seh Torendijk 371; Dierkx, Ferdinand, bif, -0.2.52 te Kortgene, zoon van Abraham en Augustine Jacobs, laatste adres Wendijk 401 H: Dierkx, Gustave Antoine. JjP'i28.7.50 te Djakarta, zoon van Abraham Tv, x en Augustine Jacobs, laatste adres torendijk 401 H. Nieuwe TONGE: Palingdood, Plona, aal J3-10-64' echtgenote van Joh. Koppen- laatste adres 2e Westerstraat 3; Kop- Johannes, geb. 22.1.65, echtgdnoot Plona Palingdood, laatste adres 2e la-ftorstraat 3; Prince, Maria, geb. 15.1.67, ths odres Kerkring 23; Van 't Hof, Ca- geb. 25.2.85, echtgenote van L. Be Haagse kantonrechter heeft vonnis tj Wezen in de zaak, die door de Stich- Oud-Politieke Delinquenten aan- ,Rgig was gemaakt tegen de Staat en RUster-president dr. W. Drees. De sf.ltonrechter heeft in zijn vonnis de gelchting Oud-Politieke Delinquenten tongschikt onder artikel één van het tod to' ontbinding van landver- v^si-lijke organisaties, destijds uitge- te Trtligd door de Nederlandse regering Honden. Hieruit volgt dat deze Stichting Seen rechtspersoonlijkheid heeft en erhalve niet wettig bestaat. In S®or vordering tegen de staat en dr. Drees is zij dus niet ontvanke- toavals bekend, had de Stichting deze tna aanhangig gemaakt, omdat zij de 6?de sehade te hebben geleden door £>e j niting van het oorlogskerkhof in de lev i0p bondag 9 November 1952, ten ant- waarvan zij daar geen „her- oviftog" kon houden. In zijn vonnis dat H °°g de kantonrechter bovendien, Sluit- Drees niet aansprakelijk voorde si "ng kon worden gesteld, omdat deze ej. door de minister van Oorlog op BisPn verantwoording was geschied. Vs„ tosse werd veroordeeld in de kosten het geding. seiaaar wij vernemen is pastoor J. Tes- ii,-. r' van Ierseke, die kort voor de .faar tya*ar' van donersno°d van Castricum naar het Zui- Hii eF*r°k, zeer ernstig ziek. vatJ ls eerst naar Goes vervoerd en Antw„ar' Iangs een grote omweg, via iq Wa naar de St. Ursula-kliniek °Pep„SSenaar> waar hij ter verpleging is r'V'iomen. H. g^jddels is de zieke van de Laatste aihenten voorzien. E.ljeg Hiitholieke Nationale Bond voor aBe par' Heeft zich tot de leiding van £?et hpfaleHerken in ons land gewend, ?waaif®dl Hoei, op E.H.B.O.-Zondag (de laar ig bondag na Pinksteren, dit ,rk een ^RSustus) in iedere parochie- achtoff„ i^'s te doen lezen voor de ?Htij(jig rs' e dit jaar in ons land een uhgevois»611 °hvoorziene dood stierven v^anie,, ?.yah een ongeval; reeds thans „0tlderd niJ meer dan elf- ®h. Parochiële toezeggingen binnen. Zweerus, laatste adres 2e Westerstraat 7- Wesdorp, Pieter, geb. 12.6.87, echtgenoot v'. J. M. Haanenberg, laatste adres B. Over- dorpstraat 12; Haanenberg, Johanna M., geb. 24.5.89, echtgenote van P. Wesdorp. laatste adres B. Overdorpstraat 12; Zwee rus, Leendert, geb. 22.8.85, echtgenoot van C. van 't Hof, laatste adres 2e Westerstraat 7; Hers, Arentje W., geb. 21.12.73, weduwe van C. Kievit, laatste adres Korteweegje 22; Timmer, Huibrecht, geb. 13.3.82, laatste adres Wentinkstraat 4; Meijer, Krijn, geb. 24.10.40, laatste adres Battenoordsedijk 22; Brooshoofd, Johanna E., geb. 1.10.91, laat ste adres 2e Westerstraat 9; Verweij, Anna Lijntje, geb. 7.1.83, weduwe van G. Sneep, laatste adres Korteweegje 9; Hoogstraate, Aagje, geb. 9.6.42, laatste adres Gen. Snij dersstraat 17; Bruggeman, Marinus, geb. 11.4.46, laatste adres Battenoordsedijk 34; Bruggeman, Cornelus, geb. 9.12.50, laatste adres Battenoordsedijk 34; Jansen, Maria, geb. 3.2.10, echtgenote van J. W. Brugge man, laatste adres Battenoordsedijk 34; Bestman, Maria, geb. 3.10.88, echtgenote v. P. du Pree, laatste adres Havenweg 1; Brooshoofd, Adriaantje, geb. 24.6.88, laat ste adres 2e Westerstraat 9; Breur, Laurens, geb. 21,5.99, echtgenoot van N. Koppenaal, laatste adres Zuiddijk 80. STAVENISSE. Geïdentificeerd: Mol, Adri- ana, geb. 20.7.39 te Stavenisse, dochter van Marinus Mol en Dina Cornelia Johanna de Graaf, laatste adres Kerkstraat A 306 A; Moerland, Cornelia Geertruida, geb. 20.9.15 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Cor- nelis den Braber, laatste adres Oudelandse- dijk A 98; Van Iwaarden, Jannetje, geb. 2.1.97 te Stavenisse, echtgenote van Johan nes Jacob Hage, laatste adres Buurtweg A 91. VOGELWAARDE: Voshaart, Willy Eme- lia, geb. 18.10.39, laatste adres Westdijk 2. Het informatiebureau van het Rode Kruis beschikt thans nog over de namen van ongeveer 300 personen, die als vermist zijn opgegeven en van wie nog geen posi tieve mededelingen zijn ontvangen, dat zij zijn omgekomen. Deze namen werden nog niet in de verlieslijst gepubliceerd. Zelden treedt Hageveld voor het grote publiek, zeker niet door middel van het toneel. De watersnood mocht echter be slist de reden voor een uitzondering zijn. Terecht merkte de regisseur, de zeereer- waarde heer v. d. Poel, bij de aanvang der voorstelling in een vrijwel gevulde zaal ook de burgemeester en het vol ledig gemeentebestuur van Heemstede waren aanwezig dan ook op, dat de vraag „Waarom dat lijden?", die in onze dagen ons kwelt, voor de Grieken een even benauwende vraag was. „Ontlopen van ons lot immers is niet mogelijk", moet zowel Oidipus als leaste ieder op zijn manier bekennen. Het was de tweede maal in zijn ge schiedenis dat op Hageveld een stuk uit de klassieke oudheid werd opgevoerd. Zo krijgen de oude Griekse schrijvers de hun toekomende plaats naast Vondel. Calderon en Shakespeare, waarvan het Kleinseminarie sinds lange jaren afwis selend treurspelen heeft opgevoerd. Dachten Molkenboer en De Klerk nog tot op hun latere leeftijd vol dankbaar heid aan de schone traditie, niet min der dankbaar zullen degenen zijn die deze avond de sobere en waardige, met veel enthousiasme gespeelde, opvoering van dit klassieke drama hebben gezien, een enthousiasme dat gra- gegeven werd. nu het op zulk een ?scheiden manier voor de studenten mogelijk was door de uitbeelding van menselijke smart aan leniging van diezelfde smart mede te helpen Ruim negenhonderd gulden, zo mocht de hoogeerwaarde regent aan het einde van de opvoering mededelen, was de op brengst die de studenten, dank zij de mildheid van de aanwezigen, thans aan het Rampenfonds kunnen doen toekomen. Een prachtig resultaat voor wie denkt aan Oidipus' woorden„Helpt een mens zoveel hij kan, dat is de mooiste daad". Prof. dr. F. J. Th. Rutten, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die Zondag in intieme kring het feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaar geleden aan de hogeschool te Leu ven cum laude promoveerde in de Ne derlandse letteren op het proefschrift „Felix Timmermans", heeft zich aan alle openbare hulde onttrokken door zich buiten de stad te begeven. Het heeft Z.H. de Paus behaagd te be noemen tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote, de heer W. J. M. van Ogtrop te Bentveld, voor zijn vele verdiensten, speciaal voor het fonds Kerkenbouw, Bisdom Haarlem. Zondagavond heeft mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het Bisdom, de ver sierselen ten huize van de heer v. Ogtrop uitgereikt. Aanwezig waren o.a. mgr. Van Hussen, de heer Bouvy, mr. Bunc- ker en mgr. Henneman. (Van onze Haagse redacteur) ,,^Zeer. Mederiandse onderofficieren, wier promotie nog bekeken moest wmoJlH Z! ,lJ ,de hulpverlening in het getroffen gebied zo goed geweerd, dat zij ter plaatse bericht hebben gekregen van hun promotie. x h-ehben zich een paar gevallen van plichtsverzaking voorgedaan: de oeiroKKenen zijn m de cel gekomen en gedegradeerd. "j"- uur bi de onheilsnacht van de stormramp werd de onderzee dienst te Rotterdam gealarmeerd. Men is daar onmiddellijk begonnen met het ten uitvoer leggen van het plan voor een eventuele watersnood. Op de onderzeedienst zelf kwam het water toen één meter hoog te staan; niettemin heeft men het plan „Noach" uitgevoerd. Op de Zaterdag vóór de ramp waren in Nederland gearriveerd tien Amerikaanse boten voor de mijnenuitkijkdienst. Deze schepen zijn Zon dag met spoed in gebruik gesteld. In Zeeland is met man en macht gewerkt aan de wegenaanleg; er zijn wegen bij gekomen, die er voorheen niet waren. Wel kikvorspakken en geen kikvorsmannen, voor deze situatie kwam de commadant te Bergen op Zoom te staan; enkele artilleristen hebben toen de pakken aangetrokken en erin geopereerd. High speed tractors dit zijn voertuigen op rup.swielen, geschikt om geschut te trekken zijn omgebouwd voor het rijden door en onder wa ter: men heeft de tractors voorzien van een Schnorkel-apparaat. Manschappen van de marechaussee hebben zich inspanning getroost om een grote partij tamme eenden te voederen. Toen minister Staf en generaal Buurman van Vreeden op het einde van de vorige week met een helicopter boven het rampgebied vloqen. zagen zij daar een militair, die met zijn voertuig in een benarde positie was geraakt. De man moest gered worden en een ogenblik zag het er naar uit, dat ofwel de minister ofwel de generaal de helicopter zou moe ten verlaten. Men heeft andere hulp kunnen laten aanrukken de sol daat heeft het niet beleefd, dat zijn hoogste chef voor hem plaats moest TnuKen. Bij de militaire hulpverlening zijn 6000 buitenlandse en 20.000 Neder landse manschappen betrokken geweest. Op een van de verbindingsdiensten kwam in de rampdagen een ver zoek binnen om hulpverlening aan een jonge moeder, die moeilijkheden had met de voeding van haar baby. De militair ter plaatse had het bericht echter verkeerd verstaan en zo stuurde men een B.O.S. (benzine, olie, sme ring)-pomp (Van onze Haagse redacteur) In tegenwoordigheid van de militaire attaché's der landen, die hebben deel genomen aan de hulpverlening in Nederland, hebben minister ir. C. Staf en de Staatssecretarissen H. C. W. Moorman en mr. F. J. Kranenburg Zaterdag op een persconferentie te Den 'Haag hun grote waardering uitgesproken voor de bijstand, welke uit den vreemde aan de getroffen gebieden is verleend. Wij hebben, zo zei de bewindsman, zoveel medeleven ondervonden, dat we ons werkelijk wel eens de vraag gaan stellen of wij dit zelf ook zo voor anderen zouden hebben gedaan. Het beste compliment, dat men de buiten landers kan maken is, dat zij even hard geploeterd hebben als onze eigen troepen om mensen te redden en dijken te dichten. De leniging van de nood was en is primair en de mensen, die daaraan heb ben bijgedragen, komen eerst op het tweede plan. Daarom is bijv. het idee om de buitenlandse militairen op een radio-avond te laten optreden van de .hand gewezen. Voor de activiteit van het internationale leger, dat in Zuid- West-Nederland geopereerd heeft, ge staakt wordt, wilde ir. Staf echter zijn bewondering uitspreken voor hetgeen er gepresteerd is en voor de geest, die daarbij heerste. Men is nu gekomen aan het eind van de noodtoestand; 17 Februari 6 uur 's morgens loopt de militaire bijstand ten einde, zowel voor wat de binnen landse als de buitenlandse troepen be treft. Men wil voorkomen, dat militai ren het werk uit de handen zouden ne- Aivertentie TR ANNO 1879 VIJZELSTR. 15-17, A'DAM presenteert, 19 en 20 Febr. op de Lenteshpw (Krelagehuis' te Haarlem, men van burgers; de laatste dagen was het reeds zo, dat de militairen het moei lijkste werk kregen op te knappen. Slechts voor incidentele gevallen zal de militaire bijstand nog voortduren. Alvorens men dus weer uiteen gaat .hebben departementale en leger-auto- riteiten een bezoek gebracht aan de ver schillende onderdelen. De minister had een Amerikaanse kolonel gesproken, die met een enorm enthousiasme vertelde over de reddingen met de dukws; hij was helemaal opgenomen in onze sfeer en had ook reeds die typische eigen schappen te pakken van de Nederland se militair, die het ter plaatse beter meent te weten dan degenen, die een totaal-overzicht hebben. Maar daaruit sprak dan toch maar het grote verant woordelijkheidsgevoel van de betrok kene. De Fransen hebben zich voortreffe lijke genisten getoond, de Belgen zijn zo maar direct uit eigen beweging be gonnen met het verlenen van „buren hulp" en zo kan men verder gaan. Formeel zal men. zoals gezegd, niets doen voor de reddingbrengenden, doch wel zullen enkele mannen van de bui tenlandse troepen worden uitgenodigd wat meer van Nederland te komen zien; daarbij kunnen zij dan ook eens Den Haag bekijken de stad, zo zei de minister, waar alles in de war wordt gestuurd..... De chef van de Generale Staf. luit.- gen. B. R. P. F. Hasselman, heeft o.m. een bezoek gebracht aan het eerste en derde bataljon Franse genie, die bij de herstelwerkzaamheden in de getroffen gebieden zijn ingeschakeld. Luit-gen. Hasselman complimenteerde de com mandant van de Franse troepen, col. Robert, voor het voortreffelijke werk dat door zijn troepen is en nog wordt verricht. (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen zal het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis de goederen, welke zijn binnengekomen voor de noodgebieden, nadat ze gesor teerd zijn, onderbrengen in één groot centraal depot te Amsterdam. Men gaat deze goederen aldaar opslaan in de voormalige Bierbrouwerij N.V. Vollen hoven. Men heeft te Den Haag thans niet minder dan dertien tot opslagplaatsen ingerichte gebouwen in gebruik. De ar beid van de vrijwilligers veelal vrouwelijke die aldaar tussen bergen kleding en schoeisel, welker omvang doet denken aan,de stapels cokes bij een gasfabriek, aan het sorteren zijn, trekt minder de aandacht dan die van Bij de Haagse gemeenteraad is een schrijven binnengekomen, afkomstig van een Nederlandse, die tijdelijk ver blijf houdt in Genua en ter kennis van de Haagse autoriteiten brengt, dat in Italië het tarief van de trams en ande re openbare vervoermiddelen geiïuren- de het weekeinde met 20 procent wordt verhoogd. Deze toeslag, gemotiveerd' met de opvatting, dat het gebruik van open bare vervoersdiensten buiten de gebrui kelijke arbeidstijden een vorm van ge not is, wordt aangewend tot steunver lening aan de geneeskundige verzorging in Italië. Adressante was reeds lang voorne mens zich tot de Nederlandsche gemeen teraden te wenden om hun te vragen een soortgelijk systeem in te voeren teneinde de kankerbestrijding blijvend te kunnen ondersteunen. Zij doet thans de suggestie in de weekeinden vijf cent toeslag op de tramtarieven te leggen ter bestrijding van deg evolgn van de wa tersnood1 en vertrouwt dat de publieke opinie hier welwillend tegenover zal staan. Het oefensmaldeel 5 van de Konink lijke Marine, bestaande uit Hr. Ms. torpedobootjagers Evertsen en Van Galen, Hr. Ms. fregatten Van Amstel en De Bitter en Hr. Ms. onder zeeboot Zwaardvis, is Zaterdag uitgeva ren voor een oefenreis naar de omge ving van de Canarische Eilanden en de Marokkaanse wateren. Deze reis zal on geveer anderhalve maand duren Het smaldeel staat onder bevel van kapitein ter zee G. Koudijs. Gedurende de reis zal tevens worden geoefend met sche pen van de Britse „Home Fleet" Ook zullen „Harpoons" van de marinelucht- vaartdienst aan de oefeningen deelne men. Deze zullen daartoe tijdelijk in de nabijheid op Franse vliegvelden in Ma rokko worden gebaseerd. Sir David Maxwell Fyfe, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, heeft Zon dag een bezoek gebracht aan Den' Haag. Sir David, derde van links, temidden van (links naar rechts) de Britse ambassadeur, minister Luns, mevrouw Fyfe, minister Beel, de echtgenote van de Britse ambassadeur en de voorzitter van de Tweede Kamer dr. Kortenhorst. Huilend en jankend met een over het gehele traject van Bergen aan Zee naar Alkmaar half aangehouden en telkens hoog-uitschietende stoomfluit, heeft Bel lo, het bijna een halve eeuw oude stoomtrammetje Zaterdagavond zijn kla gende zwanenzang gezongen. Het niet meer rendabele, voor Ber- 14 Waarom ze hem genomen hadden, bleef een mysterie voor Pratt en zijn mede klerken, maar nog onbegrijpelijker was het, dat ze hem hielden. Hij kwam niet uit Barford, niemand wist iets van hem of van zijn omstandigheden. Uit wat hij bij gelegenheden los liet kon men op maken, dat hij Londen heel goed ken de. Pratt veronderstelde, dat het een oude kennis van Eldrick was, misschien wel een advocaat die van de rol was afgevoerd en die Eldrick, uit oude vriendschap, genegen was te helpen. Het enige, wat ze wisten, bestond hierin: zo ongeveer vijftien maanden geleden was hij het kantoor komen binnenwan delen, had naar Eldrick gevraagd, was een uur met hem in gesprek geweest en had op stel en sprong een baantje ge kregen van f25 in de week. Niemand kon ontkennen, dat het een goede en bekwame klerk was, maar ook niemand had veel met hem op. Hij probeerde al tijd en eeuwig geld te lenen. Hij rook dikwijls naar drank. Alles te samen ge nomen was het een onaangenaam iemand. Dat Pascoe hem niet uit kon staan, bleek uit alles. Hij scheen echter onder Eldrick's protectie te staan, en hij deed zijn werk goed. Het leed geen twijfel, of hij wist meer van de theorie der wet af dan de twee firmanten en kende de practijk nog beter dan Pratt Maar toch.... niemand was op hem ge stelden Pratt nu minder dan ooit. „Wat is dat voor een flauwe mop, ie mand zo te doen schrikken", gromde Pratt. „Wat moet je hebben?" „Ik moet jou hebben", zei Parrawhite. „Omdat ik wist, dat je dit steegje moest passeren, heb ik hier op je gewacht. Ik moet je wat zeggen." „Vooruit er dan mee", bitste Pratt. „Hier niet", weerhield Parrawhite hem. „Kom mee naar de steengroeven, daar stoort ons niemand." „En als ik nu eens niet wil?" vroeg Pratt. „Dan zul je er morgen spijt van heb ben, zei Parrawhite. „Meer niet." Pratt had al begrepen, dat zijn colle ga iets wist. Parrawhite's optreden was niet alleen dreigend, maar meer als van iemand die zeker is van zijn over macht. Inwendig woedend en ongerust, sloeg hij daarom toch maar het pad in, dat naar de steengroeven voerde. Het was een verlaten en eenzame plek, geen enkel huis stond er in de buurt, zij wa ren zo alleen, alsof ze midden op de hei de waren geweest, buiten de stad. Bene den zich zagen zij in de verte de lichten van de straten en pleinen, hier gaf de afnemende maan juist genoeg licht om hun onmiddellijke omgeving op te kun nen nemen. Woest en leeg slingerde zich het pad, met gras overwoekerd gaap ten hol en verlaten steengroeven waar brem en wilde struiken langs groeiden. Het was wél de plek voor een geheim zinnig zaakje, en Pratt voelde wel, dat het dat worden zou. „Nu dan." zei hij, toen zij een flink eind in die wildernis doorgedrongen waren. „Wat is er? En nu alsjeblieft geen onzin." „Ik zal geen onzin verkopen", spotte de ander. „Zó ben ik niet. Ik wou je al leen maar dit zeggen, dat ik gisteravond in het kantoor van Eldrick was, de hele tijd dat jij er was met de oude Bartle." Dit plotselinge antwoord overrompel de Pratt totaal. Dat hij iets onaange naams te horen zou krijgen, had hij wel begrepen, maar dit niet. De eerste de beste gedachte, die bij hem opkwam deed hem uitroepen. „Je liegt. Er was geen sterveling." „Ik lieg niet," hernam Parrawhite Ik was er wel degelijk. Ik stond achter het gordijn van de nis. En nu ik weet, wat jii hebt uitgehaald mag jij ook best we ten, wat ik ging doen. We varen toch in hetzelfde schuitje. Je dacht, dat ik met de anderen was weggegaan, maar ik was gebleven. Ik had alleen ge daan, wat ik al meer heb klaar ge speeld, zonder ontdekt te worden. Ik sloop weer naar binnen, en wachtte to: jullie weg waren. Omdat onze vriend Eldrick schandelijk slordig, zoals je weet, altijd geld in zijn bureau laat slin geren, schandelijk slordig ook, omdat hij het nooit natelt. Nu, zo een tien of vijftien pop is altijd welkom voor iemand, die er maar vijf en twintig in de week verdient. Gesnapt?" Bitter zei Pratt: „Dus je bent een dief?" „Ik ben precies, wat jij bent, een dief", riposteerde Parrawhite. „Jij stal het testament van Jan Mallathorpe. Ik heb alles gehoord. Wat de oude zeide, en wat jij later Eldrick weer opdisèhte. Ik zag de oude Bartle sterven, ik zag jou het papier uit zijn zak halen. Je las het en stak het bij je. Ik weet alles, behalve, wat er in het testament staat. Maar dat kan ik tamelijk wel ra den. Weet je hoe? Omdat ik je van middag in het spoorboekje zag kijken, en vanavond de trein van acht uur twintig zag nemen naar Normandalo Grange." „Leelijke gluiperd, die je bent", snauw de Pratt. Parrawhite trok zich daar niets van aan, en zwaaide met zijn zware wan delstok. „Helemaal niet", zei hij, bijna vrien delijk. „Maak je niet boos. Ik dacht, dat jij een groter filosoof was. Vroeger heb ik me wel eens verbeeld, dat ik een vonkje, een heel klein vonkje filosofie in je ontdekt had. Het is pure krijgs kans, oude jongen. Kijk eens hier, je kent me nu lang genoeg om te weten dat ik een avonturier ben. Dit is nu echt een avontuurtje naar mijn hart. Biecht eens op. Je hebt ontdekt, dat het testament de tegenwoordige eige naars onterft en je bent naar Norman- dale Grange gegaan omte onder handelen. Vooruit maar." „Nou, en wat dan?" vorste Pratt. „Dan neem ik natuurlijk deel in de onderhandelingen", was Parrawhite's antwoord. „En ik neem ook mijn aan deel in de winst. Dat staat als een paal boven water. Ik heb je helemaal in mijn macht. Ik behoef alleen morgen ochtend maar naar Eldrick te gaan." „En als ik nu eens morgenvroeg naar Eldrick ga en hem oververtel wat jij me allemaal gezegd hebt?" wierp Pratt er tegen in. „Dan zal Eldrick mij tóch eerder ge ven dan jou", weerstond Parrawhite hem onverstoorbaar. „Ik ben een veel slimmer, veel geloofwaardiger vent dan jij, ik heb heel wat meer in de wereld rondgekeken. Ik kan heel gemakkelijk een goed excuus bedenken om in die kamer te zijn. Zie je? Als het er om gaat, wie de beste hersens heeft, dan heb jij evenveel kans als een konijn tegen een vos. En kom nu maar voor de dag met je testament, en met wat je al zo gedaan hebt. Je moet wel. want zo waar als ik hier sta, ik wil mijn aandeel hebben." (Wordt vervolgd). gen zo karakteristieke lijntje, is na lange strijd tussen de gemeente Bergen en de Nederlandse Spoorwegen opgeheven, al zal Bello waarschijnlijk tijdens de eerstvolgende drie zomerseizoenen nog worden ingeschakeld. De Bergenaren zelf hebben zich blijk baar geheel in deze uiteindelijke beslis sing geschikt. Niemand toonde voor de laatste rit op Zaterdagavond ook maar enige belangstelling. Een jaar geleden, toen de Bergense protesten tegen het staken van de winterdienst een voor lopig succes boekten, kwam Bello triom fantelijk het stationnetje van Bergen bmnenpuffen, opgewacht door honder den Bergenaren, die de locomotief jui chend een krans om de pijp hingen met liet schone vers; Laat nu je stoom weer sissen, laat nu je bel maar slaan, wij kunnen je niet missen, wij laten je niet gaan. De tegenstelling bij Bello'g laatste rit in vaste dienst was groot. Bij geen enkele halte of stationnetje was Zaterdagavond ook maar iemand te zien. Maar vele Bergenaren is Zaterdagavond iets na half elf het niet ophoudende klagende en merkwaardig veel op het gejank van een hond lijkende gefluit van de achter hun huizen langs rijdende Bello door merg en been gegaan. Het was tenminste Zon dag in het dorp het treurige gesprek van de dag. Intussen hebben autobussen Bello reeds opgevolgd. Zondag reden zij over de nauwe Eeuwigelaan naar Zee. Bij K.B. is aan mr. W. J. Berger, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1953 eervol ontslag verleend, uit zijn ambt van procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen aan de Ko ningin en den lande bewezen. de dijkwerkers, die in weer en wind doende zijn met het dichten van gaten, maar ook deze hulpkrachten verrichten een belangrijke taak van uitzonderlijk grote omvang. Het Rode Kruis spreekt daarbij bijzondere waardering uit voor de heer Vermeijen met zijn staf van V. en D., die reeds direct na de ramp begonnen is met het in ordelijke banen leiden van de immense goederenstroom en daarmee dag en nacht is verder ge gaan. Opslagdeskundigen van de grote vemen en van de strijdkrachten, de Welfarewerksters van het Rode Kruis, de hele type-kamer van de B.P.M. en nog vele anderen verlenen verder hun niet genoeg te waarderen medewerking. Niet meer dan tien procent van de binnengekomen goederen moet als waardeloze lorren worden aangemerkt, hetgeen men een klein gedeelte acht. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst van Den Haag geeft zo nodig adviezen over vernietiging van goederen uit hy giënische overwegingen. Grote zorg is uiteraard vereist om te voorkomen, dat zich in de enorme textielvoorraden de' mot zou nestelen! Aan de hand van de gegevens, ons verstrekt door mej. N. H. Schokking, hoofd van de afd. Sociale Zorg van het Ned. Rode Kruis, hebben wij ons ervan kunnen overtuigen, dat de gevers, die vaak niet zonder offers hun klerenkast hebben uitgedund, niet behoeven te duchten dat hun schenking maar er gens in de grote hoop verdwijnt, zonden dat men eigenlijk goed weet wat er ver der mee gebeurt. Er wordt een duide lijke administratie bijgehouden van alle goederen, die aan belanghebbenden ver strekt worden; dit is zelfs bij de „drop pings" geschied. Tot op heden blijkt over het alge meen de getroffen bevolking uit de noodgebieden bepaald niet in de stem ming te zijn om erg nadrukkelijk de hand op te houden. De eilandbewoners hebben een zelfbewustzijn, dat hen niet meer dan het thans strikt noodzake lijke doet aanvaarden. Aangezien velen zich echter nog onvoldoende kunnen realiseren, dat het nog 'een tijd kan du ren voor zijaan terugkeer naar hun haardsteden toe zijn en daarna wederom lang voor en aleer men zijn linnenkast uit eigen middelen weer op peil zal kunnen brengen dan zal zich bijv. de behoefte aan werkkleding doen gevoe len rekent het Rode Kruis er op, dat er na de eerste hulpvoorziening, welke thans plaats vindt, nog een grote goede renuitreiking bij terugkeer van de ge troffenen naar huis zal moeten plaats vinden. Tot dan toe worden de goederen, ge desinfecteerd en ordelijk gesorteerd, op geslagen in het centraal depot te Am sterdam. Advertentie Zaterdag heeft mgr. Fernando Baldelli, president van het Pauselijk Hulpwerk en voorzitter van de Internationale Caritas, voor ruim honderd Italiaanse en buiten landse journalisten zijn aangekondigde pers conferentie gehouden over de toestanden in de overstroomde gebieden van Nederland, Engeland en België, die hij deze week heeft bezocht. Mgr. Baldelli verklaarde, dat tot nog toe slechts één trein met zuidvruchten en andere levensmiddelen van het Pauselijk Hulpwerk naar Nederland was vertrok ken. In de besprekingen met de Neder landse autoriteiten was hem gebleken, dat de regering de toevloed van goederen uit binnen- en buitenland niet zo snel kon distribueren, te meer omdat de slacht offers buiten hun huizen verkeren en nog geen overzicht hebben van hetgeen hun concrete noden zijn. Hij voegde eraan toe, dat de nood in de getroffen gebieden zul ke afmetingen heeft aangenomen, dat het Nederlandse volk niet in staat zal zijn al léén de ontstane nood op elk gebied te lenigen. In een telegram uit Rome aan de Nederlandse autoriteiten heeft mgr. Baldelli nogmaals medegedeeld dat hij met grote belangstelling de plannen van de Nederlandse regering tegemoet ziet opdat zo spoedig mogelijk een begin kan wTorden gemaakt met het hulpprogram voor het Pauselijk Hulpwerk en de internationale charitasorganisaties. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Oegst- geest (H. Willibrordus) de weleerw. heer F. M. van der Zon, die kapelaan was te Uitgeest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3