Prinses Marijke 6 jaar Prof. Thijsse haastig terug uit de Verenigde Staten Misplaatste dwangmiddelen Tussen neus en lippen Troepen keren terug in hun garnizoenen Zeven militairen kwamen bij hun menslievend werk om het leven Evacuatie van Zierikzee voorlopig ten einde Vierduizend personen hebben het stadje verlaten Tot hoofd en hart Bestelauto botst op vrachtwagen In Maart executie van de Rosenbergs Meer hulp uit V.S. voor Vietnam Afsluiting zeegaten binnen twaalf jaar te voltooien? uee MORRIS êefmuca &üf! NA VERRICHTEN VAN PRACHTIG WERK Geheime clausules van Yalta Dagorder Chef Generale Staf DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25610 Gladheid van de weg Eén dode, twee gewonden te Smilde ing om tabernakel te forceren mislukt Pog Legerplan van Bao Dai wordt uitgevoerd Oostenrijkse Rode-Kruis- colonne vertrokken Diphterie in Dongen Slechts één college gegeven DE ONDERGANG VAN DE „ELLEN" Lijken van kapitein en kok gevonden Lege sloep opgepikt Dames - Heren Monty-coats Binnenkort opzegging door de V. S. In Korea gesneuveld Ook Dukws terug De jongste telg reit het Koninklijk Gezin, prinses Marijke, hoopt morgen haar zesde verjaardag te vieren. Diep getroffen is ons volk in de afgelopen weken door het medeleven van het Koninklijk Gezin met het leed, dat zovele Neder landers door de watersnood getroffen heeft, en Nederland zal ongetwijfeld zijn eerbied en dankbaarheid doen blijken op de verjaardag van de jongste Oranje-telg. (Foto Paul Huf). Nabij de Grietmansbrug te Smilde ge beurde Maandagmorgen een tragisch ongeluk dat het leven kostte aan een stucadoor uit Groningen, terwijl twee personen gewond werden en naar het ziekenhuis gebracht moeten worden. De oorzaak van het ongeluk 'is gladheid van van de weg. Een bestelwagen van de firma M. N.. uit Groningen, die stucadoors vervoerde naar de Noord-Oostpolder,' moest uit wijken voor een naderende vrachtauto. Door de gladheid mislukte deze ma noeuvre. Er volgde een ernstige botsing. De bestelwagen werd opengereten, een der inzittenden, de stucadoor J. Wijn gaarden uit Groningen (vader van drie kinderen), werd vrijwel op slag gedood. Twee anderen werden gewond. Ze werden naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen gebracht. Hun toestel is redelijk wel. De inzittenden van de vrachfwagen bleven ongedeerd. (Van onze correspondent) Maandagmorgen tijdens de eerste H. Mis in de St. Jacobuskerk te Enschede ontdekte de pater die het 40 uren gebed in deze parochie leidt, dat een onbe kende getracht had het tabernakel te forceren. Een der koperen platen die op de tabernakeldeuren bevestigd zijn, was aan de zijkant waarschijnlijk met behulp van een schroevendraaier ver bogen. Deze poging had echter geen resultaat. Vermoedelijk heeft de dader zich Zondagavond in de kerk laten in sluiten. Deuren of ramen van het kerk gebouw blejten niet vernield te zijn. Tsjecho-Slowakije De Tsjechoslo- waakse delegatie naar de Verenigde Na ties is uit Praag naar New York ver trokken. De delegatie staat onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken, Vaclav David. De terechtstelling van de spionnen Ethel en Julius Rosenberg zal plaats vinden in de tweede week van Maart. Vandaag zal de juiste datum nader be paald worden. Nadat president Eisenhower de vorige week het verzoek om gratie had afge wezen wordt er iedere dag door hon derden personen voor het Witte Huis gedemonstreerd. Protestantse kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders zouden na mens 2300 protestantse geestelijken een verzoek om herziening van het vonnis hebben ingediend. De Franse oud-premier Paul Reynaud heeft Maandag te Saigon verklaard dat de Franse en Vietnamese autoriteiten besloten hebben, een plan van ex-keizer Bao Dai voor de opbouw van het Viet namese leger voor het grootste gedeelte ten uitvoer te leggen. In beginsel is men overeengekomen, meer verantwoorde lijkheid te geven aan de Vietnamese stafchef en zijn leger en deze Franse ar tillerie en vliegtuigen beschikbaar te stellen. Reynaud deelde verder mede dat de hulp uit de V.S- vergroot zal worden, in het bijzonder ten aanzien van het zenden van vliegtuigen. Van een Brits-Franse overeenkomst voor interventie van de Britse vloot in de strijd in Indo-China in geval van nood zeide hij niets te weten. Hij achtte een dergelijke overeenkomst echter „zeer wel mogelijk". (Van onze Haagse redactie) De colonne van het Oostenrijkse Ro de Kruis, die in de afgelopen weken in de noodgebieden hulp heeft geboden aan de getroffenen van de watersnood ramp, heeft hedenmiddag ons land weer verlaten. Vanmorgen om elf uur heeft de colonne afscheid genomen van het Ne derlandse Rode Kruis. 24 ambulancewa gens met in totaal 85 Oostenrijkse Ro- de-Kruis-mensen schreden langzaam voorbij het bordes van het hoofdbureau van het Rode Kruis op de Prinsesse- gracht in Den Haag, waar ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen. voorzitter van het Ned'. Rode Kruis, de Oostenrijk se gezant in Nederland dr. R. Seeman en enkele vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan wezig waren ter begroeting. Dr. Stal, inspecteur van de Volksgezondheid, bracht de Oostenrijkers namens de re gering dank voor hun hulpverlening. Na de ontvangst op het hoofdbureau maakte de colonne een rondrit door de stad' om vervolgens via Bergen op Zoom naar Oostenrijk1 terug te keren. In Dongen (N.B.) zijn op het ogen blik ongeveer zestig gevallen van diph terie geconstateerd. In verband hierme de heeft de burgemeester van deze ge meente, dr. J. C. M. Sweens, in over leg met de inspecteur van de Volksge zondheid', de schoolarts en de plaatselij ke geneesheren, de bevolking aange spoord zich tegen deze besmettelijke ziekte te laten inenten. Op drie midda gen wordt hiertoe gelegenheid gegeven. Door verbondenheid wordt elk leed te dragen Met slechts één van het aantal colle ges, dat hjj in Michigan zou geven, achter de rug, ls prof. ir. J. Th. Thijsse vanmorgen haastig uit de V.S. op Schip hol teruggekeerd. De studenten in Mi chigan zullen het vermoedelijk wel enige tijd zonder de aanwezigheid van de di recteur van het Waterloopkundig Labo ratorium in Delft moeten stellen. Want de minister van Waterstaat heeft hem per telegram „requested" dat is geloof ik iets minder dan commanderen en iets meer dan verzoeken, zei prof Thijsse naar Nederland terug te keren in verband met de watersnood. En hoe wel de directeur van het Waterloop kundig Laboratorium niet vee! meer over 's ministers bedoeiuigen wist dan in het telegram stond, ziet het er toch wel naar uit dat hij een drukke tijd tegemoet gaat. Prof. Thijsse is, zoals bekend, voor stander van het plan tot afsluiting der zeegaten. „Ik ben een van degenen, die het in studie nemen van dit plan toe juichen", preciseerde hij op Schiphol zijn standpunt. Terwijl hij energiek en giimlachend met zijn koffers naar de douane-ambtenaren liep vertelde prof. Thijsse iets meer over dit veelomvatten de plan. „Het oorspronkelijke idee is van dr. ir. J. van Veen van de Rijks waterstaat. De eerste deskundige die de economische voordelen van de afsluiting der zeegaten heeft aangetoond is ir. F. P. Mesu, directeur van de Cultuurtech nische Dienst in Utrecht. Prof. Thijsse sprak over het „Zuidelijk Usselmeer- werk" en hij zei, dat men de laatste jaren pas is gaan inzien, dat de enorme uitgaven, die de afsluiting van de zee gaten met zich meebrengt, wel eens verantwoord zouden kunnen zijn. „Als de middelen voorhanden zijn, kan het werk in vijftien jaar voltooid worden, misschien zelfs binnen twaalf jaar, maar dit hangt van de financiën af", aldus prof. Thijsse. „Ik denk aan twee jaar studie en tien jaar uitvoe ring", voegde hij eg later aan toe. Er moeten volgens de directeur van het Waterloopkundig Laboratorium nog vele moeilijkheden uit de weg worden geruimd, alhoewel hij ervan overtuigd is, dat het plan technisch kan worden uitgevoerd. „Vergeet niet, dat de grootste diepte bij de Zuiderzeewerken elf meter was en dat we hier zelfs op een diepte van veertig meter moeten werken. Voorts moeten wij er rekening mee houden, dat de oestercultuur ver loren kan gaan, terwijl de scheepvaart van Rotterdam en Antwerpen door de nieuwe situatie ook in moeili.lkheden kan raken. En tenslotte is voor ons een onderwerp van studie, hoe wij de afvoer van de rivieren kunnen regelen. Details van zijn plan tot afsluiting van de zeegaten kon prof. Thijsse in dit stadium nog niet geven. Wèl de verzekering, dat er hard aan gewerkt wordt. „Sinds Juli 1951 zijn wij al bezig met het onderzoek naar de belangen, naar de voor- en nadelen van de afsluiting. Sinds enkele maanden gebeurt dit op last van de minister. U moet de Waterstaat in dit verband zien als een zeer ernstig en ondernemend lichaam." Even ging de heer Thijsse zelfs nog in op een vraag naar een eventuele tussenweg. Ook dit onderwerp is in studie, zei hij. Terwijl prof. Thijsse met behulp van zijn echtgenote de omvangrijke bagage, die hij voor een ietwat langduriger ver blijf in Amerika niet kon ontberen, bij elkaar zocht, zei hij glimlachend: „Komt U over twee jaar nog maar eens bij mij terug. Dan kan ik U méér vertellen en dan hoop ik in de tussentijd ook nog eens in de V.S. te zijn geweest Prof. Thijsse arriveert op Schiphol. Achter hem zijn echtgenote. Ons volk is groot gebleken en blijkt nog dagelijks groot in edelmoedig heid. Zonder dwang van wie of wat dan ook zijn de giften binnenge stroomd voor de in nood verkerende evenmens. Bij zoveel grootheid blijft uiteraard het gevaar bestaan voor ont sierende menselijke kleinheid, welke wellicht niet beter kan worden bestre den dan door haar publiekelijk te signa leren. Naar ons ter ore kwam is het niet één keer maar herhaaldelijk voorgeko- rnen, dat de een of andere vereniging, die het lofwaardige plan had opgevat iets ten bate van het Rampenfonds te organiseren, bij een zaak of onderneming aanklopte ten einde gratis artikelen te krijgen voor liefdadigheidsverkoop of lo terij. Tot zover is daar niets op aan te merken. Maar evenzeer als het een ver eniging vrij staat bij een zaak aan te kloppen, evenzeer staat het een zaak vrij op een dergelijk verzoek niet in te gaan. En dit niet alleen omdat ieders vrijheid om te geven of te doen onge schonden moet blijven, wil de gift of prestatie nog een andere dan alleen ma teriële waarde hebben, maar ook omdat die zaak of onderneming wellicht reeds meerdere malen naar vermogen, of daarbovenuit, heeft bijgedragen tot le niging van de nood. In geen geval staat het een ander vrij daarover te oordelen, laat staan publiekelijk een luidruchtig en afkeurend oordeel uit te spreken, wanneer aan een verzoek tot het gratis beschikbaar stellen van artikelen niet wordt voldaan. Dan zouden zulke on doordachte protesten de gevoelswaarde krijgen van een chantage-middel om onder dwang te verkrijgen wat om te respecteren redenen niet vrijwillig wordt afgestaan. Waarbij men ook nog reke ning dient te houden met een weinig be- wonderenswaardige opzet van de ver zoeker om liefdadigheid te bedrijven met door een ander beschikbaar gestel de middelen. Over het algemeen dient met uitslui ting van alle anderen alleen de gever zelf te bepalen welke gift of prestatie met zijn overige verantwoordelijkheden in overeenstemming te brengen is. Werd dit oordeel aan het publiek overgelaten, aan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat iemand werd geforceerd tot iets wat in wezen zou neerkomen op plichtsver zuim jegens zichzelf en zijn gezin. Het voortduren van acties en inzame lingen is zonder enige twijfel toe te juichen, want bij een zo grote nood moet iedere vergroting van het fonds tot leni ging van die nood worden bevorderd. Maar elke inbreuk op de vrijheid tot ge ven. elke psychologische dwang van de publieke opinie, ieder lichtvaardig oor deel en iedere verdachtmaking van de zijde der kletsgrage gemeente zouden de voor onderling hulpbetoon nodige sfeer grondig bederven. Men hoede zich voor particuliere kleinheid, nu een heel volk zich zo groot toont. De Rijkspolitie te Vlaardingen deelt mede, dat de stoffelijke resten van de 57-jarige kapitein E. Rabenberg en de 44-jarige kok H. Steinhauser, van het stoomschip „Ellen", dat 10 December door de „Maasdam" nabij Vlaardingen werd overvaren, onder de gemeente Maassluis zijn gevonden. Beide stoffe lijke overschotten zijn inmiddels op de algemene begraafplaats ter aarde be steld. De „Henrica B" heeft ter hoogte van de Waddeneilanden een lege sloep opge pikt, gemerkt Gabij of Gabijo. Deze sloep zou in Oostende thuishoren. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 Verwachting tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met af en toe eni ge regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Verdere stijging van temperatuur. Overwegend matige Westelijke wind. Zon: 7.50—17.59. Maan: 9.04. Het geboortebewijs mis blijven wachten", zei zijn hand. Als u wel eens moeite mijn vrouw cynisch. „IS zloty" hebt gehad met het ver- Maar ik antwoordde oawekt. krijgen van een afschrift ferm: „Ik heb volledig Ik moet van een geboortebewijs, vertrouwen in het bureau ik schrok, dan moet u dit eens le- van de burgerlijke stand", zen. En toen op <*p.n dag sprak hij op- Het gaat over een man achter het IJzeren Gor dijn in Polen, om het precies te zeggen. De bureaucratie 'is daar tot zulk een hoog peil ge stegen, dat hij onlangs aan het blad „Zycie Warszawy" te Warschau verzocht het volgende re laas op te nemen: „De mensen klagen wel eens, dat de autoriteiten belde een brievenbestel ler. Hij had een officiële brief voor me. Ilc betaalde 18 zloty (bijna 15 gulden) rem bours en was de trotse bezitter van een geboor tebewijs. Mijn overwin ning op mijn vrouw was volledig. Een week ging voorbij en op een morgen belde een brievenbesteller op nieuw. „Een dienstbrief", 18 zloty als het u nooit iets uitvoeren en niet bereid zijn aan een zei hij, verzoek te voldoen. Maar belieft ik kan dat niet zeggen. Ik heb kort geleden iets beetje onthutst. In de en met het bureau van de veloppe zat een geboor- burgerlijke stand te Lodz tebewijs. Maar per slot temaken gehad en ik heb, rekening was het zo als 'ik het zo mag zeggen. er9 niet. Een tweede af meer dan mijn portie ge- schrift kan altijd te pas kregen: komen. Het betrof een geboor- toegeven, dat Nog dezelfde avond schreef ik het bu reau, dat ik de medewer king zeer waardeerde, maar dat ik mij met het oog op mijn financiële toestand tot mijn spijt niet kon veroorloven nog meer geboortebewijzen te kopen en dat drie stuks ruim voldoende waren. Een week later belde de brievenbesteller opnieuw. Hij had weer een dienst brief voor me. „Nog een geboortebe wijs", riep mijn vrouw ontzet. Met trillende vingers Ik was aanvankelijk een nam ik de brief aan. Uit de enveloppe viel het vol gende officiële briefje: „Dit bureau is niet in het bezit van documenten be treffende uw persoon en derhalve niet in staat u het gevraagde geboorte bewijs te doen toeko- tebewijs. Aangezien ik dringend een geboortebewijs nodig had, schreef ik verschei dene malen naar genoemd bureau en wachtte. „Je kan tot Sint Jutte- Weer voorbij ging We een week waren aan men" het koffiedrinken, toen de bel ging. De brieven besteller stond voor de deur met een brief van het bureau van de bur gerlijke stand te Lodz in Ik slaakte een zucht van verlichting. Ik zal niet langer vervolgd wor den met geboortebewij zen, ze zijn mijn spoor kwijt". BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3, J. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIIS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Tanmorgen zes uur zijn de militairen van de derde militaire afdeling naar hun Garnizoenen teruggekeerd. De militaire bijstand kon de vorige nacht om twaalf bUr als geëindigd worden beschouwd, doch de troepen werden nog achter zogenaamde stoplijn in gereedheid gehouden om zonodig onmiddellijk hulp te ulnen verlenen. Dit heeft de hevel hebber van de derde militaire afdeling, Generaal-majoor J. G. Warringa, medegedeeld. Ruim twaalfduizend militairen l,jh> zoals bekend, behulpzaam geweest bü het reddingswerk en incidenteel ook aan het herstel van de dijken. In het commandement van generaal-majoor War- fJnga hebben twee Franse geniebataljons, één Belgisch geniebataljon, één Ame- '*aans bataljon waarbij twee compagnieën Dukws en één bataljon Amerikaanse Mariniers prachtige steun verleend bij de vele werkzaamheden in het getroffen Gebied. 22 hefschroefvliegtuigen 13 Amerikaanse en 9 van de Engelse Konink- Üke Marine hebben ifi Brabant en Zeeland honderden slachtoffers uit een benarde positie gered. Zeven militairen werden gedood, vier van hen zijn ver bonken. Na afloop van een bespreking op het "'itte Huis tussen president Eisenhower, **e minister van Buitenlandse Zaken bRes en de Congressleiders heeft sena- ï°r Taft, de leider van de republikeinse factie in de Senaat, medegedeeld dat e' Congress „binnen een redelijke tijd" Peh resolutie zal aannemen, waarin de Geheime clausules van Yalta worden op- Gezegd. j Taft zeide dat de bijeenkomst groten deels aan deze kwestie was gewijd. Het ongress, aldus Taft, zal niet gevraagd °tden volledige overeenkomsten te er\verpen maar slechts die clausules j ®lke „blijk geven van een stilzwijgende ^stemming van de V.S. met de onder- rekking van de vrijheid in satelüet- r'den of elders" door de Sovjet-Unie. De regering maakt bekend dat tot aar leedwezen 14 Februari in Korea is .Gesneuveld de korporaal B. A. de Roo, legernummer 28.08 31.457. ongehuwd en ^ponachtig te Leiden. Hij was afkom- van het garderegiment fuseliers Dnses Irene. Hij ruste in vrede. Met de troepen hebben ook de bur gers op prachtige wijze doeltreffend hulp verleend. Na de oproep via radio om vaartuigen ter beschikking te stel len voor de getroffen gebieden in Bra bant en Zeeland had men Zondagavond reeds de beschikking over 220 vaartui gen. Generaal-majoor Warringa meent met zekerheid te kunnen stellen dat door de inzet van dit materieel het aan tal drenkelingen in Brabant- tot het mi nimum is beperkt gebleven. Met dit materieel was men echter alleen in staat door te dringen tot aan de randen van het geïnundeerde gebied. Met de boten kon men geen hindernissen als dijken, prikkeldraad en dergelijke nemen. De rubberboten stootten lek op het prikkel draad. Dinsdag arriveerde buitenlandse hulp. Met dukws en hefschroefvliegtuigen heeft men het reddingswerk kunnen voltooien. De commissaris van de Ko ningin in Noord-Brabant en de militaire bevelhebber hebben de werkzaamheden in drie phasen verdeeld: 1. redding, 2. waterkering aan de zogenaamde stop- lijn en 3. herstel der dijken. De punten 1 en 2 behoren tot de militaire bijstand verlening, terwijl de laatste phase be hoort aan de Waterstaat van Rijk en provincie. De stoplijn is de grens tussen geïnun- drerd en drooggebleven gebied. Hoewel de derde phase niet meer behoort tot de militaire hulpverlening, werken toch hier en daar genieten en infanteristen aan het herstel der dijken, zoals bij Dintelsas, Ossendrecht, Rilland Bath en Nieuw Vossemeer. Zo hebben de mi litairen ook een geheel nieuwe dijk gebouwd van zakken zand tussen Steen bergen en Halsteren. Nu de troepen naar hun garnizoenen zijn teruggezonden, blijft incidentele hulpverlening in bovengenoemde ge meenten gehandhaafd. De troepen zijn iiiiimiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiim minimum De chef van de Generale Staf heeft de volgende dagorder uitgegeven: „Nu de militaire bijstand1 ten behoeve van de watersnood in algemene zin is geëindigd, stel ik mét voldoening vast, dat de Konink lijke Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele per soon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met rnoed gevaren trotserend, tot redding van mens en dier en tot het dichten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt ver wacht". minimum mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm thffhs achter de stoplijn geconcentreerd cm te voorkomen dat de manschappen en het materieel door een eventuele kwaadwillige springvloed in moeilijk heden zouden komen. Dit geldt echter niet voor de troepen op Tholen, Schou wen en Duiveland, Walcheren en Zuid- Beveland, die daar zijn gebleven, doch op de droge gedeelten van die eilanden zijn teruggetrokken. De Amerikaanse Dukws zijn vanmor gen uit Schouwen en Duiveland terug getrokken. Met haar Duitse bemannin gen en onder leiding van majoor Worth, bijgestaan door Tuit. t. zee le klasse Suermondt van de Koninklijke Marine, hebben deze amphibies een groot aan deel gehad in het reddingswerk in het rampgebied. Men ziet ze met lede ogen weggaan. Twaalf Dukws zijn in de avond van de derde Februari uit Duitsland op Schouwen en Duiveland aangekomen. Bijna onmiddellijk zijn zij begonnen met het in veiligheid brengen van slachtoffers, die zich toen nog op vele plaatsen in hachelijke situatie bevon den. Zij konden 286 slachtoffers eva cueren. Toen de evacuatie in het nood- gebied was voltooid, bewezen de Dukws grote dienst bij het bergen van allerlei materieel. Een tachtigtal landbouw werktuigen, variërende van eggen tot oogstmachines en tractoren, auto's, fiet sen, twee ton schoolbehoeften, zeven tien ton huisraad, generatoren en vee, staan tussen tientallen andere voorwer pen op de lijst, die van het geredde ma terieel is opgemaakt. Tegelijkertijd zijn er 530 ton zandzakken aangevoerd voor het dijkherstel, 14.000 yard telefoon draad gerepareerd of gelegd en verder 10.000 yard wegen gemarkeerd om het mogelijk te maken desnoods ook 's nachts in noodgevallen te kunnen rij den of te varen. >ionLac,;atip van Zierikzee is thans ®4tste G beëindigd. Maandag zijn de ■tely,, Schepen, de „Schelde" en de 3# dé een Sfoot aantal passagiers lib het e Zeeuwse stad weggevaren. Genblik zijn van de ruim 7.000 e a'len n°e onSeveer 3.000 aanwezig, H fthin een voorlopige verblijfsver- hLbcdoe]iei>be", Gekregen. Het ligt in deze 3000 n°G in de hïv'ben "u'' Te kammen", waar hen Gehele evacuatieschema zal Uitgevoerd. u Ai?Cuatie c'mgrijke oorzaken die de bi»eerst g maakten zijn bekend torsen on opeenhoping van 7-000 hn Van h„ ee,n hwart vierkante kilome- vIoph sta<L die bij een eventuele °lgen<T ,nood?-akeli.jk zou worden, de grote hoeveelheid zand in het havenkanaal, die het onmogelijk maakt bij een eventuele noodtoestand de gehele bevolking in korte tijd af te voeren. Als derde oorzaak noemde de gemeente-secretaris van Zierikzee de onhygiënische toestanden, die door gebrek aan waterleiding en de vernieling van de riolering is ont staan. Bij hoog water springt het water door de kapotte rioleringen de hüizen in langs de vuilafvoeren, zodat hierdoor gemakkelijk ziekte kiemen kunnen worden verspreid. Vooral als het weer wat warmer gaat worden zouden aanzienlijke gevaren voor besmettelijke ziekten ontstaan. Bovendien liggen nog vele cadavers in de overstroomde polder en besmettingen van deze cadavers Na de verplichte evacuatie van de bevolking zijn nog slechts een vijftienhonderd mensen in Zie rikzee achtergebleven. Zij hebben een verblijfsvergunning, welke voorlopig veertien dagen geldig is. In Zierikzee hangt nu de sfeer van een <tode stad. Het grootste ge deelte van het zwaar getroffen plaatsje is voor 'iedereen verbo den gebied. Slechts de politie be treedt ter controle de verwoeste straten. via insecten zou ook funest voor de volksgezondheid kunnen zijn. Alle geëvacueerden zijn via Dord recht verder het land ingezonden. De gemeente-secretaris zei verder dat van verzet van de zijde van de burgerij of minder prettig optreden van Rijks- en gemeente-politie geen sprake is ge weest. Natuurlijk vond de bevolking van Zierikzee het bijzonder Onprettig om de stad te verlaten, doch de mees ten zien thans wel in dat het strikt noodzakelijk is. Namens het ministerie van Binnen landse Zaken zijn vandaag naar Zierik zee gegaan mr. dr. Mes, lid van Gede puteerde Staten, en mr. Teilegen, oud- griffier van de Provinciale Staten van Zeeland, met drie ambtenaren van de provinciale griffie. Het doel van hun komst was de coördinatie van het be stuur over Schouwen en Duiveland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1