Leids Glippertje maakte 'n proefrit door Haarlem Geslaagde tocht, die attractie kan verzekeren ten tijde van de Lichtstad Bertus Aaf jes vertelde van zijn Egyptische ervaringen Het psychologisch ondezoek van schoolkinderen Oud-burgemeester Van Doorn ten grave gedragen 5000s,e? De jl De bel van Bello klonk door Haarlems straten bioloog wordt nog te veel bezien in magische sfeer „Hij heeft zijn hart en persoon aan Heemstede gegeven 5 HOOGTEZON Haarlem en de watersnood GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARIEMS MATRASSENHUIS H. J. Maertens N. V. DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 BEGRAFENIS A. W. SCHAEFER „Harde werker, die veel voor de stad over had" Verliezer van kaartspel had het kwaad te verduren Vertegenwoordiger overge bracht naar Amsterdam Haarlemse Kunstgemeenschap Koning Faroekde dikke beenhouwer in gala bezoekt Nederlands Lunapark - Bijbelse sfeer K.V.P. afdeling West ZAND VOORT JUBILEUM-CONCERT De Stem des Volks Jaarvergadering Pluimvee- vereniging „De Eendracht" Declamatie-avond Kath. V rouwenbe weging Bestrijding aardappel moeheid SANTPOORT Door auto gegrepen „DE VRIJE TIJD" R.K. Tennisvereniging „Bastione" Brandje in perceel aan de Schouwtjeslaan Contact-bijeenkomst Overveense kunstavond zes mille voor Rampenfonds In het kort Dankwoord van de burgemeester Emigratie-filmavond RotterdamHaarlem 62 Waterstanden Beurs van Amsterdam Waarom de Kees Verwey in het Prinsenhofin Delft Overzichtstentoonstelling geopend Vele Haarlemmers, die vanmorgen omstreeks half elf in de binnenstad vertoefden, werden verrast door het aanhoudend klinken van een bel. Zü waren er getuigen van, hoe een minia tuur-trein van betrekkelijk klein for maat zich door de straten met een rus tig gangetje voortbewoog en hoe een klein gezelschap heren, dat de bezetting vofmde van dat treintje, zichtbaar plei- zier had om de verwonderde gezichten, die zij overal op straat ontmoetten. Wij hadden het prettige voorrecht tot dat gezelschap te behoren en zo konden wij deze eerste rit meemaken van dit inte- ressantte en attractieve voertuig, dat hopelijk tijdens de feestelijkheden van Haarlem-Lichtstad nog vele duizenden Haarlemmers en talloze vreemdelingen, die de stad zullen bezoeken, wanneer zij de Flora 1953 bezichtigd hebben, Haarlem in zijn feesttooi zal laten zien. Wij schrijven „hopelijk", want of zulks zal mogelijk zijn, hangt voor het groot ste deel af van de verkeerspolitie, die vanmorgen deze proefrit meemaakte om zich te bezinnen op eventuele ver keerstechnische bezwaren. Hoe het oor deel van de verkeerspolitie zal zijn we ten wij uiteraard nog niet, maar als het aan ons lag, zouden wij zeggen: dat treintje komt er! Maar goed, voor ons is alleen maar de taak weggelegd om te vertellen van de proefrit, die vanmorgen gereden werd. Uit een publicatie van enkele we ken terug is het de lezer wel duidelijk geworden, dat het comité Haarlem- Lichtstad alles in het werk stelt om zo veel mogelijk vreemdelingen ook naar Haarlem te trekken. Om deze mensen, en natuurlijk ook de Haarlemmers zelf, zoveel mogelijk te laten genieten van de feestverlichting, zou het treintje prach tige diensten kunnen bewijzen. De gebr, Van der Meer uit Leiden eploiteren in de Sleutelstad reeds een paar seizoenen twee van deze treinstellen, ieder be staande uit drie wagens. Het succes is daar wel bijzonder groot geweest en dat blijkt ook wel uit de mededeling van de heer J. F. van der Meer, dat in 1952 te Leiden 12000 mensen gebruik maakten van de treintjes gedurende zes seizoen- weken. Men mag dus met een gerust hart ver onderstellen, dat ook in Haarlem het succes bij voorbaat verzekerd is. Vanmorgen stond een treinstel, dat nog zijn Leidse naam ,,'t Glippertje" droeg, bij Dreefzicht gereed om met verschil lende autoriteiten zijn proefrit door Haarlem te maken. Het was oorspron kelijk de bedoeling geweest, dat ook het voltallig gemeentebestuur deze rit zou meemaken, maar helaaas kon alleen wethouder D. A. Geluk aanwezig 2ijn. Verder was daar natuurlijk het comité van Haarlem-Lichtstad en de politie bleek wel zeer sterk vertegenwoordigd in de persoon van hoofdcommissaris J. Fontijne, hoofdinspecteur I. B. Brauck- mann van de verkeerspolitie, hoofdin specteur A. F. Suurendonck, en zelfs oud-hoofdcommissaris E. H. Tenckinck ontbrak niet op het appèl. Een grote koperen bel op de eerste wagen gaf het sein tot vertrek en voor velen zal de klank van die bel niet onbekend zijn geweest. Deze bel kon digde vroeger de komst en het vertrek aan van die ouwe, trouwe Bello, dat befaamde stoomtrammetje tussen Haar- Op de begraafplaats te Westerveld is gistermiddag ter aarde besteld het stof felijk overschot van de heer A. W. Schaefer, in leven eigenaar van café restaurant „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat te Haarlem. Nadat de heer v. d. Wal, een vriend van de familie, in de aula had gesproken, vertolkte de heer A. M. Meyer, bonds president van de Horecaf, de gevoelens van deze organisatie. Hij noemde de heer Schaefer een harde werker, een voorbeeld van een zelfstandig onderne mer, die het belang van de gemeenschap, van anderen nooit uit het oog verloor. Namens het gemeentebestuur sprak wethouder D. Geluk, voorzitter van de Stichting „Haarlems Bloei", waarvan de thans overledene penningmeester was. De wethouder bracht dank voor het vele, dat de heer Schaefer voor de stad belangeloos gedaan heeft. De heer D. Wegenhuys, secretaris van de afd. Haar lem der Horecaf, en ds. G. J. Waarden burg, predikant der Hervormde Ge meente, sloten de rij van sprekers. Ter wijl op het orgel „Wenn ich einmal soil scheiden" gespeeld werd, werd het stof felijk overschot weggedragen. Vele bloemstukken dekten de baar. De plech tigheid werd gesloten met het bidden van het Onze Vader, waarna de heer v. d. Wal namens de familie voor de be langstelling dankte. Zondagavond ontstond er onder een groepje kaartspelers in een cafe aan de Rijksstraatweg onenigheid. De 48-jan- ge kellner C. T. K., die ook van de partij was, had verloren en werd door de anderen gesommeerd om een tientje te betalen. De verliezer, menende dat het alleen maar te doen was om een rondje, weigerde dit en verliet het cafe. Buiten gekomen kreeg hij van een der andere kaartspelers een klap op zijn neus C. T. K. liep echter door naar een pand aan de Vergierdeweg, alwaar hii door een paar mannen werd opge wacht. Een van hen gaf C. T. K. met een hard voorwerp een flinke tik op zijn hoofd, waarbij deze een bloedende wond boven het linker oog kreeg. De plaatselijke O. D. heeft het slachtoffer verbonden en hem geadviseerd zich on der dokters behandeling te stellen. Er zal aangifte worden gedaan ter zake van mishandeling. De 32-jarige vertegenwoordiger H. O. uit Amsterdam, die, zoals wij reeds meldden, de technische uitgeverij S. te Haarlem voor een belangrijke som gelds door verduistering had be nadeeld, is Zaterdag j.l. naar de poli tie te Amsterdam overgebracht, aan gezien daar de fraude werd gepleegd. De boeken had hij aan verschillende technische scholen in Nederland in con signatie gegeven, het geld, dat hij ont ving, werd slechts gedeeltelijk afgedra gen, het restant wendde hij aan ten eigen bate. Dit zou opgelopen zijn tot f 12.000 a f 15.000. De fraude werd ge pleegd in het tijdsbestek van 1946 tot heden. lem en Leiden. De heer Van der Meer kon dat curiose ding op de kop tikken bij een sloper. De „stuurman", de heer A. van Breda, uit Oegstgeest, gestoken in een stijlvol costuum, zette de trein in beweging en ongetwijfeld kwam het meeste enthou siasme bij het begin van de tocht, toen de schooljeugd, die haar speelkwartier aan de Dreef doorbracht, zich niet on betuigd liet in toejuichingen. Op het Houtplein werd de bocht rond de Ro tonde magnifiek genomen en terwijl Jan Kraakman met niet aflatend plezier de bel luidde, werd via de Grote Hout straat, waar evenals in de andere win kelstraten de winkels leegliepen en het personeel even hard achter de klanten aan naar buiten holde, koers gezet naar de Grote Markt. De heer v. Breda bleek vaardig met het stuur te kunnen om gaan. Zonder veel moeite werd de Grote Markt „genomen", waarna de trein een vrij veld had op de Jansstraat en de Jansweg. Kennemerplein en Bolwerk leverden ook geen moeilijkheden op en na een sierlijke zwaai over het Frans Halsplein, kwam het gezelschap weer via het Bolwerk en Kennemerplein terecht op de Kruisweg en vervolgens in de Kruisstraat. De Barteljorisstraat ging er vlot onderdoor, de Koning straat zou wellicht evenals de Gierstraat moeilijkheden kunnen opleveren, maar gezien het vakmanschap van de heer v. Breda kan men hier toch moeilijk spreken van onoverkomelijke bezwaren. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat zo'n tocht gezelIig-Hollands is en wanneer men het dan treft zoals van morgen, dat een onvervalst pierement zo'n deuntje als „Luilekkerland" ten beste geeft, dan treft de buitenlander in Haarlems binnenstad Holland op zijn best aan. Wij informeerden na afloop nog bij de bestuurder hoe de rit hem bevallen was; Hij antwoordde zonder enige aarzeling: „Wat de ruimte betreft gaat het in Haarlem gemakkelijker dan in Leiden. Daar moeten we zeer smalle steegjes nemen, en ik vraag me af, als het daar gaat, waarom zou het dan in Haarlem niet gaan?" Diezelfde mening zijn wjj ook toegedaan. Dus: dat treintje kan er volgens ons best komen. De reis, die de dichter Bertus Aaf jes met het befaamde en inmiddels tot oud roest geworden Nederlandse Lunapark gemaakt heeft naar Egypte, is het begin geweest van een aaneenschakeling van sensaties, die hem in het land der pyra- miden van uur tot uur overvielen. Dat heeft deze dichter een arsenaal van Egyptische herinneringen bezorgd, waar uit hij naar hartelust kan putten. Zo is ons dat gisteravond wel duidelijk geworden, toen Bertus Aafjes een voordracht hield voor de leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap. Een voordracht kon men het overigens niet noemen, Aafjes hield meer een praatje, waarbij hij te hooi en te gras diverse onderwerpen aansneed, waarvan hij mocht verwachten, dat deze zijn talrijk gehoor zouden boeien. Iedereen was uiteraard een en al oor. toen hij in droge, maar kostelijke vertel trant allereerst de figuur van Koning Faroek ten voeten uit tekende. Hij Aafjes was als onbezoldigde perschef aan het Lunapark verbonden en de twee bezoeken, die de koning aan het „park" bracht, typeren deze „dikke beenhou wer in gala", zoals Aafjes hem noemde, volkomen. Het eerste bezoek was tevo ren niet aangekondigd. Het Lunapark was met duizenden mensen gevuld, toen op een dag 's avonds om elf uur een regiment politie-agenten aan kwam zetten om het terrein te zuiveren. Met stokken werden de aanwezigen in het Lunapark naar buiten gewerkt en bin nen korte tijd was de tent „schoonge veegd". De mensen wisten van niets en daardoor werd de algemene verwarring des te groter. „Ik had het idee", aldus Aafjes, „dat er een stel koeien in het abattoir werd afgeslacht." Om twaalf uur kwam de koning zelf, gezeten in een rode auto, en voorzien van een enorm gevolg van hofdames, die allen in smetteloze avondjurken gehuld waren. De „hoge" gast bleek een voor liefde te koesteren voor de bekende auto-scooters, die kleine wagentjes, die zo ongegeneerd tegen elkaar kunnen botsen. Iedere hofdame moest in zo'n wagentje plaats nemen, de koning nam er ook een voor zijn rekening, en toen kon het spel beginnen. Zijn grootste ple zier vond hij m het rammeien van de wagentjes der hofdames en na een kwartier zagen al die juffies zo zwart als schoorsteenvegers. Dat een der dames haar pols brak, mocht niet hinderen; de koning ging door en hield dat „leuke spelletje" maar liefst anderhalf uur vol. De tweede keer, dat hij een bezoek bracht, had de koning een meteor- treintje als vermaak uitgekozen. Hij liet daarin zowel vrouwelijk als man nelijk personeel razend snel langs hem voorbij rijden. Zelf bleef hij dus aan de kant staan, waar hij een handdoek, die gedompeld was in een emmer water, tot een keiharde knuppel draaide. Zijn plezier bestond dan daarin, dat hij zijn voorbijrazende personeelsleden met die knuppel een flinke tik op het hoofd gaf. De vrouwen sloeg hij weliswaar niet, de mannen echter des te harder. Het is dus niet zo verwonderlijk, dat Faroek met de haat van zijn volk beladen het land uit gestuurd werd en het mag wel een won der heten, dat hij er levend is uitge komen. Met enkele trekjes tekende Aafjes de bittere armoede van het Egyptische volk (de grootgrondbezitters uitgezonderd) Dat hevige armoede de grond is van vele misdaden, komt hier wel het duide lijkste tot uiting. Zo stonden er tijdens zijn verblijf alleen al in Cairo 80.000 zakkenrollers geregistreerd. De bede laars bleken ontelbaar. Cairo had zelfs bedelaars-hogescholen en -concerns, waar het bedelvak geleerd kon worden en waar bedelvrouwen mismaakte kin- BERTUS AAFJES deren konden huren om haar bedelbe- roep uit te oefenen. Niemands leven is daar blijkbaar veilig, aldus Aafjes. Hij zelf was driemaal nauwelijks aan de dood ontkomen en het leek hem maar het veiligst te gaan slapen met een re volver onder zijn kussen. In onze courant heeft de letterkundig medewerker destijds uitvoerig Aafjes' boek „Arenlezen achter maaiers" be sproken. In dat boek verhaalt de schrij ver van de bijbelse sfeer, die hij overal in het Oosten heeft aangetroffen. Ook gisteravond wijdde hij daaraan bijzon dere aandacht, maar wij mogen ons hier van een gedetailleerd verslag onthou den, waar reeds in die boekbespreking vele woorden gewijd werden aan dat relaas. Aafjes stelde nog eens vast, hoe hij in het Oosten de toestanden aantrof: onveranderd feitelijk sedert Abraham. Hij toonde dat ook aan door zijn eigen belevenissen te toetsen met wat in het oude en nieuwe testament wordt ver haald. Juist door die bijbelse sfeer komt de achterlijkheid van het huidige Egyp te sterk tot uiting. Het feodale systeem werkt daar nog door op alle levenster reinen en de levensgewoonten van eeu wen her weten zich nog steeds te hand haven. Als curiositeit beschreef Aafjes een maaltijd, die hij aangeboden kreeg van een zijner gastheren. Zes mannen kregen daar een schaal met kippen, daarna een schaal met kalkoenen en tenslotte een schaap te verorberen. Normaal zou daar een diner voor veertig mensen van kun nen worden verzorgd. De Egyptenaren zijn echter grote eters en hun hoffelijk heid zorgt er wel voor, dat een gast een vijfvoudige portie krijgt. Dat een Wes terling dan wel eens met dat eten (niet) in zijn maag zit, moge dus niet zo onbe grijpelijk zijn. De leden van de Haarlemse Gemeen schap hebben, dank zij al die ervaringen van Bertus Aafjes, in ieder geval een merkwaardige causerie voorgezet ge kregen en het was dr. C. Spoelder aan te zien, dat hij de avond met nog meer voldoening uitleidde dan hij haar had ingeleid. Men verzoekt ons mede te delen dat de bijeenkomst van bovengenoemde af deling op 19 Februari niet door gaat. Deze zal nu gehouden worden op Maan dag 2 Maart a.s. FILM»: Rembiandt: „Tot inkeer" (The Light Touch). Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Toe gang 18 jaar. Cinema Palace: „The Greatest Show on Earth". In technicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Toegang 14 jaar. Luxor: Prolongeert (4e week) „Don Ca- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: Van Ma. tot en met Donderdag: „Achter de wolken". Tijden: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 14 jaar. Spaame: „Carson City". Randolph Scott. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Lido en Frans Hals: Door de K. F. C'. af gekeurd. Dinsdag 17 Februari Gem. Concertgebouw: 4de Concert Ro- bertserie. Soliste: Roos Boelsma, alt; Or gelbespeling: George Robert 8 uur. Minerva-Theater: Ballet-recital: Sonia Gaskell, voor de Heemsteedse Kunstkring, 8.15 uur. Woensdag 18 Februari Stadsschouwburg: Schoolmatinée „De Vrek" 2 uur. Toneelgezelschap „Johan Kaart", Volksvoorstelling: „De appels van Eva" (ber.), 8 uur. Minerva: „Fietsendieven", 14 jaar, tijden: 2.30 en 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Johan Patist: „Drie pianorecitals met toelichting (2e), 8 uur. Koningin Emmaschool, (Raafstraat Haar lem-Noord): Jan Klooster over: „Zwerftoch ten door Nederland", 8 uur. Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.30, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Maand hield in het raadhuis van Zandt urs. P. J. Stolker. hoofd assistent bij het Psychologisch Instituut van de Rijks-Universiteit te Leiden, een lezing over het psychologisch groepson- derzoek van schoolkinderen. Aanwezig waren de inspecteur van het lager on derwijs en verschillende raadsleden, hoofden van scholen, onderwijzers en leden van schoolbesturen en oudercom missies. De heer Stolker begon zijn uit eenzetting met te wijzen op het ontstel lende feit dat jaarlijks plm. 25 pet. van de leerlingen der middelbare scholen blijft zitten en dat 40 pet, het einddiplo ma niet behaalt. Hier worden kapitalen aan overheidsgeld verspild; het onder wijs voor de beter begaafde kinderen geremd en ook voor de betrokken kin deren is dit funest omdat het onvermo gen om middelbaar onderwijs te volgen meestal blijkt op een moment waarop omschakeling op handenarbeid niet meer mogelijk is. Deze teleurstelling wreekt zich ook in het latere leven. Deze misstand kan men tegengaan door een andere organisatie van het onderwijs en ook door een betere selectie bij de toe lating. Voor deze selectie is het psycho logisch groepsonderzoek van de leer lingen der zesde klasse van groot belang. Gistermiddag is onder grote belang stelling de oud-burgemeester van Heem stede. jhr. J. P. W. van Doorn, op de Algemene Begraafplaats te Heemstede ten grave gedragen. Onder de vele be langstellenden merkten wij op jhr. J. W. Roe 11 namens de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, het voltallige col lege van B. en W., de burgemeesters van Velsen, Bennebroek en Haarlem, jhr. Van Lennep en verschillende raadsleden van Heemstede en enkele hoofdambte naren ter secretarie. Van politie-zijde waren aanwezig de hoofdinspecteur A. Berentsen en de inspecteurs G. Dobbe en H. Brouwer. Op uitdrukkelijke wens van de over ledene werd alleen het woord gevoerd door jhr. mr. E. C. U. van Doorn, broer van de oud-burgemeester. Nadat het orgel in de aula gespeeld had, sprak jhr. Van Doorn als volgt: „Diep onder de indruk zijn wij hier bijeen. Wij wisten reeds lang, dat het ergste te vrezen was en nu het dan zo ver is gekomen, is de slag nog hard". Zijn grootste eigenschap was wel zijn beminnelijkheid, aldus ging spreker ver der die een levensbeschrijving van de overledene daarna liet volgen. „Wij waren speelkameraden eerst, vrienden later". In zijn jeugd reeds zorgde hij er voor, dat anderen het goed hadden. Hij was een opgewekt mens, een pret tig causeur en een uitstekend spreker. Het persoonlijke leed, dat hem heeft ge troffen, heeft hij steeds weten te ver bergen; daarnaast vond hij zijn geluk en vreugde in het burgemeestersambt, een betrekking, die hem lag. Hij was een bekwaam, integer en plichtsgetrouw bewindvoerder, die de kunst verstond zich te omringen met voortreffelijke medewerkers. „Hij heeft heel zijn hart en persoon aan Heemstede gegeven", zo vervolgde jhr. Van Doorn. Zijn speciale liefde ging uit naar het politiecorps; voor al hetgeen hij voor Heemstede heeft ge daan, is hij beloond geworden, immers hij heeft het mogen beleven, dat dit dorpje uitgegroeid is tot een welvarende forensengemeente. Wellicht heeft hij nog meer beloning gevonden in die bij zonder aandoenlijke liefde van zijn ge meentenaren „en ik sta hier om te ge tuigen van zijn liefde voor de inwoners van Heemstede". Hierna memoreerde spreker nog de vastberadenheid van de oud-burgemeester, toen deze reeds van zijn doktoren het advies kreeg zijn ambt Advertentie VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De Gemengde Arbeiders Zangvereni ging „De Stem des Volks", afdeling Haarlem, gaf gisteravond in de concert zaal, naar aanleiding van haar 50-jarig bestaan, een jubileumconcert. De tegen woordige dirigent Hans Lichtenstein, had voor deze gelegenheid een geheel Schubert-programma samengesteld, be staande uit werken voor koor en orkest zowel als voor orkesi afzonderlijk. Ge opend werd met fragmenten uit Rosa- munde. De ouverture, bekend als een zelfstandig orkestwerk dat dikwijls op het concert-repertoire voorkomt, ver kreeg een frisse, levendige vertolking. Het herders- en jagerskoor voldeed aan de eisen die men aan goede koorzang mag stellen. De alt Annie van Es zong de romance uit Rosamunde „Der Voll' mond strahlt auf Bergeshöhn". Het was jammer dat zij hier telkens op bepaalde plaatsen detoneerde. Haar stem heeft overigens een zeer mooi alt-timbre. Hierna klonk de „Unvollendete" met soms zeer goede dingen in de uitvoe ring. Lichtenstein is een bekwaam diri gent, hoewel hij zich voor een al te gro te beweeglijkheid dient te hoeden. De hoofdschotel van het programma vormde de Grote Mis in Es dur. In het het kort samengevat: respectabel gezon gen met hier en daar enige hoogtepun ten. Een kleine storing aan het eind yan de Gloria ving Hans Lichtenstein in de koorpartij weer spoedig op. Over het al gemeen ware iets meer tekstuitdruk king gewenst geweest. Het geheel maak te echter op de vele aanwezigen grote indruk. Mede door de voortreffelijke zang van de solisten Dora van Doorn Lindeman, Annie van Es, Fred Bonkerd, Hënk Meyer en Henk Kroes. Ook de H.O.V. heeft zich behoorlijk van haar taak gekweten in deze bege leiding. Alles bij elkaar een uitvoering voor een jubileum-concert. Voor de pauze bracht wethouder D. J. A. Geluk in een korte toespraak zijn ge lukwensen aan koor en dirigent over. J. L. neer te leggen, maar hij is gebleven „Hij moge rusten in vrede". Daarna begaf zich de stoet naar het graf, dat beschut ligt onder een groepje dennenbomen, waar de stilte van de rust niet gestoord wordt door het verkeer, dat langs de begraafplaats de gang van het dagelijkse leven gaat. De baar was bedekt onder een schat van bloemen. Kransen van het gemeentebestuur van Heemstede, van de vereniging van Bur gemeesters en Secretarissen van Noord- Holland, van het Heemsteedse Politie corps en van de directies der provin ciale bedrijven in Noord-Holland waren stille getuigen van droefheid bij het verscheiden van deze edele mens, die in alle soberheid naar zijn laatste rust plaats werd gedragen. Maandagavond hield „De Eendracht" onder voorzitterschap van de heer R. Donkelaar een jaarvergadering in het R.K. Verenigingsgebouw, welke vrij goed was bezocht. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overleden lid wijlen de heer A. v. Iperen, en aan zijn nagedachtenis werd één minuut stilte gewijd. Uit de jaarverslagen van de secretaris, de heer A. Nunnink, en de penning meester, de heer G. Neeskens, bleek, dat het ledental iets is teruggelopen en thans ongeveer 100 bedraagt. De be scheiden van de penningmeester wezen uit, dat er een behoorlijk batig saldo in kas is. Uit de mededelingen viel te constate ren, dat er ook dit jaar wederom plan nen bestaan tot het houden van een tentoonstelling, waarvoor als voorlopige data 28 en 29 November werden aange houden. Vervolgens werden aan de he ren A. Leuven, A. J. Donkelaar, J. Prins, J. Veenstra, C. Wassenberg en W. Sweerts enige hoofdprijzen uitgereikt, welke bovengenoemde heren met hunne inzendingen op de provinciale tentoon stelling te Beverwijk hebben behaald. Overige prijswinnaars waren de heren: Rijf, De Wibter, De Harder, Droog, Van Iperen, De Ruiter en v. Exel. Met een in zending van 100 dieren heeft „De Een dracht" in Beverwijk een zeer goed figuur geslagen. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen en nadat een der leden een zestal medailles had ge schonken voor de komende tentoonstel ling, aangenomen, dat de pseudovogeJ- pest ook ditmaal geen spelbreker is, kwam de rondvraag aan de orde. Hier bracht een der leden hulde aan de fir ma v. Wirdum voor het keurige vervoer van de dieren naar en van de Bever- wijkse tentoonstelling. Besloten werd, ten bate van het Rampenfonds een be drag van f 25 uit de kas beschikbaar te stellen, terwijl voorts alle medewerking zal worden verleend, om te kunnen be reiken, dat de overlevenden uit het rampgebied straks weder hun liefheb berij kunnen beoefenen, waarvoor stel lig verschillende leden dieren beschik baar willen stellen. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter met een dankwoord deze goed geslaagde ver gadering. Voor de declamatie-avond van de Katholieke Vrouwenbeweging bestond ook nu weer grote belangstelling en de presidente mevrouw M. Kubatz-Brüg- man opende de avond op de gebruike lijke wijze en herdacht allereerst de slachtoffers van de ramp in ons vader land, voor wier zielerust werd gebeden. Daarna declameerde mevrouw Toos Meermans-Verbeek een aantal gedich ten, waaronder werk van Guido Gezelle, Anton v. Duinkerken, vertaalde gedich ten van Heinrich Heine en verder eigen werk. Er werd met grote aandacht ge luisterd en een hartelijk applaus was het bewijs, dat de declamaties zeer in de smaak waren gevallen. In de pauze ga ven enige dames zich op voor de aacra- mentsvereniging, welke zich ten doel stelt de kerken in de getroffen gebieden, wier paramenten beschadigd zijn, van nieuwe te voorzien. Aan het slot van de avond bracht de presidente in herinne ring, dat de Stille Omgang voor dames op 19 Maart zal worden gehouden, waar na te ongeveer 10 uur deze mooie avond op de gebruikelijke wijze werd gesloten. De volkstuinders worden er nogmaals met aandrang op gewezen op de voor schriften „Bestrijding Aardappelmoe heid". Eén derde gedeelte van de tuin mag met aardappelen worden beteeld, terwijl slechts één keer in de drie jaar op hetzelfde stuk grond aardappelen mogen worden verbouwd. Een ieder, die een stuk tuingrond huurt, dient er reke ning mede te houden of op voorafgaande jaren reeds aardappelen op deze grond zijn geteeld. Bovenstaande voorschriften dienen streng in acht te worden geI™" men. Bü gebleken nalatigheid zal proces verbaal worden opgemaakt. Dit heeft het belang van het kind tot grondslag, in tegenstelling tot de toe latingsexamens die van uit het belang van de s c h o o 1 worden gehouden; want de plaatsruimte beslist tenslotte voor een belangrijk deel over de vraag of een kind zal worden toegelaten. Dat is in zekere zin onbarmhartig en onmaat schappelijk. Een tijdig op de lagere school ingesteld psych. onderzoek, ge paard gaande met overleg tussen ouders en onderwijzers, behoedt het kind voor teleurstellingen en ook voor een be roepskeuze min of meer in paniekstem ming. Zeker, er zijn ook nadelen aan het onderzoek verbonden: het groeps onderzoek werkt ruw en er is niet veel tijd voor beschikbaar; de intelligentie wordt onderzocht maar men krijgt geen volledige indruk van het kind. Deze be zwaren worden ondervangen door ge sprekken van de psycholoog met de onderwijzer; bovendien wordt de aan dacht gevestigd op moeilijke gevallen, die voor individueel onderzoek in aan merking komen. Een belangrijke verbetering zou zijn indien nog een tweede onderzoek zou worden ingesteld. In het kind op de 12- jarige leeftijd vinden grote psychische veranderingen plaats, de puberteit be gint zich af te tekenen en het kind begint abstract in plaats van concreet te denken. Een 12-jarig kind bijvoor beeld aanvaardt het vaderlijk gezag nog als een concreet feit, maar op 14-jarige leeftijd begint het daarover abstract te denken en vraagt zich af, waar vader het recht vandaan haalt om gezag uit te oefenen. Voor de psycholoog is het daarom van belang voor zijn oordeel vorming nog op een tweede punt te kunnen steunen: een psych. groepson derzoek in de vierde klas. Bovendien kunnen dan nog verschillende verschijn selen aan het licht komen: karakter moeilijkheden, partiële defecten als stot teren, woordblindheid en schijndomheid, die in de verdere schooljaren door het psychologisch advies van de psycholoog en het didactisch advies van de onder wijzer nog hersteld kunnen worden. In Zandvoort overweegt men deze uitbrei ding van hét psychologisch onderzoek van gemeentewege op alle openbare en bijzondere lagere scholen en spr. juicht dat toe. Spr. besloot met de waarschu wing, geen overdreven verwachtingen te koesteren van het psychologisch onder zoek. Men ziet- de psycholoog veelal in een magische sfeer. Dit onderzoek is een stap vooruit, maar geen tovermiddel. Nadat een geanimeerde discussie was gehouden met de inleider werd de bij eenkomst door wethouder Kerkman ge sloten. Op de Rijksweg te Santpoort is Maandagavond even over half zeven de acht en veertigjarige arbeider T. C. H. uit Santpoort, die juist op weg was naar zijn werk bij de tunnelbouw te Velsen, komende uit de Hoofdstraat, bij het oversteken van de Rijksweg door f)en uit de richting Haarlem komende per sonen-auto gegrepen. De bestuurder van deze wagen heeft nog door krachtig remmen gepoogd een aanrijding te voor komen, wat niet gelukte. De wielrijder werd tegen de straat gesmeten. Met een hoofdwonde, een hersenschudding en een gebroken linker onderarm is hij door de Ongevallendienst per zieken auto naar het Antonius-ziekenhuis in IJmuiden-Oost vervoerd. Voor een groot aantal leden van de R.K. Commissie „De Vrije Tijd" werd gister avond in de tuinzaal van het Concertge bouw, door de toneelgropeBouwfonds „St. Jan" de dol-komische klucht „Drie is te veel" van Joh. Blaaser Sr. en Jr. voor het voetlicht gebracht. Acteurs en actri ces hebben zich onder de regie van de heer J. Lubbers <ie toeschouwres onafge broken hartelijk doen lachen. Aan het be gin van de avond sprak de heer A. G. v. Luxemburg zijn overtuiging uit, dat alle leden zonder uitzondering hebben mede geleefd met de grote ramp, die over ons land kwam en zoveel mogelijk ook daad werkelijk hebben geholpen. Nu wij aan de vooravond «taan van de vasten, aldus spre- kere hebben de leden nu toch ook wel recht op enige ontspanning. Ook liet spre ker heel duidelijk de grote saamhorigheid, welke in de parochie van „St. Jan" heerst naar voren komen en hij sprak de wens uit dit eveneens te zien onder de leden van „De Vrije Tijd". Dezer dagen werd de jaarvergadering van de R.K. Tennisvereniging „Bastione" gehouden, bijgewoond door leden en be langstellenden. Uit het jaarverslag 1952 bleek, dat de vereniging zowel technisch als organisato risch belangrijk is vooruitgegaan. Het gehele seizoen werd er actief ge speeld en men heeft veel zorg besteed aan de opvoering van het spelpeil. De penningmeester sloot het boekjaar af met een batig saldo en de contributie van verschillende groepen kon verlaagd worden. Bastione neemt deel aan de 3e en 4e klas KNLTB-competitie en speelt op het ten nispark Brederode in Santpoort; trainer is Puck v. d. Broek. Gistermorgen omstreeks 11 uur ontstond er een kleine brand in een slaapkamer van een perceel aan de Schouwtjeslaan. De heer der huizes, die een kledingstuk in de kast wilde ophangen, heeft vermoedelijk een eindje sigaret laten vallen. Buren ont dekten de barnd, welke reeds door de ver stikkende rook zelf gedoofd was. De brand weer behoefde er niet aa*\ te pas te ko men. De enige schade was een gat in de vloer en in een klein karpet. De Kath. Graf. Bond, afdeling Haar lem, houdt Donderdag 19 Febr. a.s. in café ,,'t Hof van Holland", Grote Markt, een contact-bijeenkomst. Het hoofdbe stuurslid C. A. Pot zal een overzicht geven van het vak- en standsorganisatlewerk in het afgelopen jaar, waarna over ac tuele problemen van gedachten gewisseld kan worden. Deze bijeenkomst is alleen toegankelijk voor vakgroepbestuurders, winkelagenten en vertrouwenslieden. Jo Vincent, Charlotte Köhler en het Nederlands Clavecimbel Trio (Feit kamp, Lenz, Van Wering) hebben Za terdag voor het Nationaal Rampenfonds een kunstavond gehouden in de Mon tessorischool Elswout te Overveen, waarna een bedrag van f 6.170 aan het fonds kon worden overhandigd. De Haarlemse recherche heeft aange houden de 26-jarige T. N. uit Haarlem. Hij wordt er van verdacht een. radio, welke hij in huurkoop had gekocht en nog niet vol ledig afbetaald, te hebben verkocht. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Nu de drukte om de eerste nood ten gevolge van de overstromingen te helpen lenigen althans hier ter stede voorbij is, is het mij een behoefte langs deze weg mijn hartelijke waar dering uit te spreken voor de buiten gewoon-snelle en krachtige hulp, die de ganse Haarlemse burgerij ten be hoeve van de getroffenen in de nooi- gebieden heeft willen verlenen. Mijn waardering gaat daarbij u'd naar alle personen, bedrijven en in stellingen. die hetzij door het afstaan van kleding, door het verlenen van persoonlijke- diensten, door het op nemen van evacué's, door het be schikbaar stellen van vervoermidde len of door het geven van geldelij ke bijdragen daadwerkelijk van hun medeleven met onze getroffen land genoten hebben doen blijken. Niet minaer waardeer ik de naas tenliefde van diegenen, die zich spon taan bereid verklaarden tot een °f andere vorm van hulpverlening, doch die vanwege het overstelpend grote aanbod van vrijwilligers niet bij de hulpverlening konden worden be trokken en daardoor in hun goede bedoelingen moesten worden teleur gesteld. Ongetwijfeld is door de burgerij al haar geledingen reeds veel geof ferd. Voor een enigszins afdoende le niging van de nood is echter nog zeef veel geld nodig. Het is aan deze on}- standigheid dat ik de vrijmoedigheid ontleen nogmaals een beroep te doen op Uw offervaardigheid om een bij drage, hoe gering ook, te doen toe komen aan het Nationaal Rampen fonds, Statenlaan 81 te 's-Gravenhage, postrekening nr. 9575. De burgemeester van Haarletn> CREMERS Hedenavond zal onder auspiciën va® Ruys Co. een interessante emigratie^ filmavond worden aangeboden aan a®' spirant-emigranten. De films zullen de toeschouwers een objectief beeld geve® over de hedendaagse toestanden in C®' nada, Australië, Nieuw-Zeeland e" Zuid-Afrika. De rolprenten worde® vertoond in het gebouw van de H-K*" aan de Tempeliersstraat 35. Om de Van Slingeland-beker speelde® in het Rotterdamse Sportfondsenbad' dames-zeventallen van de Kringen B®, terdam en Haarlem een waterpolowe® strijd. Vorig jaar had Haarlem de we® strijd gewonnen, maar ditmaal was be Rotterdams team veel sterker. Met ee® kern van 4 Merwede-dames, eerste kla® sers, aangevuld met dames van RDZ, ODZ en R was het een zeer g°®, zevental, waartegen het Haarlemse z vental, bestaande uit 6 DWT-dames e Nanny Franke van Zwemclub Haarie® niet op kon. Dinsdag 17 Februari Hoog water: 6.01 u. en 18.17 u. Laag water: 1.42 u. en 14.06 u. Woensdag 18 Februari Hoog water: 6.45 u. en 19.02 u. Laag water: 2.23 u. en 14.48 U. Vorig Openi®^ slot 17/2 314 Nederl. 1948 94 314 pCt. Neo 1950 94,% 3-3Vi Nederlana 1947 95'i 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 96 ,V Insehr. Grtbk 48 3 pCt. 951 Ned. Hande) Mil cert. 158'i A.K.U. 16514 Van Berkels Patent 10214 Calvê-Delft eert. 124 Van Geldei 1591 i Kon. Hoogovens eert. 155 Unilever cert. 183vs Ned. Kabel 214 Philips 1601; Kon. Petroleum 31174 „Amsterdam Rubber 03 Hall. Amerika Lijn 14214 Kon N. Stoomb. M 139V4 Ned Scheepv Unie 129'i H.V.A. 10394 Deli Mi1 eert. t>2r4 gift J641) 160 3ll 92'A 139''* 129 Advertentie te va® In Museum „Het Prinsenhof" Delft is in tegenwoordigheid de loco-burgemeester der ëe^-,en te Delft, vele andere autorit®1 en talrijke bekende litteratoren en s(er ders, onder wie zijn oude leernie®5 H. F. Boot, een omvangrijke tento® stelling geopend uit het werk va®. r 53-jarige Haarlemse schilder Kees wey. e„ Uit diverse musea, uit particulier eigen bezit zijn aquarellen, tekeninS portretten en grote figuurstukken bij® gebracht, die hoewel een volledig zeker een karakteristiek beeld geV van een veelzijdig talent. >jg- In zijn welkomstwoord rechtva®®0 p, de de directeur van het museum, te C. Bolten, deze expositie door er ts wijzen, dat waarachtige kunsten® ,j door vereenvoudiging bepaalde fa®ene- van het gecompileerde leven ^a5?root rend tot uitbeelding brengen. L.ni' worden zij als zij ir» de „verheel®1 uf van het algemeen menselijke z' .pij, weten te blijven. Wanneer ze da®'jet zoals Kees Verwey, een sober P e„, hebben van rijpe gebonden k'e K®' krijgt hun werk temidden van het kelbonte kleurenspel van menige 0p derne compositie niet de kans onL,of volle waarde ondergaan te worden. .g zulke schilders is het beter een e jgè® tie in te richten van uitsluitend e werk, zoals hier is geschied. r Ae Vervolgen opende Jos. de Gruy*® ar' tentoonstelling met een toespraak, ^,aii' in hij de persoonlijkheid en de teiten van de schilder belichtte. t^ei Oog en hand registreren bij ye.r op impressionistische wijze, maar toaiuüfowomc wjj^i jl3. toetst zijn werk voordurend aan a, jjij tuur en de ondergane werkelijkhei1 -ege is 'n figuur die apart staat niet v^jZon' zijn naturalisme, maar door een ?"pSf' der gevoel voor wat hij noemde a chologie der menselijkheid. et» Verwey schildert geen anecdote .elJtel geval, maar een intimiteit. De - ze\{- tot de schilder noemde hij de or z;jri portretten van rond 1923, waar"J.;i 0®® hele wezen openligt en waarin nSiti®* verschijnt als een versluierd won®' dromer, als quasi onverschillig „eï, baar mens en als ironisch zeltsp nagi Op het tentoongestelde zeil, o „ge aard en techniek zorgvuldig D J me' bracht en gerangschikt is, zal 0 te- dewerker voor beeldende kunsi rugkomen. ee®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2