Drie eeuwen geleden werd Nieuw- Amsterdam een gemeente Verklaring van samenwerkende omroepen over De Clercq OPERATIE-WEEKEND NIET NODIG GEBLEKEN Rampenfonds 47,5 millioen Gebedskruistocht naar Palestina f 100.- in Rampen fonds Hij wilde 6 Februari een televisie- cabaretprogramma laten doorgaan Jeepsmarine-vaartuigen en dukws stonden gereed Alle rijshout voor dijkherstel Oorlogspotentieel van Rusland veel zwakker dan van het Westen Chantage Vervalsing uit de negentiende eeuw Antillen brengen 2,5 millioen bijeen DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Nederlandse muziek maakt furore Schriji iven van kardinaal Tisserant Bemanning reddingboten onderscheiden Vraaggesprek over hulp der V. S. A Is straf „K.A.B. heeft alles met politiek te maken" Rede van dr. Olierook te Almelo Deel van geschonken goederen ongeschikt Rode Kruis verkoopt 15 pet.; opbrengst voor Rampenfonds Generaal Kruis spreekt te Rotterdam J. S. Fletcher Prins Bernhard weer in getroffen gebied Carl Froelich overleden R. Troyen werd Rembrant Hogere productie Willem Barendsz Nederland staat op het ogenblik in Amerika bijzonder goed aangeschreven. Dat is niet alleen gebleken, toen bekend werd, dat Nederland afstand had gedaan van de dollar-hulp, maar het blijkt nu opnieuw, nu men zich in de V.S. begint te realiseren, welk een ontzettende ramp ons land heeft getroffen op de noodlottige eerste Februari. He Amerikanen leven met het leed der Nederlanders mee, n'et alleen uit humanitaire overwegingen, doch ook, omdat zovelen van hen zich bewust zijn van de historische banden tussen Nederland en de V.S. Hit jaar wordt speciaal de aandacht gevestigd op de be langrijke rol, die de Nederlandse kolonisten in de vroege Amerikaanse geschiedenis hebben gespeeld. Het was n.l. °P 2 Februari 1653, dus driehonderd jaar geleden, dat in de Nederlandse kolonie „Nieu Nederlant" de nederzetting »Nicuw-Amsterdam" officieel als gemeente werd opgeno men. In het jaar 1626 had de „gecommit teerde" P. Schagen van de West-Indi- |che Compagnie geschreven aan de Sta ten-Generaal van de Republiek: «Hooghe Moghende Heeren. Hier is Shister 't Schip 't Wapen van Amster dam aengekomen ende is den 23en Sep tember uijt Nieu Nederlant gezeijlt uyt de Rivier Mauritius. Rapporteren, dat ons volck daer kloec is ende vreedigh teven; hare vrouwen hebben ook kin deren aldaer gebaert. Hebben 't eijiant Manhatten van de wilde gekocht voor de waerde van 60 guldens: is groot '1-000 morgen. Hebbende alle koren half Meij gezeijt ende half Augusto gemayd. Haer van zeijndende munsterkens van Zomerkoren, als taruw,.. rogge, garst, daver, boucweijt, knarizaet, boontjens ende vlas Maar dit voor 60 guldens van de In- olanen gekochte „eijiant" Manhattan dioest later door Gouverneur Peter btuyvesant - en met welke bitterheid aan de Engelsen worden overgege ven. Doch de herinnering aan die „stijf koppige" Hollandse Gouverneur leeft dog sterk voort in Amerika, en daarom deeft ter herdenking van diens procla matie der gemeente Nieuw-Amsterdam m 1653 Prins Bernhard nu op Zondag 1 Februari in de St. Mark's Kerk in-de- Bouwerie, waar Stuyvesant begraven dgt, een toespraak gehouden, waardoor atóus gedenkwaardigheden van drie touwen terug weer werden opgeroepen. He St. Mark's Kerk is een van de oudste historische monumenten van New York, gelegen in dat stadsdeel dat '°t op heden de naam „Bowery" draagt, daar de boerderij of „bouwerij" waarop Stuyvesant woonde. Het kerkje was met dozijnen tulpen versierd, een geschenk Van de Nederlandse bloembollenkwe kers, die ook buiten de kerk, waar een standbeeld van Stuyvesant in een klein Park staat, 2000 tulpenbollen hebben ge- Plant. Hier mag nog aan toegevoegd Worden, dat de Hollandse tulpenkwe- Mgr. A. G. Smit, voorzitter van het Apostolaat der Hereniging en het Comité Pro-Palestina, ontving van Z. Em. Kardinaal Tisserant in verband biet de gebedskruistocht naar het H. Graf te Jeruzalem het volgende schrij ven: "oogeerwaarde Monseigneur. Met grote belangstelling heb ik ken nis genomen van de geestelijke bede- Vaart, welke vele Katholieken van Nederland op het aanstaande Hoogfeest Van Pasen op de Calvarie en het H. v*raf van Jeruzalem zullen volbrengen, «en geestelijke kruistocht van gebed, georganiseerd door het Comité „Pro Palestina" onder auspiciën van het Apostolaat der Hereniging. Van harte ?e8en ik dit vroom en mooi initiatief, Oetwelk, gewijd aan een grotere voor dgang van het Katholieke leven op de •heilige Plaatsen, tegelijkertijd de aan dacht van de Katholieken op de Hei- 'fidommen richt, waarvan de herinne- ,'ng de vroomheid van de goede gelo vigen opwekt. Met gevoelens van de meeste hoog- tohting, verblijf ik gaarne, Eugenius Kard. TISSERANT secretaris A. Coussa assessor. j»In aansluiting hierop verneemt het j N.P., dat reeds vele duizenden enve- ?PPen met gebedsintenties bij het jVpostolaat der Hereniging, Stapelen, P°xtel, zijn binnengekomen. De slui- bgsdag voor inzending der gebedsin- vuties is Aswoensdag 18 Februari. j.He K.R.O. heeft besloten pater Bene tot Brockbernd O.S.B. als reporter ®ar Palestina en omliggende landen te Uren. Deze zal daar een klankbeeld J? een reportage uitzenden ven de Slechtigheid op Paasmorgen bij het H. tof van Christus te Jeruzalem. Hij zal tip ens aBe deelnemers de gebedsinten- plaatsen op de tombe van het H. dj l en de plechtigheden beschrijven, j^ e ter gelegenheid van deze gebeds- uistocht van Katholiek Nederland te - etuzalem worden gevierd. he f bestuur van de Kon. N.Z.H.R.M. eft besloten de bemanningen van de p'orreddingboten „Neeltje Jacoba", 'gVins Hendrik", „Johan Hodshon", '<j(.'aridaris" en „Insulinde", die geduren- Eeh zware storm van 31 Januaril Ug^vuari langdurige en uiterst inspan- assi t toehten hebben gemaakt ter Sc, s'entie van in nood verkerende (je ePen> de grote bronzen draagmedaille jn Maatschappij toe te kennen met 3i vtptie: „Voor belangrijke diensten m 'touuari1 Februari 1953". De be- p ning van de motorreddingboot tuielns. Hendrik" zal bovendien een ge- reAs.c"fift worden uitgereikt voor de Eierl g ^er opvarenden van de, op de ipjj toudsche Gronden gestrande en door Hder n gebroken, Duitse tanklichter Haudy, onze correspondente Vraa„„ York, heeft vanavond een s«cretItSprek met de heer Balink, Fund i.ls. van de Holland Flood Relief Zal w? 0m 18 uur 52 door de K.R.O. eden uitgezonden. het at.r is benoemd tot notaris binnen PHats o,tossement Groningen, stand- de) j todskanaal (gemeente Onstwed- ^opendp Kuhlmann, candidaat-notaris. vap J e to Leeuwarden, in de plaats overleden J. J. H. Bodewes. St. Mark's kerk in de Bouwerie te New York. Onder: de in gang van de St. Mark's kerk. Fo to's afgestaan door het City Museum van New York. Voor de politierechter te 's-Graven- hage is Maandagmiddag verschenen de 36-jarige K. B. B., hoofdcommies aan een van de departementen. Hem was ten laste gelegd, dat hij 6 Februari in de Houtrust- hallen in Den Haag, toen hij bezig was stapels goederen te sorteren, bestemd voor de watersnood, een paar wollen handschoenen had weggenomen. Bij de behandeling bleek, dat B. bezig was met een stapel „waardeloos goed". Hij vond hier een paar wollen handschoenen, die hij meende wel te kunnen gebruiken. Hij had echter van te voren van zichzelf een paar leren wanten op de goede sta pel gelegd omdat hij meende, dat deze meer geschikt waren dan de niet in al te beste staat verkerende wollen hand schoenen. Verder bleek, dat B. hele stapels goed voor de slachtoffers van de nationale ramp beschikbaar had gesteld. De officier eiste twee maanden voor waardelijk met de bijzondere bepaling, dat B. binnen drie maanden tijds f 250 in het Rampenfonds zou storten. De politie rechter veroordeelde B. tot een maand voorwaardelijk met de bijzondere bepa ling dat hij binnen de genoemde termijn honderd gulden zou storten in het Ram penfonds. (Van onze correspondent) Voor de leden van het district Hen gelo der K.A.B., te Almelo, heeft de directeur van de Ontwikkelingscentrale der K.A.B., dr. A. A. Olierook, over de taak van de standsorganisaties in het gehele leven gesproken. Over de verhouding van de stands organisaties ten opzichte van de poli tiek is het vorige jaar een harde noot gekraakt. Tegenover de anders luidende de meningen durf ik, aldus dr. Olie rook, te stellen, dat de K.A.B. alles met de politiek te maken heeft. Zij mag zich, wanneer de standsorganisatie een vormingsinstituut en actiecentrale is, en dat is zij, wel degelijk met de poli tiek inlaten Hoe zou anders de ver wezenlijking van bijv. de P.B.O. in christelijke zin nagestreefd moeten worden? Een verbrokkeling der K.V.P. zou tot een versplintering der sociale organisaties leiden. Op deze wijze zou er over 25 jaar van het werk van een Schaepman en Ariëns niet veel meer over zijn. Maar wij moeten rustig onze candidaten naar voren brengen, zoals bijv. de leraren ook volkomen te recht voor hun belangen zijn opge komen. De heren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr. A. B. Roosjen, voor zitter van de N.C.R.V., en mr- J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A.. zenden ons het volgende communiqué: In verband met verklaringen door de algemeen voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq. volgens een ver slag in „De Telegraaf" van 16 Februari afgelegd in een gewestelijke bijeenkomst van de A.V.R.O. op Zondag 15 Februari te Arnhem, verklaren zij namens K.R O., N.C.R.V. en V.A.R.A.: De omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari waren verwarrend, omdat over beide zenders niet dezelfde berichten wer den gegeven. Bovendien waren er berichten voor de uitzending waarvan de omroepverenigingen geen verant woordelijkheid mochten dragen. In kers een goede agressieve reclame voor hun zaak zijn gaan maken en niet vre zen om wat „cost voor de baet" te laten uitgaan, daar ze met grote en zinrijke tulpenschenkingen in heel Amerika de aandacht op zich vestigen. In Rockefel ler Centre zullen dit jaar 10.000 Hol landse tulpen bloeien en door millioe- nen Amerikanen worden gezien en be wonderd. Intussen heeft burgemeester Impel- litteri een feestcommissie laten oprich ten, waarin 60 prominente Amerikanen de festiviteiten dit jaar van New Yorks driehonderdjarig bestaan zullen leiden. Want de plechtigheden in de St. Marks- kerk en de opening in het Metropolitan Museum op 2 Februari van een histori sche tentoonstelling zijn maar het be gin geweest van de feestelijkheden waarmee New Yorks respectabele leef tijd wordt gevierd. Op de historische tentoonstelling is o.m. het origineel van de hierboven ge citeerde brief te zien, benevens portret ten van kolonisten, oude landkaarten van New York en omgeving, en het model van het schip, waarmee Henry Hudson New York binnenvoer. Tege lijkertijd wordt de Hollandse invloed aangetoond in een aansluitende ten toonstelling van oud-Hollandse ge bruiksvoorwerpen. meubilair en schil derijen. Oud Delfts aardewerk, en prachtige theepotten, drinkkannen, kommen en communiebekers, door Ne derlandse zilversmeden in de 17e eeuw gemaakt, zijn hier te vinden; er is zelfs een oud-Hollandse kamer ingericht, welke aan een Vermeer-interieur her innert. De duur van de Rembrandt- tentoonstelling is verlengd en daarbij worden nog werken van Frans Hais, Terborch, Ruysdael en Pieter de Hoogh e a. getoond. Bijzonder verheugend is verder, dat, dank zij het hoogst actieve Comité voor Nederlandse Muziek in New York, het driehonderdjarig bestaan van de stad ook gevierd is met een kamermu ziekconcert op 3 Februari, dat onder beschermheerschap van dr. J. H. van Royen in Carnegie Hall is gegeven, en waar uitsluitend werken van Neder- londse componisten zijn uitgevoerd, als Willem Pijper, Ton de Leeuw, Luctor Ponse, Hendrik Andriessen, Henriëtte Bosmans en Hans Henkemans. Men weet dit in Holland misschien niet vol doende, maar voor Nederlandse muziek bestaat in Amerika stijgende belang stelling. En maar een jaar of tien ge leden, wist hier practisch niemand nog iets van onze componisten. De heer Max Tak, die deze toestand niet kon appreciëren, nam daarom het initia tief tot oprichting van een comité, dat Nederlandse muziek in Amerika zou be kend moeten ma ken. De heer J. Bourdrez, voorma lig directeur van het Ned. Informa tiebureau te New York, mag nu met voldoening op de vooral door hem en Julius Hijmans be werkstelligde op richting en succes sen van het comité neerzien. Dat er hard gewerkt is, met name ook door dr. H. J. Friedericy, Nederlands pers attaché aan de Ne derlandse Ambas sade te Washington, wordt bewezen doordat hier meer en meer Nederland se muziek gehoord wordt. De voorzorgsmaatregelen, die op Schouwen en Duiveland zijn genomen met het oog op het springtij van Maan dag, zijn dank zij de gunstige weersom standigheden niet nodig gebleken. Mede door een zwakke wind uit Oostelijke richting was er van een abnormaal ho ge waterstand geen sprake. Operatie Week-end is een naam van een aantal maatregelen die zijn genomen in samen- vierking door de Nederlandse en Britse marine, de Koninklijke Landmacht en ae op Schouwen en Duiveland aanwe zige Amerikaanse dukws, voor het ge val dat de belangrijke van Zierikzee naar Brouwershaven lopende Schouwse binnendijk tijdens het springtij in ge vaar zou komen. Een doorbraak van deze dijk, die vooral ook dank zij het werk van Ne derlandse militairen bleef behouden, zou ernstige gevolgen voor geheel Duive land hebben. Operatie Week-end was voorbestemd in actie te komen na een codewoord dat zou uitgaan aan de hand van weerberichten, die worden verkre gen van het vliegveld Valkenburg. Met radio uitgeruste jeeps stonden gereed op de 15 kilometer lange dijk, waarop zoeklichten waren gestationneerd. Dukws stonden klaar buiten Zierikzee (waar het gevaar van instorten der hui zen bij een sterke Noord-Westenwind tijdens het springtij niet uitgesloten werd geacht), in Noord-Schouwen, in Zonnemaire en Brouwershaven. De Britse en Nederlandse marinevaartuigen stonden klaar om bij groot alarm in de haven van Zierikzee duizend mensen aan boord te nemen. Gelukkig was het niet nodig op te treden. (Van onze Haagse redacteur) Zoals eerder gemeld, is ongeveer een tiende deel van de bij het Rode Kruis voor de rampgebieden binnengekomen goederen van die aard, dat men min of meer van lompen moet spreken. Daarnaast vertoont circa vijf procent van de goederen typische tweedehands- kenmerken: artikelen, die voor de oor spronkelijke bezitters nog redelijk bruikbaar waren, doch die men nu niet bepaald kan gaan uitdelen aan getrof fenen, die alles kwijt zijn, o.a. omdat ze slechts een zeer tijdelijke hulp zou den betekenen. Naar wij vernemen heeft het Neder landse Rode Kruis besloten deze goe- Ideren te verkopen; de opbrengst zal ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. De overige goederen het overgrote deel dus wordt in na- tura verdeeld. Al het in ons land aanwezige rijs hout moet vanzelfsprekend beschikbaar worden gehouden voor de herstelwerk zaamheden aan de waterkeringen. Ten einde te voorkomen, dat dit materiaal voor minder belangrijke doeleinden wordt gebruikt, heeft het Bedrijfschap voor griend en riet in volledige over eenstemming met telers en handelaren bij algemene bekendmaking in het Voedselvoorzieningsblad een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voorraad heeft, de verplichting opgelegd deze ter be schikking te houden voor het bedrijf schap voor levering aan de dienst van de Rijkswaterstaat. Tevens zijn maxi mumprijzen vastgesteld. Het Staatsbos beheer zal 100.000 bossen rijshout via de handel leveren, waarvan 60.000 bossen uit Drente en 40.000 bossen uit Noord- Brabant. De dienst van de Rijkswater staat zal verder grote hoeveelheden stro, hoofdzakelijk rogge- en tarwebossen stro nodig hebben voor het krammen van de beschadigde dijken. In verband hier mede heeft het Hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten de nog in omloop zijnde uitvoermachtigingen voor stro ongeldig verklaard. De hulpactie van het Deense Rode Kruis voor Nederland heeft tot dusverre voor een waarde van meer dan 8 millioen gulden opgebracht. Onder het motto: „Holland heeft kruiwagens nodigwerden: er alleen al in Kopenhagen enige hon derden bijeengebracht. In optocht werden ze door schoolkinderen naar het station gebracht. „Onze verdediging en de taak van de reserve-organen" was de titel van een toespraak, Maandagavond te Rotterdam uitgesproken door generaal mr. H. J. Kruis. In een inleidend historisch betoog be schreef mr. Kruis de houding van Rus land in vroeger jaren ten opzichte van de Westelijke wereld'. Verder sprekend zeide mr. Kruis o.m. niet overtuigd te zijn dat een nieuwe wereldoorlog onvermijdelijk is, omdat hij niet wil aannemen, dat Moskou zijn politieke doeleinden door een oorlog wil bereiken. Verder voerde spr. aan, dat de grondstoffenpositie van Rusland, bijv. van olie, niet toereikend is voor een langdurige oorlog. Het oorlogspotentieel van Rusland ziet spr. aanzienlijk zwak ker dan dat van het Westen. Ook ont breekt het Rusland aan geschoolde ar beiders en technici, die de productie kunnen blijven leiden. Mr. Kruis pleit te, dat het Westen zich niet alleen mi litair, doch ook finaneieel-economisch sterk moet maken. Een grotere doelma tigheid in de ruimste zin noemde spr. het belangrijkst, alsmede een nauwere 15 Pratt dacht snel na, terwijl zij tegen over elkaar stonden in de kuil, waar zij dit gesprek hadden gevoerd. Het leed geen twijfel, hij zat in de klem. De el lendige schoft naast hem, die er zo groot op ging, dat hij het zo netjes in gepikt had, zou als een klit aan hem hangen, en hij zou moeten delen. Zijn mooie plannen om mevrouw Mallathor- pe uit te buiten en voor zich zelf een levenspositie te verwerven, waren ka pot. Er was niets aan te doen, hij moest opbiechten en delen. Nors en met te genzin verhaalde hij alles. Parrawhite luisterde zwijgend, maar nam ieder de tail in zich op. Omdat Pratt begreep, dat het nutteloos was, iets te verzwijgen, zei hij de gehele waarheid, kort sa mengevat, maar zonder iets weg te la ten. „All right", begon Parrawhite, toen hij klaar was „Nu dan, welke voor waarden denk je te stellen?" „Het dient toch zeker nergens toe, mijn voorwaarden te noemen", gromde Pratt. Nu jij het in de war geschopt hebt, behoef je die ook niet te weten." „Ook goed", stemde Parrawhite toe. „Het dient nergens toe. Wat nu van belang is, dat zijn onze voorwaarden. Ik zal je zeggen, wat het zal zijn. Klin kende munt! Weet je waarom ik daar op sta? Dan zal ik je dat eens uitleggen. Omdat die jonge vent, die Collingwood al iets in de gaten heeft." „Dat zie ik niet in", zei Pratt, onge rust. „Hij wilde alleen maar weten waar die brief over ging." „Doet er niets aan af", ging Parra white voort. „Hij had een soort vermoe den, anders zou hij daar niet heen ge gaan zijn, bijna onmiddellijk na zijn aankomst in Barford. Zelfs al is een vermoeden voor een poosje ingeslapen, kan het heel gemakkelijk weer wakker worden. Dusgeld. Wij moeten er da delijk van profiteren, voordat er een of andere nieuwe moeilijkheid opdaagt. Wat voor condities dacht jij?" „Om levenslang als rentmeester te worden aangesteld op de landgoederen", bromde Pratt somber. „En de kans te lopen om elk ogenblik ontdekt te worden?" spotte Parrawhite „Waar zit je verstand, kerel? Die oude vent, Mallathorpe, heeft natuurlijk een klad, misschien wel een afschrift van dat testament gemaakt vóórdat hij het in het net overschreef. En die copieën kunnen tussen zijn papieren zwerven." „Als dat zo was, moest mevrouw Mal lathorpe ze vinden," wierp Pratt tegen. Ik geloof werkelijk niet. dat er de min ste risico is. Ik heb alles nageplozen. Het is zo goed als onmogelijk, dat er ge vaar dreigt van de kant van Colling wood, of van iemand anders. En als we nu geld accepteren, verkopen we voor een prikje;- wat later schatten waard' is." „De toekomst is lang niet zo belang rijk als het heden, vriendje," weersprak Parrawhite. „Voor mij in elk geval niet. Nu dan, dit is mijn voorstel. Ik zal ook op jouw kamer zijn als die dame mor genavond komt. Wii zullen haar het tes tament voor een ton aanbieden. Dal kan ze vlug genoeg bij elkaar krijgen. Als ze dan betaalt, en dat doet ze na tuurlijk, dan delen we eerlijk. Dan kan jij voor mijn part naar de duivel lopen. Ik gaergens anders heen. Dus dat is afgesproken." „Neen", zei Pratt. Parrawhite keerde zich met een ruk om, en Pratt zag een kwaadaardig licht in zijn ogen. „Wat zei je?" beet hij hem toe. „Ik zei: neen", snauwde Pratt terug. „Ik ga niet vijftig duizend gulden aan nemen voor een kans, die het tiendub bele waard is. Loop naar de Als jij geen lelijke, geniepige spion geweest was, zou ik de hele zaak alleen in handen gehad hebben. En ik geloof niet, dat ik voor jou uit de weg zal gaan. Als het .puntje bij het paaltje komt, is mijn woord evenveel waard als het jou we. Eldrick zou mij eer geloven dan jou. Pascoe zeker. Jij hebt een verle den, je hebt ook wel eens in de nor ge zeten, zou ik denken. Mijn verleden mankeert niets. Doe jij maar, wat je niet laten kunt. Klets wat je wilt, mor genochtend. Ik zal ze vertellen wat je bent.... een schoft." Daarmede keerde hij zich om en Par rawhite, dit ziende, stootte een kreet uit als van een dier, dat zich zijn prooi ziet ontschieten. Woedend sloeg hij naar Pratt met zijn dikke stok. De slag miste Pratt's hoofd, raakte slechts even de rand van zijn por, en viel schuin op zijn linker schouder. Toen barstte al de woede die in Pratt's binnenste gekookt had, sinds hij die hand op zijn schou der had gevoeld, naar buiten uit. Hij viel op zijn tegenstander aan en greep hem bij de keel vóór Parrawhite iets kon doen. Hij schudde hem tot zijn tanden klapperden. Toen smeet hij hem tegen de steenmassa, waarbij zij hadden staan praten. Pratt was een potige vent. Hij speel de cricket en voetbal, en/ging vast drie maal in de week turnen. Hij had een paar handen als een hoefsmid en spie ren als een bokskampioen. Door zijn boosheid had hij de tengere Parrawhite heel wat steviger aangepakt dan hij wel wist, en hem veel harder neerge gooid dan hij bedoelde. Toen de man dan ook met zijn hoofd tegen de stenen aankwakte, hoorde Pratt een vreemd knappend geluid, maar voor het mo ment lette hij daar niet op. De pijn in zijn schouder, waar Parrawhite hem ge raakt had, werd heftig. Hij begon de plek met zijn vrije hand te wrijven en te schelden op zijn aanvaller. „Sta op, idioot," gromde hij. „Dan zal ik je er nog een paar geven. Ik zal je leren..." Plotseling viel het hem op, in wat een vreemde, onbeweeglijke houding. Par rawhite op de grond lag. Toen er een wolk voor de maan wegtrok, zag hij ook, hoe akelig wit zijn gezicht was. En even plotseling vergat Pratt zijn eigen kwetsuur en knielde bij zijn slachtoffer neer. Een ogenblik later stond hij op, en wist dat hij wéér in te genwoordigheid van de dood stond. Want Parrawhite was dood, evenals Antoon Bartle. De hevige slag van zijn hoofd te gen de rots was te veel geweest, na Pratts vinnige greep. Het leed geen twij fel, er was geen ontkennen aanPratt stond daar op die verlaten plek en staarde half versuft naar een lijk. Na enige tijd herstelde hij zich en vervloekte Parrawhite met de woede der wanhoop. Al zijn medelijden was voor zichzelf. Dit ellendige kleine ge dierte, deze misselijke zwabber had hem bijna geruïneerd. Het was schan delijk verfoeilijk, het was wreed. Door die vent was hij zover gekomen. Hij voelde zich alsof hij het lichaam van Par- rawithe wel zou kunnen verscheuren. (Wordt vervolgd). vereniging van de landen van het Wes ten, gepaard gaande met een intensie vere sainenwerking. Over ons land sprekend gaf mr. Kruis als zijn oordeel, dat men zowel militaire als fïnancieel-economische kracht moet hebben. Met de middelen van thans hou den wij de Russische strijdkrachten niet tegen, omdat Nederland volgens spr. op- gunstig ligt. In het slot van zijn betoog wees spr. op het belang van de reserve-organen, die o.m. een grote rol spelen bij de ver dediging van het achterland, voor de handhaving van orde en rust en voor de grensbewaking e.d. Prins Bernhard heeft Maandag weer verscheidene bezoeken gebracht aan plaatsen in het getroffen gebied. Per vliegtuig begaf de Prins zich naar het vliegveld Woensdrecht, vanwaar hij per helicopter naar Zeeuwsch-Vlaande- ren ging. Hier bezocht hij Kloosterzan- de, Ossenisse, Terneuzen en Hoofd plaat. Vervolgens stak de Prins over naar Zuid-Beveland, waar hij in Ierseke landde. Ten slotte bracht hij nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen. De Duitse filmproducent Carl Froe lich, die één der eerste Duitse geluids films „Die Nacht gehort uns" (1929) liet vervaardigen, is dezer dagen op 77-jari- ge leeftijd in West-Berlijn overleden. Hij was voorts producer van o.a. „Madchen in Uniform". verband hiermee werd in de loop van Maandag 2 Februari door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aether waren, besloten tot het coördineren van de berichtgeving over beide zenders, ter wijl omtrent het uitspreken van deze berichten contact werd gezocht met de Regeringsvoorlichtingsdienst. De K.R.O., die Dinsdag in de aether kwam, was onmiddellijk bereid de getroffen regeling te continueren en stelde zich daartoe in verbinding met de betrokken A.V.R.O.-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling vanzelfsprekend, doch moest zijn aanvankelijke toestemming later op gezag van de heer De Clercq intrek ken. Dinsdag 3 Februari besloten de ver tegenwoordigers van de reportage- afdelingen van R.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. tot volledige samenwerking op reportagegebied, hoewel zij vernomen hadden dat de A.V.R.O. daaraan niet Wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de programmacommissaris van de N.R.U. de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de A.V.R.O. aan deze samenwerking niet wilde meedoen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. In tegenstelling tot de mededelingen /an de heer De Clercq, blijkens het Te- legraafverslag, heeft de A.V.R.O. pre cies dezelfde rechten als de andere omroepverenigingen. Ook deze omroep vereniging kan zijn gewestelijke bijeen komsten voor de microfoon bekend makenzo zij dat mocht willen. Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lugtenburg namens de A.V.R.O. in een vergadering van de televisie-coördinatie commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-program ma op Vrijdagavond 6 Februari normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergadering heeft de secretaris van de Nederlandse Televisiestichting de heer De Clercq opgebeld en zijn verwonde ring over dit voornemen uitgesproken. Toen tijdens dit gesprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voor nemen, heeft de secretaris van de N.T.S. nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woensdagmorgen. Eerst in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voor nemen af te zien. De vraag of de regeringscommissaris al of niet zendtijd van de A.V.R.O. heeft gevorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de Maandag 2 Februari tot stand gekomen coördinerende regeling inzake de berichtgeving niet wilde continueren, maar de toestand wilde herstellen waar bij over beide zenders niet dezelfde berichten zouden worden uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aan vaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrij pelijk. Een onderzoek in ons land heeft aan getoond dat een schilderij van een Zweedse eigenaar, voorstellende Abra ham in Hagar, niet een werk van Rem brant is, zoals vermoed werd, maar van diens tijdgenoot Rombout van Troijen. In de negentiende eeuw heeft een vervalser gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat Rembrant en Troijen (die R. Troijen signeerde) precies de zelfde R gebruikten. Hij liet de oorspronkelijke R staan maar schilderde over de ach ternaam Troijen heen de letters „em- brant". In Zweden is het de conservator Ser ge Baskalow, Rus van geboorte, ge- weert. die trachtte achter het geheim van dit schilderij te komen. Toen hij het doek ging schoonmaken en restau reren kwam tot zijn grote verwonde ring de naam Rembrant voor de dag. Baskalow bleef twijfelen, maar om tot een oplossing te kunnen komen, moest hij, na van de eigenaar verkregen toe stemming, naar Den Haag reizen, waar deskund'gen uiterst gevoelige instru menten ter beschikking konden stellen. Een microscopisch onderzoek, zo ver nam het A. N. P. verder in Den Haag, toonde aan dat de signatuur rembrant (die „een magnifieke signatuur" werd genoemd), er. op de eerste letter na, later moet zijn bijgezet. Door verder schoonmaken kwam de originele signa tuur en daardoor de volle waarheid aan het licht. Rombout van Troijen is geen zeer op de voorgrond tredende schilder ge weest. Het bekendst zijn van hem de grotinterieurs, waarin hij kleine figuur- tj heeft aangebracht. Ook op de ach tergrond van het hier bedoelde doek waren zulke kleine figuurtjes geschil derd. Voor het eerst In het nieuwe seizoen heeft de productie van de „Willem Ba rendsz" die van de overeenkomstige periode van het vorige jaar overschre den. Tot 1 Februari j.l. werd verkregen 6655 ton traan tegen 6563 ton vorig jaar. Aan spermolie werd 320 ton ge produceerd (niet vergelijkbaar). Maandagavond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Rampen fonds binnengekomen. Sinds Vrijdag, toen de 42 millioen werd bereikt, is dit dus een vooruitgang van 51/9 millioen gulden. De Nederlandse Antillen hebben ln totaal voor 2,5 millioen (Nederlandse) guldens bijgedragen tot leniging van de nood. Dit is bijna 14.50 per hoofd. De K.L.M. heeft uit de Antillen ongeveer zeven ton aan goederen vervoerd. Suri name heeft tot nu toe 400.000 bijgedra gen; 100.000.van de Surinaamse Staten en f 300.000.geschonken door de bevolking. Reeds zijn acht millioen doosjes Ko ningin Wilhelmina Fonds-lucifers ver kocht. De winst (vijf cent per pak) is voor het Rampenfonds. Nijmegen heeft tot nu toe ruim ƒ450.000.— bijeen gebracht. De hulp uit het buitenland blijft nog steeds toestromen. „Op ons kantoor in New York worden de chèques met zak ken vol binnengedragen", zo heeft de gezagvoerder van de „Westerdam" Maandagavond bij aankomst in Rotter dam gezegd. In Zuid-Afrika is de hulp verlening zo groot geworden, dat het comité de werkzaamheden niet meer alleen af kan. Er zijn al sub-comités gevormd. De stroom van giften en goe deren is niet te overzien. Een bazar in Djakarta heeft 130.000 rupiah's bijeen gebracht. Per K.L.M. is uit Indonesië vier ton aan goederen verzonden. De giften blijven binnenstromen. Uit Korea zijn 915 dollars naar ons land over gemaakt. Spanje heeft tien wagons si naasappelen en citroenen gestuurd. In Barcelona is vier ton kleren bijeen ge bracht. Uit Valencia is een wagonlading rijst onderweg. Een weekblad in Mün- chen heeft 400 ton kleding bijeenge bracht. De Duitse industrie houdt inza melingen. Enzovoorts, enzovoorts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3