Het grote gevaar der verzilting van landbouwgronden door inundatie €nB^oORMAN sPoot' het zwaarcL Rotterdam biedt evacué s een gezellig home ÖE ZIEKENFONDSEN EN DE WATERSNOODRAMP Alle polders op Schouwen-Duiveland mogelijk tegen de herfst al droog ffllontiée Proeven met gipsbemesting leveren grote resultaten op Enkele Deense militairen in verzet tegen verlenging diensttijd Belangrijke vindingen van dr. Hissink Tal van geschenken en attenties richtlij nnen Dertig ton uit de V.S. aangekomen Basisplan voor herstel Schouwen-Duiveland gereed Polder Schouwen vormt echter nog een groot probleem Bijna 101/2 millioen Nederlanders Hongerstakingen en demonstraties v§. M A DIEFSTAL BIJ DE WATERSNOOD DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Vruchtbomen na zes weken dood N Pauselijke onderscheiding Tweehonderd ton volgen „St. Raphaël" bestaat vijftig jaar Viering op 2 en 3 Mei te Utrecht Binnendijk met zeer veel moeite behouden gebleven Spaghetti die Chinees is. Knofloof als middel tegen boze kwalen. Spinazie op zijn Italiaans. [^e*t? Keeleü"? Brandverzekeraars doen afstand van verhaalrecht 1 Januari 1953: Half jaar voor dieven te Jpen der zwaarst belaste mensen van Nederland, ir. A. Maris, directeur-gene- r, raai van de Rijkswaterstaat, gaf dezer dagen blijk van een zonnig karakter door ongeveer te zeggen: we moeten nog blij zijn, dat de ramp niet dertig Har geleden geschied is, want dan zouden nog veel meer mensen omgekomen !'jn, omdat er toen geen radio, dukws en helicopters waren. Met evenveel recht Zou men kunnen opmerken:- jammer, dat hij niet dertig jaar later is geko men, want wie weet welke communicatie- en hulpmiddelen er dan wel zouden bestaan! Al zijn zulke redeneringen dus tamelijk waardeloos, toch willen we zijn Merkwijze volgen en vaststellen, dat het herstel van de land- en tuinbouwgron- fen tegenwoordig heel wat doeltreffender tot stand kan komen dan vroeger denk baar was. Vele jaren na de overstroming van 1906 die Zuid-Beveland.. Tholen en Zeeuws-Vlaanderen teisterde waren de gevolgen ervan nog duidelijk zicht baar aan de stand van de gewassen en ook de Noordhollandse Anna Paulowna Polder bracht nog jaren na de overstroming van 1916 aanzienlijk kleinere oog hen voort dan voordien. Wanneer een nieuwe polder op de zee Jeroverd wordt, begint de modder in te Hinken en te drogen; er ontstaan brede diepe scheuren, waardoor de lucht kan binnendringen, zodat allerlei chemische en bacteriologische omzettingen plaats vinden ^erdoor wordt het slik „vanzelf" binnen Afzienbare tijd een goede cultuurgrond. Geheel anders verloopt het proces wan neer een polder, die reeds jarenlang in cultuur is, aoor zeewater overstroomd is. Die grond klinkt niet meer in, er ont staan geen scheuren en er treedt geen lucht binnen, zodat de chemiscne omzet tingen ongunstig verlopen. Het zout van de zee gaat een chemiscne verbinding aan met de klei, zodat deze stop ven-acntig Wordt zodra het zout wordt weggespoeld. De grond laat geen water meer door en Wanneer men er ploegt worden bikkel harde kluiten gevormd, die tegen alle Weer en wind bestand zijn. De „struc tuur" van de bodem is totaal bedorven, Zegt de bodemkundige. Nog in 1916 stond men tegen dit struc- tuurbederf vrijwel machteloos; alleen kon men trachten door zo weinig mogelijk in de grond te werken de kwaal niet nog te verergeren, maar men moest het aan de tijd en de natuur overlaten op de lange duur de structuur geleidelijk weer te verbeteren en te herscellen. Eeuwen lange proefnemingen door practici haduen evenmin een geneesmiddel doen vinden als proeven van bodemkundigen zoals de Srote prof. Van Bemmelen en Adolf Mayer; het probleem scheen onoplosoaar. Proeven met groot resultaat Er was echter een boüemKiuiuige, die net JraagstuK van het structuurueunjf langs Jbiver theoretische weg tracntte te bena rren. Als directeur van net Hroeisiacion J* Goes nad dr. D. J. lussinK ue Zeeuwse JVerstromingen van 19Ut> meegemaakt en ny geawongen net verziltmgsprooleem •foncüg te Destuaeren. Ook later, toen hij Hrecteur van net Proeistation te Gronin- jteh was, bleef hij bij voortuurmg werK- aan coiloid-chemisehe studies over ?®t evenwicht van de calcium- en de na- •Jium-ionen in kleigronden. Het scheen Jfel. dat hieruit weinig DeiangnjKs voor ae £ractijk te voorschijn zou komen, maar op jp°na van zijn theoretische laooratonum- jthdies nam or. Hissink in 1918 enkele Roeven met gips-Demesting in de Anna ^Ulowna-polder, die in 19i6 geinundeeru was. - Daarbij bleek tot verrassing van een ie^er t benaive van de proefnemer zelf, oie Jut resultaat tevoren al beregend had!j, ^at gips in sterice mate het structuur-ver bal van de bodem wist tegen te gaan, mits het op de juiste tijd en in de goede hoe veelheden werd toegediend, in 1920 maalt je Hissink de proef op de som; toen genas Jij m€t gips een complex grond in Zee- 'hhd, dat veertien jaar te voren geman ierd was geweest en zich in ai die jaren niet hersteld had! Van welk een enor- waarde de ontdekking van dr. Hissink J geweest, hebben wij allen in het nabije (hi'leden kunnen zien op Walcheren na de fundaties van 1944/1945. Honderdduizen den tonnen gips zijn daar (en trouwens ook «D andere tijdens de oorlog met brak wa- geïnundeerde gronden uitgestrooid Jet een resultaat, dat niet alleen de leek, ^ar ook de vakman met verbazing sloeg. l Wanneer men ons de vraag stelt, hoe herstel van de landbouwgronden thans hl verlopen, verwacht men zeker geen huwkeurig antwoord hierop, want alles is JJg volkomen onoverzichtelijk. We willen gjb ook slechts enkele punten naar voren ^hgen, die in dit verband van invloed (j.^et maakt groot verschil wélk water de Afstroming neeft bewerkstelligd. Het wa- (*1 a hairit hii.f O 1/ C7 65^ r van de Oosterschelde bevat bijv. 2%% J-bkenzout, dat van de Noordzee 3V3%, dat de Westerschelde en van de Maas- en i/Ibmondingen naar de plaats en het getij jg tot 3%. Zeer zilt water is natuurlijk aan merkelijk meer structuurbedervend dan ^Jhder zilt. »J?ok maakt het een groot verschil of een Jjjder diep onder het water staat of slechts vhkele centimeters; te. in het eerste geval *st het zoute water veel sneller de bo- Afh binnen. Ook de toestand van de grond Jr* van invloed zijn; is de grond tijdens inundatie verzadigd met zoet water, jjjjh biedt hij veel meer weerstand tegen A* indringen van het zout dan wanneer kurkdroog is. In lichte gronden dringt k. tznnfp ujatpr ffpmakkpliikpr pn snpllpr zoute water gemakkelijker en sneller Wh1 en ^an *n zware- Ook is het structuur- v Oerf groter naarmate de overstroming zout water langer blijft duren. Inun- door een diepe dijkbreuk, gevolgd 0.°r sterke getijbeweging, is schadelijker overstrom ng, die door stilstaand wa- L gevolgd vordt. zijn er nog allerlei omstandigheden °P te sommen, die het structuurbe- van plaats tot plaats verschillend in (Jj^igheid doen zijn en die dus ook van 'Oed zijn op het herstel van de bodem. Regen zeer belangrijk de drooslegging moet het aanwezige ut allereerst weggespoeld worden; de grond moet door het regenwater uitgeloogd worden. In dit verband is het duidelijk, dat zowel de hoeveelheid regen als het sei zoen van invloed zijn. In de zomer ver dwijnt een groot deel van de neerslag weer in de vorm van waterdamp en is dus voor de uitloging waardeloos. Men moet in ieder geval beginnen met er zorg voor te dra gen, dat het regenwater zo veel mogelijk door de grond heen wegzakt, zodat het zout meegenomen wordt; het eerste werk is dus: de sloten en greppels in orde ma ken en het water diep uitmalen. Daarna valt er weinig meer te doen dan het land zo vlak mogelijk te leggen, zodat het wa ter niet over het oppervlak ervan naar de greppels afvloeit, maar gedwongen is zijn weg te zoeken door de grond heen. Verder moet men maar afwachten of er gunstige regen valt: veel neerslag na het droogma ken is een zegen, vooral wanneer die komt in de vorm van zachte, gestadige regen. De ontzilting zal op deze wijze, al naar de medewerking van de natuur en naar de hevigheid van de verzilting, één tqt meer dere maanden duren. Valt er weinig regen, dan kan zelfs nog wel na een jaar of lan ger een schadelijke hoeveelheid zout aan wezig zijn. Zelfs kan het voorkomen, dat tijdens een droge zomer akkers, die geheel ontzilt waren, gaan glinsteren in de zon doordat het zoute bodemwater vanuit de diepte omhooggetrokken wordt! De voortschrijding van dit ontziltings- proces moet nauwkeurig in het oog wor den gehouden door regelmatig zoutonder- zoek van het bodemvocht uit te voeren. Dit is ook de reden, waarom het Be- drijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Goes met spoed is omgezet in een „Zout-laboratorium". Want op een gege ven moment, wanneer de ontzilting een bepaalde waarde bereikt heeft, treedt structuurverval in. Dan is het nodig ogenblikkelijk met gips te gaan bemesten. De hoeveelheid, die men van deze stof moet toedienen, loopt naar de waarde van de grond uiteen van 2 tot 20 ton per ha. Hoe Nederland deze enorme hoeveel heden gips zal moeten verkrijgen, is een vraag waarover de deskundigen zich op dit ogenblik z,eker het hoofd wel zitten te breken. Gips is immers geen meststof in de gewone zin van het woord, zodat de vraag uit de landbouw slechts voor één keer geschiedt en de industrie zich hier niet op kan instellen. Structuurverval van bodem blijft dreigen Na de ontzilting moet de grond dan ge leidelijk in cultuur genomen worden. Dit vraagt een zeer grote omzichtigheid, want nog steeds dreigt het structuurverval met al zijn funeste gevolgen. Zo moet elke grondbewerking met uiterste voorzichtig- eid geschieden en men zal bijvoorbeeld vaak gedwongen zijn 'n gewenste onkruid- bestrijding maar achterwege te laten om structuurbederf te voorkomen. Het eerste teeltjaar is men sterk beperkt in de gewassenkeuzepractisch komen alleen gerst, koolzaad en bieten in aan merking. Hoewel deze gewassen flink be stand zijn tegen zout, blijft de opbrengst hiervan dit eerste jaar sterk beneden een normale opbrengst. Het tweede jaar kun nen dan al heel wat meer gewassen ver bouwd worden; in de meeste gevallen echter nog geen aardappelen en peul vruchten, daar deze bizonder gevoelig zijn voor zoutschade. Deze tweede oogst van het geïnundeerde gebied zal gewoonlijk niet ver achter blijven bij een normale oogst. Het derde jaar kan in de regel elk gewenst gewas weer geteeld worden en de opbrengst er van is normaal. Uit het vorenstaande kan dus voor het oogstjaar 1953 de volgende verwachting afgeleid worden: polders, die op dit mo ment het water al kwijt zijn of binnen zeer. korte tijd drooggemaakt zullen wor den, zullen deze zomer nog beteeld kun nen worden, waarbij de vooruitzichten op een behoorlijke oogst zeer vergroot wor den wanneer het de eerstkomende weken flink regent. Gronden, waarvan het zilte water niet binnen enkele weken afge voerd kan worden, zullen deze zomer niet beteeld kunnen worden, want de ontzil ting geschiedt in hoofdzaak gedurende de winter en het vroege voorjaar. Verloren gewassen Wat de beschadiging van te velde staande gewassen betreft, kan er op ge wezen worden, dat deze hoofdzakelijk betrekking zal hebben op wintertarwe, grasland en fruitbomen. De zomerge wassen zijn immers nog niet gezaaid De ingezaaide wintertarwe zal in het merendeel der gevallen wel verloren zijn, want dit gewas verdraagt slechts een overstroming van enkele dagen. Het grasland schijnt heel wat levenskrach tiger te zijn, maar bij nauwkeurige be schouwing blijkt, dat toch meer schijn dan wezen te zijn. De goede grassoorten en de klavers zijn immers veel zwak ker dan de slechte grassoorten en zo heeff een overstroming van enkele we ken tot gevolg, dat men nog wel gra's- land overhoudt, maar van slechte kwa liteit. In vele gevallen zal men dan ook het best doen de weiden maar om te ploegen en ze na enkele jaren Opnieuw m te zaaien met grassen en klavers. Vruchtbomen verdragen een inundatie met zout water gedurende ten hoogste 4 tot 6 weken; daarna zijn ze dood. Wan neer door het geweld van de stroom de wortels der bomen losgewrikt zijn. is her stel, ook na een zeer korte 'inundatie, vrijwel uitgesloten. 16. Nadat de gezanten van Bor Khan zich naar hun slaapvertrek hebben begeven is Eric alleen met Winonah aan het vuur achtergebleven. „Misschien vergis ik my," zegt de Noorman peinzend, maar er is iets in deze mannen, dat mij argwanend maakt. Ik kan het niet goed onder woprden brengen." Hij schuift met zijn voet een houtblok verder in het vuur en haalt de schouders op: „En misschien vergis ik mij." „Gij vergist u niet," antwoordt Winonah stellig en schudt haar donkere lokken naar achteren. „Zij voeren iets in hun schild. Pum-Pum is mij komen vertellen, dat zij Erwin ondervroegen over een oud zwaard. Hij wantrouwt hen ook en houdt hen in het oog." Er glijdt een wolk over het gezicht van de Noorman. „Het zwaard TyrrDat vervloekte zwaard heeft reeds genoeg onheil aangericht. Ik hoop, dat Hij springt plotseling op en staart gespannen in het duister. Ergens uit de burcht waait de wind een enkele schelle kreet aan, die even door de echo's weerkaatst wordt om dan murmelend weg te sterven. „Wie riep daar?" vraagt Winonah angstigen dan rijst ze verschrikt uit haar zetel op, als een kleine schim hijgend het vertrek binnentuimelt. „M-m-m*meesterm-m-m-meester Eric," stottert Pum-Pum opgewonden. „Jong vreemdeling gaat naar oud Alström, oud Alström vertellen van zwaard Tyrr jong vreemdeling groot veel bang, gaan naar andere twee vreemdelings roep schreeuw kom s-s-snelmeester Gebeuren groot veel kwaad Doch geen macht ter wereld kan de jonge krijger meer redden en nimmer zal hij de steppe weerzien. Een ogenblik kijkt Tsacha op de stille gestalte neer, dan wendt hij zich tot de oudere krijger, die onbewogen als steeds zijn mes laat verdwijnen. „Goed werk mijn brave," lispelt hij vergenoegd. „De dolle jonge hond zal niet meer janken. Snel nu, breng hem weg, eer de Noorse honden op zijn gehuil afkomen. Ik zal hier de sporen verwijderen." Advertentie MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT De in Rotterdam ondergebrachte eva- cué's uit de door de watersnood getrof fen gebieden, hebben sinds enkele dagen een „sociëteit" gekregen, waar zij elkander kunnen ontmoeten en waar zij alle mogelijke inlichtingen kunnen verkrijgen, die voor hen van belang zijn. In het gebouw Odeon in de Gou- vrrnestraat, is dit ontmoetingscentrum door de Rottterdamse Gemeenschap in gericht. Van 's morgens tien uur tot 's avonds vijf uur kunnen de evacué's hier terecht. Voor vele is het leven in een grote si ad zeer onwennig; zij mis sen hel intieme karakter van hun eigen kleine plaatsen maar door dit centrum worden zjj in de gelegenheid gesteld toch weer iets van die typische dorps- sfeer te beleven. Er wordt druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid, welke de Rotterdamse Gemeenschap hen heeft genoden. Gemiddeld twee honderd mensen per dag komen in Odeon om een praatje te maken met hun medegetroffenen of om rustig de krant te kunnen lezen. Voor de kinde ren is een aparte speelhoek ingericht waar een grote hoeveelheid speelmate riaal de jeugdige evacué's ten dienste staat Op een mededelingenbord worden alle namen van de bezoekers van het centrum vermeld, zodat nieuwkomers kunnen zien of familie of vridnden ook in de Maasstad een tijdelijk verblijf hebben gevonden Bij de organisatie van dit alles wordt de grootst mogelijke medewerking on dervonden van het Rode Kruis, Bis schoppelijke Hulpactie, etc. Het convent van kerken in Rotterdam verleent fi nanciële medewerking, terwijl dit con vent er tevens zorg voor draagt, dat er altijd een geestelijke, hetzij een pater of een dominé, in het centrum aanwe zig is. Uit het buitenland krijgt het ont moetingscentrum geschenken; zo bracht enkele dagen geleden een Italiaans priesters een grote hoeveelheid tabak en sigaretten, het Rode Kruis heeft pakketten beschikbaar gesteld, die aan de bezoekers worden uitgedeeld, enz. Dit laatste geschiedt niet omdat i^an richtlijnen, tot 1 April in verband (O de gevolgen van de watersnood- athtP voor het Ziekenfondswezen in ?r.hj, te nemen, ontlenen wij nog het vol- geëvacueerden, die zich bij een %>en ziekenfonds aanmelden, wor- Wd0or de fondsen afzonderlijk geregis- als personen, die zonder beper- ^ritJe bepalingen en zonder bijbetalin- \„recht hebben op geneeskundige ver- uhg. registratie van deze personen gaat Bepaard met een inschrijving op van de medewerkers (huisarts, 'beker, tandarts). ■Hf} zlekenfondsen geven een bewijs Registratie af. Deze registratie ge- Sq-. 4 zoveel mogelijk door één alge- ziekenfonds In plaatsen, waar an één ziekenfonds werkzaam is, ^ient v,„t.ij__„ B ent het aanbeveling, dat de fondsen Vil Airorlart nnn Tier» Uavt nnn ^ijje'arnenlijk overleg één van hen aan- als het fonds, waarbij men zich registratie kan aanmelden. bdsen, werkzaam in de getroffen gebieden, gaan niet over tot afschrijving van verzekerde geëvacueerden. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft toegezegd, aan de ge meenten te zullen adviseren, de extra vergoedingen voor de betaling van de premie voor de vrijwillige verzekering welke vergoedingen de gemeenten toe kennen aan degenen, aan wie op grond van de regeling hulpverlening oorlogs slachtoffers (1940-'45) een geldelijke te gemoetkoming wordt gegeven niet aan de mensen zelf uit te keren, doch te reserveren ter rechtstreekse verrekening met de ziekenfondsen, zodat geen pre mieheffing nodig is. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst heeft medegedeeld, dat zij haat- leden zal adviseren, een tarief te de clareren op basis van 50 pet. van de ta rieven, vermeld in de regeling hulp bui ten de woonplaats. De heer Hein Eijkholt, te Luyksgestel (N.B.) is de pauselijke onderscheiding „Bene Merenti" verleend, in verband met het feit dat hij zestig jaar het kosterambt heeft uitgeoefend. de evacués dit persoonlijk zozeer van node hebben, maar voornamelijk om dat het Rode Kruis begrijpt, dat de evacués graag aan hun gastheren en gastvrouwen een kleine attentie be wijzen, al is het maar in de vorm van een pakje biskwie. Ook de kinderen worden niet vergeten. Wan' een stapel taai-taai poppen lag gereed om aan hen te worden uitge reikt. Ook voor ontspanning voor ae jeugd wordt gezorgd. Op Woensdag, en Zaterdagmiddag worden poppenkast voorstellingen gegeven die buitengewoon in smaak blijken te vallen. De bezoekers van het centrum wor den gratis onthaald op koffie. Ook dit wordt zeer op prijs gesteld. Gemiddeld worden er op één dag 1200 kopjes uitge schonken. Een grote hoeveelheid spelma teriaal, zoals schaak- en damborden, staat de evacué's voorts ten dienste. Maar hiervan wordt hoofdzakelijk door de jongeren gebruik gemaakt. De oude ren kunnen zich nog niet voor de spelen interesseren; zij voeren gesprekken met hun vrienden en in al deze gesprekken is het kernpunt de steeds weer opduiken de vraag: „Wanneer kunnen wij weer terug?" Want hoe goed de Rotterdam mers ook voor hun gasten zorgen, het fs toch alleszins begrijpelijk dat dezen hunkerend uitzien naar het ogenblik waarop zij voor de laatste maal de deur van het ontmoetingscentrum achter zich kunnen sluiten. (Van onze Rotterdamse redactie) Omstreeks half acht arriveerde Maan dagavond aan de Wilhelminakade in Rotterdam de „Westerdam" van de Hol- land-Amerika Lijn met aan boord dertig ton kleding e.d. welke door de Ameri kaanse bevolking is verzameld ten bate van de getroffenen van de watersnood in Nederland. Tevens bevond zich aan boord een ambulance-auto. welke be stemd is voor hulpverlening in de onder water staande gebieden en die aan de Koningin zal worden aangeboden. De kleding zal ter beschikking worden ge steld van het Rode Kruis. Vanmorgen vroeg is met de lossing een begin ge maakt. De goederen werden direct nadat de „Westerdam"' aan de kade was ge meerd door kapitein R. Brands overge dragen aan de voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, die zijn hartelijke dank uitsprak voor deze gave welke zo spontaan door het Amerikaanse volk ter beschikking is gesteld. De kleding zal zo spoedig mogelijk aan de lijdende men sen worden uitgereikt, aldus de heer Van Tuyll van Zuylen. Bij deze over dracht gaven ook de Amerikaanse consul in Rotterdam, de heer N. Lancaster en de heer P. Bell van de United States In formation Service in Den Haag van hun belangstelling blijk. Namens het Natio nale Rampenfonds was de vice-voorzitter, prof. ir. Michaël, aanwezig. Dit is de eerste zending goederen uit Amerika die in ons land aankomt. Met de „Veendam" zal nogmaals een zending van in totaal 200 ton worden verscheept. De kapitein van de „Westerdam" deelde nog mede dat de hulpinzameling in Amerika zeer groot is. Van alle kanten stromen giften en gaven binnen. Opmer kelijk was het dat ondanks het feit dat het havenpersoneel in New York in sta king was, de arbeiders toch de geschenk goederen voor Nederland hebben willen inladen. Zaterdag a.s. zal het viiftig jaar be leden zijn. dat „Sint Raphaël" werd op gericht als Nederlande R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel c.a. Na de jongste oorlog werd de officiële naam gewijzigd in: Nederlandse Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel. Omdat dit jubileum valt in de Vasten tijd, zal op 21 en 22 Februari slechts een kerkelijke, besloten viering worden gehouden, en wel in het Mgr. Mutsaerts- oord te Venlo. Daar zal in het mauso leum uit naam van alle leden door het bestuur een krans worden gelegd op de graven van Mgr. Mutsaerts, die het herstellingsoord van „Sint Raphaël" hielp groot maken en van pastoor Don ders, de strijdbare bondsadviseur. De opbare viering van het gouden bestaansfeest zal geschieden op Zater dag en Zondag 2 en 3 Mei te Utrecht. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en polderdijken van SchouwenDuiveiand is thans gereed. Als het een beetje meezit, hoopt men tegen de herfst van dit jaar alle polders van het eiland droog te hebben. Het wordt een geweldig karwei, dat ont veinst men zich niet. Er zitten op het ogenblik nog tal van onbekende moei lijkheden in. Daarmee wordt al danig rekening gehouden. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9.000 ha. groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij de Eurg- sluis, ten Oosten van de duinrand dus zitten drie flinke gaten, bij de Schelp- hoek een gat van ongeveer 250 meter en voorts enige gaten in de havendijken van Zierikzee. Waterbouwkundigen hebben becijferd, dat eerst de gaten bij Brugsluis en Zierikzee dicht moeten. Daarna komt het gat bij de Schelphoek aan de beurt. In dit gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzonder grote Schouwepolder loopt Het dichten van dit gat zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij West Kapelle in 1945. Voor de twee eerstgenoemde gaten worden thans zinkstukken gemaakt. Ondertussen is een enorme baggermolen bezig Oostelijk van Zierikzee een werk- haven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachines en ander materieel stromen op het ogenblik naar het eiland, om het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht te gaan aanpakken. De genoemde werken zijn lang niet de enige op Schouwen-Duiveland. Van Zierikzee naar het Noorden loopt de oude Sehouwse dijk, een zeedijk uit de tijd toen enkele eeuwen geleden Schou wen, Duiveiand en Dreischor nog drie aparte eilanden waren. Deze binnendijk is met ontzaglijk veel moeite de laatste veertien dagen behouden gebleven. Het zwakke punt ligt bij Kakkersweel, waar militairen dag en nacht hebben gevochten en tot dusverre met succes, om met zandzak ken deze dijk dicht te houden. Nog is het gevaar voor de achterliggende grote polders niet geweken. Deze pol ders staan dras door doorgekweld en overgeslagen water. Het wordt nog niet verantwoord geacht de bevolking te laten terugkomen. Slaagt men er in de oude Sehouwse dijk te behouden en de drie grote polders en een tiental 1 mine poldertjes droog te krijgen, dan is een belangrijke corridor verkregen van Zierikzee naar Brouwershaven, waar door het ganse herstelwer' aanzienlijk vergemakkelijkt zal worden- Het zal overigens waarschijnlijk jaren duren voor de ganse bedijking van SchouwenDuiveiand weer volko men betrouwbaar zal zijn. Advertentie Wc°m0,1 Msi jntr zijn boze tongen die beweren, dat de spaghetti ti juist zo Italiaans is als de hutspot Nederlands. Maai aan de hutspot kunnen wij hoogstens een nauwe ver wantschap met de cocido, hotpol of zelfs gulyés verwijten. Man en paard worden genoemd t.a.v. spaghetti: medereiziger van Vasco da Gama zag deze signore Spag hetti een vrouw aan het Chinese strand een soort van pap koken en daarna met vee] smaak naar binnen werken De geur er van was buitengewoon en aan boord probeerde men het ook. Aanvankelijk vond men er niets aan, totdat signore Spaghetti, die tevens als culinaire adviseur op trad, aanraadde zeewater in plaats van zoet water te gebruiken.... En nu is de pasta nationaal voedsel in het land, waar de zon prettiger schijnt dan elders en iedere donkerharige Italiaan zijn eigen aparte recept er voor schijnt te bezitten! Weer moet ik u verzoeken: ga tot de boeren. Of althans naar zo'n intieme osteria, waar de herbergier, zo, met witte voorschot en enorme figuur, uit een of andere' opera zou kunnen te voorschijn stappen. Iedere dag opnieuw betekent de bereiding van de pasta een klein feest. Nu goed, u is, vergezeld van een vrolijke vriendenschaar, met veel plichtplegingen binnengeleid en naar een paar tafeltjes gevoerd. Dan geweldigt de heldentenor van de waard naar achteren, naar het geurige keukendomein. Daar komt alles in beweging, het water vordt aan de kook gebracht, terwijl een hulpje naar de dorpsbazar hölt om extra fijne spaghetti, nieuwe olie uit Lucca en eventueel nog wat Parmezaanse kaas in te slaan. Op de kop af 20 minuten, nadat de hulp is teruggekeerd de enig juiste kooktijd voor een goede bereiding treedt er een magistrale optocht binnen. Voorop de herbergier, trots en glimmend, daarachter zijn vrouw met een kolossale schaal of schotel, waaruit een geurige damp opstijgt en tenslotte een dienstbare geest, die de Parmezaanse kaas, de saus en wat men nog verder denkt nodie tc hebben, mee torst.... Glorieus en met een voldaan gebaar: ..Ecco sig- nori, sono pronti gli spaghetti!" Hoewel men aan de ma nier van pasta-eten de rasechte Italiaan kan herkennen, toch is de elementaire kunst minder moeilijk dan eten met stokjes, zoals de Chinezen zo onnavolgbaar handig weten te doen. Hoe? In de linkerhand de lepel, in de rechterhand de vork en nu met de erk rond de lepel (of er in!) de slierten draaien tot een kluwen en dan met de vork naar binnen.... Wij zijn nu eenmaal toch bezig, toe, hak nu meteen de knoop door: leer knoflook verdragen. Koop eens een bosje en wrijf met zo'n enkel teentje uw pan in alvorens pasta chiutta te bereiden Heus, u zult er niet aan doodgaan en de smaak! Bovendien <al neeft dat niets met smaak te maken), knoflook is gezond en een voorbehoedmiddel tegen allerlei nare ziekten. Tenslotte, heeft u wat spinazie over? Geen nood, doe als de Bolognezen, maak er een frittate van. Fruit een teent knoflook (toe nu maar!) in ruim boter (of olijfolie) en voeg dan He spinazie en wat zout en peper toe. Het vet moet volledig door de spinazie worden opgenomen. Wanneer dat het geval is, giet er dan een paar geklutste eieren overheen en keer de hele affaire als de bovenkant droog is. Goudbruin opdienen, 't Is wat anders dan de eeuwige spinazie met paneermeel en het gekookte ei in partjes, maar niettemin: alia den te. BEN VAN AMSTE' Bepakt en bezakt zijn de laatste eva cué's gisteren uit Zierikzee vertrokken Boten met weinig diepgang brachten de bewoners uit de haven, die aan het verzanden is, waarna zij op grotere schepen overstapten. Van wat men in de eerstkomende dagen het meest nodig zou hebben, nam men mee wat men dragen kon. «aangenaam VAN SMAAK Sinds meer dan een eeuw was het onder brandverzekeraars gebruik, om door hen betaalde brandschade niet te verhalen op hen die daarvoor verantwoordelijk zijn. In de laatste tijd zijn echter enkele brandver zekeraars van dit oude gebruik afgeweken. Ieder kan te eniger tijd aansprakelijk wor den voor brandschade. Men kan zelf door enige fout of verzuim een brand veroorza ken, maar men kan ook verantwoordelijk blijken voor fouten of verzuimen van an deren. De meeste brandschade is verzekerd onder brandpolissen. Zolang de brandverze keraars geen verhaal zoeken, behoeven de genen, die voor brandschade verantwoorde lijk worden, zich in de regel niet veel zor gen te maken. Anders echter wordt het, wanneer brandverzekeraars, in afwijking van het gebruik, door hen betaalde brandscha de wel gaan verhalen. In de regel stuiten zy dan op personen, die in geen enkel op zicht op een dergelijke actie zijn voor bereid en die dus geen verzekering hebben, die hun aansprakelijkheid voor brandschade dekt. Terecht is dus onrust ontstaan zowel bij het publiek als bij verzekerden. Deze onrust zou misschien weggenomen kunnen worden, door allerwege verzekeringen te sluiten, die aansprakelijkheid voor brandschade omvat ten. Daargelaten de technische bezwaren die aan het middel onherroepelijk zouden kle ven, zou de gemeenschap als geheel er wei nig beter van worden. Vrijwel dagelijks zouden brandverze keraars over de hoofden van hun verzeker den en degenen, die voor de brandschade verantwoordelijk zijn, heen, zich tot aan sprakelijkheidsverzekeraars wenden, om te trachten terugbetaling te verkrijgen van door hen uitgekeerde brandschadevergoedin gen. Het leek de leden van de Vereniging van Nederlandsche Brandverzekeraars beter de oude toestand te herstellen door open lijk van hun verhaalrechten afstand te doen. Blijkens opgave »Tan het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal in woners van ons land op 1 Januari 1953 10,434.883. In Denemarken zijn een aantal solda ten tn verzet gekomen tegen de verlen ging van de diensttijd van een jaar tot 18 maanden. In het grensgarnizoen te Soegaard wisten gisteren ongeveer 80 soldaten uit de kazerne te ontsnappen. Zij marcheer- 'n gesloten gelederen naar het dichtstbijzijnde garnizoen. Hun bedoe- ling was door te marcheren naar Kopen hagen om daar bij de minister van De fensie te protesteren. Tijdens de mars naar Kopenhagen wilden zij in de gar nizoensplaatsen waar zij langs zouden trekken andere soldaten aansporen zich aan te sluiten. Een colonne gemotoriseerde infanterie onder persoonlijke leiding van generaal Allerup, bevelhebber van het militaire district in Zuid-Jutland, wachtte de demonstranten echter op. Boven op een vrachtwagen hield generaal Allerup toen een „donderspeech" Op zijn commando stapten zij toen in de gereedstaande vrachtwagens en werden zij naar hun kazerne teruggebracht. De ontevredenen zullen niet onmiddellijk gestraft worden Men zal eerst een onderzoek instellen naar de voorgeschiedenis van de mui terij. Ook in enige andere garnizoens plaatsen deden zich ongeregeldheden voor. In Aarhus op Jutland zijn gisteren 200 soldaten in hongerstaking gegaan als protest tegen de verlengde diensttijd. In Haderslev in Zuid-Jutland verliet een groep van 400 soldaten de kazerne. Er werd een grootscheepse actie inge steld om de demonstranten terug te ha len en vrachtwagens werden de soldaten achterop gezonden. Toen de ordelijk marcherende colonne ingehaald was mengden zich officieren tussen hen en trachtten de soldaten te bewegen in de auJ°'s te stappen. De meesten hunner voldeden aan dit verzoek; enigen pro beerden te ontsnappen doch werden ge grepen en gearresteerd. De diensttijd werd alleen voor de landmacht verlengd; het personeel van de luchtmacht was reeds lang vastge steld op 18 maanden, de marine dient 15 maanden. De politierechter te Den Haag heeft M. R. en M. C. O. veroordeeld tot ieder zes maanden met bevel tot gevangen houding. R. en O. hadden in de avond van de eerste Februari een hoeveelheid kabel van het strand gestolen. De stroom van de vorige nacht had de kabel bloot gewoeld en verdachten hadden toen hun slag geslagen. De officier had eenzelfde straf geëist. H. S., de echtgenote van O., werd wegens medeplichtigheid tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. De officier had twee maanden geëist

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5