Goed woord van de heer Verhoeven voor de trouwlustigen V ermakelijkheidsbelasting Haarlemse bioscopen niet omlaag Zaandams drama voor rechtbank Haarlem kan Oude-Tonge adopteren Gemeenteraad stelt zich met 25—6 stemmen achter B. en W. ark o aangekocn huisvesting politie voor Plannen tot hulpverlening worden nader uitgewerkt Zuinigheid met handhaving van het eenmaal verworvene Ondanks twee telegrammen te twaalf der ure: Het ongeval in de Rozenstraat Drie jaar tegen Chinese dader geëist BEHANDELING HEEMSTEEDSE BEGROTING 1953 Waardering voor E.H.B.O. Wethouder Bakker over „boerenbedrog" Jonge dichters lezen voor uit eigen werk In Sociëteit Teisterbant DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 fAGINA 2 „Het Boerenbedrog" BIJZONDERE FILM VOOR „OOST EN WEST" Waterstanden HAARLEM LICHTSTAD Gierstraat thans inge schakeld Burgerlijke Stand STREEKCONFERENTIE SPEELTUINEN Mary Pos in Haarlem Uit de ringen gevallen In de Haarlemse gemeenteraad kwam gistermiddag het ongeval in de Rozen straat ter sprake, naar aanleiding waar van de heer Voogd enkele vragen had gesteld. Het slachtoffer van het ongeval zou n.l. eerst lange tijd in een garage hebben gelegen, vooraleer er medische hulp aanwezig was. De heer Voogd wilde nu weten, of bij het bellen van 18181 (politie) automatisch ook de On- gevallendienst wordt gewaarschuwd, en of een lid van deze Dienst niet om me dische hulp bij zijn eigen instelling moet vragen, als een arts te lang weg blijft. Wethouder Bakker antwoordde, dat om 6.50 uur de eerste melding bij de poli tie binnen kwam. Een agent van de dichtstbijzijnde politiepost is er toen heengegaan. Om 6.55 uur werd de O.D, (14141) opgebeld en om 7.08 was een E.H.B.O.-er aanwezig. Het bleek, dat het slachtoffer een zenuwtoeval had gekregen en daardoor gevallen was. De E.H.BU>.-er heeft de man verzorgd en hem zoals in dergelijke gevallen ge wenst is verder rustig laten liggen. De arts kwam weliswaar met vertraging maar de E.H.B.O.-er had zijn werk goed gedaan. De wethouder wees er verder op, dat ook een arts op straat bij een patiënt niets anders kan doen dan eerste hulp verlenen. Dat deed hier ook de' E.H.B.O.-er. Technisch bleek het wel mogelijk om bij het bellen van 18181 ook 14141 te alarmeren. De prak tijk wijst echter uit, dat men beter beide nummers apart kan draaien. Wethouder Bakker greep deze gele genheid meteen aan om zijn grote waardering uit te spreken voor het uit stekende werk, dat door de E.H.B.O.- organisaties in de stad wordt gedaan. Bij feesten in sportwedstrijden zijn zij steeds present en men kan niet genoeg waar dering hebben voor hetgeen deze men sen met opoffering van vele eigen ge noegens doen. De wethouder wees er vervolgens op, hoe er in 1948 geen wettelijke dwang door het Rijk werd uitgeoefend om deze belasting te verhogen. De verhoging werd in overweging gegeven. Zou dat niet geschieden, dan zou de rijks bijdrage ingekort worden. Men kon ..u inderdaad gerust verlagen, maar het zou niet juist zijn dan een beroep op het Rijk te gaan doen. Dat kleine beet je gemeentelijke zelfstandigheid moet men zoveel mogelijk behouden. Spr. zeide verder, dat hier geen sprake is van discriminatie, het is zuiver het af wegen tegen elkaar van belastingmoge lijkheden. Hij onderstreepte nog eens, wat reeds in het prae-advies was gezegd, en spre kend over de 10 pet. verlaging voor culturele films memoreerde hij, hoe deze in negen maanden de gemeente f 31.541.39 gekost had en een even grote winst had opgeleverd voor de exploi tanten; één theater haalde alleen al f 14.848.71 binnen. De wethouder gaf toe, dat een deel daarvan bij de ver- huurmaatschappijen in het buitenland terecht komt. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat er geen behoefte bestaat aan ver laging van de belasting, maar verklaar de tevens, dat er altijd nog een weg open staat om te praten. De heer Pro per kwam er ook ditmaal niet zo ge lukkig af, omdat spr. hem er aan her innerde, hoe hij (Proper) in Juli van het vorig jaar beducht was voor ver laging, als die ten goede zou komen aan de ondernemers. Bij de replieken kwam de heer Pro per niettemin met een motie, waarin aangedrongen werd op verlaging tot 20 pet. De motie werd verworpen met 4 stemmen voor en 27 tegen. Het prae-advies van B. en W. kreeg de goedkeuring met 25 stemmen voor en 6 tegen. FILMS: Rembiandt: „Tot inkeer" (The Ej® Touch). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toe gang 18 jaar. Cinema Palace: „The Greatest Show on Earth". In technicolor. Tijden: dagelijks en 8 uur. Toegang 14 jaar. Luxor: Prolongeert (4e week) „Don C3- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. City: Van Ma. tot en met Donderdag- „Achter de wolken". Tijden: 2.15. 4.30, en 9.15 uur. Toegang: 14 jaar. Spaarne: „Carson City". Randolph Scott. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 jaar. Lido en Frans Hals: Door de K. F. C. at' gekeurd. Donderdag 19 Februari Stadsschouwburg: Pers. Ver. „De Omni bus", „Goud en Antiek" (besl.), 8 uur. Gem. Concertgebouw: H O.V. Jeugdeon- cert o. 1. v. Marinus Adam, aanv. 7.30 uur. Tuinzaal; Ned. Reisvereniging. Lezing over Spanje door de heer Chr. Altena, 8 u- Minerva-Theater: „Fietsendieven", 14 8.15 uur; 20 uur: dr. J. M. Lodewijks over: „Een jaar natuurleven in en om het water Vrijdag 20 Februari Gem. Concertgebouw: Piano-avond door Alfred Cortot, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgezelschap J°' han Kaart: „Parijs 1890", 8 uur. Frans Halsmuseum: Dr C. van Rysing®1 „Ontstaan bloei en verval van het Neder landse landschap", 8 uur. Verreweg de meeste tijd van zjjn vergadering heeft de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag besteed aan de kwestie rond de vermakelijkheidsbelasting der bioscopen. Dat is zo langzamerhand wel een slepende kwestie geworden, maar gistermiddag is na een uitvoerige discussie, waarin wethouder Bakker weer sterk in zijn argumentatie bleek, dit punt voorlopig van de baan gedaan. Voorlopig, omdat de mogelijkheid voor de Haarlemse bioscoopondernemers werd open ge laten om alsnog met het college van B. en W. te gaan praten. Maar dan zullen zij met hun boeken op tafel moeten komen. Overigens probeerde de Nederlandse Bioscoopbond de zaak op het laatste nippertje naar een latere datum uit te stellen. In een telegram om 12.08 uur werden B. en W. gisteren door de Bond om een onderhoud verzocht; een half uur later werd de raad eveneens per telegram uit genodigd de behandeling van deze kwestie aan te houden. De gemeenteraad achtte zulks niet gewenst, temeer, daar altijd opnieuw nog beide partijen contact met elkaar zouden kunnen opnemen. Om zes uur waren de discussies over dit onder werp ten einde en met 256 stemmen schaarde de raad zich achter het prae-advies van B. en W. om het adres van de Haarlemse bioscoop-exploitanten ter verkrijging van verlaging der vermakelijkheidsbelasting voor kennisgeving aan te nemen. Tegen stemden twee leden van de V.V.D.-fractie en de communistische fractie. den de exploitanten de hand eerst in eigen boezem steken. Zij zouden de prij zen kunnen verhogen, waardoor de be lastingopbrengst hoger kan worden. In dat geval kan aldus spr. het be drag worden teruggebracht tot wat het nu is. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) bleek een geheel andere mening te zijn toe gedaan. Zij wees er op, hoe de raad deze belasting in 1948 onder dwang van het Rijk had verhoogd. Die dwang was er nu niet meer en daarom kon men met een gerust hart tot verlaging be sluiten. Het nadeel van de gemeente zou volgens haar niet meer dan f 60.000 bedragen. In een uitvoerig betoog merkte de heer MENSINK (Arb.j onder meer op, dat er volgens insiders gemakkelijk plaats was voor het Lido-theater en dat financiële consequenties dus niet zo ernstig gezien werden. In een finan cieel exposé zette hij uiteen, waarom zijn fractie zich stelde achter het prae- advies. Nadat de heer PROPER (Comm.) in een niet zo glasheldere redenatie ten slotte had duidelijk gemaakt, dat zijn fractie het niet eens was met het col lege, beantwoordde wethouder BAK KER de verschillende opmerkingen en gaf hij nog eens de visie van B. en W. weer. De wethouder strafte allereerst de Nederlandse Bioscoopbond af. Deze had namelijk In zijn blad gewaagd van „boerenbedrog", waaraan het college van B. en W. en in het bijzonder de wethouder van Financiën zich in deze kwestie zouden hebben schuldig ge maakt. Wij zijn dus boerenbedriegers, aldus de wethouder, maar het college is nrit vgn plan op een dergelijk peil met de bond van gedachten te wisselen. Ten aanzien van de Haarlemse on dernemers (met wie overigens een goe de verstandhouding bestaat) merkte hij op, dat dezen de gehele correspondentie betreffende deze kwestie aan de raad hadden toegestuurd, omdat naar hun mening B. en W. de raad onvoldoende hadden ingeliqht. Spr. stelde vast, dat de heren blijkbaar de gang van zaken niet kenden, want alle stukken hadden zoals gebruikelijk voor de raad ter inzage gelegen. Zoals bekend is er reeds veel te doen geweest over deze wens van de exploi tanten. In Juli van het vorig jaar ging de raad er mee accoord, dat in deze een onderzoek zou worden ingesteld, waaruit zou moeten blijken, dat de bioscoop-ondernemingen door de belas tingheffing van 35 pet. zwaar gedupeerd werden. Het resultaat van dat onder zoek werd vastgelegd in een lang prae- advies van B. en W., dat wij vorige week publiceerden. Aan de hand van vele cijfers werd daarin aangetoond, dat de toestand toch werkelijk niet zo pe nibel is als wordt voorgesteld. Boven dien zou een verlaging als door de ex ploitanten gevraagd voor de gemeente een verlies betekenen van f 150.000. De heer SPEK (A. R.) opende de rij van sprekers en deze verklaarde zich accoord met het prae-advies. Hij wees er op, hoe de 10 pct.-verlaging voor culturele films de exploitanten reeds een belangrijk voordeel had gebracht. Daar heeft het publiek in geen geval van geprofiteerd. Ook een algehele ver laging zou geen profijt betekenen voor het publiek, maar voor de portemon- naie van de exploitanten. Ook de heer SCHIPPERS (K.V.P.i stelde zich achter het prae-advies. Hij bezag het probleem van een fiscale, commerciële en budgetaire kant. Beto gend, dat deze vermakelijkheidsbelas ting (te) zwaar drukt op het publiek, merkte hij toch op. dat verlaging ook fiscaal gezien moeilijk zou zijn. De ex ploitanten achten de belasting een onderdeel van hun onkosten en zij zeg gen commercieel in de knoop te komen. Doorslaggevende bewijzen zijn er ech ter niet; de cijfers doen zelfs in een andere richting denken. Spr. bestreed de mening, als zou verbetering van het peil te danken kunnen zijn aan belas tingverlaging. Hij stelde verder vast, dat men het probleem budgetair bezien de geen vrijheid mag vinden tot be lastingverlaging. De heer Schippers zou dan nog liever andere indirecte be lastingen verlaagd zien. Misschien kon- Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15" Gedurende Februari 10% KORTING H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 Voor de leden van de afdeling Haar lem van de verenigin'g „Oost en West zal op Woensdag 25 Februari in hotel „De Leeuwerik" de kleurenfilm „For bidden Jungle" vertoond worden. Vez* film is opgenomen door de Noorse ci neast Per Höst in voor blanken ver boden Indianenreservaten in Panaib8, De film is slechts voor korte tijd in Ne derland is slechts vertoond op het paleis Soestdijk en voor enige afde lingen van het Koninklijk Nederland- Aardrijkskundig Genootschap. De toe lichting' zal worden verzorgd door de heer H. P. Baars of mevrouw Baars-" Jelgersma. IJMUIDEN Vrijdag 20 Februari Hoog water: 7.29 u. en 19.50 u. Laag water: 3.02 u en 15.31 u. Snikkend kwam Yu Chung Chi van morgen voor zjjn rechters te Haarlem. Zijn zenuwen speelden hem parten, maar de president mr. J. G. Petersen pakte hem met veel begrip aan en liet hem ten slotte maar even nahuilen om intussen verschillende getuigen te ho ren. Zoals bekend speelde zich in de De Savornin Lohmanstraat te Zaandam op de avond van 17 Juni 1952 een ontstel lend drama af, waarbij de 44-jarige koopman Chi in het late avonduur de brandstoffenhandelaar Kok en diens echtgenote met een pistool neerschoot. Kok overleed spoedig aan een inwendige bloeding, zijn vrouw herstelde later van haar verwondingen. Evenals heel de omgeving van Chi stond ook vanmorgen de Haarlemse rechtbank voor een raad sel, omdat maar niet te achterhalen was, welke motieven Chi tot zijn daad geleid hadden. Daar kon ook de officier van Justitie mr. B. van den Burg niet achter komen. In zijn requisitoir stelde hij, dat hij moord niet bewezen achtte, wel dood slag en poging tot doodslag. Daar was echter een rapport binnengekomen van de psychiater prof. Baan uit Utrecht, die Chi geruime tijd heeft geobser veerd en onderzocht. De psychiater was tot de conclusie gekomen, dat Chi lijdende is aan ziekelijke stoornissen van zijn geestvermogens en dat zijn daden hem nauwelijks of niet toegere kend konden worden. De officier eiste, gezien deze omstandigheden, een ge vangenisstraf van drie jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevan genis te Den Haag. Daarnaast vroeg de officier voorwaardelijke ter beschik kingstelling van de regering voor de tijd van drie jaar. De vrouw van Chi was die 17de Juni van het vorig jaar naar de familie Kok gegaan in Koog a. d. Zaan. Haar man was gaan vissen en zij vroeg een buur vrouw op haar kinderen te passen. De buurvrouw deed dat en wilde wachten tot Chi thuis zou komen. De Chinees kwam inderdaad thuis, maar ging di rect weer weg. Pas laat in de avond kwam hij terug en het bleek, dat hij vier flinke biefstukken had gegeten en een paar biertjes en borreltjes had ge dronken in Café Mik. De buurvrouw was inmiddels vervan gen door haar echtgenoot en deze had nog enige tijd rustig met Chi over za ken zitten praten. Ten slotte ging ook d'e buurman naar huis en kort daarop kwam de vrouw van Chi weer in haar woning. Zij was in gezelschap van het echtpaar Kok, maar kon de deur niet openkrijgen, omdat die op het nacht slot was. Daar werden nog grapjes over gemaakt, de buurman kwam er aan te pas, doch Chi opende ten slotte toch zelf de deur. Het leek allemaal erg ge moedelijk, totdat de Chinees plotseling met een pistool op Kok, zijn beste vriend, schoot. Daarna richtte hij het wapen op mevrouw Kok, met hetzelfde noodlottige gevolg, zij het dan dat dit slachtoffer later herstelde. Politie-inspecteur Pel, die direct na de aanslag ter plaatse aanwezig was, vertelde vanmorgen, dat Chi heel stil was, toen hij gearresteerd werd. In de politiewagen bleek hij geheel in de war en wilde maar het liefst, dat hij dood geschoten zou worden. De buurman, de heer Hoogenveen, gaf opnieuw een relaas van het gebeur de en kon niet anders zeggen dan dat Chi tijdens het gesprek, dat hij kort voor de aanslag met hem gevoerd had, in het geheel geen vreemde indruk had gemaakt. De buurvrouw legde verklaringen in gelijke zin af en de vrouw van Chi zelf deelde mede, dat haar man zich altijd over kleinigheden uiterst bezorgd maak te. Hij verbeeldde zich van alles, o.a. dat hij aan een ernstige ziekte leed; dat was hem niet uit het hoofd te praten. Caféhouder Mik vertelde, dat Chi in Een luchtopname van het uitzonderlijk zwaar geteisterde plaatsje Oude Tonge, dat door de gemeente Haarlem is geadopteerd. De Sociëteit Teisterbant pleegt om de 14 dagen telkens een Woensdagavond te wij den aan dë behandeling van een onderwerp, gelegen binnen de sfeer der kunstbeoefe ning. Uitzonderlijk grote belangstelling bleek er gisteren te bestaan voor de in deze reeks opgenomen literaire avond, waarop vier jonge dichters hebben voorgelezen uit eigen werk. Het waren: Michael Deak (Si mon Kaptein) uit Alkmaar, Willem van dei Molen uit Amsterdam, de dichteres Harriet Laurey uit Amsterdam en Nico Verhoeven, die wekelijks in onze courant de literaire kroniek verzorgt. Al deze jongeren hebben reeds enige, van talent getuigende doch over het algemeen weinig bekende, bundels op hun naam staan, welke blijkens de daaruit voorgelezen ver zen stellig meer aandacht verdienen dan eraan is ten deel gevallen. Was er al enige verwantschap tussen deze jeugdige dich ters in zoverre zij niet tot de „experimen telen" mogen worden gerekend, hun werk bleek niettemin van een boeiende verschei denheid. Nico Verhoeven, heeft voorgelezen uit „Torso van ien tijdgenoot", een nog verschijnen lang gedicht, dat hij schreef in opdracht van de regering en waarin de ge moedsgesteltenis wordt weergegeven van de jonge mens die in de oorlogsjaren tot volwassenheid rijpte, de indruk van ver schrikking, ellende en ontmenselijking hev:g onderging en thans alleen in de liefde een mogelijkheid tot redding ziet. Harriet Lau rey droeg zeer charmante en gevoelige ver zen voor, o.a. uit haar bundel „Lorelei' die reeds een tweede druk beleefde. Deak's werk bleek teder, spiritueel en geestig; Van der Molen verraste met zijn poëzie met minder dan met een toegift in proza. GEBOREN; Y. de Rooij—Huisman z; M. A. Jansenvan Lieshout z; J. Hoek manBlaauwbroek z; L. NoppeZijlstra z; J. P. RezelJousma z; J. Holdorp d'e Wolff z; G. J. van OpzeelandVeld huizen d; L. J. HooglandGroen d. ONDERTROUWD: M. Mentjox en W. M. Sindorf J. ter Haak en E. de Bonte, W. Hoop èn H. de Jong, H. Veldkamp en L. N. Jonker, W. Kops en C. C. Smit, C. N. de Vos en H. E. van Velzen, A. A. F. Bellaart en E. F. van Huizen, A. J. J. Sanders en A. C. Balm, Th. B. J. van Rijn en A. J. Broers. Ch. H. Nijhove en M. E. Wesseling, E. van Veen en H. Veldmeijer, J. Warners en C. M. Kott- man, J. J. Hoogervorst en Th. Lamboo, W. Bogaard en A. A. Neve, B. Dirks en M P. F. J. Deccari, E. G. J. van der Werff en B. Chr. Baik, A. J. Driessen en P. van den Oosterkamp, Th. J. J. van Brest en C. J. Backer, L. P. H Gerhards en Th. M. Breukel, A. Rol en W. A. van Hoof. GETROUWD: B. ter Smitten en L. C Turk, J. J. Dijt en W. A. Breems, H. Fontijn en J. M Schuijt, P. Hartman en E. H. Zorge, J. J. Deen en E. Rijkers, M. J. A. Th. van de Graaf en F. Wanmaker. OVERLEDEN: A. A. C. M. Smit, 71 j„ Maerten van Heemskerkstraat; H. D. F. Rebel, 67 j„ Geweerstraat; A. Duijvis— Heijman, 71 j„ Breestraat; G. Koper, 73 j., Kamperlaan. Advertentie Woensdag 25 Februari zal Mary Pos, die de gehele wereld bereisde, in de zaal van de Protestantenbond aan de Jacob- straat spreken over haar nieuwe onder werp: „Dwars door Amerika op zoek naar schoonheid en naar Nederlanders afgewisseld door de vertoning van 100 unieke kleurenbeelden en het ten ge hore brengen van zang van het wereld beroemde koor van Salt Lake City (gram.pl.). Dit boeiende onderwerp, dat veel humor en een schat aan interes sante gegevens over het leven van land genoten in dit machtige werelddeel be vat, trok overal veel belangstelling. Gisteravond had in het gymnastiek lokaal van de R. K. meisjesschool aan de Koningstraat een ongeval plaats. De 20-jarige A. v. K. viel uit de ringen op de grond en liep daarbij een lichte her senschudding op, benevens een wond- aan het achterhoofd. Per taxi werd zij naar haar ouderlijk huis vervoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2