Goederen wagen -gemeenschap Voor en tegen van nieuwe ontslagregeling De weg AmsterdamMetz moet verbeterd worden Nat. Rampenfonds 51.5 millioen r Flora-opbouw in vogelvlucht - dl Rampfinanciering als object voor werkloosheidsbestrijding Giften stromen ook op paleis Soestdijk binnen Chantage DERTIENDE DODENLIJST Verkeersconferentie van de Schumanlanden Felle brand te Warffum „Arbeidsovereenkomst impliceert een persoonlijke band" Personenwagen °P vrachtauto Ramp heeft grenzen uitgewist Eén millioen van Ned. Herv. Kerken B 1 Mr. Teulingspleit voor werkgelegenheid scheppen op lange termijn Eén dollar voor de jarige Marijke Record spaarsaldo in Januari Griep! DAMPO de natuurzuivere Wm DONDERDAG 19 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Vijf ton schade in conservenfabriek Treinverkeer Dordrecht Gorcum hervat Ontwerp van de regering inconsequent ^gjslichten ondanks mist en dode en vijf zwaar gewonden Koningin Juliana Em.pastoor W. v. Leeuwen overleden Wanneer U 2ich een ogenblik niet helemaal fit gevoelt, neem dan KING pepermunt. De heer lijke smaak brengt U weer in de juiste stemming, de verkwikkende eigenschappen herstellen Uw werkkracht. De natuur is niet te verbeterei -1 ggsgjBB| Chinezen zullen Ned. missionaris uitwijzen Stoffelijk overschot van vermiste man opgehaald Uit Noordhollands Kanaal door J. S. Fletcher De „Piet Hein" bezoekt Joegoslavië Einde prijsbeheersing in V. S. voor zuivel Minister Algera heeft medegedeeld, dat de ministers van Verkeer van de „Schu- ■nanlanden" tijdens de verkeersconferentie in Parijs eind Januari, het eens zijn ïeworden over een aantal richtlijnen, die zij als uitgangspunten zullen nemen voor "in nationale verkeersbeleid. Bij hun besprekingen zijn de ministers uitgegaan *an principiële gelijkstelling van de drie vervoerstechnieken, ook al is de ontwik- kellng daarvan niet op gelijk niveau. Besloten werd de bestaande Frans-Duitse »£oederenwagons-pool" van 100.000 wagons uit te breiden tot een pool, waaraan de andere „Schuman-landen", België, Luxemburg, Nederland, Italië, alsmede Zwitserland en Oostenrijk zouden deelnemen. ®en felle uitslaande brand heeft in de «gelopen nacht een grote emballage- i"°ds van de Wilco-conservenfabriek te Warffum verwoest. Het vuur, dat om- st^eeks negen uur door een passerende arbeider werd ontdekt, greep snel om tich heen. Dank zij de samenwerking 'Ussen de bedrijfsbrandweer en de brand weercorpsen uit Warffum, Baflo en Us- luert kon overslaan naar het fabrieks gebouw worden voorkomen. De emballa- Seloods ging evenwel in vlammen op, ayenals een grote hoeveelheid verpak- «bgsrnateriaal, een grote partij gedroog- ~e uien, een 25.000 kg potten tomaten sap en 25.000 potten kersen op sap. Ver kering dekt de schade, die op 500.000 «olden wordt geschat. Tussen Dordrecht en Gorcum is van morgen het treinverkeer volledig her nat overeenkomstig de in de reisgids Jermelde dienstregeling. Aangezien tus- Dordrecht en Sliedrecht langzamer F an normaal moet worden gereden, zul- de treinen acht minuten vroeger ?an in de reisgids is aangegeven, van ■~°rdrecht vertrekken en in tegengestel- j6 richting tien minuten later te Dor- «echt aankomen. Ten behoeve van in- oners van Sliedrecht, die het station «daar niet kunnen bereiken, zullen al- treinen te Baanhoek stoppen. De tij- 2elijke verbinding tussen Dordrecht en ^brcum met treinen en autobussen ver- alt hiermede. Aan de spoorwegmaatschappijen is steun toegezegd bij het streven naar unificatie van tarieven voor internatio naal goederenvervoer. Het doorvoeren hiervan zou belangrijke besparingen met zich kunnen brengen. De ministers ach ten het gewenst, dat de Internationale Unie voor de Binnenscheepvaart de Europese vertegenwoordiging in de kring der internationale organen op zich neemt. Voor het net der internationale grote verkeerswegen, in 1950 te Genève vast gesteld, zal een classificatie naar gelang van de economische betekenis enerzijds en de coördinatie van de uitvoering der door elk land tot stand te brengen ge deelten anderzijds, worden opgesteld. Tot de wegwerken, die in Nederland met zoveel mogelijk voorrang moeten worden uitgevoerd, behoren o.a. de ver binding Amsterdam-Utrecht-Belgische grens (richting Luxemburg) en Utrecht- Arnhem-Duitse grens. De resultaten van deze conferentie zijn neergelegd in een aantal resoluties, welke echter geen juridische binding hebben. Het spoorwegvraagstuk is door de deelnemende ministers zeer uitvoerig besproken. Het debat resulteerde in een viertal resoluties betreffende het ge meenschappelijk gebruik van het goede- renmaterieel, de aanvaarding van gun stige routes voor goederenvervoer per spoor en de unificatie der tarieven, de standaardisatie van het materieel en de electrificatie en tenslotte de internatio nale financiering van de aankopen van spoorwegmaterieel. Over de binnenscheepvaartvraagstuk- ken zijn een tweetal resoluties aange nomen. In de eerste resolutie wordt besloten lijsten samen te stellen van de in de deelnemende landen te verwezen lijken projecten met betrekking tot de (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met acht 'eden, die het ontwerp in twee ver gaderingen hebben besproken, voordat vandaag de minister zal antwoorden, jjeeds bewezen, dat de wijziging van e Wet inzake de arbeidsovereenkom- I en bij ontslag een belangrijke zaak Zo belangrijk zelfs, dat, zoals mej. *endeioo (P.v.d.A.) aantoonde, drie kwart van arbeidend Nederland er ?ee te maken heeft. Van de andere k?nt is het een lang en moeilijk juri- ?lsch geval, waarvan het aantal arti- *elen ver over de duizend heenloopt. e K.V.P.-fractie had zelfs niet aan j de Kort, die als directeur van een arbeidsbureau toch wel de eerst in aanmerking komende man uit de Bfaktijk zou zijn geweest, de behan deling opgedragen, maar aan mr. K. j Rijckevorsel, die de zaak juridisch op het been heeft uitgeplozen. Ook zag veel verbeteringen in het ont- - erP, waarbij hij zich op het stand- fu®t stelde, dat de werknemer de oonomisch zwakke partij is bij al dit ®°rt arbeidsconflicten, die met ont- te maken hebben. I».. hw'J.had echter ook verschillende aan- ArK in8en- Met de Stichting van de va*d en de vaste commissie voor Pri- Va- en Strafrecht der Kamer was hij ili °ordeel dat het noodrecht zo spoe- bangelijk dient te verdwijnen en dat (ie Kltvoer'nS van kot ontslagrecht aan ti-Q^drijfsorganen moet worden toever- ïijjTwd. Daarentegen is de minister in Memorie van Antwoord van oor- 'eUrp ^at bevoegdheden van de direc- hi0 der Gewestelijke Arbeidsbureaux gen 6n blijven bestaan. Hierin zit vol eis .bw. van Rijckevorsel al aanstonds tejf «^consequentie: de regering blijft en .zweren bij de bestaande toestand een v!J komt met een wetsontwerp, dat jen ^'angrijke vernieuwing wil invoe lt) is inderdaad een groot verschil "M v»^. uiuci uaau ccn giuwt vciouh. ^et Besluit Buitengewone Ar- L)Vereenkomsten beoogt met dat net rechtskarakter van de arbeids- Rijksweg Den BoschUtrecht is efnSfSdasmorgen nabij Den Bosch een Vfachfe aut°-botsing geschied. Een ff^njj au^° van de Renault-fabrieken uit gebje(jriik. die voor de hulp aan de nood den a en 'n °ns land vertoefde, wilde S'nehw6re aUt° 'nbaien> toen een per fide agen bit Zeeland van de andere s<hg ^aderde. De gevolgen van de bot man doareri ontzettend. De bestuurder °t> sja personenauto. J. R. uit Goes, werd overeenkomst uitmaakt, die dient te gelden» als een zo persoonlijke band, welke, zij het soms met schadeloosstel ling, kan worden beëindigd. De katholieke afgevaardigde zag nog veel meer tegenspraken, maar hij wilde de wet toch niet verwerpen, omdat zij ook veel goeds inhoudt, al was het al leen maar vanwege de verlenging van de opzeggingstermijn. Hij was er vooral voor, dat bij de bedrijfsrechtspraak, waarvoor de mogelijkheid moet worden geopend, wordt aangestuurd op de be oordeling van de redelijkheid van ont slag op dezelfde wijze, waarop de direc teuren van de Arbeidsbureaux dit thans doen, n.l. voordat de beslissing valt en niet achteraf, zoals wel eens de ge woonte is geweest. Zelfs uit de B.B.A. valt dus voor iemand, die deze in prin cipe afwijst, nog wel het een en ander te leren! Mej. Tendeloo verdedigde de proce dure der Arbeidsbureaux met grote overtuiging en betrok daarbij de pu blieke opinie als sprekend argument. Zij wilde bij de opzeggingstermijn voor degenen, die lange diensttijden achter de rug hebben, nog verder gaan dan het in de wet vastgestelde maxi mum van dertien weken. Bij C.A.O. en bij contract zou daar dan eventueel van afgeweken kunnen worden. De heer Stapelkamp (A.R.) zag in de wet een belangrijke etappe op de weg naar een sociaal verantwoorde waar dering van de arbeid. Met belangstelling vroeg hij naar de mening van de minis ter over de mogelijkheid om met deze wet de bedrijfsrechtspraak niet alleen te behouden, maar ook te doen uitgroeien. De heer van der Feltz (C.H.) waar schuwde tegen een suggestie van mr. Oud, die de kantonrechter terzake had willen doen bijstaan door leken als bij zitters. Hij voorzag daarvan slechts par tijdigheid. Prof. Lemaire zag wel kans om de rechters over deze zeer speciale arbeidskwesties te laten oordelen. Men moet echter wel zorgen, dat zij niet overladen worden. waterwegen van Europese betekenis. In de tweede resolutie wordt, gezien het belang van de binnenvaart voor de Europese economie, de wenselijkheid uitgesproken, dat de Internationale Unie voor de Binnenscheepvaart de Europese vertegenwoordiging van de binnenvaart in de kring der internationale organen op zich neemt, zodat op deze wijze de internationale organisatie van de ver- voertakken wordt voltooid. Een laatste resolutie op deze conferentie aanvaard betreft het wegverkeer. Hierin wordt besloten, dat elk land voor zich met de nationale hulpmiddelen, waarover het de beschikking heeft en onder toeken ning van een zodanig voorrangsrecht als in overeenstemming is te brengen met de behoeften van de eigen volkshuis houding, de werkzaamheden, welke noodzakelijk zijn voor de verbetering van een aantal belangrijke wegen in Europa, voortgang zal doen vinden. De verbetering van deze routes, waaronder de weg Amsterdam-Metz en Amsterdam- Duitse grens, zal als het niet mogelijk is, deze te financieren uit nationale hulpbronnen, moet geschieden door een internationale financiering. In de reso lutie wordt dan ook de wens geuit, dat een onderzoek naar. de mogelijkheid hiervan wordt ingesteld. Een intergou vernementele commissie is opdracht verleend de coördinatie der werkzaam heden te verzorgen in samenwerking met de internationale wegfederatie. Advertentie Bij het onderhoud dat Koningin Juliana had met de gedelegeerde van de Liga van Rode Kruisverenigingen, kolonel Reijnolds, vertelde zij hoe goed het haar gedaan had te zien, dat mannen in zo veel verschillende uniformen aan een dijk werkten. „De ramp heeft grenzen uitgewist en een hartverheffende een heid tot stand gebracht". De buitenlandse hulp noemde de Ko ningin overstelpehd en zij merkte op dat Nederland „veel verschuldigd is aan de landen die zulk een onmiddel lijk en edelmoedig antwoord gaven op onze nood". De Koningin blijkt verwonderlijk goed op de hoogte zelfs van de kleine dagelijkse noden der getroffenen. De Canadese journalist Fred Edge schrijft hierover: „Nergens blijkt de kalme kracht en de rustige moed van de Neder landers duidelijker dan in hun monarch Koningin Juliana". In de ouderdom van 64 jaar is giste ren te Haarlem overleden em.-pastoor W. W. van Leeuwen. Hij werd geboren te Stompwijk 21 Augustus 1888 en priester gewijd 15 Augustus 1913. Nadat hij kapelaan geweest was te Poeldijk, werd hij 20 Mei 1916 benoemd tot leraar aan het seminarie Hageveld. De bisschop riep hem 17 September 1932 als pastoor naar Kudelstaart en 19 Augus tus 1939 naar Limmen. Aldaar kreeg hij 3 Januari 1953 eervol ontslag. De begrafenis is Maandag 23 Februari om kwart over elf in het priestergraf op St. Barbara te Haarlem. De plechtige Requiemmis w.ordt gezongen in de pa terskerk aan de Groenmarkt des mor gens om half 10. Advertentie 51,5 millioen gulden. Zo luidde Woensdagavond de stand van het Na tionaal Rampenfonds. Nederland gaat door met de hulpverlening en de geld inzameling: de collecte in de Ned. Her vormde kerken heeft tot dusverre in 900 gemeenten een bedrag opgeleverd van 1.006.140.Vlaardingen heeft een kwart millioen bijeengebracht; Ged. Staten van Overijssel hebben voorge steld eveneens een kwart millioen ter beschikking te stellen. Leeuwarden gaf mé. bijna vijf ton. Tiel bracht ongeveer een ton bijeen. Op Nieuw-Guinea is ruim één ton ontvangen. Enschede heeft, af gezien van de rechtstreekse stortingen op het gironummer van het Rampen fonds ruim één millioen bijeengebracht, benevens 3321/, ton goederen. Uit het Duitse grensgebied werden vele nieuwe goederen naar Enschede ter verdere expeditie gezonden. Zo arriveerden dezer dagen nog vracht wagens met o.a. tienduizend jutezak ken, honderd dozijn mannensokken, honderd lakens, zeventig dekens, twee en dertig complete matrasgarnituren, dekens en babykleertjes. In een bericht in ons blad van gis teren kon men lezen dat de eerste dertig ton kleding uit Amerika ons land bereikt had. Men verzocht- ons echter mede te delen dat reeds begin vorige week een schip met goederen van de National Catholic Welfare Corporation, dat onderweg was voor vluchtelingen uit de Oost zone, naar Rotterdam werd gediri geerd en daar ruim 100 tan heeft uit geladen ten behoeve van het Ned. R.K. Huisvestingscomité, Het Ierse parlement heeft 25.000 Pontf geschonken; de hoge commissaris van Nieuw-Zeeland heeft aan de Neder landse gezant in Londen, mr. Stikker een chèque van 50.000 Pond overhan digt. Zeshonderd internationale ambte naren van vijftien Europese landen, le den van het secretariaat van de OEES te Parijs, hebben meer dan 900.000 fr. bijeengebracht om de slachtoffers van de overstromingsramp in de OEES-lan- den te helpen. Inwoners van het district „Holland Marsh" in Canada hebben een twintig jaar oude schuld afgelost door 10.000 dollar bijeen te brengen voor hulpver lening aan hun vroegere landgenoten. Twintig jaar geleden, tijdens de crisis, hebben Nederlanders er toe bijgedragen hun vroegere landgenoten in Canada in staat te stellen het land te kopen dat bekend staat als „Holland Marsh". Ge neral Mc. Auliffe, voormalig comman dant van de 101ste Amerikaanse divisie parachutisten tijdens de campagne in Nederland, heeft ambassadeur Van Roijen een cheque van 9.120 dollar ter hand gesteld (Van onze parlementaire redacteur) Minister v. d. Kieft heeft zijn oud- collega's-senatoren gisteren niet aan stonds willen antwoorden op wat zij over zijn begroting van Financiën te. zeggen hadden. Het is zeer goed mo-' gelijk dat hij hun opmerkingen eerst uitvoerig wil bestuderen. Mogelijk neemt hij dan Dinsdag de gelegenheid te baat om iets bekend te maken over de langverwachte maatregelen in ver band met de werkloosheidsbestrijding en de huurverhoging. De senaat heeft hem er vandaag weer eens aan herin nerd dat men zich nog altijd zorgen maakt over de manier waarop de overheid op eigen houtje reeds bezig is de werkloosheid aan te pakken. Mr. Teulings nam de draad van zijn be- Volgens een katholieke woordvoerder te Hongkong zullen de vijf missionaris sen, die onlangs door de Chinese com munisten te Tientsin tot gevangenis straffen werden veroordeeld, worden uitgewezen. Zoals wij gisteren reeds berichtten, bevond zich onder de vijf veroordeelde priesters de Nederlandse pater Her mans, die tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens „spionnage". Volgens een dagblad uit Tientsin, dat gisteren te Hongkong is ontvangen, werden tegelijk met de missionarissen acht Chinezen veroordeeld tot gevange nisstraffen variërend van drie tot twaalf jaar. Voorts werden 55 andere Chinese beklaagden onder „openbaar toezicht" gesteld, omdat zij weigerden hun schuld te bekennen, aldus het blad. Woensdagavond is uit het Noordhol lands Kanaal te Alkmaar het stoffelijk overschot opgehaald van de 73-jarige logementbewoner W, F. Luksen, die sinds 31 Januari vermist werd. De man is vermoedelijk door de storm van 31 Januari te water geraakt. Een bijzonder fraaie luchtfoto van de terreinen der Internationale Bloementen toonstelling Flora 1953 te Heemstede. Men ziet duidelijk dat de opbouw al bijna voltooid is. Links boven de erehal om ringd door de winkelgalerijen. Daarach ter de kassen voor de vijf binnenexpo- sities. Rechts de toren met klokkenspel, en op de voorgrond een klein gedeelte van de tuinaanleg. Het wachten is nu op het ontluiken der millioenen bollen. De spaarbanken, aangesloten bjj de Nederl. Spaarbankbond, hebben in Januari een overschot behaald van f 20.940.844. Inleg en terugbetaling be liepen resp. f 63.169.760 en f 42.228.916. Bij de niet aangesloten alg. spaarbanken is een spaaroverschot bereikt van f 1,192.886 en bij de bankspaarbanken van f 1.031.196. Bij al deze spaarinstel- lingen is dus in Januari niet minder dan ruim f 23 meer ingelegd dan terug betaald. (Zoals bekend was bij de Rijks postspaarbank vorige maand per saldo f 8 millioen gespaard). De Nederl. Spaarbankbond tekent bij dit alles aan dat, ofschoon de eerste maand van het jaar telkenmale bijzon der gunstig pleegt te zijn, het spaarbe- drag ditmaal wel uitzonderlijk hoog is en nimmer te voren bereikt. Prinses Marijke ontving Woensdag op haar zesde verjaardag uit de Verenigde Staten een verjaardagskaartje van een Amerikaans meisje, dat even oud als zij is en waarin een dollar gevouwen was. „Wilt u dit bestemmen voor de wa tersnood in Nederland?" was er bij ge schreven. Zo komen er dagelijks tien tallen brieven op Soestdijk gericht aan de Koningin, met giften voor de ramp. Kleine bedragen vaak, zoals de 100 francs van een weduwe uit Frankrijk, die dit bedrag van haar zeer kleine pensioen afstond, giften ook van gro tere omvang zoals een chèque van 10.000 lire uit Italië en 5.000 dollar van een Amerikaan. Alle worden doorgezon den naar het Nationaal Rampenfonds. Overweld'_end is de belangstelling die de Koninklijke rilie in deze dagen uit het buitenland ontvangt. Men stuurt naar „De Koningin der Nederlanden", de personifi- ring van Nederland in de wereld; particu lieren uit Engeland, Italië, Duitsland, Zuid- Advertentie bevordert mede een snelle genezing Uitte5,gedood, terwijl de vijf andere a't <30esen' ander wie een dame, allen tü^6" O ^Ware verwündingen opliepen. wVaIlip ru'ijkse ambulance-auto die v'^ter- Passeerde en enkele Wegen- >Qhe,bben eerste hulp verleend, t\'R„Sdga*tï,,s-achtoffers naar het Groot- 6at RrPlS De11 Bosch vervoerd hJ. atidZ„, t Politie-onderzoek wees uit, zware mist beide auto's en hebben gereden. 18 „Als regel is hij heel punctueel, half tien." zei Pratt. Eldrick keek op zijn horloge, toen weer naar zijn klerk. „Heb je me gisteren niet wat geld ge geven?" vroeg hij. „Vier honderd negen en dertig gulden," zei Pratt, zonder haperen. „Het was Thompson's rekening, hij heeft ze giste ren voldaan." Eldrick scheen nog meer uit zijn hu meur te geraken. „Wel, het feit is," zei hij, „dat ik van plan was het jou te geven om weg te sluiten, maar ik ben niet meer. terug ge weest. En nuis het weg." Pratt deed alsof hij verbaasd was en onaangenaam getroffen. Eldrick opende de lade en wees erin. „Ik legde het daar neer," verklaarde hij. „Ja, ik weet wel, het was heel slor dig van me, maar zó iets is me nog nooit gebeurd, 't Is berPratt. Het geld is weg." Een beetje gehaast had Pratt de stuk ken en papieren in de la doorgezocht, nu schudde hij het hoofd, en profiteerde van zijn bijzondere voorrechten als oud ste en meest vertrouwde bediende om te zeggen: „Ik heb u wel meer gewaarschuwd, mijnheer, dat het niet voorzichtig was om zoveel geld te laten liggen. Als het nu maar uw gewoonte was geweest om het mij iedere avond te laten wegslui tenen ook het chèqueboekje dan „Ja, ja," zei Eldrick spijtig. „Het was niet correct van mij, ik ben nu eenmaal slordig, dat weet ik wel Nu werd hij in de rede gevallen door Pratt, die het chèqueboekje doorblader de. „Er zijn ook nog een paar blaneo chèques uitgescheurd," riep hij uit. „Drie, helemaal aan het einde." Dit scheen Eldrick intens te hinderen, en hij gebruikte een krachtterm. Even nam hij het geschonden chèqueboekje in de hand. dan wierp hij het weer in de la. Half smekend, half vertrouwelijk keerde hij zich tot zijn klerk. „Pratt," zei hij. „Pratt, spreek er niet over. Zeg ej vooral niets over tegen Pascoe. Het is mijn mijn schuld. Ik moet die vierhonderd pop bijpassen. Ik ben bang, dat dit het werk is van Parrawhite. Ik kan je nu wel zeggen, dat hij al in moeilijkheden was geweest, voor hij hier kwam. Ik wilde hem nog eens een kans geven. Jaren geleden had ik hem gekend. Ik dacht dat hij nu wel op de goede weg zou blijven, maar ik vrees dat hij weer voor de bekoring is gezwicht. Misschien heeft hij gezien dat ik dat geld liet slin geren. Was hij gisteravond nog in mijn kamer?" Pratt wees op een stuk, dat op Eldrick's lessenaar lag. „Hij is dit voor u komen brengen, om door te zien," zei hij. „Hij was hier alleeneen paar minuten denk ik." Al deze leugens kwamen vlot en zon der aarzelen over Pratt's lippen. El drick slikte ze, een voor een. Hij knikte. „Mijn schuld," zei hij. „Helemaal mijn schuld. Luister eens, je moet het secuur stil houden. En weet je soms, waar Par rawhite woonde?" „Ik niet," antwoordde Pratt. „Mis schien een van de anderen." „Vraag hen eens, maar ongemerkt," ging Eldrick voort, „Dan, onder een of ander voorwendsel, ga je uit, ga maar ergens papieren heen brengén of zo iets. Probeer dan eens uit te vissen of hij soms zijn kamers heeft opgezegd. Ik ik wil er liever de politie buiten houden Hij is een fatsoenlijke vent geweest Pratt. Kijk maar eens, wat je te weten kunt komen. Denk er om, on der strikte geheimhouding. Ik wil niet hebben, dat het bekend wordt." Toen Pratt daarna uitging, had hij wel kunnen dansen van plezier. Er zou dus helemaal geen navraag naar Par rawhite gedaan worden en ook geen vervolging ingesteld. Eldrick nam aan, dat hij hem bestolen had en er met de buit van door was gegaan. Niemand zou ooit meer iets van Parrawhite horen, zijn naam zou gewoon niet meer ge- genoemd worden. Dat was een buiten gewone meevaller voor hem. Ieder spoor van berouw of spijt was hij al kwijt. Zou hij treuren, omdat hij een medemens had vermoord? De schurk had getracht hem te doden, waarschijn lijk omdat hij meende, dat Pratt het testament bij zich had. Het was dus een geval van zelfverdediging geweest, het was volstrekt niet zijn plan geweest een moord te doen. Neen, alles kwam schit terend uit. Parrawhite's ongunstig ver leden, Eldrick's slordigheid en verlan gen om de zaak in de doofpot te stoppen, alles paste fijn samen. Van nu af zou het zijn alsof Parrawhite nooit bestaan had. Dat het lijk ontdekt zou worden, daar was Pratt niet in het minst be vreesd voor. Er was al sprake van dat de gezondheidsdienst de poelen stil staand water zou opruimen door ze te dempen. Zelfs als het lijk gevonden werd, wat dan? Dan was de uitleg nog eenvoudig. De dief was op zijn beurt weer beroofd, waarschijnlijk door de lieden waarmee hij gedronken had. Die hadden hem vermoord en het lijk ge plunderd op de koop toe; op hem zou geen verdenking vallen. Hij had niets te vrezen. Niets. Voor de vorm liep hij even aan bij de vrouw waar Parrawhite zijn kamers had gehad. Sinds de vorige ochtend had zij niets van hem vernomen. De vrouw in het armelijke huisje zei, dat Par rawhite zoals altijd was wegegaan, hij had verder niets van zich laten horen. Pratt wilde zoveel te weten komen als hij kon, en vroeg of hij veel meubelen had, en veel koffers had achtergelaten. Zoals hij verwachtte was het een arm zalig boeltje, maar één pak kleren en verder niet veel. „Is er iets aan de hand?" vroeg de kostjuffrouw. „Komt u van waar hij zijn werk had? „Juist", zei Pratt. „Hij is vanmorgen niet komen opdagen, wij denken dat hij met de Noorderzon vertrokken is. Heeft hij nog schuld bij u?" „Neen, niet veel," was haar antwoord. „Met een gulden of zes is het betaald." Pratt gaf haar een tientje, niet uit consideratie voor Parrawhite's goede naam, maar om te voorkomen, dat zij naar het kantoor zou gaan, „Nou, ik denk, dat je hem niet meer zien zal", zei hij. „En ook, dat je er geen spijt van zult hebben." Daarmede ging hij weg, maar de vrouw riep hem terug voordat hij een half dozijn passen gedaan had. „Wat moet ik met zijn spullen doen, mijnheer?" vroeg zij. „Wat je wilt", riep hij terug. „Gooi ze voor mijn part bij de vodden," (Wordt vervolgd). Amerika, Frankrijk, Canada, Zwitserland en ook uit ons land schrijven en zenden. Zoals gezegd, kleine bedragen vaak, maar de bijgaande brieven getuigen van een ont roerend medeleven en grote opofferings gezindheid. Brieven van kinderen die hun zakgeld afgestaan hebben, van Nederlan ders die tientallen jaren geleden reeds ge ëmigreerd zijn en thans eigenlijk nog maar één adres in Nederland kennen. „Koningin Juliana, Nederland". Het medeleven is groot en de postbe stelling op Soestdijk accentueert, hoe ook voor het buitenland het Koninklijk Huis en Nederland niet zonder elkaar te den ken zijn. De zesjarige prinses Marijke werd gistermorgen door haar moeder uit de kleuterklas op Soestdijk gehaald om hef cadeau in ontvangst te nemen dat een deputatie van de verbindingsgroep van de Koninklijke Landmacht onder leiding van majoor A. H. Mohr, ten pa- leize kwam aanbieden. Het was een prachtige miniatuurspeeltuin. Het prin sesje was enthousiast en begon direct aan de knopjes te draaien. Niet alleen zij vond het prachtig, ook Prins Bern- hard was vol belangstelling, zozeer dat hij zei; „Dit is eigenlijk niet voor kin deren, maar voor ons," Er werden voorts cadeautjes en hon derden brieven met gelukwensen op het paleis Soestdijk bezorgd. Ook kwam er bezoek van de beide peten van de prin ses, mevr. Bos en de heer Wiltens. De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" is Woensdag in de aan de Adriatische Zee gelegen Joegoslavische haven Split aangekomen. De „Piet Hein" is het eerste Nederlandse oorlogsschip, dat een bezoek aan Joegoslavië brengt. De opvarenden van de „Piet Hein" zullen inrichtingen der Joegoslavische marine bezoeken en een voorstelling van de Zuidslavische opera en door de burgers van Split georganiseerde feeste lijke ontvangsten bijwonen. toog van enige weken geleden weer op en bracht in herinnering dat de katholieike fractie zich vooral zorgen maakt over de structurele werkloos heid, en de bestrijding daarvan die b 1 ij v e n d e werkgelegenheid moet scheppen voor onze jaarlijks groeien de beroepsbevolking. In dit verband ging hij wat dieper in op de situatie die door de watersnood is ontstaan. De problemen werkgelegenheid, huur verhoging en financiering van het herstel in verband met de ramp moet men in onderling verband be zien. De regering kan zich er dus niet zonder meer van afmaken door haar plannen tot verlichting van de belas tingen nu op de lange baan te schui ven, zoals dr. Drees in het vooruit zicht heeft gesteld. Werkgelegenheid en rampfinanciering moeten nauw verbonden worden. In Zeeland vindt de regering namelijk een werkgelegenheidsobject bij uitstek, waarvoor allerlei andere projecten moe ten wijken. Mr. Teulings herinnerde er tevens aan dat door het aanwenden van gelden uit het staatsbudget voor het herstelplan de bestrijding van de con juncturele werkloosheid tevens een goed middel wordt om inflatie tegen te gaan wanneer een deel van de tegenwaarde rekening der Marshallhulp zou worden gedeblokkeerd. Is het gewenst boven dien nog met een staatsregeling te ko men, dan late de regering het psycholo gische moment niet voorbij gaan. De katholieke senator was verder weinig te spreken over bepaalde fiscale maat regelen zoals de afwijzing van vrijstel ling van een primair dividend, waarbij de bestrijding van de structurele werk loosheid al evenmin bevorderd wordt. Hij rekende de regering voor dat zij met die fiscale druk niet alleen het bedrijfsleven maar ook zichzelf in de vingers snijdt, omdat de investeringen en dus ook de productie erdoor worden belemmerd. De heer Hellema (AR) heeft mr. Teulings bij dit fiscale aspect van zijn betoog gesteund. Hij noemde de com- missarissenbelasting een fiscale maat regel. waarbij de rechtvaardigheid uit het oog wordt verloren. Een geheel ander geluid liet de heer v. Tilburg (PvdA) horen, die ons land met België vergeleek, waar reeds een belasting verhoging is aangekondigd ter finan ciering van de watersnoodschade. Hij nam het voorts op voor de afwikkeling van de oorlogsschade in de publiek rechtelijke sector en zag geen werk- object van enige betekenis in de her bouw van de noodgebieden, omdat daar op de eerste plaats geschoolde krach ten nodig zijn. Prof. Molenaar (WD) meende dat ook de belasting op extra winsten dient te worden afgeschaft. Als middel ter financiering van het herstel beval hij een emissie van een nationale lening ten sterkste aan. De Amerikaanse regering heeft Woens dag de prijsbeheersing voor een groot aantal artikelen en diensten, onder meer voor melk en boter en andere zuivel producten, opgeheven. Ook de prijsbe heersing voor margarine is komen te vervallen. Hieronder volgt de dertiende lijst van slachtoffers van de watersnood: HALSTEREN geborgen en geïdentificeerd: Van den Berg, Johannes Adrianus Anto- nius, geb. 11.2.03 te Halsteren, laatste adres: B 47; Rampart, Laurentius Marinus Cor nells, geb. 22,1.17 te Halsteren, laatste adres: B 113; Roks, Petronella Maria Elisabeth, geb. 28.4.37, laatste adres: B 338; Paulus. Cornells, geb. 14.10.45, laatste adres: B 329; Van Meer, Simon, geb. 31.5.04 te Halsteren, laatste adres: B 337. KORTGENE: Geborgen: Verburg, Leen- dert, geb. 20,4.31, te Kortgene, laatste adres: Torendijk 371. NIEUWE TONGE. Geborgen: Van Balen, Cornells J„ geb. 6.10.40, laatste adres: Klinkerl. weg 35; Van Balen, Jan, geb. 22.2,05, echtgenoot van T. P. van Weenen, laatste adres: Klinkerl. weg 35; Van Er- kel, Adrianus. geb. 3.5.49. laatste adres: Battenoordsedijk 24. NIEUW VOSSEMEER. Geborgen en ge ïdentificeerd: Meeus, Laurina, geb. 30.10.23 te Nieuw Vossemeer, laatste adres: Faar- denhoek 369; Van Dijk, Paulina, geb. 10.1.66, weduwe van Marinus Barend v. d. Male, laatste adres: Pelsendijk 330. STAVENISSE, geborgen en geïdentifi ceerd: Wesdorp, Petronella, geb. 29.10.77 te Stavenisse, echtgenote van Marinus Oost- dijk, laatste adres: Kerkstraat A 345.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3