Brand aan het Marcelis- vaar Geslaagde première van Lente-show Derde H.O.V.-concert voor scholieren Het schetsontwerp voor bouw van 42 woningen deze week klaar Critiek op trage werkwijze van planologische dienst E s; - fö Het treintje door Lichtstad Goed gedragen kleding is een uiting van beschaving Van ernst naar luim POPPE DAMAVE EXPOSEERT BIJ LEFFELAAR KACHELPIJP WAS OVERVERHIT Brutale dief in arrest BEGRAAFPLAATS TE ZANDVOORT Tien voor Haarlemse maatkleermakers Installatie pastoor G. Alkemade SMIT VAN RIJSBERGEN Éi§IS HEEMSTEEDSE BEGROTING 1953 Douche-cellen in oudere arbeiderswoningen Vallen radioprogramma 's onder Auteurswet Pleidooien voor Hoge Raad Amerikaanse resolutie 4 MAAL H.B.S. 8# Ruimtelijkheid motief tot vernieuwing VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 MËÈM Geen gunstig advies van Verkeerspolitie Ook een „lift" heeft hem niet kunnen redden EERBIED VOOR DE HERTENKAMP Burgerlijke Stand Bij uitbreiding 1/5 deel voor katholieken Het nieuwe gebouw Prov. Waterstaat R.K. LEESZAAL Geslaagd Uniformen voor Land-, Zee- en Luchtmacht Aanrijding Waterstanden PAGINA DE OMVORMING VAN DE H.O.V. „Gelukkig voorbeeld van intercomm. financiering" Overstroming West-Europa Exemplaren voor voorzitters Eerste en Tweede Kamer Botsing tussen twee auto's Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Beurs van New York !®SiH Gistermiddag omstreeks half een werd er brand ontdekt in een perceel aan het Marcelisvaartpad, toebehorende aan familie J. P. Bos, tussen de Ramp laan en Lorentzkade. Aanvankelijk liet de brand zich nogal ernstig aanzien door de enorme rook ontwikkeling. De brand is ontstaan in de woonkamer, vermoedelijk door over verhitting van de kachelpijp, waardoor het plafond vlam vatte. Op de zolde ring boven het plafond lag een grote hoeveelheid bloembollen opgeslagen, waarvan er velen verloren gingen. Toen wij dezer dagen aan hoofdin specteur I. Brauckmann van de Haar lemse Verkeerspolitie vroegen, welke zijn bevindingen waren tijdens de proefrit van het nu wel bekende „treintje" door de binnenstad, ant woordde hij heel diplomatiek: „Precies als wij gedacht hadden". Wetend, dat de verkeerspolitie reeds in den beginne niet bijzonder enthousiast gestemd was ever de trein-plannen van het Comité- Lichtstad, omdat de smalle straten van de binnenstad dan nog meer verkeers problemen zouden opleveren, valt het niet moeilijk hier een conclusie te trek ken. Het is tenminste wel zeker, dat aan het college van B. en W. een on gunstig advies is uitgebracht. Daarmede zou dan een van de allerpleizierigste attracties van de baan zijn. Weliswaar wordt overwogen om de exploitant te bewegen op een andere route te gaan rijden, maar voorzover ons bekend, zouden dan van de verlichte straten alleen de Zijlstraat en de Grote Markt worden „aangedaan". In plaats van Noord-Zuid zou de route meer West- Oost komen te liggen. In dat geval ach ten wij het „treintje" volkomen zinloos, omdat er ieder attractief element aan ontnomen wordt. Dan zou het nog beter aanbeveling verdienen om te overwegen de route van Dreefzicht naar Frans Halsplein on gewijzigd te handhaven, maar de terug tocht zodanig te maken, dat het treintje komend uit de Kruisstraat de Smede- straat inrijdt en dan via de Grote Markt koers zet door de Zijlstraat naar de Wilhelminastraat. De verkeerspolitie v/eet dan, dat zij van haar grootste zor genkinderen (Koningstraat en Gier straat) bevrijd is, terwijl de liefhebber toch ruimschoots de gelegenheid krijgt de verlichte binnenstad per trein te be zichtigen en te bewonderen. De Haarlemse recherche heeft gister middag nabij Halfweg gearresteerd de 37-jarige J. J. P. v. Z., machinaal hout bewerker, zonder vaste verblijf- of woonplaats. De man had enige ogenblikken te voren een bezoek gebracht aan een groot kledingmagazijn aan de Korte Veerstraat. Op een gegeven ogenblik zagen twee verkoopsters dat de man uit een der vakken een imitatie oud-Hollandse wanddoek wegnam en deze fluks onder zijn kleren verborg. Direct waarschuw den zij een der chefs. De man, die in tussen lont had geroken, verliet ijlings de zaak en spoedde zich in de richting van de Amsterdamse buurt. Twee chefs, van wie een inmiddels de politie tele fonisch had gealarmeerd, achtervolgde onopgemerkt de dief om te zien waar hij heen wilde gaan. Op de Amster damsevaart aangekomen bemerkten zij dat de man een heel eind verder stond te liften. Voordat zij de gelegenheid hadden hem in te halen kreeg de man een lift en reed er vandoor. Recher cheurs, die eveneens met de radiowagen er op uit waren gegaan, haalden de auto met de dief nabij Halfweg in. Zij sommeerden de bestuurder te stoppen en arresteerden de man. De wanddoek was niet meer in zijn bezit. Volgens zijn verklaring zou hij de doek op een braakliggend terrein aan de Amster damsevaart hebben weggegooid. Thans zit de man in een cel op het bureau ingesloten. Het komt nog meermalen voor aat schapen en herten in de hertenkamp worden vergiftigd door het eten van ondeugdelijk voedsel. Dit jaar stierf reeds een schaap, ter wijl een hert ernstig ziek is. Het publiek wordt dringend verzocht geen beschimmeld brood, papieren zak ken, krantenpapier, enz. aan het vee te geven en niet alleen te voederen met deugdelijk brood, doch ook met aard appelschillen, appels of appelschillen, koolbladeren, wortelen en dergelijke. GEBOREN: G. J. C. Kamstra—Tille- mans, A. de SmidtLuke, M. A. W. KosterLos, M. J. KamerDerksen, M. H. RomeijnCrosse, M. van der Pol Leunk, A. DijkstraMeinhold, allen een zoon; C. R. KramerHankel, C. M. Hooger- vorstWeijers, 2 d„ C. M. Peetoom van Vugt, H. P. Suidgeestvan Maris, J. M. Hiegentlichvan Coevordên allen een dochter. GETROUWD: K. W. Kaat en H. L. Weimar. J. G. van Baak en M. E. de Mijttenaere. OVERLEDEN: W. Boon, 57 jr., Raaks; J. B. van MourikLoode, 62 jr., Gast- huisvest; A. A. J. Piek, 75 jr., Gen. Cronjéstraat; E. J. van Steen, 75 jr., Gasthuisvest. Wegens de smalheid van het pad en mede doordat zij door het rulle zand moesten, viel het voor de brandweer lieden niet mee spoedig ter plaatse te zijn. De wagen zakte net, voordat zij bij de plaats van het onheil was, diep In de modder. Met man en macht trachtte men toen de weggezakte brandweer wagen wederom op het goede pad te krijgen. Korte tijd daarna kon met twee stralen op de waterleiding het vuur worden geblust. Behalve voor de bloembollen is de heer Bos tegen brand schade verzekerd. Ultimo Januari 1953 waren op de Al gemene Begraafplaats aan de Noorder duinweg te Zandvoort nog beschikbaar 454 grafruimten. Waar de laatste jaren gemiddeld 30 a 40 grafruimten per jaar worden uitgegeven en verwacht kan worden, dat dit aantal als gevolg van de stijging van het inwonertal langza merhand zal toenemen, kan worden aangenomen, dat over ca. 10 jaar geen ongebruikte grafruimte meer aanwezig zal zijn. Het lijkt B. en W. nodig tijdig voor bereidende maatregelen voor uitbrei ding van de begraafplaats te nemen. Het moet immers wenselijk worden geoor deeld de noodzakelijke uitbreiding van de begraafplaats enkele jaren vóór haar ingebruikneming gereed te hebben, op dat de aan te brengen beplanting alsdan enigermate volgroeid zal zijn. Voorts heeft het R.K. kerkbestuur medegedeeld, dat wellicht over enige jaren ook voor het begraven van Rooms Katholieken van de nieuwe begraafplaats gebruik gemaakt zal moeten worden. Genoemd bestuur zal het daarom op prijs stellen, indien bij de uitbreiding van de begraafplaats een gedeelte ter grootte van onge veer 1/5 zal worden bestemd voor het begraven van leden dier kerke lijke gemeente, zulks overeenkomstig het bepaalde in artikel 19 der Be- graafwet. Er bestaan plannen om te komen tot de bouw van een aula op de algemene begraafplaats. Deze zal echter gebouwd moeten worden op de nieuwe uitbrei ding. Voorts zal bij de uitbreiding de Noor derduinweg ten dele komen te verval len. Het zal daarom nodig zijn een nieu we toegangsweg te maken, vanaf de Van Lennepweg langs de Noordzijde van de begraafplaats. Voor de voorbereiding van deze plan nen wordt een crediet van 6500 ge vraagd. De grote zaal van het Krelagehuis is niet zo gemakkelijk gezellig te maken, waartoe ze ook niet gebouwd is, want ze is een tempel van Mercurius. Toch heeft de showcommissie van de Geza menlijke Haarlemse Kleermakersbon den het klaar weten te spelen er een ruimte van te maken, die enige intimi teit beiit, met behulp van veel voor jaarsbloemen en een drapering, die even ijl als vrolijk was. Donderdag middag is daar de eerste show gegeven, die vooral de aandacht trok door de samenwerking van zovele kleermake rijen en middenstandszaken in de stad en de bekoring, die van maatkleding uitgaat. Vooraleer de eerste mannequin het festijn van goede smaak en charme opende, sprak jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophan del voor Haarlem en omstreken, een kort woord met de van hem bekende geestige omlijsting. Op het lange podium en onder de vele lichtpunten bewogen zich daarna de dames en heren, die de trots van de kleermaker en de roem van de Haute Couture toonden. Uit een spiksplinter nieuwe auto stapte een gezelschap, dat naar de paardenrennen op weg was, natuurlijk in onberispelijk zittende costuums. Dat onberispelijke werd ge demonstreerd zowel door de beroeps mannequins als door de dames, die de showgang niet gewend zijn en heren, die in de bedaardheid van het lopen en wat natuurlijke nonchalance een aan vaardbare houding vonden. De jongen in het sportcostuum met plusfour, de heer in jacquet, de lui tenant ter zee in avondbaadje, de com modore van de grote vaart, en de jagers van de jachtstoet trokken even veel aandacht als de wandelaar in een zeer mooi gesneden demi saison (blau we Shetland) of in het grijze costuum met een brutaal fantasievest. Zij droe gen hoeden deze heren en schoenen, die onze voorouders niet gewaardeerd zouden hebben, maar die er toe bijdra gen, dat de heren der schepping tegen woordig wat fleuriger flaneren. Vraagt men ons wat bij de dames de meeste aandacht verdiende, dan was het de demonstratie van maatkleding voor zwaardere figuren. Daardoor werd duidelijk gedemonstreerd, hoezeer de juiste kleding ten allen tijde de dame maakt. Beige is deze zomer de mode- tint, vooral voor mantelcostuums. De combinatie is misschien wat opzichtig, maar een rood hoedje, rode hand schoenen en een rood tasje maken daarbij o.a. een fantastisch geheel. De klassieke platte plooi handhaaft zich nog steeds in de rokken-, de aange knipte mouw zowel in de jas als in de japon blijft favoriet. De hoedjes zijn over het algemeen klein, geklemd óp het hoofd, maar de coiffure grotendeels vrijlatend. Er werden, buiten de sport - kleding natuurlijk, opvallend veel schoenen met hoge hakken gedragen, wat veel gracieuzer staat. Een jonge mannequin toonde een uit gebreide collectie sport- en strandjur- ken, een opvallend vlot zeilcostuum en een gestreepte zonne-complet met bolero. Frisse streepjes zijn weer in de mode, evenals de dessins met grote of kleine nopjes. De firma Ascot zorgde voor een fraaie show van haute couture, met als bij zonderheid het ontwerp „Ouverture" van de modekoning Jacq. Fath, een nauwsluitende zwarte avondjapon met een bloe^ientros bii de linkerheup en een Russische sabelbont ter complete ring. De uitgebreide bruidsstoet, nu eens compleet door de aanwezigheid van de bruigom in uniform, ging iets te snel voorbij, maar intussen konden wij wel constateren, dat de stemmigheid meer in de kleding van de heren dan van d? dames schuilt. Het is ons niet mogelijk de meer dan 120 modellen van zeer uiteenlopende Ged. Staten van Noord-Holland heb ben ten aanzien van dè huisvesting van de Provinciale Waterstaat medegedeeld, dat veel overleg nodig is voor het op trekken van een gebouw in de turn van de Provinciale Griffie. Het ontwerp van de architect, die opdracht kreeg om een plan te maken,- komt binnenkort bij het college in behandeling, waarna eventueel mededelingen aan de Staten kunnen worden gedaan. firma's te bespreken. Wel dienen wij nog iets te vermelden over de Interes sante modellen tassen, o.a. in minia tuur parapluie-model. De fraaie en in genieus bedachte tas met binnen en buiten verlichting, welke aan Koningin Elizabeth van Engeland zal worden aangeboden, had van de hele show wel het meeste bekijks. Men zal ze binnen kort ook in de winkels kunnen be wonderen, zij het in minder kostbare uitvoering. Met reden mag deze goed voorbe reide en zeer smaakvol verzorgde de monstratie geslaagd genoemd worden. Het publiek nu eens niet alleen da mes heeft liet sprookje van de mo deshow kunnen koppelen aan het be grip, dat goed gedragen kleding een uiting van beschaving is, dat ieder zich die beschaving eigen kan maken en dat de juiste accessoires de persoonlijkheid vergroten. FILMS: Rembrandt: „Botsende hartstochten" (Clash by Night). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toegang: 18 jaar. Cinema Palace: Prolongeert (tweede week) „The Greatest Show on Earth". In technicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Zaterdag en Zondag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. Luxor: Prolongeert (5e week) „Don Ca- jnillo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Lido-Theater: „Storm over Malakka" (The Planter's Wife). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toegang: 14 jaar. City: „FBI Girl". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 18 jaar. Spaarne: „Misdaad N.V.". Tijden: dage lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 18 jaar. Minerva-Theater: Vrijdag 20 t/m Maan dag 23 Februari: „Het verborgen leven van Walter Mitty" (The Secret Life of Walter Mitty). Tijden: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9.15 uur. Zaterdag 21 Februari, 3 uur: Volksmu ziekschool: Openbare les. Vrijdag 20 Februari Gem. Concertgebouw: Piano-avond door Alfred Cortot, 8 uur. Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Jo- han Kaart: „Parijs 1890", 8 uur. Frans Halsmuseum: Dr. C. van Rysinge: „Ontstaan, bloei en verval van het Neder landse landschap", 8 uur. Zaterdag 21 Februari Stadsschouwburg: „De Nederlandse Come- dië: „De bezoeker en „Odysseus weent" (ber.), 7.30 uur. Vanavond om half 8 zal de nieuwe pastoor van Aerdenhout-Bentveld, de zeereerw. heer G. Alkemade, in de pa rochiekerk van St. Antonius worden ge ïnstalleerd. Deken J. J. A. Kuilman zal de installatie verrichten. H. Alma: Carmen zonder make-up. Vrijmoedig verhaal over een vreemde reis door het Spanje van heden. A. Gheerbrant: Wereld zonder blanken. De expeditie naar de onbekende gebieden van Orinoco en Amazone. H. Helfritz: Chili in de schaduw van het Andes-ge- bergte. M. Herzog: De Annapurna ex peditie. De eerste top van 8000 m. in de Himalaja bedwongen. W. Junge: Jungle dokter. Mijn zwarte patiënten werden mijn vrienden. A. Lodewyckx: Nieuw- Zeeland, een Eden in de Zuidzee. H. von Meiss-Teuffen: Met onbekende be stemming. Avontuurlijke zwerftochten langs ongebaande wegen. G. Monnink: Met fiets en tent naar de Oriënt. W. Müller: Sahib hai! Avonturen in het wonderland der heilige rivieren. H.Pet- terson: Met de Albatross op diepzee expeditie. Mary Pos: Zuid-Amerika: Brazilië, Argentinië, Chili. T. Schilling: Tijgermensen van Anai. Jacht op grof wild. H. Vencken: Tussen oerwouden en vulkanen. De evenaar langs van Léopoldville tot Mombasa. Voor het praktijkdiploma Boekhouden zijn de volgende candidaten geslaagd: A. Aalsma, C. v. d. Burg» F. Goosens, J. Go- zeling, K. Gozeling, B. Commissaris, C. de Mol, B. Moors en H. Swart. Advertentie UNIFORMEN voor de KOOPVAARDIJ. WITTE EN KHAKI TROPENKLEDING. UNIFORM-SPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 TELEF. 16963 ,4 Het scholieren-concert ving ditmaal zeer gewichtig aan. Dirigent Adam had namelijk als openingsnummer Beetho ven's derde Leonore-ouverture gekozen. Een klein groepje grote scholieren was van de ernst hiervan blijkbaar niet doordrongen, want bij het verschijnen van de dirigent applaudisseerde en lachte het zeer luidruchtig. Een ometan- der wees zeer terecht op het ongepaste hiervan. Dit trof doel. Het viel ons mede dat er verder zo veel aandacht voor de verklaring van de handeling en voor de verklaring van de ze ouverture werd getoond. De dirigent gaf eerst een oyerzicht van de hoofd personen, die in het drama optreden. Vervolgens liet hij de voornaamste thema's en het trompet-, tevens be vrij- dingosignaal, in het bijzonder ook het indrukwekkende fragment: de Klaag zang van Floristan, afzonderlijk horen, laatstgenoemde in de mooi klinken de combinatie van twee clarinetten en twee fagotten. Daarna ging het werk (beter sym- phonisch gedicht dan een ouverture ge noemd vanwege de samenvatting van de hoofdmomenten uit het gehele dra ma), in zijn geheel en wel hoogst klank rijk en met de vereiste spanning. De niet dikwerf gespeelde Symphonic van Haydn N 88 kreeg een stijlvolle en karakteristieke vertolking. In de hoek- delen kreeg men van fijn-sprankelend, in het Largo van stemmingsvol en in het Menuet van charmant spel te ge nieten. Te voren had dirigent Adam op het volksliederachtig karakter van Haydn's muziek en enkele détails, o.a. het va riëren van de hoofdmelodie uit het Largo, gewezen. Als slotnummer was er een compositie van een Nederlander: Fantasie over „In een blauw geruite kiel" voor pianosolo door de componist en orkest van Hans Osieck. Deze jonge componist heeft vooral naam verworven met twee Concertino's voor piano en orkest en een „Divertimento" voor orkest, die getuigen van goed vakmanschap inzake bouw en orkestratie) bovendien en niet het minst van zuivere inspiratie, al is zijn werk niet altoos diepzinnig, wél steeds hoogst onderhoudend van aard. De dirigent gaf vooraf een verklaring van het vrije aanwenden en variëren van het gekozen lied ter verkrijging van voldoende contrastwerking en liet dit even apart in de solo- en orkestpar tij, o.a. motieven door trompet en schuiftrombone, horen. Daarna werd h-ri een vraaggesprek tussen dirigent en componist over het ontstaan van een dusdanig werk. Hans Osieck maakte ter verduidelij king een vergelijking met een ontwerp door een architect: primo een globale constructie, daarna het détailwerk, Alles eerst schetsmatig, dan meer de afwer king. Wellicht door de goede inleiding, de bekendheid met het lied en rake typering door het orkest en de solist verkreeg de Fantasie aller gespannen aandacht en werd ze met geestdrift ontvangen. Als gevolg hiervan schonk de compo nist nog een welkom toegiftje: een „Spaans babbeltje" voor pianosolo. Dit sloeg niet minder in, misschien al reeds door het pikant rhythme! Er heerste stemming in de zaal, ook al was de aanblik van het podium (zon der palmen) niet zo animerend als ge woonlijk!- w. K. Donderdagmorgen omstreeks half 9 had op de Kleverlaan nabij de spoor wegovergang een aanrijding plaats tus sen een militaire vrachtwagen en een wielrijder. De 17-jarige C. v. H. wilde twee fiet sers, die voor hem reden in de richting Bloemendaal, passeren, juist op het mo ment dat de vrachtauto achter hem naderde en eveneens wilde passeren. Vermoedelijk is C. v. H. met de auto of de buitenste wielrijder in aanraking gekomen, zodat hij kwam te vallen. Een der wielen van de vrachtwagen kwam over de beide benen van het slachtoffer, zodat hij zijn beide dijbenen brak. Per ziekenauto werd hij naar het Marine-hospitaal vervoerd- Zaterdag 21 Februari Hoog water: 9.08 u. en 21.44 u. Laag water: 4.32 u. en 17.02 u. In tegenstelling met de begrotingszittingen van de Haarlemse gemeenteraad, die ruim zes dagen in beslag namen en in de laatste faze een duister einde vonden in een korte nachtzitting, hebben die van de gemeenteraad van Heemstede nog geen halve etmaal geduurd. De vroede vaderen waren kort maar krachtig in hun woorden. De vier fractie-voorzitters waren in hun algemene beschouwingen zakelijk en punctueel en twee uur na de opening kon wethouder van Houten reeds in eerste instantie antwoorden. In algemene zin kan worden gesproken, dat de raadsleden en het college van B. en W. de woningnood in Heemstede als zeer urgent zien. Al het mogelijke zal moeten worden gedaan om hieraan spoedig een einde te maken. In dit verband werd er nogal critiek geleverd op de trage werkwijze van de pro vinciale planologische dienst, die nog steeds geen definitief streekplan heeft laten zien. Het college van B. en W. zal het er echter niet bij laten zitten en zonodig een oplossing middels Ged. Staten forceren. De heer Zeelenberg (V.V.D.) heeft nog een protest laten horen over het feit, dat er nog al eens wordt geschre ven in de pers over plannen van het college, voordat de raadsleden hiervan kennis hebben kunnen nemen. Na de verkiezingen zal eens onder de ogen moeten worden gezien, of Heemstede een vierde wethouder nodig heeft. Zijn fractie is hiervan een grote voorstand ster. De buitengemeentelijke verhoudin gen en de financieel-economische po sitie van het land, waren de onder werpen van de heer van Bruggen (P.C.), die deze uitvoerig besprak. Hij had geen bewondering voor de ma nier, waarop Haarlem profijt wil gaan trekken van de Flora. Men wil daar, zo ging hij verder, ten koste van de Heemsteedse Middenstand zoveel mo gelijk bezoekers naar „Haarlem Licht stad" trekken. Ten aanzien van de eventuele annexatie-plannen, neerge legd in het laatste deel van het rap port-Ter Veen dat nog niet ver schenen is was zijn standpunt: „Geen man en geen vierkante meter." Nu reeds zal verzet hiertegen dienen te worden gepleegd. De heer Reijnders (Arb.) wilde de fi- hanciële alarmklok niet luiden, immers, ook al sluit de begroting met een tekort van f 75.000, de winsten bijvoorbeeld uit de gemeentelijke bedrijven zijn steeds vorige jaren hoger geweest, dan in de begrotingen was geraamd. Wethouder van Houten (V.V.D.) be treurde het, dat de financiële verhoudin gen tussen Rijk en gemeenten zo lang uitbleef; hierdoor wordt de werkwijze van de gemeente ernstig geschaad. Steeds zal er gestreefd dienen te wor den naar een sluitende begroting, waar bij men geen verkeerde bezuiniging mag toepassen. Mocht de begroting niet slui ten, dan zal in de toekomst hiervoor o.a. een oplossing gezocht worden in het verhogen van de straatbelasting. Deze verhoging zal ongeveer 2'/,% bedragen. Toch is de huidige financiële positie van de gemeente Heemstede echter van dien aard, dat een krachtige stoot kan wor den opgevangen. Ten aanzien van de ziektekostenrege ling voor de ambtenaren, deelde hij me de, dat deze kwestie nog in studie is bij B. en W. Alle facetten, die hieraan ver bonden zijn, zullen nauwkeurig onder de loupe worden genomen; daarna zullen B. en W. hun standpunt ten dienaan gaande bepalen. De wethouder van Openbare Werken, Enige tijd geleden is opgericht de stichting „Het Radioprogramma", die zelfstandig een radioprogramma begon uit te geven. De omroepverenigingen, die beweerden auteursrecht te bezitten op de radioprogramma's, kwamen in rech ten hiertegenop. Zowel te rechtbank te Amsterdam als het gerechtshof aldaar stelden de stichting in het ongelijk. Voor de Hoge Raad zijn thans in cassatie de pleidooien in deze zaak gehouden. Mr. W. Blackstone verdedigde namens de stichting twee cassatiemiddelen. Hij be toogde daarbij o.a. dat de luisteraar een retributie betaalt en daarmede de om roep. Maar wil hij een programma we ten, dan moet hij ook nog eens tien gul den betalen per jaar voor het omroep blad en het lidmaatschap van een om roepvereniging. Om aan deze onbillijk heid een einde te maken, is genoemde Stichting in het leven geroepen. Voorts betoogde pleiter dat de radioprogramma's niet onder de Auteurswet vallen. Voor de omroepverenigingen pleitte mr. C. R. C. Wiickerbeld Bisdom, die de cassa tiemiddelen bestreed. Pleiter achtte de programma's begrepen onder een onder deel van artikel 10 der Auteurswet. De advocaat-generaal, prof. Langemeijer, zal conclusie nemen over veertien da gen. De stichting van het Provinciaal Or kest is besproken in de afdelingen van de Prov. Staten. Op vragen, die gesteld werden, deelde het lid van Ged. Staten mede, dat enkele kleine gemeenten nog niet beslist hebben of te kennen hebben gegeven geen steun te willen verlenen, hetgeen op het totale bedrag niet veel zal uitmaken. Met het oog hierop wordt aan de Staten 5000.extra gevraagd. Van de grote gemeenten moet Alkmaar nog beslissen. Daar Amsterdam het Con certgebouw heeft, blijft dat buiten de berekening, wat niet wegneemt, dat het provinciaal orkest ook daar kan concerteren. Verschillende leden spraken hun waardering en voldoening uit over dit gelukkige voorbeeld van een intercom munale financiering van een culturele instelling. Daarmede is een begin ge maakt en een basis gelegd voor een be tere ondersteuning. Eenstemmig was de commissie voor de verlening van het provinciale subsidie. De ambassadeur van de V. S. in ons land, de heer Selden Chapin, heeft de voorzitters van de Eerste en Tweede Ka mer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, exemplaren aangeboden van een door de Amerikaanse senator Alexander Wiley voorgestelde en door het Congress aangenomen resolutie, waarin medeleven wordt geuit met dé overstromingsrampen in West-Europa. Tijdens de begrotingsde'Sg.tten te Heemstede hebben verschillende raadsleden de afkorting H.B.S. ge bruikt, echter niet uitdrukkelijk bij het hoofdstuk Onderwijs. De heer Van Bruggen P.Cis de inventeur geweest. In zijn algemene beschou wingen gaf hij de wethouder van Financiën, de heer Van Houten, de raad: „Houdt Been Stijf". In eerste instantie beloofde de bewindsman zulks te doen; principieel was hij in deze materie voorstander van „stijve benen." De heer Zegwaard (K.V.P.) tracht te het zieltje van de heer Disselkoen te winnen voor H.B.S. Bij de be sprekingen over het toekennen van studiebeurzen zei dit raadslid: „Heem stede Bevordert Studie." En wethou der Disselkoen loas het daarmee vol komen eens. Driemaal is scheepsrecht, luidt een bekend spreekwoord. De laatste, die de afkorting gebruikte, was de bur gemeester zelf, die na afloop van de besprekingen voldaan zei: „Heemste- de's Begroting is Safe." En toen wij weggingen zeiden wij tot elkaar: „de Heren Boomden Snel." de heer van Lent (K.V.P.)lichtte de moeilijkheden van de woningbouw na der toe. Hij deelde o.a. mede, dat on langs 46 woningen zijn aanbesteed. Ho pelijk nog deze week zullen de wonin gen worden gegund, zodat zij in October kunnen worden opgeleverd. Het schets ontwerp van 42 woningen zal deze week gereed komen. Het betreft hier hoog- bouwwoningen; binnenkort zal hij met de plannen bij de raadsleden komen. Voorts ligt het in de bedoeling een aantal woningen onbewoonbaar te ver klaren, deze af te breken en er nieuwe voor in de plaats te zetten. Voor de be trokkenen zal echter eerst een andere woning moeten worden gebouwd. Is dat gebeurd, dan is het bouwvolume opge soupeerd. Pogingen om meer te krijgen zijn mislukt en Heemstede bezit geen bouwgronden meer. Heemstede kan zelf zorgen voor het openbaar middelbaar onderwijs, zo was de mening van wethouder Disselkoen (Arb.). Als forensengemeente heeft Heemstede behoefte aan middelbaar on derwijs; dat Heemstede zich zo snel heeft kunnen ontwikkelen tot forensen plaatse, is grotendeels te danken aan Haarlem. Toch laakte hij de houding van Haarlem ten opzichte van de school kwestie. Op dit ogenblik is de kwestie tot volle tevredenheid van beide partijen opgelost, hoewel na overleg achteraf. B. en W. zijn er echter van overtuigd, dat in de toekomst nauw overleg bij derge lijke gemeenschappelijke aangelegenhe den zal worden gehouden. Breedvoerig behandelde de heer Dis selkoen de tarievenpolitiek, die geba seerd is op een grote voorzichtigheid van de zijde van het college van B. en W. Hierna was het woord aan de burge meester, die nog enkele punten onder de hamer nam. Na re- en dupliek kwamen de posten aan de orde. De heer Verspoor (Arb.) verzocht bij „openbare werken" B. en W„ of zij in overweging zouden willen nemen, dat er in Groenendaal een rui terpad kon worden aangelegd. Reeds vroeger waren er soortgelijke voorstel len binnengekomen. Wethouder van Lent (K.V.P.) zag echter gevaren, in verband met drukte en spelende kin deren. Burgemeester van Rappard was van mening, dat hieraan geen behoefte bestond, omdat de laatste tijd geen aan vragen, die in die richting wijzen, bij hem zijn ingediend. De naam „Sportpark" was volgens de heer Reijnders (Arb.) niet juist, beter zou de benaming „gemeentelijke voet balvelden" zijn. Er ligt echter naast het huidige sportpark nog een stuk land, dat wellicht tot een vervolmaking van het Sportpark zou kunnen bijdragen. Hij vroeg de nodige aandacht hiervoor. De burgerzin had de speciale aandacht van mevrouw van Nispen (V.V.D.). Voor de burgerzin moet ruimte gemaakt wor den. Zij pleitte voor meer medezeggen schap van de huisvrouw, daar waar het nodig is. In dit verband dacht zij aan de inschakeling der huisvrouwen bij het maken van plannen voor woningbouw. Tevens zou in zulke gesprekken de huis vrouw er op gewezen kunnen worden, dat overheidsinstanties niet zomaar luk raak kunnen bouwen. De voorzitter stond welwillend tegenover het plan, terwijl wethouder van Lent bereid was met de huisvrouwenorganisaties omtrent deze kwestie van gedachten te wisselen. Bij het hoofdstuk openbare veiligheid bracht de heer Reijnders de mobilofoon, die in de raadsvergadering van 28 Augustus zoveel opschudding heeft ver oorzaakt, ter sprake. Nu liep het met een sisser af, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat enkele onderdelen van de installatie zijn aangekomen. De heer van der Linden (K.V.P-' betreurde het. dat slechts uit bepaalde kringen daadwerkelijk medewerking wordt verleend ten opzichte van de Bescherming Burgerbevolking. Op de cursus, die uitstekend loopt, wordt duidelijk gemaakt hoe er gehandeld dient te worden bij gevaar van ram pen. Het ligt niet in de bedoeling een boekje uit te geven, al drongen ver schillende raadsleden daar op aan. Zelfwerkzaamheid is hier de beste methode. De werving is nog aan de gang en ongeveer 300 personen zullen in de organisatie B.B. nodig zijn. Naaf aanleiding van de vraag van hetzelfde raadslid over het aanbrengen van douche-cellen in oudere arbeiderswo ningen, deelde wethouder Disselkoen (Arb.) mede, dat B. en W. in de raads vergadering van Maart met een voor stel dienaangaande zullen komen- Hij verwees de raadsleden naar het rapport van de commissie van der Linden, waarin deze materie uitvoerig behandeld woiflt. Tevens wordt daarin een pleidooi gehouden voor de aan brenging van douches. De heer Verspoor (Arb.) hoopte, da' uitvoering kan worden gegeven aan de plannen voor de bouw van een tehuis voor Ouden van Dagen. Deze plannen zullèn echter rekening moeten houden met de behoeften der bejaarden. Voorts was hij van mening, dat Heemstede wel in aanmerking komt voor flatbouw op grote schaal. Deze mening werd door de wethouder niet gedeeld. Ook aan het onderwijs zal de nodige aandacht wor den besteed. Wat de Ulo-scholen betref' zijn reeds verschillende voorzieningen tot stand gekomen. In volgorde van ur gentie staan op het programma de bouW van een Christelijke kleuterschool, die van een R.K. Kleuterschool en een Openbare. Het ligt in de bedoeling het vakonder wijs in de lichamelijke opvoeding met 5014 uit te breiden. Zal echter het ge mis aan gymnastieklokalen blijven, dan zal uitbreiding niet mogelijk zijn. Deze kwestie in haar geheel dient op korte termijn te worden opgelost. Het hoofdstuk „Kapitaalswerken" le verde geen moeilijkheden op en otb kwart voor zeven was de Heemsteedse begroting na een vlotte manier van wer ken, zowel van de zijde der raadsleden als van het college van B. en W„ aan genomen. Donderdagmorgen wilde een bestuurde* van een vrachtauto van v. Gend Loos» J. W. K. uit Haarlem, die op de Cruquiuj' weg in de richting Hoofddorp reed, "e Cloosterweg linksaf slaan en stak daartoe de richtingaanwijzer uit. Achter hem reed een personenauto, bestuurd door A. v. uit Amsterdam, die juist op het beslissen de ogenblik dat de vrachtauto linksai sloeg, wilde passeren. Een botsing was on vermijdelijk en het gevolg was, dat beide wagens vrij ernstig werden beschadig"" terwijl een ligusterhaag het eveneens moest ontgelden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en de politie maaktc proces verbaal op. GEBOREN: J. Gouman en N. Rote, d- Th. L. Duindam en M. de Groot, <j' Ph. van- der Kruid en D. Lepelaar, GEHUWD: G. Kluen en E. V. MoUe* P. J. van der Horst en W. E. van <3® Eem. OVERLEDEN: Jhr. J. P. W. v8" Doorn, 68 j. Wed. M. S. Hüer-; Schiermann, 79 j. W. J. Roosma, f mnd. H. A. J. van Swaaij, 88 j A. Voorthuis, 89 j. G Koper, 73 j Vorig Openiöl slot 20/2 314 Nederl. 1948 95 3% PCt. Ned. 1950 95 3-3Nederland 1947 95 3 Ned. 62-64 bel.-fac. 96 ft Inschr. Grtbx 48 3 pCt. 95(4 Ned. Handel Mt). eert. 159') A.K.U. 164(4 Van Berlceis Patent 101% Calvé-Delft eert. 123(4 Van Gelder 160 Kon. Hoogovens eert. 157(4 Unilever cert. 185(4 Ned. Kabel 214 Philips 160% Kon. Petroleum 312 ('4 „Amsterdam" Rubber 89(4 Holl. Amerika Lijn 139 Kon. N. Stoomb. M 137% Ned. Scheepv. Unie 127 H.VA. 101(8 Deli Mij. eert. 80(4 95(4 1633i 311 89 137!? 127' 101'' 18/2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S Steel 42(4 53 90(4* 67% 64% 15(4 77% 60 21% 25% 47% 68% 43% 79(4 22% 40% 19/* il'i 89 4 67 65' 25!» $4 en alleszins interessante tentoon stelling bij Leffelaar aan de Gro te Markt (t.m. 27 Febr.) toont Poppe Damave in een periode van ont wikkeling. die hem losmaakt uit de Haarlemse ingekeerdheid. Dit proces is al ingezet omtrent de tekening „Paradijsje" en heeft bepaald niet de spontaneïteit van een omme zwaai. Met taaie banden schijnt hij ge bonden te zijn aan de verstilde sfeer, waarin zijn werk zich tot voor kort uitsluitend afspeelde en het is haast zijns ondanks dat hij voortgedreven wordt naar de uitbreiding van zijn mo gelijkheden. Het werk dat hem vlot uit de handen vloeit heeft de kenmerken van dit nieu we: het werk, dat bedachtzaam is vol voerd, is behoudend. Hier is sprake van een bijna organische geleidelijkheid, die verbonden is aan plaats en materiaal. Er is namelijk verschil in visie tussen het werk in of nabij het atelier en dat wat hij elders genoteerd heeft en ener zijds olieverf en aquarel, anderzijds het houtskool. De uitsluitende vormbe- schrijving zonder kleurproblemen, ge voegd bij de frisse indrukken tijdens de reis, maakt de schilder vrijmoediger in zijn beeldende taal. dig de collectie hier een eenzü toont zij 39 Tenzij accent heeft verkregen, dat Damave momenteel het belang0' ste werk doet in zijn houtskoolteken gen. Deze hebben voornamelijk schap en architectuur tot onderwerp geven in hun perspectivische a9j> uiting aan een grote behoefte ruimtelijkheid bij de schilder. Toch gaan de aquarellen en oliev®r pet langzamerhand ook deel hebben aabraaf* proces: de groot opgezette „D°orDeZjn', Bakenessergracht" en „Het ge moeten als pogingen in de richtme^r- zien worden van de definitieve e braak der vernieuwing, die naar )S mening het meest gaaf gereause in een klein doekje met scheep) 43b in de étalage geplaatst is. Ma toch weer op een geheel an<7pI.,tsko0L dan die welke men uit de ho vV3a^ periode zou mogen verwachten- bezit> mee men zich zou kunnen Sfa ou kunnen e"-- ar e® j hen op de vraag, of de kunst hap autonome kracht is, dan wel of geleid wordt- in de. richting voW,, bepaalt, en tot het nauwkeurig vg0i waarvan hij zo gunstig moge f. waarden moet scheppen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2