Wet Arbeidsovereenkomsten: Een nieuwe etappe op de weg naar arbeidsvrede Grote hoeveelheid vee en goederen van Drenthe Medische missie Italiaanse Katholieke actie terug Carthage nog steeds muurvast OP HEI SCHEVENINGSE STRAND Rampschade van gebouwd onroerend goed Minister Donker ontmoet aantal principiële tegenstanders 61 cent uit spaarpot van 5-jarige specialiseerde hulp op grote schaal in stadium van herstel 5^.C>rbeeM van dit medeleven Is kt-?1'. van H Van Pastoor Giuseppe Stefa- Za 'a del I aartsbisschoppelijke kerk S. 6-"dag ,-boccorso te Livorno in Italië, te K Mis ruari werd irt diens kerk V» '?ekpn P^edragen om Gods zegen af SsJd ip 'ver Nederland. 17 Februari kerk een Plechtige njis op- °or de slachtoffers van de Bovendien overhandigde Bezwaren tegen partiële regeling Kan het Franse schip nog uit de slopershanden worden gered? Schade tot duizend gulden wordt voor 95 pet. vergoed .ESS hantage NAT. RAMPENFONDS53 MILLIOEN O" J. S. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Juristengevecht in de Tweede Kanier Dr J. v. Baal gouverneur van Nieuw-Guinea Eretekenen voor orde en vrede uitgereikt Dr. H. A. J. van Swaay f Gezondheid van Pius XII Herstel, maar langzame hervatting van werk t? Keelp'»in Brand in hotel te Alkmaar Arbeid 14-jarige meisjes Rapport van de N.J.G. Werving B.B. De 60.000 gepasseerd H.H. Wijdingen Prof. L. J. Rogier naar Leuven Zoveel mogelijk definitief herstel W Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. door Fletche r Mgr. M. Lucas plechtig in New Delhi ontvangen Geen audiëntie \j£^[ (Van onze parlementaire redacteur) snneer wij de korte, door mej. Tendeloo uitgelokte weinig verheffende woor. ^enstrijd tussen haar en mr. Oud buiten beschouwing laten, dan is de behande- lnS van het wetsontwerp over het ontslag bij arbeidsovereenkomsten gisteren in -e Tweede Kamer in de streng-juridische sfeer gebleven, waarin het, zoals mr. opmerkte, geheel thuis hoort. De Kamer vormt, wanneer zij met deze arbeid n schaven en verbeteren aan een wetsontwerp bezig is, een voor buitenstaan ders weinig opwindend schouwspel. Er worden begrippen en woorden uit het ont- naar voren gehaald, afgewogen en zo nodig bijgevijld. Toen men daar de ele middag na het antwoord van minister Donker mee bezig was geweest, was en nog lang niet aan stemming over het ontwerp toe en bleef men in de replie- en steken. Sl had de partijpolitiek met dit ont- t fP dan ook niets te maken, er waren Du we' duidelijk verschillende stand- on n' Dat van de reSerinS kwam hier- tet»Meer' zoals minister Donker uiteen- rfa het werk van de arbeidsbu- Dip x hee' S°ed verenigbaar is met de j-.ywe taken van rechters en bcdrijfs- \vp< die uit de behandeling van de j naar voren kwamen. Een deel van ku- amer wi' daar echter niet aan en j> meteen met een „«ckevorsel, waarin werd motie-Van voorgesteld, v« cjui) wadi UI LI II VUUl gtS»tUl| bit ïu!vcrder verhoudingen te scheppen, bp.wil men bereiken door aan de ar- 'dsbureaux een wettelijke status te !cJen en eerst daarna de rechter in te lakeien, op wie een werknemer een gA°ep zal kunnen doen, wanneer er is van een kennelijk onredelijk "'slag. Donker heeft na de uitvoe- st?®.verdediging, die hij gaf van zijn ly. "dpunt, de Kamer verzocht deze kpf jkheden niet te zwaar te tillen, b gaat er maar om beide instituten tt)ar elkaar toe te laten groeien. Maar J Oud onderscheidde duidelijk een fr'Vaatrechtelijke en een publiekrechte- 'aak: de arbeidsbureaux zullen de bpu-- van de kant van de arbeidsmarkt kj'Jken en een beslissing nemen die op jU standpunt van de overheid is afge- dgd'd, terwijl de rechters de zaak van Persoonlijke kant voor de werkne- t s zullen bezien. Hoe is dat te rijmen, v nneer b.v. een rechter te maken bJJgt met een geval van een werkne- hpu wiens zaak primair in de over- v-'dssfeer ligt? De minister had zelf het 1(i°j aangehaald van arbeiders, die de watersnoodgebieden werken en jw hien onmogelijk de volledige vrij- 'd kan geven om zich op hun ontslag- te beroepen. Hij haalde dat aan U illustratie van de onmisbaarheid van instituut van de ar men kon het ook omdraaien en arbeidsburaux, „„.v omdraaien en ljj.de stelling van mr. Oud en mr. Van s.^kevorsel mee verdedigen. Voor de eider persoonlijk kon de zaak wel tv heel ander aspect hebben dan voor iJSemeenschap. Dus een zaak voor de 'ter en niet voor het arbeidsbureau! I -fret zwakst was de minister echter Oen hij het ontwerp verdedigde onder v-, dat er bij de toepassing K? w,et geen onoverkomelijke •noeuljkheden te verwachten zijn. Hij 'iste notabene van mr. Van Rijcke- jjorsel, die de motie had ingediend, dat deze maar eens het tegendeel 'hoest bewijzen, Sinds wanneer zijn de 'ollen in het parlement omgekeerd? ïo bietn minister van tln'ivoor een enkel gat gevangen, een ander artikel in de wet buiten wer king moeten stellen, zo meende hij, alvorens de motie van waarde kan zijn. Te oordelen naar het aantal van dege nen die achter de motie stonden, is het lang niet zeker, dat deze wordt aange nomen. Mogelijk wordt er vandaag een nieuwe modus gevonden. De houding van enkele fracties is nog niet duidelijk. De minister heeft in zijn inleidend betoog als antwoord op de opmerkingen die de kamer de dag tevoren had ge maakt, de wet een nieuwe etappe op de...weg naar bevordering van de ar beidsvrede genoemd, iets waarmede de Kamer het in het algemeen eens is. Vooral het verbod tot. opzegging van werknemers tijdens ziekte en bij mili taire dienst en de regeling van het con currentiebeding wijzen daarop. Hij voelde er echter niets voor om het ver bod tot ontslag bij ziekte onbeperkt te maken, zoals de heer Stapelkamp wilde. Dat moet volgens hem tot maximum twee jaar beperkt blijven. De termijn was nauwkeurig uitgerekend in vel band met de gebruikelijke ziekteperiode bij t.b.c. De- minister meende dat anders de lasten voor kleine werkgevers te hoog zouden worden. Bij deze bedrijven ontstaat immers meestal nog eerder een tweede last: er moet een vervanger worden aangesteld. Ten slotte somde de minister de posi tieve winst aan inzichten op, die door de .schriftelijke en mondelinge behande ling reeds naar voren waren gekomen: de procedure over het ontslag zal snel ler moeten worden en er zullen meer deskundigen bij te pas moeten komen. De beslissing moet vooraf worden ge nomen en ook ten aanzien van de moei lijkheden der bewijsvoering en de lijde lijkheid van de rechter was men heel wat beter op de hoogte gekomen. Het geven van een wettelijke basis aan de bedrijfsrechtspraak, waarop de heer Stapelkamp had aangedrongen, kwam de minister zonder wijziging van de grondwet onmogelijk voor. Het aan trekkelijke van de bedrijfsrechtbanken zou immers zijn dat de rechters door de bedrijfsorganisaties zelf worden aange wezen, in tegenstelling tot de leden van de rechterlijke macht, die door de Koning worden aangesteld. Men kan dus met de eerste nooit verder gaan dan er instan ties van te maken, die een bindend advies of een arbitrale uitspraak geven. Van de andere kant moet de rechter bij zijn ingrijpen zich beperken tot geva'- len van „kennelijk onredelijk ontslag". Maar daar ging het de Kamer nu juist om en daarover vooral liep de strijd met de minister, al had hij uitvoerig cie nuttige sociale functie van de arbeids bureaux in het licht gesteld. Hij meen de zelfs dat het een onmogelijkheid zou zijn om de 60.000 tot 70.000 gevallen, die thans per jaar door de arbeidsbureaux worden behandeld, over te hevelen naar de rechterlijke macht. Voor deze laatste zag hij alleen als taak de behandeling van de gevallen die een na-contröle ver eisen. Het wordt dus, zoals de minister het ziet een samengaan van deze beide instanties, over de practische uitvoering waarvan hij echter nog geen zekerheid kon geven. De procedure bij de arbeids bureaux zou geperfectionneerd en gele galiseerd kunnen worden, in welk geval 'ze mogelijk nog bevredigender zouden gaan werken. Tegelijkertijd zou men de rechterlijke procedure kunnen aanpas sen aan de eisen van een vlot en goed werkend arbeidsrecht. bnke echter Mr. r nam de motie onder de loupe ïev "tdek'te er formele onjuistheden in. Öie en? critiseerde hij de gedachtegang erin tot uiting kwam. Men zou eerst *^5- Tot Donderdagavond was in het Na tionaal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. Drenthse boeren heb ben zich van hun beste zijde laten zien door grote hoeveelheden vee aan hun collega's in de geteisterde gebieden te schenken: 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarzen, 18 koeien, 3 volbloed stie ren, 3 veulens, 219 biggen, 70 opfok- zeugen. 3 opfokberen, 18 zeugen, 15 var kens en 1 schaap. Voorts werden de volgende landbouw- goederen ter beschikking gesteld: 460 ton hooi (hoewel er in Drenthe geen kilogram hooi over is), 1100 ton stroo, 750 ton voederbieten. 380 ton voeraard- appclen, 200 ton goedgekeurde poot- aardappelen, 50 ton goedgekeurde zaai- haver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar denood- gebieden, zouden voor dit transport 334 wagons nodig zijn. ltai.ondcrdag is de Medische missie der 'iif nse Katholieke Actie na een ver- ll0' van tien dagen in Nederland naar ta» teruggekeerd. Deze missie, be- uit drie artsen, dr. Giovanni kt,-'11', specialist voor sociale genees- tlr. Mario Cirielli, kinder- en k-elj^rts en dr. Adele Pignatelli, vrou- arts gemeentescholen van thoUe en chirurg, heeft namens de Ka- lujke Actie en haar voorzitter, prof. (iPrlrlo Onn mi/I Ar-rnnlr Innnrtaia 'Vuu' Gedda, een onderzoek ingesteld, e gespecialiseerde en practische •hei, "e Italiaanse K.A. naast de alge- hulpverlening nog kan bieden, zo- "jD medisch en sanitair gebied als verschillende katholieke bewe- ''«Ze en organisaties. De bedoeling is gespecialiseerde hulp op grote* '1(1 te geven in het stadium van her- n Wederopbouw. SGprt°e heeft de missie besprekingen v'telrii met verscheidene kerkelijke en 'ike .jke autoriteiten, met de lande- Waat,'afding der Katholieke Actie, en ®hjke Katholieke Actie-instanties. k schp -'eke Artsenvereniging, Kinder- aehtrin'ng en Jeugdbeweging. Zij **h k derhalve aan de noodgebieden mjp, z°ek, aan de Medische Faculteit te ®en, de K.R.O., het Katholiek Ne- Persbureau en aan verschei- Z1ekenhuizen en klinieken. liAjf eerste gebaar heeft de Ita- Katholieke Actie de Villa Pia kinB et Lago Maggiore ter beschik- 1-p 'g Ses' forn 1 hen mem aan iuu pei- b^hihoudt de Katholieke Actie ter kking voor de getroffenen. hNdeeirt® missie ons hiert-, 'de, blijkt hep® ^ysteld voor Nederlandse kinde- en herstel behoeven. nieuwe „Domus Pacis" te Jok hA rust het 6 Plaats biedt aan 200 per- deru'even' bij het afscheid in geheel Italië het 6 JrWdVen met bet zwaar getroffen Ne U.re ramSroter te z''n- dan ooit bij an is - Pen het geval is geweest. Hier Uii *^v &v.vai io gcwccai. xiici B vane«2eker de hartelijk gegeven °"v'skte ederland bij de ramp in de e van invloed geweest. pastoor Stefanini aan de Nederlandse consul in Livorno de som van 70.00 lire „om zijn verlangen te tonen aan de zo vele arme getroffenen tegemoet te ko men". Dit is een voorbeeld uit vele, waaruit blijkt, dat onder de Italiaanse Katholie ken een gevoel van sterke verbonden heid en broederlijke eensgezindheid leeft met de getroffen Nederlanders. Naar vernomen wordt komt voor de functie van gouverneur van Nieuw- Guinea, als opvolger van de aftredende heer Van Waardenburg, ernstig in aan merking dr. J. van Baal, sedert Octo ber van het vorig jaar lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Rev. Par tij. Vóór zijn terugkeer naar Nederland was hij assistent-resident, laatstelijk hoofd van het Kantoor voor Bevol kingszaken in Nieuw-Guinea. Namens de minister van Oorlog zijn Donderdag in de Hojelkazerne te Utrecht eretekenen voor orde en vrede uitge reikt aan driehonderdvijftig oud militairen, die in Indonesië hebben dienst gedaan. Alvorens Utrechts burge meester, jhr. mr. C. J. A. de Ranltz, de eerste onderscheidingen uitreikte, wekte hij de aanwezigen op, nog eens hun offerbereidheid te tonen door zich als vrijwilliger aan te melden bij de Bescherming Bevolking. Dr. H. A. J. van Swaay, oud-inspec teur van het Middelbaar Onderwijs, is in huize St. Bavo te Heemstede in de ouderdom van 88 jaar overleden. Dr van Swaay was 13 October 1864 in Loe- nen aan de Vecht geboren. Hij had te Utrecht letteren gestudeerd en was daar ook gepromoveerd. Tot 1918 heeft hij les gegeven als leraar van de HBS- en te Nijmegen en Tilburg, daarna als directeur van de Rijks HBS te Roer mond en tenslotte als rector van het R.K. Lyceum voor meisjes in Den Haag. Van 1918 tot 1934 is hij inspecteur van het M.O. geweest. Hij heeft verschil lende publicaties over taalkundige on derwerpen het licht doen zien. Andere binnenlandse hulp: het ge meentebestuur van Deventer geeft één pet. van het jaarsalaris, d.i. bijna f 24.000 De Kon. Marine in Nieuw-Guinea heeft f 32.600 geschonken. In Hoogezand is een huis verkocht ten bate van het Ram penfonds. Opbrengst f 10.000. De carna valsboekjes van Oeteldonk, die reeds waren gedrukt voor de ramp ons land trof, hebben aangevuld met een be drag van Prins Amadeiro XVI een bedrag van f 1.111,11 opgebracht. De president en de secretaris-generaal van de Liga van Rode Kruisverenigin gen zullen dit weekeinde met de leiding van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag besprekingen voeren over de bestemming van de tien millioen dol lar, welke Rode Kruisverenigingen over de gehele wereld voor de leniging van de watersnood hebben bijeengebracht. Zwitserland heeft tot nu toe vier en een half millioen Zw. francs en hon derd wagons kleding en beddegoed ge schonken. Van het Internationaal Kin dernoodfonds der V. N. (U.N.J.C.E.F.) is een gift van ongeveer een ton afkom stig. De Canadese katholieke hiërarchie heeft een bedrag van 15.000 dollar ter beschikking gesteld voor de hulpverle ning aan de slachtoffers van de over stromingen in Groot Brittannië, België en Nederland. De bisschop van Buffalo heeft een bedrag van 2000 dollar overgemaakt. De „Vriendschapsboot" is uit Straatsburg in Rotterdam aangekomen met aan boord 300 ton goederen. In New York liggen 200 ton goederen te wachten op vervoer naar Nederland Het zou niet moeilijk zijn nog een kolom te vullen met de talloze andere gaven, bananen uit Jamaica, kapok uit Mabassar, geld uit Italië, wijn uit Span je enz. enz. We willen vandaag besluiten met de.61 cent uit de spaarpot van een vijfjarige uit Brooklyn, met het smoe zelige briefje van twee Amerikaanse jongens die schreven: We hebben niks, maar we zullen bidden.... en met de chéque van tien dollar van een oude man in een dorp in Nieuw Engeland, die schreef: Jullie Nederlanders hebben kort geleden gezegd, dat je de Marshall hulp niet langer nodig had. Ik bewon der jullie. Ik wou dat ik meer had om jullie te helpen. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, Donderdag De Osservatore Romano bericht van- 'aag, dat hoewel het herstel van de H. Vader nog steeds doorgaat en de alge- acne gezondheidstoestand volgens zijn irts bevredigend is, de Paus toch een angdurige, methodische behandeling •:al moeten ondergaan teneinde een even voorzichtig en geleidelijk hernemen van zijn gewone werkzaamheden mogelijk te maken. Het blad wijst er op, dat het onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk is de terugkeer tot de nor male arbeid van de H. Vader te vertra gen. Advertentie AANGENAAM VAN SMAAK Door nog onbekende oorzaak is in de afgelopen nacht brand ontstaan in ho tel Victorie te Alkmaar. De gasten wa ren juist ter ruste gegaan toen zii door een hevige rookontwikkeling uit hun slaap werden gewekt. De brand bleek te zijn ontstaan in de eetzaal of de daarnaast gelegen vergaderzaal. Beide zijn geheel uitgebrand. Door het snel ingrijpen van de brandweer kon erger worden voorkomen. Meisjes uit Berkenwoude hebben de kaplaarzen aangetrokken om op Goeree- Overflakkee de boel weer aan kant te brengen na de watersnood. Na aankomst per boot in Sommelsdijk togen ze on middellijk omstandig aan het werk. Op verzoek van de staatssecretaris van Sociale, Zaken, mr. dr. A. van Rhijn, hebben de in de Nederlandse Jeugd gemeenschap samenwerkende jeugdor ganisaties zich beraden over het voor ontwerp van wet inzake Verbod van Bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes. De jeugdorganisaties hebben in eigen kring deze materie bestudeerd en daar over rapport uitgebracht. Samenvattend kan worden geconstateerd, dat het ont werp als zodanig aller instemming heeft, doch dat bezwaren rezen tegen partiële regeling, aangezien de positie van de jongeren t.a.v. het arbeidsproces en de voorbereiding daartoe in zijn ge heel om voorzieningen vraagt. Daarom heeft de N.J.G. er bij de staatssecreta ris op aangedrongen het totaal van de gewenste voorzieningen met betrekking tot de jongere arbeiders(sters), in over leg met de particuliere instanties, in studie te nemen. De gezamenlijke jeugdorganisaties houden zich reeds sedert enige tijd be zig met het vraagstuk „Jeugd en Ar beid". Maandag is in de provincies Gronin gen, Friesland en Drenthe een begin gemaakt met de openlijke werving van vrijwilligers voor de Bescherming Be volking. In het algemeen zijn de resul taten tot nu toe zeer bevredigend. In totaal hadden zich volgens de ter be schikking staande .gegevens op Donder dag 60.304 vrijwilligers aangemeld. De volgende aantallen personen heb ben zich bereid verklaard als vrijwilli ger aan de BB.-organisatie deel te nemen: Noord-Brabant 8532; Limburg 6389; Overijssel 9983; Gelderland 10833; Utrecht 12348; 't Gooi 1414; Kring Z.-H. IV (Gouda) 2120; Groningen 2813; Friesland 4149; Drenthe 1723. In de kapel van het Groot-Scholasti- kaat der paters van de H. Geest te Ge- mert zullen door Z. H. Exc. mgr. J. Tet>- renstra, tit. bisschop van Bure, aposto lisch vicaris van Doumé (Kameroen), de volgende H.H. Wijdingen worden toe gediend: 26 Februari de Tonsuur aan de fraters B. Jagers (Culemborg), j. Eist- geest (Bennebroek), M. v. d. Mortel (Deurne), J. Schuch (Rotterdam), p. Janssen (Brunssum), C. Vreeburg (Leidschendam), E. v. Lier (Amster dam), H. Peltenburg (Den Haag), G. Soudant (Geleen), J- Nass (Arnhem), P. Mendes (Teffe) en P. v. Veghel (Eind hoven); 27 Februari het Diaconaat, aan frater Fr. v. d. Bijllaardt (Den Haag); 27 en 28 Februari de vier Mindere Or den aan de fraters J. Mittelmeijer (Am sterdam, G. Rietbergen (Utrecht), J. Donders (Kaatsheuvel), D. v. d Beek (Den Haag), Fr. Senden (Ubagsberg), Th. Jaspers (Bakel), Fr. Swinkels (Eind hoven), J. Appelman (Haarlem), J. de Boei (Haarlemmermeer), P. Kuipers (Budel), J. v. d. Louw (Den Haag), M. Lammers (Budel), H. Peters (Hilver sum), N Laarmans (Roermond). W. Spanjers (Escharen), G. de Kinderen (Casteren), J. Magis (Helmond), A. Schaf rat (Boekei), A. v. d. Lokkant (Haps), B. Jagers (Culemborg) en J. Elstgeest (Bennebroek); 28 Februari het Priesterschap aan frater Fr. v. d. Bijl laardt (Den Haag), en het Subdiaconaat aan de fraters P. Pouls (Neer), A. van Zonneveld (Den Haag). J. Bazelmans (Eindhoven), J- Odenkirchen (Roer mond), H. Kusters (Gennep), J. Schiks (Waspik) en J. v. d. Pauw (Rotterdam), allen van de congregatie van de H. Geest. Aan het Scheveningse strand beoefent de jeugd een nieuwe tak van sport op de zware ankerketting van de ge strande „Carthage". (Van onze Haagse redactie) Het Franse schip „Carthage" ligt nog altijd muurvast op het Scheveningse strand. In de stormnacht van 31 Januari raakte het schip, afkomstig uit Tunis, stuurloos en werd door een immense golfslag enkele meters van de boulevard af, op het strand neergezet. Gelukkig voor het schip, precies tussen twee strekdammen in. Als het vijftig meter verderop was terecht gekomen, zou er van de toch al niet jeugdige vrachtboot weinig meer zijn overgebleven. In de situatie sinds die rampzalige nacht is niet veel verandering gekomen. Men kon practisch niets anders doen/ dan afwachten. Wachten op hoog tij, gun stige wind enop toestemming van het Hoogheemraadschap Delftland om het zand rond het schip weg te zuigen, zodat een vaargeul zou kunnen ontstaan. Deze toestemming is Donderdagmiddag verleend. De maatschappij, die de berging van het vaartuig op zich' heeft genomen, zal nu het zand rond het schip met een pompinstallatie wegzuigen. Een aantal bergingsankers is uitgezet en met hoog water hoopt men dan het schip op deze ankers te kunnen „afhieuwen". Een sleepboot zal dan de rest van het werk moeten verrichten, om het vaartuig naar diep water te trekken. Maar wan neer men hiermee kan beginnen, is nog met geen mogelijkheid te zeggen. Vele factoren spelen hierbij een rol, waarbij de weersomstandigheden wel een uiterst belangrijke plaats innemen. Men moet bij dit werk ook attent blijven ten op zichte van de strandboofden en de strandmuren, dat deze geen gevaar lopen bij het bergingswerk. Deze bepaling is uitdrukkelijk verbonden aan de toe stemming van Delftland. De „Carthage" blijft voortdurend 'on der stoom. Want mocht plotseling door een of andere gril van de natuur het water vrij hoog komen, dan bestaat er een kleine kans, dat het schip op eigen kracht vrij zou kunnen komen. Het wachten is nu op gunstige wind, goed tij en op geluk voor de mannen van de bergingsdienst. Slechts als al deze factoren meewerken kan de „Car thage" van slopershanden worden ge red. In het kader van de culturele betrekkin gen tussen België en Nederland zal rof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de katho lieke universiteit te Nijmegen, aan de Leu vense hogeschool een reeks colleges geven over het onderwerp „De geschiedenis van de noordelijke Nederlanden na 1598." Aangiite van rampschade aan ge bouwd onroerend goed kan, behalve bij de rampschade-bureaux, ook worden gedaan bij het gemeentebestuur van de plaats van inwoning. De gemeente besturen zijn in het bezit van aangifte formulieren. Zij zenden de schade-aan giften door naar de rampschade-bu reaux, waar deze worden geregistreerd. Bij elk der rampschade-bureaux is een ambtenaar van de afdeling vast stelling van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting gedeta- Advertentie KOOP ft 17 Onderweg naar het zakenkwartier hield hij zich bezig met zijn houding tegenover mevrouw Mallathorpe te be palen. Ondanks zijn eerste idee, om het rentmeesterschap te eisen hadden Par- rawhite's woorden tóch indruk op hem gemaakt. Was het niet beter, zoals hij zei, om klinkende munt aan te nemen? Pratt geloofde niet, dat er veel waar heid stak in wat hij van Collingwocd gezegd had. De oude Bartle was gestor ven vóórdat hij gelegenheid had gehad iets te vertellen. Collingwood had die lezing ook aan vaard, van die kant was niets meer te duchten. En een levenslang rentmees terschap lokte hem aan. Omdat hij zijn wereldje kende, wist hij hoe aangenaam het was, zekerheid te hebben. Als hij eenmaal in functie was, zou hij er blijven tot hij zijn schaapjes op het droge had. Dan gaan rentenieren en een lollig leventje leiden. Voor je le ven geborgenwelke verstandige vent wenst er nu meer? En tóch zat er wel iets in van wat die Parrawhite ge zegd had. Want er bleef zeker altijd een klein risico over. Het kon tóch be ter zijn, het testament ineens te verko pen, voor zoveel als hij mevrouw Mal lathorpe maar kon uitknijpen, dan met zijn buit ergens heen trekken en op nieuw beginnen. Was er niet zo'n spreekwoord van één vogel in de hand en tien in de lucht? Op een eigenaardige manier werd er aan Pratt's twijfelingen een einde ge maakt. Hij had het midden van de stad weer bereikt, toen hij in de grootste winkelstraat een kennis ontmoette. Zij maakten even een praatje over koetjes en kalfjes. Terwijl zij daar zo stonden, hield in hun onmiddellijke na bijheid een keurige auto stil, een meis je stapte uit en ging een winkel bin nen. Pratt zag haar na met bewonde ring in zijn ogen, en zijn vriend lachte. „Dat is het goede soort," zei hij lucht hartig. „Als wij ieder maar eens zo een hadden." „Wie is zij?" vroeg Pratt. „Wat," riep de ander uit. „Ken je ze niet? Juffrouw Mallathorpe." „Kijk. dat wist ik niet," zei Pratt. „Waarachtig niet." Hij'wachtte tot Nesta weer verscheen en wegreed, om haar nog eens goed op te nemen. Toen ging hij langzaam terug naar zijn kantoor, zijn besluit stond nu vast. Risico of geen risico, hij zou zijn eerste plan ten uitvoer brengen. Wat mevrouw Mallathorpe ook zou bieden, hij zou vasthouden aan een hechte connectie met Normandale Grange. HOOFDSTUK VIII VOORWAARDEN. Onmiddellijk had mevrouw Mal lathorpe ingezien dat de toestand, die Pratt haar zo onverwachts had bloot gelegd, zeer ernstig was. Het was haar niet moeilijk gevallen te geloven, dat de klerk het bij het rechte eind had, en dat zij en haar kinderen alles zou den moeten teruggeven, als het testa ment openbaar gemaakt zou worden. Evenmin bestond er bij haar de minste twijfel aan het voornemen van Pratt om te profiteren van zijn ontdekking. Hij was een jongeman, dat begreep zij goed, die vasthoudend van karakter was, en niet nauw van geweten, als hij iets ten eigen voordele kon uitbuiten. Kortweg, zij zag in, dat zij aan zijn ge nade was overgeleverd. Haar zoon had een slap, willoos karakter, niets kon hem schelen, tenzij rust en een goed leven, verder liet hij alles aan zijn moeder over. Zij kon ongestoord haar gang gaan, indien hij maar kon doen wat hij verkoos. Zij durfde hem niet in vertrouwen te nemen, een zo groot ge heim kon hij niet bewaren, noch er koel van hoofd onder blijven. Evenmin waag de zij het, dit geval aan haar dochter te vertellen. Zo zwak als haar broeder was, zo flink was zij. Het was werkelijk de volle waarheid geweest, die mevrouw Mallathorpe aan Pratt vertelde, toen zij hem zeide dat, als haar dochter op de hoogte van de zaak zou zijn, zij recht uit naar de twee executeurs zou gaan. Neen, zij moest geheel zelfstandig han delen. En voorlopig kon zij niets an ders doen, dan wat Pratt haar voor schreef. Zolang hij dat ellendige testa ment in zijn bezit had, kon hij haar dwingen te doen, wat hém beliefde. Met het maken en overdenken van allerlei plannen bracht zij een slapeloze nacht door. De dag, die daarop volgde, gaf evenmin rust. Steeds nieuwe denk beelden overwoog zij. verwierp ze en peinsde op andere, alle liepen zij dood op hetzelfde obstakel.... Pratt. Van Pratt hing de gehele toekomst af. Toen dan de avond viel, was zij van één zaak overtuigd, dat zij een krach tige poging moest doen om het testa ment in haar bezit te krijgen en het te vernietigen. Het benodigde geld zou zij zich gemakkelijk kunnen verschaffen. Harold had een onoverwinnelijke afkeer van alles wat geldzaken betrof, en er ook zo weinig ^aanleg voor, dat hij het al lang goed vond om het hele beheer van het landgoed en de fabriek aan zijn moeder over te laten. Zij beschikte dus over voldoende fondsen om Pratt af te kopen zonder Harold er in te mengen. Het kwam haar ondenkbaar voor dat Pratt (hij was toch maar een klerk, die niet meer dan een paar tientjes in de week verdiende) niet voor een gro te som gelds zou zwichten. Dat kón niet zijn, en toen zij in het vallen van de avond naar Barford reed, rekende zij er op, bij haar terugkeer het testament in haar bezit te zullen hebben. Dan zou zij het dezelfde avond nog tot een beet je as zien verbranden. Mevrouw Mallathorpe ging met enige geheimzinnigheid te werk bij haar be zoek aan Pratt. Zij wendde voor, dat zij in de stad een vriendin ging bezoeken, van wie zij gehoord had, dat zij ziek was. Dan liet zij de wagen stil houden bij het stadhuis en gaf de chauffeur or der haar op een gestelde tijd, op dezelf de plek weer te treffen. Te voet ging zij verder en deed een dikke voile voor haar gelaat. Vervolgens nam zij een taxi en liet zich naar het huis rijden waar Pratt in pension was. Zodra zij de zitkamer was binnenge gaan vroeg zij: „Is het hier absoluut veilig, is er geen kans, dat iemand ons beluistert?" „Onmogelijk, mevrouw," stelde Pratt haar gerust. „Ik ken de lui, ik woon hier al verscheidene jaren. Het is een oud huis met dikke muren en zware deuren. Wij zijn hier even veilig, als gis teravond in uw cabinet," cheerd. Deze is belast met de leiding van de taxatie van de schade aan ge- nouwd onroerend goed in zijn rayon. De taxatie wordt verricht door een groot aantal taxateurs, die door het ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting zijn aangetrokken en die, waar mogelijk, reeds met hun werk zaamheden zijn begonnen. zij, die herstelbare schade aan ge bouwd onroerend goed hebben geleden, nehoeven met het herstel niet to wach ten tot de taxatie is verricht. Hun wordt integendeel aangeraden het her stel ten spoedigste ter hand te nemen Het is dan evenwel van 'het grootste belang, dat zij alle rekeningen, voor zien van een zo nauwkeurig mogelijke omschrijving van de werkzaamheden of eventueel van leveranties, zorgvuldig bewaren om t.z-t. te kunnen bewijzen wat hersteld is. De schade zal worden vergoed aan de hand van een taxatie van de herstel- kosten van overheidswege. Het ligt In de bedoeling de geschatte schade tot f 1.000 geheel te vergoeden onder af trek van een bedrag van f 50. Schade tot f 50 wordt niet vergoed. Eventuele uitkeringen wegens verzekeringen zul len in mindering van de schadevergoe ding worden gebracht. Herstelbare schade boven f 1.000 zal tot een nader te bepalen percentage worden vergoed. De wettelijke maatregelen voor de scha devergoedingsregeling zijn in voorbe reiding. De kosten van noodherstel, nood voorzieningen en schadebeperken de maatregelen kunnen onder zekere voorwaarden ook worden vergoed. Deze maatregelen dienen evenwel tot het uiterste te worden beperkt. Alle krachten moeten zo veel mogelijk direct op het defini tief herstel worden gericht. Met nadruk wordt onder de aandacht gebracht, dat afbraak van beschadigde panden zonder overleg met de hoofd ingenieur-directeur van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting ln de pro vincie. de financiering van het herstel in gevaar kan brengen. Herstelbare schade aan boerderijen zal in het algemeen op dezelfde wijze worden behandeld als schade aan wo ningen. Voor geheel verwoeste en zeer zwaar beschadigde boerderijen zal een schadevergoedingsregeling worden ont worpen, analoog aan de „financierings- en premie-regeling oorlogsschade boer derijen". De nieuwbenoemde Internuntius in Imjia, de Nederlander Mgr. M. Lucas S.V.D., titulair-aartsbisschop van Adu- lis, is op plechtige wijze in de Indiase hoofdstad New Delhi ontvangen. Vele hoge kerkelijke en burgerlijke autoriteiten waren bij zijn aankomst aanwezig. Mgr. Lucas, tot dusverre apostolisch delegaat van Zuid-Afrika, is de opvol ger van de Nederlandse Passionist Mgr. Leo P. Kierkels, die enige maanden geleden om gezondheidsredenen ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. Na zijn vertrek uit Kaapstad heeft Mgr. Lucas een officieel bezoek ge bracht aan het Vaticaan. Daarna is hij, zoals bekend, voor een korte vacantie in Nederland geweest. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinslag 24 Februari geen audiëntie (Wordt vervolgd). I verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3