Alléén gelaten jeugd Koninklijke gastvrouw Koning Boude wijn Zondag naar Brussel terug Kromdorp Drie auto's breken door Berlijnse sectorgrens Vluchtelingetjes op Soestdijk onthaald BERLIJN OPNIEUW BEDREIGD ijk bij St. Anna- land is dicht Yeesmokkelaars in arrest 12 Elzassers op vrije voeten Tot hoofd en hart C4"M0RR1S éefitei/ou iïmj! Het weer ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 76sfe JAARGANG No. 25614 WINDJACKETS-SWEATERS Week van Reuter en Conant Machtige strijd so goed als gewonnen Deense muiterij werd achter IJzeren Gordijn voorbereid Gezondheidstoestand verbeterd Hulp van douane Vandaag ontslag uit de gevangenis Na „Grüne Woche" te Berlijn President Peron naar Chili Belangrijke besprekingen over Z.-Amerik. Unie? Een lijk en een sloep aangevoerd Belastingambtenaar aangehouden Coaster gestrand en weer vlot Toch twee verkiezingen in Utrecht Omdat Rep. Volkspartij deelneemt OP STELTEN Nederlandse appelen- en koolexport verdubbeld O O O Bij het behandelen van een geval van morele ontworteling werd vorige week op deze plaats geconstateerd, dat van een maatschappelijk kwaad mag en moet worden gesproken. Eveneens werd reeds een drietal oorzaken zeer kort aangeduid t.w. a) een veel te plot selinge overgang van de beschermende schoolsfeer naar de in moreel en cultu reel opzicht zeer ruwe en zeer onmaat schappelijke bedrijfssfeer; b) een ont stellend gebrek aan verantwoordelijk heidszin t.o.v. de jonge arbeiders en ar beidsters bij hun oudere bedrijfsgeno- ten en c) het ontbreken van een jeugd- standsorganisatie, die de bestaande man co's althans zo goed mogelijk tracht aan te vullen. We zijn ons bewust dat we hiermede het aantal oorzaken niet uit puttend hebben opgesomd. Immers de jonge mens gaat, eenmaal zelfstandig in het bedrijfsleven geplaatst, zijn ont vangen opvoeding aan het leven zelf testen. Zijn opvoeding nu ontvangt hij op de eerste plaats van vader en moe der. dus in het gezin. Daarnaast, in een andere orde in nog belangrijker mate. door de Kerk en op de derde plaats pas door middel van de school. Indien we derhalve stelden, dat de overgang school-bedrijfsleven te plotseling gaat. dan geldt zulke mutatis mutandis voor Kerk en gezin. Goede uitzonderingen niet te na gesproken. De aanvankelijke conclusie uit deze stellingname is voor de hand liggend: Gezin, Kerk en school zullen gezamen lijk moeten trachten een vorm van op voeding te vinden, die al de jonge mens de wapens meegeeft, dip hem en haar in staat zullen stellen zich als een jon ge christen óók in het bedrijfsleven te handhaven, en als zodanig te groeien en b) die wapens telkens weet aan te pas sen en van nieuwe munitie te voorzien, bij de zich voor de puber en adolescent wijzigende omstandigheden. De bestaan de vormen van jeugdorganisatie als Jon. gensgilde en Verkenners moeten we hierbij als beslist onvoldoende kenmer ken. Deze kunnen door methodiek en instelling niet genoegzaam rekening houden met de zeer standseigen godsdienstige en morele moeilijkheden van het jongmaatje op fabriek en kar wei. Is dan misschien de K.A.J.. het aangewezen instituut om deze jonge mensen op te vangen en te helpen daar waar gezin. Kerk noch school verder rechtstreeks steunen kunnen' We zijn ons bewust dat we hiermede een probleem stellen dat veler gedachten in onrust houdt. In de K.A.J. zelf worot wel geijverd voor een „schoolverlaters- actie" en een instituut van vóór-Ka- jotters en -Kajotsters. maar concrete vorm gelijk in België heeft dit streven hoegenaamd nog niet gevonden. Het is ook aan gerechte twijfel onderhevig of onze K.A.J. in haar huidige vorm in staat is een- zo verantwoordelijke taak er bij op zich te nemen. Deze taak stelt n.l. haast niet te meten eisen aan het leiderscorps Zeker zal men bij deze groep jeugdigen kinderen nog het naar onze persoon lijke mening onjuiste standpunt niet kunnen handhaven, dat jeugdigen jeug digen moeten leiden. Van de andere kant zijn we het ook beslist zeer oneens met hen die menen dat het een soort mis daad is die „kinderen" reeds op 14 a 15- jarige leeftiid bij een soort klasseorgani satie in te delen. Vooreerst toch is een standsorganisa tie wezenlijk iets anders dan een klasse, organisatie en daarnaast kan zulk een theoretische redenering de feiten niet ongedaan maken. Het gaat namelijk mei over abstracte „kinderen' maar over deze jongen en dat meisje die op 14- of 15-jarige leeftijd op de een of andere confectiefabriek of op dat of dat karwei plotseling geconfronteerd worden mei een ziekelijk-heidense sfeer. Daarmee zijn ze in een bepaalde maatschappen i- ke stand ingedeeld, of men dat nu theo rethisch juist vindt of niet. En daarin blijven ze 8'A uur per dag en terug in het gezin vinden ze weer dat concrete arbeidersgezin. dat hen zou moeter. sterken en daartoe niet voldoende in staat is. Alleen in de kerk en in de al gemene katholieke jeugdbeweging zou den ze dan plotseling niet tot een be paalde stand behoren en ondergaan ze een algemene godsdienstige vorming die ze vervolgens dan zelf maar moeten toepassen op hun zo gehegl bijzondere omstandigheden. Het komt ons voor dat zulks, zacht gezegd, irrëeel is. (Vervolg op pag. 71 Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15459 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met in het Noor den van het land tijdelijk wat mot- regea. maar in het Zuiden enkele opklaringen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zondag: Zen 7.42—18.06. Maan 11.20 —4.32. Maandag: Zon 7.4018.08. Maan 12.21—5.22. (Van onze weerkundige medewerker) Tussen een krachtig hoge-drukge- bied boven de Alpen en een stroom van oceaandepressies, die over Schotland en de Noordzee naar Zuid-Scandinavië trekt, komt een harde wind voor. Hier mee wordt zachte lucht aangevoerd. In het Zuiden, waar de kans op zonne schijn veel groter is dan in het Noorden, kan de temperatuur tot 10 a 11 gr. C. stijgen. Gedurende het weekeinde zal er een krachtige tot harde wind blijven waaien, maar de kans op regen blijft klein. De vooruitzichten zijn voor de Zuidelijke provincies beter, namelijk meer kans op zonneschijn, hogere tem peratuur en minder wind. Het voor Fe bruari vrij zachte weer zal de eerste dagen nog aanhouden, daar geheel West- Europa voorlopig nog in de thans over cns land waaiende zachte oceaanlucht zal blijven liggen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 1. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 „Nu is het dan toch gelukt, het gat is dicht!" juichte de St. Annalandse jeugd Vrijdagavond elkaar toe. „Het gat is dicht!" riepen de vrouwen wier mannen daar nu al drie dagen en nachten onafgebroken aan die dijk zwoegen. Het gat is dicht. Het gaat als een lopend vuurtje door het dorp, een bewgs, dat alles en allen met dit grote werk meeleven. Inderdaad, het gat kwam dicht. Na i vier uur hielden de zandzakken het n de laatste meter die nog tussen de twee dammen epen lag. Dat was het oegin van deze afsluiting, die van de mgeveer achthonderd dijkwerkers uit 3t. Annaiand, Oud-Vossemeer, Thoien en Poortvliet, van deskundigen en op- ichters. de laatste drie dagen -n •achten het uiterste had gevergd. Het s ook niet eenvoudig, een zestig meter breed zeegat met sterke stroom onder groot materieel, alleen ma?r met mankracht, met klei en zakken te dichten. Een machtige strijd is gele- verd en thans zo goed als gewonnen. Het is nog maar een voorlopige be- j scherming, maar dan toch een be- j scherming. Ruim 250.000 zakken vor- men de dam. die het water nu tegen- I hcudt. De dijkwerkers sjouwen nog voort, rij aan rij. ondanks de uitputting nu iets veerkrachtiger, nu ze met trots straks thuis kunnen zeggen: „De dijk is daar dicht." De hoofdredacteur van een Deens eommunistisch blad is gisteren in ver band met de demonstraties, die deze Week overal in Denemarken in de gar nizoenen gehouden zijn, gearresteerd op de beschuldiging van ophitsing tot tnuiterij. Het totaal aantal gearresteerde solda ten bedraagt nu 27. De berichten dat de onrust onder de Deense soldaten mede gesticht is door communisten in Rusland of de satelliet staten zijn bewezen door het feit dat autoriteiten in Z.-Jutland twee leerlin gen van een kweekschool aldaar heb ben gearresteerd die biljetten aange plakt hadden, waarop de soldaten aan gespoord werd te protesteren tegen de Verlenging van de diensttijd met zes Jhaanden. £>e aanplakbiljetten waren van bui- inlandse makelij, aldus de politie. Te 2° en na.ar de wijze waarop zij ge- onikt en uitgevoerd waren, moeten zij „uit een Slavisch landafkomstig zijn geweest. Vrijdag werd te Antihes bekend ge blaakt dat koning Boudewijn Zondag- avond uit Antibes naar Brussel zal te- 'hgkcren, aldus meldt Reuter. Ook ko ning Leopold en zijn gemalin, prinses ''e ftéthy, zouden Zondag naar België terugreizen. Over de reden van het T'otselinge vertrek men had alge meen verwacht dat de koning nog enige tfeken in Antibes zou doorbrengen "'erd niets medegedeeld. De Franse geneesheer die de koning behandeld heeft zei, in tegenstelling tot ?e verklaring van premier Van Houtte Jb het parlement, dat koning Boudewijn biet ernstig ziek is. Hij heeft nog rust b°dig, aldus deze arts, doch zijn ge- °hdheid is verbeterd. Ih politieke kringen tte Brussel, waar onder vooraanstaande koningsgezinden, wordt gezegd dat koning Boudewijn's terugkeer „waarschijnlijk meer compli caties zal verwekken dan zijn vertrek". Vanavond zal koning Boudewijn met een van zijn juridische adviseurs een onderhoud hebben. Over het doel van het bezoek van deze adviseur is niets bekend. De politie van Turnhout, in samenwer king met andere politiediensten en amb tenaren van het Belgische ministerie van Financiën, is overgegaan tot een onderzoek naar de veesmokkel aan de Belgisch-Nederlandse grens. Elf perso nen, onder wie drie douane-beambten, zijn reeds in hechtenis genomen. Btj de Amerikaanse en Frans-Russi sche sectorgrens in Berlijn heeft een communistische volkspolitie gisteren tweemaal het vuur geopend op deze auto's met vluchtelingen, die op twee verschillende plaatsen door de versper ringen braken. Er vielen geen slacht offers, de vluchtelingen hebben in W.- B er lijn politiek asyl gevraagd. Bij het eerste incident naderden twee auto's de controlepost met matige snel heid. Vlak voor de grens gaven zij vol gas en reden van de straat dwars door de puinhopen en de ruïnes naar de Amerikaanse sector. De communistische grenswacht opende het vuur met revol ver. maar de beide inzittenden werden niet getroffen„^_„. Bij de grens met de Franse sector trachtten manschappen van de commu nistische volkspolitie tevergeefs een vrachtauto tot staan te brengen. In deze wagen zaten twee .personen; de politie De Franse Nationale Vergadering heeft gisteravond met 300 tegen 228 stemmen de amnestiewet ten behoeve van de twaalf Elzassers in tweede lezing goedgekeurd. De vrijlating van de twaalf Eizassers uit de gevangenis van Bordeaux zou vandaag geschieden. Verwacht wordt, dat de Elzassers in groepjes van twee of drie de gevangenis zullen verlaten, teneinde demonstraties te voorkomen. Naar verluidt heeft de regering de autoriteiten in de Elzas verzocht geen welkomstplcchtigheden te organiseren. ÜVRUNIMUS GOUDEMANS is en goede vijftiger en een typisch Oorbeeld van een herderlijk: pastoor. wordt door zijn parochianen in r°mdorp tegelijk bemind en ge- Bemind omdat hij de wel- endheid zelve is en gevreesd, teiciat hij bepaald niet om de tuin leiden is. Pastoor Goudemans gJlt ziïn pappenheimers. Wie be- tvo^riVan hem verwacht, zal nimmer bgjl n teleurgesteld, maar wie hem licht trackt te nemen, zal tot de wei- dat -schokkende conclusie komen, tchirit11 "begrip" doordringt tot de Gouohoeken van de ziel. Pastoor hij y~ernans ként de mensen, omdat tot e? liefheeft. Hij is licht bereid t°t bet compromis, maar nimmer lieia verdoezelen van de waar- ieven °or de rest houdt hij van het 9las Van ae zon' van een goed 9°e(je vooral omdat hij van de b>ans houdt. Pastoor Goude- °t> Ajieeu een roj jn Kromdorp ^tanrir, bet verhaal, dat a.s. dag begint. President Peron van Argentinië is Vrijdag op Chileens gebied aangekomen voor een bezoek van zes dagen dat van beide zijden wordt beschouwd als een mogelijk beginpunt van een nieuw tijd perk in Zuid-Amerika. Zijn bezoek zal. naar men verwacht, het begin zijn van een nieuwe campagne om de onderlinge betrekkingen, niet slechts tussen Argen tinië en Chili, doch in gehel Latijns- Amerika te versterken. Zondag j.l. verklaarde Peron in een vraaggesprek, dat als Chili en Argen tinië eenheid zouden bereiken, zij een kern zouden vormen. Na Chili en Ar gentinië zou een unie met andere lan den, Brazilië bijvoorbeeld, komen, aldus Peron. Vaak nemen zij, van wie we denken de grootste last te zullen hebbenalle zorgen van ons af moest terzijde springen toen de wagen met grote snelheid langs de controle post dwars door de slagboom heenreed. Toen de wagen door een salvo getroffen werd, begon hij te slingeren, maar de chauffeur had hem weldra weer in de macht en slaagde er in de Franse sector te bereiken. De Nederlandse coaster Barracuda, die gisteren bij Egmond aan de grond liep, heetf een sloep meegebracht, die op zee gevonden was. Het is een blauwe sloep, die niet van de „Catharina Duyvis" af komstig kan zijn, maar vermoedelijk van Belgische afkomst is. Vanmorgen 9 uur heeft de Tesselse kotter TX 36 in Texel een lijk binnengebracht, dat men op zee drijvende gevonden had. Bij het ter perse gaan van dit blad was nog niet bekend of dit een van de opvarenden van de „Catharina Duyvis" is geweest. Een hoge middelbare ambtenaar van de Rijksbelastingen te Utrecht is ge arresteerd op vermoeden van valsheid in geschrifte. De ambtenaar, die uit hoofde van zijn functie het algemeen ver-trouwen genoot, wordt verdacht daarvan misbruik te hebben gemaakt door het in de loop van de jaren ple gen van ernstige fraude. Hij zou valse terugbetalingsbevelen hebben uitgege ven en ten behoeve van zichzelf ge bruikt. Naar het zich laat aanzien tot een totaal-bedrag van ver over de tienduizend gulden. Vrijdagmorgen ongeveer half negen is de 290 brt. metende kustvaarder „Bar racuda", eigendom van de kapitein reder L. Vogelzang uit Groningen, even ten Noorden van Bergen aan Zee tussen twee banken vastgelopen. Twee sleep boten van Wijsmuller uit IJmuiden de „Hector" en de „Nestor" hebben een deel van de avond, bij hoog tij, ge tracht het schip vlot te trekken. Juist toen zij hun pogingen Vrijdagavond on geveer tien uur wilden opgeven kwam er beweging in het vaartuig. Enkele mi nuten later moest de zandbank zijn prooi prijsgeven. Het vaartuig is inmid dels in open zee getrokken. Bij het overbrengen van de tros, een karwei, dat niet van gevaar ontbloot is, zijn 's middags nog drie mensen te water geraakt. Met de bijna nieuwe motorvlet van Bureau Wijsmuller, die aan boord van een reddingboot meegenomen was, hadden zij een tros overgebracht op de gestrande coaster en terugkerend zijn de mannen in de branding met hun vlet omgeslagen. De drie inzittenden, die doornat waren, zijn aan boord van de coaster genomen en daar later van droge kleren voorzien. De vlet is ongeveer vierhonderd meter ten Noorden van het gestrande schip nu zelf op het strand ge lopen. De Republikeinse Volkspartij heeft be sloten aan de gemeenteraadsverkiezin gen van Utrecht van 27 Mei deel te nemen. Met dit besluit komt het plan van de vertegenwoordigers der politie ke partijen in de Utrechtse gemeente raad te vervallen. Dit plan beoogde, zo als wij hebben bericht, de stemming voor de vierjaarlijkse verkiezingen overbodig te maken, daar de Utrechtse bevolking na de behandeling van de grenswijziging wederom ter stembus zal moeten gaan. De politieke partijen, die in de gemeenteraad zitting hebben, hadden na onderling eensgezind over leg voorgesteld om 14 April precies zo veel candidaten te stellen als zij thans zetels in de gemeenteraad hebben. Daardoor zou worden bereikt dat de 39 candidaten automatisch verkozen zou den worden verklaard, zodat 27 Mei geen stemming gehouden zou worden. Met het besluit van de Republikeinse Volkspartij komt dit plan, dat veel tijd en geld zou hebben kunnen besparen, nu te vervallen. De eerste week van deze maand is te Berlijn een z.g. „Grüne Woche" gehou den, waarbij de Nederlandse tuinbouw heeft geëxposeerd met groenten en fruit. Deze tentoonstelling is bezocht door een half millioen mensen en heeft ertoe ge leid, dat onze tuinbouwexport naar West-Berlijn sindsdien verdubbeld is. In hoofdzaak gaat het hierbij om diverse koolsoorten en appelen. Dit feestje op Soestdijk is zeer goed geslaagd. Hier waren kinderen onge dwongen onder elkaar, met op de ach tergrond enkele ouderen die evenveel vreugde beleefden aan de vrolijkheid der kinderen als deze aan het boei ende spel in de poppenkast. Van ter zijde overzag de Koningin glimlachend de schare. Op de voorste rij was Ma rijke een en al aandacht. In de pauze begon de pret eerst goed. Toen werden er papieren fluitjes en mutsen rondgedeeld en het zaaltje ge leek een bonte miniatuurkermis. Oor verdovend knerpten de fluitjes, gretig zogen de kindermonden de limonade door de rietjes. De Koningin en de oud ste drie Prinsessen gingen rond met koekjes. Gemiddeld duizend mensen per dag vluchten van Oost-Duitsland naar West-Berlijn. Een ontstellend waaruit blijkt, hoe vreselijk de toestanden in de Duitse Sovjet-satellietstaat moeten zijn. De West- Berbjnse burgemeester, prof. Ernst Reuter, heeft Zater- Je Londen in een persconferentie dan ook verklaard, dat Oost-Duisland met een hongersnood bedreigd wordt. Onder de vluchtelingen bevinden zich tal van boeren, die met meer aan de vorderingen van de staat konden vol doen, of die zo zwaar beboet waren voor „vergrijpen" tegen ae communistische wetten, dat ze tot bittere ar- f1? vervaileii waren. Voorts komen er iedere dag 250 tot 300 jongemannen om asyl vragen, omdat ze zich heb ben onttrokken aan de dienstplicht; dat wil zeggen, omdat ?e.,e.r...nieTs ,vo°r voelden in de zogenaamde Volkspolitie, feitelijk het Oost-Duitse leger, ingelijfd te worden. Die constante omvangrijke stroom ontheemden brengt West- Berlijn uiteraard in grote moeilijkheden. In 79 kampen zijn op het ogenblik 40.000 mensen ondergebracht. De ont vluchtingen hebben al geruime tijd plaats: het vorig jaar verkozen 120.000 Oost-Duitsers de vrijheid, maar de laat ste maanden ig de situatie in de Sovjet-zone zoveel slech ter geworden, dat het dagelijks aantal ontsnappingen snel is toegenomen, ofschoon sinds ruim een half jaar alleen West-Berlijn nog een opening vormt in het IJzeren Gor dijn, aangezien de Russen de grens tussen de West-Duitse Bondrepubliek en Oost-Duitsland bijna hermetisch gesloten hebben. Toch is het ook nog niet eens zo eenvoudig om vanuit het communistische gebied West-Berlijn binnen te komen, al zou men dit uit het dagelijkse enorme aantal geslaagde vluchtpogingen afleiden. In Oost-Duitsland wordt name lijk een ieder, die op een dergelijke poging betrapt wordt, gerechtelijk vervolgd en in vele gevallen van sabotage beschuldigd. Voorts zijn dezer dagen 1100 personen ge arresteerd, die door leden van de Volkspolitie uit treinen naar de Westelijke sectoren van Berlijn werden gehaald Dat desondanks dag in dag uit door zovelen toch het risico van aanhouding wordt genomen, tekent de el lende in het door de Russen bezette gebied. Intussen gaan er echter hardnekkige geruchten, dat de communistische autoriteiten aan deze massale vlucht spoedig een drastisch einde zullen maken. Men schijnt de bewoners van de Oost-Duitse gebieden rond West-Ber lijn te willen evacueren, om aldus een Niemandsland te scheppen rond dit stadsdeel, en verder zou de controle op de verbindingswegen van de Oostelijke met de Wes telijke sectoren per 1 Maart zodanig verscherpt worden, dat de stad practisch in tweeën gesplitst zou worden. Alle passagiers van de treinen naar West-Berlijn zouden op de sector-grens moeten overstappen op een andere trein, na zich eerst gelegitimeerd te hebben. Berlijn wordt opnieuw met een blokkade bedreigd. De Berlijners herinneren zich nog maar al te goed het iso lement, dat de stad in de jaren '48 en '49 ten deel viel, toen alle verbindingen over land met West-Duitsland door de Sovjets waren afgesneden en de luchtbrug van de Westerse geallieerden redding moest brengen. Amerika, Engeland en Frankrijk, de bezetters van de Westelijke sectoren van de stad, hebben in die periode Moskou ge toond, dat ze de Berlijners niet in de steek zouden laten. Woensdag is door de nieuwe Hoge Commissaris in Duitsland, dr. Conant, in een radiotoespraak vanuit West- Berlijn herhaald, dat deze enclave in de Russische zone nooit zal worden prijsgegeven. De Hoge Commissaris vei> klaarde, dat Amerika, in samenwerking met de twee an dere Westerse mogendheden, alles in het werk zou stel len om de verbindingswegen open te houden. „Berlijn in geen vergeten stad", zei hij letterlijk, „integendeel: de vluchtelingen, die dagelijks uit Oost-Duitsland in zo groten getale West-Berlijn binnen komen, laten ons niet in twijfel over waf heel Duitsland te wachten zou staan als het land op de Russische voorwaarden herenigd werd". Dr. Conant heeft gedurende zijn verblijf in de stad de vluchtelingenkampen bezocht en er met tal van Oost- Duitsers gesproken. Het vluchtelingenprobleem gaat hem zeer ter harte en hij heeft Woens- fy dag dan ook ver- I 111 I <f—I I klaard, dat hij met HlV S finlJ burgemeester Reu- ft;» (J J ter en Bondskanse lier Adenauer zou overwegen of Ame rika niet nog meer zou kunnen bijdra gen tot een oplos sing van deze bran dende kwestie. Deze maand ver wacht men in West- Berlijn nog een grote toeloop van uit het Oosten, maar wellicht wordt na volgende week Zondag de West- Berlijnse uitweg -m ook afgesloten. I A-'A Voor de Oost-Duit- /tn^L sers zal er dan- rftcd evenals voor de be klagenswaardige Gesprek in Oost-DuitslandDe v;eg bewoners van de naar West-Berlijn? De tegenovergestelde andere satelliet. richting natuurlijk!" (Tekening uit het staten, geen uitweg Franse blad „Carrefour"). meer zijn. Voor Hans van der Berg uit Ooltgcnsplaat en vijftig an dere kinderen tussen 5 en 7 jaar van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland was het Vrijdag een grote dag. Zij zijn op het palels Soestdijk geweest en hebben daar een poppenkastvertoning gezien, tezamen met de Koningin en de vier Prinsessen. Om kwart voor vijf arriveerde voor het paleis een grote bus met de kinderen, die met hun ouders geëvacueerd zijn naar Baarn en Soest. Allen op hun Paasbest, de meisjes met strikken in het haar, de jongens met oranjespeldjes op hun jasjes. Allerminst geïmponeerd holden ze naar bin nen, op naar de poppenkast, want daar ging het tenslotte om. Prinses Margriet holde heen en weer tussen het filmzaaltje, waar de poppenkast stond, en de deur, waardoor het ru moerige gezelschap binnen kwam, langs de grote tafel met limonade en koekjes, die uiteraard de volle belangstelling had. Het zaaltje was versierd met papieren slingers en gonsde direct van de kinderstemmetjes. Op de voorste banken zaten de klein sten en daartussen het jongste Prinsesje, dat onmiddellijk de beste maatjes was met haar buurmeisje. Prinses Marijke rechtsmet muts en toeter. Ten behoeve van de slachtoffers van de Britse overstromingsramp hebben verschillende Russische organisaties een bedrag van 945.000 gulden beschikbaar gesteld, aldus meldt A. F. P.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1