Uitdaging Men wij afbreuk doen aan de eenheid^ van BELGISCHE KONING DIEP EN SMARTELIJK GESCHOKT Nationalistisch China zal het verdrag met Sovjets opzeggen s Tussen neus en lippen 1487 doden Manifest van voorzitters van zes politieke partijen t Tot hoofd en hart Duidelijke taal Vloed van zeer tendentieuze en valse berichten noopt de Koninklijke famdie tot terugkeer naar Brussel Pissarev wordt uitgewezen Buitenman in Breda beroofd Koningin Elizabeth ontvangt Tito Kans op meer zonneschijn irtlS mm DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 o 76ste JAARGANG No. 25616 55 Na goedkeuring door parlement ^eg naar blokkade van continent thans vrij? Kath. Thuisfront tegen bevoorrechting Van godloos Humanisme Gewonde Korea-vrij- willigers terug Jongetje aangereden en gedood de. „«„o.d Mi „oo, «1 ïïr'XtZÏÏS3K »iW»°4i»d «.W u. D, opent Vier vrouwen en een man aangehouden Wordt de „Cartliage" verkocht Deurwaarder legt beslag op gestrande schip Zuid-Afrika verwacht begrotingsoverschot De watersnoodramp Vermoedelijk aantal slachtoffers Watersnoodgebied Bijzondere loonregeling herstel werkzaamheden Herdenking Februaristaking 1941 „Nu anti-semitisme achter ijzeren gordijn" Mossadeq in moeilijk heden met het Hof Intriges tegen regering Teddygevoerde Wmdbreakers BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 2154S Abonnementen 20800 Postgiro 143489 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severlrt. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Over een paar weken zal met grote pracht en praal maarschalk Tito, president van Joegoslavië, een officieus bezoek aan Londen brengen en ®aar zelfs met staatsie door Koningin ■Elizabeth in Buckingham Palace ontvan gen worden. Churchill en Eden zullen diners aanbieden en natuurlijk zal ook de Joegoslavische ambassade in Londen Zich op haar beurt niet onbetuigd laten. Tito en Engeland hebben elkaar ge bonden. De diplomaten van beide 'snden kunnen elkaar geluk wensen. De Communistische Joegoslavische dictator ^ordt als persona grata in West-Europa geaccepteerd. Dat deze man, die zich in zijn eigen 'and als dictator opwierp, op een gun stig tijdstip zich uit de greep van Moskou losmaakte, waarschijnlijk omdat "ij voorzag, dat hem op den duur geen ander lot zou zijn beschoren dan de 'eiders van de zijn land omringende Sovjet-satellietstaten, bewijst, dat hij als communist beter dan zijn collega's, die 'eder op hun beurt aan een galg kwa aien te bengelen, de mentaliteit van Moskou kent en daaruit bijtijds zijn Consequenties trok. De enige consequen te. die hij niet trok, was de ideologische. Hij was en bleef even fel communist. Hij J'ervolgde en vervolgt de kerken, de Katholieke Kerk op de eerste plaats. Hij wierp een mgr. Stepinac, thans kardi naal, na een proces volgens Moskou's Recept; in de gevangenis en met Stepinac nonderden andere priesters. De katho- •'eken worden op alle mogelijke wijzen 'eryolgd en getreiterd. Er is in Joego slavië geen verschil m°t de rec'mes in «e satellietstaten van Moskou. Maar de Westerse diplomatie ziet in hem een aardevol stuk in het politieke schaak- ïPel met Moskou. En op zijn beurt ziet Dto ook menig voordeel, althans op ct ogenblik, bij een nadere aansluiting niet het Westen. Zoals steeds in de geschiedenis is het Engeland, dat diplomatiek het minst scrupuleus is als het tot een Politiek, financieel en economisch com- Pcomis kan geraken - met wie dan ook. München. China, Indonesië. Joegoslavië, Hj alle werden geboren uit eenzelfde nientaliteit. In Korea sneuvelen honder den van zijn eigen zonen, maar Enge land voert voor milliarden uit naar com munistisch China en Rusland. Als Eisen hower spreekt over een blokkade van Communistisch China, schrikt de Engelse diplomatie, want Hongkong is immers ?o'n prachtige doorvoerhavenEnge- 'and begrijpt er niets van. als men elders ?Preekt over het perfide Albion. Maar 'h Joegoslavië wordt aan de vooravond ?an Tito's bezoek een groot congres ge houden. Het Volksfront zal worden ver anderd in een socialistische bond met ?cn meer democratische opbouw. Dat h'inkt meer Westers. Op datzelfde congres durft Tito het ba"caan en de Sovjet-Unie op één lijn c stellen. „In het Westen bestaat - aldus *cl Tito - een duistere reactie onder lei- rlhg van het Vaticaan, onder het mom an strijd tegen het communisme. Deze eactie poogt evenals de Sovjet-Unie de I re'^ 'n twee blokken te splitsen." is het te verwonderen, dat de vier mil- uoen Engelse katholieken niets begrijpen van de politiek hunner regering? Hun Opwinding, aldus vernemen wij, neemt biet de dag toe. Het Engelse episcopaat s'eunt de protestbewegingen, die in de algemene verontwaardiging een goede voedingsbodem vinden. Mgr. Campbell aartsbisschop van Glasgow, verklaarde Phlangs, „dat het bezoek van Tito gelijk vjaat met een uitdaging aan de Katholieken van Engeland". »The Sword of the Spirit" (HeL ^Waard van de Geest) en „The Catholic b0cial Guild" (Katholieke Sociale Gilde) hebben dezer dagen enige brochures ge publiceerd over Tito en de Kerk. In één daarvan, „De Waarheid over Tito", 'aagt men zich af of het Westen van j an is het communistische regime in °egoslavië te versterken, g Wij menen, dat Tito's bezoek aan Lon- ueh niet alleen een uitdaging is aan de vatholieken van Engeland, maar aan de -atholieken van heel de wereld. e communistische maarschalk zal eer- tia; "en' ags tóch met pracht en praal in Lon- »a ontvangen worden. Macchiavelli is vijfhonderd jaar nog springlevend. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend. Koning Boudewijn, in gezelschap van Koning Leopold en Prinses de Réthy, is gisternamiddag rond twee uur in het Zuid-Station te Brussel gearriveerd. De speciale wagen was helemaal achteraan de trein vastgehaakt. De gordijnen bleven neergelaten. Een talrijke menigte juichte en vrouwen tikten tegen de gesluierde ruiten. Niemand van het gezelschap liet zich echter zien en de wagen reed verder naar Laeken, waar drie hofauto's de Koninklijke Familie naar het paleis voerden. Enkele uren voor zijn vertrek Zon dagavond heeft Koning Boudewijn een bijzondere correspondent van het Pa- rijse blad France Soir" in een salon van de villa „Les Cèdres" te Antibes ontvangen om een verklaring af te leg gen. De journalist werd op het middag uur door kolonel Quinet, vleugel adjudant van de Koning, op de hoogte gebracht van de gunst, die hem toege staan werd. Zijne Majesteit, schrijft hij, droeg een zonnebril, waarachter zijn ogen een koortsachtige flikkering had den. Zijn gelaat, hoewel ontspannen, droeg nog de sporen van de jongste vermoeienis. Traag en zeer kalm zette de Koning dan uiteen waarom hij be sloten had Antibes te verlaten en naar zijn hoofdstad terug te keren. „Men tracht aan de eenheid zelf van België afbreuk te doen", zei hij, „met de beledigende aanvallen op de saam horigheid van de Koninklijke Familie. Ik sta u toe het standpunt van ons Huis bekend te maken ten aanzien van de schandelijke aantijgingen, die het te doorstaan had" Daarop verzocht de Koning zijn verdere verklaringen niet weer te geven als een direct interview, maar de indirecte rede aan te houden. Volgens „France Soir" verklaarde de Koning, dat zijn voortijdige te rugkeer naar België veroorzaakt werd door de diverse stromingen, die de jongste tijd in de internationale pu- De Nederlandse regering heeft beslo ten de Russische journalist L. Pissarev naar Rusland uit te wijzen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen bin nen enkele dagen kan worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast, dat hij be hoorde te worden uitgewezen op grond van de ongeoorloofde politeke activi teit, die hij als vreemdeling ontplooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend teneinde een meer verbreed inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek, dat dank zij het snelle ingrijpen der be voegde autoriteiten zijn ontoelaatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aanvangs stadium bevonden. Onder deze omstan digheden is het raadzaam bevonden geen gerechtelijke vervolging tegen hem in te stellen, doch hem zonder meer uit Ne derland te verwijderen. ministerie van Buitenlandse Za- 1) b Van nationalistisch China heeft aan lig °ïen bet in 1945 getekende Chinees- verdrag ongeldig te verkla- tle omdat de Sovjet-Unie zich niet aan 'ekst heeft gehouden door zijn agres- ?°0dTi Amerikaanse Marine heeft de nT^fepafc Rubber Company een hoge- 'et«r voor vliegers boven de 15000 VonJVa?rdi9d- het eerste volledige n0o 1 V egers °P dle hoogte, dat h°evo werd ontworpen. De zuw- er en de druk worden auto matisch geregeld. sie in China. De nationalistische minis ter van Buitenlandse Zaken George Yeh heeft verklaard, dat de V.S. niet tevoren zijn ingelicht, aangezien het hier een binnenlandse aangelegenheid betrof. Het voorstel moet nog dooi het parlement worden goedgekeurd. Door dit verdrag kreeg Rusland voor dertig jaar het beheer over de helft van de Mandsjoerijse haven Darien en de haven Port Arthur zou als marinebasis voor beide landen dienst doen. Boven dien werd bepaald, dat in Buiten-Mon- golië een referendum zou worden ge houden, waardoor dit gebied practisch een autonome staat werd binnen de in vloedssfeer van de U.S.S.R. Het verdrag is een uitvloeisel van de concessies, die Churchill en Roosevelt in 1945 in Yalta aan Stalin hebben gedaan ten koste van China. China en Rusland hebben elkaar in dit verdrag beloofd niet te zullen toe treden tot enige coalitie, die tegen de verdragspartner is gericht. Door de on geldigheidsverklaring van dit verdrag effent Tsjang Kai Tsjek de weg voor deelneming aan de blokkade van het Chinese vasteland. De minister van Bui tenlandse Zaken was van mening, dat nu ook de thans door Rusland beheerde ha vens van Darien en Port Arthur voor een eventuele blokkade in aanmerking kunnen komen. Het bestuur van Katholiek Thuisfront heeft in het maandblad der Stichting principieel stelling genomen tegen de achteruitzetting van de confessionele Thuisfronten en tegen de bevoorrechting van het Humanistisch Thuisfront. Het eist, dat de jonge militairen, als zjj door de overheid worden opgeroepen, niet in een milieu komen, waar de godloosheid een positieve steun krijgt en de Katho lieke levensbeschouwing zelfs wordt ach tergesteld. blieke opinie merkbaar waren. Het vertrek uit Antibes is het slotpunt achter een diep menselijk drama, dat door de gehele Koninklijke Familie ten zeerste werd aangevoeld. Koning Boudewijn had gehoopt te Antibes een rustige discrete herstelperiode te kunnen doorbrengen. De onbeschei denheden van de pers en de vloed van valse en tendentieuze berichten hebben zulks onmogelijk gemaakt. In de villa „Les Cèdres", waar sedert 48 uur een drukkende sfeer van droefenis hing, kon het Staatshoofd niet meer hopen op een kalm en snel herstel. Koning Boudewijn logenstrafte, dat hij ooit golf zou gespeeld hebben tij dens zijn verblijf te Antibes. Geen ogenblik zijn de staatszaken hem uit het hoofd gegaan. Vooral de overstro mingsramp heeft zwaar op hem ge drukt. Hij hoopt zeer spoedig weer hersteld te zijn, om met nieuwe krach ten te kunnen ijveren voor het welzijn van zijn volk. Jammer genoeg is zulks nog niet het geval. Herhaaldelijk reeds heeft hij zijn nood geklaagd aan zijn vader, wiens vitaliteit hij bewondert en benijdt. Zijn huidige gezondheidstoe stand vormt een rem voor zijn meest vurige wensen. „France Soir" schrijft, dat het ge machtigd werd met grote kordaatheid alle geruchten te logenstraffen als zou er tussen eerste minister Van Houtte en de Koning sprake zijn geweest van een huwelijksprobleem. Het is slechts om elke venijnige toespeling onmoge lijk te maken en het politieke klimaat van het land niet te schaden, dat de Koning ondanks de negatieve adviezen van zijn dokter naar Brussel is terug gekeerd. Tot zover het interview in „France Soir". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ook Turkije is geteisterd door een overstromingsramp toen deze week. na het invallen van de dooi en dagenlange zware regenval, de Cu- bukdam onder de druk van het stijgende water bezweek. De ramp nam echter niet zo'n grote omvang aan als die in West-Europa. Een meisje, dat op haar schouder een paar dingen draagt die zij in alle haast bij elkaar heeft gezocht, ont vlucht met haar zusje en een zwaar beladen muilezel het overstroomde gebied rond Ankara. Aan de Merwehaven te Rotterdam zijn vanochtend enige gewonde Koreavrij- willigers, die met een Amerikaans troe pentransportschip in ons land zijn aan gekomen, ontscheept Er waren drie Ne derlanders, zeven Belgen en drie Fran sen. Gistermiddag is op de Bree te Rot terdam een zes-jarige jongen door een vrachtauto aangereden en gedood. De jongen speelde krijgertje en kwam ach ter een geparkeerde auto vandaan toen hij door de vrachtauto werd aangere den. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderziekenhuis j/ervoerd. w-~~ Mevr. George La Pinska uit New York(een moeder van vijf kinderen) ontdekte ongeveer een jaar geleden', dat schilderen een prettige vrijetijdsbesteding is. Sinds die tijd is deze schilderende huisvrouw met haar ezel, penselen en doe ken een bekende figuur geworden in de kapperssalon van haar echtgenoot, wiens zaak er niet slechter om gaat. Zij vervaardigt ongeveer 1 schilderij per week, 48 schilderijen zijn al uit haar inspiratie ontsproten, die thans de wanden „thuis" en in de „zaak'"sieren. De La Pinska's aan de arbeid, beiden de kwast hanterend. Heren onder elkaar reed, alsook de beider- pen. Ze keek de indrin- zijdse familieleden en. ger eens aan en zei: „Er last but not least, de zit maar vijf dollar in de Maar de tijd brandkast. Je kunt je tijd «e "erstreek zonder dat de beter besteden". Daarop gedachte dat brulde0°™ verscheen. Ten- verdween de man maar. slotte trok de bruid, in tranen, zich terug. De po litie ging er op uit met een hond en vond de bruidegom, die in alle rust en genoegen over een land- naar voren gebracht dat Jen'ptan^oftrouwen dUgen'ejn"veteraan uit de rty de politieman, die hem binnen bleek L kunnen Roerenoorlog, een zekere °aVeenorengen. LedoU helft „hem destijds De Engelse inbreker Benstead kan zijn twaalf maanden gevangenisstraf rul gaan uitzitten met de troostrijke hij een kans om aan de greep van de politie ie ontkomen heeft opgeof ferd aan zijn plicht van menselijkheid. Bij zijn be rechting werd namelijk De man, die Chur chill's leven in 1899 redde Churchill heeft dezer heeft gered, gebouw achtervolg- -«-w leven rel met hem te drinken van vijftien meter hoog- den en toen Benstead, omkijkend. bemerkte in welk een gevaarlijke po sitie zijn achtervolger verkeerde, kwam hij prompt terug om de hel en wat te praten over koetjes en kalfjes en uit Ook een record dt-iioef}e oude tijd. Chur chill had gehoord, dat James Wilson, een 59- de oude soldaat een paar jarige arbeider zonder dagen in Londen ver- vaste woonplaats, heett bleef. Winston en Joy pende hand te bieden aan clezer dagen een record waren beiden krijgsge- de man van de wet, die behaald. Sinds 1922 ging vangenen van de Boeren hem daarop even plichts- n voor de 100ste keer in December 1899. Jay getrouw arresteerde. ge gevangenis in. Hij was vertelde, dat Churchill op in totaal 114 maal gevon- zekere dag op een goede- nist en had 99 keer ge- rentrein trachtte te ont- Bruidegom vergeet vangenisstraf ondergaan, snappen. Toen een sch'ild- de bruiloft Deze keer werd hij we- wacht hem in de gaten yens poking tot inbraak kreeg en zijn geweer op Te Saint Tricat in en opzettelijke vernieling Winston richtte, schreeuw- Frankrijk was alles in ge- van een winkelruit tot 3 de Jay: „Schiet niet, het reedheid gebracht voor jaar veroordeeld. is een gentleman". De net huwelijk tussen de aarzeling van de schild- 20-jange spoorman Mi- In Seattle (V. S.) kwam wacht duurde precies chel Ledoux en zijn uit- een gewapende inbreker l"tig genoeg om Churchill verkorene. Burgemeester het bureau binnen, waar ongedeerd de benen te en pastoor stemden ge- mrs. Euar Glad zat te ty- laten nemen. Vier vrouwen en een man zijn in Breda gearresteerd wegens beroving van een buitenman, wiens naam niet bekend is gemaakt, van vijf en twintig honderd gulden. Het voorspel hiervan speelde zich af in een café in de Hal- straat, waar de buitenman dan.g onder invloed van alcohol op royale wijze tracteerde. Hij was in zuïk een beste stemming, dat hij een portefeuille met drieduizend gulden voor de dag haalde en kwistig met briefjes van honderd jongleerde. Vier vrouwen en een man geraakten zodanig onder de bekoring van de briefjes van honderd dat zij vriendschap met de buitenman sloten en hem na ettelijke rondjes meenamen naar hun huis. Daar werd het geld ver deeld. Toen de berooide feestvierder weer bij zijn positieven kwam, ontdek te hij de beroving en hij deed aangifte bij de politie. De recherche slaagde er in na enig speurwerk de vijf aan te houden. Bij deze aanhouding bleek ieder vijfhonderd gulden te hebben ge roofd. Het vijftal is ingesloten en zal voor de officier van Justitie in Breda worden geleid. Bij welke het Franse schip „Carthage" hebben ge troffen, is thans nog een deurwaarders- alle rampspoeden exploot het leven van de kapitein van het op het Scheveningse strand gewor pen schip het leven komen verzuren. Zaterdagmiddag namelijk werd het schip „aan de ketting gelegd". Een Bel gische scheepswerf heeft enige tijd ge leden reparaties verricht aan een schip dat aan dezelfde rederij toebehoorde als de ..Carthage", zonder hiervoor ver goeding te ontvangen. In het gestrande schip zag deze werf nu een mooi ob ject over wiens rug men het geld bin nen kon krijgen en de Haagse deur waarder legde beslag op de „Carthage". Als de rederij van dit schip niet in staat is de kosten aan de Belgische scheepswerf te vergoeden, zal de „Car thage" moeten worden verkocht. Inmiddels worden de nogingen om de ..Carthage" vlot te krijgen verbeten voortgezet. Maar als men er in slaagt het schip naar hoog water te brengen is de kapitein verplicht zijn „Carthage" in de buurt van Scheveningen te hou den. totdat het geschil tussen de rederij en de scheepswerf is opgelost. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft gisteren het een en ander medegedeeld over het bezoek, dat maarschalk Tito, staatshoofd en regeringsleider van Joegoslavië, in Maart a.s. aan Groot- Brittannië zal brengen. Maarschalk Tito brengt een parti culier bezoek aan Engeland, waar hij als gast der regering za! worden ont vangen. Het bezoek van Tito draagt een particulier karakter, omdat het in strijd met het protocol zou zijn, indien een buitenlands staatshoofd, vóór de kroning van Koningin Eliza beth, een officieel bezoek aan Groot- Brittannië zou brengen. De regering houdt zich nog bezig met de opstel ling van het programma voor het bezoek van de maarschalk. Er zal Merin ook tijd worden gereserveerd voor een bespreking tussen Tito en de Britse ministers anderzijds. Tito schijnt door Churchill een diner aangeboden te krijgen en hij zal met Eden lunchen, terwijl op de Joegoslavi sche ambassade ook een diner wordt aangericht. Tenslotte zal de Joegoslavi sche president door koningin Elizabeth op Buckingham Palace ontvangen wor den. De Zuid-Afrikaanse minister van Fi nanciën, Havenga, heeft medegedeeld, dat. naar verwacht wordt, Zuid-Afrika dit begrotingsjaar zal eindigen met een overschot van minstens negen millioon pond sterling. Niets bindt zo hecht aaneen als leed, dat. over allen gekomen is Wanneer men de aantallen geïdenti- ceerde stoffelijke overschotten, gebor gen stoffelijke overschotten en de aan tallen bij het informatiebureau van het Ned. Rode Kruis op heden als vermist te hoek staande personen bijeentelt, zou het aantal slachtoffers van de wa tersnoodramp 1487 bedragen. Het is duidelijk, dat dit geen defini tief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen, en anderzijds blijkt soms dat als vermist opgegeven personen in leven en welzijn zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve ver meld onder voorbehoud. Volgens de laatste opgave, enkele we ken geleden, bedroeg het aantal slacht offers 1395 Hieronder volgt een over zicht van de gegevens over de getroffen gebieden. Het eerste cijfer achter eik onderdeel duidt het aantal als vermist opgegeven aan, het tweede cijfer slaat op het aantal geborgen personen en het laatste cijfer geeft aan het totaal aantal slachtoffers. Schouwen-Duiveland 227. 104, 331; Goeree-Overflakkee 316. 140, 456; Zuid- Beveland 37, 62, 99; Zuid-Holland 12, 13, 25; Brabant 126, 126, 252; Beijerlana 131, 20, 151; Voorne-Putten 11, 16, 27; Zeeuwsch-Vlaanderen 5, 9, 14; Noord- Beveland 38, 38; Walcheren 5, 5; Tholen 6. 50, 56; St. Philipsland 6, 7. 13; Noord-Holland 7, 7. Er zijn 882 personen als vermist op gegeven, 595 geborgen, in totaal 1474. Daarbij komen nog 13 aangespoelde slachtoffers van wie de plaats van her komst niet vaststaat. Totaal dus 1487. In de Staatscourant is een bijzondere loonregeling van het College van Rijks bemiddelaars opgenomen, welke van toepassing is op herstelwerkzaamheden in de watersnoodgebieden. Voor werk zaamheden, welke vallen onder de loon regelingen voor het bouwbedrijf (water-, spoor- en wegenbouw en burgerlijke- en utiliteitsbouw), de rijswerkers. de steen zetters, de straatmakers en het „zwarte corps" wordt een z.g. ongemakkentoeslag ingevoerd van f 1,25 per dag. Voor het overige blijven de normale regelingen van kracht, met dien verstande, dat in het bouwbedrijf boven het tijdloon een prestatietoeslag kan worden gegeven van maximaal tien procent. Fan daag wordt in ons blad een ma nifest afgedrukt, dat kernachtig en bewogen stelling neemt tegen de perfide opzet der communisten om zowel de Amsterdamse Februaristaking als de herdenking daarvan voor zich zelf te monopoliseren. Als on dertekenaars ziet men figureren, de voorzitters van K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U., P. v. d. A. en K.N.P. Treurig is het, dat de noodzaak van zulk een manifest zich voordoet, maar anderzijds valt het te prijzen, dat de leiders van vrijwel alle bona fide partijen in een gezamenlijk optreden en ter voorlichting van talrijke argelozen duidelijk zeggen waar het op staat. Zoals in het manifest te lezen staat is de Februaristaking van 1941 een felle daad van verzet geweest tegen eenzelfde vernietiging van de geestelijke vrijheid en eenzelfde antisemitisme als thans achter het IJzeren Gordijn woedt. Dit ontneemt thans aan de communisten ieder recht van spreken bij de herden king van de staking, die was gericht te gen soortgelijke onmenselijke praktij ken, toen door de nazi's bedreven. En op hun broeders uit die dagen laden zij de verdenking, dat het verzet min der was bedoeld tegen een als duivels erkende onderdrukking dan tegen de politieke tegenstanders, die zich ervan bedienden. Van de andere kant vallen zij, zoals het manifest terecht consta teert, alle eerlijke stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich daardoor buiten de Nederlandse volks gemeenschap. In ieder geval wordt be wezen, dat de communisten van thans ieder verschil tussen goed en slecht, tussen menselijk en duivels, moedwillig ontkennen en alleen datgene goed noe men wat in hun partij-politieke kraam te pas komt. Slaafse knechten die zij zijn van de Moskouse machthebbers, juichen zij precies datgene toe wat die machthebbers van de nazi's blijken te hebben geleerd, maar hebben tij an derzijds de weergaloze brutaliteit om zich te trachten meester te maken van de herdenking der staking die tegen dit nazistische voorbeeld was gericht. Die op dit ogenblik nog altijd de wa re aard niet onderkent van al wat zich communistisch noemt, is óf bewust kwaadwillend öf meelijwekkend dom al kost het moeite te blijven geloven in een domheid die blind is voor de hui dige communistische vervolging van Jo den en Christenen en voor het bijzon der leerzam.e gedrag van C.P.N, en E.V.C. tijdens de waterramp. Gelukkig zijn er evenwel telkens te kenen te bespeuren, dat lang verblinde ogen eindelijk open gaan.. Meer en meer zijn in de vrije landen de communisten op hun retour. Maar herhaalde waar schuwingen blijven nuttig, blijkbaar zelfs voor een aantal z.g. intellectuelen, in dat opzicht moge een nuttige uitwer king uitgaan van de duidelijke taal van enige mannen, die in politiek opzicht vrijwel geheel Nederland vertegenwoor digen en over alle verschillen heen el kander gevonden hebben om te voorko men dat een nationaal heldenfeit door potentiële landverraders zou worden onteerd. De datum nadert, Waarop Amsterdam de heldhaftige staking van Februari 1941 herdenkt Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijk nieuws van de Christen- en Jodenvervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschil lende richting, gevoelen de' behoefte de bevolking van Amsterdam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van protest is ge weest tegen soortgelijke vernietiging van de vrijheid van godsdienst en een soort gelijk anti-semitisme als thans in de door communisten beheerste landen woedt. Geen dag gaat voorbij, waarop niet honderdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkotnst en uit de kring van anderen, die zich niet kunnen verenigen met het communistische regime, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchtten naar het vrije Westen. Zij laten have en goed in de steek. Hon derdduizenden van hun lotgenoten blij ven achter, gefolterd door de angst voor vervolging, onderdrukking en moord. In Februari 1941 richtte de Neder landse vrijheidsgeest en verdraagzaam heid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti-semitisme van nationaal- socialistischen huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het (Van onze weerkundige medewerker) Het aantal uren waarop de zon in Februari heeft geschenen is nog steeds zeer klein, maar hierin schijnt langzaam enige verbetering te komen. Het hoge- drukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren tot over de Alpen heeft zich naar het Noorden uitgebreid. De aan vallende depressies van de Oceaan wor den nu gedwongen een Noordelijker baan te volgen. Tot neerslag van enige betekenis zal het voorlopig ook niet komen, terwijl de kans op zonneschijn groter wordt. De temperatuur kan over dag tot omstreeks tien graden Celsius stijgen. Vermoedelijk zal ons land de eerste dagen nog in de zachte lucht blijven liggen, waarin wij vooral bij zonnig weer zullen merken dat wij met flinke stappen hét voorjaar tegemoet gaan. Sinds geruime tijd bestaan er ernstige moeilijkheden tussen het hof van de Sjah van Perzië en de eerste minister, Mossadeq. De premier verwijt het hof, dat het tegen zijn regering intrigeert en wil een stevige controle hebben op de uitgaven van de naaste omgeving van de Sjah, die hij van spilzucht beticht. Het schijnt zelfs, dat Mossadeq een belas ting wil heffen op de inkomsten van de kroondomeinen. communistische schrikkelijke geweld en anti-semitisme, dat systematisch door de dictator in Moskou werd bevolen en aangewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de com munisten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partijzuchtige overwe gingen de herdenking van de Februari staking te misbruiken voor hun dema gogische propaganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uitstek communistische zaak zou zijn geweest. Ondergetekenden voelen zich gedrongen de Amsterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdrukker en het protest tegen de mensonterende vervolging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders, .geschiedde in gemeenschappelijkheid, over alle partij politieke en levensbeschouwelijke gren zen heen. Wat ons, mensen van verschillende richting en levensovertuiging ook schei- de, wij staan op de gemeenschappelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke democratie, welke haar stem pel heeft gedrukt op onze beschaving. Minder dan ooit hebben de communis ten thans nu hun bevelvoerders in Mos kou tot een zelfde vervolging van Chris tenen en Joden opzwepen, het recht zich het monopolie van de herdenking der Februari-staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de stakers van 1941 lijf en leven op het spel zetten, Zolang de communisten in Nederland zich niet openlijk keren te gen de gruwelen, dit thans achter het Ijzeren Gordijn geschieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zede lijke gemeenschap. W. J. ANDRIESSEN, Voorzitter Katholieke Volkspartij P. J. OUD, Voorzitter Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. J SCHOUTEN, Voorzitter Anti- revolutionnaire Partij H. W. TILANUS, Voorzitter Christelijk-Historische Unie K. VORRINK, Voorzitter Partij van de Arbeid CH. I. J. M. WELTER, Voorzit ter Katholieke Nationale Partij Advertentie Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met opklaringen maar ook hier en daar tijdelijk mist. Zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht iets kouder, morgenmiddag iets zachter. Zon: 7.35—18.12. Maan: 6.25—14.48.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1