op Triduum in Haarlem 20. 21,en 22 Mei De K.V.P. in de Bloemen- daalse raad Schade in Hoge en Lage Zwaluwe aanzienlijk Oude rijwielpad langs Boulevard wordt wandelpad BLIKSEMAFLEIDERS Optreden Ida Haendel bij H.O.V. ss Plechtig besluit op 1ste Pinksterdag TEMPO Herbouw Zuiderbad aangehouden na uitvoerige discussies De heer Fijen over woningbouw en onderwijs Zware taak voor nieuwe burgemeester 2g HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 HONDERD JAAR KROMSTAF 4 Maart herdenking voor onderwijzers VERHUIZINGEN onder volledige garaniie Bergplaats voor inboedels Het dreigende bioscoop conflict Overleg met gemeente nog steeds mogelijk Katholieke Volkspartij Haarlem Vergaderingen van candidaat stelling HAARLEM-LICHTSTAD EN DE JEUGD K.V.P.-vergadering Burgerlijke Stand Gemeenteraad van Zandvoort Father J. M. Zegwaart terug uit de missie Vacantie-spreiding Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs In het kort Max Bruch's romantisch vioolconcert Politie-voetbalwedstrijd HEEMSTEDE Kantoor Verversingshuis In Flora-park Wèl amusementstent geen tent-hotel In Haarlem en omgeving 2000 bedden beschikbaar De zaak-Dikmans Openbare kleuterschool aanbesteed K.J.M.V. De moord op Hdversumse boswachter Zaak verwezen naar ander hof Waterstanden DAMMEN De persoonlijke kampioen schappen in Kennemerland l'ü.l Beurs van New York ih 4fb a 41 DICTRICT HAARLEM N.J.G. Beurs van Amsterdam In restaurant Brinkman op het Hout plein kwamen gisteren vele priesters uit het dekenaat Haarlem bijeen ter herdenking van het eeuwfeest van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Ne derland. Een uitvoérig verslag van de rede, die rector N. C. de Rooy uit Den Haag daarbij hield, zal de lezer aan treffen op pag. 6 van dit nummer. Wij geven hier slechts de mededelingen, die deken J. J. A. Kuilman deed over de plannen, welke voor het dekenaat Haarlem ter viering van het eeuwfeest gemaakt zijn. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest om de algemene richtlijnen te volgen, d.w.z. in de parochies een plechtig triduum in de dagen vóór Hemelvaartsdag op 10, 11 en 12 Mei met de sluiting op Hemelvaartsdag zelf. Mgr. Huibers zou dan die dag in de kathedrale basiliek een pontificale H. Mis opdragen, terwijl ook in de overige kerken een plechtige hoogmis het triduum zou besluiten. Tevens is er nog sprake geweest van een buiten kerkelijke viering, doch dat bleek vele moeilijkheden op te leveren. Intussen hebben de Deken en andere pastoors het raadzaam geacht om het triduum tien dagen te verschuiven. Wanneer men namelijk de algemene richtlijnen zou volgen, zou het triduum in het dekenaat precies in de tijd van de „Flora" vallen en tijdens de feeste lijkheden in Haarlem-Lichtstad. Vele mensen, vooral middenstanders, zijn dan niet in de gelegenheid het triduum in hun parochie bij te wonen. Daarom zal In ieder geval in de Haar lemse parochies en in die, welke in de „sfeer" van de Flora liggen, het tri duum in de week vóór Pinksteren wor den gehouden en wel op 20, 21 en 22 Mei. De sluitingsdag valt dan op Eerste Pinksterdag met een plechtige hoogmis. De pontificale H. Mis op Hemelvaarts- Advertentie ROZENSTRAAT 13 TEL. 20020 TEL. 12525 Naar wy vernemen, is het contact tussen het gemeentebestuur van Haar lem en de Nederlandse Bioscoopbond in de kwestie der vermakelijkheids belasting niet verbroken. Er zal zich nog een gelegenheid voordoen, waarbij de Nederlandse Bioscoopbond de kwes tie met B. en W. zal kunnen bespre ken. Een en ander komt overeen met hetgeen wethouder Bakker laatstelijk in de gemeenteraadsvergadering mede deelde. De afdelingen van de Katholieke Volkspartij in Haarlem zullen in de komende dagen een belangrijke leden vergadering houden, waarin de candi- daatstelling voor de Gemeenteraad zal plaatsvinden. Datum en plaats van deze bijeenkom sten voor de verschillende afdelingen zijn als volgt: Donderdag 26 Februari, 's avonds om 8 uur voor de parochiële afdeling St. Jan en O.L. Vr. Rozenkrans in het Jeugdgebouw, Teijlerplein; St. Antonius en St. Jozef in gebouw St. Bavo, Sme- destraat; St. Liduina in het Clubhuis, Raadhuisstraat: St. Elisabeth en Barba ra in gebouw Flora, Pretoriaplein. Vrijdag 27 Februari, 's avonds om 8 uur voor de parochiële afdeimg H. Hart, in de H. Hartschool, Velserstraat 3; O.L. Vr. 7 Smarten en Spaarndam, Franciscushuis, Eemstraat. Maandag 2 Maart, 's avonds om 8 uur voor de afdeling Kathedraal-West en Ramplaan-kwartier in de Leonardus- zaal, Westergracht; afdeling Haarlem- Zuid in het Meisjeslyceum Sancta Ma ria, Dreef 22. Daar gebleken is, dat de schooljeugd de in aanbouw zijnde objecten voor Haarlem-Lichtstad als speelterrein gaat beschouwen en reeds vrij grote bescha digingen zijn veroorzaakt, o.a. aan de monumentale Entree aan de Dreef, is aan alle hoofden van scholen een circu laire gezonden. Daarin wordt medewer king gevraagd om de schooljeugd er op te wijzen, dat zowel door overheid als particulieren samen een bedrag van f 170.000 is beschikbaar gesteld om de stad een bijzonder aanzien te geven en aantrekkelijk voor de vreemdeling te maken. De betekenis van het vreemde lingenverkeer voor de welvaart van Nederland zou daarbij benadrukt kun nen worden. Hoewel de politie nauwlettend zal toezien, is een paedagogische uiteenzet ting in de school wellicht doeltreffen der. De afdeling St. Elisabeth en Barbara van de K.VP. houdt morgenavond in Flora aan het Pretoriaplein een verga dering. Tijdens deze vergadering zal de candidaatstelling voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen plaats vinden. Aan vang 8 uur. Geboren: L. L. de Vries—Ingram, z.; H. W. C. van WijkRoeland, z.; M. Tijssen— Horn, z.; H. J. Schoorl—Koridon, z.; M. J. Haverkortvan Wijngaarden, z.; C. J. van der Wielvan Warmerdam, d.; M. List Dweelaard, d.; M. M. J. JansenSmit, d.; A. Boot—Takken, d.; S. BokmaWiers- ma, d.; A. PieHogenhout, d.; E. Corba Ebskamp, d. Ondertrouwd: H. Aarsen en R. E. M. v. Leeuwen Koemayas, A. J. Beneker en G. L. Bosman C. B. Goedhart en E. West. Overleden: W. B. Groeneveld, 70 jaar, Stuyvesantstraat: P. Moog, 76 j., Scheep- makersdijk; J. de Wit, 77 j„ Westerhout- park; H. van Waard, 80 j., Leidsevaart; W. R. Junge, 4 m., Grebberstraat; A. Kas pers—Menkema, 80 j„ Spaansevaartstraat; D. Giesselbach, 75 j., Lange Herenvest. dag in de kathedrale basiliek gaat ech ter door. De deken sprak de verwachting uit, dat men in iedere parochie deze rege ling zal volgen en niet het triduum op eigen gelegenheid zou houden. Verder deelde hij mede, dat evenals nu voor de priesters is geschied ook voor de onderwijzers een speciale her denking wordt georganiseerd. De in specteurs Schoenmakers en v. d. Velde hebben Woensdagmorgen 4 Maart vrij van lesrooster gegeven, zodat alle on derwijzers en onderwijzeressen iri de gelegenheid zijn deze herdenking bij te wonen. Zij worden die ochtend om half tien in de St. Josephkerk aan de Jans straat verwacht, waar een gezongen H. Mis zal worden opgedragen. De wisselende gezangen worden verzorgd door de Koorschool onder leiding van dr. A. Kat. Na deze plechtigheid is er een bijeenkomst in het Concert gebouw, waar de archivaris van het bisdom, mgr. J. J. Henneman, een in leiding zal houden. FILMS: Rembrandt: „Botsende hartstochten" (Clash by Night). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toegang: 18 jaar. Cinema Palace: Prolongeert (tweede week) „The Greatest Show on Earth". In technicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Toegang: 14 jaar. Luxor: Prolongeert (5e week) „Don Ca millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Toeg. a. 1. Frans Hals: (Door de K.F.C. afgekeurd) Lido-Theater: „Storm over Malakka" (The Planter's Wife). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toegang: 14 jaar. City: „FBI Girl". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 18 jaar. Spaarne: „Misdaad N.V.". Tijden: dage lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 18 jaar. Minerva-Theater: „Les enfants du Para dis", toegang 18 jaar, 8.15 uur. Woensdag 25 Februari Stadsschouwburg: Haarlemse Toneelclub: ,De nacht van de 16e Januari (dit.), 8 u. Gem. Concertgebouw: Jeugdkoor „Inter Nos". Concert t. b. v. Nat. Rampenfonds dir. Jan Booda, m. m. v. Haarl. Volksdans groep „De Baenopstekkers", 8 uur. Frans Halsmuseum: H. P. Baard: „De kunstschatten in het Frans Halsmuseum" 8 uur. (RenaissancezaaljPiano-recital door John Patist, met toelichting, 8 uur. Geobuw „St. Bavo": „Sacred City", bo ven de 18 j., 8 uur. Donderdag 26 Februari Stadsschouwburg'. Haarlemse Toneelclub „De nacht van de 16e Januari" (dil.) 8 u. Frans Halsmuseum: Comité voor Jonge Toonkunstenaars ,,De Reizende Cantory", o. 1. v. Jan D. Moeke, 8 uur. Begijnhofkapel: Gemengd Koor „Poly hymnia", concert m.m.v. Annie Schoen, sopraan en Emmy van Eden, piano, 8 u. De Zandvoortse raad kwam Dinsdag avond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester van Fenema. Na de ope ning memoreerde de burgemeester de omvangrijke hulp en steun, welke van uit Zandvoort aan de noodgebieden is verleend. Bij het voorstel tot het uit voeren van saneringswerken aan de rio lering vroeg de heer Lindeman (K.V.P.) of ook rekening is gehouden met de kosten van het verleggen van gas- en waterbuizen. Met het oog op het komen de seizoen bepleitte spr. uitvoering m etappes, zodat in de zomermaanden de straten niet opgebroken zullen zijn. De heer Gosen (A.R.) prees het college, dat 50% subsidie van het rijk (f 65.000) in de wacht wist te slepen. De heer Tates (V.V.D.) waarschuwde ook tegen het opbreken van wegen in het badseizoen. De voorzitter wees er op, dat het een voorwaarde van het rijk is, om op 1 Maart te beginnen. Het op breken van straten zal tijdens het sei zoen tot het uiterste worden beperkt en er zal in etappes worden gewerkt. Weth. Slagveld (C.H.) lichtte nog toe, dat men niet zeker weet, waar de leidingen in de wegen liggen: er ,is op tegenvallers ge rekend. Het crediet van f 129.000 werd tenslotte verleend. Aangaande het caravan-terrein (waar omtrent werd voorgesteld een toiletge bouw van f 7500 te stichten en de huur overeenkomst te verlengen met 10 jaren, omdat de huurder daarop voor eigen rekening een cantine zal bouwen) dron gen de heer Siegers (K.V.P.) en enkele andere sprekers er op aan, dat de win keliers gelegenheid krijgen hun waren aan de bewoners van de caravans af te leveren. De voorzitter wees er op, dat de kampeerders in het kamp kleine con sumptie-artikelen kunnen kopen; an dere waren kunnen in het kamp worden afgeleverd. Het voorstel om f 104.000 beschikbaar te stellen voor het herstel van de storm schade aan de kust gaf de heer Siegers (K.V.P.) aanleiding om er op aan te dringen, het wandelpad niet meer aan te leggen, want dit ligt te dicht op de zeereep; niet alleen stormschade, maar ook hevige regenval heeft dit pad aan getast. Spr. wilde daarom het rijwiel pad bestemmen tot wandelpad en voor rijwielpad een deel van het parkeerter rein langs de Noord-Boulevard aanwij zen. De heren v. d. Werff (C.H.) en Ko ning (A.Z.B.) sloten zich hierbij aan. De heer Tates (V.V.D.) vreesde moeilijk heden met de wielrijders als deze ge dwongen zouden worden over het par keerterrein te rijden. Ir. van Kuijk (P.v.d.A.) wilde geen land verspelen en daarom de oude toestand weer herstel len; het zand stuift geregeld aan, zodat bijvoorbeeld de oude betonnen strand- trappen zelfs nu nog onder het zand be dolven zijn. Het risico van een nieuwe stormramp achtte spr. niet groot. De heer Lindeman (K.V.P.) voelde wel iets voor het voorstel van B. en W.; het wandel pad was zeer in trek en als men de schade in de oorspronkelijke toestand herstelt, heeft men meer aanspraak op rijksvergoeding. Spr. vreesde echter her haling van de schade door regenval, vooral nu de duinreep zo is aangetast. Daarom steunde spr. het voorstel-Sle- gers. Wethouder Slagveld (C.H.) had onmiddellijk na de stormramp reeds ge zegd, dat het wandelpad moest worden opgeofferd. De voorzitter zag de tegenstand tegen het voorstel als de visie van de oude Zandvoorters. Spr. noemde de verleg ging van het rijwielpad naar het par keerterrein de slechtst denkbare oplos sing; de wielrijders worden gedwongen een lange afstand tussen een draadafzet ting te rijden; ook de automobilisten zullen daar hinder van hebben, want dit drukke parkeerterrein wordt aanmerke lijk verkleind. Uit oogpunt van toerisme dus een onaanvaardbare maatregel. De aanstuivingen gaan langzaam en daarom moet men door zandstorting dit proces verhaasten; bovendien; als dat zand niet gestort wordt, wat zal er dan ge beuren als er een nieuwe stormvloed komt? De boulevard wordt dan verder aangetast. Spr. wilde niet voor de zee retireren, maar terugnemen wat de zee heeft weggenomen. De geschonden duin strook langs de zee zal voor rijksreke ning kunnen worden hersteld. Ook de deskundige van „Rijnland" sprak zich uit voor het voorstel van B. en W. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) was „als Zandvoor- ter" van oordeel, dat men met het her stel van het wandelpad niet te ver zou gaan. Vroeger stonden „Mulurie" en de serre van het Oranje-hotel nog verder naar zee. De regenschade aan het wan delpad is minimaal. Tenslotte werd besloten-conform het voorstel, zoals de heren Slëgers c.s. dat hebben gedaan. De voorzitter gaf Advertentia HAARL, LM uiting aan zijn teleurstelling over dit besluit. Het toestaan van boxen-garages op een binnenterrein nabij de Emmaweg werd bestreden door de heer Gosen (A.R.), die deze villawijk daarvoor niet geschikt achtte; spr. stelde voor dit ter rein voor tennisbanen te bestemmen of anders af te doen sluiten. De heer Sie gers (K.V.P.) meende, dat de bewoners behoefte hebben aan auto-boxen; spr. had oog voor de bezwaren, maar achtte die overdreven. De heer Tates (V.V.D.) memoreerde de stroom van bezwaar schriften pro en contra en handhaafde zijn afwijzende mening. De heer Linde man (K.V.P.) was geen onverdeeld voor stander, maar er dreigt een onbillijkheid tegenover de grondeigenaar, die het terrein kocht op grond van de bestem ming daarvan in het toen bestaande uit breidingsplan. Men heeft niet aangege ven hoe men het terrein anders zou wil len geëxploiteerd zien. Waar de eige naar de bedrijfsmatige exploitatie van alle boxen niet bedoelt en dienaan gaande voorwaarden aan het uitbrei dingsplan worden verbonden, was spr. vóór het voorstel. De voorzitter verde digde het voorstel ook uit oogpunt van verkeersveiligheid op de openbare weg; het gevaarlijke parkeren op de straten in die omgeving wordt voorkomen. Het voorstel werd aangenomen met 85 stemmen. Ook het voorstel betreffende de her bouw van het Zuiderbad gaf aanleiding tot een uitvoerige discussie. De heer v. d. Werff (C.H.) zag de noodzakelijk heid hiervan niet in; het provisorische Bad-Zuid is voldoende. Een luxe-bad wordt een schip van bijleg. De heer Sie gers (K.V.P.) herinnerde er aan, dat in Januari 1952 reeds besloten is tot Her bouw van het Zuiderbad voor f 150.000. De herbouw van deze als „volksbad" bedoelde inrichting achtte spr. nood zakelijk. Spr. wilde een tweeledige aan besteding: mét en zonder restaurant. Ir. van Kuyk (P.v.d.A.) meende, dat de ge meente hier wel degelijk plichten heeft en dit voorstel niet alleen als financieel object moet bezien. Men kan het res taurant er niet aflaten zonder het plan grondig te wijzigen. De voorzitter wees op de gevaren van een tweeledige aanbesteding; de rijks bijdrage zou kunnen dalen als het rijk zou bemerken, dat men ook zonder res taurant zou kunnen bouwen. Het geheel wordt dan een soort vliegdekschip; net restaurant is namelijk gedacht als een glazen bovenbouw op de badinrichting. Bij een goede exploitatie zal dit zeker geen strop worden. Weth. Kerkman (P.v.d.A.) betoogde nog, dat een twee ledige aanbesteding meer onkosten mee zal brengen. De heer Lindeman (K.V.P.) was van oordeel, dat het Zuiderbad her bouwd moet worden en de gemeente zou desnoods enig verlies kunnen ne men. Maar hoeveel wordt dat? Men moet dan ook rekenen met de inventa ris; de exploitant zal pl.m. f 25.000 per jaar moeten opbrengen. Spr. stelde voor, nader overleg te plegen met de architect, prof. Zwiers, ook met het oog op de suggestie van een tweeledige aan besteding. Tenslotte werd het voorstel aangehouden tot het advies van prof. Zwiers zal zijn binnengekomen. Na mid dernacht werd deze vergadering geslo ten. De K.V.P., afdeling Bloemendaal, heeft gisteravond in de Bispinckstichting on der voorzitterschap van de heer P- Haan appel een algemene ledenvergadering gehouden. Nadat de jaarverslagen waren uitgebracht, had de voorlopige aanwij zing van candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen plaats. In ons blad van Zaterdag publiceerden wij reeds de lijst van elf candidaten, van wie vier aftredend zyn. Tijdens de bespreking kwam naar vo ren, dat bij het behalen van vier zetels het gevaar bestaat, dat geen jurist in de nieuwe raad zitting zal hebben, wanneer de aftredenden herkozen worden. De vergadering besloot dan ook er bij de gemeentelijke centrale op aan te dringen by de vijf eerst geplaatsten een jurist op te nemen. Als eerste candidaat werd de heer J. F. M. Pinxter geplaatst. De voorzitter was van mening, dat een vijfde zetel heel goed bereikbaar is, ook wanneer men zich baseert op het jaar 1949. toen ook 17 leden de raad uitmaak ten. Er werd toen op een restant nog een plaats verkregen. Hoewel vergelij kingen en berekeningen geenszins met de practijk hoeven te kloppen, kan toch worden aangenomen, dat de vijfde zetel ditmaal op het nippertje verkregen kan worden. Dan moet echter alles in het werk gesteld worden om te voorkomen, dat de K.N.P. (Welter) met een eigen lijst uitkomt. Spreker achtte zo'n eigen lijst geenszins nodig, mede gezien de candidatenlijst der K.V.P. De heer F. Fijen uit Overveen, ge meenteraadslid voor de K.V.P., hield daarna een inleiding over de katholie ke politiek in de gemeente. Hij getuig de allereerst, dat de scheidende wet houder, mr. Rohling, bijzondere eigen schappen bezit, een handig debater ge noemd mag worden met een zekere hu mor om de gedachtenwisseling niet te star te maken. De team-geest in de fractie is in de afgelopen periode goed geweest, hoewel ten aanzien van da woningbouw een meer actief beleid van de wethouder graag gezien was. Her haaldelijk is er op aangedrongen wo ningbouw te doen praevaleren boven aanleg van sportvelden of openbare werken, doch verder dan toezeggingen is het tot voor kort nimmer gekomen. De huidige maatschappelijke verhou dingen zijn niet gunstig voor de bouw Vrijdag 27 Februari keert father J. M. Zegwaart van de Sociëteit van Mill- Hill terug naar Haarlem, waar hij enige tijd vacantie zal nemen in zijn ouderlijke woning Kloosterstraat 31. Father Zegwaart vertrok in Juni 1946 naar de Belgische Congo, waar hij nu ruim zes jaar gewerkt heeft onder de Bogandu's te Simba als directeur van de missieschool. Te voren verbleef hij een half jaar te Lingomo bij de Mongo's om de taal te leren. Father Zegwaaft heeft zijn post nu verlaten omdat hij opdracht heeft ge kregen na de zomer aan de universiteit van Leuven te gaan studeren. Tet bevordering van de vacantie- spreiding en ter verkrijging van de nodige uniformiteit hebben B. en W. van Haarlem enige wijzigingen aange bracht in de begin- en einddata van verschillende vacanties van openbare scholen. De Paasvacantie valt voor de middelbare scholen, de U.L.O. en de gemeentelijke Handelsavondschool van tot en met 13 April, voor de andere scholen tot en met 12 April. De zomer- vacantie begint over de gehele linie op 12 Juli. De Academie voor Voortgezet Econo misch Onderwijs hoopt ook in dit voor jaar ter aanvulling van haar gewoon onderwijs weer enige buitengewone voordrachten op algemeen economisch gebied te organiseren, die behalve voor de cursisten ook voor andere belang stellenden toegankelijk zijn. De eerste dezer voordrachten vindt plaats op Donderdag 5 Maart a.s., des avonds te 8 uur in de aula van de H.B.S. A, Zijlvest 25a, Haarlem. De heer J. E. Verwayen, leider van het Finan- cieel-economisch Bureau van De Twent- sche Bank N.V. te Amsterdam, zal dan spreken over „De betekenis van het emissiebedrijf voor de industriële ont wikkeling van Nederland". Na de inleiding wordt gelegènheid ge geven tot gedachtenwisseling. Een aantal Nederlanders maakte een verkenningsreis door Amerika om hun technische en wetenschappelijke vor ming aan te vullen en de productivi teitsverhoging te bestuderen. Onder hen is ook de heer D. H. A. Kooy, ontwer per van de N.V. Figee te Haarlem. De Poolse violiste Ida Haendel trad na een viertal jaren wederom bij de H.O.V. op en koos nogmaals een roman tisch concertwerk. De vorige maal viel haar keuze op Mendelssohn, thans op Max Bruch. Hieruit moet men echter niet conclu deren, dat deze violiste onbekend is met of afwijzend staat tegenover modern werk, want op een „Toonkunst"-avond bereikte zij destijds een hoogtepunt met werken van Bartok en Strawinsky! Ook moet men niet denken, dat een violist het zich met een romantisch concert gemakkelijk maakt. Elke stijl, van Bach af tot Strawinsky, stelt speciale eisen aan de uitvoerenden. Slechts weinig wordt van Bruch's om vangrijk oeuvre bespeeld. Behalve genoemd eerste vioolconcert, hoort men nog wel eens het „Kol Nidrei" voor cello-solo met orkest en het grote, in oratorium geschreven „Das Lied von der Glocke" voor soli, groot koor en orkest. De opmerking in het program ma, dat van al het andere veel in pak huizen ligt te verstoffen, mag wel eens worden doorgegeven aan de musicolo gen. Deze vorsers vinden overal nog wel iets belangrijks! Van het eerste vioolconcert gaat voor menig solist nog immer aantrekkings kracht uit. Het is zuiver violistisch en bijzonder fraai melodisch getoonzet, geeft in passagewerk voldoende gele genheid technische hoedanigheden te tonen en zijn romantisch karakter is niet alleen bij hoorders, maar ook hij menig violist van invloed. Ida Haendel liet het melodisch ele ment alle recht wedervaren. Het Adagio klonk al uitermate bekoorlijk, ja, het deed in zijn geheel betoverend aan. De lyriek van het eerste deel bracht direct het auditorium in verrukking en vorm de een fraai contrast met de meer be wogen afsluiting van het eerste deel. Al zou de componist die bewogenheid niet zo sterk hebben bedoeld, het daar na zonder onderbreking intredende Adagio viel daardoor des te meer op. Trouwens het orkest was in genoem de afsluiting doorgegaan op het solo- spel, klonk sterk bewogen en glansrijk. Is hierop van toepassing te brengen de uitdrukking in het programma van no bel pathos? Dat natuurlijk in de meest gunstige zin bedoeld! De Finale klonk in haar geheel zoals het voorschrift luidt: energisch. Men zou er aan kunnen toevoegen: mannelijk en kloek. Zulk spel doet het werk aan waarde winnen. Óp deze wijze boeit het voortdurend in sterke mate. En dat te kunnen zeggen van een werk, dat ei genlijk toch niet hoogst diepgaand is en van zichzelf de hoorders niet bepaald steeds in sterke spanning houdt! Ida Haendel's spel doet ons niet alleen terugdenken aan, doch ook verlangen naar haar vertolking van genoemde moderne werken. O.i. leeft zij zich eerst daarin geheel uit. Het orkest onder dirigent Vêrheij sloot zich superbe aan bij het solo-spel, leidde dit met een fijne verklanking van Mendelssohn's Ouverture „Die Hebri- den" in en gaf na de pauze de Vierde Symphonie van Brahms, door Verhei) immer aangrijpend weergegeven. Het auditorium volgde het gehele pro gramma met veel interesse, toonde zich vanzelsprekend verrukt over Ida Hean- del's spel. O. K. van grote en kostbare villa's, waarvoor veel bouwterrein gereserveerd is. B. en W. zullen zich echter de eerste jaren niet kunnen onttrekken aan de ver plichting tot bouw van eenvoudige wo ningen voor de in Bloemendaal op groeiende jeugd. Gelukkig is de voortvarende wet houder Hijszeler onlangs met een goed plan ter tafel gekomen. Een zeer subtiele zaak is het bijzon der onderwijs. In principiële zin kan niet zonder meer gezegd worden, dat het bijzonder onderwijs financieel ge lijk gesteld is met het openbare. Bijna voor alle openbare scholen hebben B. en W. voorstellen tot aanbouw van nieuwe lokaliteiten ingediend. De K.V.P.-fractie verzet zich daar niet tegen, doch vraagt zich af, of de jaar lijkse per leerling berekende uitkering aan de bijzondere scholen tot bestrij ding van de onderhoudskosten niet na delig beïnvloed zou kunnen worden als te royaal met bovengenoemde uit breidingen is omgesprongen. Het ge meentebestuur komt het bijzondere kleuteronderwijs wel met een jaarlijk se subsidie tegemoet, doch waar voor de bouw van een openbare kleuter school in ruime mate geput wordt uit de gemeentelijke kas, moet het bij zondere onderwijs maar zien. hoe aan de bouwsommen te komen. Bij teruggaande conjunctuur kan het subsidie in het gedrang komen, zodat alles in het werk gesteld moet worden om de K. V. P. zo sterk mogelijk in de raad te doen terug komen. Laten wij hopen, dat een wettelijke regeling spoedig afkomt. De heer Fijen besprak tenslotte de raadhuiskwestie en de houding van de fractie in deze zaak. Hij was van me ning, dat een bedrag van 1.3 tot 1.5 millioen gulden voor dat doel niet mag worden toegestaan. Het geluid „er is geld en er behoeft niet geleend te wor den" geeft gemis aan begrip te kennen voor de moeilijke positie, waarin vele burgers in den lande door te hoge be lastingen of te lage inkomsten verke ren. Indien men aanvoelt onder welke zorgen vele ouders hun kinderen op voeden en hun gezin moeten gaande houden, dan past bij iedere overheids uitgave pijnlijke nauwkeurigheid en groot verantwoordelijkheidsbesef. Er is een commissie benoemd, die zal trachten de bouwkosten in overleg met de architect binnen redelijke gren zen te houden. Het overleg mag met vertrouwen tegemoet worden gezien. Het elftal van het Bloemendaalse poli tiecorps heeft Dinsdagmiddag op het sportveld aan de Donkerlaan te Bloe mendaal een voetbalwedstrijd gespeeld tegen het politie-elftal uit Heemstede. Het was een spannende match, die door de Bloemendaalse politiemannen ge wonnen werd met 32. Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder der gemeente Bloemendaal, is Maandag 2 Maart verhinderd zijn spreekuur te houden. B. en W. van Heemstede vragen een crediet van f 1-500 voor het maken van een kantoorruimte in het Verversings huis in Groenendaal. Naar wij vernemen, zal tijdens Haar lem-Lichtstad in het Flora-park wel een amusementstent worden ingericht waar het publiek de nodige attracties kan beleven. Van het tent-hotel zal ech ter niets terecht komen. Men heeft er van af gezien gebruik te maken van de ze tent. Bij informatie bleek ons, dat het „wegblijven" van dat tenthotel geen problemen schept voor de logiesruimte In Haarlem en omstreken heeft men nu de beschikking over tweeduizend bed den. Ook wat verder weg uit de om geving biykt er nog plaats te zijn. Zo zullen ook. alle Noordwykse hotels ge durende de Flora-tijd hun deuren ope nen. Nadat Dinsdagmorgen, zoals gemeld, het Amsterdamse Gerechtshof in de moordzaak van de Haarlemse scheeps bouwer Dikmans de schuld had onder zocht van de hoofddader, c.q. pleger van de aanslag, S., die 15 jaar tegen zich hoorde eisen, werd in de namiddag het hoger beroep onder ogen gezien van resp. de vrouw en de zoon van het slachtoffer, die er van worden verdacht de sporen van het misdrijf mede te heb ben uitgewist. De Haarlemse Rechtbank beeft op grond van deze beschuldigingen beide verdachten tot 6 maanden veroor deeld. Vonnissen, waarvan de Procureur- Generaal, de getuigen gehoord hebbende: bevestiging vroeg. Uit stukken en mededelingen is meer dan genoeg duidelijk geworden welke onhoudbare toestanden in en om het gezin D. hebben geheerst. Het slacht offer was een onbeheerste en driftige natuur. Ook in zijn laatste huwelijk is hij telkens bruut opgetreden en mevrouw D., die er van verdacht wordt de voor hamer, waarmee haar echtgenoot van het leven is beroofd, te hebben vernie tigd, droeg nog de tekenen van mishan delingen. Tragische omstandigheden die echter al evenmin haar onschuld bepleitten als de rechtstreekse verkla ringen. De ProcureuT-Generaal achtte de zoon in dezelfde mate schuldig, om- aa'. hij de bloedsporen zou hebben uit gewist door bepaalde bussen te doen verdwijnen en de plek, waar het slecht offer gelegen heeft, met teer te bestrij ken. Uitspraak 10 Maart. De aanbesteding van een openbare kleuterschool te Aerdenhout is van morgen in hotel Roozendaal te Overveen gehouden. Van de 16 inschrijvers was H. Van den Aardweg de laagste met f 71.400 en de firma Baggerman te Bloe mendaal de hoogste met f 84.500. De raming van de architect was f 71.000. De gunning is aangehouden. Zeer binnenkort hoopt de Haarlemse K.J.M.V.-St. Augustinus met de dames (H. Monica) een grote EUROPA-avond te organiseren. Spreker zal zijn Mr Hans Vélu uit Den Haag. In voorbereiding hierop geeft de heer JOS. LODEWIJKS hedenavond een in leiding over „De Verenigde Staten, van Europa in wording". Na de inleiding volgt debat. Aanvang om 8 uur in R.K. Midden standsbureau, Kruisstraat 25. Vrij toe gang voor meisjes en jongens boven 17 jaar. Het is bepaald geen benijdenswaardige positie, die van burgemeester in een vry- wel totaal verwoeste gemeente. Nog minder benijdenswaardig is deze, als men haar krijgt toegewezen op het moment, dat deze ramp zich juist voltrokken heeft. In deze positie bevindt zich thans de heer C. Vlak, de nieuwe burgemeeser van Hoge en Lage Zwaluwe, een gemeente, die in totaal 1162 woningen telde op 31 Januari. Nu zyn er geregistreerd 64 totaal verwoeste panden, 101 waaraan de schade de f 3000 te boven gaat en 587, die een schade hebben opgelopen tussen de f 500 en f 3000. Ook de overige 410 woningen kregen waterschade, maar in het watersnoodgebied gelden die ais degene, die er goed zijn afgekomen. De gemeente betreurt maar één dode en waarschijnlijk is dat de reden ge weest, dat de zeer ongunstige situatie van de Zwaluwen nog lang niet alge meen bekend is. Ook burgemeester Vlak had er geen idee van. dat het zo ernstig gesteld was met de gemeente, waar hij een week geleden de eerste burger is geworden. Hij heeft zich echter door de toestand niet laten ontmoedigen. „Aan pakken en zo snel mogelijk", is zijn de vies en de gemeentenaren nemen deze leus maar al te graag over. Zij zitten te popelen om terug te keren, maar voor alsnog zal dat slechts aan een klein per centage der bewoners kunnen worden toegestaan. Alleen die huizen, die be schikken over goed functionnerend licht, waterleiding en afvoer, krijgen verlof tot revacuatie. Dat betekent, dat Voor lopig deze tijd nog niet gekomen is voor Moerdijk, dat gedeeltelijk onder Zwalu we hoort, maar dat momenteel zelfs nog van licht vei'stoken is. Enige aggrega ten van de L.S.K. zorgen daar nog voor de verlichting. De normale verbinding van Lage Zwaluwe met Moerdijk, een afstand van ongeveer 15 km., is nog steeds onbruikbaar door het water. Dat is zo een van de bijkomstige moeilijk heden voor burgemeester Vlak, want wanneer hij nu zijn Moerdijkse gemeen tenaren wil bezoeken, kost hem dat een reis van 45 km. heen en 45 km. terug! De herstelwerkzaamheden aan de dijken zijn direct ter hand genomen, maar leverden veel moeilijkheden op. De buitendijk langs de Amer had tus sen Zwaluwe en Moerdijk drie grote gaten gekregen. Deze zijn nu tot even boven de vloedlijn gedicht. Ook aan de drie breuken in de buitendijk tus sen Moerdijk en Rodevaart, ten Wes ten van Moerdijk dus, wordt gewerkt. Twee zijn nu zo goed als dicht, maar de derde blijft nog steeds gevaar op leveren. Zo lang de waterstaatkundi ge situatie hier niet aanmerkelijk ver beterd is, kan er van terugkeer naar Moerdijk geen sprake zijn. De vrij hevige Zuid-Westenwind van gisteren stuwde het water met kracht tegen de dijk op. Gistermorgen spoelde in Hoge Zwaluwe het stoffelijk over schot aan van een vrouw, vermoede lijk afkomstig uit het Klundertse deel van Moerdijk. Daar'men de kans niet uitgesloten acht, dat méér lichamen van nog vermisten, door het water meegevoerd, daar zullen aandrijven, is onmiddellijk een gerégelde patrouille langs de dijk ingesteld. Inmiddels zakt het water, ten gevol ge van natuurlijke lozing en bemaling, in de Sonseelse en Nieuwe Zwaluwse Pol der. De Emiliapolder is nog slechts iets boven het normale peil. Men heeft tevens ook de gelegenheid aangegrepen om de bestrijding der ratten, die in dit waterrijke gebied steeds vrij veelvuldig voorkomen, ter hand te nemen. Op de bovenverdiepin gen van de thans nog onder water staande huizen worden flinke hoeveel heden rattenkruit gestrooid. Men hoopt hiermee deze schadelijke dieren te verdelgen en tegelijkertijd een eind te maken aan de vernielingen, die zij aan brengen aan de goederen, die de eva- cué's voor hun vlucht daar in veilig heid hebben trachten te brengen. Er werden reeds veel klachten ontvangen over linnengoed, dat door deze knaag dieren is vernield. Vermoedelijk zal, zoals gemeld, dat deel van de bevolking, wier woningen aan de dijk in Hoge en Lage Zwaluwe staan, volgende week verlof krijgen om terug te keren. Er zijn in de ge meente schadecommissies ingesteld, die direct bij de terugkeer mee kunnen gaan om de opgeslagen schade te taxe ren, zodat de regeling daarvan zo snel mogelijk kan geschieden. Dan wordt ook de gezinscolonne ver wacht, die de huisvrouwen zal assiste ren bij het weer op orde brengen van haar ontredderde woningen. In hoger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam destijds H. P. en M. C. P., beiden te Bussum, veroordeeld ieder tot twintig jaar gevangenisstraf in verband met het mishandelen en doodschieten van de boswachter Van der Schagt op 17 Juni 1947 te Hilversum. In cassatie heeft de Hoge Raad wegens gebreken in de bewijsvoering het arrest vernietigd en de zaak naar een ander hof verwezen. Woensdag 25 Februari Hoog water: 1.59 u. en 14-23 u. Laag water: 9.41 u. en 22.14 u. Donderdag 26 Februari Hoog water: 2.49 u. en 15.04 u. Laag water: 10.35 u. en 23.01 u. In de afdeling Centrum vielen in d* afgelopen week de volgende uitslagen: Hoofdklasse: A. DoumaL. Fopma 02; A. Houma-* H. Willemse 0—2; J. Kroon—H. Willems» 1—1; J. Meure—A. Smit 1—1: N. Blom— Berk 1—1; N. Blom—H. Willemse 0—2: A* DoumaJ. Meure 11; A. SmitJ. Kroon 1—1; A. Smit—H. Willemse 0—2. Reserve Hoofdklasse C. Hekelaar—J. ter Haak 0—2; H. van Gastel—F. v. d. Lubbe 1—1; G. Faay— Roest 1—1: H. J. Oudhof—W. Schelfhout 2—0; J. Post—H. Ie Noble 2—0; H. Ie No Die G. Faay 20; L. Houwelingen—H. J. Ouo- hof 0—2; F. v. d. Lubbe—G. Faay 2—0; J' ter HaakH. v. Gastel 20; H. Ie Noblfr^T C. Hekelaar 1—1; W. Schelfhout—J. PoSl 1—1. Tweede klasse j. Waal—J. Musze 1—1; W. Sweyen—P; Bakker 2—0; C. Schade—P. Bakker 2—u- P. Bakker—J. Muusze 0—2; J. Tuin—P. Bas- ker 02; W. SweyenJ. Waal 02 n.o.; Schaap—C. Schacfe 0—2; H. Schaap— Muusze 2—0. Ook in de Noordelijke afdeling is druk ie speeld en kwamen de volgende partijen to een uitslag: Hoofdklasse: C. SprenkelingA. de Zeeuw 11; Beentjes—C. Sprenkeling 11. Reserve Hoofdklasse P. Ruiter—C. Ory 2—0; P. Ruiter—C. Rein* ders 20. Tweede klasse B. LoumanC. Juffermans 02; S. Groentjes—R.' stet' 0—2;~CÏStaal—C. Juffer mans 2—0; P. RietveldR. Stat 02; B. LoU" manD. v. As 02; S. GroentjesW. J. v Hattum 02. Jeugdafdeling K. Nijman—G. v. d. Wal 2—0; N. Groen— P. Nijman 02: K. NijmanN. Groen 2—9' J. de RuiterP. Sprenkeling 11; K. N'J" manC. Sprenkeling 20. De wedstrijden worden deze week voort gezet. In Kennemerland nadert de competi' tie haar einde. De laatste wedstrijd voof de 1ste klas bracht een verwachte zetf* van Beverwijk tegen Stabiel 146. OoK de afgebroken wedstrijd VKD tegen DOS werd beëindigd in het voorde®' van VKD 11—9. De eindstand werd hierdoor: 1. Beverwijk 2. HDC 2 3. VKD 4. Halfweg 5. Hillegom 6. Oosterkw. 2 7. KNC 8. Haarlem 9. Stabiel 10. DOS 8 6 1 1 13 102—58 8 5 0 3 10 88—72 2 9 80—80 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 Ned. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.D. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. Vorig Op| slot 25/ 9414 951/4 94 tï 96% 95 ós 159 161% 105 1201,4 162 155 184% 21414 158% 308! z 89% 142 138 128% 101% 79% 184'! 13754 20/2 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrio General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic Steel Shell Oi) Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 42% 53% 891/2 67% 65% 16 78% 60% 21% 251,2 47% 70% 45 80% 22% 40 34/^ 82 2 13 10674 2 13 95—85 3 12 105—75 3 11 100—80 3 11 91—89 4 10 89—91 5 8 81—99 6 6 88—92 7 2 76—104 8 2 69—lU 2 punten in mindering. Beverwijk en HDC 2 spelen nu een beslissingswedstrijd; deze heeft inmin* dels reeds plaats gehad en bracht een voorlopige uitslag van 95 in het voor deel van Beverwijk. Stabiel en DOS zullen moeten sp®' len om de onderste plaats. Voor de 2e klas is eveneens de laat ste wedstrijd gespeeld en de kampio®n Cruquius won met 164 van HDC 3. Hier is de eindstand: 7 85—75 7 83—77 7 68—92 6 81—79 6 70—90 5 67—93 1. Cruquius 2. Sportief 3. Hoofddorp 4. BDC 2 5. KNC 2 6. HDC 3 7. DCY 2 8. BDC 3 9. VKD 2 2 strafpunten. De kampioen is op een clubavond in het Theehuis Cruquius door het districts- bestuur gehuldigd in tegenwoordigheid van alle deelnemers aan deze competi- tie, wat een aardige gewoonte is in dn district. Er werden vriendelijke woot' den gesproken en geschenken uitgedeeld- Het volijverige bestuur verdient alle steun bij zijn pogen om de club not wat uit te breiden. VKD 2 is gedoemd om degradatie' wedstrijden te spelen en is daar intus sen al mede begonnen; de uitslagen ws' ren: Halfweg 2—VKD 2 13—7 en VKD Halfweg 2 128. Beide schijnen thuj» wel sterk te kunnen spelen, doch ul niet. Hoe zal hier de einduitslag wor den? De samenwerking in het District Haarlem van de Ned. Jeugd Gemeen' schap, waartoe ook de jeugdorganisatie® uit Heemstede en Bloemendaal behoren- gaat constant zijn gang. Het district omvat op het ogenblik ruim 12.600 geor' ganiseerde jeugdleden in vele jeugdorg®' nisaties. Vele honderden jeugdleidster» en jeugdleiders zijn hierin werkzaaan) en al zijn de aangesloten jeugdorganis®' ties volkomen autonoom en is de kader' scholing in de eerste plaats een eige® zaak, toch kan de Nederlandse Jeugdge' meenschap een goede aanvulling ëevej van instructieve aard op deze jeugfl' leiders-vorming. Dat geschiedt dan o°. al wordt niet alles aan de openbaarh®1 prijsgegeven. Vooral het winterseizo® is voor dit werk geëigend, want de. zomers trekken jeugd, jongeren en le ders erop uit. i Zo loopt er dan thans een spel-'e's derscursus, waaraan een 30-tai leidst® en leiders van diverse pluimage de® neemt.. rj Verleden week waren 78 zangleio®j, en zangleidsters bijeen op een zang'®,e dersbijeenkomst onder leiding van heer L. Rommerts, waar weer veel m® we stof werd opgedaan en het oude repeteerd. Stemming en sfeer ware prima. .tt Op Woensdagavond 4 Maart wordt instructieve* bijeenkomst belegd v°(je leidsters, leiders en jongeren boven 14 jaar, over de vele zaken die de sanC0!< werking in Europa betreffen, want c1 aan dit onderwerp wordt in de ieUf0- beweging theoretisch en practisch 0 dacht besteed. De voorzitter van de Jj, derlandse Jeugd Gemeenschap, Ds- O. Steenbeek, zal daar spreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2