Flora en Keukenhof samen huwelijks-festival Oproep van het Islamietisch Rampenfonds in Nederland Begum Liaquat komt gift van DE PAKISTAANSE VROUWEN BRENGEN Kamer bespreekt hygiëne en besmettingsgevaar op scholen hantage Jacoba van Beieren in Amsterdam Grieperig AKKERTJES A J Boodschap voor vrouwen in het rampgebied De heer Peters pleit voor verbetering van lokalen en sanitair WEK DE GAL IN UW LEVER OP Beschavingswerk in Nieuw-Guinea op de voorgrond OOSTPRIESTERHULP HERVAT DE WERKZAAMHEDEN Bijna 60 millioen in Rampenfonds GEZAMENLIJKE BLOEMENHULDE AAN KONINGIN JULIANA Belangstelling voor de Friese meren neemt af !f 1,251 Bilderdijks brieven worden uitgegeven Voor de slachtoffers in Indonesië Salarissen middelbare ambtenaren Eerst koppensnellen af leren,dan leren rekenen Gesprek met pater C. Meuwese M.S.C. WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 Botenverhuurders hebben grieven AMSTERDAM tentoonstelling rijwielen^ „otorrijwiele- bromfietsen Op hoog niveau in bespreking door J- S. FI e I c h e r Katholieke Illustratie de Achter de groene tafel in een der 'alen van „Treslong" te Hillegom zaten Moederlijk en met vrolijke gezichten de bestuurderen van Keukenhof en Flora 1953 naast elkander met een brede schare journalisten tegenover hen. Eerst sprak jhr. mr. dr. O. van Nispen tot Pannerden namens de directie van de Flora om te getuigen van het niet mis lukte huwelijk met Keukenhof, ook al •bochten zich tijdens de huwelijksreis bepaalde verschillen hebben voorgedaan Pver de te volgen route. De hereniging )s er wellicht des te prettiger om. Arm 'b arm trekken de organisatoren op baar het Internationaal Flora Festival jbb een goed seizoen te maken, ten bate van de vaderlandse economie en ue groei van het vreemdelingenverkeer, "e tentoonstellingen liggen in een ver schillend kader en hebben een verschil- 'ebd karakter, zodat de propaganda b'ederzjjds kan zijn en ook gevoerd ^ordt met het doel 1 millioen menjen dit voorjaar naar de bollenstreek te wekken. De voorzitter van Keukenhof, de beer Tom van Waveren, zette voorop, •lat met aller krachtsinspanning een Uitvoer van 200 millioen gulden in 1953 bereikt moet worden, hoewel over de 130 millioen in het vorig jaar tevreden- beid mag heersen. Hij noemde het hu welijk met Flora gesloten onder huwe lijkse voorwaarden. Om echter de eenheid te demon streren zal in de eerste helft van Maart een gezamenlijke bloemenhulde aan H.M. de Koningin ten paleize te Soestdijk aangeboden worden. Van het bloemencorso, dat ijs en weder dienende op 18 April door de bollen streek zal trekken, is door de spon tane medewerking van het gehele Vak zeer veel te verwachten. Het bestuur van dit corso heeft een •"^organisatie ondergaan, waardoor in samenwerking met het Centraal Bloe den Comité een kern van vakgenoten bereid is gevonden om minstens één keer in de drie jaar een wagen te doen •beerijden, waardoor meer stabilisatie en garantie verkregen is voor thans en volgende jaren. Nog meer dan voorheen zal aan de bloemen-mozaïeken aandacht worden besteed. Het gezamenlijk streven_ van beide or ganisaties komt o.a. tot uiting door een deelneming in het bloemencorso met ben praalwagen, welke een uitbeelding 'al geven aan het Internationaal Flo- •verfestival. In de stoet zal verder een b'agen meerijden, waarop de internatio- bale hulp tijdens de watersnood en de (Van onze correspondent) De leden van de vereniging van boten verhuurders in hét Friese merengebied hebben nogal wat klachten. Dat bleek op de in Leeuwarden gehouden algemene ver gadering. Een van de voornaamste grieven ^vordt gevormd door de vijftien procent Weeldebelasting, die van nieuwe huurboten Wordt geheven. Vorig jaar was die weelde belasting weliswaar nog dertig procent, *ftaar men achtte deze heffing van huurbo- {en toch niet juist. Er is thans een lande lijke organisatie van botenverhuurders in oprichting, die na de definitieve totstand koming ook stellig zal trachten de weelde belasting geschrapt te krijgen. Overigefts kJjn er ook nog andere klachten, die zowel bet slechte weer als de afnemende belang stelling uit het binnenland gelden. Een vertegenwoordiger van de Prov. Frie se Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ?eelde echter mee cfat. getracht wordt zei- *0rs uit het buitenland voor het Friese Merengebied te animeren. O.m. is contact PPgenomen met Franse en Zwitserse zei- ^rs. t>e botenverhuurders zijn van mening dat "e afnemende belangstelling voor de Friese Meren voor een deel te wijten is aan het *e*t dat steeds meer Nederlanders hun va- c*htie in het buitenland gaan doorbrengen. Advertentie Rillerig en koorts tg? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee eneen paar .die helpen direct! dankbaarheid van het Nederlandse volk gedemonstreerd wordt. Daar het publiek het niet altijd eens is met de beslissingen van de jury, zal het mee kunnen doen met een prijs vraag. De voorzitter van de Corso-commissie deelde nog mede, dat een van de beste muziekcc. ipsen van Nederland het bloe mencorso zal begeleiden en dat gestart wordt te Hillegom. De rijkspolitie heeft een uitstekend verkeersplan samenge steld, waardoor niemand tekort wordt gedaan. Verder komt de samenwerking tot uiting door het organiseren van een ge zamenlijke bijeenkomst van de inzen ders van de beide tentoonstellingen m de maand April in „Treslong" te Hille gom. Een gezamenlijke folder bewijst de wil om ook verdei wederzijds naar elkan ders evenementen te verwijzen. Het ziet er naar uit. dat de lustrum Tulpen-rally meer inschrijvingen zal tel len dan ooit tevoren. Tenslotte werd ons nog toevertrouwd, dat Jacoba van Beieren, schutsvrouwe van Keukenhof, die verleden jaar per helicopter in Lisse landde, ditmaal eerst haar intocht te paard in Amsterdam zal maken om, na een officiële ontvangst door burgemeester d'Ailly ten stadhuize, door te reizen naar haar residentie. Advertentie i 27 FEBRUARI t/m 8 MAART te dag opening 14.15 uur. Verder 10-17 en 19.30-22 uur Dank zij een subsidie verleend dooi de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek aan de „Vereniging Bilderdijkmuseum" is het mogelijk geworden de correspondentie van Bilderdijk met commentaar uit te geven. Zoals misschien bekend, bezit het Bilderdijkmuseum een prachtige col lectie brieven van en aan Bilderdijk gericht. Deze verzameling nu, die enige duizenden brieven omvat, zal in vijf delen worden uitgegeven Het eerste van deze vijf delen is reeds enigo tijd geleden in bewerking genomen en thans bereids ter perse. Het omvat de brie ven tot 1795. De brieven die reeds in drie vroe gere edities het licht zagen, zullen niet meer worden herdrukt. Men zal vol staan met er naar te verwijzen. Wel zal in de nieuwe uitgave een commen taar op deze reeds in druk verschenen brieven worden gegeven. Op de Internationale Bloemententoonstelling „Flora 1953" te Heemstede zijn de eerste bloemen al boven de grond uit. Crocussen in de rotstuin. Op de achter grond de klokketoren, die vrijwel gereed is. Een zonnig beeld op de eerste lentedag van het jaar. „Om de slachtofers van de rampen in Indonesië en Iran te helpen en te steu nen heeft de Raad van Moslems in Ne derland opgericht het Islamietische Rampenfonds in Nederland" aldus schrijft de ere-voorzitter van het Fonds Z. Exc. Susanto Tortoprodjo in een op roep om de werkzaamheid van het Isla mietische Rampenfonds in Nederland te steunen. De secretaris, F. A. Overing, tekent hierbij aan: „Eenieder zal zich de rampen, waarover het hier gaat, her inneren. Alleen al in Iran werden 1500 mensen het slachtoffer van een aardbe ving, zoals in geen halve eeuw aldaar is voorgekomen. Drie seconden duurde de aardbeving, maar in die di'ie seconden werd het gehele dorp Toroed door de aarde letterlijk verzwolgen." Hij vervolgt: „Wij doen thans een be roep op alle Nederlanders, op allen, die als gast in dit gastvrije land verblijven ook. Wij durven dit beroep doen, in weerwil van de ramp in Nederland, om dat we weten hoe offervaardig de Ne derlander is, niet alleen, zoals nu, ten opzichte van zijn landgenoten, maar ook ten opzichte van andere landen en volkeren. Stort uw giften op post-giro- rekening no. 256410 ten name van de ..Perkumpulan Islam", met de vermel ding „Isl. Rampenfonds" of „Panitia Pe- nolong" of „Isl. Relief". Ere-voorzitters van het fonds zijn mr. Susanto Tirtoprodjo, vertegenwoordiger van de Indonesische republiek in Neder land en de heer A. Massoud Ansari, ge zant van Iran. Voorzitters zijn de heren Nurali Surotjitro en Hasan Tjitrokusumo, bei den van Perkumpulan Islam, secreta rissen: de heren F. A. Overing en Hasan tan Kbeiden, van de Vereniging van Islamietische Studenten en penning meesters de heren Azis Bahasoean en Ibu Sandyem. (Van onze verslaggever) Met de K.L.M. Constellation uit Karachi arriveerde gis termiddag omstreeks vijf uur op Schiphol Hare Konink lijke Hoogheid, de Begum Liaquat Ali Kahn van Pakis tan, de weduwe van de vermoorde ex-premier van Pa kistan. Haar man, die wel eens wordt vergeleken met de figuur van Gandhi, omdat ook hij zijn doel trachtte te bereiken met een politiek van gematigdheid en zachtmoe digheid, werd in 1951 tijdens een bijeenkomst van de Mos lem. Liga in Rawalpindi in Pakistan door een extremis tische moslem vermoord. Op het kille platform waren verschillende autoriteiten onder wie de Pakistaanse zaakgelastigde in Holland aav- wezig, om haar te begroeten. De grote bos tulpen, in de kleuren van de Pakistaanse vlag, die de Begum werd aan geboden. stak wat vreemd af bij haar donker Indisch uiterlijk en haar kleine waardige gestalte. Zij was gekleed in nationaal costuum: een staalblauwe zijden shalwar met de kameez (een lang jak en een soort wij de pofbroek). De Begum, die na de dood van haar man zich geheel aan sociaal werk ging wijden, had in haar functie van presidente van de Pakistaanse vrou wenbeweging de „All Pakistan Wo men Association" een schriftelijke boodschap bij zich van de vrouwen van Pakistan, speciaal gericht aan de vrou wen in het door de watersnood getrof fen gebied in Holland. Zij betuigen hier in hun diep medeleven met de ver schrikkelijke ramp en geven uiting aan hun diepe bewondering voor de kracht en de moed waarmee men in Holland de rampspoed tracht te boven te komen. Haar vereniging, die geen regeringssub sidie ontvangt en die geregeld te kam pen heeft met ernstige financiële moei lijkheden, heeft een bedrag van 500 ru- pies ongeveer 550 gulden bijeenge bracht als stoffelijk blijk van medeleven van het verre Pakistan met de nood in Holland. De Begum, die vloeiend Engels sprak, vertelde verder van de enorme moei lijkheden waarmee men in Pakistan zelf te kampen heeft en het mooie werk dat haar vereniging hier doet. De grote afstanden, het gebrek aan onderwijskrachten en leermiddelen zijn oorzaak dat alhoewel er theore tisch een leerplicht bestaat, nog ruim 90 pet. van de uit 80 millioer zielen Begum Liaquat Ali Khan wordt verwelkomd dooi de zaakgelastig de van Pakistan in Nederland dr Bokhari op het vliegveld Schip hol. Minister Beel zegt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat hij het begrijpen kan, dat vele le den gaarne concreter voorlichting zien omtrent de saillante punten van het personeelsbeleid. Hij is gelukkig daar toe thans beter in staat dan tijdens het overleg met de Tweede Kamer, omdat hij intussen gelegenheid heeft gevonden zijn denkbeelden omtrent een aantal belangrijke onderwerpen in het kabinet te bespreken. Als gevolg daarvan zijn of worden binnenkort aan de regeringsdelegatie in structies verstrekt om besprekingen te voeren met de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaren zaken. Het is gewenst aan deze laatste mededeling dadelijk de opmerking te verbinden, dat in die gevallen de rege ringsgedelegeerden dus inderdaad als zodanig optreden, waardoor een over leg op hoog niveau gewaarborgd wordt. Ten einde dit overleg niet te doorkrui sen moge de minister zich er van ont houden hier reeds in bijzonderheden te treden. Tot zover de Memorie van Antwoord. Uit de nog ietwat geheimzinnige mede delingen van de minister blijkt, dat de kwestie van de middelbare ambtenaren salarissen, aan de orde gesteld in het Vierjarenplan van de A.R.K.A., thans op hoog niveau in bespreking is. Men kan hieruit de optimistische conclusie trek ken, dat deze kwestie althans niet ter zijde is geschoven. De besprekingen schijnen nog niet zover te zijn gevor derd. dat er reeds mededelingen, b.v. over de algemene strekking van het re geringsstandpunt, kunnen worden ge daan. tellende bevolking analphabeet is. De politieke en economische moeilijkhe den, het vluchtelingenprobleem en steeds dreigende hongersnood eisen voortdurende aandacht. Haar vereni ging streeft er vooral naar de vrou wen uit hun geestelijk isolement te halen cn daardoor ook de mannen en de kinderen „op te voeden." Zij is gisteravond doorgereisd naar Londen, waar morgen haar zoons, Ash- ref van 15 en Akbar van 11 jaar, per boot zullen aankomen; de beide jongens zullen in Engeland hun studies voort zetten. Tevens zal de Begum er lezin gen houden voor verschillende vrouwen clubs in Engeland. Bij haar terugkeer naar Pakistan hoopt zij de gelegenheid te vinden ook in Holland enkele lezin gen te kunnen houden. (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag zal de Kamer stemmen over een wetsontwerp, dat de bescherming van leerlingen regelt tegen besmette lijke ziekte yan het onderwijzend per soneel. De Staatssecretaris van de Volksgezondheid dr. Muntendam, die met de minister van Onderwijs de Ka mer beantwoordde, merkte op dat een algemene wet ter bescherming van de jeugd, vooral met het oog op de tuber culose, mogelijk wel te verkiezen was boven deze wet, die slechts een voor lopige oplossing wil geven. De regering heeft echter niet willen wachten tot deze uiterst moeilijke materie geheel in een wet geregeld zou zijn. Deze wet, die o.m. vaststelt dat iedereen die aan een inrichting van onderwijs verbonden is in het bezit moet zijn van een verkla ring dat hij niet aan t.b.c. lijdt, terwijl daarenboven periodiek onderzoek kan worden geëist, noemde de staatssecre taris een grote verbetering na de wet van 1934. Men wil voor de leerlingen nog geen verplicht onderzoek instellen, maar wel is het de bedoeling om de schoolartsendienst verder uit te brei den. Er zijn nog heel wat streken in het land waar de schoolartsen een veel te groot aantal leerlingen moeten controleren. Minister Cals was het niet eens met de heer Peters (K.V.P.) dat de onder wijzers een speciale verzorging zouden moeten krijgen boven die van ambtena ren, omdat het risico voor besmetting aan hun werk verbonden groter zou zijn. Wanneer dit laatste al waar zou zijn dan moet volgens de minister wor- 22 >.2ou willen verlaten?" f.s 4ij. Jjjv'-k iaat er heel weinig achter," zei j. L „Mijn vader en moeder zijn dood, ik faj\Seen broers of zusters, geen verdere ïiietV-U' ^at klinkt nogal eenzaam, ee"Al heb je familie, dan kun je je nog a'aam voelen," ze Nesta. hij eSt u dat uit ondervinding"? vroeg <ioe wens zo dikwijls, dat ik meer te heun, had", klaagde zij openhartig. „Ik In u'er z0 goed als niets uit te voeren. het hospitaal had ik werk, wat ik bP„, deed, en wat mij de hele dag in s'a? nam. Hier ^"Qori u was." onderbrak Colling- b)aJ?' ..zou ik weer op de een of andere oE Ier aan het verplegen beginnen. Pas OrirtA^' hroer. Krijg hem er toe iets te S&eeulemen' A1 's het maar golf spelén. %k u met l»em. Het zou hém, en u oneindig veel goed doen als u iets Stiel g,anden had, al was het maar een E Snapt u?" hiet oedoelt. dat iets altijd beter is dan i knikte zij. „Goed. ik zal het in he7e„ Yal proberen. Want ik maak mij "ietc over Harold. Al dat geld, en •s om handen." Zat |;mE!wood, die dicht bij het venster Vail ?efk naar buiten over de bomen et Park in de diepte van het dal. „Ik zou gedacht hebben, dat iemand van wie al dat land was. genoeg te doen zou hebben", merkte hij op. „Wat is er behalve het huis en het park?" Nesta had een handwerkje in haar schoot, waar zij sinds Collingwood's komst aan gewerkt had. Zij legde het nu neer, en kwam ook aan het venster staan. „Dat is het dorpje Normandale," zei zij. „Ik geloof, dat het een arbeid zaam plaatsje is, en het is helemaal van Harold. Hij is de landheer, al die hui zen, boerderijen en huisjes, de bossen, het park, en dan dit huis en nog een groot stuk heide, alles is van hem. eigenlijk moest hij zijn handen vol hebben. Maar dat is niet het geval. Wel licht omdat mijn moeder alles doet. Zij is een echte zakenvrouw." Collingwood liet zijn blik over die grote uitgestrektheid zwerven en bere kende, dat Harold Mallathorpe zo'n drie of vier duizend hectaren beheerde. „Een prachtig goed", zei hij. „Hij is een fortuinlijke vent." Op dat ogenblik ging de deur open en kwam de fortuinlijke vent binnen. Zijn saaie uitdrukking trok weg toen hij zijn bezoeker zag. maar zijn gezicht betrok ogenblikkelijk weer op het vernemen, hoe kort het bezoek moest zijn en dat Colling^vood die avond weer naar Lon den wilde gaan. Maar de gast begon da delijk uit te weiden over het plan dat hij bij zijn vorig bezoek al geopperd had; het aanleggen van een golfbaan in het park. Zelf was hij een dolle liefheb ber van het spel, en hij betoogde wat een prachtbaan het zou kunnen worden. Voor zijn vertrek was hij er al in ge slaagd een soort belangstelling bij Ha rold op te wekken, die hem beloofde de zaak aan te pakken en een man in de arm te nemen, die Collingwood re commandeerde als buitengewoon goed in het aanleggen van banen. „Tegen de tijd dat ik het volgend jaar terugkom," zei Collingwood „kun je je banen al zowat in orde hebben. Maar dan moet je nu al gauw beginnen. En als ik me dan in Barford vestig, zal ik zp nu en dan eens komen spelen, als ik mag." „Als je mag," viel Harold in. „Goede grut, we zullen maar wat blij zijn als je eens komen wilt. Wat zeg jij, Nesta?" „Wij zullen altijd blij zijn, mijnheer Collingwood tp zien," zei Nesta. Toen Collingwood vertrok, klonk dit gezegde hem nog als muziek in de oren. Het scheen hem toe, dat het meis je werkelijk meende, wat zij zei, en voor een ogenblik speet het hem, dat hij naar Indië ging. Hij zou zich in Barford heb ben kunnen vestigen, en danMaar hij lachte zichzelf uit als zijnde een bouwer van luchtkastelen, „Een jonge dame, die enige tiendui zenden per jaar inkomen heeft", dacht hij. „Natuurlijk trouwt die met een of andere hoge ome uit de omtrek. Nu ge voelen die twee zich nog een beetje al leen omdat alles nog zo nieuw is. Maar tegen de tijd, dat ik terug bon, ach, dan hebben ze al een overvloed van kennissen." En omdat hij een verstandige jonge kerel was, nam hij zich voor, er niet meer over te denken. Hij had al veel te veel over Nesta Malathorpe gedacht en besloot zich nu eerst met de laatste toe bereidselen voor zijn reis bezig te hou den. De toekomst moest dan maar voor zich zelf zorgen. „En tóch," mijmerde hij, terwijl de auto de stad naderde, „en tóch geloof ik. dat ik hier terug zal komen. Ik heb er zo'n voorgevoel van." Op zijn weg naar het station liep hij nog even aan bij Eldrick Pascoe, om een paar papieren in ontvangst te ne men. die in de tussentijd voor hem wa ren klaargemaakt. Het was toen al laat in de middag, en het kantoorpersoneel was al vertrokken, behalve Pratt. Pratt had speciaal op hem gewacht. „En nu gaat u terug naar Londen?" vroeg de klerk, terwijl hij hem de lan ge, gele enveloppe gaf. „Wanneer zullen we het genoegen hebben u weer hier te zien?" Er was iets in de flemerige toon van de klerk dat Collingwood tegen stond. Het scheen hem toe. dat de man naar nieuwtjes aan het vissen was. Hij kon het niet goed verklaren maar van den beginne af had hij een eigenaardig soort antipathie tegen Pratt gehad, en hij was niet van plan hem enige inlichtingen te verschaffen. ..Dat weet ik nog niet." zei hij ijskoud. „Ik ga de volgende week naar Indië." Daarna nam hij vormelijk afscheid van de bediende en vertrok. Pratt sloot het kantoor, en volgde hem langzaam de trap af. Buiten gekomen keek hij lang de verdwijnende gestalte van de jonge advocaat na en mompelde: „Naar In dië? Waarom? En voor hoelang?" In elk geval, het was goed nieuws, want Pratt was in Collingwood al een mogelijke mededinger gaan zien. HOOFDSTUK X. HET BRUGGETJE. Vrijdagavond laat kwam Collingwood in Londen aan, en de gehele volgende dag besteedde hij aan het maken van de laatste toebereidselen voor de reis, die de eerstkomende Donderdag aan zou vangen. Hij verwachtte veel van de reis zelf en van het verblijf in Indië. Ten eer ste ging hij in het gezelschap van een buitengewoon knap en geleerd man, ten tweede zouden zij hun tocht in Egypte en Italië onderbreken. Hij zou dus heel wat van de wereld zien, en de gelegen heid hebben om van nabij met Indië en het Indische leven kennis te maken. (Wordt vervolgd). den geconstateerd dat de regeling voor de ambtenaren reeds zo behoorlijk is dat een speciale verzorging overbodig moet worden geacht. Van een beroeps ziekte kan bij de onderwijzers niet ge sproken worden. Over de algemene maatregelen van bestuur, die de wet nader zullen preciseren, wordt met de onderwijzersorganisaties nader overleg gepleegd, zoals de minister kon toe zeggen De heer Peters hield een plei dooi voor betere schoollokalen en sani tair, waar de staatssecretaris dr. Mun tendam zich bij aansloot, zodat op een gegeven moment de eigenaardige figuur ontstond dat naast minister Cals een staatssecretaris sprak namens de rege ring, die zich met de Kamer verenigde in een beroep op de minister van On derwijs. De heer Peters achtte deze hygiënische achterstand ook uit op voedkundig oogpunt een groot nadeel. Z.h.s. heeft de Kamer een wetsont werp aangenomen tot wijziging van de grenzen van de gemeenten Ooststelling werf, Opsterland en Weststellingwert. Voorts een wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeente Rot terdam en Schiedam en de conclusie van een verslag van de Commissie voor de Rijksuitgaven en omtrent de corres pondentie tussen de Algemene Rekenka mer en de ministers van Financiën en van O., K en W. inzake toepassing van de Comptabiliteitswet. Advertentie 17 lalt 'i morgens „kiplekker" ait bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter'» Leverpilletjea (Van onze Brabantse redactie) Pater C. Meuwese M.S.C., een der ontdekkers van de Koningin Juliana- rivier op Nieuw-Guinea, ligt op het ogenblik in het ziekenhuis te Tilburg. Met brandende handen en voeten", zegt hij zelf, als wij naar zijn gezondheidstoestand informeren, maar misschien nog meer met een brandend hart hebben wij ge dacht, toen wij hem hoorden spreken over zijn missieland. Brandend van ver langen om terug te keren is pater Meuwese, maar de dokter heeft gezegd, dat het wel een langdurige geschiedenis zal zijn, al heeft hij hem ook beterschap gegarandeerd. Nee. pater Meuwese is niet opstandig. Hij legt zich heus wel neer bij de orders, 'van wat hij lachend noemt „zijn hoogste^overheid". maar aan alles kan men 'merken, dat zijn hart tfmds is, bij zijn Papoea's in Nieuw-Guinea. nu land en volk bekend, al is deze streek nog niet geheel „bewerkt". In totaal werken in Zuidelijk Nieuw-Guinea thans 25 Paters M.S.C. en 7 broeders, die zich bezig houden met het bouwen van scholen en huizen, lichtvoorzie ning, smederij en werkzaamheden aan machines en motoren. Vaklui op alle gebied zijn deze Broeders Missionaris sen. Ook 12 Broeders van Voorhout werken daar als onderwijzers, zowel voor het lager onderwijs als voor am- bachts- en landbouwonderwijs, evenals 10 zusters, Dochters van O. L. Vrouw van het H Hart. Het lijkt een heel aardig aantal, maar wat is het, gerekend over zoveel men sen en zo'n groot gebied? Het betekent, dat er voor ieder van deze missionaris sen heel, heel veel werk is en het is zo goed te begrijpen, dat pater Meuwe se, die uit eigen ervaring weet hoe groot de oogst is en hoe weinig de arbeiders zijn, er naar verlangt om terug te kun nen gaan naar Nieuw-Guinea, waar juist alles gereed stond voor een nieu we tocht naar onbekend gebied, toen de parasthesie hem overviel en dwong naar het vaderland terug te gaan. Wij hebben hem gevraagd, of er in Nieuw-Guinea ook wijziging in de toe stand te constateren valt. Pater Meu wese zei, dat dat inderdaad het geval is; vooral in de laatste jaren is er een dui delijk waarneembare vooruitgang. Er is reeds een opleidingsschool, waar Pa poea's gedurende zes jaar na het be ëindigen van de lagere school worden cpgeleid tot onderwijzer. Dit is vooral van veel betekenis, omdat tegenwoordig geen goeroe's (inlandse onderwijzers) meer uit Indonesië komen. Het aan tal gediplomeerde papoea-onderwijzers groeit echter geleidelijk aan. Deze vorm van onderwijs bestaat uiteraard alleen in de hoofdplaatsen, zoals Merauke. In de pas ontdekte gebieden, zoals die rond de Koningin Juliana-rivier, is van ncrmaal onderwijs, dat in enig opzicht met bijv. het Nederlandse vergeleken zou kunnen worden, is nog geen sprake. De eerste zorg hier is het beschavings werk. Hier dienen allereerst opgericht te worden „beschavingscentra", bescha- vingsschool is hiervoor eigenlijk geen goede naam, omdat men daarbij te ge makkelijk aan gewoon enderwijs denkt, zo zegt pater Meuwese. Deze Papoea's moeten orde en netheid, spelen en han denarbeid leren en pas wanneer zij daarmee vertrouwd geraakt zijn, kun nen zij rekenen, lezen en schrijven le ren. De grote moeilijkheid is, dat de „schoolinspecteurs" hiervoor niet altijd het juiste begrip hebben. „Voor mij is het echter niet van veel belang, dat een Papoea kan tellen,' dat hij tien koppen gesneld heeft, zolang hij niet heeft afgeleerd om koppen te snellen", is de mening van pater Meu wese. Men moet ook niet uit het oog ver liezen, dat Noordelijk Nieuw-Guinea veel verder in beschaving is dan het Zuidelijk deel, waar nu nog steeds vol komen onbekende stammen worden ge vonden. .Daarom is het ook uitgesloten, dat men voor deze twee delen met een zelfde leerprogramma komt. In het Noorden is de Ballinvallei nog onontdekt gebied. Dat behoort tot het missioneringsgebied van de paters Franciscanen, bij wie zich onlangs ook twee Augustijnen hebben gevoegd'. In het Zuidelijk deel werken de M.S.C.-ers, de Missionarissen van het H. Hart. Hun missiegebied is ongeveer zes maal zo groot als Nederland en telt naar schatting 200.000 inwoners. Hier van zijn 50.000 geregistereerd en onge veer 27.000 katholiek gedoopt. Langs de gehele kust, kan men wel zeggen, is De Oostpriesterhulp doet een beroep op Katholiek Nederland, nu de eerste nood in het Nederlandse rampgebied enigszins gelenigd is, de actie ter onder steuning van de Oost-Duitse vluchtelin gen zoveel mogelijk te hervatten. Door dat de Oostpriesterhulp 1 Februari di rect al haar voorraden ter beschikking heeft gesteld van het Rampenfonds, moeten de noodlijdenden in West-Duits- Iand het zonder de zo noodzakelijke hulp uit Nederland stellen. Bovendien nestaat er gevaar, dat de veertien kapel wagens, die het diasporagebied in West- Duitsland doorkruisen, door gebrek aan geld cn goederen in het komende sei zoen niet alle zullen kunnen rijden. Hoezeer het werk der Oostpriester hulp in Duitsland wordt gewaardeerd, moge blijken uit het feit, dat vele vluch telingen spontaan hun eigen steungeld hebben afgedragen om op hun beurt de Nederlandse nood een weinig te helpen lenigen. In Gross Rechtenbach, dat tot voor kort steeds hulp ontving van het thans zo zwaar getroffen Achthuizen, werd door de vluchtelingen niet minder dan f 1500 ingezameld met de nadruk kelijke bestemming, dat dit hele bedrag aan Achthuizen ten goede zou komen. Het vluchtelingen-seminarie in König- stein wil 20 Nederlandse kinderen op nemen en stuurde aanstonds na de ramp een telegram om de voor het seminarie bestemde goederen uit te delen in Ne derland. De bekende zielzorger van Friedland, het kamp dat van Nederland uit wordt ondersteund, schreef, dat een plechtige H. Requiemmis werd gezongen voor de slachtoffers van de watersnood, een inzameling onder de allerarmsten bracht nog een bedrag van DM 184 op. In het Nationale Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van 59.7 millioen gulden. Het K.L.M.-personeel in binnen- en buitenland heeft tot op heden f 165.000 bijeengebracht. Een cheque van tienduizend dollar is giste ren aan Prins Bernhard overhandigd door de ambassadeur der V.S., de heer Selden Chapin. Deze tienduizend dollar is geschonken door de afdeling Washing ton D.C. van de „NetherlandAmerica foundation". Het personeel van de N.V. Nederland- sche Kabelfabriek heeft in haar bedrij ven te Delft en te Alblasserdam resp. f 19.697-50 en f 11.806.42 bijeengebracht. Niettegenstaande in het bedrijf te Al blasserdam schade werd ondervonden door de hoge waterstand en het bedrijf circa twee weken moest worden stilge legd, werd het totaal-bedrag door een bijdrage van de vennootschap gebracht op f 65.520. Het parlement van de Ca- nadase provincie Quebec ten slotte heeft 35.000 dollai bestemd voor hulp aan de slachtoffers van de overstromin gen in Nederland. België en Engeland. In het nummer van 27 Februari schrijft een ooggetuige een artikel met foto's over het bewonderenswaardige uithoudingsvermogen zowel van hen die door de watersnood werden getroffen als van de militairen en burgers die zich aan hun redding hebben gewijd. De weerkundige medewerker geeft een beschouwing over stormen en waters nood. Verder is er weer een rijk met foto's geïllustreerd artikel van de Ame rikaanse rechter Douglas over de toe stand op het schiereiland Malakka. waar de Engelsen sinds jaren een moeilijke strijd voeren tegen een communistische guerilla. Het verhaal over „De trein van negen uur vijftien" wordt ver volgd. Het geval van de Rosenbergs, de Amerikaanse verraders van het atoom geheim, wier lot nu wel beslist lijkt, wordt nog eens uitvoerig uiteengezet. Verder zijn er reportages over een Pa- rijse straatschilder, over een tentoon stelling van automatons kleine figu ren die zich automatisch bewegen en over de Amsterdammer Frits Rolff, een man van veelzijdig initiatief, organisa tor van ruiterfeesten, shows, optochten, een revue van Amsterdamse straatmu zikanten, zelfs van circusvoorstellingen en thans van een internationale ten toonstelling van toneeldecors De karak teristiek van de week is gewijd aan ir. Witte, minister van Wederopbouw en Herstel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3