Gevoelige klappen voor linkse en rechtse extremisten Pensioen- en levensversekerings- premies financieren de overheid Na de Oostenrijkse verkiesingen Kanselier Figl: Volkspartij houdt vast aan coalitie Een koe voor het Rampenfonds Coalitie-regering op komst? PAGINA 4 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 Geen experimenten Gevaar voor toenemende regeringsinvloed Belegging in soliede aandelen gewenst Wegbeheerder aansprakelijk Tijd voor afschaffing rentegamma nog niet rijp Boeien scheepvaartroutes worden opgehaald Vaargeulen mijnenvrij. Actie van Noordelijk6 dagbladen NA GROTE BRAND TE WARFFUM Brandstichter in arrest het weer was goed en de deelname was zeer hoog, liggend tussen 94 en 97 pet. Toch heeft de Volkspartij drie zetels verloren. Dat wil dus zeggen dat brede kringen van de bevolking zeer veel voelen voor de socialistische eisen in zake werkverschaffing en ouderdoms verzorging. Toch is de Volkspartij nog altijd de sterkste partij, zij het ook met het minimale overwicht van één enkele zetel. Bondskanselier Figl gaf uw corres pondent de volgende commentaar: de Volkspartij zal vasthouden aan de coa litie met de socialisten; ze zal dit moe ten doen, omdat het kennelijk door het volk wordt gewild. Bovendien beantwoordt dit beleid aan de opvattingen in de Volkspartij zelf. Natuurlijk zullen door de versterking van de socialisten de moeilijkheden gro ter worden om tot een bevredigend regeringsprogramma te komen. Deze moeilijkheden liggen voorlopig niet op ideologisch gebied, maar zijn van eco- nomisch-financiële aard. Het meest om streden is het zogenaamde plan-Kamitz, van de minister van Financiën, die met alle kracht en ten koste van grote offers de stabilisering in Oostenrijk wil door voeren en daarom alle inflationistische stromingen en iedere vorm van belas tingverhoging afwijst. Aan dit plan zal de Volkspartij blijven vasthouden en in de wezenlijke punten zal daaraan niets te veranderen zijn; over bijkomstige onderdelen in de vorm van betalings modaliteiten zal men echter kunnen onderhandelen. Oostenrijk heeft bewezen dat het po litiek rijp is en dat het zich niet wenst in te laten met politieke experimenten van welke richting ook. Ook blijkt op nieuw uit deze verkiezingen het grote onrecht waaronder dit kleine, verarmde en toch zo dappere volk gebukt gaat, nu het nog altijd niet in het bezit is van de zo lang verdiende vrijheid en onaf hankelijkheid. (Van onze Weense correspondent) WENEN, Dinsdag. Het meest éclatante verschijnsel bij de .jongste verkiezingen is het cordate ant woord van het Oostenrijkse volk aan 't adres van de communisten. Ondanks morele en financiële steun van de Russen en ondanks het trucje om een groter kiesverband te vormen, waardoor zich nog twee links staande partijtjes bij de communisten hadden aangesloten, hebben de communisten van hun povere vijf zetels er nog een moeten afgeven. Dat betekent een verlies van 20 pet. Bovendien is professor Dobretsberger, die zich door de communisten en door zijn eerzucht op sleeptouw had laten nemen, niet eens in 't parlement gekomen. Hubert Vrankenbrock er over praten moest, vertel' de hij het toch. Toen poetste de koster zijn bril ejf gaf de dirigent een hand. „Gecondoleerd meneer zei hij. „Maar het is mijn terrein niet en ik ben zeven kaarsen kwijt." Hij keek om zich heen, deed een deur achter in het toneeltje open, kwam weer terug om. een kaars te halen en liep toen een trap af, die achter a* deur begon en naar beneden roede. 3. De geschrokken onschuldige koster zwaaide de deur van het parochiehuis open, holde het zaaltje door en toen hij vlak bij et toneeltje was trok een van de zangers het doek open en de andere sprongen boven op de koster en boven op elkaar. Maar om dat dit alles eigenlijk tijdens ten geheime repetitie gebeurde, maakten zij zo weinig mogelijk lawaai en als iemand zich pijn deed fluisterde hij alleen maar „aauw." En de koster vroeg alleen maar fluisterend: „Is er soms brand?" „Nee sukkel", fluisterde Hu- bert Vrankenbrock terug. Waar heb je mijn Mis?" „Dat is mijn terrein niet", zei de koster, en hij werkte zich omzichtig onder de koorzangers uit. „Is er iets met mijn kandelaars gebeurd? Ik kom vanavond toch al zeven kaarsen tekort." Iedereen begreep, dat de koster te bekrompen was om een complete Mis te stelen en niemand dacht, dat het veel zin had om het hem uit te leggen, maar omdat er zeker van zijn, dat deze groep na dit éclatante échec spoedig uit elkaar zal vallen en in onbeduidendheid zal toenemen. De twee regeringspartijen die nu al acht jaar lang de volle verantwoording voor hun beleid bewust dragen kunnen volop tevreden zijn. De grote meerder heid van het volk heeft deze politici opnieuw het ten volle verdiende ver trouwen geschonken en haar goedkeu ring gehecht aan een regeringsprogram ma dat gematigd en constructief is en waarin rekening wordt gehouden met de concrete moeilijkheden en omstan digheden. De socialisten hebben onte genzeglijk alle grond om bijzonder trots te zijn, want ze hebben zes zetels gewonnen, terwijl de Volkspartij er drie heeft verloren. In de kringen van deze laatste had men van tevoren verklaard dat hun succes zou afhangen van de deelname aan de verkiezingen anders uitgedrukt van het mooie weer. Welnu de Oostenrijkers zijn niet lui geweest De communisten hebben het sterkste verzet ondervonden waar men hen en hun opdrachtgevers het beste kende namelijk in de Russische zone. Of schoon Oostenrijk meer dan 300.000 werklozen telt en dit argument her haaldelijk tegen de regering werd uit gespeeld, heeft toch de grote meerder heid van het volk elk compromis met de communistische dictatuur nuchter en hard afgewezen. Niet ten onrechte wordt de Oostenrijker somtijds in het buitenland beschreven als een gemoe delijk maar ietwat slap type; deze ver kiezingen hebben echter bewezen, dat hij m wezenlijke dingen karakter heeft. De grootste verrassing was echter de nederlaag van de „Onafhankelijken" Vrijwel iedereen had een sterke aan winst voor deze groep verwacht en de leiders zelf bijvoorbeeld de afge vaardigde dr. Gredler hadden nog enige dagen geleden verklaard, dat zij minstens op 23 zetels rekenden. In plaats daarvan zijn ze teruggevallen van 16 op 14 afgevaardigden. Het Oos tenrijkse volk heeft dus na een proef tijd van vier jaar duidelijk gemerkt, dat deze troep geen vertrouwen ver dient. Deze doordravers hebben zich zelf ontmaskerd als een samenraapsel van grootsprekers, van nationalistische en pro-Duitse avonturiers, die geen po litieke verantwoordelijkheid kunnen dragen. In vergelijking met Duits land, waar dergelijke extreem-rechtse stromingen veel meer aanhang vin den, heeft Oostenrijk een bewijs ge leverd van grote nuchterheid, beza digdheid en vooral van een politieke rijpheid, die zich niet door lege slag woorden laat beetnemen. Men kan pensioengerechtigden zou kunnen wor den gefinancierd. Men acht het gewenst, dat bestudering van dit vraagstuk in al gemene zin tot andere richtlijnen en voorschriften, mede aan de Verzeke ringskamer, die met het toezicht op de beleggingen is belast, zou leiden. Als een leegte in onze sociale verzeke ring wordt gezien, dat na overlijden van de verzekerde arbeider de achterblij vende weduwe eerst rente ontvangt, wanneer ze de leeftijd van 60 jaar be reikt heeft. (Van onze Haagse redacteur) Voor de Hoge Raad te Den Haag heeft gisteren een eenvoudig aanrij- dingsgeval gespeeld, dat in October 1951 heeft plaats gevonden op een destijds bijzonder gevaarlijk weggedeelte bij café ..Het Oude Bijltje" aan de Taaistraat te Vught. De afgesleten koperslakkeien ter plaatse, waar het ongeluk aan wordt geweten, zijn inmiddels vervangen door een asphaltlaag en het geval zelf heeft niet zo bijster veel om het lijf gehad, maar de zaak is niettemin tot voor de Hoge Raad gekomen, omdat hier een principiële kwestie aan vastzit. Het gaat hier namelijk om een deel van de Rijksweg Den BoschEindho ven/Tilburg, waar destijds zeer veel Wij ontlenen aan het verslag van de werkzaamheden van de werkgroepen in de K.V.P. het volgende belangwekkende betoog in zake de gevolgen van de so- coiale voorzieningen: De bedrijfspen sioenfondsen en levensverzekeringsmaat schappijen ontvangen wekelijks enorme premiebedragen van het bedrijfsleven. Zij beleggen deze practisch geheel in overheidsleningen, daar hun op de Be- leggingswet afgestemde statuten niet veel andere mogelijkheden laten voor het veilig en snel beleggen van grote sommen. Deze gang van zaken houdt echter het gevaar in, dat de overheid hoe langer hoe meer permanent door het bedrijfsleven in staat wordt gesteld haar eventuele politieke doeleinden fi nancieel te realiseren en aldus op ieder terrein een toenemende invloed te ver krijgen. Dit moet ook daarom worden betreurd, omdat de pensioenfondsen enerzijds van de op deze wijze verkre gen vrfj lage rente geen last ondervin den daar hun in guldens luidende no minale verplichtingen veilig gesteld zijn doch anderzijds staat een gelijk blijvende koopkracht der toekomstige uitkeringen geenszins vast. De hiermede samenhangende bezwa ren zouden enigermate kunnen wor den weggenomen, indien genoemde premiebedragen, voor een deel al thans voor een groter deel dan op het ogenblik zouden kunnen worden belegd in soliede aandelen. Enerzijds zou hierdoor de werkgele genheid bevorderd worden en anderzijds het grotere dividend (rente) de vorming van een reserve kunnen bewerkstelligen, waaruit later bij gedaalde koopkracht eventueel een grotere uitkering aan de Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. In zijn Memorie van Antwoord zegt minister Beei aan de Eerste Kamer, dat naar zijn mening de tijd nog niet rijp is om het rentegamma voor lagere publiekrechtelijke lichamen af te schaf fen. De feitelijke situatie op de kapitaal markt moge thans minder aanleiding geven tot het stellen van rentenormen, bedacht moet worden, dat de potentiële vraag van de overheidsorganen naar kapitaal voor allerlei in het algemeen belang te verrichten uitgaven, o.a. voor de woningbouw en thans voor de financiering van het herstel van de stormvloedschade nog steeds groot is. Voorts deelde de minister mede dat hij er naar streeft zo spoedig mogelijk een wetsontwerp in te dienen tot rege ling van de financiële verhouding van het Rijk tot de gemeenten voor de eerst komende drie jaar. Gisteren heeft de tonnenleggei „Barn- hurst", met de haven van IJmuiden als basis, een aanvang gemaakt met het op halen van de boeien, die de TX- en IM-scheepvaartroutes over cfe Noord zee markeerden. Deze tonnen zijn n.J. niet meer nodig, nu de marine deze vaargeulen veilig van mijnen heeft ver klaard. De PE- en JE-routes blijven voorlopig nog liggen. Met het oprui men van de TX- en de IM-routes zul len alle boeien tussen Callantsoog en Terheide worden opgenomen. Het ge bied ten Noorden van Callantsoog en meer speciaal bij de Waddeneilanden, is inmiddels nog lang niet mijnenvrij. De vierjarige Tonny Gerrits zat gister morgen samen met luitenant-gen. b. d. P. Alons, de directeur vna het Natio naal Rampenfonds, genoeglijk aan de snert. En het smaakte hen, en de dui zenden andere Nijmegenaren, die van daag dit smakelijke gerecht voor het Rampenfonds hebben gegeten, goed! (Van onze correspondent) De vreet-zaamste veldslag waartoe een generaal buiten dienst in de ge schiedenis der krijgskunde ooit het be vel heeft gegeven, is gisteren in Nijme gen ontbrand. Het was de directeur van het Nationaal Rampenfonds, generaal b.d. P. Alons, die gistermorgen het startsein gaf voor de „Operatie Snert" van het Commando Luchtvaarttroepen. Ongeveer 450 man verlieten hierop de kazerne van de Luchtvaarttroepen om hun over geheel Oost-Nijmegen ver spreide stellingen in te nemen. Vracht wagens reden af en aan om de te velde staande troepen van de nodige munitie te voorzien. In de loop van de dag wer den ruim 10.000 liters snert aan de man gebracht. Op verschillende plaatsen in de stad waren stalletjes ingericht, waar voorbijgangsters listig in een hinder laag werden gelokt en gestrikt voor een beker soep. Andere troepen ruk ten voort langs de huizenkant om keurig op tijd de bestelde litertjes snert huis aan huis af te leveren. Ter wijl op straat en thuis de afmattende snertslag werd gestreden, schepte het personeel van de keukens een kort ogenblik adem, na een nacht van on onderbroken arbeid. Zij hadden het gepresteerd om de 10.000 liters snert op het uur „U" gereed te krijgen. Dit karweitje moest 's nachts geschieden, daar de normale pot (voor de 3000 mi litairen van het garnizoen) er niet onder mocht lijden. Donderdag zal een tweede hoeveel heid van 10.000 liter worden gekookt om Nijmegen-West te kunnen bedie nen. Op 3 Maart zal dan nogmaals 10.000 iiter snert de militaire keuken verlaten, zo groot zijn de eetlust van Nij megen en het enthousiasme voor deze actie van het garnizoen. Na afloop van de actie, hoopt men een bedrag van 25000 gulden aan het Nationaal Ram penfonds te kunnen afdragen. ningskwestie niet opnieuw wenste te openen. Hij betreurde nochtans sommi ge vergissingen en drukte de wens uit dat de omgeving van de Koning zou worden „gezuiverd". De socialist Spaak las hierop een bericht voor van het Franse persagentschap, waarin het blad „France Soir" zijn versie van het inter view staande houdt en aankondigt dat het in zijn eerstvolgende editie een fo- tocopie zal publiceren van een door 's Konings vleugeladjudant met blauw potlood aangetekende tekst voor het in terview. De socialisten, zei Spaak, wei geren de Koning zelf bij het incident te betrekken, maar zij zijn van oordeel dat de regering schuld treft en zij vragen dat zo snel mogelijk het statuut van 's Ko nings raadsheren en van de leden der Koninklijke Familie zal worden vastge legd. De woordvoerder van de C.V.P. Eys- kens achtte de verklaring van de Pre mier bevredigend ,en stelde vast dat de Koning in elk geval de grondwettelijke regels had geëerbiedigd. Eerder op de dag had de socialistische „Volksgazet" inderdaad geschreven: ..Het interview in „France Soir" is gedekt door een copyright. Dit zal trouwens wel het eni ge zijn waardoor het gedekt is. Want wij vragen ons af of een der Belgische ministers, die er normaal over had moe ten worden geraadpleegd, er de verant woordelijkheid voor zal nemen zoal? het zijn grondwettelijke plicht is." Premier Van Houtte heeft thans door zijn ver klaring de Kroon gedekt. De vraag is welk staartje de zaak zal krijgen. Het debat zelf behield een waardig karakter, maar de toon van oovenge noemde socialistische krant laat ver moeden dat men van die zijde het on derste uit de kan wil. Indien wordt in gegaan op de eis van de oppositie tot „hervorming" van 's Konings omge ving en vastlegging van het statuut van de Prinses van Réthy, dan liggen vele wegen open. Sommige waarnemers meenden vanavond zelfs zover te kun nen gaan te voorspellen dat een twee ledige of een drieledige regering bin nen afzienbare tijd tot de mogelijkhe den behoorde. sommigen hun aanvallen gericht. Het is des te ongerechtvaardigder de echt genote van onze gewezen Vorst aan te vallen, daar ieder objectief waarnemer moet erkennen, dat Koning Leopold III en zijn echtgenote er zich streng van onthouden op welke manier ook in het Belgische politieke leven tus senbeide te komen. Heeft een blad niet geschreven, dat Prinses Liliane soms de besprekingen bijwoonde tus sen de Koning en zijn Eerste Minis ter? Ik kan bevestigen, dat ik mijn ge hele leven nog nooit Prinses Liliane ontmoet heb. De regering is ervan overtuigd, dat zij het gevoelen van alle Belgen uitdrukt, wanneer zij krachtdadig protest aantekent tegen aanvallen, die tot niets anders leiden dan het vertrouwen te schokken in de monarchie, waarvan een van u te recht gezegdheeft, dat België die no dig heeft als brood. De regering ver tolkt het gevoelen van de bevolking, wanneer zij de stellige hoop uitdrukt, dat dit het einde moge zijn van een campagne, waarvan het hele land ten slotte dreigt slachtoffer te worden." Na deze verklaring werd de zitting geschorst om de fracties toe te staan te beraadslagen. Pas na een onderbre king van twee en een half uur kon de vergadering opnieuw beginnen „Het buitenlandse blad," aldus begon de Premier, „heeft een artikel gepubli ceerd, dat persberichten verkeerd voor gesteld hebben als éen interview van Zijne Majesteit de Koning bij zijn ver trek uit Antibes. De regering kan for meel verklaren, dat de Vorst, die hierbij de Grondwet eerbiedigt, aan niemand enige verklaring, hetzij mondeling, hetzij schriftelijk, heeft afgelegd. Het betreft hier dus andermaal een onjuist bericht, dat dient gevoegd te worden bij de lange lijst van die, welke sedert het vertrek van de Koning naar het Zuiden werden verspreid. Sommige van die informaties waren zo fantas tisch, dat het publiek er spoedig de on gegrondheid van moest inzien. Maar heel die campagne en de talrijke opzet telijk valse berichten hebben tot doel het prestige van de Koninklijke Fami lie aan te tasten. Zij verwekt natuurlijk de indruk, dat onze jonge Vorst bij het uitoefenen van zijn hoge functie van Staatshoofd beïnvloed wordt door het familiale milieu, inzonderheid door zijn vader Koning Leopold III en door diens echtgenote. Vooral tegen deze laatste hebben Vorige week Woensdag brak brand uit in de grote emballageloods van de firma Wil- co conservenfabneken te Warffum. De schade beliep ruim een half millióen gul den. Thans heeft de politie te Warffum ge arresteerd, verdacht van brandstichting, de chauffeur van de Wilco fabrieken, van der W. De man heeft een volledige beken tenis afgelegd, maar het onderzoek van de politie duurt voort. De woordvoerder van de liberale groep verklaarde dat zijn partij de Ko-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4