Voorbereiding voor tweede Technische Hogeschool Verbetering van Delft primair geacht Chefarine 4 Binnenkort wordt met bouw van schuilkelders begonnen £^0oqma»: Het spoor van het zwaaroL I m. Geen direct gebruik van tegenwaarde- gelden ondanks aanbod VAN NELLE Auto's kunnen kosteloos buiten nachts blijven Gemeentebesturen bevoegd tot heffen van parkeergelden Voor een deel aan kerkelijke en charitatieve instellingen Ned. ACHTTIENDE DODENLIJST Hr. Weiter: toestand beschamend architectuur in Londen 5' Wetsontwerp bestrijding slechte lectuur Pensioenen van onderwijzers Geldschepping met inflatoire tendenzen moet voorkomen worden Voorrang voor de getroffenen Vier bondgenoten tegen pijnen en griep WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 De 4 bestanddelen van Chefarine *4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen (alen. 'nJftje doet wonderen.' In hetzelfde jaar Verkiezingen Prov. Staten en gemeente raden Expositie geopend Aat' ehonderd gemeenten willen adopteren u (Van onze Haagse redacteur) Gemeenteraadsverkiezing in het noodgebted Nationaal concours van schuttersgilden Begroting Departement Binnenl. Zaken N, A: Eerste Kamer neemt begroting Financiën aan Emigratie slachtoffers van de watersnood Minister v. d. Kieft: één lening onvoldoende „Parkeergeld, vorm van unieke bedelarij Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel Overschot Rode-Kruisgoederen d« ie i* i' (Van onze parlementaire redacteur) Tweede Kamer heeft een aanvang gemaakt met de besprekingen van een reeds nderhalf jaar oud wetsontwerp om een bescheiden bedrag van f 1500 te voteren er voorbereiding van een tweede Technische Hogeschool. De indiening van dit ontwerp betekent nog geenszins, dat reeds besloten is om de eerste steen voor dit Zangrijk instituut te gaan leggen. Ook de behandeling in de Staten-Generaal eeft nog geen andere betekenis dan dat de voorbereidende werkzaamheden door en commissie zullen worden getroffen. Daarover waren inmiddels de sprekers e' tot dusverre allen eens: het instituut is voor de toekomst van Nederland van Pr|mair belang. Namens de K.V.P. wees ir. F. Wijffels vooral op de noodzakelijk- eifl, dat ons bedrijfsleven voldoende algemeen ontwikkelde leiders krijgt, die klinische kennis, bekroond door een ingenieursdiploma, paren aan algemene Vorming. Onder hun invloed alleen kan zich het JUlste arbeidsklimaat ontwikkelen. In dustrialisatie iR zonder deze opleiding ingenieurs eenvoudig ondenkbaar, fj-pe eerder dus de commissie, die de "Unister aan het werk wil zetten, be- ®lnt, hoe beter. In de beschouwing van •Ucvr. FortanierDe Wit (VVD) werd ~eJfs over een derde Technische Hoge school gesproken, al was zij er zich ook lm ege van bewust dat thans nog de «liereerste voorbereidingen voor de hveede moeten worden getroffen en al J^lde zij ook liever zelfs aan deze twee de nog niet beginnen voordat Delft eerst r® nodige verbeteringen krijgt. Daar Pjankeert nog alles aan. In de lokalen paan nog kachels, die men niet meer '1 lagere scholen aantreft en de weten schappelijke bewerktuiging is ver be- ?e(!en peil. Terecht heeft het Koninklijk "istituut van Ingeneurs dan ook gewezen ®P de primaire noodzaak van de ver kering van Delft. Daarnaast echter is a® uitbouw van ons technisch hoger piderwijs voor Nederland een levensbe hoefte. De vraag waar de tweede Tech- Advertentie De regering heeft naar aanleiding (Uh de desbetreffende opmerkingen in ?o Tweede Kamer tijdens de behande- 'lllg van de nota betreffende de waters- J?°°d het denkbeeld overwogen, alle ge- fhe, een jaar uit verkiezingen t -enteraadsverkiezingen stellen, waardoor de Vj°r de gemeenteraden en voor de Pro- Va,,cialé Staten in hetzelfde jaar zouden allen. Zij heeft evenwel gemeend de jOorzieningen te moeten beperken tot w gemeenteraadsverkiezingen in het «tersnoodgebied. Dit houdt niet in, de regering de gedachte, op zichzelf n°men, onjuist acht- o ^óór Mei 1940 plachten de verkiezin- voor beide vertegenwoordigende jjpjamen in hetzelfde jaar te vallen. ]j£' laatst geschiedde dit in 1939. In U"*6 werden zelfs de verkiezingen voor li genoemde vertegenwoordigende - .elfd, ^Mmen en de Tweede Kamer in het- tvói e jaar gehouden. Dit bleek even- ®j.een te zware belasting voor de ad- ^'bistratie op te leveren. «Verwacht wordt dat spoedig, nadat Grondwet dienovereenkomstig zal tijp gewijzigd, een voorstel tot verkor- v^Svan één zittingstermijn van de Pro- kale Staten kan worden ingediend, regering heeft er ten slotte be- Scï31" tegen het stemmen bij volmacht Makkelijker te maken. Nederlandse ambassadeur te Lon- te i rnr. D. U. Stikker, heeft Dinsdag "Wi n£jen een tentoonstelling van Ne- landse architectuur geopend de van ^eze soort- die in Engeland rjtt gehouden. voorzitter van de Bond van Ne- VgnaUdse Architecten (BNA), ir. A. J. ti;,? der Steur, die speciaal voor de ope is,.? Was overgekomen, zeide dat de g0e tonstelling de Britse architecten een idee kan geven van nieuwe bouw- SjAdodcn. die in Nederland sinds het r?e van de oorlog worden toegepast. '•ÏSof tentoonstelling, die de naam draagt ®ri u en j" Nederland", is, zoals reeds Wl georganiseerd door de Neder- te? regering in samenwerking met ^fjPNA. Na 28 Maart zal zij in andere steden te zien zijn, waarna zij Rondreis maakt door andere Euro- Mod )anden. Door middel van foto's en ti5neUen geeft de tentoonstelling te geeft Wat sinds de oorlog op het gebied de bouwkunde en de landaanwin- f'.ikst1S gepresteerd. Een van de belang- S?. attracties is een groot model van Dijkzicht-ziekenhuis te Botterdam, ^S<JtV°or de fundering thans wordt ge !®h ej.^6l'eniging van Nederlandse Gemeen- steeds doende met het opstellen vjh h algeheel schema voor de adoptatie sh ufn n en streken in het rampgebied. f iijkp hiervoor een zo rechtvaardig mo ndde verdeling maken: de ene adopte- anJemeente kan meer hulp bieden dan ^re en de ene getroffen gemeente studievak hebben gekozen. Zij dacht daarbij aan Arnhem, welke stad wat veelzijdige industrie betreft voor Eind hoven niet onderdoet, terwijl de cul turele factor er veel sterker vertegen woordigd is. Ook de heer Welter was het niet eens met de voorkeur voor nische Hogeschool gevestigd moet wor den is het eerste waaromtrent nu een beslissing moet worden genomen door de commissie, die immers van een be paalde plaats voor haar berekeningen moet uitgaan. Mevrouw Fortanier betwij felde echter of Eindhoven wel het juiste centrum was. Zij wees erop dat volgens het bekende rapport van drs. Platenburg het hoogste intelligentieniveau bij de middengroepen is gelegen. Zal men dan degenen die het meest begaafd zijn om technisch hoger onderwijs te volgen wel in dergelijke industriestreken moeten zoeken? Bovendien is er een culturele factor, die steeds meer van groot belang wordt voor de studenten die techniek als hun Eindhoven van de regering. Hij wilde niet zover gaan om Arnhem daarvoor in de plaats te stellen, maar de keuze liever geheel openlaten totdat de voor bereiding zal zijn geschied. Over de mogelijkheden van exploitatie stelde mevr. Fortanier de minister de vraag of hij kans ziet om het minimum aan tal studenten het eerste jaar volge boekt te krijgen. Dat zullen er vier- a vijfhonderd moeten zijn en Delft telt nog geen vierhonderd eerstejaars. De heer Weiter vond het wenselijk dat de nieuwe Technische Hogeschool zich niet beperkt tot het onderwijs in de werktuigbouwkunde, de electrotechniek en de scheikunde, maar ook de techni sche natuurkunde gaat invoeren, om het onmisbaar volledig samenhangend geheel van de studierichting te verkrijgen. Ook hierin moet men de commissie van voor bereiding de keuze laten en geen star uitgangspunt opstellen. Hij vond dat mevr. Fortanier de beschamende toe stand waarin Delft verkeert in veel te sobere woorden had geschetst. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp voorzieningen gemeen teraadsverkiezingen in watersnoodge- bied. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Daar het niet uitgesloten is, dat de verkiezing in bepaalde gemeenten eerst na 1 September zal plaats vinden, is bepaald, zulks in verband met het ge stelde in artikel C 3 der Kieswet, dat de ingevolge het eerste lid gekozen le den der gemeenteraden aftreden met in gang van 3 September 1957, de dag, waarop dit bij en niet uitestelde ver kiezing zou geschieden. Hoewel de minister van Binnenlandse Zaken hoopt, dat de bovenbedoelde ge meenteraadsverkiezingen binnen niet al te lange tijd onder normale omstandig heden zullen kunnen plaats vinden kunnen nog niet bekende omstandig- hede er toe leiden, dat zulks ten aan zien van een enkele gemeente niet het geval zal zijn. Mocht het in die geval len blijken, dat niettemin met de sa menstelling van de nieuwe raad met ge wacht kan worden, dan zal een nood- regeling dienen te worden getroffen, welke, met afwijking voor zover no dig van de wettelijke voorschriften, de verkiezing mogelijk maakt. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan zal de bond van Langstraats schuttersgilden „St. Joris" dit jaar een groot nationaal concours organiseren. De regeling hiervan zal worden gegeven aan St. Amerosiusgilde te Haarsteeg (Vlijmen). Reeds is een commissie uit de Langstraatse bond voor deze feeste lijkheden gevormd. Als voorlopige da tums zijn vastgesteld 6 en 7 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling binnenkort te beginnen met de bouw van schuilkelders, voor zover deze ook een nuttige vredesbestemming kunnen hebben. Het totale project gaat uit van een schuilgelegenheid in openbare schuilplaatsen voor hon derdduizend personen. Doordat de daarvoor nodige gelden nog niet beschikbaar zijn, kan hieraan slechts een begin van uitvoering worden gegeven, aldus lezen we in de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag der Eerste Kamer over de vaststelling van de begroting van het departement van Binnenlandse Zaken voor 1953. 'eremeer behoefte aan steun dan de de adoptatie 2 *1 h v,i?laatsen fei,elijk reeds op ver- aan de gang. In u,gezèleilben tweehonderd gemeenten hulp - in -»^r. zÜn ongeveer tachtig plaat- ^"id-West-Nederland ,.h a.;® in aanmerking kom "ieent.? e combinaties van adopterende die voor komen; er wor- ehten gemaakt. Aan de Memorie van Antwoord ontle nen we nog het volgende. Een wetsont werp, dat tot strekking heeft enkele leemten en onduidelijkheden in de Kies wet op te heffen, is bij de Staten-Gene raal ingediend. De minister sprak de hoop uit, dat de aan te brengen wijzi gingen nog voor de candidaatstelling voor de gemeenteraadsverkiezingen het staatsblad zullen bereiken. De minister heeft een nieuw wetsontwerp over be strijding van slechte lectuur doen opstel len, dat om advies is toegezonden aan zijn ambtgenoten van Justitie en van O., K. en W. De mening van sommige leden, dat een begrotingspost ten bedrage van 90 millioen voor de organisatie van de Be scherming Bevolking te laag is, kon door de minister worden onderschre ven. Inderdaad zijn verschillende voor zieningen wenselijk, welke de paraatheid kunnen verhogen, maar waarvoor thans geen gelden beschikbaar zijn. De minis ter is echter voornemens, na het nodige overleg met zijn ambtgenoot van Finan ciën, onmiddellijk de nodige wetsvoor stellen te doen zodra de internationale toestand daartoe aanleiding zal geven. De mening van vele leden, dat de in cidentele wijzigingsvoorstellen, voorbe reid door de Staatscommissie-Van Poelje, een doeltreffende grondslag bieden om te voorzien in enkele schrijnende tekort komingen van de Pensioenwet 1922 (Stb. no. 240). kon de minister in het algemeen delen. Hij streeft er naar, dat op zeer korte termijn bij de Tweede Kamer een wetsontwerp wordt ingediend tot oen wijziging dier wet. Tot zijn leedwezen kan de minister niet bevorderen, dat alsnog een „generaal pardon" wordt verleend aan degenen, die hebben ver zuimd diensttijd voor pensioen in te kopen. Wat betreft de aandrang van ette lijke leden op een betere regeling van de pensioenen der zgn. middengroepen en de wens van enige leden het pen sioenbedrag niet meer aan een limiet te binden, volstaat de minister met de opmerking, dat het in het voornemen van de regering ligt een voorlopige voorziening, in afwachting van de de finitieve voorstellen der Staatscommis sie, te bevorderen voor die pensioenen, welke volgens de huidige regeling aan een maximum zijn gebonden Aan de positie van de vóór 1 Juli 1946 gepensionneerde onderwijzers heeft de minister bijzondere aandacht geschon ken. Echter meende hij zich bij de op merking ten deze van wijlen minister Van Maarseveen te moeten aansluiten. Ook naar het oordeel van de minister kan de afwijking tussen de pensioenen verleend vóór en die, verleend né de voor de onderwijzers per 1 Juli 1946 ingevoerde nieuwe salarisregeling, geen aanleiding geven te bevorderen, dat be doelde gepensionneerde onderwijzers een extra toeslag op het pensioen wordt ver leend. Hiertegen bestaat reeds het prin cipiële bezwaar, dat een bijzondere voor ziening ten aanzien van deze gepension- neerden noodzakelijk zou leiden tot een aanpassing aan latere salarisregelingen van de pensioenen, mede van vele andere groepen en personen die in gelijke om- standigheden verkeren. Met betrekking tot de geopperde be zwaren tegen de anti-cumulatieregeling vOor degenen, die een uit 's Rijks schat kist bezoldigde betrekking bekleden en tevens in het genot zijn van een over zees pensioen, kon worden medege deeld, dat een K.B. tot intrekking van deze regeling in een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeert. Dien overeenkomstig zal eveneens de intrek king worden bevorderd van het wets ontwerp, dat deze materie beoogde te regelen voor de leden van de rechter lijke macht. Zoals reeds bü de behandeling in de Tweede Kamer naar voren is gekomen wordt weliswaar gestreefd naar een al gehele herziening van het algemeen Rijksambtenarenreglement en het Ar- beidsovereenkomstenbesluit, maar even zeer is gebleken, dat het niet de bedoe ling is deze besluiten in één slag te ver vangen. Voorzover nodig en gewenst vindt deze herziening incidenteel plaats, waarbij reeds rekening wordt gehouden met de gewenste systematische herzie ning. Zo zullen binnenkort de regeling van het verlof, inclusief het vacantieverlof en de financiële aspecten van het verlof in de Centrale Commissie in behande ling komen. Verder is o.m. in bewer king een voorstel tot regeling in on derlinge samenhang van de vormen van indienstneming (vaste en tijdelijke aanstelling, indienstneming op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht). 23. „Het verhaal van het zwaard Tyrr?" Alström laat zijn ogen listig van Tsacha naar diens dienaar dwalen. Hij vergeeft de man nog steeds nietdat deze hem eens voor kaalkop heeft uitgemaakt. „Tja, dat is een héél bijzonder vertelsel, hèhehe lang niet voor iedereen, als ik mij niet vergis. Nee, nee, dat is alleen voor eh hele grote Khannen hehehe En gij „Alström!" klinkt op dat moment een forse stem van buiten. Dat is koning Eric," verklaart de oude jager voldaan. „Ach, ach, wat is dat nu jammer, dat ik word weggeroepen, terwijl ik u juist dat aardige verhaal wilde ver tellen. Maar ja, zo is het leven, hehehe, goede middag!" En grijnzend sloft hij naar buiten. Met een grauw van woede sluipt Tsacha naar het venstergat. In de verte ziet hij Alström in gesprek met de Noorman. „De Hond der Honden doorziet ons spel," sist de Nomade, terwijl hij zijn bovenlip optrekt als een blazende kat. „Hij verbiedt de geplukte gaai het kwetteren. Hij verbergt het spoor. Mogen de wolven der Steppe zijn beenderen verstrooien!" Een zacht geknars achter hem doet hem zich bliksemsnel omwenden. Doch het is slechts de achterdeur van de stal, die door zijn oude dienaar geopend werd. Onbe wogen staat de oudere krijger in het bleke zonlicht, doch zijn ogen zoeken die van zijn heer. Het hol van de Noorse hond is eng en vuil," prevelt Tsacha, terwijl zijn blikken minachtend over het oud roest en de rommel op het erf achter de stallen glijden. „Achter de tenten van de Grote Bor Khan ziet men slechts de wijdheid der Steppe Maar dan ontdekt hij ook de kleine gestalte in de paarden kraal. Er glijdt een uit drukking van triomf over Tsacha's gelaat en waarderend knikt hij zijn zwijgzame dienaar toe. „De grijze Vos van de Steppe is sluw! Tsacha begrijpt hem! De Noorse Hond ver bergt het spoor van het zwaard Hij zwijgtDoch zijn welp zal blaffen. Zeer wijs, oh oude, zeer sluw!" Hij weegt liefkozend zijn korte ruiterboog in de hand. „Volg my en zwijg. Advertentie (Van onze Haagse redacteur) Minister v. d. Kleft heeft gisteren hij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer een ietwat onduidelijke verklaring afgelegd terzake van de be steding van gelden uit de tegenwaarderekening voor de financiering van het herstel van de schade, welke door de nationale ramp is aangericht. Aanvankelijk deelde de bewindsman mede, dat de regering geen gebruik maakt van het Ame rikaanse aanbod om 200 millioen gulden van de tegenwaarderekening voor ge noemd doel ter beschikking te stellen: zij hecht, aldus de minister, waarde aan een conservatief en solied beheer en wil een geldschepping van inflationele ten denzen voorkomen. In aansluiting op de berichten over faciliteiten ten behoeve van watersnood slachtoffers die voornemens waren naar ZuidvAfrika te emigreren, deelt de Stichting Landverhuizing nader mee, dat auto-monteurs, tractor-monteurs (ben zine en Diesel), electrisch-lassers en pijpfitters kunnen profiteren van een bijzondere voorrangsregeling, waardoor zij op korte termijn kunnen vertrekken. Het Zuid-Afikaanse Emigranten Keu ringscomité, Raamweg 8 te Den Haag, geeft hierover alle inlichtingen. De katholieke afgevaardigde Teulings concludeerde hier, ondanks andersklin- kende uitlatingen van dr. Drees, uit, dat geen gebruik zou worden gemaakt van de tegenwaarderekening, doch hier maakte de heer v. d. Kieft snel een af werend gebaar en in tweede termijn voegde hij daaraan toe: op dit moment niet, maar de mogelijkheid voor de toe komst mag men niet uitsluiten. Ook in andere opzichten kenmerkte het Kamerdebat zich niet door over grote duidelijkheid ten aanzien van on ze positie na de ramp. De heer Teulings noemde 's ministers betoog charmant, maar het had hem niet veel wijzer ge maakt en de heer Molenaar (V.V.D.) achtte de uiteenzettingen van staatsse cretaris Van den Berge uitermate vaag. Over de Herstelhank heeft de be windsman medegedeeld, dat er thans voor 262 van de 300 millioen gulden aan credieten is opgenomen. Bij de werkgelegenheidspolltiek staat primair het plaatsen van arbeidskrachten in de industrie en daarna het uitvoeren van openbare werken ter bestrijding van de conjuncturele werkloosheid. Voor dit tweede doel is 90 millioen gulden aan gevraagd en er is reeds voor 62 millioen gulden in uitvoering; de besteding van het resterende bedrag is nog in studie. De minister zei, dat men 50 millioen beschikbaar had willen stellen voor ver vroegde aflossing van de oorlogsschade, doch de nationale ramp is hier tussen gekomen; het bedrag moet nu aan een nader onderzoek worden onderworpen. Zijne Excellentie stelde op korte ter mijn definitieve mededelingen in het vooruitzicht over de vraag of en in hoe verre de nationale ramp van invloed zal zijn op de belastingvoorstellen, welke vóór 1 Februari reeds in overweging waren. Bijzondere waarde hechtte de heer v. d. Kieft er aan om ook bij de na tionale ramp niet uit het oog te verlie zen, dat het monetaire evenwicht van de allergrootste betekenis is. Zij, die bij het probleem van de fi nanciering van het herstel vroegen om een lening, zijn op hun wenken be diend. Het kan niet blijven bij deze eerste lening; in de loop van dit jaar zal nog wel eens een beroep worden gedaan op de kapitaalsmarkt. Staatssecretaris v. d. Berge deed in aansluiting hierop enige mededelingen over het in wording zijnde belasting plan. dat steunt op twee hoofdgedach ten, namelijk ten eerste, dat er bijzon dere fiscale voorzieningen overwogen moeten worden voor de industrialisa tie en de werkgelegenheid als structu reel probleem en ten tweede fiscale (Van onze parlementaire redacteur) „Nergens in Europa bestaat die vorm van bedelen door het heffen van par keergelden als in Nederland. Wij kun nen dat de buitenlandse toeristen niet langer aandoen. Wij halen er onszelf mee omlaag," zo oordeelde gisteren drs. M. Janssen (K.V.P.) in de Tweede Ka mer, toen daar een wetsontwerp werd besproken tot wijziging van de motor rijtuigenbelasting. De heer Janssen diende een amendement in, dat minis ter Van de Kieft overbodig vond. Maar de K.V.P.-er kreeg 50 Kamerleden mee, terwijl er maar 16 tegen waren. Het amendement kapte een deel van de wet af, en wel dat waarin aan de gemeente besturen ook de bevoegdheid zou zijn gegeven om rechten te heffen voor het innemen van vaste standplaatsen met motorrijtuigen alsmede voor het geregeld parkeren van middernacht tot 'g mor gens vijf uur. Over bleef de bevoegd heid om deze rechten wel te mogen heffen terzake van het gebruik van daartoe in het bijzonder ingerichte par keerterreinen. Waar gaan we naar toe met dat auto bewaken, zo vroeg de heer Janssen, toen hij zijn amendement verdedigde. Dat woord „bewaken" mogen wii wel tussen aanhalingstekens schrijven. Soms wordt er een bonnetje aan de automo bilist gegeven, waar teel vrolijk op staat, dat er geen enkele garantie wordt gegeven voor beschadiging enz. Nog een stap verder en wij doen heel pled tig van het idee bewaken afstand, om over te gaan tot een soort tol betalen. Zover komt het als straks de parkeermeters er zijn. waar je een kaartje afscheurt. De klad is er in gekomen, zo betoogde hij, toen de gemeenten de parkeerter reinen gingen exploiteren door ze te verpachten. De afgevaardigde was niet van plan de volmachten, die de minister van Financiën aan de gemeentebesturen terzake wilde geven, geheel en al te aanvaarden. Het bleef dus bij die ge deeltelijke aanvaarding. Men kan dus voortaan nog zonder extra kosten zijn wagentje 's nachts voor de deur laten staan. Bijna was ons dat voorrecht ontnomen. De heer Hofstra, die het met zijn partijgenoot minister Van de Kieft eens was, dat de bezwaren tegen de wet te bagatelliseren waren, vond dat er geen sprake was van hoge lasten, die op de autobezitters drukken. Beiden hadden zoveel vertrouwen in de ge meentebesturen. dat zij geen enkel be zwaar konden onderkennen. Opmerkelijk was, dat twee leden van de K.V.P.-fractie niet met de rest mee stemden: de heren Romme en Maenen waren tegen het amendement. Ook de P. v. d. A.-fractie was verdeeld. Vijf leden stemden er voor. Tijdens het debat zijn de talrijke op stoppingen in vele oude Nederlandse steden herhaaldelijk besproken. Met name- Amsterdam met zijn binnenstad werd als schrikwekkend voorbeeld ge steld van een parkeer-verkeersplaag. Maar zelfs de communist Gortzak kon maar niet inzien, waarom nu juist des nachts auto's voor parkeren zouden moeten betalen. Hij stond dan ook met zijn rode broeders achter het amende ment Janssen, al was hij zich bewust, dat 5000 auto's in Amsterdam de nacht in de open lucht plegen door te bren gen. Of eigenlijk juist om die redenl maatregelen ter compensatie van de huurverhoging. De eerste overweging gaat uit van de economische nuttigheid, de tweede van de sociale rechtvaardig heid. Er mag gerekend worden op een regeling voor de vervroegde afschrij ving, welke niet minder gunstig is dan die, welke het vorig jaar is afge lopen. De A.R. woordvoerder, de heei Hellema, heeft hierop gereageerd met de opmerking, dat voortzetting van de vervroegde afschrijving vooral van belang is voor bestaande bedrijven en niet voor de nieuwe, zodat hiermede de industrialisatie nog niet bevorderd zou worden. Het wederwoord van de staatssecretaris luidde, dat industria lisatie lang niet altijd het scheppen van nieuwe bedrijven betekent, maar vaak ook uitbreiding van bestaande bedrijven. Ten aanzien van de commissarissen- belasting onderscheidde de heer v. d. Berge twee aspecten: de; vraag of zij principieel verdedigbaar is en of de bestaande regeling verantwoord mag heten. Op het eerste punt verschilde spreker van mening met de heren Mo lenaar en Hellema. Er ligt in het belas tingrecht nu eenmaal altijd een zekere spanning tussen rechtvaardigheid en doelmatigheid. In het algemeen kan men echter bij de commissaris wel spre ken van een bevoorrechte positie. Het beginsel derhalve aanvaardend, ont kende de staatssecretaris inmiddels niet, dat de huidige regeling toch belang rijke gebreken vertoont. Hiermede wil de hij zijn opponenten duidelijk maken, dat hij tegenover de uitwerking van de commissarissenbelasting positiever stond dan zij wellicht meenden. Voor vele onderdelen van belasting aangelegenheden moet gewacht worden op de voorstellen van de vereenvoudi gingscommissie, welke op het eind van dit jaar in wetsontwerpen het licht zul len zien. De begroting van Financiën werd z.h.s. aangenomen met aantekening te gen van het communistische Kamerlid Geugjes. Advertentie Kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smake lijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één, zo practisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook. Het bestuur van het Nederlandse R.K. Huisvestingscomité deelt ons mede, dat de hoeveelheid draagbare kleding inge zameld ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood zodanig groot is, dat deze voorraad de behoefte van de slachtoffers zeer vele malen overtreft. Het Nederlands Katholiek Huisves tingscomité en het Nederlandse Rode Kruis hebben na overleg met de be trokken regeringsinstanties en in sa menwerking met de volgende organi saties: Sint Vincentius Vereniging Hoofdraad van Nederland Centrale Diaconale Conferentie der Gereformeer de Kerken. Federatie van Diaconieën in de Nederlandse Hervormde Kerk, Lan delijk Sociaal Charitatief Centrum, Stichting Joods Maatschappelijk Werk. Stichting Leger des Heils, Vereniging voor Maatschappelijk Werk op huma nistische grondslag Humanitas, Natio nale Commissie voor Vluchtelingenhulp, Stichting Oeueumenische hulp aan Kerk en Vluchtelingen, Centraal Comité voor Particuliere Kerkelijke Initiatieven voor Sociale hulp ten behoeve van gerepatri- eerden en andere instellingen besloten die goederen, die wel voor uitreiking geschikt, doch niet meer noodzakelijk voor de slachtoffers zijn, via de Neder landse kerkelijke en charitatieve instan ties aan behoeftige Nederlanders ten goede te doen komen. De kerk en organisaties zullen zelf zoveel mogelijk voor het vervoer der goederen zorg dragen en zullen in nauw overleg met de sociale dienst van de betrokken gemeenten de uitreiking ter hand nemen zodat doublures kunnen worden -voorkomen. Na onderzoek Is gebleken dat de hier bedoelde oplossing onder de huidige omstandigheden in het algemeen stellig ook door slachtoffers van de watersnood voor wie deze kleren bestemd waren wordt toegejuicht. Er wordt in ruime mate voor zorg gedra gen dat de door de watersnood getrof fenen (voor zover deze nog niet terzake voldoende voorzien zijn) in ieder op zicht met voorrang geholpen zullen worden terwijl een zeer belangrijke hoeveelheid van de allerbeste inzame lingsgoederen ten bate van deze slacht offers voorshands nog gereserveerd blijft. Voor de 60ste Internationale Jaarbeurs, welke van 17 tot en met 26 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden, heeft de kunstenaar Hans Bolleman een een voudig, doch zeer suggestief affiche ontworpen. Hij plaatste de Jaarbeurs „U" met Mercuriushoed in het mid delpunt van een cirkel, een sterke bun deling van lijnen. Hieronder volgt de achttiende lijst van slachtoffers van de watersnoodramp: DEN BOMMEL. Geborgen en op 21.2.53 te Melissant begraven: Soeteman, Elisabeth Maria, geb. 9.7.20 te Herkingen. DREISCHOR. Geborgen en voorlopig be graven in Zierikzee: Voshol, Cornells, geb. 26.1.68 te St. Maartensdijk, echtgenoot van Lena Wagemaker, laatste adres: D 219-, Wa- gemaker, Lena, geb. 20.4.70 te Noord-Gouwe, echtgenote van Cornells Voshol, laatste adres: D 219. NIEUWE TONGE. Begraven in Dirksland 21.2.53: Smit, Erna Cornelia Wiesje. geb. 9.12.47 te Nieuwe Tonge, laatste adres: Gen. Snijdersstraat 40. OUDE TONGE. Geborgen en geïdentifi ceerd: Dierkx—1van de Capelle. Johanna Maria, geb. 8.11.79; Dirk—Pieterse, Lientje Catharina, geb. 1.10.28. SEROOSKERKE. Geborgen: Verboom- den Boer, Jacoba Janna, geb. 22.11.06 te Ellemëet, laatste adres: B 10. STAVENISSE. Geborgen: Van Zuyen, Adriaan Jacob, geb. 15.7.10 te Stavenisse, echtgenoot van J. P. Stoutjesdijk. laatste adres: Kerkstraat A 319; Gluk. Johanna, geb. 5.7.29 te Stavenisse, laatste adres: Buurtseweg B 60. ZEVENBERGEN. Geborgen en geïdentifi ceerd: Crezee, Maria Adriana. geb. 1.6.93. laatste adres: B 23. NIEUWERKERK. Rectificatie 12e lijst, d.d. 17-2-53: niet overleden, doch geëvacueerd naar Ouderkerk a/Amstel (gem. Nieuwer- Amstel); Kik, Wilhelmina Maria, geb. 3.2.49 te Nieuwerkerk. STRIJEN. Aanvulling 4e lijst, blz. 5, d.d. 7.2.53. Geïdentificeerd: De BaatHerweiier, Elisabeth, geb. 15.4.22 te Strijen. laatste adres: Buitendijk 17; Monen, Harm, geb. 26.5.80 te Hoogeveen, laatste adres: Buiten dijk 58; Monen. Harm Marinus, geb. 2.7 22 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58; Slag boomHerweijer, Neeltje, geb. 19.11.07 te Strien. laatste adres: Buitendijk 50; Ver- rijpde Man, Jannetje Elisabeth, geb. 10.8.93 te Hoogvliet, laatste adres: Schen- keldijk 74: Monen, Jan, geb. 23.1.18 te Strijen, laatste adres: Buitendijk 58.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5