PROCES WEGENS HOOGVERRAAD TE DJAKARTA SULTAN HAMID over de aanval op de ministerraad Herstel spoorweg Moerdijk-Breda Succes in Rome Hij zou zelf in zijn voet moeten worden geschoten -■ Gesprek dr. Kitsjloe met Stalin Tussen neus en lippen 75pet. bij schade tussen f1000 en f3000, 60 pet bij schade boven f3000 r Tot hoofd en hart ORR Rust in België keert terug Te vroeg gesloten kabinetszitting verijdelde de overval Dienstvaardigheid beloond Kind verdronken Nat pak voor het Rampenfonds weer DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25618 Oppositie wil koning sparen Nieuwe isolatiemaat regelen in O.-Berlijn Na 15 Maart speciale reispassen vereist „Pravda" brengt nieuws over de overstromingen iii - New York Times V.S.-politiek leidt tot scheuring in het Westen MOGELIJKE UITKERING RAMPGEBIED Integrale vergoeding voor ex-oorlogsslachtoffers Lichtere straffen voor drie deserteurs Met autoped de straat overgestoken Jongetje na aanrijding overleden Rilland Bath: Ringdijk weer bezweken en gedicht Bromfietser verleent geen voorrang Koningin en Prins in Londen LEDEREN MOTORKLEDING O BUREAU SMEDESTRAAT s - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per-m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Uit Rome is gistermiddag het ver rassende bericht binnengekomen, dat er in de conferentie van de zes landen van „Klein Europa" toch overeenstemming is bereikt over het E.D.G.-verdrag, dat volgens ditzelfde be richt in zijn tegenwoordige, bekende vorm aan de parlementen der zes lan den ter ratificatie zou worden voorge legd. Evenwel heeft men in de berich ten uit Rome ook kunnen lezen, dat biinister Bidault, blijkbaar in overeen stemming met het gevoelen van de Eranse regering, een gewijzigd Frans Plan heeft ingediend om de Duitse be zwaren tegen de aanvankelijk ontwor pen aanvullende protocollen te onder vangen. Hieruit zou dus gevoeglijk ge concludeerd kunnen worden, dat het definitieve E.D.G.-verdrag toch nog enigszins anders zou luiden dan de tekst, die men er op het ogenblik van kent. Over het herziene Franse plan zijn hiomenteel zo mogelijk nog minder bij zonderheden bekend dan over de aan vullende protocollen, die minister Bidault Zondagavond j.l. zorgvuldig weggebor gen in zijn actentas mee naar Rome had genomen. Het kan dus zijn, dat het heerkomt op een wijziging van deze pro tocollen, die in het E.D.G.-verdrag zelf opgenomen zouden moeten worden, dan V'el na de ratificatie daarvan daaraan zouden worden toegevoegd. Dat laatste Zou het meest stroken met de opvat tingen van de Westduitse Bondskanselier, d'e, zoals bekend, erop heeft aangedron gen, dat het E.D.G.-verdrag eerst ge ratificeerd zou worden door de parle menten en dat eerst daarna sprake zou Zj.in van een inwilliging van speciale Franse wensen. Een oordeel over deze materie is voors hands moeilijk te geven, nademaal de gehele onderhandelingen zich, naar klas siek diplomatieke trant, in het geheim hebben afgespeeld en men tot op heden Zelfs niet precies en met zekerheid kan peggen, wat de Franse regering in de door haar ontworpen protocollen tot uitdrukking heeft gebracht. Slechts door ?en zekere indiscretie van Duitse zijde js den aan de weet gekomen, dat i'ankrijk in hoofdzaak voor zichzelf het techt wenst te reserveren om. naar de omstandigheden het zullen uitwijzen, in Djheid te kunnen beschikken over de franse contingenten van het Europese wanneer de situatie in andere 7TkpH;iVan de Eranse Unie zulks nood- In kt 2°u maken. Deze Franse wens l Frankrijks overzeese ver plichtingen, niet onredelijk. Immers, een aanzienlijk deel van de Franse strijd krachten bevindt zich buiten Europa, met name vooral in Indo-China en aan gezien de E.D.G. voor de militaire situ atie buiten Europa natuurlijk geen ver antwoordelijkheid draagt en de Atlanti- che gemeenschap daarvoor evenmin enige verantwoordelijkheid heeft aan- 's het te begrijpen, dat Frankrijk ip ,niet volstrekt wil binden wat de «gering van zijn strijdkrachten in Europa ctreft. Het heeft, voor zover bekend, e mogelijkheid van verplaatsing van lanse troepen naa-r elders in de wereld jwenmin willen overlaten aan de E.D.G. het daaronder functionnerende Euro pe militaire gezagsorgaan. p, Paar staat echter tegenover, dat ankrijk, door bijzondere rechten en bevoegdheden binnen de E.D.G. voor to?2!1* J?p te eisen- het grondbeginsel n de E.D G. toch wel in aanzienlijke d'ate aantast. Van Duitse zijde is dit ook aanstonds opgemerkt. En het g niet bepaald een geheim, dat ook de oneluxlanden, die aanvankelijk veel inder dan Frankrijk geporteerd waren f, ?r de stichting van een supranatio- aie defensieve organisatie, waarin de auonale regeringen niet meer souve- stw1 kunnen beschikken over hun eigen j,rijdkrachten, weinig op hebben met de e anse poging om met de linkerhand het lw en andpr terug te nemen van wat zij kV'de rechterhand aanvankelijk zo gul oben geoffreerd. Voor het overige zou k n een bijna academisch dispuut kun- W h?uden ovel" de vraag, of het tegen woordige E.D.G.-verdrag, zoals men van ranse zijde betoogt, in feite een be voorrechte positie inruimt aan de West- t mtse Bondsrepubliek, die geen mili- Zo=i6 zorSen buiten Europa kent, of dat, Ve -i? de Duitsers zeggen, het E.D.G.- Pp^drag plus de aanvullende protocollen v n militaire meer waardigheidspositie L0r Frankrijk zouden scheppen. De ErwLtie is n-'- dat West-Duitsland U. of geen E.D.G. zich uitsluitend onder betrekkelijk gunstige voor- «eh den zal kunnen toeleggen op het Ij "oppen van een militair apparaat in SU, °Pa, terwijl Frankrijks militaire po- e,, e 9v"er bet geheel genomen niet beter Vp oiet slechter kan worden door het jh kracht worden van aanvullende 0\,p .oollen, waarvan de precieze inhoud ^"'gens niet bekend is. de Franse Maandag er geen j^Paar komt bij, zoals j bister van Defensie b' heeft verklaard, dat vaier alternatief bestaat. Een coalitie q 1 nationale legers, zoals generaal De ^Uii deze wenst, zou de kans op een lw e hegemonie in deze coalitie bin- ijg! enkele jaren tot een feit maken. beir"'alisatie van een weinig of niet Schj Pend West-Duitsland is een hersen- 'm, een gevaarlijke bovendien. Het So^brnent, dat Frankrijk zijn nationale "ert op^reimteit, waarop het zo trots is, ZfeT'iBrt is niet steekhoudend, aange- geen enkele Europese mogendheid wei'kelijkheid nog beschikt over zulk jj,Souyereiniteit. zijn vermoedelijk de argumenten t>pr;eest, waarmee de ministers De Gas- Sepp- an Zeeland en Beyen in Rome depbogd hebben hun bemiddeling tussen Zij lanse en Duitse posities te staven. °bl b-ar®n °°k de aangewezen figuren begrj er'n te bemiddelen aangezien zij p kunnen hebben voor zowel het ?evafe sta.ndpunt als het Duitse. In ieder h®ï>bp sch«nen zij voorlopig succes te Birt,bb behaald. Althans wat minister C hier Mn te bemiddelen aangezien zij en dr. Adenauer betreft, maar 6 woorc* blijft aan de parle- De Amerikaanse lei- t5^rs DlJlTSLAND u^uitsia.n(f gaan achter gesloten Ll5U\ve esPrekingen voeren teneinde tot te komen, om de zware op Berlijn drukt, te verlichten. Na de verklaring, die premier Jean van Houtte Dinsdagmiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers aflegde, is een zekere ontspanning in de Belgische Belgische politieke toestand ingetreden. Hoewei de verklaring van de premier, dat Koning Boudewijn nimmer een on derhoud zou hebben toegestaan aan de correspondent van het Parjjse blad „France Soir", nog in dezelfde vergade ring werd weerlegd, heeft de oppositie de zaak kennelijk niet op de spits willen drijven teneinde de Koning te sparen. Zowel van liberale als van socialis tische zijde is slechts aangedrongen op het thans snel vaststellen van een spe ciaal statuut voor de prinses van Réthy en van de uit haar huwelijk met Koning Leopold voortgekomen kinderen. De autoriteiten in Oost-BerRjn heb- ben een aantal maatregelen ingevoerd om de massavlucht naar het Westen zo veel mogelijk tegen te gaan. Alle pas sagiers van de S-bahn moeten voortaan bij het voornaamste station van trein verwisselen, wanneer zij naar West-Ber- lijn willen reizen. Zij moeten daarbjj de controle passeren. Voorts worden aan de lijnen en em placementen zodanige werkzaamheden uitgevoerd, dat de autoriteiten het ge hele verkeer op ieder gewenst ogenblik volledig stof. kunnen zetten. De S-bahn is de voornaamste verkeersader tussen beide stadsdelen. In de nog steeds niet geheel herstelde ondergrondse wordt streng gecontroleerd. De trams tussen Oost- en West-Berlijn rijden al sedert een maand niet meer. De communisten hebben een volledige isolatie van de Oostelijke zone aange kondigd, wanneer West-Duitsland het EDG-verdrag zou ratificeren. Tussen 10 en 15 Maart wordt daarover in Bonn gestemd. Intussen heeft de Nieuwe Hoge Commissaris van de V.S. verklaard, dat de geallieerden staan op volledige be wegingsvrijheid van alle Berlijners in heel Berlijn Na 15 Maart zullen alle Oost-Duitsers speciale passen moeten aanvragen om naar het Westen te kunnen gaan. De Pravda en andere Russische dag bladen maakten vandaag op de pagina buitenlands nieuws in het kort melding van de overstromingen in Engeland en Nederland en van de reacties hierop in beide landen. Het was de eerste maal, dat over de Russische hulpverlening in Moskou iets werd gezegd. In een telegram van Tass uit Enge land werd verteld. hoe premier Churchill in het Lagerhuis had ver klaard, dat hij ambassadeur Gromyko geschreven had om hem zijn persoon lijke dank over te brengen en hoe het huis de premier had toegejuicht, De bladen in Moskou maakten tevens melding van de hulpverlening aan Ne derland en dankbetuigingen voor deze hulp. De voormalige minister van Staat, Sultan Hamid II van Pontianak, heeft, zoals we in een deel van onze vorige oplage nog konden melden, gisteren voor het Indonesische Hooggerechtshof te Djakarta tijdens het lang verwachte proces wegens hoogverraad verklaard niet schuldig te zijn. Hamid, minister zonder portefeuille in het eerste kabinet van de Ver. Staten van Indonesië, wordt in hoofdzaak beschuldigd van verzet tegen de wettelijk gekozen regering in Indonesië door zich aan te sluiten bij en leiding te geven aan de rebellen, die onder leiding stonden van Westerling, die de wapens opgenomen had tegen de fegering. Hamid gaf, aldus bericht A.P., toe, dat hij Westerling opdracht had gegeven een aanval te doen op het parlementsgebouw op 24 Januari 1950 en alle ministers gevangen te nemen. Hjj had Westerling verder opgedragen de toenmalige minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono, de secretaris generaal van dat ministerie, Ali Budjardjo, en de chef-staf van het leger, kolonel Simatupang, ter plaatse te executeren. Het gerechtshof werd gepresideerd door mr. Wirjono, als leden hadden zit ting mr. Satochid Kartanegara en mr. Husein Tirtaatmidjaja. Procureur-gene raal is mr. Suprapto, griffier Rance Atmadja. Als verdediger van sultan Hamid II treedt op mr. Surjadi. Het voorlezen van de tenlastelegging duur de twaalf minuten. De procureur-generaal somde ver volgens de namen der getuigen op. (Het was niet duidelijk, of het hier reeds gehoorde of nog te horen getui gen betreft. Red. Aneta). Het waren Frans Najoan, dr. Kiers, Jusuf Barnas, Sultan Hamengku Buwono, generaal- majoor Simatupang en Ali Budjardjo. De sultan verklaarde geen deel gehad te hebben aan de aanval op Bandung. Westerling en Najoan hadden hem in hotel Des Indes bezocht om hem er van op de hoogte te stellen, dat zij een dag tevoren Bandung hadden aangevallen. Beklaagde zei, dat hij toen kwaad ge worden was en een half uur lang Wes terling had uitgescholden, omdat hij niet kon instemmen met die aanval. Voorts besprak de Sultan de plannen voor een aanval op de ministerraad. Bij deze aanval zou Hamid in zijn voet moe ten worden geschoten, opdat hij niet verdacht zou worden medeplichtig te zijn aan de aanval. Op de vraag wat hij van plan was met Bung Karno en Bung Hatta, ant woordde beklaagde, dat hij, indien hij toestemming van de beide staatshoof- den zou verkrijgen, een nieuw kabinet had willen vormen, waarin hij zelf de portefeuille van Defensie zou beheren. De aanval ging niet door, omdat de zitting reeds een uur eerder werd ge sloten dan de aanval was beraamd. Bo vendien kon Westerling niet de be schikking krijgen over de benodigde 500 karabijnen. Sultan Hamid zeide voorts, dat hij toen reeds van plan is geweest de aan val te voorkomen. Hij had, zeide hij, hiervoor een getuige, n.l. de heer Van der Meyde, die thans in Nederland is. Aan deze had hij tevoren medegedeeld, dat hij de aanval wilde verhinderen. Voorts zei de sultan, dat hij pogingen heeft gedaan om Najoan te helpen de wijk te nemen. Desgevraagd zei Sultan Hamid. dat hij Koningin Juliana, met wie hij vaak heeft gesproken, goed kent. Hij herinnerde er aan. dat hij' adjudant in buitengewone dienst bij Hare Majesteit is geweest. De opdracht om de ministerraad aan te vallen had hij gegeven in een dolle bui; toen de bui voorbij was, heeft hij zich inge spannen de aanval te voorkomen, aldus de sultan. Er bestond zeer veel belangstelling voor het proces. Rond het gebouw aan r - Met grote voortvarendheid wordt er in het getroffen gebied gewerkt aan het herstel van de spoorwegen. Deze luchtopname, welke werd ge maakt ten Zuiden van de Moerdijk, toont het herstel van de spoorweg van Moerdijk naar Breda. (Luchtopname A.N.P.-foto) de Lapangan Banteng, vroeger Water- looplein geheten, was reeds enige uren vóór de aanvang van de zitting een ongewone drukte te bemerken. De mi litaire politie en leden van de mobiele brigade zetten het erf van het gerechts hof af. Niemand, die niet in het bezit was van een toegangskaart, kon het erf betreden. De openingszitting duurde drie uur en werd daarna verdaagd tot 28 Fe bruari. Het proces, dat in geheel Indo nesië de aandacht trekt, zal naar ver wacht wordt enige maanden duren. In de rechtszaal waren ongeveer twee honderd personen aanwezig, onder wie zich regeringsautoriteiten, politie en militairen bevonden. Fotografen en correspondenten van buitenlandse pers- bureaux werden, naar A. P. bericht, niet toegelaten. ■'tic Al is de winter nog zo bar en ramp zalig, al woeden er nog zulke stormen al valt de sneeuw bij pakken en al legt hij heel Europa in de dichtste mist, altijd is het milde poëtische voorjaar weer in het verschiet. Geen wonder dat gisteren duizenden naar buiten ge- lok( werden door de zonnestralen van de eerste voorjaarsdag. Ook het Neder landse gehavende strand trok velen. In Scheveningen waren de terrasjes druk bezet, vooral Seinpost had het erg druk, want vlak voor de deur ligt het Franse schip „Carthage" ver op het strand en dat 'is een sensatie te meer. De voorzitter van de Indiase Vre- desraad, dr. Kitsjloe, die vorige week een gesprek van ruim een uur heeft gehad met Stalin, heeft tegenover de Moskouse correspondent van de New York Times verklaard, dat Rusland van mening is, dat Engeland de Sov jet-Unie had moeten steunen, omdat het Russische leger Engeland tijdens de tweede wereldoorlog zou hebben gered. Stalin was van mening, dat de huidige politiek van de V.S. tot een breuk tussen Amerika en Engeland en Frankrijk zal leiden, omdat deze laatste geen oorlog met Rusland wil len. De Amerikanen worden, volgens dr. Kitsjloe, beschouwd als een volk, dat veel heeft bijgedragen tott de vooruit gang in de wereld. President Eisen hower en zijn voorganger Truman wor den erkend als oprechte en bekwame lieden, die echter onder siechte invloed staan van mensen die voordeel zien in een nieuwe oorlog. Dr. Kitsjloe was in Moskou om de Stalinprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. De New York Times verklaart dat het verslag van dit interview door de Russische censuur is behandeld en „klaarblijkelijk het standpunt van de Sovjet-Unie, be doeld voor buitenlands gebruik, weer geeft ten aanzien van de regering-Eisen- hower en de internationale aangelegen heden in het algemeen." I Een ziekte genezen wil nog niet I altijd zeggen, dat men ook de zieke beter maakt J Beter laat dan nooit Groot-Brittannië's oud ste inbreker heeft op 100- jarige leeftijd erkend, dat hetgeen men hem al jaren voorgehouden heeft, waar is: gestolen goed gedijt niet. Bob Woolridge uit Leeds is tot deze overtuiging gekomen na 82 jaar van nooit iets misdadige praktijken. Zijn honderdste verjaar dag vierde hij dezer da gen in een tehuis voor ouden van dagen. De eerste keer, dat Bob in conflict met de wet kwam was in I860, toen hij 13 jaar oud was. We gens diefstal van kolen- zakken in Newcastle werd hij tot 12 stokslagen ver oordeeld. De laatste keer. dat een agent de verstokte vage- oond greep, was in 1948. ioen hij 95 jaar oud was Hij had zich^toen een paar schoenen toege- eigend. Een vriendelijke rechter gaf hem! alleen maar een waarschuwing- Bob was hierdoor zo ge troffen, dat hij zich dis- tancieerde van de mis daad en zijn intrek nam in een tehuis voor ouden van dagen. Tussen deze twee arres taties in bracht Bob 53 jaar in de gevangenis door. Hij kreeg met uit zondering van één keer, toen hij wegens heling veroordeeld werd, al zijn vonnissen wegens inbra ken. „Toch ben ik op som mige dingen trots", ver telde Bob aan de verslag gevers. „Ik heb nooit van een kind gestolen. Ik heb gestolen, dat voor iemand bijzondere betekenis had. Ik heb nooit tegenover iemand geweld gebruikt. En wan neer ik gegrepen werd, wachtte ik alleen de ko mende dingen af." „Ik heb in vrijwel elke "e Congress, waaraan ook beroemde gevangenis van president Eisenhower deel- Groot-Brittannië gezeten, nam, sprak men zijn be- Parkhurst, Pentonville, wondering uit voor een Dartmoor Portsmouth, schilderstuk van Ike, dat Wromdwöod, Scrubs. Park- een beroemde golf speler avond in een bar te Ray- inondville in Texas de ge broeders Trevino, leden van een vijandige fami lie. Traditiegetrouw wer den dadelijic de revolvers yet rokken en na de schiet partij werden vier lijken gevonden, namelijk twee Cavazos en twee Trevi- no's. Narcisso Cavazos, die beschuldligd werd van moord op de beide Trevi- no's, werd onder borg tocht in vrijheid gesteld. Politieke schilders Tijdens een lunch van leden van het Amerikaan- (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen is medegedeeld, dat schade aan gebouwd onroerend goed in het rampgebied tot een bedrag van f 1000.geheel vergoed zal worden, met een aftrek van de eerste f50.—, welke niet vergoed worden. Aangetekend moet hier worden, dat het niet juist is kort weg te stellen, dat derhalve „schade tot duizend gulden voor 95 pet. vergoed wordt." Immers, dit gaat op, wanneer de schade precies f 1000.bedraagt, doch niet bij een verlies van bijvoorbeeld f 500.dan wordt f 450.vergoed, d.i. 90 pet. en bij f 250.schade wordt f200.vergoed, d.i. 80 pet. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling voor de vergoeding van schade bóven duizend gulden een z.g. glijden de schaal op te stellen. De voorberei dende besprekingen over de Rampwet. welke deze vergoeding zal regelen, zijn nog niet afgesloten, doch volgens onze informaties zullen de voor te stellen uitkeringen vermoedelijk niet ver af wijken van 75 pet. voor schade tussen de duizend en drieduizend gulden en 60 pet. voor schade boven de driedui zend gulden. Deze regeling moet aldus worden verstaan, dat een getroffene, die zes duizend gulden schade heeft geleden, voor de eerste duizend gulden f950 vergoed krijgt, daarbij f 1500.voor de daaropvolgende tweeduizend gulden (75 pet.) plus f 1800.— zijnde 60 pet. van de resterende drieduizend gulden; in totaal derhalve f 4250.Deze opstelling is nog niet definitief, doch men denkt wel in deze richting. Een aparte regeling is, naar wij menen te weten, te verwachten voor die ge- hurst is nu een paradijs, maar in mijn tijd was dat anders." Burgemeester Fra.nk Burnley kwam even aan lopen om Bob te helpen de 100 kaarsjes van zijn verjaardagstaart uit t blazen. Bob keek nauwlettend naar de ambtsketen van ne burgemeester en zucht te toen: „Als ik maar tien jaar jonger was." Op z'n Texas De drie gebroeders Ca vazos ontmoetten Zondag- voorstelde. Een der Con- gresslet\:n merkte op, dat nij geloofde, dat de presi dent even goed schilderde als Winston Churchill Eisenhower antwoordde: „Neen, ik ben maar een kladschilder; Winston is een echte kunstenaar." „Iemand, die het weten kan", aldus ging Ike ver der, „heeft eens gezegd aat, indien Churchill zijn leven uitsluitend aan de schilderkunst, had gewijd, hij op de dag van van daag 's werelds grootste artist zou zijn." Drie van zes deserteurs, die 1 Fe bruari te Schoonhoven in voorarrest zaten en dadelijk hun diensten voor hulpverlening in het rampgebied aan boden, stonden heden voor de Krijgs raad te velde West terecht. Deze Am sterdamse jongens, behorende tot een groep van 1700. die in 1946/48 weiger den naar Indonesië te vertrekken en die eerst drie maanden geleden gearres teerd konden worden, zagen hun dienst vaardigheid beloond met een half jaar vermindering van straf. De auditeur-mi litair vorderde aldus tegen twee hun ner zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen de derde werd een jaar met aftrek gevorderd. Conform deze eis werden zij veroor deeld. (Van onze correspondent) Een driejarig jongetje is te Stadska naal verdronken in een gracht rond het kerkhof aldaar. Het kind, zoontje van de heer Heuving, werd al enige tijd ver mist. Na enig zoeken werd het lijkje in de gracht gevonden. De levensgeesten waren toen al geweken. Gistermiddag is de zesjarige Aart Joer uit de Kamillestraat te Rotterdam in die straat tengevolge van een aanrij ding om het leven gekomen. Het ventje stak met zijn autoped de straat over, werd aangereden door een vrachtauto en kwam onder het rechtervoorwiel terecht. In ernsige toestand werd hij naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat het knaapje was overleden. troffenen, die ook reeds oorlogsslachtof fer zijn geweest. Men wil voor derge lijke gevallen een integrale vergoeding geven. Er zijn gevallen bekend van boe ren, die in 1940 hun bedrijf verloren hebben, dit hebben herbouwd, doch het op het eind van de oorlog andermaal verloren zagen gaan, het wederom heb ben herbouwd en thans weer getroffen zijn. Het zou voor deze mensen een practisch niet te dragen last zijn, wan neer zij het herstel gedeeltelijk uit eigen middelen zouden moeten financieren. Derhalve wil men voor deze speciale categorie tot integrale vergoeding komen na onderzoek van het geval in kwestie. Woensdagmiddag is in de Ringdijk bij Rilland, die na dagen lang zwoegen was gedicht, op de meest critieke plaats, na melijk vlak bij de zeedijk, weer een gat geslagen. Direct werden alle beschik bare krachten ingeschakeld en gister avond omstreeks negen uur gelukte het het gat weer te sluiten. Het had een breedte van ongeveer tien meter. De diepte was aanzienlijk. Een leerling van de Rijks Middelbare Landbouwschool te Groningen sprong gistermorgen onder grote publieke oe- iangstelling gekleed in het Verbindings kanaal en zwom naar de andere kant. Het betrof een weddenschap, waarmee hij in totaal f 27,50 kon verdienen. De verdienste droeg hij spontaan aan het Nationaal Rampenfonds af. Gisterochtend is op de Loosduinse- kade, hoek De la Reyweg, te 's-Graven- hage de 61-jarige bromfietser M. C. W. G. uit de Beverweerdstraat in aanrij ding gekomen met een bestelauto. De bromfietser had geen voorrang verleend aan de auto. G., die een scbedelbasis- fiactuur had opgelopen, werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is over leden. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen voor hun aangekondigde ééndaagse bezoek aan Londen aldaar aangekomen. Prins Bernhard bestuurde het vliegtuig. Koningin en Prins hebben de lunch gebruikt met Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. Verder hebben zij de tentoonstelling van Nederlandse schilderijen in Burlington House be zocht. Advertentie Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatse lijk mist. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.31-18.16. Maan: 6.59-17.07.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1