Verweer Bioscoopbond Gemeente Haarlem tegen Verpla SFEER VAN IN ..DIE OUDE WENEN RAECKSE" atsing Haarlemse theaters naar omgeving wordt voorbereid WOLLEN SLAAPKAMERFOYERS Italiaanse Opera in Haarlem WAAR DE 5000Ste? Verdriet in de stad met de oudste filmindustrie in Nederland Geen machtsstrijd maar recht onze 5°/° korting Programma met internationale allure Agent: J. E. GLAZEMAKER AGENDA „LUCIA Dl LAMMERMOOR" MET MAGDA PICCAROLO Hoe spelen de R.K. clubs? A VAN DUIVENBODEN B. en W. van Haarlem naar Oude Tonge GEEN NACHT ZONDER MATRAS! SUM. - TENTOONSTELLING 1953 Tijdens Flora en Haarlem-Lichtstad: In andere handen overgegaan K.V.P. SLAAT NIEUWE WEG IN DONDERDAG 26 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 In zaak Zaterdag bezoek aan rampgebied VROUWEN STILLE OMGANG Programma N.K.V. Haarlem Burgerlijke Stand %TTT: R U D G E JUNCKER VESTING STAND No. 79 STAND No. 84 STAND No. 120 K.A.B. N.V. HollandNautic en de ramp Onze winkelstand Zware hersenschudding opgelopen „Doop van Christus" terug in Frans Halsmuseum „Broederlijke Liefdebeurs" OUDEN VAN DAGEN „Om de toekomst van Nederland" „Dwars door Amerika" Uitspraken Rechtbank HEEMSTEDE Tegen boom gereden Kleurige folder van Touring Zandvoort Binnenkort aanbesteding tehuis voor bejaarden Beurs van Amsterdam Beurs van New York 6«i? 81$ Namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoopbond heeft de heer J. G. J. Bosman, directeur van deze Bond, in tegenwoordigheid der exploitanten van Haarlemse bioscopen, hedenmorgen een uitvoerige verklaring afgelegd ter be antwoording van het prae-advies van het gemeentebestuur van Haarlem op het verzoek van de exploitanten om de vermakelijkheidsbelasting van de biosco pen van 35 pet. te verlagen tot 30 pet., welk percentage tot 1946 gold. Zoals bekend heeft de gemeenteraad na een uitvoerige discussie het adres voor kennisgeving aangenomen, hetgeen wil zeggen, dat er niet op in gegaan wordt. De heer Bosman verklaarde, dat in geen der officiële stukken door het hoofd bestuur of van de Haarlemse exploitanten een onbehoorlijke toon gevoerd is. Met sluiting is in geen enkel officieel stuk gedreigd. Intussen deelde de heer Bosman mede, dat het geen verwondering mag wekken, dat in een gemeente waar het bestuur zo ver afstaat van de bijna 2 millioen bezoekers, die er de bioscoop frequenteren, en kennelijk er alleen op uit is om de baten te incasse ren, het bedrijf de handen ineen slaat om de betekenis van de Haarlemse bios copen te manifesteren door de zaken voor zover mogelijk is, naar de omgeving te verplaatsen. Het hoofdbestuur kan niet toelaten, dat het feit, dat de leden zich grote plaatselijke investeringen hebben ge troost, waardoor zij niet zo licht als de ondernemers van ambulante vermake lijkheden die 20 pet. belasting gingen betalen, nadat zij anders de gemeente zouden hebben gemeden hun zaken kunnen verplaatsen, als middel wordt gebruikt om geen redelijke belasting heffing tot stand te brengen. Het blijft hun toch nog altijd mogelijk, zonder dat zij een machtstrijd willen, het geven van filmvoorstellingen te verzorgen in an dere gebouwen of gelegenheden dan die welke ter plaatse zijn opgericht. De Haarlemse exploitanten zullen niet aar zelen dit te doen met steun van hun bedrijfsorganisatie. Alleen in uiterste noodzaak zal dit gebeuren, maar de kwestie van verweer waar zo ontzaglijk veel van afhangt voor zaken in Haarlem of andere grote steden wordt zeer hoog opgenomen. Zodra in verband met de bestaande plannen de sluitingsdatum der Haarlemse zaken zal worden be paald, zal daarvan een algemene mede deling geschieden. Wanneer B. en W. in het prae-advies, aldus de heer Bosman, de heffing op vermakelijkheden geen belasting op het bedrijf noemen, wordt daardoor op zijn minst lichtvaardig en in strijd met het oordeel van deskundigen geconcludeerd. Zeer zeker is dit oordeel in strijd met de practijk. In dit advies meent de directeur een tegenstrijdigheid te ontdekken inzake de prijzenpolitiek. Aan de ene kant meent het zijn houding te motiveren omdat de verlaging der belasting het publiek niet ten goede zcu komen; aan de andere kant suggereert het een prijs- Advertentie Tijdens de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw als extra attractie bij elke aankoop op onze bekende lage pri,jzen. Jitgezonderd vastgestelde abrieksprijzen). 0 Installatie-cliënten wacht een extra-verrassing. WONINGINRICHTING Ged. Oude Gracht 108— Haarlem - Tel. 17165 110 Naar wij vernemen, vertrekken Bur gemeester en Wethouders van Haarlem Zaterdagochtend naar Oude Tonge, het getroffen dorp op Flakkee, dat door Haarlem wordt geadopteerd. Het colle ge zal dan de schade in ogenschouw nemen en besprekingen voeren met de burgemeester van Oude Tonge. Bespro ken zal worden op welke wijze de hulp van Haarlem zo effectief mogelijk kan zijn. Voor de Ned. Kath. Vrouwenbewe ging, afd. Haarlem, geeft mevr. M. Eick- holzde Wijs 12 Maart een uiteenzet ting over het werk der „Bescherming Burgerbevolking", verduidelijkt door enige films. Deze avond heeft plaats in de zaal Raamsingel 30 en vangt aan om 20 uur. Op 24 Maart wordt om 9 uur in de St. Josephkerk, Jansstraat, een H. Mis gelezen voor de slachtoffers van de wa tersnood. 's Middags vertrekken bussen om pre cies 13.30 uur vanaf het Stationsplein naar Amsterdam voor de Stille Om gang en een bezoek aan O. L. Heer op Solder Om 17.30 uur zijn zij terug in Haarlem. Deelneemsterskaarten aan te vragen Oranjeplein 2. Voor de groep „Gilde" zal dr. A. Kat op 19 Maart een uiteenzetting houden over de Paasliturgie, in de Koorschool, Wilhelminapark 6. Kaarten te verkrij gen Oranjeplein 2. verhoging, zonder daar natuurlijk bij te vermelden, dat het op die wijze nog meer belasting zal innen. Verder is ver zuimd op de enorme stijging van kosten gedurende de laatste jaren, de zeer noodzakelijke investeringen en de nood zakelijkheid ener reserve voor de tech nische ontwikkeling te wijzen. Met geen woord wordt gerept van de con currentie die binnenkort door de tele visie zal gaan ontstaan. De aanschaf fing van een apparatuur voor groot doek kost niet minder dan 65.000. Evenmin wordt gesproken over de ste reoscopische revolutie, die hoge eisen aan de bedrijven zal stellen en over de kleurencopieën, die veel duurder zijn Er wórdt alleen maar gezegd, dat de si tuatie inderdaad niet zo penibel is als wordt voorgesteld. Moeten deze bedrij ven, die thans een rijke bron van in- kemsten aan de gemeente geven, straks met de hoed in de hand subsidie ko men vragen? Kan het dan geen enkele aspiratie opbrengen voor ondernemers zin. die vooruit doet zien en op goede gronden waarschuwt voor een fiscale stroming, die ten verderve leidt? Wanneer door een gezonde „selfregu- lation" de ontwikkeling van het bedrijf op de voet wordt gevolgd en in Haarlem, zij het met enorme investeringen, twee nieuwe zaken tot stand werden gebracht, die een aanwinst zijn voor stad en om geving en waarvan de gemeentekas dom weg profiteert, is het dan niet te be treuren, aldus de heer Bosman, dat zulk een gang van zaken wordt gebruikt als argument tegen een herziening van be lasting? Ligt het niet veeleer op de weg van een gezond, vooruitstrevend ge meentebestuur om zulk een ontwikkeling in de hand te werken en ten profijte van stad en omgeving de voorwaarden daartoe te scheppen? De verdubbeling in de ontvangsten tus sen 1939 en 1952 is ontstaan door de toe voeging van twee nieuwe theaters, ter wijl de index-cijfers sedert 1939 tot het drievoudige gestegen zijn. Verzuimd wordt ook te vermelden, dat Haarlem in 1939 uit het bioscoopbedrijf ongeveer 115.000 gulden aan vermakelijkheidsbe lasting ontving en in 1952 bijna 4(4 ton, zijnde bijna het drievoudige. En dit zonder dat daartegenover maar enige prestatie van het gemeentebestuur stond. Intussen beklaagt de gemeente zich over de tekorten, maar zij heeft f 100.000 beschikbaar gesteld in de bodemloze put van een kermisver- lichting. (De heer Bosman is er hier toch wel zeer naast. Deze ton is gevoteerd voor het verlichten van Haarlems historische schoonheden red.) Is het geen discriminatie, ging de directeur van de Nederlandse Bio scoopbond voort, dat tijdens de debatten in de raad tabak en film over één kam geschoren werden, dat voor een slecht toneelstuk 20% belasting geheven wordt en voor een goede film 35%? Dat voor het bijwonen van een sportwedstrijd 20% wordt betaald en voor het zien van de verfilming daarvan in het bioscoopprogramma 35%? Dat voor circus 20% wordt geheven en voor de film 35%'' Bovendien worden toneel en muziek gesubsidieerd Uit het argument van B. en W., dat de film zou zijn een vermenigvuldigd amusementsproduct, dat commercieel geëxploiteerd wordt en 'waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan ka pitaalkrachtige buitenlandse onderne mingen, spreekt een verouderde menta liteit. Een kleine groep in ons land staat nog niet open voor de film én haar schoonheid, evenmin als voor de missie, die zii heeft onder de massa, noch voor haar functie in de vrijetijdsbesteding. De heer Bosman ging dan nader in op de kosten en risico's, die samengaan met de film en haar vertoning. Ten slotte deed het hem zeer, dat dit geluid gehoord wordt in een gemeente, die de oudste filmindustrie in Nederland binnen haar grenzen heeft, waar niet minder dan 70~ zeer goed betaalde vak- GEBOREN: W. Flieringa-de Voogt, H. Metten-v. d. Goes, A. Wortel-Eg- gink, M. van de Vliet-van Tongeren, J. Elsenbroek-Handgraaf. allen een zoon; J. de Vries-van Leeuwen, C. Daterna- Sastra, C. Mclenaar-Weiland, W. van Rhijn-Fritz, E. Bertholee-Blesgraaf, al len een dochter. ONDERTROUWD: F. Berings en Th. Kahmann, D. Felix en J. van Leeuwen, W. Koops en E. Lampe, J. Brouwer en D. van Eimeren, J. Tombrock en C. Nieuwland, P. Huijbers en W. Wierex, J. Kok en C. van Stipriaan. P. Silvis en A. Erbrink, J. Kuiken en M. Zorn, J. Fonkert en M. Renout, Th. Ris en H. Licht. J. Groenendaal en M. Tervo-rt. GETROUWD: P. Zuiderduin en M. Colin; P. Jansen en J. den Ouden, H. van Strien en J. Ahrendt. OVERLEDEN: S. Seelig, 70 j„ Haze- paterslaan; M. Spaander-Ennenga 64 j., L. Meeszstraat; J. Erkelens 11 m., Ha- zepatersiaan; C. Sprongers 52 j., Maer- ten van Heemskerkstraat; M. v. d. Geest-Lemmers 77 j.. Kamperlaan; W. Huiisdens 81 j., Gijsbrecht v. Aemstel- straat; R. Staats 70 j„ Kruistochtstraat; A. Kiel 58 j., A. L. Dyserinckstraat. lieden dag in dag uit bezig zijn onder hoogst bekwame leiding het Nederland se element in het programma te verzor gen en het weinige dat wij op filmge bied' hebben te exporteren voor het bui tenland gereed te maken. De passage over „het vermenigvuldigd amusements product" heeft de bioscoopbond ter attentie gebracht van de afdeling film van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen. De cijfers van de exploitanten zijn voor ieder ter in zage, zo deelde de directeur mede. In Nederland is thans in 192 bioscopen de vermakelijkheidsbelasting, die in 1946 onder rijksdwang tot 35 pet ver hoogd moest worden, wederom verlaagd. Met verschillende gemeenten van de grootte van Haarlem wordt thans op een behoorlijk niveau overleg gepleegd. Het hoofdbestuur van de Neder'andse Bioscoopbond heeft in een vergadering, waar al zijn geledingen aanwezig wa ren, machtiging ontvangen, geheel ach ter de Haarlemse exploitanten te staan om daadwerkelijk uit te voeren hetgeen -"ke'ük geacht wordt. A rliiPYtPVitip Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- Gedurende Februari 10% KORTING 11 A ART FIVK IM ATR ASSFl\HIIIS 71 Haarlem is de hulp van de brandweer ingeroepen om de aardappelen, die uit 11 rl n IIL Ij lil l.1 lil rt I llrtml Uil IIU IG jiet Rampgebied komen en daar ingekuild waren, schoon te spu'iten. De aardap pelen moeten direct geconsumeerd worden, maar zitten zó dik onder de klei, dat ze niet af te leveren zijn. H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Tijdens de Flora 1953 en Haarlem- Lichtstad wordt ook door particulieren getracht het leven in de Bloemenstad zo aangenaam mogelijk te maken. Zo heeft de directie van „Die Raeckse" be sloten in samenwerking met het thea terbureau Daan Hooykaas het gedeelte van het pand aan de Raaks, dat buiten het café-restaurant valt, om te toveren in een z.g. Wiener Grinzing, waarin het Wiener-Cabaret „Edelweiss" de lief hebbers met een gevarieerd programma zal vermaken. De heer Roosenhart, exploitant van „Die Raeckse", vertelde ons gistermid dag, dat hij deze onderneming toch wel met een gerust hart op touw durfde zetten, omdat de afgelopen twee jaar, waarin hij het café-restaurant leidde, wel enige zekerheid gaven voor het suc ces. Zoals bekend was vroeger in dat zelfde pand „Modern" gevestigd, maar ten slotte werd deze tent gedurende lange tijd gesloten. De heer Roosenhart voelde er wel voor om het hele geval op te kopen, om er een garage in te vestigen, want per slot van zaken was garagehouder zijn beroep.... Tenslotte werd het toch weer een café-restaurant, alleen wist nij nog geen raad met de zaal, die er aan verbonden was. Daar kwam gelukkig een huurder voor, die er tegen honderd gulden in de week een meubelfabriek wilde inrich- tc Dat was spoedig bekeken, de man betaalde f 1.000 vooruit, maar kort daarop kwam er een telefoontje, dat de zaak niet doorging; de adspirant- huurder bekende, dat hij er een rou lette wilde laten draaien! Toen besloot de heer Roosenhart zelf het zaaltje te gaan exploiteren en hij mag blijkbaar niet ontevreden zijn over de resultaten. Datzelfde zaaltje zal nu vanaf 14 Maart tot Eerste Pinksterdag geheel in Weense stijl worden aangekleed. Met hekwerk van berkenstammen wordt al wat maar Hollands is afgeschermd. Waar nu het toneel staat, zal een „Flo- wer-bar" ingericht worden, in de vorm van een viool. Aan de kanten komen loges en in het midden zal een dans vloer worden aangebracht. Het eigenlijke café-restaurant blijft geheel afgescheiden, zodat de ingang van het Wiener-café bij de eerste deur van het pand zal zijn. 'Daar wordt ook een bijzondere poort aangebracht en zelfs de deur zal in Weense stijl wor den opgetrokken. De zaal biedt plaats aan ongeveer driehonderd personen, van wie er voor twintig plaats zal zijn in de bar. Ver- Aavertentie BARENDSESTRAAT, hoek Kamperstraat TELEFOON 13797 'n rijke keus uit de nieuwste dessins, in pracht kwaliteiten Alle maten en direct uit voorraad van 14.50 tot 62.50 bij Kruisstraat 22 Telef. 16 7 7 7 schillende ontwerpers, onder wie Jan Apetz, hebben aan de plannen gewerkt en thans is men bezig aan de uitvoering daarvan. De ontvangst der gasten kan behalve in het Nederlands ook geschieden in het Frans, Duits, Engels, Spaans en Deens. Een orkest met wisselende be zetting zal de gasten bezig houden. Mede door de medewerking van de in ternationale chansonnière Len Burden, en een operette-zanger, zal het pro gramma zo gevarieerd mogelijk zijn, doch geheel in de sfeer van het oude Wenen. Waar de ondernemers een nachtvergunning hebben verkregen, mag verondersteld worden, dat zeker de vreemdeling de poort van dit Wie ner Grinzing niet voorbij zal lopen. De Haarlemse K.A.B. hield gister avond in gebouw Sint Bavo een wet gevende vc-rgadering onder voorzitter schap van de heer A. Angenent. Mee gedeeld werd. dat de passie-avond ge houden zal worden op 31 Maart en 1 April. In gebouw Sint Bavo wordt dan de film „Golgotha" vertoond. Het bleek, dat de katholieke bond voor bejaarden nog steeds groeiende is en ook de belangstelling heeft van de K.A.B. Daartoe is ook een afgevaardigde benoemd n.l. de heer B. Reijnders. Verder ligt het in de bedoeling van het diocesaan bestuur om bij de viering van „Honderd Jaar Kromstaf" de St. Willibrorduskapel in de kathedrale ba siliek te laten voltooien. Nadat de mede werking van de K.A.B. met de K.V.P. besproken was. waarover een uitvoerige discussie ontstond, werd de begroting voor 1953 vastgesteld. FILMS: Rembrandt: „Botsende hartstochten" (Clash by Night). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toegang: 18 jaar. Cinema Palace: Prolongeert (tweede week) „The Greatest Show on Earth". In technicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Toegang: 14 jaar. Luxor: Prolongeert (5e week) „Don Ca- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Toeg. a. 1. Frans Hals: (Door de K.F.C. afgekeurd). Lido-Theater: „Storm over Malakka" (The Planter's Wife). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Toegang: 14 jaar. City: „FBI Girl". Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 18 jaar. Spaarne: „Misdaad N.V.". Tijden: dage lijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang: 18 jaar. Minerva-Theater: „Les enfants du Para dis", toegang 18 jaar, 815 uur. Donderdag 26 Februari Stadsschouwburg: Haarlemse Toneelclub „De nacht van de 16e Januari" (dil.) 8 u. Frans Halsmuseum: Comité voor Jonge Toonkunstenaars „De Reizende Cantory" o. 1. v. Jan D. Moeke, 8 uur. Begijnhofkapel: Gemengd Koor „Poly hymnia", concert m.m.v. Annie Schoep sopraan en Emmy van Eden, piano, 8 u. Vrijdag 27 Februari Stadsschouwburg: Lezing voor Geloof en Wetenschap (besl.), 8 uur. Gem. Concertzaal. Interscolair Jeugdtour- nooi; Muziekwedstrijden, 7.30 uur. Gebouw „St. Bavo": „De kunstenaar Pam- phalon", opgevoerd door Jeugöherbèrgouders uit Nederland, des middags 4 u. en 8 u. De N.V. Holland Nautic Haarlem heeft een bedrag van 11.200.ter be schikking gesteld van het Ned. Ram penfonds. Nadat genoemde N.V. had vernomen docr welk een ramp Zeeland was getroffen, vertrokken er ogenblik kelijk enige speciaal geconstrueerde Hiab-wagens met personeel naar het getroffen gebied. Een bekende zaak in regenkleding, Het Regenkleding Paleis, die voorheen was gevestigd in de Schagchelstraat 22 heeft thans een zaak geopend in de Grote Houtstraat 167, waar in een geheel gemoderniseerd interieur een grote ver scheidenheid regenkleding op kijkers en kopers wacht. Gistermiddag om half zes reed in de Koningstraat de twee en veertigjarige fietser J. T. met zijn voorwiel tegen een voor hem rijdende wielrijder aan, waar door hij kwam te vallen. Hij liep een zware hersenschudding op en moest naar het Grote Gasthuis worden over gebracht. In verband met dit ongeval roept de politie getuigen op, die zich kunnen melden in de Lange Wijngaard straat, Het schilderij van Jan van Scorel, voorstellend de doop van Christus in de Jordaan is, na gedurende ruim een half jaar in restauratie te zijn ge weest. weer teruggekeerd in de vaste expositie van het Frans Halsmuseum. De herstelwerkzaamheden werden gro tendeels verricht door de enige tijd ge leden benoemde nieuwe restaurateur van het museum, de heer H, P. Bolten. De Italiaanse Opera die zich geduren de haar tournée's van de laatste jaren, met De Barbier van Sevilla, La Traviata en Rigoletto, ook in Nederland zovele vrienden heeft verworven, is nu op nieuw in ons land. Ditmaal staat Lucia di Lammermoor op het repertoire, dra matische opera in drie bedrijven (zes taferelen) van Gaetono Donizetti. Dinsdagavond 3 Maart, is er een voor stelling te Haarlem, in de Stadsschouw burg. Het gezelschap, onder wie prominente Italiaanse opera-artisten, staat weer on der muzikale leiding van Maestro Gino Barsanti en onder zakelijke leiding van Meijer Hamel. Het werk Lucia di Lammermoor is gekozen om zijn grote muzikale waarde. Het is misschienwat minder bekend dan de opera's, die het gezelschap tot nu toe in ons land ten gehore bracht, maar het bevat verscheidene populaire melodieën en is bij uitstek geschikt om de Italiaanse zangers te laten schitteren in hun onvolprezen belcanto, dat te onzent zo uitei-mate geliefd is. Het ver telt een romantisch verhaal, dat doet denken aan de geschiedenis van Romeo en Julia en waarvoor de stof werd ont leend aan- de wereldberoemde roman van Sir Walter Scott, De Bruid van Lammermoor. De opera werd in 1835 geschreven en in datzelfde jaar voor het eerst uitgevoerd. Op een tweetal voor stellingen na, die kort na de oorlog door een gelegenheidsensemble in Den Haag zijn gegeven, is zij sinds tientallen jaren niet in ons land gespeeld. Zij vormt de enige „opera seria". de enige serieuze opera van Donizetti, die de tijd heeft overleefd. In het buitenland staat zij ook nu nog, terecht, steeds op het re pertoire van operagezelschappen; de muziek ervan kan men bovendien, in concertvorm of door de radio, dikwijls horen. De titelrol, die de hoogste eisen stelt op het gebied van de coloratuur, zal worden gezongen door Magda Piccarolo, een van de zeer weinige sopranen, die deze moeilijke en omvangrijke rol „aan" kunnen. De waanzin-aria behoort tot de beroemdste liederen uit de gehele opera- litteratuur. Magda Piccarolo kent en waardeert men te onzent door haar op treden in dé vorige tournées. O.a. zong zij de titelrol in La Traviata en was zij Gilda in Rigoletto. Zij is herhaaldelijk opgetreden in de beroemde Scala van Milaan en zal in de komende zomer, eveneens te Milaan, in openluchtvoor stellingen de vrouwelijke hoofdrol zin gen in Traviata en Rigoletto. Daarna zal zij in Spanje o.a. optreden in het Teatro Liceo te Barcelona, dat in de opera wereld vrijwel even befaamd is als de Milanese Scala. In de andere hoofdrollen treden op Vittorio Benelti van het Teatro Nuovo te Milaan, die in Nederland bekend is geworden als de vertolker van de titel rol in Rigoletto en Alessandro Barollo, die eveneens reeds eerder aan de Com- pagnia d'Opera Italiana was verbonden en die daax-na gastrollen heeft gezongen bij de Nederlandsche Opera. Voorts werken aan deze voorstellingen mede de solisten Silvia la Monaco, Bruno Cioni, Alberto Ciulli, die ook de regie voert, en Renato Guerra, die allen reeds in Rigoletto voor het Nederlandse pu bliek kwamen, benevens koor en orkest. Fredy Salten, de dirigent van de Hoofd stad Operette, was belast met de mu zikale voorbereiding. Omstreeks de jaarwisseling is de be- grafenis-bos „De Broederlijke Liefde- beurs", welke gevestigd was in het per ceel Jansstraat 61, in andere handen overgegaan. „De Broederlijke Liefde- beurs" was een van die oude Haarlemse instellingen, die in hun naam nog her inneren aan een ver achter ons liggend tijdperk. Zij dateerde van 1758 en was dus bijna tweehonderd jaar. Nog ouder echter is het perceel 61, dat door de be- stuurderen van de begrafenis-bos op 29 October 1829 gekocht werd van de win kelier Willem Batenburg voor de som van f 1675. Een rijke geschiedenis ligt over het huis, die ten nauwste samenhangt met de historie, welke Haarlem in het gou den levensboek heeft geschreven. Het perceel behoort tot een drietal huizen, Jansstraat 61, 63, 63 A, die nog boven gedeelten in zogenaamde Hollandse Re naissancestijl bezitten. De doorlopende cordonband is versierd met enige kop pen als gevelstenen en wapens van de steden Haarlem, Leiden, Den Haag en van het gewest Holland. Blijkens deze cordonband kan de bewering staande worden gehouden, dat de huizen eer tijds één geheel uitmaakten. De originele trapgevels zijn helaas.' verloren gegaan. Van de nrs. 63 en 63 A zijn de gevels afgedekt door een half cirkelvormige rollaag. Bij nr. 61 heeft architect J. van den Ban de trapgevel in 1928 gerestaureerd. De huizen zijn naar alle waarschijnlijkheid gebouwd in de eerste helft van de zeventiende eeuw door een zekere Hercules Schatter. De ze waarschijnlijkheid berust op het feit, dat er transporten op hem bekend zijn van huizen, die op dezelfde plaats moe ten hebben gestaan. Voor de verschillende huizen zijn in de loop der eeuwen respectabele bedra gen neergeteld. Het laagste, dat ooit be taald werd, was f 400 in Februari 1813, toen Hendriks Roelofs in de zeer on gunstige tijd van de Franse overheer sing het huis overdeed' aan Willem Ba tenburg. Met ingang van 1 Januari heeft de Algemeen Friesche Levensverzekerings- Maatschappij en de Groot-N oordholland- sche van 1845 het pand overgenomen, waar dus nu een bijkantoor zal worden gevestigd, dat meer het karakter zal dragen van een informatiebureau. Maandag 2 Maart zal de heer H. J. P. Vooren, de beheerder van het kantoor, de deur zonder enig vertoon openen. Men verzoekt ons de Ouden van Da gen er op attent te maken, dat morgen avond de K.R.O. van kwart vóór tien tot vijf over tien een uitzending ver zorgt, die speciaal de aandacht verdient van de Ouden van Dagen. Het program ma, dat dus twintig minuten duurt, heeft tot titel: Om de toekomst van Nederland, en is samengesteld door Tom Bouws. In de zeer volle zaal van de Protes tantenbond sprak gisteravond de beken de schrijfster en wereldreizigster, Mary Pos, over haar nieuwste onderwerp: „Dwars door Amerika op zoek naar schoonheid en naar Nederlanders". In haar inleiding wees spreekster op de 'plaats, welke onze landgenoten, die als emigranten van ons heengingen, overal ter wereld innemen. Hoe zij voor het allergrootste deel onze „goodwill-buil ders", onze propagandisten zijn. Het grote medeleven wat ons in de afgelo pen weken is geworden, hebben wij ze ker niet in de laatste plaats te danken aan de houding 'van de Nederlanders in den vreemde, die op zo uitnemende wijze de eer van ons land ver van huis hoog houden. Op zeer boeiende wijze, vol humor, vertelde Mary Pos daarna in het bijzonder over het leven van de Ne derlandse emigranten in Amerika, land van vrijheid en ruimte, waar men weet van aanpakken en aanpassen. Het de vies van de Amerikanen „Heb pooi* medelijden met je zelf" en „moeilijk heden zijn er om te overwinnen" doet ze aanpakken en niet rusten tot het doel is bereikt. Aan de hand van vele kleurenbeel den trok Mary Pos met haar luisteraars dwars door Amerika naar zonnig Cali- fornië. het hoofddoel van haar reis Zang van het wereldberoemde koor van Salt Lake City werd voor de aan- vang en in de' pauze on gramofoonpla- ten ten eehore gebracht. Zelf decla meerde Mary Pos enige ontroerende ge dichten. die tot motief de riikdom van het eeven en dienen hadden. Voorjaarsbloemen en applaus van een dankbaar nnbHek, dat twee en een half uur eeboeid had Beluisterd, vertolkten de dank voor hetgeen de soreekster had gegeven. Veertien dagen geleden stend voor de Haarlemse Rechtbank terecht de zes en veertigjarige houtbewerker J. H. uit Haarlem, die in Augustus van het vo rige jaar twee radio's n.l. één voor hem en één vcor zijn zoon in huur koop had gekocht. Per week moest hii drie gulden afbetalen. Docr met de huurkoopcontracten te knoeien en de radio's te verkopen eiste de Officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar. De rechtbank deed vanmor gen uitspraak in deze zaak en verwees haar terug naar de rechter-commissaris. ris. De verdachte C. H. uit Leeuwarden had in December 1952 een accordeon gehuurd van een muziekhandel in Haarlem. Hij had later het instrument verkocht voor ƒ45.De Officier eiste vijf maanuden met aftrek; de rechtbank vercordeelde hem tot vier maanden met aftrek. (Zondag 1 Maart) G.V.O.Kinheim B.K.C.V eisen VitesseAlw. Forward W.S.V.Purmersteijn Wijk aan ZeeD.E.M. L.F.C.—H.B.C. T.Y.B.B.—Hillegom ConcordiaTeylingen Onze GezellenD J.K. E.T.O.—D.S.S. Inzendingen tot Zaterdagochtend negen uur op open briefkaart aan de Sport redactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Woensdagavond hield de afdeling Heemstede van de Katholieke Volks partij een zeer belangrijke vergadering die echter slechts matige belangstelling van de zijde der leden mocht ondervin den. In zijn openingswoord gaf de voor zitter, ir. A. IJsselmuiden, een uiteen zetting van de motieven, welke er t°e geleid hebben, een zodanige verandering van het reglement voor te stellen, dat de Verkiezingsraad opgeheven kon wor den en stelde daarna voor, de wijzigin gen punt voor punt te behandelen. Daartegen eéhter kwam de heer P- Zegwaart in verzet, die betoogde dat de leden niet in staat waren, bij het enkele voorlezen van de voorgestelde wijzigin gen de omvang daarvan meteen te vat ten en hij stelde daarom voor, alleen te besluiten tot het stellen van candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen en over een maand een nieuwe vergadering uit te schrijven. In deze maand, aldus de heer Zegwaart. moeten de leden in de gelegenheid worden ge steld, de voorgestelde wijzigingen te be studeren, die dan tijdig dienen te wor den rondgezonden. Dit voorstel werd van verschillende kanten bestreden als te zijn in strijd met het reglement dat thans nog geldig is en na een zeer lange discussie werd be sloten, de voorgestelde wijzigingen °P deze vergadering te behandelen. Elke wijziging lokte vrij veel besprekingen uit en op onderdelen werden de wijzi gingen nog wel eens gewijzigd, zodat de aanwezigen blijk gaven, snel op ae hoogte te kunnen komen van wat er be doeld werd. Te ruim elf uur werd het gewijzigde reglement met algemene stemmen aangenomen, waarna er gele genheid bestond, candidaten in te die nen voor de komende verkiezingen van de gemeenteraad. Van deze mogelijkheid werd niet zo'n royaal gebruik gemaakt ais wel wer" verwacht, zodat de volledige candidaa'* stelling nog door Het bestuur onder de ogen zal worden gezien en zo nodig uit gebreid. Wij zullen de volledige lijst spoedig mogelijk publiceren. Gistermiddag reed op de Elswoutlaan de 36-jarige rijwielhersteller A. B. uit Overveen op een scooter Hij wilde een auto inhalen, die nog al een behoorlijks vaart had. Op een g* geven ogenblik schoot hij uit de bocht en vloog tegen een' boom langs de weg op. Hij kwart daarbij te vallen en liep een zware her senschudding op benevens een ernstige hoofdwonde en een linkerbeenfractuur. De scooter werd zwaar beschadigd. Pe* ziekenauto weid het slachtoffer naar het Marine-hospitaal vervoerd. De toestand was vanmorgen redelijk wel. De stichting „Touring Zandvoort heeft een kleurrijke folder uitgegeven- Op het titelblad prijkt een jongetje dat van de zon, de zee en het strand genie'- Dit is overgenomen van de foto waar mede in de fotowedstrijd 1952 de eerst prijs is behaald. De folder zelf bevat ee volledige plattegrond van Zandvoord waarin op suggestieve wijze is aange' geven welke attracties in Zandvoort <rt omgeving worden gevonden. Ten slott wordt in een beknopte tekst in het Nel derlands, Frans, Engels en Duits de i° van Zandvoort verkondigd. Met deze t°}' der zal „Touring Zandvoort" ongetwu feld veel succes boeken. Het algemeen bestuur van de stichtrt» komt Vrijdag 6 Maart in een openbar vergadering bijeen. Dan zal de heer Gatsonides, die lid is van het bestuu"' worden gehuldigd in verband met zU succes in de rallye van Monte Carlo 195 Naar wij vernemen, is de voorberg ding van de bouw van het tehuis v°te bejaarden aan de Zandvoortselaan Zandvoort thans zover gevorderd, t in de loop van de maand Maart aanbesteding zal worden overgegaan- Vorig Off," slot 26/- 3(4 Nederl. 1948 94(5 3(4 pCt. Ned 1950 94II 3-3V4 Nederland 1947 94)J 3 Ned. 62-64 hel.-fac. 96 ?i Inschl. Grtbk 48 3 pCt. 94 Ned. Handel Mtl eert. 159>2 A.K.U. 161(4 Van Berkels Patent 105% Calvé-Delft eert. 119 Van Gelder 162% Kon. Hoogovens eert. 154% Unilever cert. 158-.4 Ned. Kabel 214% Philips 83% Kon. Petroleum 308 „Amsterdam Rubber 90% Holl. Amerika Llin 144 Kon. N. Stoomb. M 137% Ned. Scheepv Unie 128 H.V.A. 103(4 Deli Mi1 eert. 80(2 24/2 V.l.n.l: Bruno Cion'i, Vittorio Benetti en Renato Guerra in „Lucia di Lammermoor" Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kënnecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 43% 53(4 89% 67% 65% 16(4 79(4 60% 21% 26 48% 69% 45% 82 23 41 94'i e-" J63 184% 309$ 90(» 139., 128 t02(i «2 25/' jUi 68$ 60'» 2l'f 26% 70*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2