SPAAK LAAT NïËTLÖS iï 7 ussen neus en lippen mi Deskundigheid in Raadsfractie Rond interview met koning Boudewijn Kamer schenkt echter met 102 tegen 95 stemmen regering vertrouwen Het Koninklijk Paar in Londen )RR Vier priesters beschuldigd van vrij heidsbero ving Gepoogd stiefvader te vermoorden Consternatie in Madrid >K' Nederland schort ondertekening op Reorganisatie van Sovjet-hoofd kwartier Doorbraak bij Den Bommel gedicht De kinderen-Finaly Toi hoofd en hart VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 e 76ste JAARGANG No. 25619 „Geen interview doch beschouwing' Ridgway tot Natoraad: „Wij moeten bedacht zijn op atoomaanval" Gecoördineerde wereldstrijd tegen communisme In Rilland: Einde van de mil. hulp 7 Maart Twee jaar geëist iiii m Onverwachte komst van minister Van Zeeland Onderscheiding voor Sir Gerard Kelly éi ïitiii Duitse vooroorlogse schulden In Oost-Duitsland Algemene staf voor Oost- Europese legers Zeeuw wilde niet aan dijk werken In ÓM dag ontworpen en gemaakt QJee Barte TENNISSHORTS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon-. Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Bij de voorbereiding van de gemeen teraadsverkiezingen zijn wij nu gekomen in een belangrijke Phase: die der candidaatstelling. Op Dinsdag 14 April moeten de candidaten- üjsten bij de voorzitter van het hoofd stembureau worden ingediend. Dit be tekent. dat de voorbereidende werk zaamheden der aan de verkiezingen deelnemende partijen thans voor de deur staan. De K.V.P. heeft voor de candidaat stelling een procedure vastgesteld, vol gens welke in afdelingen van minder dan ?,00 leden de stemming voor de Candidaatstelling kan plaatsvinden in een uitsluitend tot dit doel belegde ver gadering. In grotere afdelingen ge schiedt deze stemming in stemlokalen. Als de plaatselijke situatie dat nodig hiaakt kunnen de afdelingen aan deze stemming leiding geven door een spe ciaal voor dit doel benoemd college een zogenaamd politiek advies te doen uit brengen. In sommige afdelingen heeft öe candidaatstelling reeds plaatsgevon den. in andere wordt binnenskamers hog van gedachten gewisseld omtrent de personen die in aanmerking zouden kunnen komen om candidaat te worden gesteld. Dit laatste is zeer toe te Juichen, want het noemen van perso den, wier naam op de candidatenlijst Zal kunnen prijken, is een ernstige zaak welke niet aan het ongewisse ver- '?op van een afddings-vergadering kan tvorden overgelaten Van het bestuur der afdeling zal hier op tactische wijze leiding moeten uit gaan. Overeenkomstig de plaatselijke omstandigheden zal men in ieder geval moeten komen tot een katholieke raadsfractie, welke zodanig is samenge steld dat de stem van het katholieke Volksdeel op zakelijke en deskun dige wijze in de gemeenteraad weer klinkt. In vele gemeenteraden kan ook een kleine katholieke fractie, mits be staande uit voor hun taak berekende leden, een grote invloed uitoefenen op de gang van zaken in de gemeente- huishouding. Nu is er een min of meer verontrus tend verschijnsel: vooral in de kringen der katholieke intellectuelen is een Zekere tegenzin merkbaar om zich be schikbaar te stellen voor het werk in de gemeenteraad. Het gevolg is. dat de kwaliteiten van menigeen, die als raadslid een uitstekend figuur zou Znaken. aan dit gemeenschapswerk in de volle zin de* woords onttrokken zouden blijven. Een oorzaak hiervan kan zijn, dat de intellectuelen veelal hiet zo sterk betrokken zijn in het Plaatseüik verenigingsleven als dit bijvoorbeeld met middenstanders en srbeiders het geval pleegt te zün. Zij genieten daardoor niet zo spoedig een s'semene bekendheid, terwijl ander zijds de activiteit in het verenigings leven er allicht toe leidt, ook in het Politieke leven een rol te spelen. Toch moet met, nadruk worden ge- tvezen on het belang, dat intellectuelen meer dan tot dusver deel zullen nemen Jh de katholieke vertegenwoordiging in bet plaatselijk bestuur. Juist omdat zij over het algemeen niet als vertegen woordigers van een benaalde stand haar voren komen en anderzijds de Voordelen van hun grotere verstande lijke vorming tot algemeen nut kunnen doen strekken, kunnen zij ge makkelijker een onbevangen oor deel vellen over de in de ge meenteraad aan de orde komende vraagstukken. Er zijn dan ook vele Voorbeelden van intellectuelen, die, na zich schoorvoetend bereid verklaard te hebben in de gemeenteraad zitting te hemen, spoedig „gepakt" werden door dit interessante en hoogst belangrijke Werk en zich met groot enthousiasme can het vervullen van het raadslid maatschap hebben gewijd Waar daartoe de mogelijkheid be staat, zal men er naar moeten streven dat de katholieke raadsfractie in zekere mate een afspie geling is van het katholieke volksdeel; arbeiders, middenstanders, landbou wers. werkgevers en intellectuelen zul len daarin, zo de fractie voldoende groot is, een plaats moeten vinden. Toch drijve men hierbij zijn eisen niet dp de sp'its. Men moet het groepsbelang blijven zien als ondergeschikt aan het. algemene belang. Het is stellig uit den boze, te drijven in de richting van 6en zekere evenredige vertegenwoordi ging in de fractie van de verschillende Maatschappelijke klassen, naar gelang Van de omvang van hun aanhang in de kiezersmassa. In de laatste tientallen jaren heeft Zich trouwens, een evolutie voorgedaan, ivelke het mogelijk maakt dat de ver- Schillende groeperingen een zekere hiatigïng in dit opzicht gaan betrach ten. Deze evolutie deed zich in twee Vormen voor. Vooreerst kan gelukkig .geconstateerd worden dat de tegenstel- 'Pgen, welke vroeger tussen de klas sen der bevolking bestonden, zijn ver hinderd en dat daarvoor in de plaats Inkomen is een zekere onderlinge waar- eping en begrip voor elkanders maat schappelijke betekenis en belangen, «et tweede verschijnsel doet zich voor °P het terrein van de bemoeiingen der gemeentebesturen met het economische w sociale leven. Destijds hadden de gemeenteraden bijvoorbeeid belangrijke bevoegdheden met betrekking tot de 'eUnnormen voor werklozen, de om- wiig van pe werken, uit te voeren in h'cricverschalfing en de vaststelling aP cie daarvoor geldende lonen. De ?utonomie van de gemeenteraden op !:et stun van ae bezoldiging van ambte- wl'eu en wenslieden is thans practisch weinig betekenis. Vroeger regelden gemeenteraden de heffing van de Jhatseiijke inkomstenbelasting ihoof- ^h.ike omslag), alsmede de progressie, ^c'ke daarbij zou worden toegepast. Vsn deze onderwerpen zijn in de loop de de tijd practisch rijkszaak gewor- o n, hetzij door wijziging van de wet- a^Ving, hetzij door de invoering van dere methoden op het gebied van het ,jPenbaar bestuur. De groepsbelangen U engere zin zijn dus grotendeels aan tro^sleer der plaatselijke politiek ont- samenvattende conclusie zouden willen stellen, dat de op te stellen feeds opgestelde candidatenlijst de Of he'^dtie behoort te geven, dat binnen ve kader van een zo groot mogelijke 0e hgenwoordiging in de gemeenteraad Samsi00tst mogelijke veelzijdigheid van theïeb?telling in acht wordt genomen, «cm dien verstande dat alleen die per- Mn zittin£ krijgen, die op grond van tej? ontwikkeling, karakter en capaci ty i*1 in staat moeten worden geacht ge,, katholieke en gemeentelijke belan- «aar behoren te behartigen. V s Adlai Stevenson, de verslagen Ka9°cratische candidaat voor het Ameri- Vljepresidentschap, is gisteren per Ï-Mrovi8 uit Cllicag0 naar Los Angeles Nj» °*ken voor de eerste etappe van zijn de wereld. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Donderdagavond. De socialisten hebben één dag laten heengaan over de verklaring, verleden Dinsdag door premier Van Houtte in de Belgische Kamer afgelegd betreffende het z.g. interview met Koning Boudewijn te Antibes. Vandaag heeft Spaak de premier echter bij urgentie geïnterpelleerd. De socialistische woordvoerder be gon met de plechtige verzekering dat zijn interpellatie noch direct noch indi rect de persoon van de Koning in het gedrang wilde brengen. Hij had alleen de onhandigheid van de premier op het oog. De socialistische partij wil in geen geval de koningskwestie weer oprake len. Zij is integendeel nog steeds bereid de Koning met raad en daad bij te staan. De jongste gebeurtenissen hebben echter volgens Spaak bewezen dat de huidige regering verre beneden haar taak is gebleven als raadgeefster van de Koning. Bij herhaling is gebleken dat de Premier niet op de hoogte was van hetgeen in 's Konings omgeving gebeur de. Spaak behandelde vervolgens het geval van het artikel verschenen in „France Soir". Hij verweet de premier dat hij de juiste toedracht der feiten kennende Dinsdag een verklaring in de Kamer had afgelegd die de Belgische regering tegenover een buitenlandse journalist in een belachelijke positie plaatste. Welke is deze toedracht? De journa list van ..France Soir" André Costes. nam contact op met Kolonel Quinet. vleugeladjudant van het Koninklijk Huis en deelde deze mede, dat hij van plan was een objectief artikel te schrijven over het verblijf van de Ko ninklijke Familie te Antibes. Costes legde de kolonel een ontwerp van het artikel voor en deze aanvaardde het artikel te lezen en de onnauwkeurig heden die er eventueel in voorkwa men aan te tekenen. Met potlood streepte Quinet in de marge een paar passages aan die voor verbetering in aanmerking kwamen. Costes deed het werk over en legde de verbeterde tekst opnieuw voor. De kolonel herlas deze tekst en vestigde de aandacht van de journalist op een nassus die begon met de woorden: „De Koning heeft mij gezegd...." De Koning had helemaal niets gezegd, aangezien Costes hem zelfs nog niet gesproken had. Costes wijzigde daarop de betref fende passus. Daarna werd de foto graaf van „France Soir" samen met Costes door Koning Boudewijn ont vangen. Terwijl de eerste zijn werk deed onderhield de Vorst zich op zeer vriendschappelijke wijze met Costes en feliciteerde hem om zijn gedrag tijdens de oorlog. Dit onderhoud was uiterst kort. De tekst van het artikel, dat in „France Soir" verscheen, stemt over een met die welke tweemaal gecorri geerd werd door kolonel Quinet. Al leen begint het artikel met een ver klaring die rechtstreeks in de mond van de Koning wordt gelegd. De De Nato-bcvelhcbber generaal Ridg way en zijn stafchef generaal Gruenther hebben gisteren voor de Nato-raad onder leiding van haar secretaris-generaal Lord Ismay een overzicht gegeven van de militaire situatie in West-Europa. Ook het gebruik van atoomwapenen door de Nato-troepen, waarover gisteren in ons blad reeds werd bericht, is hierbij ter sprake gekomen. Na afloop van de besprekingen ver klaarde Ridgway: „Wij moeten altijd bedacht zijn op de mogelijkheid van een aanval met atoomwapens, waardoor de lessen van de tweede wereldoorlog wel eens achterhaald zouden kunnen blijken te zijn. Wij willen niet het ver wijt krijgen, dat wij niet gereed zijn, zoals dit onder andere omstandigheden het geval is geweest Naar de „New York Times" meldt, zal Lord Ismay waarschijnlijk pogen Pre sident Eisenhower te bewegen in Wash ington een centraal bureau op te rich ten voor coördinering van de geallieerde plannen ten aanzien van Europa, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. Wij beffmnen vandaag een serie ar tikelen over de strategie in het atoomtijdperk. De grondstof voor deze artikelen is geleverd door Ame rikaanse vaktijdschriften en offi ciële publicaties, üe artikelen po gen de achtergrond te verduidelij ken, waartegen de internationale politiek zich afspeelt. Zie pag. S. Donderdag werkten nog 800 militai ren in Rilland. Vandaag zijn 650 man, de vredesonderdelen van de Genietroe pen, teruggetrokken. De 150 man, die tot het oorlogsdeel behoren, verlaten 7 Maart Rilland. Op die dstum zal alle militaire hulp beëindigd zijn. Vorst zou namelijk gezegd hebben: „Men tracht, aan de eenheid van Bel gië zelf afbreuk te doen met de be ledigende aanvallen op de saamhorig heid van de Koninklijke Familie. Ik sta u toe het standpunt van ons Huis bekend te maken ten aanzien van de schandelijke aantijgingen die het te doorstaan had". Het blad ..France Soir" publiceerde een fotocopie van een passus door kolonel Quinet aan getekend, maar het was niet de pas sus in kwestie. De socialisten konden aldus geen munt slaan uit het grondwettelijke ar gument dat de Koning geen verklarin gen mag afleggen wanneer hij niet door een minister gedekt is. Spaak erkende dat de gewraakte passus om het even of de woorden tijdens bovenge noemd gesprek al dan niet waren uit- gescroken in elk geval zonder de toestemming van de Koning waren ge publiceerd. Hij deed echter een uitval tegen kolonel Quinét, die volgens hem zijn bevoegdheden was te buiten ge gaan, en tegen de premier, die een mis leidende interpretatie van .iet geval had gegeven Premier Van Houtte wees er op dat hij gezegd had dat de Koning geen enkele verklaring aflegde en dat hij daarvan blijkens de uitleg van Spaak zelf niets moest terugnemen. Na een korte tussenkomst van de liberaal Rey, d'c de Koninklijke omgevirg er van be schuldigde de eerste minister onvoor- komevd te behandelen, schonk de Ka- me;' de regering het vertrouwen met 102—95 stemmen. Het incident kan thans wel als geslo ten beschouwd worden, al zal de oppo sitie voorzeker niet aflaten op het punt van de hervorming der Koninklijke om geving. Ook verscheidene C.V.P.-kran- ten hebben in vrij scherpe termen van- daaS nog eens critiek uitgebracht op Draktnken die het prestige van de pre mier in gedrang brengen en die in laat- u 1Jlslan*'e de belangen van het land schaden. Geruchten over een op handen zijnde regeringscrisis, die Woensdag de ronde deden, bleken vandaag niet op vaste grond te berusten. (Van onze correspondent) Wegens poging tot moord eiste de Officier van Justitie te Breda tegen de achttien jarige A. van O. uit Bergen op Zoom twee jaar jeugdgevangenis en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De jongeman had zijn stiefvader P v. d A. uit Halsteren, toen deze in dronkenschap trachtte het huis van de verdachte en diens moeder binnen te dringen, met een mest- haak geslagen in blinde woede en met de intentie de man te doden. Zwaar gewond kwam de stiefvader uit deze „slachting", zoals de president zei, te voorschijn. Een lamme arm en een gebrekkige spraak zijn ervan overgebleven. Sinds een week is de Kathedrale Basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart te Haarlem des avonds aan alle zijden in het licht van schijnwerpers gezet als voorproefje van wat er van 13 Maart tot 15 Mei tijdens Haarlem-Flora-Lichtstad te zien zal zijn. De prachtige verlichting van de basiliek trekt reeds van ver de aandacht. De Belgische minister van Buitenland se Zaken, Paul van Zeeland, die de afge lopen dagen de minister-conferentie in Rome over het E. D. G.-verdrag en het Nederlandse voorstel tot vorming van een Europese douane-unie heeft gepre sideerd, is gisteren volkomen onverwacht in Madrid aangekomen. Zijn komst veroorzaakte bij de politie en de douane ,ip het vliegveld een grote consternatie, omdat zij niet wisten hoe zij hem moesten behandelen. De Belgische ambassade wist niets van zijn komst af en „omdat wij van niets wisten kwam hij als een gewoon burger". De minister weigerde een verklaring af te leggen. De markt in Zierikzee doet thans dien'st als openlucht-werkplaats voor het reviseren van landbouw- tractoren, die in de overstroomde gebieden itit het water zijn ge haald. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren een bezoek van zes uur aan Londen gebracht. Zij hebben het noenmaal, in gezelschap van Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh, in het paleis van Buckingham gebruikt, 's Middags bezocht Koningin Juliana een tentoonstelling van Nederlandse schilderijen. Het officiële doel van het bezoek was Koningin Elizabeth te dan ken voor de hulp, die Groot-Brittannië Nederland bii de overstromingsramp geboden heeft. Het Koninklijke Paar maakte de heen- en terugreis in een door Prins Bernhard zelf bestuurd vliegtuig. Het toestel zou Donderdagochtend aanvankelijk op het vliegveld van Northolt zijn geland. Daar er een dikke mist hing, werd het door gezonden naar de basis van de Britse luchtmacht te Hendon, waar Prins Bern hard zijn toestel op feilloze wijze aan de grond wist te zetten. Bij het vertrek was het omgekeerd. Nu begon het vliegveld van Hendon meer en meer onder de mist te komen. Prins Tijdens Haar bezoek aan Londen bezichtigde Koningin Juliana gisteren de tentoonstelling van oude Hollandse schil derijen uit particulier Engels bezit in Burlington House De Koningin in gesprek met Sir Gerald Kelly, president van de Engelse Koninklijke Academie, bij een schilderij van Frans Hals: „Een maaltijd van officieren van St. Adriaan" (1627). Bernhard steeg daarom van Hendon op, om op het vliegveld van Northolt te landen, waar hij door Koningin Juliana werd opgewacht. Donderdag, in de voor avond. is het toestel te Soesterberg ge land. Koningin Juliana werd bij aankomst te Londen verwelkomd door de Neder landse ambassadeur mr. D. U. Stikker, de Nederlandse militaire luchtvaart attaché. luitenant-kolonel vlieger C. J. M. Nass, en hoge officieren van de Britse luchtmacht. Zij reed per auto naar Londen, terwijl Prins Bernhard nog korte tijd op het vliegveld bleef, ter afhandeling van persoonlijke zaken. Vervolgens begaf ook Z.K.H. zich naar Londen. De auto, waarmede Koningin Juliana een bezoek aan de tentoonstelling bracht, wei'd bij aankomst door juichende vrouwen omringd, die de Koningin kus handen toewierpen. De Koningin werd op de tentoonstelling rondgeleid door Sir Gerald Kelly, voorzitter van de Koninklijke Academie. De tentoon stelling wordt in het Academiegebouw gehouden. Een menigte van bijna dui zend personen had omstreeks één uur bij de ingang van het Buckingham Pa lace op de komst van Koningin Juliana gewacht. Zij juichte en wuifde toen de auto, met de Koningin aan kwam. Gistermiddag heeft Koningin Juliana in het gebouw van de Nederlandse am bassade thee ge bruikt met minister en mevrouw Stik ker en leden van het ambassadeper soneel. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. D. U. Stik ker. heeft sir Ge rald Kelly, presi dent van de „Royal Academy" ap een plechtigheid op de Nederlandse ambas sade de versierselen van commandeur in de orde van Oranje Nassau overhandigd. Ook wethouder C. L. Ackroyd kreeg deze onderscheiding uitgereikt, aldus meldt de Londense „Times". y i ,i' Show Vier mannequins van beroemde modehuizen zul len eerdaags in Londen een show houden voor Britse fabrieksmeisjes. Zij zullen geen dromen van jurken te zien krijgen, maar wel hoe de vrouw er aantrekkelijk kan uit zien in oorlogskledij. De mannequins zullen asbest- kleren dragen, met staal beschermde laarzen, vei- ligheidsbrillen en rubber- jassen. Kunstmatige adem haling bjj een paard Twee verkeersagenten in de staat Alabama heb ben door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op gewekt bij een paard. Beide mannen trachtten het dier met een touw te vangen, omdat het op een verkeersweg op hol sloep. Het touw werd harder toegesnoerd dan de bedoe ling was, zodat het paard buiten bewustzijn raakte. De agenten begonnen toen op de gebruikelijke wijze te proberen de levensgees ten weer op te wekken, hetgeen uitstekend lukte. Toen het paard weer op zijn benen stond zat er nog zoveel leven in, dal het zijn berijder in een minimum van tijd afwierp. Tachtig-jarige bruiloft De heer en mevrouw Tom Easter Rose uit Whit ney (Texas) hebben hun 30-jarige bruiloft gevierd. Het is een bijzonder rus tige dag geworden. Want het ivas slecht weer. De Roses wonen namelijk nogal afgelegen. Er viel natte sneeuw en de we gen waren spiegelglad, zo dat er maar weinig bezoe kers kwamen. In de weken, die volg den, kwam een stroom van bezoekers, gelukwen sen en geschenken los. Een echtpaar uit Ne braska stuurde een dozijn rode rozen. Uit Indiana en Missouri kwamen foto's van gouden bruiloften. Een man uit Eugene zond het bruidspaar een eigen handig geschreven copie van zijn arrangement van ..The eyes of Texas" een andere bewonderaar maak 'e een gedicht. Vijf jaar geleden, toen le Roses hun 75-jarige bruiloft vierden, trokken zij voor het eerst de na tionale aandacht. Er werd toen in Whitney een gro te receptie gegeven en er kwam zelfs een telegram van president Truman binnen. De H0-jarige bruilof gas veel rustiger. Mevr. Rose, die nu twee jaar bedlegerig is. was er niet rouwig om. Tom echter vond het maar niks. Hij ziet graag mensen en gaat nog elke Zaterdag naar Whitney. „Om me te laten sche ren". zegt hij. „Om zijn vrienden te bezoeken", zegt zijn fami lie. Tom werd geboren in Wayne County, Tennessee, op 25 Juli 1852, zijn echt genote in Mardin County, Tennessee, op 31 Decem ber van datzelfde jaar. „Zeg het niet aan m'n zuster" Solomon Bauman, be schuldigd van zakkenrol lerij, smeekte de New Yorkse rechter, toen hij tegen de lamp gelopen was, toch te verhinderen dat zijn zuster zijn mis daad te weten zou komen. „Het zou haar dood zijn", zo zei de 72-jarige Solo mon. „zij denkt, dat ik een okker ben". In een wip Een Oost-Duitse veehou- er is met zijn 17 koeien, wee vrachtwagens en een irote hoeveelheid meubels naar West-Duitsland ge vlucht. De hele zaak was binnen een paar minuten over de grens. De grens loopt n.l. door de straat voor zijn boerderij. De varkens had hij naar achtergelaten. Hij •oas bang dat ze te veel laivaai zouden maken en de Oost-Duitse agenten op de vlucht attent zouden maken. In de pers is medegedeeld, dat de als resultaat van de Londense conferentie tot stand gekomen regeling inzake de Duitse vooroorlogse schulden vandaag door de deelnemende landen zou wor den getekend. Van bevoegde zijde wordt evenwel gemeld, dat de Nederlandse regering ofschoon met de grondsla gen der regeling geheel instemmende nog niet tot ondertekening zal over gaan, aangezien zij voorafgaande ophel dering nopens enkele concrete punten noodzakelijk acht. Zij koestert de hoop, dat een oplos sing zal kunnen worden gevonden, welke het haar mogelijk zal maken binnenkort alsnog tot ondertekening over te gaan. (Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar pag. 9). De recente reorganisaties in het Sov jet-hoofdkwartier in Oost-Duitsland schijnen er op te wijzen, dat Rusland in de Oostelijke zone van Duitsland een staf opbouwt, waaraan alle Oost-Euro- pese legers ondergeordend zullen wor den. Een Westelijk diplomaat sprak van „een soort tegenhanger van Ridgway's NA.T.O.-hoof dkwartier. Sedert October 1952, toen men voor het eerst bemerkte dat een reorganisa tie aan de gang was, zijn meer dan 20 hooggeplaatste Sovjet-stafofficieren in Oost-Berli.jn aangekomen. Zij hebben zich gevoegd bij de staf van generaal Tsjoeikof, de Sovjet-opperbevelhebber in Oost-Duitsland en hoofd van de Sov- j et-contröle-commissie. Een vooraan staande persoonlijkheid onder deze staf officieren is generaal Tsjemenko, voor malig stafchef van het rode leger in Moskou, waar hij deze maand werd vervangen door maarschalk Sokolovsky, die een rang hoger staat dan hij. De kantonrechter te Oostburg heeft de loswerkman P. J. R. uit Groede, conform de eis van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot een boete van 25 of 25 dagen hechtenis. De man had geweigerd mede te werken aan het behoud van een bedreigde zeedijk. Donderdagavond acht uur is een be gin gemaakt met de dichting van het enorme gat in de dijk bij de haven van den Bommel op Goeree-Overflakkee. Twee draglines hebben op het punt van de doorbraak een rug van stort- steen door het gat gelegd. Een perslei ding, aangesloten op een zandzuiger, is thans bezig achter de gelegde rug de dijk aan te vullen. Door de dichting van dit gat- bestaat geen communicatie meer tussen de Bommelse polder en het Ha ringvliet. Zowel mannen als vrouwen verlenen tijdens de korte periode, dat het getij daarvoor gunstig was, vrijwil lig medewerking. Twee technici van Locomotief's rijwiel-industrie hebben het ge presteerd om in zes en een halve dag een bromfiets te ontwerpen, te bouwen en af te werken. Fet re sultaat, op zichzelf reeds een prestatie, die hoogstwaarschijnlijk zonder precedent is, is te bezich tigen op de RAI-tentoonstelling. Het uiterlijk toont evenwel de sporen van deze geforceerde werk wijze. Over de capaciteiten van deze bromfiets, waarin de motor nog geplaatst moet worden, kun nen wij uiteraard niet oordelen. Voor verdere bijzonderheden over de R'Al-tentoonstelling verwijzen wij naar pagina 7. Advertentie kj> r; .101 1ISSTR Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met overdrijvende wol kenvelden. Zwakke tot matige Noor delijke wind. Iets minder koude nacht, morgenmiddag over het al gemeen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 7.29—18.17. Maan 18.17—7.11. In verband met de zaak-Finaly is aan vier katholieke priesters en een za kenman uit Bayonne gisteren „vrijheids beroving" ten laste gelegd, omdat zij geholpen zouden hebben de kinderen over de Spaanse grens te smokkelen. Op dit misdrijf staat dwangarbeid voor Om te helpen is geen mens \^Je arm en gecn hind te klein j onbepaalde tijd. Tevoren ivas de betrok kenen medeplichtigheid aan de ontvoe ring van minderjarigen ten laste ge legd, waarop een maximumstraf van le venslange dwangarbeid staat. Gisteravond heeft Premier Mayer twee vooraanstaande leden van de (ka tholieke) M.R.P. ontvangen, die hem verzochten, alles in het werk te stellen om de kwestie-Finalv op een menselijk plan en in een geest van verzoening te regelen. De Eerste Minister gaf de af gevaardigde de verzekering, dat men de zaak zodanig wil oplossen, dat zowel re kening wordt gehouden met de eer bied voor de wet als met de eisen van het gevoel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1