Commentaar van weth Bakker op nota van Bioscoopbond Merkwaardige gang van zaken rond het Haarlemse bioscoopconflict MUZIEKUITVOERINGEN IN MUSEUM EN KAPEL Elfde voorjaars beurs in Krelagehuis geopend Burgemeester Cremers leidt het voorjaarsfeest in het '■urn Storm vernielde zeer in Putte veel Volgende week weer bespreking MORGEN BEGINT DE BOEKENWEEK Zang en blokfluit PUTTERSHOEK WORDT DOOR HEEMSTEDE GEADOPTEERD Aanvullend crediet van f 55.500,— voor Gesondheidshuis Veel belangstelling VERMAKELIJKHEIDSBELASTING DRUKT OP PUBLIEK, NIET OP EXPLOITANTEN DANKBRIEF VAN U.V.V. i Gemeenteraad Heemstede Uitslag sportprijsvraag 400 H.A. onder water. MET EFFECTIEVE HULP ZAL FLINK BEDRAG GEMOEID ZIJN - VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 En nu Oude Tonge SCHOOLVOETBAL- WEDSTRIJDEN Burgerlijke Stand De voordelen Gemengd koor AANBESTEDINGEN '■s. VERZETSSTRJDER GEëERD Motor in brand Adelbert-vereniging Installatie Sportraad Rectificatie V*f Ernstige aanrijding op de Ged. Oude Gracht Opbrengst collecte Biljarten Candidatenlijst P. v. d. A. 2l/2 ton goederen naar Heemstede Verkeersongeval Waterpoloprogramma Het is toch wel een wonderlijke gang van zaken rond het Haarlemse bioscoop- conflict. Men zal zich herinneren, hoe de Nederlandse Bioscoopbond Woensdag IS Maart het college van B. en W. een telegram zond vlak voordat de raads vergadering zou beginnen met het verzoek een onderhoud toe te staan over de bekende kwestie. De raad werd een half uur later verzocht de behandeling win deze zaak uit te stellen. Deze ging daar echter niet op in, zodat voor B. en W. in feite de grond ontvallen was om met de Bioscoopbond te praten. In de raadsvergadering verklaarde wethouder Bakker, dat de gelegenheid om te praten voor de Bond niet uitgesloten was. en daarom trad het gemeentebestuur van Haarlem naar aanleiding van het telegram Woensdag j.I. in contact met de heer J. Bosman, directeur van de Bioscoopbond. Een datum in de loop van de volgende week werd afgesproken, waarop beide partijen, het probleem op nieuw zouden bespreken. In deze situatie kwam het wethouder Bakker, met wie wo gisteravond een onderhoud mochten hebben, verwonderlijk voor, dat de Bioscoopbond gisteren met een uitvoerige nota kwam, die al even uitvoerig in de pers werd gepubliceerd. Het verwonderde hem al even zeer, dat de nota bij herhaling dreigementen uitte, waardoor het onderhoud de volgende week dus min of meer onder een dreigercle hemel zal moeten plaats vinden. schuldpositie met 1 milliard gulden is verminderd. Dat is echter in geen ge val zo, de schulden zijn zelfs iets hofer geworden, maar men heeft 1 mill Vd gulden vlottende schuld omgezet in 1 milliard gulden langlopende schuld. En dat is geen teken van rijkdom! De wethouder maakte in de nota en kele kanttekeningen en wees in verband met de stelling van de Bond, als zou deze niet voldoende tijd hebben ge kregen op het prae-advies van B. en W. inzake deze kwestie in te gaan, op het feit, dat het adres van de Haarlemse exploitanten reeds het vorig jaar aan B. en W. was verzonden. De Bond wist, dat er een prae-advies zou volgen, en had dus ruimschoots de tijd om deze zaak met B. en W. te bepraten, teneinde het advies zo gunstig mogelijk te doen uitvallen. B. en W. hadden overigens alleen te maken met de exploitanten De Bond mengde zich er pas op het laatste moment in. vlak voor de zitting van de raad. We wethouder was vei'ler van mening, dat de bewuste telegram men geenszins door de burgemeester belachelijk waren gemaakt, wel heeft hij ze gestipuleerd. Wethouder Bakker bleef er bij, dat de vermakelijkheidsbelasting geen be lasting is op het bedrijf, en met nadruk zette hij dat nog eens uiteen. Alleen het publiek wordt belast; het publiek is de belastingschuldige, het bedrijf de belas tingplichtige. In de nota wordt vervolgens gezegd, dat het college van B. en W. beducht is. dat een verlaging van belasting de ondernemers ten goede zal komen en niet van invloed zal zijn op de toegangs prijzen. „Wij zijn daarvoor niet be ducht", zo zeide de wethouder, „maar wij hebben dat vastgesteld." In zake de hoge kosten enz. van de exploitanten merkte hij voorts op, dat de theaters van vóór de oorlog zijn en ook lage exploitatiekosten geven. Een uitzondering vormt Lido, maar dat kon toch ondanks alles en met toestemming van de Bond gebouwd worden. De ex ploitatie van de Haarlemse theaters liet dat dus toe. Onjuist noemde wethouder Bakker de interpretatie van een zin uit het verslag van, da Twentsche Bank, waarin gezegd wordt, dat de schuldpo sitie van de gemeenten met rond 1 mil liard gulden verbeterde. De nota wil daarmee de indruk geven, dat die Het bestuur van de U.V.V. te Haarlem schrijft ons o.a.: Nu de inzameling, die te Haarlem ca. 210 ton goederen opbracht voor de door de overstromingsramp getroffenen, als afgesloten mag worden beschouwd, en slechts het sorteren en het uitreiken in het depot Groot Heiligland 10 nog in volle gang is, dankt het bestuur langs deze weg allen, die in enigerlei vorm behulpzaam waren bij de inzameling. De inwoners van Haarlem, die spon taan kleding, dekens, etc. afstonden, mogen ervan overtuigd zijn, dat dank zij de deskundige hulp bij het sorteren, het inladen en het afvoeren, de goede ren snel in de evacuatiecentra konden worden afgeleverd. Wat nog resteert vond gedeeltelijk reeds zijn bestemming bij te Haarlem vertoevende geëvacueer- den. Helaas zijn we nog lang niet klaar. Haarlem heeft Oude Tonge geadopteerd: Het gemeentebestuur en enkele perso nen uit de burgerij gaan morgen daar heen. Weldra zullen wij horen wat Oude Tonge van ons verwacht. U kunt een oproep van de burgemees ter of van een speciale commissie uit de burgerij ten spoedigste tegemoet zien. De voorbereidingen voor het komende Paastournooi zijn in volle gang. In de maand Januari zijn aan de daarvoor in aanmerking komende scholen de gebrui kelijke circulaires gezonden en a.s. Za terdag 28 Februari is de sluitingsdatum voor de scholen te Haarlem, Heemste de en Bloemendaal. In de overige ge meenten van het rayon Haarlem is de sluitingsdatum wat later, omdat men daar met minder elftallen rekening heeft te houden. Echter moeten Middel bare en U.L.O.-scholen uit Velsen, Zand- voort en Hillegom, welke in Haarlem wensen uit te komen, zich aan de da tum 28 Februari houden. Vóór het tournooi, dat op 1 April be gint (Woensdag) en op werkdagen wordt gehouden in de week van 1 April en de daarop volgende dagen, behalve op Zaterdagmiddag, zijn natuurlijk veel scheidsrechters nodig. Zij, die de leef tijd van 18 jaar hebben bereikt en zich geschikt achten wedstrijden in dit tour nooi te leiden, kunnen zich met de no dige gegevens schriftelijk melden bij de heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galènstraat 12. Haarlem. De eindwedstrijden vinden op Zaterdag middag plaats en wel op 18 April op de terreinen in het Noordersportpark (Ge meente en E.D.O.). GEBOREN; E. K. Schipper—Uhlig z; M. J. Roozevan der Velden z; C. A. M. SandersJanssen z; G. M. J. Smit Beenen z; J. Th. van der VlugtFrensen z; W. Funke genaamd KüpperPeters z: M. M. ScholteSchoen z; C. M. van WlligenburgHupkens d; C. P. Vrene- goorDriessen d. ONDERTROUWD; N. Kuiper en E. I. Guthmann; J. de Lange en M. J. Geu- zebroek GETROUWD; J. Priester en M. van der Meulen; J. A. van Nieuwkoop en A. M. Kortekaas; J. V. Munsterman en G. J. Hofmeijer: R. C. Snel en E. Peeters. OVERLEDEN; J. Bouman, 73 j., Sla- matstraat; P. Kraaijer, 57 j„ Gasthuis- vest; H ,J. .Thorborg, 86 j„ Kamperlaan; J. Th. C. van Dooren, 84 j., Prinsesse- straat. Merkwaardig werd het ook genoemd, dat in de nota met geen woord gerept wordt over de voordelen, die de exploi tanten incasseren bij de vertoning van culturele films. Daarvoor hoef slechts 10 pet. betaald te worden en dat heeft de exploitanten in negen maan den tijds een voordeel opgeleverd van f 31.000. Gaai het gelijkschakelen van de doorsnee-films mét een toneelsi.uk niet op, wel men zou kunnen zeggen, dat een culturele film en een toneel stuk op eenzelfde plan staan, zij het dan misschien op andere gronden. Maarvoor een culturele film wordt slechts 10 pet. en voor een toneelstuk 20 pet. belasting berekend! Intussen gaf de wethouder toe voordien heeft hij dat meer dan eens verklaard dat de entreeprijzen voor de bioscoop in Haarlem de laagste in het land zijn. Maar wie belet de exploi tanten dan, aldus merkte hij op, die prijzen te verhogen. Hij kwam nog even terug op de z.g. discriminatie van de film door het ge meentebestuur en stelde vast, dat er geen sprake is van discriminatie in culturele zin, maar van verschil van product in commerciële zin. Indien de exploitanten hun dreige ment van sluiting, waarvan zij op het eind van de nota gewagen, zouden uitr voeren, dan zou dat de gemeente over een jaar f 450.000 kosten. Wethouder Bakker verklaarde echter, dat wan neer zou blijken, dat de bedrijfszeker heid van de exploitanten wordt aange tast door die 35 pet. ongetwijfeld de mogelijkheid onder ogen zal worden gezien, of de belasting verlaagd moet worden. Maar dan zullen sprekende be wijzen op tafel moeten komen. In dat geval staat het gemeentebestuur ook sterker bij dc regering. Minister Beel heeft immers duidelijk gezegd, dat gemeenten, die hun uitga ven verhogen en de inkomsten verlagen, zichzelf snijden in het vlees van de zelfstandigheid. En dat kleine beetje zelfstandigheid is Haarlem toch ook nog dierbaar! Advertentie Op de „Jonge Toonkunstenaars"-avond in de met (2!) kaarsen (en indirect electrisch) verlichte Renaissance-zaal van het Frans-Halsmuseum trad een ongewone combinatie musici op. Deze bestond uit een vocaal- en een blok fluit-kwartet. die tevens tezamen een dubbel gemengd' kwartet vormden. De verscheidenheid van de muzieknum mers werd daardoor groot. Het blokfluit-kwartet speelde in ver schillende formaties oude dansen, enke le hiervan met tambj:ri.in en klep- perhout, blijkbaar ter verduidelijking van metrtim en rhythme. Er werd goed ensemble- en welluidend spel verkre gen (in de aanvang blies de altspeler jammer genoeg te hoog), zowel met als zonder sopraanfluit. De mooiste combi natie leek ens alt-, tenor- en basfluit toe. De klank van deze groepering voegde zich ook het best bij de éénstemmige zang van de dames. Zongen de dames en heren unisono, dan werd er alleen de melodie op tenorfluit bij gespeeld. Hier merken wij de juistheid van de opmerking bij de inleiding gemaakt, dat men in oude tijden instrumenten bij de zang gebruikte, die het best bij de menselijke stem pasten. Hieraan werd zo terecht toegevoegd, dat de be zoekers niet passief móesten blijven door alleen deze concerten te bezoeken, doch in gezelschap zelf liederen en dan sen behoren te gaan zingen en spelen, dus actief worden! Wij woonden alleen het eerste deel bij, maar wat daarin ten gehore werd gebracht onder leiding van Jan Bolke (tevens baszanger) was ruimschoots voldoende om aan te tonen, dat men zich op niet te veeleisende wijze in eigen kring met deze nobele muziek kan ontspannen. Alsnog hieraan toegevoegd, dat het repertoire voor deze combinatie ook geestige muziek bevat, o.a. „Leckerbeet- gen en cleyn bier" en een gedragen zangwijze, zoals die van „Gequetst ben ick van binnen", omgetoverd is tot een markant dansje! „Polyhymnia", directeur Henk Arisz, voerde in de Begijnhofkapel een alles zins stemmig, uitmuntend voor deze tijd geschikt programma uit. In het tweede deel hoorden we de Sequentia „Dies Irje" uit Cherubini's Requiem en no. 4 „Wie lieblich sind Deine Wohnun- gen" en no. 5 „Ihr habt nur Traurig- keit" met sopraansolo uit Brahms' Re quiem. Voldoende om het koor naar waarde te kunnen schatten. Dit koor, naar schatting uit 60 per sonen bestaande, klonk in alle partijen zeer mooi. Wanneer de sopranen een enkele maal in hoge ligging iets mi1}" der welluidend zongen, schrijven we dit toe aan de niet zeer gunstige acous- tiek van de kapel en het gemis aan or kest-klankkleur. Al vergoedde Emmy van Eden door artistiek pianospel veel, de zang is nu eenmaal met vermen-1 ging van die klankkleur gedekt. Wat hier bijzonder opviel, was het in verhouding tot de dames goed bezette herenkoor met een volume en timbre, waarop menig oratoriumkoor jaloers kan zijn. Zowel bij afzonderlijk als bij gezamenlijk optreden klonken de par tijen mooi. Dan werd er, zoals gewoonlijk bij Henk Arisz, muzikaal, vooral stijlvol gezongen. Alleen deden de accentuerin gen in de „Dies Irae", althans voor deze tamelijk kleine kapel iets overdreven aan. Mej. Annie Schoen zong behalve ge noemde solo een drietal Brahms-liede- ren in het tweede deel, duidelijk ver staanbaar (men had geen tekst nodig) en met goed begrip van stijl en karak ter. Een waarde- en stemmingsvol pro gramma, dat de. bezoekers fh spanning hield en voldeed! O. K. Vanmorgen hadden in het stadhuis de aanbestedingen plaats van drie bestek ken, namelijk: 1. Voor het maken van rioleringen in de Kleverparkweg en de Brederodestraat met bijkomende werken. Hiervoor waren negen inschrijvers. De laagste was da firma D. R. de Jong met f 192.000. De begroting was geraamd op f 135.000. 2. Voor het maken van stamriolen In de Middenweg, de Van Nesstraat en de Spaarnhovenstraat, met bijkomende werken. Hiervoor waren zeven inschrij vers. De laagste was de N.V. Nelis met f 179.900, de hoogste was de firma D. R. de Jong met f251.000. De begroting was geraamd op f 192.500. 3. Voor het maken van stamriolen in de Zaanenlaan, de Zaanenstraat en de Marnixstraat, met bijkomende werken. Hiervoor waren acht inschrijvers. De laagste was de firma D. Smallegange met f357.949, de hoogste was de firma D. R. de Jong met f514.000. De begro ting was geraamd op f 399.300. Bij de Haarlemse Scheepsbouw Mij. is men begonnen met de bouw van een enorme fabriekshal, die over de oude fabriek zal heen lopen. Zodra men met de bouw van de nieuwe hal gereed 'is gekomen, wordt de oude fabriek afgebroken. De afmetingen' bedragen: hoogte 13 m„ breedte 60 m. en lengte 101.80 meter. Tijdens de behandeling van de begro ting is in de Haarlemse gemeenteraad dc verzekering gegeven, dat twee voorname straten in een nieuwe wijk naar verzets strijders genoemd zullen worden. Thans blijkt, dat B. en W. het gedeelte van de Schalkwijkerweg tot het verlengde van Merovingenstraat de J. J. Hame- linkstraat hebben genoemd en het ge deelte van het verlengde van de Mero vingenstraat tot Richard Holkade de Hannie Schaftstraat. Gistermiddag wilde de bewoner J. v. D. in de Spiegelstraat in het schuurtje achter zijn woning zijn motor aantrap pen teneinde hem te controleren. De motor vloog evenwel in brand. De vlammen sloegen in het gezicht van J. v, D„ die inmiddels probeerde de brand te blussen met zand en water. Het hielp echter niet. De brandweer was spoedig ter plaatse en bluste het vuur met een straal op de waterleiding. De motor werd gedeeltelijk vernield. Ook de schuur kreeg enige brandschade. Over de vraag hoe komt het dat ons geloof zo weinig élan losslaat bij de katholieken heeft dr. G. Mulders S.J. een om haar inhoud en om haar wijze van behandeling bijzonder belangwek kende causerie gehouden voor een ge zamenlijke, nochtans mager bezochte, vergadering van de Haarlemse afdelin gen der Kath. Werkgevers- en St. Adel- bertsvereniging. De bijeenkomst stond onder praesidium van de voorzitter van eerstgenoemde vereniging, dr. ir. H. J. A. de Goey. Na het onbehagen in de gang van za ken op godsdienstig gebied te hebben gesignaleerd, volgde de spreker de pro cedure van een samenspraak met zijn gehoor om langs die weg te komen tot een onderzoek naar de voornaamste oorzaken van het aangeduide verschijn sel. In de spontaan gegeven zienswijzen bleken na rubricering drie soorten van oorzaken te zijn naar voren gebracht: oorzaken, voortkomstig uit de ons om ringende wereld; oorzaken van organi satorische aard, gelegen binnen de kerk zelf; en oorzaken, die verband houden met de innerlijke geloofshouding, zich uitend in een gebrek aan strijdvaardig heid en spiritualiteit. De laatste groep van oorzaken moest voorlopig als de be langrijkste worden beschouwd, maar bij reflexie op de gestelde vraag bleek het daarin opgesloten „waarom" met niet veel meer dan een „daarom" beant woord. Om dieper door te stoten en tot een bevredigende verklaring te geraken werd de vraag gesteld; wat bezielt de gemiddelde goede parochiaan om ka tholiek te zijn en te blijven? De spon tane beantwoording kwam hierop neer; omdat hij daarin steun vindt in dit leven en de garantie van een eeuwig geluk in het hiernamaals. De mens ziet zijn geloof dus als iets gunstigs voor hem, niet als een voortdurende akte van meeslepende overgave in liefde aan God. Om dit laatste te bereiken wees spreker drie allerbelangrijkste middelen aan: de gezamenlijke viering der Eucha ristie, dagelijks gebed en meditatie en beoefening der naastenliefde door zich toe te wijden aan de evenmens en niet slechts door het incidenteel afstaan var> tijdelijke goederen. Ziedaar slechts enkele hoofdlijnen der in boeiende samerjsBreak volbracht® causerie onder'leiding van een priester: die waarlijk geen pure theoreticus bleek, doch de geestelijke nood der mensen van zeer nabij kent uit hoofde van zijn zielzorgelijke taak bij het be- drijfsapostolaat in Rotterdam. Op Dinsdagavond 10 Maart, om 8 uur, wordt in de hal van het Stadhuis de Haarlemse Sportraad officieel door B. en W. van Haarlem geïnstalleerd. Hierbij zullen de gemeenteraadsleden vertegen woordigd zijn alsmede van elke sport vereniging in Haarlem een afgevaar digde. In ons RAI-blad van gisteren is in het artikel van de Haarlemse rijwiel- en motorhandel een hinderlijke fout geslo pen. Daar waar staat, dat de Lambretta- fabrieken een L.D.-type in de handel brengen tegen een zeer aanzienlijke prijs, moet gelezen worden „tegen een zeer aantrekkelijke prijs", zoals de le zer overigens wel begrepen zal hebben. Heemstede zal de gemeente Putters- hoek in de Hoeksewaard adopteren, zo deelde burgemeester A. G. A. van Rap. pard tijdens de gisteren gehouden raads vergadering mede. Een en ander is door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten geregeld naar aanleiding van een verzoek tot adoptie van het ge meentebestuur van Heemstede. Het voorstel om het toegestane cre diet van f 115.500.voor uitbreiding van het gezondheidshuis te verhogen tot f 171.000.ondervond bij sommige raadsleden enige weerstand. De heer van Bruggen (P. C.) kon wel begrij pen, dat de kosten sedert de raming tot het tijdstip der aanbesteding met 30 procent waren gestegeu, maar vond het onbegrijpelijk, dat ten aanzien van de centrale verwarmingsinstallatie en de werktafels en spoelbakken in het labo ratorium, een verhoging van het reeds toegestane crediet noodzakelijk was. Bij de eerste opzet had men dit toch ai kunnen voorzien, zo luidde zijn oordeel. Hij wilde gaarne weten, waar hij aan toe was en of er nog eens een eind aan kwam. De heer Zeelenberg (WD) dacht er net zo over; de motivering, welke B. en W. in hun voordracht hadden gelegd, vond hij wel wat simpeltjes. De heer Verhoeven (KVP) bracht naar voren, dat de prijzen van het materiaal on rustbarend zijn gestegen. Voor het overige kon hij zich bij de opmerkin gen van de vorige sprekers aansluiten. De stijging van de kosten tot 30 pet moet volkomen normaal worden ge acht, aldus wethouder Disselkoen (Arb.). die tévens van -mening was, dat het getraineer door de instanties in Den Haag hjeraan mede schuldig is. immers steeds moesten nieuwe tekeningen wor den gemaakt. Wat de centrale verwar ming betrof deelde hij mede. dat het eerst goedgekeurde plan later door een speciaal en uiterst bekwaam installatie bureau nader is bekeken, waardoor de uitvoering van het gehele project duur der is geworden. Hiermede wordt ech ter bereikt, dat klachten uitgesloten zijn en vervolgens een meer economi sche werking verzekerd is. Toch zag de heer Disselkoen nog een klein licht puntje. Door het vastmaken van de tafels, waardoor deze komen te vallen onder de bouwkosten, zal de post in richting waarschijnlijk iets gedrukt worden. Crediet verleend. Tot leden in de welstandscommissie werden benoemd de heren H. W. van Kempen. A. P. Smts en B. J. J. M. Ste vens als leden en de heer H. Korringa als plaatsvervangend lid. Voor het ma ken van een kantoorruimte in het ver versingshuis werd een crediet van f1500.— verleend. Aan twee voormalige pachters van betekent immers voor de gehele Het prachtige weer kondigde vanmorgen reeds aan, dat het voorjaar in aantoc is, maar ook al zou het gestormd hebben, dan was slechts een bezoek aan het Krelagehuis voldoende om Iedereen in de sfeer van de lente te brengen. Vandaag is daar met enige plechtigheid de elfde voorjaarsbeurs geopend en een uitgelezen gezelschap genodigden heeft vanmorgen de gelegenheid gekregen om een eerste indruk van deze beurs op te doen. Wij veronderstellen, dat de vele huisvrouwen uit Haarlem en omgeving de komende dagen haar nieuwsgierigheid op de beurs zullen bevredigen, en de veronderstelling, dat de heren niet achter blijven, is waarschijnlijk niet te gewaagd. Mevr. A. C. Groosmuller—Voet. vice-presidente van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging voor huisvrouwen, kon in ieder geval vanmorgen haar grote voldoening uitspreken over de grote belang stelling, die bij de opening van de beurs betoond werd. Aanwezig waren o.m. baronesse De Vos van Steenwijk, echtgenote van de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mevrouw Cremers, erepresidente van dc Haarlemse afdeimg, burgemeester Cremers, mr. Phaff, de gemeente-secretaris, wethouder Angenent, verschillende raadsleden en andere autoriteiten uit Haarlem en omgeving. woordelijkheid. Hij een welvaartsobject waatschappij. Het verheugde spr.. dat de beurs zo'n grote vooruitstrevendheid laat zien van de middenstand en even zeer stemde het hem tot voldoening, dat de overheid de waarde kent van het ge organiseerde bedrijfsleven, waarvoor hij dan ook zijn dank uitspak. De heer Van Berkel sprak tenslotte het ver trouwen uit, dat alle moeite zou worden beloon en dat de beurs een volledig succes zou worden. Burgemeester Cremers sprak het of ficiële openingswoord. Ook hij gewaag de van de nationale ramp en hij noem de het een gelukkig teken, da tde beurs toch was doorgegaan. „Datzelfde Haar lem", zo zeide hij, „dat krachtig heeft bijgedragen in de nationale actie, be staat het om deze voorjaarsbeurs te houden. Ook maakt het zich klaar zich op te tooien om de bezoekers van de Flora zo feestelijk en waardig mogelijk tte ontvangen. Het leven gaat voort'', aldus de burgemeester, „maar laten wij de anderen niet vergeten. Morgen gaat het college naar Oude Tonge, en ik ver zeker U, dat wij met een grote waslijst van wensen naar Haarlem zullen terug keren. Dan zullen wij dus nog meer UT ^„„..,—,„11»,- «.waaude in haar moeten vragen. Daarom vraag ik nu dpSswoord van df ramp, die deze «®ds de Haarlemse huisvaders en huls maand ons land getroffen heeft. Welis- waar was iedereen daardoor verlamd, maar tenslotte werd besloten de voor jaarbeurs te laten doorgaan, omdat alle krachten gebundeld moesten worden tot het herstel van de schade, die ons land heeft geleden. In dat herstel vormt de beurs zonder twijfel een schakel. Spr. was dankbaar gestemd voor de fraaie inrichting van de beurs, waar door de wisselwerking tussen winkelier en klant weer ten zeerste bevorderd kan worden, en snrak een woord van dank tot al degenen, die aan het slagen hun medewerking hebben verleend, niet in het minst aan de heer Vermeulen. Namens de Haarlemse middenstand sprak de voorzitter van de R.K. Mid denstandsvereniging afd. Haarlem, de heer L. v. Berkel, die, naar analogie van het thema: „En de boer ploegde voort", vaststelde: En de middenstan der, hij gaat er niet bij neer zitten. De middenstander zeide hii ziet de prijzen opstapelen, hij moet alles op alles stellen om zich te handhaven en daarnaast draagt hij een grote verant- moeders: stelt de huismoeders en huis vaders van Oude Tonge in de gelegen heid, dat zij kunnen zeggen: ook voor ons gaat het leven voort." Sprekend over de beurs zei de burge meester, dat deze de graadmeter is van de activiteit van de middenstand. Aan de middenstand is het succes van de beurs voor een groot deel te danken, Daaruit blijkt weer te meer, dat de middenstand de ruggegraat is van onze samenleving. Mr. Cremers wenste de beurs tot slot alle goeds ttoe en met het hijsen van de vlag van de vereniging van huisvrouwen in de hal was het voorjaarsfeest officieel geopend. De genodigden maakten daarna een gang langs de stands. Alles bleek weer prima en vooral stijlvol verzorgd te zijn. Iedere stand bood weer iets bijzonders en The Music Stars zorgden er voor, dat de sfeer bijzonder genoeglijk was. Iedereen kan zich daarvan overigens zelf overtuigen. Tot slct van de ochtend gaf de firma Stoutenbeek een bijzonder fraaie modeshow, waarvan de leiding in d# vertrouwde handen was van mevr. Hans Smit. tuingrond bij de Vrijheidsdreef werd een vergoeding van f 600.toegekend. De grond is ter beschikking gesteld van de „Flora" en zal later na afloop van de tentoonstelling bestemd worden tot weiland. De heer van Wijk (P C) be weerde, dat de voordracht het kenmerk draagt van een pleidooi. Hij was echter van oordeel, dat dergelijke vergoedin gen voortaan grote uitzondering moet blijven, omdat een contract een con tract is. „Als wij deze sluizen gaan ope nen, dan is het misschien beter nele- maal geen grond meer te verhuren", al dus de heer Pliester (P C), „want dat kost maar geld". Het raadslid van der Linden (KVP) wilde deze kwestie niet te formeel zien. Het menselijk gevoel moest hier een woordje meespreken. Met dit laatste was de heer Verhoeven (KVP) het volkomen eens. Om hier over formele bezwaren te praten is een schande. Wethouder van Houten KVVD), was verheugd, dat enkele raadsleden hun gevoel ten deze hadden laten spreken. Formeel is het juist, dat de pachters voor vergoeding niet in aanmerking komen, maar het betreft hier een hulp aan mensen, die niet naar Sociale Za ken moeten worden gestuurd. De heer Pliester bleef echter bij zijn redelijk standpunt en betoogde, dat, indien no dig, de mensen maar via Sociale Zaken moeten worden geholpen. Tegenstan ders van deze bewering staken hun verwondering niet onder stoelen of banken. De heer Pliester kreeg de aan tekening te hebben tegengestemd. (Zondag 22 Februari) Eerste prijs, 10.J. H. van Rood- selaar, Saenredamstraat 9rood, Haarlem# zes punten. Tweede prijs, ƒ7.50: C. Weijers, Vm- kedwarsstraat 2, Hillegom, vijf punten. Derde prijs, 5.J. van de Ploeg. Roskamstraat 13, Haarlem, vijf punten. Vierde prijs, 2.50: W. Tromp, Paral lelstraat II, Velsen, vijf punten. Vijf inzenders met vijf punten wer den uitgeloot. FILMS: Rembrandt: „Nachtvlinder" (Half An gel). Tijden: Vrijdag en Zaterdag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Cinema Palace: Prolongeert (3e week), „The Greatest Show on Earth". In tech nicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Za terdag 2, 5 en 8 uur. Toegang 14 j. Luxor: Prolongeert (6e week) „Don Ca- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: „Madonna in Ketten" (Moe der en kind). Tijden: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Toegang a. 1. Lido: „For Men Only ('n Onteerd meis je). Tijden: 2, 4.25, 7 en 9.15 uur. Toe gang 18 jaar. City: „Er op of er onder" (Go for Ero- ke). Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toe gang 14 jaar. Spaarne: „De Koning der Wildernis Tijden: dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Minerva: Vrijdag 27 tot en met. Maan dag 2 Maart: „Tramlijn Begeerte" (A Streetcar Named Desire). Tijden: Vrijdag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Toegang 18 jaar. Vrijdag 27 Februari Stadsschouwburg: Lezing voor Geloof en Wetenschap (besl.), 8 uur. Gem. Concertzaal. Interscolair Jeugdtour- nooi; Muziek wedstrijden, 7.30 uur. Gebouw „8t. Bavo": „De kunstenaar Pamphalon", opgevoerd door Jeugdherberg- ouders in Nederland, des middags 4 u. en 8 uur. Gebouw Domi: „Muzen Forum": Kamer koor o. 1. v. Felix de Nobel, 8 uur. Zaterdag 28 Februari Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel": „De waaier patience, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Gymn. Ver. „Con cordia". Gymnastiekuitvoering, 8 uur. Minerva-Theater: Kinder-Operette: „Re pelsteeltje", des middags 3 uur. Gistermiddag omstreeks kwart voor één had op de Ged. Oude Gracht ter hoogte van het Klein Heiligland een ernstige aanrijding plaats tussen een personen auto en een bromfietser. Beide reden in de richting van het Spaarne. Gelijk-, tijdig wilden zij twee rechts van de weg rijdende fietsers inhalen, op welk mo ment er van de andere zijde verkeer kwam. De personenauto en de 50-jarige ambtenaar van de P.T.T. L. R. kwamen daardoor met elkaar in botsing. L. B- viel van de bromfiets met het hoofd of) het wegdek. Het slachtoffer liep hierbij een schedelbasisfractuur op benevens een gebroken linkerschouder. In zorg wekkende toestand werd L. R. naar het Grote Gasthuis vervoerd. Naar wij van morgen vernomen hebben is zijn toe stand nog steeds ernstig. De netto-opbrengst van het concert, dat de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft gehouden is inclusief de collecte f 1728.75. Het bedrag is reeds aan het fonds overgemaakt. De gemeente Puttershoek, dat door Heemstede is geadopteerd, zoals burge meester van Rappard gistermiddag in de raad mededeelde, heeft van de over stromingen zwaar te lijden gehad. Van de 537 HA land zijn 400 HA onder wa ter gelopen, terwijl de grond, welke bestemd was voor het uitbreidingsplan dras heeft gestaan. 44 woningen en één boerderij zijn verwoest; vijftien wonin gen werden zwaar beschadigd en één licht. Een bijzondere zorg baart de toe stand van de krotwoningen. Het ge meentebestuur van Puttershoek over legt in eerste instantie om noodwonin gen aan te vragen, die de ergste nood kunnen lenigen. Wellicht zou er door Heemstede in die richting hulp kunnen worden geboden. Tijdens de eerste rampdagen werd uitstekend hulp gebo den door Zwijndrecht dat reeds goede ren en schoeisel stuurde. Later werden deze zendingen aangevuld mét bedde- goed. De burgemeester van Puttershoek, die dit alles in een brief aan zijn Heem- steedse collega mededeelde, was echter van mening, dat de bijzondere hulpac tie de landelijke niet mag doorkruisen. Het gebouw van het Groeen Kruis en de kleuterschool in Puttershoek zouden bijvoorbeeld in aanmerking kunnen ko men voor die bijzondere hulp, terwijl daarnaast ook hulp kan worden gebo den aan particulieren. Burgemeester van Rappard was van mening, dat effectieve hulp de beste zou zijn. Hiermede zal een flink bedrag gemoeid zijn, doch dat zou geput kun nen worden uit de gemeentelijke reser ves. Daarnaast stelde hij voor. dat ook de burgerij in deze hulpactie haar me dewerking kan verlenen. Het instellen In café Hof van Holland, Grote Markt, zijn Woensdag de wedstrijden begon nen om het kampioenschap Haarlem hoofdklasse Libre. De uitslagen zijn als volgt: Korver Ketel v d. Linden Tuin Luiten Dijkstra Koster Ploeg Hedenavond worden voortgezet. De uitslagen van de wedstrijden om het kampioenschap hoofdklasse libre van Donderdag zijn: 249 35 34 7.11 250 35 50 7.14 250 23 51 10.86 151 23 29 6.56 93 18 15 5.16 250 18 -59 13.88 172 35 28 4.91 250 35 46 7.14 de wedstrijden Karman Luiten Ketel v. d. Linden Ploeg Dijkstra Koster Karman Tuin Kcrver Korver Koster 250 139 250 250 142 250 197 250 147 250 250 212 33 18 1 25 25 14 14 22 22 27 27 37 37 Hedenavond om acht uur dagnuddag en -avond worden de wed strijden voortgezet. 20 39 57 32 65 45 94 32 74 26 29 en 13.88 7.72 10.— 10.— 10.14 17.85 8.95 11.36 5.44 9.25 6.75 5.86. Zater- van comité's achtte hij noodzaak. Op enkele vragen van raadsleden kon h'J nog geen definitief antwoord geven, omdat eerst gisteren de brief in zijn bezit was gekomen. De raadsleden waren het er allen over eens, dat deze waardige brief met waardigheid diende te worden beant woord in de vorm van daadwerkelijk* hulpverlening. Het ligt in het voornemen van het college van B. en W. in de loop van d® volgende week een bezoek aan de ge-, adopteerde gemeente Puttershoek te brengen, dat 2600 inwoners telt. De definitieve candidatenlijst van d® P.v.d.A. voor de komende gemeente raadsverkiezingen te Heemstede is al» volgt samengesteld: 1. H. Disselkoen, 2. W. J. ReijnderS. 3. A. J. J. Verspoor, 4. mevr. H. van de" MeulenHouwer, 5. H. J. Verkouw. G. Konse, 7. A. N. Zonneveld, 8. A- Booms, 9. mevr. G. Prager—Bos, 10- Hazevoet. 11. A. M. Bus, 12. mevr. CohenKoster. Zoals reeds eerder is medegedeeld, zal een ruim gedeelte der goederen, ge' schonken aan het Rode Kruis ten be" hoeve van de watersnoodslachtoffei-8» verdeeld worden ever behoeftige Ne derlanders. Heemstede zal daartoe ongeveer twe® en een halve ton ontvangen. Het maat schappelijk hulpbetoon zal zich met verdeling hiervan belasten. Bij verg'8 sing deelde de burgemeester tijdens gisteren gehouden raadsvergadering mede, dat goederen gezonden zoude» worden naar de diaconie. De bromfietser S. A. de R. uit Heep' stede wilde gisteravond in de Orm Houtstraat twee fietsers passeren, zelf een aan de rechter zijde geparkeer de auto, waarbij een persoon op de w®* stond passeerden. Op dit moment Rwam uit tegenovergestelde richting een al De bromfietser moest plotseling inb0' den, kwam te vallen en kreeg en'? schaafwonden aan het gezicht en ve moedelijk ook een armfractuur. Het programma van de waterp»^, competitiewedstrijden, vastgesteld v a. Zaterdag 28 Februari in het Sportfo senbad Haarlem, luidt: Dames, twe klasse: DWT 3VZV 1Heren bek competitie: HVGB 1Neptunus 1; v pti' klasse: HPC 4HVGB 5; bekercomp® tie: HPC 1DJK 1; tweede k'a53 DWR 1—Haarlem 2. j,et Voor Dinsdag 3 Maart zijn »n Sportfondsenbad vastgesteld: eS, bekercompetitie: VZV 1SVH 1; pa tweede klasse: HPC 1Haarlem De Zandvoortse politie-sportveren'8^ «vist de voetbalwedstrijd in het k van de voetbalcompetitie tegen eefnneJ> tal van de Katwijkse politie te met 2-1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2