Voorbereidingen voor nieuwe kunnen worden getroffen T.H. Wat U ook probeert Triumph triomfeert TRUMPY ,2f Commissie -Besitsspreiding hervat werkzaamheden Kromdorp op stelten Directeur van oudeliedenhuis op illegaal verkiezingspad wint reeds jaar Definitieve surséance van betaling voor Avifauna? Een valse acte opgemaakt Beroepskeuzebureaux nog in moeilijke situatie Overwinning voor minister Cals Voorbehoud van Schouten en Weiter motie Tilanus verworpen Sterk verhaal kan minister Beel niet van zijn a propos brengen Ruim 65 millioen voor Rampenfonds VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 PAGINA 3 P.v.d.A. stemt met K.V.P. mee IVijzig itig kieswet in Tweede Kamer De Ned. militaire missie in Indonesië „Solidariteitstrein" in Rotterdam b?ot gisteravond, was 65.400.000 gulden d het Nationale Rampenfonds binnen- v*korn,en. Roofmoord te Eede Vrouw dood op bed gevonden Radioverslag van wedstrijd FrankrijkNederl. profs Zware straf geëist tegen notaris Katholieke Gezinszorg bisdom Haarlem Vrijwilligsters naar Oude Tonge Paters Maris Stella verlaten Wijk aan Zee Plaatselijke keuze en de vakbonden Voorstellen tot wijziging van de Drankwet ln Rampgebied: Werktijdenverlenging bouwvakken BIKKER BLIJFT IN HECHTENIS Minister De Bruijn geeft toelichting ge nieuwe staatslening Opname in effecten- spaar-regeling Met ingang van Maandag: Voorne voor iedereen toegankelijk? Opvolger dr. Van Baal CVan onze parlementaire redacteur) Na een debat, dat de parlementaire machine volop had laten draaien, heeft de Weede Kamer gistermiddag tenslotte baar goedkeuring gegeven aan het wets- ntvverp waarin een bedrag van f 15.000 wordt bestemd voor de eerste kosten oor allerlei werkzaamheden die verricht moeten worden voordat de tweede ti i m Nederland kan worden gebouwd. Dat het slechts ging om een even- e 1 e oprichting werd door twee fractieleiders, de heren Schouten en Weiter, og eens expresselijk van de katheder verklaard voordat zij bun stem aan het w-erp gaven. Zij wilden niet gebonden zijn aan de plaats van vestiging. Ook eigenlijke oprichting was niet in hun goedkeuring begrepen. De minister had duidelijk gezegd, dat «et bepalen van de plaats waar de T.H. ™oet komen, wel tot de allereerste en •heest dringende voorbereidingen be hoort. Zonder dat kan men niets doen 'o de commissie ad hoe. Vandaar dan ook «at de regering zich al in de stukken Voor de plaats van vestiging had uit gesproken. Er werd echter over die keuze van de regering lang en breed gediscussieerd en in een motie wilde de «eer Tilanus vastleggen, dat hij twee Plannen wenste een voor Eindhoven e® een voor Arnhem. Deze motie sneu- yelde. Zij werd door de heer Posthumus •P.v.d.A.) aangevallen met een argu ment dat voor de heer Tilanus minder Prettig moet zijn geweest. Hij toonde de inconsequentie van de fractieleider der C.H. aan, die had ge- *egd, dat hij het Noord-Oosten van ons land een bij uitstek geschikte streek ^ocr een nieuwe T.H. vond. Waarom «an ten slotte geretireerd op Arnhem? ye minister ten slotte noemde de motie ln zijn krachtigste terminologie „onaan vaardbaar". Dus was zijn verantwoor delijkheid duidelijk in het geding, zo- Pis hij nog eens met evenveel woorden ®an die verklaring toevoegde. De ver traging die hiervan het gevolg zou zijn. kon hij niet accepteren. Hij kon gemak kelijk deze hoge kaart uitspelen; de stemming bewees, dat de K.V.P. en de ■P.v.d.A. voor deze gelegenheid weer het stevige blok van de eerste periode na oe oorlog vcrmde. De motie werd zo doend e met 31 tegen 48 stemmen ver worpen. De wet zelf ging er zonder hoofdelijke stemming door. Alleen de Communisten verklaarden zich ertegen. Iedereen was het de gehele middag in principe met de zaak eens, maar wat de minister over deze allerbelang rijkste zaak na de uitvoerige schrifte lijke behandeling nog eens in de Kamer gezegd had. had zoveel draden los getrokken, dat de Kamer een reeks van oppositieklanken en eigen initiatieven naar voren ging brengen. Voor de V.V.D. was het hele debat zelfs aanlei ding met een motie te komen, die een ogenblik de voorzitter met mevr. Forta- nier in discussie bracht, die de motie had ingediend. Zij wilde vastleggen, dat het aantal studiebeurzen, die aan stu denten in de techniek worden gegeven, aanzienlijk verruimd zal worden. Dit is nu niet bepaald aan de orde, merkte dr. Kortenhorst op, maar mevr. Forta- nier legde hem uit, dat het er toch wel nauw bij betrokken was. Immers de mi nister had ook over de noodzaak ge sproken, dat het studeren aan de tech nische hogescholen zoveel mogelijk ge stimuleerd moet worden. En daar de industrialisatie van Nederland dit eist, dezelfde industrialisatie die ook een tweede T.H. nodig maakt! was het verband dan toch wel gelegd. Het was wel wat kunstmatig en iedereen had er plezier in, omdat het zo handig gecon strueerd was, maar het was er. Mevr. Fortanier heeft echter even minzaam als de voorzitter ten opzichte van haar zijn orde-reglement hanteerde, erin toe gestemd. dat haar motie niet bij dit de bat, maar te gelegenertijd later op de agenda zal komen. De minister kan toch eerst bij het opstellen van de vol gende begroting al of niet met deze zaak rekening houden. Een andere kwestie die de Kamer lang heeft bezig gehouden, was de kwestie van het beheer over de beide T.H.'s, die vermoedelijk in de toe komst in ons land zullen bestaan. De minister had gezegd, dat hij de com missie een aanwijzing mee zou geven, dat er in zekere zin eenheid van be- heer zou zijn. Dit was een concessie aan wat de P.v.d.A. bij monde van de heer Posthumus had gevraagd, n.l. één curatorium. Dat woord curatorium was nu weer niet door de minister over genomen en dus wilden velen gaarne weten wat hij dan met „een zekere een heid" bedoeld had. Pater Stokman had tevoren al ge zegd, dat een enkel curatorium alleen reeds om prachtische redenen niet ge wenst zou zijn. Het zou veel te zwaar belast worden, zoals hij uit ervaring weet. Voorts vond hij het niet juist, dat de Kamer daarover thans een beslissing zou gaan nemen, zonder eerst de cura toren en de senaat van de Delftse T.H. te horen. Ook zijn er in de komende nieu we Hoger Onderwijswet bepalingen, die met deze zaak onmiddellijk verband houden. Daarop mocht men niet voor uit lopen. De minister was het daar volkomen mee eens, maar hij gaf alsnog een be vredigende uitleg van wat hij met „een zekere eenheid" bedoelde. Over maat regelen die de investeringen betreffen en de benoeming van hoogleraren, waar bij bovendien de verantwoordelijkheid van de minister aan de orde was. omdat de nieuwe T.H. een Rijksinstituut is, zou in ieder geval contact worden ge legd met het te creëren gemeenschap pelijk bestuursorgaan. Dat daarnaast een grote zelfsandigheid zou dienen te blijven bestaan, daar was ook bij de minister geen twijfel aan. De heer Wei ter, die vreesde, dat Eindhoven een „filiaal van Delft" zou worden, wilde hij hierover geruststellen. De heer Posthu mus zei, dat hij begrip had voor het standpunt van de K.V.P., zodat er voor de tot standkoming van de oude na oorlogse coalitie werkelijk geen strootje meer in de weg lag. Al werd de minister dan formeel door twee fractieleiders aan de letter van de wet gebonden, de uitslag van de stem ming bewees, dat hij het ook met deze details van het ontwerp wel zal winnen. De vele handen die hij te drukken kreeg na afloop bewezen, dat de Kamer in zijn vreugde om deze overwinning deelde. Advertentie Het Indonesische kabinet heeft bepaal de richtlijnen, die het zal volgen bij de onderhandelingen met Nederland inzake de Nederlandse militaire missie, aldus heeft de minister van voorlichting, Mo- nonutu, na de laatste kabinetszitting me degedeeld. De besprekingen zullen in Maart worden gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Beel heeft gisteren in de Tweede Kamer weinig moeite gehad Met de verdediging van het wetsont werp tot wijziging van de Kieswet. De Kamer was zich wel bewust dat de technische wijzigingen van de wet toch 'n enkele gevallen wel op belangrijke onderwerpen betrekking hadden. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) maakte enkele opmerkingen waaruit bleek dat zij zich *°cgen maakte over het stemmen bij volmacht, dat volgens minister Beel bij ?e eerste proefneming het vorig jaar 'nderdaad nog geen volledig succes is geworden. De heer Beemink (C.H.) il lustreerde dit met een sterk verkie- 'hgsverhaal. He directeur van een instelling waar ouden van dagen worden verpleegd ^reeg kort voor de verkiezingen bezoek van een partijfunctionaris, die hem iT0eg of hij de patiënten allen een oianco volmacht ter ondertekening r)0,cht aanbieden om zodoende de mach- jif'ng voor alle stemmen van het in- j duut in handen te krijgen. De direc- 'eUr vreesde dat hij, wanneer hij dit ?igerde, weer met een andere partij leider te maken zou krijgen. Hij ging OUs met dg aanvrager alle kamers en ®ue patiënten langs en drong er bij hen P aan deze volmacht te geven. Een van de oudjes weigerde echter omdat zij nog wel zoveel politiek be wustzijn "had dat zij meende op deze Partij niet te moeten stemmen. „Te ken nu maar gauw, anders mag U Uiet mee met de jaarlijkse autotocht („Hat ook hret Italiaanse volk de ge- t*°Hen Nederlanders niet heeft verge- l u. bleek gisteravond opnieuw, toen aan et D.P.-station te Rotterdam een trein tola vrachtwagons uit Italië binnen- oide. De trein besloeg de lengte van het rfetron. Deze trein, de „solidariteits- bevatte o.m. 10.000 dekens, 5000 5000 kussens. 2000 matrassen en Jtein" -kens u rubberlaarzen. De zending werd be- s ®'d door enige leden van het Itali- tie t Kode Kruis. Bij afwezigheid van de ~^aliaanse gezant in ons land, droeg M, Charge d'affaires, graaf Alessandro ti_yari, de goederen met een toespraak het Italiaanse Rode Kruis over I< u, «e directeur van het Nederlandse ov e Kruis, jhr. G. M. Verspyck. Bij de "rdrachtsnprpmnrne» was vprrfpr O.m. voor ouden van dagen", had de direc teur gezegd. Dit was uitgelekt en zo kwam dit sterke maar historische verhaal gisteren in de Kamer om mi nister Beel een heilige afschuw in te prenten voor het stemmen bij vol macht. De minister was echter niet door dit minder fraaie voorbeeld te overtuigen. Hij meende dat het niet anders dan in het belang van de politieke partijen zelf kan zijn dat deze misstanden ver dwijnen en dus was hij er van over tuigd, dat de partijen hun maatregelen wel ter zake zullen nemen. Hij was het voorts met de heer De Graaf (K.V.P.) eens, dat de Maatschappij voor Genees kunst geen laakbare handeling heeft verricht door te bepalen, dat niet de eigen huisarts, maar een ander een geneeskundige verklaring voor de vol macht moet tekenen. Een andere kwestie was het laten samenvallen van de verkiezingen voor de Prov. Staten met die voor de ge meenteraden. Daar wilde de minister wel met spoed het hele Kabinet voor zien te winnen, nu de Kamer er blijvend belangstelling voor heeft. Het zou dan zelfs zonder grondwetswijziging moge lijk zijn wanneer men alleen de ge meentewet in die zin verandert, dat de raad die van de zomer gekozen wordt, daarna vijf in plaats van vier jaar aan blijft. Dan zouden in 1958 de beide col leges in hetzelfde jaar kunnen worden gekozen. De heer C. v d. Heuvel (A.R.) nam een ander standpunt in. Verkiezingen combineren betekent minder verkiezin gen houden en dat zou volgens hem ook wel eens een verstarring kunnen zijn, welke voor de toch al niet zeer bloeien de belangstelling voor het politieke leven nog meer funest zou kunnen worden. Het wetsontwerp werd echter z.h.s. aangenomen. De Tweede Kamer is tot 17 Maart op reces gegaan. Dan zal de nieuwe Zondagswet aan de orde komen. Voor de civiele kamer van de Am sterdamse rechtbank is Donderdag in raadkamer de crediteurenvergadering in de surséance van betaling van Avi fauna gehouden. De beraadslagingen gingen over de definitieve verlening van de reeds op 24 November j.l. bij be schikking van de rechtbank verleende voorlopige surséance van betaling. De toen benoemde bewindvoerders, mr. C. D. van Vliet en mr. A. T. E. Kas- tein, hebben gisteren de rechtbank het advies uitgebracht de definitieve surséance van betaling voor anderhalf jaar te verlenen, ingaande 24 November j.l. De rechtbank zal haar beslissing Maandagmorgen a.s. om half twaalf be kend maken. Naar mr. Van Vliet na afloop van de vergadering mededeelde, hebben de be windvoerders de verwachting, dat in de komende drie jaar nagenoeg de gehele schuld van 750.000 aan de crediteuren kan worden voldaan, mits men hun ten aanzien van het beleid de vrije hand laat. Ter zitting was Donderdag de burge meester van Alphen. de heer C. Wit- schey, aanwezig. Hij betoogde, dat B. en W. van Alphen op het standpunt staan, dat zij meer zeggenschap in het bedrijf moeten krijgen. Vaii de crediteuren waren er vanmor gen 250 ter vergadering vertegenwoor digd. Zij stemden unaniem in met het door de bewindvoerders gegeven advies. Vermoedelijk in de vorige nacht is te Eede, gemeente Aardenburg, nabij de Belgische grens een roofmoord ge pleegd op een alleenwonende weduwe. De 83-jarige A. Neulen, weduwe van E. van den Bossche, werd gisteren dood op haar bed aangetroffen met een prop in de mond. Zij was op bed vast gebonden. Het hele huisje, een nood woning, was overhoop gehaald. Het parket van de officier van justitie te Middelburg heeft het onderzoek naar de daders in handen. De vermoorde we duwe Was van Duitse afkomst en reeds meer dan vijftig jaar te Eede woonach tig. Vermoed wordt, dat het de daders te doen is geweest om geld te krijgen, waarvan men veronderstelde, dat het bij de weduwe aanwezig was. De voetbalwedstrijd van het Franse Nationale elftal tegen de Nederlandse profs, die 12 Maart ten bate van het Rampenfonds in Parijs wordt gespeeld, zal geheel per radio worden uitgezon - den. De verslaggever is vermoedelijk Aad van Leeuwen of Dick van Rijn. In het uitgebreide advies wordt voor gesteld Avifauna op 4 April a.s. weer te openen. De bewindvoerders hebben vastge steld, dat in de drie jaar van zijn be staan het vogelpark 965.000 verlies heeft geleden. „Bij de directie en de verantwoordelijke personeelsleden be stond geen enkel bedrijfs-economisch inzicht", zo vermeldt het advies o.m., „zodat het geld met handen vol op on verantwoordelijke wijze werd uitgege ven". De bewindvoerders hebben voorts m hun advies vastgelegd, dat zij het als een nationaal belang voor Nederland beschouwen, wanneer Avifauna als vo gelpark kan blijven worden geëxploi teerd. (Van onze correspondent) Zes maanden gevangenisstraf en ont zetting uit het recht om het notarisambt uit te oefenen, eiste de Officier van Justitie, mr. Bins, Donderdag voor de Bredase rechtbank tegen verdachte L. P. H. M. van B„ Notaris te Kaatsheuvel, wegens het doen opmaken van een valse acte. Verdachte had een huis en grond ver kocht aan een landbouwer, die hiervoor de zwarte prijs van twintigduizend gul den betaalde, zevenduizend gulden in contanten en veertienduizend gulden hypotheek. Van deze koop werd voor notaris H- van Besouw te Breda een acte opgemaakt, waarop als koopprijs veertienduizend gulden stond. Later werd pas de prijs van het Prijzenbureau bekend en deze bleek toen negen-duizend- negen-honderd gulden te zijn. Er werd toen 'n tweede koopacte opgesteld, waarop dit bedrag voorkwam. Het verschil met de twintigduizend gulden was volgens de notaris ontstaan, omdat hij schadever goeding had gevraagd voor het feit, dat hij zijn huis niet meer kon bewonen en de mogelijkheid, dat zijn zoon, wanneer deze in Wageningen zou gaan studeren, zijn praktijk eventueel niet op het be drijf kon uitoefenen. De president, mr. Bisschop Boele, vond deze redeneringen „nogal gezocht" en de officier noemde dit alles „nogal krom". Gistermorgen vertrokken van uit het Werkcentrum van de Katholieke Ge zinscolonnes in het Bisdom Haarlem aan bet Ledeganckplein te 's-Gravenhage vijltien vrijwilligsters met haar leidster naar Oude Tonge, om daar te verrich ten wat er in dit stadium van dijken bouwen voor vrouwenhanden nog slechts te doen valt; achter de schermen mee helpen, dat de mannen lichamelijk gesterkt worden voor hun buitenge woon harde taak. Dit mag nog geen werkelijke „gezins colonne" heten. Er zijn helaas op Oude Tonge nog geen gezinnen te verzorgen. Het is een vooruitgeschoven post van het gezinswerk: door de materiële ver zorging van de werkers indirect mede helpen om de zozeer begeerde reëva- cuatie te bespoedigen. In het bisdom Haarlem staan reeds ettelijke volledige gezinscolonnes, be staande uit gezinsverzorgsters en ge zinshelpsters onder leiding van een maatschappelijk werkster klaar om on middellijk te starten wanneer de ge zinnen terugkomen. Het zal dan onge twijfeld van groot belang zijn, dat er vrouwelijke krachten ter beschikking zijn, die een speciale opleiding hebben ontvangen voor haar beroep: moeders in moeilijke omstandigheden te vervan gen en bij te staan. Zij zullen deskun dig hulp kunnen verlenen, niet alleen op huishoudelijk gebied, dus om de huizen weer bewoonbaar te maken en een prettig aanzien te geven, maar zui len vooral een morele steun zijn voor de gezinnen, die zoveel misère achter de rug hebben. Er bestaat grote behoefte aan vrij willigsters meisjes boven 20 jaar die bereid zijn, zodra zij worden opge roepen, in teamverband en onder des kundige leiding alle taken te verrich ten, die van haar gevraagd worden. Aanmeldingen schriftelijk, liefst zo spoedig mogelijk, aan het Werkcentrum Katholieke Gezinscolonnes in het bis dom Haarlem, Ledeganckplein 27 's-Gravenhage. Naar wij vernemen zullen de Paters van de H. Familie, die sinds 1947 te Wijk aan Zee hun college „Maris Stel la'hadden, de badplaats na Augustus verlaten. Zij openen dan hun nieuwe college te Horst in Limburg, 12 km. van Venlo verwijderd. De drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben zo de len zij mede besloten aan de actie voor plaatselijke keuze krachtige, mo rel steun te verlenen. Die zal o.a. hierin bestaan, dat eer lang aan de regering aan te bie den adres, waarin zal worden verzocht, hiertoe strekkende voorstellen tot wij ziging van de Drankwet aanhangig te maken, door de drie vakcentralen mede zal worden ondertekend. Ook zullen zij zich laten vertegen woordigen op een te houden landelijke bijeenkomst, waarin de idee der plaat selijke keuze, d.w.z. inschakeling der kiezers bij de beslissing over de vraag of openbare drankverkoop-gelegenhe- den dienen te worden verminderd of afgeschaft, door deskundige inleiders zal worden uiteengezet. De Bedrijfsunie in het Bouwbedrijf, samengesteld nit de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond, de Katholie ke Bouwvakarbeidersbond ..St. Joseph" en de Nederlandse Christelijke Bouw- arbeidersbond, deelt mede, dat zij zich ervan overtuigd houdt, dat de grote be langen, welke gemoeid zijn met een spoedig herstel van de normale toe stand in de watersnoodgebieden, het noodzakelijk kunnen maken op de bouw vakarbeiders in die gebieden een be roep te doen, tijdelijk 55 uur per week te werken. Het is haar bekend, dat de arbeidsin spectie te dien opzichte overweegt, de werkgevers, werkzaam in het noodge- bied, een algemene vergunning te ver lenen voor de duur van vier weken, roet de mogelijkheid van periodieke ver lenging in overleg met de bedrijfsunie. De Bedrijfsunie is er zich van bewust, dat met deze nationale ramp het Ne derlandse volk op een bijzondere wijze een beroep doet op alle bedrijfsbeoefe- naren in het bouwbedrijf met alle be schikbare middelen en met inzet van persoonlijke offers de gevolgen van de ramp te keren en een spoedige terug keer van de zo zwaar getroffen gezin nen naar huis en haard mogelijk te ma ken. Ervan overtuigd zijnde, dat ook de bouwvakarbeiders hun deel in het herstel, in de mate als van hen mag worden verwacht, zullen bijdragen, ver klaart de Bedrijfsunie een tijdelijke ver lenging van de werkweek tot 55 uur, in omstandigheden waarin het herstel dit vraagt, volledig te kunnen aanvaarden. Door de bevoegde gerechtelijke in stantie te Hamm in West-Duitsland. is bepaald dat Hubertus Bikker, een der zeven Nederlandse oorlogsmisdadigers, die uit de strafgevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode, waarvoor Bik ker in hechtenis kon worden ge houden, was in eerste termijn op twee m.aanden gesteld; zij liep 28 dezer af. Bikker kan nu in hechtenis worden ge houden, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederlandse regering zal worden uitgeleverd. Volgens Bikker's verdediger, dr. Stauf, zal een uitleveringsprocedure een bijzonder ingewikkelde zaak worden. Ais gemeld, is nog één der ontsnapten, Klaas Faber, in hechtenis genomen. De betreffende gerechtelijke instantie te Düsseldorf. die zich met het geval moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan. In de maand Maart zal Ignace Neumark zes concerten van het Utrechtsch Stedelijk Orchest leiden, een daarvan zal worden ge geven in het Concertgebouw te Amster dam. Gisteren werden in het Ambonezenkamp Schattenberg te Westerbork diploma's uitgereikt voor cursussen timmeren, landbouw en bankwerken, die aan de lAm- bonezen in dit kamp worden gegeven. Het was de eerste diploma-uitreiking in de Ambonezenkampen in Nederland, Jeremius Mauwa behaalde het diploma timmeren. Hij vervaardigde voor zijn kinderen, Margaretha en Karei, een pop penhuis, waarvoor hun bewondering na de diploma-uitreiking nog steeds toenam. Minister A. C de Briiijn heeft in een bijeenkomst van de Commissie Bezits- 4\)reiding ter gelegenheid van de her vatting van liaar werkzaamheden ge zegd, dat na de tot standkoming van het interim-rapport „Het vraagstuk van de Winstdeling", de commissie thans staat voor de behandeling van de overi ge onderdelen van haar opdrachh te weten: Het verkrijgen van aandeelhou dersrechten door de werknemers; de bevordering van de vorming van meer duurzaam bezit; en de beantwoording van de vraag, of en in hoeverre de overheid in de inkomsten- en vermo gensverdeling dient in te grijpen. ^awHsceremorue was dr. E. O. baron van Boetze- Vgj.' ye chef directie Algemene Zaken ^'aken ministerie van Buitenlandse tioelin_ vernemen, ligt het in de be- hieuwf de obligaties ad f 500.van de Affecten staatslening 1953 in de bekende spaar_reSeling op te nemen. Deel- voorta aan deze spaarregeling hebben dus de keus uit de volgende combi- t 500.— 414 pet. 40-jarige lening voor Nederl. Gemeenten', - 2 pnt eae;tLremeemen; f 100. t>ct. ij l' met premielening of f 500.— 3% herland ïos.a- f inn2'/2 pet. met ehiieiTi®r'and 1953; f 100.- Kii ln6- f.'eutve30^1" w°rdt het mogelijk aan de ihe staatslening deel te nemen met maandelijkse betalingen. klei 5. Aan de andere kant van de kelder was een raam, dat in een keldergat uitkwam, en dat keldergat lag in de tuin van de pastorie. De koster stond er even bij te kijken en begon er toen door naar buiten te klimmen. Aanvankelijk hadden de koorzangers daar helemaal geen erg in, want nu hun directeur hen allen gezamenlijk had verdacht begonnen zij elkan der te verdenken. Zij kregen dan ook prompt de groot ste, zij het nog altijd gefluisterde, ruzie, hetgeen nog nooit eerder was voorgekomen. Hubert Vrankenbrock evenwel vertrouwde de koster nog steeds niet, en nu hij hem langzaam door het raam zag verdwijnen brulde hij wederom: „Doe iets, sukkels." Hij was zelf het eerst bij het venster, maar hij kon er niet uit, omdat de koster nog steeds op zijn hurken in het keldergat naar de grond zat te turen bij het wankele licht van zijn kaars. „Kaarsvet", zei de koster. Toen viel er nog een spetter van zijn eigen kaars en daarop woei die uit. Teleurgesteld klom de koster verder en de een na de ander kwamen de zangers achter hem aan, de meeste kaarsen in de tocht uit- gewaaaid, maar een paar toch nog brandend. Toer begon er een eindje verder iemand in het donker luidkeels de processiemars te zingen met lange gie rende uithalen. De zangers stonden even verstijfd van schrik maar de koster haalde haastig alle kaarsen op en blies de vier uit, die nog waren blijven bran den. Toen had iedereen de zingende stem wel her kend: Koos Pimpel. „Koos Pimpel", bulderde Hubert Vrankenbrock „Hij heeft het gedaan. Doe iets, suk kels." Daarmee begon de jacht op Koos Pimpel. Wat betreft het eerste vraagstuk zal de commissie o.a. advies moeten uit brengen over het feit of de medezeg genschap via het verkrijgen van aan delen, dan wel los daarvan tot stand zou moeten komen. Ten aanzien van de vorming van meer duurzaam bezit zou de minister het op prijs stellen, indien de commissie hier over binnen afzienbare tijd een interim rapport zou uitbrengen. In het bijzonder denkt hij hierbij aan voorstellen, welke er toe kunnen bij dragen het bezit van een eigen woning te stimuleren. Wat betreft de derde taak komt het de minister dienstig voor de commissie te wijzen op zeer belangrijke relatie, welke kan worden waargenomen tussen een goed opgezet systeem van bezits- spreiding enerzijds en de opvoering of het behoud van de arbeidsproductivi teit anderzijds. Terstond kan hieraan worden toege voegd, dat voor directe stimulering van de productie een rechtstreeks verband tussen loon en prestatie meer op zijn plaats is. Indien zich bij de werkzaamheden aan de Oudenhoornse Zeedijk nabij Hellevoetsluis geen onvoorziene moei lijkheden voordoen, zal, met ingang van Maandag, voor het bezoeken van het eiland Voorne geen speciale ver gunning meer nodig zijn. Dit geldt evenwel voorzover gebruik wordt ge maakt van de veerverbinding Maassluis —RozenburgBrielle. Voor het passeren van de Spijkenisserbrug blijft een ver gunning nodig, aangezien het eiland Putten voorlopig nog blijft afgesloten. Dit besluit is genomen na gemeen schappelijk overleg tussen de burge meesters op het eiland. Nu het Tweede-Kamerlid dr. J. van Baal is benoemd tot gouverneur van Nieuw-Guinea, komt er in de Tweede Kamer een vacature voor de A.R. Partij. Op de desbetreffende lijst volgt de heer H. van Eysden te Rotterdam, die ech ter reeds zitting in die Kamer heeft en de vacature vervult van wijlen mr. Terpstra. Op de heer Van Eysden volgt drs. C. P. Hazenbos te Den Dolder. Hij is economisch medewerker van het Chr. Nat. Vakverbond. In de financiële toestand van de par ticuliere bureaux voor beroepskeuze Is in 1952 weliswaar enige verbetering gekomen, maar bevredigend is de situ atie nog niet. Het wachten is op het rapport van de Commissie Langeveld, waarvan met verontrusting moet wor den geconstateerd, dat zij in 1952 weinig of geen vorderingen heeft gemaakt. Alle provincies, met uitzondering van Gro ningen en Zeeland, geven in enigerlei vorm subsidie. Hoewel in 1952 het aan tal gemeenten, dat tot subsidieverlening bereid was, met 110 is gestegen, blijven er nog 800 over, die niets doen. Deze nieuwe noodkreten vernemen wij in het jaarverslag van het Centraal Comité van Samenwerking inzake Voor lichting bij Beroepskeuze. Hierbij zijn 11 katholieke bureaux voor beroeps keuze, alsmede de breed opgezette en snel groeiende organisatie van katholie ke paedagogische beroepskeuzebureaux in de bisdommen Haarlem en Utrecht aangesloten. Onafgebroken pogingen heeft het co mité van samenwerking in het afgelo pen jaar ondernomen om verbetering te brengen in de moeilijke situatie bij de beroepskeuzebureaux. De minister is op verzoek van het Centraal Comité over gegaan tot de subsidiëring om de par ticuliere bureaux, die financieel in grote nood verkeren, voorlopig te helpen, daar zij het anders waarschijnlijk niet langer kunnen volhouden. Het is dus een noodregeling voor de tijd, die de Commissie Langeveld nodig heeft om de kwestie te bestuderen. Er zal niet zozeer gezocht worden naar te stellen eisen aan de bureaux dat is het werk van de Commissie Langeveld doch naar een zeefmethode om bureaux, die dillettantistisch werken, uit te schake len. Verder zullen de te subsidiëren bu reaux moeten uitgaan van een stich ting, vereniging of organisatie, en zonder winstoogmerk moeten werken en een zekere omvang moeten hebben. Op verzoek van het Centraal Comité wordt voor 1952 nog geen minimum aan behandelde gevallen vastgesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3