Atoomstrategie van de Verenigde Staten en de verdediging van Europa Nederland schort ondertekening Duitse schuldenregeling op Het spoot van het 1 wasis en blijft zijn geld waard! s c F O A R Russisch Pearl Harbourmogelijk Vefmdetfée keest. ABDIJSIROOP Eerst regeling schadevergoeding van geroofde stukken luisteren naar. V V 1 Ned militair elftal verliest van GVAV CsCHEEPV AARIBERICH1EN r J VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 PAGINA 9 Door Pierre Frederix "V Iedere Sketch roker weet hoe wéér dat is, want Sketch heeft nog nimmer één enkele concessie aan zijn unieke kwaliteit gedaan. Honderd duizenden in Nederland roken Sketch, want Sketch is en blijft niet alleen een heerlijke, maar ook een ^eerlijke Virginia! Examens STAATSLOTERIJ MARKTBERICHTEN Origineel idee van K.N.V.B. Kaart met handtekeningen van Ned-elfl'al spelers Opbrengst voor Rampen fonds Voor Rampenfonds Ook buitenlandse sport pers steunt Sportflitsen IJshockey Nederlandse ploeg voor wereldkampioenschap Schijvenaar tegen DOS weer van de partij Wij zullen niet trachten de Sovjet dreiging te beantwoorden door zelf een oorlog te beginnen", heeft de Amerikaanse minister van Bui- tenlandse Zaken, John Foster Dulles, tijdens zijn eerste, door radio en televi se uitgezonden rede verklaard. „Daar- van kunt ge zeker zijn. Enige onverant woordelijke lieden stellen het voor als of wij aangezien de oorlog toch on vermijdelijk is en de tijd in ons nadeel Werkt beter zouden doen met te be- Sninen. President Eisenhower is volle dig tegen een dergelijke politiek eii ik Natuurlijk evenzeer. Mijn medewerkers op het ministerie van Buitenlandse Za ken zijn er ook tegen gekant. Nooit gullen wij de oorlog als vorm van,poli tiek aanwenden". Een duidelijker uitspraak is niet •hogelijk: geen preventieve oorlog. Weten de Amerikaanse leiders dan biets van de verschrikkelijke stelling, 3 die Churchill ruim twee jaar geleden in het Lagerhuis heeft geponeerd?: ..Zeggen, dat een democratie onder geen enkele omstandigheid het eerst mag schieten, staat gelijk met te verklaren, dat men nooit zou mogen schieten eer >nen zelf geraakt en dodelijk getroffen is". Neen, de Amerikanen zijn in tegen deel uitgegaan van deze gedachte door san te nemen, dat een oorlog tussen nun land en de U.S.S.R. zo goed als zeker zal beginnen met een atoomaan- val van de Russen op Amerika. Zij frezen een dergelijke aanvat en spre ken er voortdurend over. Hun redene ring is de volgende: „De Russen weten dat zij, als ze Europa binnenvallen, automatisch in oorlog zijn met ons. Wij zijn hun voornaamste tegenstander. Wat iet hun te trachten ons meteen reeds de eerste uren een dodelijke slag toe te brengen of ons tenminste te terrorise ren? Zij zullen juist zo doen als des tijds de Japanners. Maar dit keer zal Pearl Harbour New York heten of Chi cago, Washington, Detroit". Dit is wat het merendeel der Amerikanen er van denkt. Ze kunnen zich moeilijk voor atellen dat, wanneer onverhoopt een corlog uit mocht breken, deze op een andere manier zou beginnen. Hei Europese schild van de NATO en Amerikaanse speer van de SAC Het is bij hen niet alleen een soort hoodlotsgevoel, dat in de natuur zelf van het Amerikaanse en het Sovjet regiem gelegen zou zijn. „In een sys teem als het onze kan men over een pre ventieve oorlog spreken, men kan hem biet voeren: Er komt dan ook geen oor log tenzij de anderen hem beginnen". Dit •s ook een gevolg van een militaire doc trine, die volledig gebaseerd is op de hypothese van een „Pearl Harbour" biet alle gevolgen van dien. Men moet de uitlatingen en verklaringen van de Amerikaanse militaire leiders van de laatste één of twee jaar over de moge lijkheid van een derde wereldoorlog maar eens nalezen. Hieruit blijkt be halve talloze tactische varianten een algemeen plan waarvan verschillende factoren constant blijven. 1. Sedert beide kampen de beschik king hebben over atoomwapens lijkt het onvermijdelijk, dat de eerste phase van de oorlog gekenmerkt zal worden door aanballen en tegenaan vallen van een ongekende vernielen de kracht: Het onmiddellijke doel van ieder der beide voornaamste te genstanders zal zijn een aantal niet- strategische doelen van de ander te treffen. 2. In tegenstelling tot wat in vroe gere oorlogen plaatsvond, toen de be slissende slag vaak zeer lang na de mobilisatie werd geleverd, zal thans het land, dat de eerste ronde verliest, mogelijkerwijs (en sommige Ameri kaanse generaals zeggen zelfs: zeker) de oorlog verliezen. Vandaar de ab solute noodzaak voor de Verenigde Staten om onafhankelijk van wat er in Europa gedaan kan en moet Worden te beschikken over een stootmacht, die gereed is om de Sov jet-Unie op de eerste dag der vijan delijkheden zo dicht mogelijk bij het hart te treffen. Deze macht kan te genwoordig geen andere meer zijn dan de luchtmacht. De volledige naam daarvan is: „Strategical Air Com mand" (S.A-C.), dat zijn hoofdkwar tier heeft in Omaha in de Verenigde Staten. Heel de Amerikaanse oorloos- planning zou volkomen onbegrijpelijk zijn, wanneer men zich beperken zou tot het tegenover elkaar stellen van de vijftig N.A.T.O.-divisies en de twee honderd Russische. Dit wordt even wel totaal anders als men rekening houdt met het feit, dat het N.A.T.O,- schild slechts één van de beide hoofd wapens is, dii de geallieerden ten dienste staan. Achter het Europese schildstaat de speer der Amerikaan se atoombommenwerpers. 3. De gedachte dat de Verenigde Staten gedurende de eerste uren van de oorlog aan een vernietigend bom bardement zullen blootstaan ligt zo zeer verankerd in de geest van de Amerikanen, dat de staf-chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Vandenberg, kon verklaren: „De S.A.C. zal ons moeten toestaan de eerste phase van de strijd te over leven". Zonder de S.A.C. geven de Amerikaanse staf-chefs toe zouden de Russen Europa reeds binnengeval len zijn. Zonder de S.A.C. zou de slag om Europa een verloren slag zijn. De S.A.C. is echter niet alleen gevormd om de geallieerden in staat te stellen de eerste phase van de strijd te over leven, hij moet de Amerikanen ook het middel verschaffen om terwijl de slag om Europa woedt het Rus sische binnenland te bestoken. 4. De eerste phase van atoomaan- vallen en -tegenaanvallen zal waar schijnlijk enige weken duren. Nie mand kan met zekerheid voorzien welk resultaat zij zal opleveren. Maar één ding is zeker: Terwijl de continentale slag door de N.A.T.O. geleverd wordt, zal zich een intercon tinentale slag afspelen tussen bom menwerpers van de S.A.C. en de Rus sische luchtmacht. Men kan zich re delijkerwijs niet wagen aan voorspel lingen over de afloop van de eerste, wanneer men deze zoals de Euro peanen voortdurend geneigé zijn te doen los ziet van de tweede. Beide slagen spelen zich tegelijkertijd af. Het lot van Frankrijk hangt bijna evenzeer af van de eerste als van de tweede. Wat zou er nu, vóór de werkelijke gevechtshandelingen in Europa een aan vang nemen, in de U-S.S.R. kunnen ge beuren? En daarvóór in de Verenigde Advertentie Maak een einde aan dat gekuch,zuiver Uw lucht wegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop Staten? Dit dienen de Fransen, de Duit sers, de Belgen en de Italianen en al de bewoners van „Azië's kleine Westkaap" zich óók af te vragen, wanneer zij het totaal van hun kansen, hun zwakheden en hun troeven willen berekenen. Russische vliegtuigen en bommen Het gaat er thans niet om Jules Ver ne of Wells te spelen, maar om te zien wat men wél en wat men niet weet. De mogelijkheid van een invasie op het vasteland van de Verenigde Staten schijnt uitgesloten. De Russen zouden gemakkelijk parachutisten kunnen neer laten boven Alaska en misschien zich op bepaalde punten kunnen handhaven, maar dat zou hen niet veel verder brengen. Zij hebben geen bovenzee- vloot, die de Verenigde Staten zou kun nen bedreigen: hoogstens één vliegtuig moederschip, waarvan het bestaan ech ter niet eens vaststaat. Maar men neemt algemeen aan, dat zij de beschikking hebben over 3 a 400 onderzeeërs, ter wijl de Amerikanen er slechts een goede honderd bezitten. Hoeveel van deze 3 a 400 onderzeeërs zijn uitgerust met een „schnorkel"-apparaat, d.w.z. met instrumenten die hen in staat stel len zonder al te groot risico onder water de Amerikaanse kusten te nade ren? De gissingen variëren van 30 tot 80. Wanneer zij er slechts dertig zou den hebben, dan zouden die in vredes tijd ligplaats kunnen kiezen op onge veer tachtig kilometer van de Ameri kaanse kust, in de Stille Oceaan, in de Atlantische Oceaan en in de Golf van Mexico. Op het uur U op D-dag zou den zij dan kunnen opduiken en ieder één of twee radiografisch bestuurde projectielen kunnen afschieten op be paalde doelen. Het is weliswaar op dit ogenblik fantastisch om te veronder stellen hoewel men het toch wel doet dat zij op deze manier een veertigtal van de grootste steden der Verenigde Staten zouden kunnen ver nietigen, maar het is helemaal niet zo fantastisch om te erkennen, dat zij er een half dozijn langs de kust zwaar zouden kunnen beschadigen, te begin nen met New York, San Francisco, San Diego. Houston of de marine-basis Nor folk. Wat hen van de kust afhoudt zou veeleer de geringheid kunnen zijn van hun voorraad wapentuig. (Wordt morgen vervolgd). CopyrightA.F.P. In aansluiting op het communiqué in verband met de opschorting van de ondertekening der Duitse vooroorlogse schuldregeling, Vernemen wjj, dat hier uit geen onaangename gevolgtrekkingen behoeven te worden getrokken, daar er geen enkele reden tot verontrusting bestaat. Intussen zijn reeds de in Pond Sterling luidende Dawes- en de in Ne derlandse guldens luidende Young-lening ter beurze van Amsterdam verhandel baar gesteld, derhalve geloven wij in het belang van de tegenwoordige hou ders van deze waarden te mogen be klemtonen, dat onpleizicrigc reacties niet gerechtvaardigd zouden zijn. De Nederlandse regering zal trachten alsnog een regeling te treffen voor de zogenaamde „Auslandbonds", dit wil zeggen de in andere dan Duitse munt geldende Duitse obligatiën, die voor een deel uit Nederland tijdens de bezetting zijn verdwenen, hetzij door directe hetzij door indirecte „looting" (roof). Onder directe looting behoort te wor den verstaan de zonder enige beloning weggevoerde stukken, onder indirecte looting de stukken, die krachtens de gelijkstelling van Reichsmark en Gul den na het opheffen van de deviezen- grens met waardeloze bedragen zijn betaald. Het geldt hier. stukken voor meerdere tientallen millioenen guldens. Onder handelingen zjjn gaande teneinde te trachten een interpretatie te geven aan de tekst van het opgestelde accoord, welke op afdoende wijze voorziet In de te verlenen schadevergoeding aan de ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 7.30 idem, 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.30 orgel, 8.55 huis vrouw, 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: arbeiders continu bedrijven, 11.35 bariton en piano. 12.00 gram.. 12.33 orgel en tenor, 13.00 nieuws. 13.20 dansmuz. ,13.50 radioweekjournaal, 14.15 amusem.muz., 14.35 Gronings pro gramma. 15.00 Politiekapel, 15.30 cause rie, 15.45 gram., 16.15 sport, 16.30 gram., 17.15 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 filmpro gramma, 18.40 Regeringsuitz., 19.00 ar tistieke staalkaart. VPRQ: 19.30 causerie, 19.40 causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Beurzen opent Dijken Dicht!, 22.00 social, comm., 22.15 Ween- muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn.. 7.30 mu ziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleuters. 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amuse- rnentsmuz., 14.00 boek, 14.10 gram., 14.20 ■Engelse les, 14.40 gemengd koor en pia- n°. 15.00 kroniek van letteren en kun nen. 15.40 muziekcorps, 16.00 piano, 16.20 ®ram„ 16.30 schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 gevar. muz., 18.15 jour nalistiek weekoverz., 18.25 Metropole- ®fkest, 18.45 buitenl. corresp., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 parlements- nyerz., 19.30 gram., 20:00 Lichtbaken, hoorspel, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.25 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra, 14.55 orkest, 15.30 Schots orkest, 19.30 gevar. muz., 22.15 muziekspel. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 orkest, 13.15 gevar. muz., 14.15 licht orkest, 15.00 variété-orkest, 15.45 Nederl, muz., 17.45 orkest, 19.00 jazzmuz„ 22,00 orkest, 23.15 gevar. muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 amusem.muz., 13.25 lichte muz., 14.00 vrolijke muziek, 15.00 volks muziekvereniging, 18.00 vrolijke muziek. 19.30 koor- en volksmuziek, 22.10 sym- phonie-örkest, 22.35 dansmuz., 0.10 dansmuz., 1.00 swing-muziek, 2.15 muz. tot morgenvroeg, FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest. 14.17 orkest, 16.55 kamermuz., 20.00 lichte muz. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 Vlaamse lie deren. 14.00 houtblazerstrio, 15.15 muz. van de Sahara, 16.45 Engelse les, 21.45 accordeonmuz., 22.15 jazzmuz. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., 18.30 accordeon muz., 20.00 en 20.15 gevar. muz., 22.15 jazzmuziek. ENGELAND. BBC. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 224. 49 42 eri 31 m.17.00 Engelse les voor be- ginhelingen. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. 20-15 Beurzen open Dijken dicht, 22.00 Spiegel van de week. Sportjournaal. oorspronkelijke ken. eigenaren dezer «tuk- In dé afgelopen veertien Sagen zou namelijk gebleken zijn, dat omtrent de betekenis van de tekst, die Neder land kans gaf om tot een vergelijk te komen, een meningsverschil is ontstaan, omdat de interpretatie in dit verband niet boven elke verdenking vaststaat. Daar de onderhandelingen niet vóór Vrijdag 27 Februari zullen zijn beëin digd, heeft de Nederlandse regering klaarblijkelijk de ondertekening opge schort. Deze maatregel kan echter geen nadelige invloed uitoefenen op de schuld regeling, die in elk geval binnen kort door Nederland moet wor den geratificeerd, zodat voor de Neder landse houders dan ook geen schade kan ontstaan door de opschorting van de ondertekening. Volkomen duidelijk is, dat zij geen enkele ongunstige uit werking behoeft te hebben op de ter beurze van Amsterdam reeds verhan delde stukken. De onderhandelingen hebben uiteraard betrekking op de wijze waarop restitutie van de direct of indirect geroofde effec ten zal worden verricht. Vele stukken zijn namelijk indertijd terecht gekomen in het „Sammeldepot" in Oost-Berlijn, daarna in handen gekomen van de Russen, die ze weer in Zwitsei-land hebben verkocht, dat ook rechtstreeks stukken heeft ontvangen. Op aandringen van Rechtsherstel zullen alle ingevoerde stukken voordat zij verhandeld worden op de oorsprong moeten worden „ge test", om te weten waar zij zich bevon den op 1 Januari 1945. Niet leverbare stukken zullen natuurlijk voorlopig een geringe waarde vertegenwoordigen. Mochten er reeds thans dergelijke stuk ken in Nederland verhandeld zijn sinds de wederopenstelling van de transacties in DaWes- en Youngleningen, dan zal Zwitserland geen bezwaar kunnen ma ken tegen het inwisselen ervan tegen „goede" stukken. Er is daarom geen reden voor alarm. Integendeel is er thans een waarborg, dat het aanbod uit het buitenland aanmerkelijk zal inkrim pen. Bovendien zullen alle andere landen, die de regeling hadden aanvaard, heden Vrijdag wél tot ondertekening overgaan, Men zou op zijn hoogst kunnen be treuren, dat onze onderhandelaren in Londen de thans ontstane moeilijkheden niet hebben voorzien en de hervatting van de handel ter beurze van Amster dam is geschied voordat men zekerheid bezat ten aanzien van de interpretatie der belangrijke punten, die thans nog in duisternis gehuld blijken te zijn. Tenslotte geheel afgescheiden van de kwestie inzake de eis tot schadever goeding ten aanzien van de tijdens de bezetting verdwenen Auslandbonds, welke toch wel eerder ter had genomen had kunnen worden, kan men zich wat betreft de goede leveringseigenschappen der thans uit het buitenland ingevoerde stukken opnieuw afvragen waarom te dien opzichte de zwarte Hjst waarop de geopponeerde nummers vermeld beho ren te staan niet ten gerieve der arbi trageanten ter inzage wordt verstrekt. kV. 2.5. „Het zwaard van Tyrr? Daar weet ik niet veel van" zegt Erwin onverschillig. „M-mag ik uw boog niet eens spannen Hij neemt het wapen stralend aan, doch hoewel hij zich tot het uiterste inspant, kan hij de pees niet trekken. „Hij is veel te zwaar voor u," grijnst Tsacha zoetsappig. „Maar hij is mooitssss ik wilde maar, dat ik zo'n boog had!" „Gij kunt hem niet hanteren. Hij is te zwaar," antwoord Tsacha, spinnend als een kat, terwijl zijn kleine oogjes zich samenknijpen. „Voor later, als ik een groot krijger geworden ben," zegt de jongen vurig. „Het is de mooiste boog die ik ooit gezien heb." Als een jonge steppenkrijger een boog verlangt, moet hij er een meesterstuk voor afleggen." lispelt Tsacha minzaam. „Misschien dat ik u de boog zou laten, zo gij..." „Noem het meesterstuk!" zegt Erwin gretig. „Ik ben heel vlug, heer Tsacha. Ik kan alles." Hij ziet met lede ogen, hoe de Nomade hem de boog weer uit de hand neemt. „Welk meesterstuk, heer Tsacha Op hetzelfde moment treedt Eric het vertrek binnen,, waar Winonah zit te spinnen. Zij begroet hem met een glimlach. Advertentie SKETCH sneren CIGAR 10 STUKS: 10.40 20 STUKS: 10.80 50STUKS:f2.- AMSTERDAM Bevorderd tot doc tor in de wis- en natuurk. op proef schrift „The specific heat at constant volume of compressed carbon dioxide" J. C. Strijland, geb. te Huizen (N.-H.). Doctoraal scheikunde P. J. W. Otto (Bussum), doctoraal wiskunde F. Th. H. Veringa (Haarlem), vand. wis- en natuurk. mej, H. Hie Nio Teng (Am sterdam) en F. Vegter (Haai'lem), cand. Ned. mej. A. Terpstra (Amsterdam). AMSTERDAM Bev. tot arts: P. W. G. Hund. K. H. M. v. d. Velden, J. D. C. Koch en J. W. Groothuyse, allen Am sterdam; artsex. Ie ged.: mej. F. Schna- bel, mej. J. C. Hardenberg, G. P. A. Damman, R. F. Boot, A. Weyel, K. C. Knaap, allen Amsterdam en W. J. Ver kaden. Zaandam. DELFT. Cand. civiel-ing.: jhr. L. C. de Villeneuve, Delft. Cand. werktuigk. ing.: Mas Hadiwi.ioto Soesilo, Deift. Cand. mijn ingenieur: T. Appelman, 's-Gravenhage; L. A. G. L. Arets, Terwinselen; A. J. M. Bra- bérs, Roosendaal; E. T. L. van Eijk, Rot terdam; J. Germeraad, Bloemendaal; H. J. de Groot, Nieuwenhagen; J. O. de Kat, Delft; H. W. Schiffelers, Bocholz; R. A. Slotboom, Dordrecht; T. A. Wortman, Rot terdam. Cand. natuurk. ing.: jhr, L. X. v. Brandeler, Delft; R. Hoekstra, Haarlem; E. A. Koldenhof, Apeldoorn; C. J. Königs, Brunssum- J. Kuiper, Doesburg; Lie Tiam Tjoan, Delft; C. MacLean, Rotterdam; R. V. d. Veen, Heerde. Ingenieursex. scheepe- bouwk.' ing.: C. van Dam, Voorburg. Inge nieursex. mijning.: J. Bessems, Maastricht. "fry °f." irf Ingenieursex. natuurk. ing.: C. W. Berg hout, 's-Gravenhage; H. J. Dirksen. 's-Gra venhage; C. F. Etienne, Delft; Y. J. Fok- kinga, Haarlem; W. v. Genderen, Goudriaan; D J. de Haan, Apeldoorn; A. G. Harden- bolk, Rotterdam; C. J. Kbnigs, Brunssum; D. Kortlandt, Zeist; A. Pompe, 's-Graven hage; A. de Ruiter, Rotterdam; A. J. Scheele, IJzendijke; E. J. Schepers, Delft. LEIDEN Cand. wis- en natuurk. (K): mej. A. C. C. A. Bol, Leiden, K. Bakker, Heemstede, id, (F): mej. H. G. Blom, Leiden, L. J. Dukker, Delft, id. (A): J. Los, Amsterdam, id. (D): C. J. Otte, Leiden; doet. wisk.: J. A. Geurts, Den Haag; doet. natuurk.: A. O. Riet veld, Leiden. Rectificatie trekkingslijst, 4e klasse- Se lijst. Donderdag 26 Februari 1953. 1000: 610 moet zijn 6810 1210 12910 200: 1211 moet zijn 10211 1681 16681 2403 21403 80: 3677 moet zijn 3732 5311 5115 MARKT BARNEVELD, 26 Febr. Pluim- veemarkt. Aanvoer ca. 26.000 stuks. Grote aanvoer van slachtkippen. Handel in dit soort pluimvee redelijk, hoewel de prij zen er van gemiddeld lager waren dan vo rige week. De aanvoer van piepkuikens was gering. Daarentegen nam het aan bod van jonge hanen opnieuw toe. De prijzen waren iets minder. 'Prijzen: oude kippen f 2.152.30, N.H. blauwe kuikens 2.60—2.80, jonge hanen 2.55—2.70, alles per kg., overige per stuk: oude hanen 3.50—5.50, oude eenden 1.25— 2.—, tamme konijnen 2.75—7.—, wilde ko nijnen 1.60—2.—, tamme jonge duiven 0.65 —0.80. Eiermarkt. Aanvoer ca. 875.000 stuks. Handel matig. Prijzen: 13.5014.—, algeme ne prijs 13.70 per 100 stuks, kiloprijs 2.26. KAASMARKT BARNEVELD, 26 Febr. Aanvoer 1 partij boerenkaas. Prijs f 2.35 per kg. KAASMARKT GOUDA, 26 Febr. Aange voerd 29 partijen. Eerste kwaliteit f 2.31— 2.35, tweede kwaliteit f 2.28—2.30. Extra kwa liteit tot f 2.37. De handel was kalm. VEEMARKT DELFT, 26 Febr. De prijzen waren voor: varekoeien f 550800, nuchte re kalveren f 3040, drachtige schapen f 90 —110, lammeren f 70—90. Runderen per kg. slachtgewicht i 2.40 k t 2.75. ,,De vreemdelingen zijn in de stal achtergebleven." Hij loopt bezorgd naar het raam. „Ik wilde, dat zij vertrokken. Als gezanten van Bor Khan kan ik hen niet wegsturen, doch hoe sneller zij verdwijnen, hoe liever het mij is, Tsacha is zo dodelijk als een gifslang." Eric staart een ogenblik nadenkend voor zich uit. „Hoewel hij moedig is... uiterst moedig. Hij voelt zich onder vijanden, en weet zelf amper zijn vijand schap te verbergen. Maar hij zoekt het zwaard Tyrr, zonder ergens voor terug te deinzen." „Waar is Erwin!" vraagt Winonah ineens met een vreemde onrust in.haar stem. „Erwin?" De Noorman lacht. „Hij is ergens in de tuin met zijn boog aan het oefenen. Hij wil blijkbaar de beste schutter van de wereld worden." „Er moet iemand bij hem blijven, zolang Tsacha hier is," zegt zij gejaagd. „Hij is jong en gemakkelijk te beïnvloeden." „Mij jong Erwin zoeken!" knikt Pum-Pum heftig. „Dapper dwerg Erwin brengen vlug!" en zo snel zijn korte beentjes hem dragen kunnen, haast hij zich weg. Maar hij is gedoemd te laat te komen, want reeds buigt Tsacha zich tot Erwin over en in zijn stem ligt een spottende voldoening, als hij lispelt: „Het zal dan zijn, zoals gij zegt, o Kind van dapperheid. Leg uw meesterstuk af en ik schenk u mijn boog. Bewijs uw list en vindingrijkheid! Ontdek waar het zwaard Tyrr verborgen ligt.' Ofschoon het Nederlands militair elf tal bij de Woensdagavond in Groningen gespeelde lichtwedstrijd tegen de Gro ningse eerste klasser GVAV niet minder vaak in de aanval is geweest dan zijn tegenstander, verloor het toch met 13. Hoewel op papier sterk, was de mili taire voorhoede met spelers als Ver munt (RBC), Michels (Ajax), Brom (WA), Bennaars (DOSKO) en Louer (NOAD) toch niet zo gevaarlijk als kon worden verwacht. Aan de andere kant kan worden gezegd dat de verdediging van GVAV een bijzonder goede wed strijd speelde. Dat kan in het algemeen trouwens van de gehele Groningse ploeg worden opgemerkt. Het is nu eenmaal een typisch verschijnsel, dat GVAV in dit soort wedstrijden meestal goed voor de dag komt. Na ongeveer een half uur nam GVAV de leiding. Linksbuiten Van Oosten werd door rechtsback Kools (RBC) niet aangevallen. De GVAV-er gaf een uit stekende voorzet, waarna zowel doel man Den Hartog (Excelsior) als spil Elzer (Ajax), die overigens voortreffe lijk heeft gespeeld, misten. Lacrois had toen geen moeite meer te scoren; (10). Na de hervatting waren de militairen aanvankelijk sterker. Na vijf minuten schoot Vermunt tegen de paal, maar na 12 minuten was het toch raak, zij het evenwel uit een strafschop van Ben- naars. De Groningers werden evenwel weer iets sterker. Na 25 minuten be kroonde linksbuiten Van Oosten goed dribbelwerk met een magnifiek doel punt (21). Vijf minuten voor het einde moest het Nederlands militair team zich gewonnen geven toen linksbinnen De Grooth fraai inschoot (31). De Kon. Ned. Voetbal Bond stelt ook alle voetbalenthousiasten die via de radio de wedstrijd NederlandDene marken volgen, in de gelegenheid eveneens iets voor het Rampenfonds te doen. Men stuurt een briefkaart van zes cent aan de K.N.V.B. te Den Haag; naast deze postzegel plakt- men voor minstens vijftig cent extra aan zegels. Men mag ook meer bijplakken, indien men er maar voor zorgt, dat dit bedrag de gulden niet te boven gaat. Bedragen die daarboven liggen worden niet door de P.T.T. vergoed. De K.N.V.B. stuurt in antwoord op deze kaart een zeer originele ontvangst bevestiging, n.l. een kaart met de hand tekeningen van spelers en scheidsrech ter, die aan de wedstrijd van 7 Maart deelnemen. De vereniging de Nederlandse Sport pers heeft van vele zijden uit het bui tenland bewijzen van deelneming ont vangen met de ramp die ons land heeft getroffen. De Association Internationale de la Presse Sportive, het internatio nale lichaam waarbij de Nederlandse Sportpers is aangesloten, heeft een be drag van f 2.000 Big. francs gestort in het fonds, dat in België door de sport organisaties wordt bijeengebracht ten bate van de slachtoffers. De Belgische Sportpers heeft daarnaast nog een be drag van 2.000 Belg. francs gestort in voorzitter van de Nederlandse Sport pers doen toekomen, dat bestemd is voor het Nationale ampenfonds. Ook de Franse en Engelse Sportpers-organisa ties hebben van hun medeleven doen blijken. Zaterdag 14 Maart zullen op initiatief van de K.N.S.B. op de H.O.K.Y. te Den Haag de Nederlandse hardrijders voor de presta ties, verricht in het afgelopen seizoen op de verschillende wedstrijden in Scandinavië en Zwitserland, worden gehuldigd. Bij een val tijdens de training te Schleching in de Beierse Alpen heeft Marianne Seltsam, een der beste Duitse skiloopsters, het rechterdij been gebro ken. Op de HOKY te Den Haag is een ijs- hockeywedstrijd gespeeld tussen HHYC, versterkt met Amsterdamse spelers en de uit Stockholm afkomstige ploeg Mat- teuspojkarna. De Zweden wonnen met 4—2. De beide Nederlandse equipes, die hebben ingeschreven voor de Rallye Sestrieres, t.w. Gatsonides—Koks (Bent veld) met Porsche en Marx—Brunt (Amsterdam) met Chrevolet, zijn he dennacht voor het secretariaatsgebouw van de KNAC te 's-Gravenhage gestart. Te Boekarest is het internationaal schaaktoumooi beëindigd. De voorlopige eindstand luidt: 1. Tolush (Rusl.) 14 pnt.; 2. Fetrosyan (Rusl.) 13 pnt.; 3. Smyslov (Rusl.) 12% pnt. De 19-jarige bokser Harold Adams, die bij de R.A.F. diende, is overleden na een wedstrijd te Coningsby in Lin colnshire. Hij was in de eerste ronde neergeslagen en weer overeind geko men, waarna hij andermaal ineen zonk. Enkele ogenblikken later stierf hü. Het bestuur van de Ned. IJshockey Bond heeft besloten de volgende spelers af te vaardigen naar het B-toumooi van het we reldkampioenschap. dat van 5 tot 16 Maart te Ztirich en te Bazel zal worden gehouden: doel: Van Os (Ijsvogels): achter: Van Rhede (HHYC), Klein (HHYC), De Jong (Ijsvogels) en Bierenbroodspot (IJavogels); voor; Overakker (Ijsvogels), Loek (Ijsvo gels). Feenstra (IJsvog.l, Schwenke<HHYCI, Van der Baumen (HHYC), Buis (HHYC), S. van Rijswijk (Tilburg) en Smid (Ijsvo gels). De oud-internationaal Henk Schijve naar, die in de wedstrijd Nederland België in het najaar van 1951 te Rot terdam gespeeld, zijn been brak en daardoor lange tijd werd uitgeschakeld voor het voetballen, gaat het Zondag 1 Miaart a.s. weer proberen in de eerste klassewedstrijd EDODOS. Reeds en kele maanden speelde Schijvenaar in EDO's lagere elftallen; in de laatste tijd kwam hij in het tweede elftal uit. AAGTEKERK p. 27 Minicoy, 28 te Aleppy. ALBLASSERD1JK p. 27 Azoren n. Antw. ALCHIBA p. 27 Madeira n. Antw. AMSTELSTAD 27 nm. te Port Said. ATLAS p. 27 Gibr. 28 te Oran. AARDIJK 27 nm. te New Orleans. ABBEKERK 27 nm. te Rotterdam. AGAMEMNON 27 van Guaira, 28 te Cur. ALPHERAT p. 27—28 Fern. Nor. n. Antw. ALHENA p. 27 Recife n. R10 Jan. AMSTELKROON 37 te Antwerpen. ALAMAK 26 van Madras n. Calcutta. AMOR p. 27 Dungeness, 28 te Antw. AMSTELVAART 27 nm. te Singapore. AN DIJK 26 van Havana n. Coatzacoalc. AAGTEDIJK 23 te Santos. ALDERAM 27 te Amsterdam. AMSTELLAND 27 te Rio Janeiro. BOSKOOP 27 nm. v. Antw. 28 te R'dam. BENNEKOM 26 van Curacao n. Havre. BRITSUM 26 van Curasao n. Vancouv. BOSKOOP 27 te Rotterdam. BANTAM 26 te Penang. BAUD en KAROSSA 27 te Ambon. CALT. DELFT, UTR. 4 te R'dam verw. CASTOR 27 te San Juan. CERAM 26 te Khorramshar. CALLISTO p. 27 Kreta n. Engeland. CISTULA p. 27 Miri n. Manilla. CORILLA p. 27 Djeddah n. Perz. Golf. CLEODORA 26 van Miri n. Singap. CIRRUS 27 te Rotterdam. DONGEDIJK 27 v. Balboa n. Vancouv. DUIVENDR. p. 27 Bahama n. Engl. DIEMERDIJK 27 nm. te Antwerpen. DRACO 27 te Rotterdam. EENDRACHT 2 7te Hamburg. EDAM 27 te Antwerpen. EENDRACHT 26 te Hamburg. FAIRSEA p. 27 Perim, 28 te Aden. FRIESLAND (KRL.) 27 te Surabaja. GAROET 27 te Djeddah. GOUWE p. 27 nm. Ouesst. n. Sharpns. GORDIAS 26 van Suda n. Gibr. HATHOR 27 te Alexandrië. HAARLEM 26 van Hamb., 28 te A'dam. HEEMSKERK 27 te Lorenco Marques. HERA 27 te Kingston, Jam. HOOGKERK p. 27 Djeddah n. Aden. ILOS 27 te Cape Haitien. ITTERSUM 27 nm.—28 te Amsterdam. JUPITER 26 te Gothenburg. JAPARA KRL. p. 27 Pt. Sudan n. Suez. KERTOSONO 26 van Priok. 28 te SIngp. LOMBOK 28 te San Francisco. LOOSDRECHT 27 van Suez n. Aden. LUNA 27 te Catania. LANGKOEAS p. 27—28 Messina n. Ind. LEUVEKERK p. 27 Ouessant n. Mafs. MARISA 27 te Curasao. MELISKERK 26 nm. te Antwerpen. MENTOR 27 te Valencia. MIRZA p. 27 Perim n. Mena Ahmadi. MUIDERKERK 27 te Cochin. MURENA 27 te Miri. MATARAM 27 van R'dam n. Tj. Priok. MADOERA 27 te Antwerpen. MANTO 27 te Amsterdam. MARKELO 26 van Sete n. Liverpool. MARKEN p. 26 Torresstr. n. Wellingt. NRD HOLL. Slbt. p. 27 Finist. n. Hamb. ORANJESTAD 25 van Barbados n. Madeira. OMALA p. 27 Djeddah n. Bahrein. OPHIR 27 nm. te Singapore. ORION 27 nm. te Istanboul. ONDINA 27 te Pernis. PR FRED. HENDR. p. 27 Wight n. VaL FLANCIUS 27 te Buleleng. PR ALEXAND. p. 27 Kp. Sable n. Antw. PR. FRED. WILL. p. 27 Finist. n. Napels. PYGMALION 27 te Port of Spain. PR. WILL. II p. 27 Azoren n. Albany. RONDO p. 27 Guardafui 28 te Aden. RADJA 27 te Belawan. RIDDERKERK 27 te Genua. ROEBIAH 27 te Manilla. RIJNLAND p. 27 Kp. St. Vine. n. Amet SALAWATT 27 nm. te Suez. ST. ARNHEM p. 27 Algiers n. R'dam. STR. MAL'KA p. 27 Tristan Cunha n. Kst SARANGAN 27 nm. van Curas. n. Kpst. SARANGAN 27 te Curasao. SARPEDON 26 van Maracaibo n. Philad. SIBAJAK 27 te Surabaja. STAD DORDR. 26 van Palermo n. Huelva. SCHIE p. 27 Dungeness, 28 te R'dam. SLOTERDIJK 26 nm. te Bremen. ST. MAASSL. p. 26 Rorvik n. Newport. STR. BANKA p. 27 Banka, 28 te Singap. SUNETTA p. 27 Pt. Sudan n. Colombo. TERO p. 27 nm. Bermudas n. Aarhuus. TIBIA 27 nm—28 te Baiikpapan. TJILUWAH 27 te Surabaja. THALATTA p. 27 Rasfartak n. Fao. TJIKAMPEK 27 te Zamboanga. Philpp. TJIMENTENG 27 te Maluso, Philpp. TOMINI p. 27 Kp. Dondra n. Djibouti. TOMORI p. 26 Kreta n. Genua. TARAKAN 27 te Belawan. TROMPENBERG 26 van Amst. 2 8te Hmb. TAWALI 27 te Penang. TIBERIUS p. 27 Landsend 28—29 te A'd. TEUCER p. 27 Sabang n. Colombo. TJISADANE 26 van Maurit. n. Penang. TERNATE p. 27 Socotra n. Belawan. TRITON 27 te Aruba. TARA 27 te Buenos Aires. VAN HEUTSZ 27 te Beira. VAN OUTHOORN 27 te Baiikpapan. VAN RIEMSDIJK 27 te Surabaja. WELTEVREDEN 26 van Priok. 28 te Pad. WIELDRECHT 26 van Calc. n. Rastanura. WAAL 27 te Rotterdam. WINSUM 27 te Hamburg. WESTLAND p. 27—28 St. Paulsr. n. Montev. ZEELAND SSM. 27 nm. te Rotterdam. ZEELAND KRL. p. 27 Kp. Bon n. Halif. ZUID^JtKR. p. 37 Oporto n. Kaapst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9