r RESULTAAT VAN NATIONAAL BUDGETONDERZOEK Grote gezin minder aan besteedt in verhouding voeding dan het kleine Of verschil (15—20pet.ten koste van kwaliteit of hoeveelheid gaat moet nog worden uitgezocht Nieuwe hulpactie in de VS. Aardappelen duurder Juin opperbevelhebber centrale sector van West-Europa WANNIER EUROPEES LEGER? M m De zorg voor de arbeidersjeugd arije wil Brits akenman vrijlaten Tot hoofd en hart aven voor snoep en fruit na de oorlog sterk toegenomen Grote eetlust in Tilburg r Wij roken driemaal zoveel! Roofoverval op oude vrouw Europa-commando der Y.S. verhuist naar Frankrijk Record-tuimelaar Ruim 66 millioen in Rampenfonds Enige dagen fraai weer verwacht Hongc Geleidelijke prijsstijging 'S Buit: 2100 gulden Explosie in Italiaanse buskruitfabriek Mutaties bij Nato-hoofdkwartier DE WEEK VAN SOKOLOVSKY èfee MORRIS iefmucaiwj! J ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 76ste JAARGANG No. 25620 In middelgrote gemeenten laagste uitgaven voor verkeer Dank van Prins Bernhard Hoe men in Amerika de ramp ziet turtu, JP In ruil voor communistisch leidster op Malakka FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 8 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14J480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Haagse redacteur) T T et Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de eerste resultaten bekend gemaakt van het in 1951 gehou den Nationaal Budget-onderzoek, waar 3500 gezin-' nen bij betrokken zijn geweest. Het betreft hier de uit komsten inzake de categorie handarbeiders; binnenkort zullen gegevens gepubliceerd worden over achtereenvol gens de landarbeiders,-de hoofdarbeiders in loondienst, de ouden van dagen en ondersteunden en de zelfstandigen. waar zowel de middenstand als de beoefenaren van vrije beroepen onder vallen. De gegevens, welke thans zijn opgesteld aan de hand van ruim duizend wekelijks ingediende huishoudboekjes van handarbeidersgezinnen, geven een duidelijk beeld van de verschillen in uitgaven voor het grote en het kleine gezin, van de variaties, welke er voor de indeling van het budget liggen tussen de gezinnen 'in grote, middel grote en kleine gemeenten en van zekere wijzigingen in consumptiegewoonten. Een van de eerste conclusies, welke Wen uit de cijfers kan trekken, is, dat de post voeding voor het grote hand arbeidersgezin-in-zijn-geheel gemiddeld vijf procent meer vergt dan voor het fcleine. Onder kleine gezinnen worden in dit verband verstaan die met min der dan vijf personen. Gemiddeld over geheel Nederland besteedt het arbei dersgezin 37.2% van zijn budget aan voeding; voor het kleine gezin apart is dit echter 35,4% en voor het grote ge zin apart 40,6%. Ongeveer hetzelfde verschil vindt men terug bij de gesplitst gegeven cijfers voor de ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, voor de overige steden met 40.000 en meer inwoners en voor de gemeen ten met minder dan 40.000 inwoners (gemakshalve de plattelandsgroep ge noemd). Werkt men met het begrip „ver- bruikseenheid" (hierbij wordt de jon gen/man van 15 jaar en ouder op 1 eenheid gesteld, het meisje/de vrouw van 14 jaar en ouder op 0,9 eenheid en bet kind van 6 jaar en ouder op 0,5 een heid), dan blijkt, dat hoewel het grote gezin in zijn totaliteit uiteraard meer geld uitgeeft, het per gezinslid vijftien tot twintig procent minder aan de voe ding besteedt dan bij het kleine gezin het geval is. Uitgezocht moet nog worden of dit l'erschil ten koste van de kwaliteit, dan wel van de kwantiteit der voeding gaat. Binnen de post voeding doen zich hier- oij weer differentiaties voor: het uit- gavenpeil per verbruikseenheid is voor het grote en het kleine gezin ongeveer gelijk wat betreft de artikelen brood, suiker, oliën en vetten en meel, het is echter circa twintig procent minder voor het grote gezin ten aanzien van ortikelen als koffie, thee en chocolade en het is btf het grote gezin meer dan twintig procent minder voor de artike len groenten, fruit, vlees, kaas en eie- 'en. Men kan dus zeggen, dat de hogere uitgaven welke het grote gezin heeft voor brood e.d. ten dele gecompenseerd Worden door lagere uitgaven voor groenten, fruit enz. Een vergelijking met de budgetcijfers van 1935 (voor zover die beschikbaar zijn) wijst uit, dat het aandeel van de gezamenlijke kosten voor voeding in het totaal der uitgaven ongeveer gelijk is gebleven; op bepaalde punten hebben zich echter binnen deze post verschui- vingen voorgedaan zo is het verbruik Van groenten, fruit, genotmiddelen en Welk toegenomen. Interessant is in dit verband de vergelijking tussen de uit gaven in 1921 en in 1951 van arbeiders gezinnen in de gemeente Den Haag; deze tonen aan, dat het verbruik van snoep, gebak, groenten, fruit, vis, kaas en eieren in deze gezinnen is toegeno- Wten. De grootste toeneming ligt bij snoep en fruit en wel vooral na de Tweede Wereldoorlog; de uitgaven voor snoep zijn vijfmaal zo hoog geworden 'houdt men rekening met de gestegen Prijzen, dan betekent dit een ongeveer d;rie keer zo hoog gebruik) en voor fruit zijn de uitgaven zes maal zo hoog W deze dertig jaar. Dat het verbruik van margarine is toegenomen ten koste van dat van roomboter zal nauwelijks kermelding behoeven. De gezamenlijke posten voor de wo ning hieronder vallen huur, water, onderhoud, woninginrichting, huisraad, Verlichting en verwarming beslaan Semiddeld iets minder dan een vijfde Van het budget. Apart voor de post huren, Wclusief water, komt men tot de volgen de weekcijfers: kl. gez. gr. gez. landelijk gemiddelde f 4,80 f 5,20 grote steden 6.20 6,75 "Platteland" 3.45 4.15 He cijfers voor het platteland worden «edrukt door het veel voorkomen van de eigen woning. Men kan stellen, dat ge middeld het grote gezin 10% meer moet uitgeven voor de huur dan het. kleine gezin. De kosten voor verwarming en ver lichting liggen in de kleine gemeenten hoger dan in de grote. Dat de huren be vroren zijn kan men aflezen uit de cij fers voor 1935/36 en de huidige. Destijds vormden in de middelgrote en kleine gemeenten de huren 15% van het budget, thans echter niet meer dan 5,5-7.5%; een soortgelijke verhouding ziet men voor de grote steden. De uitgaven voor woning inrichting en huisraad zijn echter toe genomen. Het Budget-onderzoek wijst voorts uit, dat men thans verhoudingsgewijs min der kan besteden voor kleding en schoei sel dan voorheen. Deze posten drukken zwaarder op het grote dan op het kleine gezin; ze zijn respectievelijk f 579 en f 442 per jaar. Terwijl het grote gezin een groter percentage van zijn uitgaven besteedt aan voeding, kleding en schoei sel dan het kleine gezin, kan dit laatste zich meer veroorloven voor culturele en sociale doeleinden. Opmerkelijk zijn ten slotte de cijfers betreffende de uitgaven voor verkeers- doeleinden; deze zijn namelijk in de grote stad en op het platteland onge veer gelijk, doch liggen lager voor de middelgrote gemeenten. (Van onze Haagse redacteur) Het Nationaal Budgetonderzoek is behalve door het C.B.S. verricht door de gemeentelijke statistische bureaux van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Tilburg, De gegevens, welke in laatstgenoemde gemeente uit de bus zijn gekomen, wijzen op een merkwaardig verschijnsel, namelijk, dat men in Tilburg een grotere eet lust heeft dan elders. In het huishoudbudget der hand- arbeidersgezinnen maakt gemiddeld voor Nederland de post voeding 37.2 pet. uit. in Tilburg echter 38.6 pet. Aan oliën en vetten laten de Tilbur- genaren zich niet zoveel gelegen lig gen, zoveel te meer echter aan vlees. De post vlees, vleeswaren en vis staat landelijk op 6.5 pet., in Tilburg even wel komt men op 8.9 pet. In de grote steden daarentegen blijft men carni- vorisch beneden het landelijk gemid delde. Voor het Nationaal Budgetonderzoek heeft men 14 a 15 millioen uitgavenpos ten moeten verwerken op 420.000 artike- lenkaarten een bezigheid, waar 120 mensen mee doende zijn. De uitkomsten moeten van bijzonder belang worden ge acht voor de loon- en prijspolitiek, waarbij ook met name valt te denken aan de behandeling van het huurvraag- Stuk. Prins Bernhard heeft in een brief aan de „Friends for Holland Incorporated" gezegd: „De Amerikanen hebben ons thans bewezen dat zij christenen zijn in de ware zin des woord" Dit is het commentaar van de Prins, nadat hij als voorzitter van het Ram penfonds vernomen had dat een groep Amerikanen zich georganiseerd heeft om twee en een half millioen dollar Gedurende de maand Maart gelden voor consumptieaardappelen, maximum verkoopprijzen, welke 50 cent per 100 kg hoger zijn dan die welke gedurende Februari 1953 golden. De maximumcon sumentenprijs bedraagt dan 18.5 cent per kg klei-aardappelen en 16.5 cent per kg zandaardappelen. Voor April zijn deze prijzen 19 en 17 cent. voor Mei 19.5 en 17.5 cent en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. Voor de Waddeneilanden liggen deze prijzen 1 cent per kg hoger. Bij verkoop van een hoeveelheid, waarvoor de ma ximumprijs geen bedrag in hele centen vormt, mag het totaal bedrag op hele centen naar boven worden afgerond. De maximumprijzen voor verkoop door te lers en handelaren ondergaan een dien overeenkomstige verhoging. De stijging in prijs is het gevolg van het vorderen van het seizoen. (Van onze Haagse redacteur) Ook in Zwitserland heeft over 1951 een budgetonderzoek in arbeiders gezinnen plaats gevonden. Aangezien de gemiddelde gezinsgrootte in beide landen niet veel verschilt in Nederland 4.2 personen, bij de Zwitsers 4.3 personen beschikt men thans over interessant vergelijkingsmate- Uaal. De indeling der budgetten is als volgt: voeding Woning te splitsen in: buur Verwarming/verlichting dichting !eding, schoeisel hygiëne, medische zorg ntwikke ting/ontspanning verkeer r°hen ^keringen, vakorg., kerkgenootsch. ytstingen °ver\ge uitgaven Nederland Zwitserland 37.2 35.5 19.1 20.3 7 11.6 5.6 4.3 6.5 4.4 12.6 10 5.7 5.9 6.9 6.5 3.1 2.4 2.8 0.9 7.5 10.9 3.3 3.9 1.8 3.7 bijeen te brengen voor het herstel van de gehavende Nederlandse kustlijn. De brief was gericht aan L. R. P. Schoonheim, president van de onlangs opgerichte organisatie, die juist met de actie voor het fonds is gestart. Prins Bernhard schrijft; „De Koninklijke fa milie, en het gehele Nederlandse volk kunnen nauwelijks woorden van dank vinden voor alles wat Amerika voor hen gedaan heeft in deze tijden van nood". Schoonheim heeft medegedeeld dat hij een uitnodiging heeft gezonden aan president en mevrouw Eisenhower om een van beiden het voorzitterschap over de organisatie op zich te nemen. In alle staten van Noord-Amerika zal de orga nisatie een campagne voeren in nauwe samenwerking met het „Holland Flood Relief Fund". Het voornaamste verschil tussen beide Organisaties is. dat de nieuwe geheel door Amerikanen is georganiseerd ter wijl het Relief Fund door Nederlanders en Amerikanen is opgezet. Vrijdagmorgen ongeveer zeven uur hebben twee onbekenden de 76-jarige E. R., wonende Stevenzandsestraat te Tilburg, overvallen en uit het huis een bedrag van 2100 gulden ontvreemd. De vrouw was alleen in huis daar haar man, een groentehandelaar, kort tevoren naar de markt was vertrokken. De vrouw lag nog te bed toen zij plot seling een man in de kamer zag staan. Deze greep de oude vrouw aan, kneep haar de keel dicht en diende haar enige vuistslagen toe, waarna hij haar een hoofdkussen op het gezicht drukte. De vrouw zag nog dat een andere man bezig was de muurkast open te breken. Zodra de beide daders de woning ver laten hadden sloeg de vrouw alarm, waarop buren onmiddellijk de politie verwittigden. De politie heeft de zaak •in onderzoek, maar tot nu toe ontbreekt elk spoor. Gisteren heeft zich een hevige ont ploffing voorgedaan in de buskruitfa briek in Gallicano nabij Lucca in Mid den-Italië. Onmiddellijk na de explosie is oP vier plaatsen tegelijk brand uit gebroken. i'waalf Italianen werden bij dit ongeval gedood en tien gewond. De schade is groot en tot een kilometer in de omtrek zijn de ruiten gesprongen. LEGIN0 Farming c*mi DAI*V fl DIAMONOJ TULW U SUGAR AGItCMTutl WNIaT ST MI5IA tauwAtoiN GIONiNGf N HAALINGIN H£E»f NVf VAK HAA>UM_l%Sft«vO"»PAM NETHERLANDS AMJTKOAM SOUTH HOLLAND UTMCHT tl* f OfttCNT [GERMANY VO'FN ItiltNT TlLIURC WALCHEREN MILES ^y^LGIÜMgj In het buitenland heeft men dikwijls een merkwaardige indruk gegeven van de ramp die ons heeft getroffen. Mede hierdoor zijn sommige orders voor onze export in gevaar gebracht. Bijgaand kaartje troffen wij aan in de Amerikaanse pers. Op deze kaart is het gedeelte wat wit is, bedoeld als het gebied wat overstroomd is! Het is tevens opmerkelijk welk een geografische voor stelling men in Amerika van ons land geeft. Zo heeft men b.v. de gehele Zuiderzee tot land verklaart. Om Schouwen had men een cirkel getekend met in .de tekst de opmer king dat hier 70.000 mensen warei} ingeslo ten. Het is daarom dat Amerikaanse zaken lieden orders hebben willen annuleren, door een verkeerde voorstelling van zaken die zij kregen. Deze kaart was door een Ame rikaanse nieuwsdienst in vele bladen ge publiceerd. v ■full V-s Vermoedelijk zullen in de komende maand enige proefvaarten met de bij Wilton-Feijenoord in aanbouw zijnde nieuwe kruiser „De Ruyter" op de Noord zee worden gemaakt. Men neemt aan, dat de kruiser in September a.s. gereed zal zijn. De opperbevelhebber der NATO strijdkrachten in Europa, generaal Ridg way, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij onlangs de permanente groep van de NATO te Washington heeft aanbevolen, de drie onderdelen van de strijdkrachten in de centrale Europese sector onder één bevelhebber te stellen en de functies van plaatsvervangend hoofd van de luchtmacht bij het hoofdkwartier te Fontainebleau uit te breiden. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen is het vrijwel zeker, dat het voorstel zal worden goedgekeurd. Hier door zal de macht van maarschalk Juin, die thans alleen de landstrijdkrachten in de centrale sector onder zijn bevel heeft, aanzienlijk toenemen. De luchtmacht in deze sector staat op het ogenblik onder leiding van generaal Lauris Norstad, die algemeen genoemd wordt als de toekom stige plaatsvervangende opperbevelheb ber van de luchtmacht bij het hoofd kwartier van generaal Ridgway. Lucht- maarschalk sir Hugh Saunders, die thans deze positie bekleedt, zal binnenkort het hoofdkwartier verlaten wegens het af lopen van zijn dienstverband aldaar. In gewoonlijk betrouwbare kringen wordt Iuchtmaarschalk sir Basel Embry van de Britse luchtmacht genoemd als waar schijnlijke opvolger van generaal Nor- stad in de centrale sector. Sir Basil komt dan te staan onder het algehele bevel van maarschalk Juin, indien Ridg- way's voorstel wordt aanvaard. Het voorstel van generaal Ridgway betekent het ongedaan maken van het besluit van generaal Eisenhower om de lucht- en landstrijdkrachten in de cen trale sector onder afzonderlijke bevel hebbers te plaatsen. Eisenhower's wei gering om maarschalk Juin het bevel te geven over de drie onderdelen van de strijdkrachten in zijn sector heeft aan leiding gegeven tot moeilijkheden tussen beide militairen, toen de SHAPE twee jaar geleden werd opgericht. Het dorpje Les Loges is gekozen tot zetel van het hoofdkwartier van het Amerikaanse commando voor Europa. Les Loges ligt ongeveer 30 kilometer ten Noord-Westen van Parijs en slechts 8 km van de SHAPE. Wanneer het hoofdkwartier van Frankfort naar Les Loges overgebracht zal worden is niet bekend. Generaal Thomas T. Handy zal met de ieiding van het hoofdkwartier na dé overbrenging belast blijven. In het Nationaal Rampenfonds is tot gisteravond een bedrag gestort van ruim 66 millioen gulden. Deze week werd bij het gemeentebe stuur van Oosterhout door iemand die onbekend wenst te blijven een gift van 50.000 gedeponeerd. aarschalk Sokolovsky, wiens benoeming tot chef staf van het Russische leger vorige week Zaterdag 'e Moskou bekend gemaakt werd, is ook in het Westen geen onbekende. De laatste tien jaar heeft hij herhaaldelijk een grote rol gespeeld in het wereldgebeu ren en de Brit generaal Montgomery, evenals de Ame rikaan generaal Clay, hebben indertijd zijn kwaliteiten geprezen. Maar de Rus, die aanvankelijk in de strijd tegen Hitier de Westerse geallieerden grote diensten bewees, dwarsboomde enkele jaren later zijn vroegere bondgenoten m ernstige mate. De 56-jarige Sokolovsky beeft onder de oorlog snel carrière gemaakt. Kort nadat hij in 1943 ge neraal geworden was, wist hij Smolensk op de Duitsers te veroveren en later bevrijdde hij Krakau in Polen. In 1945 drongen zijn troepen Berlijn binnen, en Sokolovsky ont ving onder meer een hoge Britse onderscheiding. Maar korte tijd daarna speelde hij een grote rol in de „koude oorlog". Nadat hij intussen tot maarschalk bevorderd was, op zijn vijftigste jaar de Orde van Lenin ontvangen had en in 1946 gouverneur van de Sovjet-zone van Duitsland was geworden, organiseerde hij in 1948 de blokkade van Berlijn. Enige maanden te voren had Sokolovsky ver klaard, niet langer deel te willen nemen aan een geregelde besprekingen met de andere drie bezetters in de Ge allieerde Bestuursraad. Vanaf dat ogenblik was het ge daan met het viermogendhedenbewind in Duitsland. En de gevolgen van deze breuk in Berlijn doen zich nu wel heel sterk gelden. Intussen hadden de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk in de conferenties van de Geallieerde Bestuursraad de onderhandelingstac tiek van de Sovjets leren kennen, die hen in de jaren daarna bij andere viermogendhedenbesprekingen nog zo vaak tot wanhoop zou brengen. Sokolovsky bleek bij deze onderhandelingen te Berlijn, vijf jaar geleden, een typi sche Sovjet-afgevaardigde te zijn. Zijn naoorlogse car rière loopt geheel parallel met de ontwikkeling van de Russische politiek ten aanzien van het Westen, die in twee periodes te verdelen valt: Aanvankelijk hield Moskou de schijn op, dat gestreefd werd naar een zekere samenwer king; maar vooral sedert de blokkade van Berlijn, die door Sokolovsky geleid werd, namen de Sovjets een onmisken baar vijandige houding aan. De agressieve uitingen van de Russen brachten de Westerse landen tot het inzicht, dal een krachtig defensief apparaat opgebouwd moest worden, om aan een eventuele aanval door de Sovjets weerstand te kunnen bieden, en zo kwam in 1949 het Atlantisch Pact tot stand. Maar West-Duitsland kon geen lid worden van deze organisatie en dus ontstond, uit het plan van de Franse minister Pleven, het idee van een Europese Defen siegemeenschap; een gemeenschap, waartoe ook de West- Duitsers konden toetreden, zodat zij toch aan de verdedi ging van het vrije Europa zouden kunnen meewerken. 'Maar de totstandkoming van de E. D. G. blijkt op grote moeilijkheden te stuiten en tot voor enkele dagen was het perspectief zelfs bijzonder somber. Deze week is te Rome .De zes zijn het volmaakt eens", is het ironische onder schrift van het Parijse blad „Franc-Tireur" onder deze prent, die betrekking heeft op het accoord dat Woensdag te Rome bereikt werd over de E.D.G. De grote figuur in het midden onderaan is de minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg, Bech. De anderen zijn, kloksgewijs, zijn collega's: Van Zeeland (België), Bidault (Frankrijk), Beyen (Nederland), Adenauer (West-Duitsland) en De Gasperi (Italië). door de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes be trokken mogendheden (Italië, Frankrijk, West-Duitsland Nederland. België en Luxemburg) over de E. D. G. geconfe reerd en Woensdag werd plotseling overeenstemming bereikt De Fransen bleken bereid enkele concessies te doen waardoor de goedkeuring door het West-Duitse parlemenl van het Europese Defensieverdrag weer mogelijk werd. De besprekingen in Rome hebben succes gehad, maar een E. D. G. is er voorlopig nog niet. De volksvertegenwoordi gers van de zes landen moeten zich nog uitspreken en in het gunstigste geval zullen er nog enkele jaren over heen gaan voor er een werkelijk krachtig Europees leger bestaat. Intussen kan echter de vorming van een dergelijk leger geen uitstel lijden, want de potentiële tegenstander beschikt over machtige landstrijdkrachten, waarvan de omvang op het ogenblik op 3 millioen wordt geschat. En de benoeming van een zo uiterst bekwaam soldaat als maarschalk Soko lovsky tot chef van dit geduchte wapen is een onheilspel lende gebeurtenis. Suaro Rinaldi, een militair van de Italiaanse luchtmachtheeft een geslaagde parachute-sprong ge maakt van een hoogte van S400 meter. Zonder zijn parachute te openen tuimelde hij ongeveer drie minuten lang met een snelheid van meer dan 150 km. per uur acht kilometer naar beneden. Pas op driehonderd meter boven de grond trok hij zijn parachute open en toen even later deze foto genomen werd, had hij het record verbe terd van de Fransman Monique Laroche. die een soortgelijke sprong van 4200 meter heeft ge maakt. (Van onze weerkundige medewerker) Een omvangrijk hogedrukgebied, dat zich van Noord-Scandinavië tot de Azoren uitstrekt en waarvan het cen trum over de Noordzee en onze omge ving ligt, houdt het weer tijdens het weekeinde droog en zonnig. In de nacht ontstaat op uitgebreide schaal mist die eerst in de loop van de morgenuren op trekt. Op vele plaatsen komt lichte vorst voor. maar overdag stijgt de tem peratuur bij zonnig weer tot 8 a 10 gr. C. Alleen in het Zuiden en Oosten van ons land kan het kwik tot 12 a 13 gr. C. oplopen. Depressies van de Oceaan trekken met een wijde boog over IJs land naar de Noordelijke IJszee. De kans op enige dagen fraai voorjaars weer leek hedenmorgen groot. Voor de lentemaand morgen dus een goed be gin. De zorg voor de jonge arbeider k omt naast gezin. Kerk cn school, op zeer bijzondere wijze toe aan de katholieke standsorganisaties, zowel van werkgevers als van werk nemers. Dit was zo ongeveer de con clusie uit onze vorige beschouwing. Zowel om de wezenlijke inhoud zelve van deze stelling, alsook om de prak tische gevolgen, is het nodig, dat we daar dieper op ingaan. Er wordt, nogal eens het geluid ver nomen, dat de standsorganisaties zich ten aanzien van het jeugdwerk, zacht gesproken, bescheiden op een tamelijk ver gelegen achtergrond moeten hou den. Jeugdwerk immers is zielzorg en een al te vérgaande vermenging van zielzorgelijke jeugdbeweging en sociale organisatie zou op de eigenlijke opvoe dende taak ongunstig kunnen inwerken. Dit zou inderdaad het geval kunnen zijn, indien de zielzorg, zoals die hier wordt bedoeld, en sociale zorg tegen stellingen zouden zijn. Zodra dit. waar dan ook, het geval wordt, mankeert er iets aan de sociale activiteit, want in een katholieke beweging kunnen we moeilijk veronderstellen, dat andere sociale activiteiten worden gepleegd dan die, welke hun oorsprong vinden in een waarachtige en praktische bele ving van het Christendom. Men wachte zich derhalve om onderscheidin gen tot tegenstellingen op te blazen. Daarnaast blijft het feit bestaan, dat een stand altijd een veelomvattend be grip blijft. Het hoofd van een gezin, zijn maatschappelijke functie, zijn cul tuur, zijn beschavingspeil, zijn vrien denkring enz. bepaalt de stand, niet alleen van dat gezinshoofd, maar van héél het nog samengebundelde gezin. En zelfs als in één gezin de ene zoon boerenknecht en de ander een middel- haar opgeleid hoofdarbeider wordt, dan büift dat gezin als geheel nog be horen tot de stand, waarvan de vader deel uitmaakt. Dat na het uiteengroeien van het gezin ook een uiteengroeien naar verschillende maatschappelijke standen plaatsvindt, is een andere kwestie, die hier niet ter zake doet. In ongeveer gelijke mate dienen we te stellen, dat tot de stand der arbei ders. niet alleen behoren de volwassen mannen, deel uitmakende van de K.A.B.. maar evenzeer de ongeorgani seerden en evenzeer de vrouwen en ook de jongens en ook de meisies. Zij allen bij elkaar vormen die solidaire stands- gemeenschap. die ter behartiging van haar godsdienstig zedelijk, culturele, maatschappelijke, en materiële belan gen, zich een hulporgaan heeft gescha pen in wat wij de Katholieke Arbei dersbeweging noemen. Maar dan heeft die beweging ook tot taak om nauw lettend toe te zien. op welke punten die arbeidersstand in zijn geestelijk of materieel welzijn wordt bedreigd. Zélfs dan, wanneer voor deeltaken aparte organisaties in het leven ziin geroepen. Wanneer dan n.l. zulke deel taakorganen hun opdracht niet of niet voldoende vervullen. dan heeft de K.A-B. tot plicht, handelend op te tre den. Wij menen, dat deze taakopvatting ook kan worden afgeleid uit de nog nimmer gewiizigde opdracht. neerge legd in het Bisschoppeliik communiqué van 1916. Dit is geen pleidooi om nu alles maar door de K.A.B. zelf te laten doen en zeker wanneer we denken aan een zo moeilijke kwestie als het beïn vloeden van de jongste Generatie ar beiders, dus die van 14. 15 en 16 jaar, zijn we er van overtuigd dat de K.A.B. niet zelf. althans 'niet rechtstreeks zelf. het werk moet aanpakken. Maar, én op grond van de standssolidariteit én op <»rond van haar apostolische roeping én op gerechtvaardigde overwegingen van zelfbehoud, moet de K.A.B. aan de zorg voor de jongeren een aandacht schen ken. die de kwalificatie „bijzondere" verre overschrijdt. (Vervolg op pag. 7) De Hongaarse regering: heeft aange- boden de Britse zakenman Edgar San ders, die thans een gevangenisstraf van 13 jaar ondergaat, vrij te laten in ruil voor de vrijlating van een 25-jarige leidster van de roden op Malakka. aldus werd uit goedingelichte bron in Londen medegedeeld. Sanders, die de Amerikaanse Inter national Standard Electricity Company in Hongarije vertegenwoordigde, werd in Februari 1950 gelijk met de Ameri kaan Vogeler wegens spionnage ver oordeeld. Vogeler werd in April 1951 vrijgelaten. De vrouw die Hongarije in ruil voor Sanders wil is Lee Meng, een 25-jarige Chinese die door cfe Engelsen ter dood veroordeeld is en gevangen zit op Ma lakka. Lee Meng had gevraagd appèl te mogen aantekenen tegen haar ter dood veroor deling wegens het verboden gebruik van wapenen bij het hoogste Britse Hof van Appèl, de Privy Council. Dit verzoek werd een paar dagen gele den geweigerd. Onmiddellijk hierop volgde het Hongaarse aanbod. Lee Meng heeft geen enkele relatie met Hongarije en het aanbod van Hongarije om Sanders vrij te laten in ruil voor het le ven van het meisje, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van negen Britten, komt blijkbaar van Moskou af. Het bewijst de waarde die Moskou aan het meisje hecht, want Sanders is wel een van de belangrijkste personen die de Russen in handen zijn gevallen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De schoonste taal is soms die van het zwijgen Verwachting tot Zondagavond: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist bij temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Ove rigens droog weer met weinig be wolking. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zondag: Zon 7.2718.19. Maan 7.22—19.26. Maandag: 7.33—20.36. Zon 7.2518.21. Maan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1