Olie oorzaak van gespannen politieke MOSSADEQ IN CONFLICT MET DE SJAH VAN PERZIÊ Dijkgat bij Hellevoetsluis is dicht belet Bevolking van Teheran de vorst het land te verlaten Eén dode tijdens betogingen 'Alkanpact te Ankara getekend Grote drukte te Zandvoort Amerikaanse commandant der mariniers in ons land 68 millioen in Rampenfonds Voorne-Putten kan nu drooggemalen worden Oude man met bijl gedood Oud-Gestapo-leden ter dood veroordeeld öe honderdduizend is eruit Man vermoordt zijn vrouw Kard. Van Roey Legatus a latere Tot hoofd en hart Vrijlating van Sanders Trein grijpt aan hangwagen schiphol weer in (jfee MORRIS iejmycu&hj! maandag 2 maart 1953 76ste JAARCANC No. 25621 Chef-staf ontslagen Krijgsraad te Bordeaux wtsterdam' de B ïA de MIST A tshA ms Moeder van vier kinderen De achtergrond Bij viering herstel hiërarchie Snertactie Nijmegen: 25 mille Lijken spoelen aan Onvoldoende voorzorgs maatregelen Dader van roofmoord gegrepen Mevrouw Sanders doet beroep op Churchill WINDJACKETS-SWEATERS Trein flink beschadigd, wagen geheel vernield Noors schip na aan varing gezonken BUREAU SMEOESTRAAT S - HAARLEM TBlefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 B>jkant. Ilmulden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hef recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Sjah van Perzië. Sjah van Perzië heeft Zaterdag te Teheran in een rede tot zijn volk medege. deeM, dat hij aanvankelijk besloten had zijn land „om gezondheidsredenen en voor bet maken van een pelgrimsreis" enige tijd te verlaten. Maar hij was van dit doornemen terug gekomen, zo verklaarde hij, toen een menigte, die dit plan ter 0re was gekomen, voor het paleis was samengestroomd, om hem te bewegen niet vertrekken. Deze mededeling werd in de straten van Teheran, waar de rede ^°°r middel van luidsprekers werd omgeroepen, met gejuich begroet. 'n feite waren de reisplannen van de Sjah kennelijk het resultaat van een bespre- b'bg, die hij Dinsdag met premier Mcssadeq gevoerd heeft. Woordvoerders, die S°ed met de situatie op de hoogte geacht kunnen worden, hebben verklaard, dat Sjah er in toegestemd had buitenslands te gaan, tot op het ogenblik, dat Mos sadeq verklaarde, dat hij kon terugkeren. Zijnerzijds had Mossadeq beloofd tijdens d® afwezigheid van de Sjah niets tegen hem te zullen ondernemen. Het plan voor bet vertrek was Zaterdag bijna geslaagd. Des ochtends had de Sjah zijn reisplan bekend gemaakt. Op het middaguur was een troonraad gevormd, terwijl de Sjah formeel afscheid nam van Mossa deq en zijn kabinet. Intussen echter kwam een derde macht in actie: Mullah Kasjani. de voorzitter van de Kamer de Majlis. Kas jani, die zich voor de eerste maal in zijn politieke carrière aan de zijde van de Sjah schaarde, riep het parlement in besloten zitting bijeen. Besloten werd een delegatie naar de Sjah te zenden, met een door Kasjani ondertekende brief, waarin de Sjah verzocht werd in het land te blijven. Het nieuws had zich intussen 'in Teheran snel verspreid. Talrijke in woners verschenen op straat, schreeu wend: „Wij willen niet, dat de Sjah het land verlaat". Troepen zetten de wegen naar de residentie van premier Mossadeq af. die gelegen is aan een boulevard, die naar he't paleis leidt. Ook de straten rondom het paleis werden afgezet, maar een groot aantal burgers samenstroomden. Eerst toen de Sjah zijn verklaring had afgelegd, keerde de rust onder de menigte weer. Mossadeq heeft Zaterdagavond, tijdens een besloten zitting van de Majlis, ver klaard, dat hij 48 uur zou wachten om de positie van zijn regering te verhelde ren en dat hij daarna een volksstemming zou uitschrijven, aldus hebben betrouw bare woordvoerders Zondag te Teheran verklaard. De premier, die in pyama gekleed was, deelde de Majlis mede, dat een sfeer gecreëerd was, waarin hij niet langer zijn arbeid kon verrichten. Indien de situatie in 48 uur niet ver beterd werd, zou hij zich tot het volk wenden en konden de afgevaardigden een ander aan de macht brengen. Mossadeq had aanvankelijk het voor nemen 48 uur lang met de afgevaardig den van zijn Nationale Beweging een toevlucht in het gebouw van de Majlis" te zoeken. Zaterdagavond om half twaalf waren allen echter naar huis teruggekeerd. Zij hadden bedden en levensmiddelen meegenomen, maar volgens een verklaring in het tot de oppositie behorende ochtendblad „Dad", hadden zij geen toestemming gekregen om te blijven. Volgens het blad zijn tijdens de zitting van de Majlis vernie tigende aanvallen oo Mossadeq gedaan. De afgevaardigde Shams Ghanatabadin. die voor Kasjani is, had de regering er van beschuldigd de bevolking tot moord en plundering op te hitsen. Andere af gevaardigden beschuldigden Mossadeq er van gehandeld te hebben als Reza Sjah (de vader van de tegenwoordigde Sjah), die een absolute dictator was. Mossadeq verklaarde er slechts naar gestreefd te hebben de Sjah te helpen bij het tref fen van voorbereidingen van zijn reis om gezondheidsredenen. Mossadeq deelde voorts mede, dat hij des middags uit zijn huis naar het gebouw van de Amerikaanse „Punt- Vier"-missie gevlucht was. Vandaar had hij zich per auto naar het bureau van de chef van de generale staf be geven. waar hij in pyama een buiten gewone kabinetsraad had bijgewoond. De ongeregeldheden, die zich Zater dag en Zondag in Teheran hebben voor gedaan, hebben één dode geëist. 19 per sonen werden gewond. Premier Mossadeq heeft gisteren de chef van de generale staf, generaal Een Franse krijgsraad heeft Zondag morgen te Bordeaux twee voormalige Renten van de Duitse Gestapo ter dood eroordeeld. j^Pe ene was de drie en zestigjarige ]j:!chael Hambrecht, een voormalig po- J0le-agent uit Stuttgart, die in de oor- a(Ss;iaren de leiding van de Gestapo- i„ ®*ing in het Zuidwest-Franse plaats- igueux had. De zeven en veertig- t0"-se Joseph Kitz werd veroordeeld t0^'ge Joseph Kitz Vb jaar dwangarbeid en de vier en g ®rtlgjarige Jakob Rauen werd vrij sproken. Het andere doodvonnis werd Ij. gesproken over Franz Wullinger, die Verstek veroordeeld werd. Eveneens „^verstek werden tot twintig laar Kurt Berg en Robert - angarbeid veroordeeld n, Franz Kahabka ehres. le?e openbare aanklager had voor al- tv J?ehalve Klitz, de doedstraf geëist, j, Gestapo te Perigueux was er van i^j^uuldigd in de jaren 1943 en 1944 ten e« honderd en vijftig Franse gijze- lAi vermoord te hebben. 8eq maakte de vonnissen De krijgs- Zondagmor- ha*°m 4.14 uur bekend, na zes uur be daagd te hebben. n de vierde klasse negende lijst. Staatsloterij, is vanmorgen nüerdduizend van de --umttiiiu uitgeloot. De houders L-n het lotnummer 16952 zijn de geluk- '9 en. Db <j0 A-sene van het lot is verkocht de collecteur Mayenburg te -serie door de col- set, 6Ur Bergkamp te Amsterdam, de C- e 'e door de collectrice mevr. Van SefS'elWitte te Rotterdam en de D- v door de collectrice mevr. Meyer Veer te Groningen. >lehkekenland' Turkije -™uuiu, xurmje en Joegoslavië Sclj en Zaterdag te Ankara het vriend- Uitj ^verdrag ondertekend, waarbij zij vty^e geven aan hun vaste wil hun lq6ll eiti te verdedigen en alle proble- 6^jt){0Ver de veiligheid tezamen aan te lei(j^n' Het verdrag bestaat uit een in- 9 en tien artikelen. Aurkse Nationale Vergadering >aWe °ndag eenstemmig en bij accla- jfr'eke ni 1 vriendschapsverdrag met hro J,and en Joegoslavië goedge- i 13 j t -4. oren had de minister van *0 '■Van onze verslaggever) mist, die afgelopen KoAa,'e darieq eiL_0Pzetten, heeft ook nacht Schiphol hi Am~,gesPeeld. Een aantal machines, °rEBv, u, week naar elders uit. Van- •h lams luchthaven als landings- l*twÜinslpw®rd zelfs totaal niet geland, echts een enkel toestel opsteeg, paar had vier kinderen. Buitenlandse Zaken, Koprulu, de vol ledige tekst van het verdrag voorgele zen en een uitgebreide verklaring ge geven. Hij verklaarde te menen, dat het verdrag alle essentiële elementen be vatte voor het bewaren van de vrede in de Balkan. De 49-jarige S. de J. te Franeker heeft na een woordenwisseling zijn even eens 49-jarige echtgenote van het leven beroofd door wurging. Hierna deed hij het voorkomen, alsof de vrouw zichzelf had opgehangen. Aanvankelijk kon hij de politie doen geloven, dat er zelfmoord in het spel was, maar na een nader onderzoek bleek het de politie, dat de vrouw was vermoord. De man werd ge arresteerd, waarna hij bekende de daad te hebben gepleegd. Zaterdag is hij voor de officier van justitie geleid. Het echt- Mahmoed Baharmast, van zijn post ont heven. Hij is vervangen door generaal Taghi Rahi, onderminister van de na tionale defensie. De minister van Bui tenlandse Zaken, Hossein Fatemi, deel de gisteren aan de pers mede, dat de chef van de staf was ontslagen, omdat hij er Zaterdag niet in geslaagd was. de situatie te beheersen, met name niet, toen een menigte voor het huis van Mossadeq demonstreerde. Fatemi verklaarde, dat dit incident een samenzwering tegen het leven van de premier was geweest. Toen de staf chef per telefoon bevel kreeg troepen te zenden, antwoordde hij, dat hij in conferentie was en pas twee uren la ter zou kunnen komen. Ondanks her haalde verzoeken om militaire hulp, was deze niet verschenen. Fatemi ver klaarde. dat Mossadeq Zaterdag in de Majlis heeft betoogd, dat de strijdkrach ten die voor de veiligheid van de staat moeten zorgen, niet alleen zorgeloos waren geweest en hun plicht hadden verzuimd, doch ook tot de wanordelijk heden hadden bijgedragen. De achtergrond van het huidige con flict tussen de Sjah en Mossadeq kan als volgt geschetst worden: Sinds op 1 Mei 1951 de Perzische olieindustrie genationaliseerd werd, heeft de verhouding tussen de Sjah en dr. Mossadeq veel te wensen overgela ten. De vorst ondertekende toen welis waar de twee decreten, waardoor de concessies en de grote raffinaderij te Abadan van de „Anglo-Iranian" in handen van de staat kwamen, doch het was premier Mossadeq, die door zijn optreden in en buiten het Perzische parlement hiertoe de stoot gegeven had. Bij het hieruit ontstane en nog steeds niet opgeloste oliegeschil kwam het herhaaldelijk tot woorden wisselingen tussen de Sjah en zijn eerste minister. Toen de Perzische economie de gevolgen ging voelen van de Britse „olieblokkade", ont stonden meningsverschillen over an dere punten. Langdurige besprekin gen werden gehouden om de tegen strijdige opvattingen over de uitgaven van het hof en het beheer van de kroondomeinen te verzoenen. Dikwijls heeft dr. Mossaleq zich beklaagd over de „intriges van het hof" en semi-officiële bladen meldden Maan dag j.l. nog, dat de premier gedreigd had te zullen aftreden, indien hier aan geen einde kwam. Volgens deze persberichten had hij besloten, een beroep om steun op het volk te doen en een volksstemming te eisen. Hij zou de Sjah hebben meegedeeld, dat de bezittingen, welke deze van zijn vader heeft geërfd naar verluidt goederen ter waarde van ongeveer 75 Premier Mossadeq millioen gulden aan de staat moe ten worden gegeven. De Sjah werd in 1941 op de troon gebracht door de BritsRussische troe pen, die toentertijd Perzië bezet hiel den. Zijn vader, Reza Sjah Pahlevi, een dictatoriaal heerser, werd te voren ge dwongen, afstand te doen van de troon. De moeilijkheden tussen de vorst en de premier schijnen vooral te zijn ver scherpt sinds de ongeregeldheden in Juli van het vorig jaar. Op 16 Juli trad Mossadeq n.l. af, om dat de Sjah weigerde hem de porte feuille van Defens'e te geven. Dr. Gha- vam El Soeltaneh werd als zijn opvol ger aangewezen, doch deze moest, ten gevolge van bloedige onlusten tegen zijn bewind, drie dagen later aftreden. Verscheidene personen werden gedood en velen gewond. Onder de betogers, die „w-eg met de Sjah, wij willen een republiek" schreeuwden, werden ook communisten gesignaleerd. Na deze ge beurtenissen werd dr. Mossadeq op nieuw tot premier benoemd. Diezelfde maand nog won hij met een geweldige meerderheid een motie van vertrouwen in de kamer voor zijn „hervormings programma". Enige dagen later vertrok de zuster van de Sjah. prinses Asjraf, met haar kinderen naar Genève. De minister voor hofzaken, dr. Hoesain Ala. zou dr. Mossadeq toen de verzeke ring hebben gegeven, dat het hof werd gereorganiseerd. In December werd ge meld, dat de betrekkingen tussen de eerste minister en het hof een ernstige crisis hadden bereikt. Na-w verluidde, had de premier de onmiddellijke ver banning van de koningin-moeder ge- eist, die hij er van beschuldigde de op positie aan te moedigen. In deze perio de deden vele afgevaardigden ven de oppositie een beroep op de Sjah om aan het „onwettig gezag" van dr. Mos sadeq een einde te maken, zeggend dat het zijn „morele plicht" was om onmid dellijk aandacht te schenken aan de „gevaarlijke toestand". De stralende lentedag bracht gis teren duizenden bezoekers naar Zandvoort. Automobilisten, motor en wielrijders beheersten de toe gangswegen en ook de trein en de tram hadden het extra druk. De tram moest met dubbele diensten rijden. Het flanerende publiek bewoog zich over het strand en de boulevards. Een actieve strandpachter had zijn stoelen al op het strand gebracht en wist die spoedig te verhuren. Bijzondere belangstelling had het wandelpad langs de Noordboulevard: deze bij inwoners en bezoekers zo geliefde wandelgelegen heid zal ingevolge besluit van de ge meenteraad verdwijnen, omdat de duinreep ter plaatse ernstig door de storm is aangetast. De eafé's en andere bedriiven in het dorp deden goede za ken. De ijsbars hadden ook hun deuren geopend voor de talrijke cliënten. Naar het K.N.P. uit Rome verneemt heeft Z.H. de Paus Zjjne Eminentie Er- nest Kardinaal van Roéy, aartsbisschop van Mechelen, benoemd tot Legatus a latere bjj gelegenheid van de eeuwfeest viering van het herstel der hiërarchie in Nederland. Deze benoeming is heden morgen aan de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, medegedeeld. (Van onze verslag gever) Zondagmorgen is met .een vliegtuig van de Amerikaan se marine op Schip hol aangekomen de commandant van het United States Marine Corps, ge neraal Lemuel Shepherd. Na zijn aankomst legde hij een korte verkla ring van de volgen de inhoud af: „Het vorig jaar heeft ge neraal Van Gijn, thans commandant van het Kon. Ned. Marinecorps, mij in Amerika bezocht. Dit is mijn tegen bezoek en ik hoop mijn aanwezigheid in Europa ook te gebruiken voor een inspectiereis langs de Amerikaanse marinecorpsen in verschillende Euro pese landen. Mijn volgende pleister plaats is Duits land. Ik ben ver heugd te vernemen dat ik door H.M. Koningin Juliana zal worden ontvan gen. Het is mij een groot genoegen in Nederland te zijn. Ik ben zeer begaan met het lot. dat zovelen van U de eerste Februari heeft getroffen". Vice-admiraal A. de Booy, bevelheb ber der Ned. zeestrijdkrachten, generaal Van Gijn, generaal Alfred H. Noble, Vice-admiraal De Booy begroet generaal Samuel C. Shepherd bij diens aankomst op Schiphol. hoofd van de M.A.A.G in Nederland, en capt. Parker, de Amerikaanse marine attaché, verwelkomden generaal Shep herd op Schiphol. Bq het Nationaal Rampenfonds was tot Zaterdagavond een bedrag binnen gekomen van ruim 68 millioen gulden. Vrijdag was de stand ruim 66 millioen gulden. De snert-actie in Nijmegen ten bate van het Nationaal Rampenfonds heeft ongeveer f 25.000 opgebracht. Het bestuur van Ons R.K. Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant te Tilburg (Ver. „O.M.O. in Noord-Brabant") heeft aan het Ned. Katholiek Huisvestings comité f 6000 ten behoeve van de slacht offers van de watersnood overgemaakt. Dit bedrag werd bijeengebracht door ge noemd bestuur en de bij de vereniging aangesloten leraren. In Friesland, waar op het ogenblik 233 evacué's uit het overstroomde ge bied bij familieleden verblijven, zijn V-- De rampmaand 1953 is onder Hellevoetsluis geëindigd met een klinkende over winning op het water. Zaterdagmiddag werd bij kerend tij een drijvende caisson in het 75 meter lange gat in de dijk, Oostelijk van Helvoet, tot zinken gebracht. De openblijvende ruimten werden snel met behulp van bakken, kranen, vracht auto's en een persleiding vol zand en stenen geworpen. Binnen twee uur zat de zaak „geheid". De opkomende vloed heeft thans geen vat meer op de vier polders van Voorne-Putten. De gemalen, sluizen en pompen kunnen de vijand definitief gaan uitspuwen. Een paar honderd man werkten met gespannen ijver en toewijding om het werk zo snel en zo goed mogelijk op te knappen. En zo kon het gebeuren, dat de toeters der boten nog voor donker een weinig harmonisch, maar deson danks plezierig vreugdeconcertje kon den blazen. Weer was de mens het was sende water de baas geworden. Weer is verdronken land gered en weer zullen de polders groen zijn, het vee voeden en vrucht dragen. De wonde in de dijk zal nu binnen enkele maanden geheel hersteld kunnen zijn. Hiermede is dan ook het gevaar voor de dijken van het Voornse kanaal geweken, alsook daar mee voor het achterliggende land van Westelijk Voorne. Langs de Westelijke dijk van het kanaal werd direct na de ramp een zware, bijna tien kilometer lange bekisting aangebracht. Daarachter ligt thans een drijvende perszuiger ver woed te steunen om zand uit grote bak ken zonder ophouden naar de zeedijk te persen. De gemalen zijn gereed om de verdronken polders leeg te pompen. Daarna eerst zal men kunnen bezien hoeveel schade het zoute water aan de bodem, boerderijen en woningen heeft aangericht. Iedere dag spoelen aan de dijken van Bruinisse en Oosterland slachtoffers aan van de stormramp die Zeeland trof. Zij worden begraven aan de vluchtha- ven te Bruinisse, de enige plaats die daarvoor, nu alles onder water staat, nog geschikt is. Helaas is het niet altijd mogelijk de slachtoffers te identificeren. Een speciale ploeg van de rijkspolitie is met de berging belast. Ds. H W. van den Brink te Bruinisse. de enig overge bleven plaatselijke predikant, bewijst de laatste eer, ook als familie, vrienden en bekenden ontbreken. Bij Herkingen werd 3 Februari, kort na de overstroming dus, op last van een bestuurslid van de dijkkring Flak- kee een zomerkade van de polder Klinkerland doorgestoken. Dit ge schiedde met het oogmerk de meer landinwaarts gelegen Dirkslandse pol der, te behouden. Een hart, dat. open is gegaan voor de evenmens, sluit zich nooit meer rond het eigen-ik Het gat in de dijk onder Helle voetsluis is op de laatste dag van Februari met behulp van een cais son gedicht. Bij kerend getij werd het gevaarte in het 75 meter grote gat tot zinken gebracht, waarna de openingen aan weerszijden werden opgevuld. De vier polders van VoornePutten kunnen thans de finitief worden leeggem,alen. Dit is inderdaad gelukt. Ook Dirks- land bleef door deze maatregel ge spaard. Alleen betreurt men thans ten zeerste, dat er onvoldoende voorzorgs maatregelen zijn genomen. Het gat in de zomerkade van de Klinkerlandse pol der had volgens deskundigen slechts eén dag mogen bestaan. Daarna had het met minstens vijfduizend zakken zand. onmiddellijk dichtgeworpen moeten worden. Dit is niet geschied omdat het materiaal om de breuk te herstellen, niet ter plaatse was. Het gevolg hiervan is geweest, dat het gat in de dijk steeds breder en dieper is geworden. Thans is het 9 meter diep en 75 meter breed. Bij vloed staat het water tot de kozij nen van ongeveer 100 woningen. Ook de kerk van Herkingen staat in het water. Men poogt thans met man en macht het gat te dichten, doch de stromingen zijn zo sterk dat de zinkstukken niet houden en weer wegslaan. Ook het feit, dat het werk aan deze dijkbreuk in het weekeinde stil ligt, acht men niet be vorderlijk voor een spoedig herstel. De officier van justitie te Rotterdam onderzoekt thans de aansprakelijkheids- vraag. 1 tien kisten met sinaasappelen ontvangen door het plaatselijk katholiek huisves tingscomité. De sinaasappels behoren tot een zending, welke Z. H. de Paus heeft doen toekomen als een geschenk voor de geëvacueerden in de diverse provincies. De Noorse regering heeft bij de volks vertegenwoordiging een wetsontwerp in gediend. waarin zij wordt gemachtigd een bedrag van twee millioen kronen (meer dan een millioen gulden) ter be schikking te stellen van de Nederlandse overstromingsslachtoffers. Zij stelt zich voor dit bedrag te bestemmen voor de bouw van montagewoningen voor de ge troffenen. Na moeizaam speurderswerk is de Eindhovense politie overgegaan tot de arrestatie van de 27-jarige los-arbeider v. d. B. uit het stadsdeel Strijp, als ver moedelijke dader van de vorige week in Eindhoven gepleegde roofdmoord op de 74-j. landbouwer M. v. K. De politie neemt aan, dat V. d. B. met een bijl gewapend naar de boerderij van V. K. is gegaan en de woning is binnengedrongen. Ter wijl hij daar bezig was met het door zoeken van een kast werd hij betrapt door de bewoner, die de kamer binnen kwam met een mes in de hand. dat hij had gebruikt om wortels te snijden voor zijn konijnen. Van den B. heeft, zo ver onderstelt de politie, daarop de landbou wer met zijn bijl doodgeslagen en hem bovendien met een broodmes in de hals gesneden. Vermoedelijk is de gearresteer de dezelfde man, die, gemaskerd en met een bi.il gewapend, enkele weken ge leden in dezelfde buurt waar de roof moord is geschied, een boerderijtje bin nendrong en daar de bewoners een gelds bedrag afperste. Mevrouw Sanders, de echtgenote van de Britse zakenman die op beschuldi ging van spionnage al ruim drie jaar in een Hongaarse gevangenis zit, heeft Za terdag premier Churchill telegrafisch verzocht, alles in het werk te stellen teneinde de invrijheidstelling van haar e-htgenoot te bewerken. In het tele gram zegt mevrouw Sanders verder: „Ik kan het besluit dat de ministers, ondanks het gunstig advies van minis ter Eden, hebben genomen, niet be grijpen. In deze laatste zin zinspeelt mevrouw Sanders ongetwijfeld op de geruchten, als zou het merendeel van de Britse ministers het Hongaarse aanbod om Ed gar Sanders uit te wisselen tegen Lee Ming, een vijf en twintigjarige com munistische leidster op Malakka. die ter dood veroordeeld is, willen verwer pen. Mevrouw Sanders is van plan vol gende week zelf naar het „Foreign Of fice" te gaan teneinde er op aan te dringen, dat de Britse regering het voorstel aanvaardt. In feite heeft de re gering nog geen besluit genomen. Edgar Sanders, die in Budapest een gevangenisstraf van 13 jaar moet uit zitten wegens spionnage, zou uit de gevangenis ontslagen kunnen worden indien een 25-jarige bandieten-meisje dat in Malakka ter dood veroordeeld is, wordt vrijgelaten. Boven: Lee Meng, de Chinese communistische terroriste. On der: Edgar Sanders tijdens het proces te Budapest. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot morgenavond: In de nacht e» vroege ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met dezelfde middagtempera- turen als vandaag of iets hogere. Zon: 7.22—18.23. Maan 21.47—7.44. Om ongeveer tien uur Zaterdagmorgen heeft tengevolge van slecht zicht door de zware mist, de trein die om 9.30 uur uit Kampen naar Zwolle was vertrokken, ter hoogte van Mastenbroek een jeep met aanhangwagen gegrepen. De jeep van de zuivelfabriek 's Heerenbroek, be stuurd door H. Barneveld uit Wilsum wa§ juist de onbewaakte overweg ge passeerd, toen de trein ter plaatse was. De aanhangwagen, die was beladen met bussen ondermelk, werd geheel vernield. De trein werd aan de voorzijde flink beschadigd. Later is dit dieselstel naar Zwolle gesleept. Om elf uur is de ver binding Zwolle-Kampen hervat. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Twee Noorse schepen zijn Zondagmid dag tijdens een dichte mist in de Oslo fjord in aanvaring gekomen. De 2.500 ton metende „Dinna", die haar eerste reis maakte, kreeg een groot gat midscheeps en zonk; de bemanning werd naar Oslo gebracht met de 3.000 ton metende „San Miguel", die slechts een klein gat in de boeg opliep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1