Duizenden jampotjes naar Goes m Dt M the top! HAMID II gaf Westerling opdracht de ministerraad aan te vallen' N0g3DAGEN, DAN...H EN H h In het voetspoor van de oude moralisten Nieuw-Vossemeer is vloed vrij De sultan bezigde ruwe woorden tegen Westerling Laboratorium voor grondonderzoek onder hoogspanning Beperkte mogelijkheden voor verbouw van gewassen Burgemeester: Wellicht over een maand de dorpskom droog Groot deel van de lading geborgen j hantage Hamid zou chef A.P.R.A. worden Beurzen open bijna twee millioen 22ste dodenlijst 2 MAANDAG 2 MAART 1953 PAGINA 3 *ou ?ep amenbundeling van de hulpverlening Plan voor regeringen van Raad van Europa Klipfontein De loongrens in de soc. verzekeringswetten Verkeerde bewaking.... f De pure „Gold Leaf" - Virginia. „Jm BEHANDELING ZAAK-HAMID VOORTGEZET 55 door J. S. Fletcher 25 jaar centrale filmkeuring L«f der regering (Van een onzer verslaggevers) Wie over het zoutgehalte van de bodem in de over stroomde gebieden wil meepraten, krijgt te maken met het „Cijfer C". Dit C-cijfer drukt uit hnü aantal grammen NaCl of keukenzout per liter odemvocht. De afdeling Goes van het Bedrijfslaborato- mm voor Grond- en Gewasonderzoek nu, komt na e eerste onderzoeken van de tot heden genomen grond monsters aan een gemiddeld C-cijfer van 10. Dat wil ggen een zoutgehalte van „slechts" ongeveer 1 pro- i ntwil echter tevens zeggen, dat in de meeste ge- aaadeerde P°l^ers voorlopig geen erwten, bonen, uien, ardappelen, vlas, zomertarwe en suikerbieten verbouwd fl^r?nen worden. De chef van het Goese laboratorium, zn .eer van Wslsei?> deelde ons dan ook mede, dat het outgehalte behoorlijk hoog is en dat is hem ernstig legengevallen. i Natuurlijk zijn er grote verschillen hi u* zoulgehaltc. Vele factoren spelen Vp i i een r°l- hangt er uiteraard eel van af, hoe lang een polder onder w. gestaan heeft en onder wélk ater. Opmerkelijk bijvoorbeeld is het nJ;!"Schil tussen het zoutgehalte in de Polders die water van de Wester- en water van de Oosterschelde hebben sekregen. Zo is ten Oosten van het ganaal van Zuid-Beveland bij globale «monstering gebleken dat de polders ï'e «et water van de Westerschelde -tegen (nabij Krabbendijke) aan een lW1J£pr van slechts 4 of 5 kwamen. ïpv betekent dat men hier behalve «etst ook nog in bepaalde gevallen vlas, - mertarwe en suikerbieten zal kunnen "erbouwen. Het gebouw van het laboratorium van grond- en gewassen-onder zoek. In het algemeen is het namelijk zo dat bij een C-cijfer van 4 t/m 7 kan Verbouwd worden: gerst (practisch dltijd), suikerbieten (bij een C-cijfer tot ongeveer 7), haver (bij een C-cij- "er vap 6'/,), zomertarwe (bij 4), Vlas (bij 4). Voor aardappelen, uien ®n peulvruchten zijn resp. de volgen de lage (en helaas zelden voorkomen de) C-cijfers vereist: 23, 2 en 0,6. Tot op heden zijn er nog maar enkele polders bekend waar zulk een laag zoutgehalte is aangetroffen. Zo bijvoor beeld in de omgeving van Rilland-Bath- Dat het zoutgehalte juist daar zo laag is, wordt wel toegeschreven aan de omstandigheid dat daar zoet water uit de Beneden-Schelde wordt opgestuwd. Opmerkelijk is ook het grote verschil in zoutgehalte dat werd geconstateerd in de grond van begroeide en onmid dellijk daarnaast gelegen onbegroeide of geploegde percelen. Zeer slecht zal de toestand wel blij ken te zijn in de polders van Schouwen, wanneer die eenmaal droog zullen ko men. Doch ook in de reeds droog geko men Zeeuwse polders komt men tot trieste uitkomsten, die dan vaktechnisch Kijkje in het laboratorium te Goes. Nu •ah] (Van onze correspondent) Wappert de vlag in het verdronken Nieuw-Vossemeer: De dijk is dicht. Niet ger meer kan de vloed het gehavende dorp verder teisteren, want waar enige agen geleden nog een felle stroom door de slapersdijk nabij „De Paardenhoek" aeg, staan nu de mannen van de Waterstaat op de weer herstelde dijk en beraad den hoe men het best het werk aan de Zeedijk, die verderop ligt, kan aanpak- eh. Het is voorlopig gewonnen; burgemeester Janssens is wellicht de meest te lden mens van Nederland op deze stralende voorjaarsmorgen. „Half deze week ^ntaen de pompen en dan gaan we de zaak droog maken. Over een goede maand Jh We water-vrij," zegt hij ons met een glimlach. W6( '6; is het dan. In het begin van vorige ek is men begonnen met het neerla- h van zinkstukken in het gat van de j edijk, vanwaar een brede stroom naar 6 breul :hhoek (j^breuk in de slaperdijk bij „De Paar- y jciy liep. Ondertussen reden auto's t en aan om grote hoeveelheden grond j brengen. Hier zou men dan onmid- ijk nadat het gat in de Zeedijk dicht as en de grote stroom dus tot stilstand zijn gekomen, met de dichting kun- jj^h beginnen. Het liep echter anders'. t6' Werk aan de Zeedijk vorderde niet cjQ best, omdat de zandzuiger niet vol- ,jj6nde capabel was om de zinkstukken 'Wen in de breuk van de Zeedijk erliet zwaar genoeg te maken. Inmiddels echter bleef de getijden- troom de dorpskom teisteren, werd „et gat in de Paardenhoek steeds ver- p uitgevreten en ontstond er zelfs ®-'vaar voor het gebouwde verlengde .an de slaperdijk, die voorbij de Paar- enhoek „De Hoogte" van Vossemeer jpnoemd wordt. Toen besloot men bij tl o Het j°°d tij een poging te wagen: «kte, Vrijdagavond hadden de twee- °nderd en vijftig arbeiders het zover sebracht dat de Paardenhoek dicht O lwe commissie voor regionale en ge- ^aad za^en van bet bureau van de hjjgp van Europa is Zaterdag te Parijs SU']; ^gekomen teneinde een plan op te bicent1 Voor hulpverlening aan de ge- 8ië, 11 m Nederland, Engeland en Bet- hebb," lag. In de nacht zetten vijf bulldozers en een dragline het werk yoort, want het zou er op aan komen of het hers stelde gedeelte tijdens de vloed het druk-verschil van meer dan anderhal ve meter zou kunnen weerstaan. En dit bleek het geval te zijn! Zaterdagmorgen verstevigde men het geen gewonnen was, en thans kan gerust worden gezegd dat Nieuw-Vossemeer vloed-vrij is. Nog deze week begint de droogmaking die wel enige tijd zal vra gen, gezien de ligging van het dorp Nieuw-Vossemeer. Burgemeester Jans sens is echter, zoals men dat hier noemt „volop bij de moed", al is hij ervan overtuigd dat hij nog wel een maand of anderhalf met zijn secretarie verblijf zal moeten houden in de trouwzaal van het gemeentehuis te Steenbergen. worden uitgedrukt in C-cijfers die va riëren van 1012 of zelfs hoger. Voor West-Brabant is tot op heden nog niets bekend, omdat de eerste 1400 monsters pas gisteren zijn aangekomen. Toch kan men nu reeds zeggen dat het er in de meeste gevallen wel op neer zal komen dat het enige gewas voor de nabije toe komst gerst zal blijken te zjjn. Jampotjes Bij de bemonstering van de droogge- lopen polders zijn ongeveer 60 70 mensen betrokken. In principe is men voornemens van iedere twee hectare poldergrond een monster te nemen. Dit zou betekenen dat „Goes" de helft van 33.000 (.hectare) oftewel 16.500 jampotjes krijgt te verwerken. Omdat het hier immers gaat om het onderzoek van het bodemvocht, dienen de monsters te worden aangevoerd in jampotjes. Tot op heden heeft men nog slechts 700 pot jes kunnen onderzoeken, hetgeen te wijten is aan de ongeveer geïsoleerde ligging van Goes. De 1400 West-Bra bantse jampotjes, die hier gisteren zijn aangekomen, hebben bijvoorbeeld een reis via Antwerpen moeten maken. Daarom begint vandaag eigenlijk pas het „grote onderzoek", dat men pro beert zo snel mogelijk te laten verlo pen. Normaal heeft men voor het on derzoek van één monstertje ongeveer twee dagen nodig. Door het gebruik van een z.g. potentiometer reduceert men deze termijn nu tot één dag- Bovendien heeft men de beschikking over een ap paraat dat 500 monsters of jampotjes per dag kan afwerken. In het algemeen streeft men er naar te bereiken dat een landbouwer, bjj wie een monster genomen is, een week na dien weet wat hij dit jaar nog verbou wen kan. De gang van zaken is name lijk deze: in Goes wordt het C-cijfer vastgesteld, dat wordt doorgegeven aan de Landbouwvoorlichting. De Land bouwvoorlichting bericht dan de be treffende landbouwer waarvoor hij zijn grond voorlopig nog gebruiken kan. Dit „voorlopig" zal in de meeste gevallen 2 a 3 jaar zijn, althans zover hoopt men het te brengen door het strooien van gips op de droog gekomen gronden. Ondertussen worden ook proeven genomen om in plaats van de verzil- ting het omgekeerde, de ontzilting. na te gaan. Daartoe neemt men monsters om de twee of drie weken op bepaal de controle- of standaardplekken. Trieste ervaring Het laboratorium te Goes, dat wij gis teren bezochten, is een afdeling van het nu vandaag precies 25 jaar geleden te Groningen opgerichte Bedrijfslaborato- rium voor Grond- en Gewasonderzoek, waarvan thans het hoofdlaboratorium is gevestigd te Oosterbeek. De Goese af deling is eigenlijk ontstaan toen na 1945 de grond in het tijdens de oorlog ge ïnundeerde Walcheren moest worden onderzocht. Als zodanig was het Goese laboratorium een zaak van landtouw- herstel. Eerst in 1948 werd het een laboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek, maar thans moet daar weer worden overgeschakeld op het werk van 1945, waarbij zoveel trieste ervaring is opgedaan. Het Britse bergingsvaartuig „Twy- ford" heeft een groot deel van de la ding van het Nederlandse schip „Klip fontein", dat begin Januari van dit jaar bij de kust van Mozambique op een ob stakel onder water liep en zonk, kun nen bergen. Binnenkort zou de „Twy- ford" met een eerste lading geborgen goederen naar Durban varen. Voorts heeft de „Twyford" met be hulp van diepte-peilingen vastgesteld, dat zich op de plaats waar de „Klip fontein" onderging, rotsen bevinden. De vaste commissie voor de sociale verzekering uit de Tweede Kamer no pens het wetsontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet, en van de ziekte wet kan ten volle instemmen met het voorstel om de loongrens van f 4.925 te verhogen tot f 5.025. De commissie herinnert er voorts aan, dat tengevolge van het feit, dat de loongrenzen ten aanzien van de ver plichte verzekering enige malen ver hoogd zijn, de afstand tot de loongren zen voor de vrijwillige verzekering, welke nog op het lage peil van f 3.75(1 staan, steeds groter is geworden. Is de staatssecretaris niet van oordeel, dat ook hier een aanpassing aan de gewij zigde omstandigheden dient plaats te vinden en, zo ja, is hij bereid, zulks te bevorderen?, zo vraagt de commissie. (Van onze correspondent) Een brandweerman die in Halsteren was belast met de bewaking van de in de Oude Kerk opgeslagen goederen die zijn geschonken voor de getroffenen, heeft men dezer dagen moeten arreste ren. De man gebruikte zijn wachttijd n.l. om pakjes door een raampje in de Oude Kerk aan zijn zoon aan te reiken, die voor verder transport zorgde. De dieven werden door personeel van de Rijkspolitie op heterdaad betrapt. Bovendien is in Halsteren een „hel per" uit Oosterhout gearresteerd. Deze man, die behulpzaam was bij het zoe ken en bergen van slachtoffers, had zich o.m. een horloge toegeëigend. Advertentie tMA* GOS.» In de eerste week al een record-omzet Nu reeds weten honderdduizenden veel-eisende Virginiarokers wat hun sigaret is. Ook U zult enthousiast zijn! Zoals Zaterdag reeds in een deel van onze oplage werd bericht, is die dag de be handeling van het proces tegen Sultan Hamid II te Djakarta onder grote belang stelling voortgezet. De zitting duurde bijna vier uur en bepaalde zich tot het ver hoor van de 35-jarige getuige Najoan, afkomstig uit Menado en thans werkzaam als rechercheur bij de criminele recherche op het hoofdbureau van politie te Djakarta. Vandaag treedt Paus Pius XII het vijftiende jaar van Zijn pontificaat in, terwijl hij op deze dag ook zijn 77ste verjaardag viert. Vandaag sluiten de katholieken over de hele wereld zich aaneen in gebed voor de H. Va der, die sinds en'ige tijd langzaam herstellende is van een ernstige long aandoening, opdat Hij nog lang zijn zegenrijke arbeid voor de Kerk van Christus zal mogen voortzetten, dat terecht de bewondering van mïllioe- nert katholieken en niet-katholieken heeft opgeroepen. Advertentie van de overstromingen te Jijden etl gehad. Maat ®doeling is om de hulp van alle 1" bif autoriteiten in Europa samen Het plan zal worden voor- v;in -e, aan de regeringen van de Raad ropa. Aapjj 6r^and met de bezwaren van het ?®t ik comité voor volkshulp" tegen et'strekken door het Ned. Roode vati ,jVatl kleding aan niet-slachtoffers M)s v® overstromingsramp deelt men do a do zijde van het Rode Kruis chtoffat er omstreeks honderdduizend k M Vq ers van de ramp zijn, terwijl er 6dinn°^ yn^tien maal zoveel personen 8erin 1S !nSezameld. In overleg met de jMigjjS' de Liga der Rode-Kruisver- ?®sIoten n en schenkers, is daarom Vaarstei]' aivast te beginnen met beschik- ah kipi^S uit deze enorme overvloed h 6ll 1!}g voor charitatieve instellin- „dispiaced persons". 26 Maar er is een recht van overpad door het park, en die twee mannen, waar ik zo juist over sprak, maakten daar ge bruik van Vrijdag tegen de avond. Ik ken ze beiden, ze wegen samen zeker viermaal zoveel als de jonge mijnheer Mallathorpe, en toch vielen zij er niet door. En dan, maar een paar uur later om zo te zeggen, plof, daar ging de brug." „Ik geloof niet dat u daar een oordeel over kunt uitspreken," zei Collingwood. „Dergelijke oude constructies bezwijken soms heel onverwacht en plotseling." „O, ja, die twee mannen gaven allebei toe dat het bruggetje een beetje onvast en wiebelig was," hernam de waard. „Even goed zeiden z,« dat ze het vreemd vonden, dat het zo helemaal ineens in mekaar viel toen de jonge heer er over ging." Collingwood sloeg ineens raak, door recht op de man af te vragen. „Dus je wilt zeggen dat er aan die brug geknoeid is?" „Er zijn er genoeg, die niet zouden aarzelen dat te zeggen," antwoordde de waard. „Praatjes komen zo gemakkelijk in omloop. Ziet u mijnheer, niemand is er bij geweest. En als gewone buiten mensen niet met hun eigen ogen zien, wat er gebeurt, dan Maken zij er geheimen en misda den van", onderbrak Collingwood een beetje ongeduldig. „Ik geloof heus niet, beste vriend, dat hier een geheim of een misdaad in het spel is. Ik heb begrepen, dat de brug in bouwvallige staat was en geloof daarom dat de uitleg heel een voudig is." Toch was hij er zich van bewust, ter wijl hij dit zei, dat het niet precies zijn diepste gedachte was. Zelf voelde hij ook iets geheimzinnigs. Nog zat hij er over te piekeren, waarom Pratt zo pertinent de oude man uitgevraagd had over het juiste tijdstip, waarop deze me vrouw Mallathorpe gewaarschuwd had dat de brug onsterk was. Nog zag hij voor zich de zonderlinge blik, waarmee Pratt hun zegsman had aangestaard. Was er werkelijk een of ander geheim, iets wat verzwegen werd, door iemand? Op weg naar het grote huis 's avgnds overwoog hij dit allemaal nog eens ern stig, hoewel hij zich vast had voorgeno men er met geen woord met Nesta over te spreken. Hij zag haar ook slechts een paar minuten. Haar moeder was nogal erg ziek, de dokter was juist bij haar en zij moest onmiddellijk terug naar de zie kenkamer. Mevrouw Mallathorpe had nauwelijks een woord gesproken sinds de dood van haar zoon en de dokter was bang voor een ernstige inzinking, om dat hij wist dat haar hart niet sterk was. „Als er iets is, dat ik voor u kan doen, of als u me nodig mocht hebben van nacht," zei Collingwood, beloof me, dat. u onmiddellijk een boodschap naar het hotel zult sturen." „Ja," antwoordde Nesta. „Dat beloof ik, hoewel ik geloof dat het niet nodig zal zijn. Er zijn hier twee verpleegsters en de dokter blijft ook. Wel zou ik graag hebben dat u morgenochtend iecs voor me deed," en ze keek hem vragend aan. „U weet wel, over de lijk,schou wing." „Ja," zei Collingwood1. „Ze zeggen, ik behoef er niet bij te zijn, omdat moeder zo ziek is, tenmin ste dat zegt Robson, onze notaris. Hij zegt ook, dat het een heel korte forma liteit zal zijn. Hij is er natuurlijk wel, maar zoudt u er ook heen willen gaan? Dan is u op de hoogte en horen wij het later van u. Zoudt u dat willen ei oen?" „Wilt u me eerlijk iets zeggen?" vroeg Collingwood terwijl hij haar strak aan zag. „Heeft u enige twijfel omtrent de juiste omstandigheden van uw broers dood. Zeg het maar gerust." Een korte poos aarzelde Nesta vóór zij antwoordde: „Ik twijfel in niets omtrent de om standigheden, neen, helemaal niet. Ook niet wat betreft het in omloop zijnde verhaal. Ikja, ik kan het niet pre cies zeggen, ik druk me niet gemakke lijk uit. Ik heb wel een gevoeleneen indruk, dat er isof waseen soort van geheimzinnigheid. Er is Za terdag iets gebeurd, dat kon of niet kon, o, ik kan het zelfs mij zelve niet duide lijk maken. Als u morgen bij de ge rechtelijke schouwing aanwezig zult zijn en daarna alles haarfijn wilt vertellen, wordt het mij misschien iets duidelijker. Ziet u?" „Ik begrijp u," zei Collingwood. „Laat het maar aan mij over." Collingwood wist niet of hij toevallig iets op zou vangen, of een ogenschijn lijk onbelangrijk gezegde hem licht zou verschaffen, wist niet wat te verwach ten, evenmin als Nesta wist wat haar vage vermoedens waren. Echter Wëra hij spoedig gewaar dat het inderdaad een uiterst korte en oppervlakkige formali teit zou zijn. Nog nooit tevoren had hij een gerechtelijke schouwing bijgewoond en zijn rechtskundig gevoel werd ernstig geschokt bij de manier waarop de zaak werd behandeld. Het bleek hem al on middellijk dat de voorzitter, een advo caat uit Barford, er alleen op uit was, om zo gauw mogelijk en met de minst mogelijke drukte het geval af te wer ken. Zijn assistenten waren niet veel anders dan ja-knikkers. Toch moest Col lingwood ook toegeven, dat met de voorgebrachte getuigenissen de zaak in derdaad verwonderlijk eenvoudig en ongecompliceerd was. De huisknecht verscheen, met zijn ernstig, bijna waar dig voorkomen, het type van een oude getrouwe bediende. Hij legde zijn getui genis af, met een paar korte, duidelijke woorden. Mijnheer Mallathorpe, zeide hij, was zowat half drie de voordeur uitgegaan met een geweer onder de arm, Zaterdagmiddag en had het pad inge slagen naar het bosje aan de zuidzijde. Om ongeveer drie uur was mijnheer Pratt komen aanrennen en had mejuf frouw Mallathorpe en hem meegedeeld, dat hij zo juist mijnheer Mallathorpe had gevonden, hij lag dood in de holle weg tussen het noordelijk en het zuide lijk bosje. Niemand had de huisknecht verder iets te vragen. Ook Pratt werden geen nadere vragen gesteld. Pratt gaf keurig, kort en bondig, zijn verklaring. Zater dagmorgen had hij een advertentie ge zien in de krant, waarin een rentmeester werd gevraagd voor het landgoed Nor mandale Grange. Sollicitaties aan me vrouw Mallathorpe. Daar hij die betrek king gaarne zou verkrijgen, had hij die zelfde morgen nog zijn sollicitatiebrief geschreven, van zijn tegenwoordige chefs Eldrick Pascoe een getuigschrift gekregen en was een en ander die mid dag naar Normandale Grange gaan brengen, om de brief zo spoedig moge lijk ter plaatse te hebben. Met de trein van twee uur had hij Barford verlaten er. was om twee uur vijf en twintig in Normandale uitgestapt. Daar hij goed be kend was in de omgeving, had hij het pad door het bosje genomen. Bij het brug getje aangekomen had hij dadelijk op gemerkt, dat een gedeelte ervan bezwe ken was. Daarop had hij naar beneden gekeken en had een bewegingloze man zien liggen. Hij was naar omlaag geklau terd, had ontdekt dat het mijnheer Mal lathorpe was en dat hij dood was, waar op hij haastig naar het huis was gelo pen. Daar had hij mejuffrouw Mal lathorpe gesproken en de vorige getuige. (Wordt vervolgd). Deze getuige heeft o.m. het volgende verklaard: 23 Januari 1950, de dag waarop de troepen van Westerling de aanval op Bandung hadden ondernomen, werd besproken welke belangrijke punten bij de aanval op Djakarta moesten worden aangevallen. Dat waren o.a. de kazerne van de militaire politie, het hoofdkwar tier van de mobiele brigade en ook het paleis van de president. De volgende middag kreeg Najoan, die sinds begin December 1949 contact had met de beweging van Westerling, de opdracht Hamid op te zoeken in Hotel des Indes. Nadat hij daar inder daad de Sultan had;aangetroffen, bracht hij met Hamid een bezoek aan Wester ling. Bij die ontmoeting, aldus getuige, had Suitan Hamid ruwe woorden gebe zigd tegen Westerling eh gezegd, dat hij de aanval op Bandung politiek verkeerd achtte. Sultan Hamid had Westerling gevraagd waarom hij niet tevoren met hem overleg had gepleegd. Hamid zei aan Westerling van dat ogenblik af stappen te doen om verbeteringen aan te brengen aan het reeds gebeurde. De Sultan zou Westerling hebben verzocht aan de orders te gehoorzamen en niet koppig te zijn. Hamid had gezegd, aldus Najoan, dat het „spel" niet in Bandung moest wor den opgevoerd, maar in Djakarta, in hc centrum. Geuige zei, dat Hamid op dat tjjdstip Westerling de opdracht had gegeven de ministerraad aan te vallen. Najoan moest de aanval leiden en de drie defensie-autoriteiten (Sultan Ha- mengku Buwono, Budiardjo en Sima- tupang) doodschieten, direct bij bin nenkomst van de zaal en vervolgens Sultan Hamid II in zijn voet schieten. Westerling aanvaardde de opdracht en besprak voorts met Najoan de wij ze van uitvoering. Najoan alleen zou niet in staat zijn de aanval uit te voeren, omdat hij niet over wapens beschikte. Hij zeide later op de avond om acht uur het plan tot uitvoer te kunnen brengen. Najoan verklaarde te weten, dat de kabinetszitting tegen die tijd afgelopen zou zijn. Om acht uur zocht hij Sultan Hamid in Hotel des Indes op om hem op de hoogte te stellen van het feit, dat de aanval niet was doorgegaan, omdat de zit ting reeds was afgelopen. Op vragen van mr. Satochid, lid van het Hooggerechtshof, antwoordde Na joan, dat Westerling had verklaard, dat Hamid het opperbevel van de APRA op zich moest nemen. Op een vraag, of Najoan zich bij de APRA had aangesloten om de APRA te steunen, of dat hij bevel had gekregen daarin te infiltreren zei de getuige, dat zijn chef, overste Agerbeek, van de mi litaire inlichtingendienst, hem had op gedragen zich bij de APRA aan te slui ten om gegevens te verzamelen. Hij had alle inlichtingen aan overste Agerbeek doorgegeven. Sultan Hamid verklaarde desgevraagd, dat de verklaringen van Najoan betref fende de ontmoeting in Hotel des Indes juist waren. In verband met het 25 jaar bestaan van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring hield deze commissie Za terdag in Metropole-Tuschinski te Den Haag een algemene vergadering. De voorzitter, mr. D. Bijdendijk, heeft een rede. gehouden over „De film en haar keurders." Mr. Bijdendijk merkte op, dat de taak van de filmkeuring, zoals de Nederland se wetgever die heeft verstaan, zich beweegt op het gebied der rechtspraak. De centrale commissie, als exponent van de opvattingen van het Nederlandse volk omtrent openbare orde en goede zeden, zo zeide hij, beslist immers auto noom over de al of niet toelaatbaarheid van films op grond van de normen van de Bioscoopwet. Spreker zeide, dat wie menen zou, dat er in de commissie steeds eenstemmigheid bestond ten aan zien van de uitspraken, dit werk niet zou begrijpen en volkomen blind was voor de eeuwenoude individualistische geest van het Nederlandse volk. Maar, zo vervolgde hij, de minderheid of de instantie in eerste aanleg, is steeds „een good looser" geweest. De film heeft thans de belangstelling en de sympathie van de ganse wereld. In Nederland alleen bezochten in 1951 ruim 63.000.000 personen de bioscoop. Een maatschappij zonder film is even ondenkbaar geworden als een samenle ving zonder dichters, schrijvers en schil ders. De film, aldus mr. Bijdendijk, rust allereerst op de vrijheid van de kunst, de uiting van de individuele persoon lijkheid. Vaak vervult de film, speciaal de Franse en de Italiaanse, in moder ne vorm de rol van de oude moralis ten, zoals een Montaigne, een Pas cal, een Saint Frangois de Sales of een De la Rochefoucauld. De film wil la ten zien, wat het leven is. Niet zelden kan juist een onbarmhartige uitbeel ding van het kwaad een bestrijding daarvan beogen. Slechts de onervaren kunstenaar zal geloven, dat volledige vrijheid zijn scheppingskracht bevor deren zal. De minister van Binnenlandse Zaken, dr. L. J. M. Beel, zeide, dat de materie, waarmee de centrale commissie voor de filmkeuring werken moet, netig is als geen ander. De centrale commissie werkt met negatieve criteria. Zij keurt niet goed, maar laat toe. Het gevolg hiervan is, dat vaak films worden toe gelaten, die tegen het artistieke gevoe len van de leden indruisen. Bij de in terpretatie over het begrip góede ze den. zo vervolgde de bewindsman, spelen de verschillende overtuigingen, die in het Nederlandse volk heersen, een grote rol. Toch kunnen op dit ter rein mensen van verschillende opvat tingen met goede wil elkander vinden, i zoals bij de beoordelingen van de cen trale commissie voor de filmkeuring gebleken is. Op het ogenblik valt er in ons land een zedelijke vervlakking te constateren en de verantwoordelijkheid van de com missie wordt hierdoor des te groter, te meer daar de wet geen hogere instan tie voor een eventuele correctie kent. Alleen kan de burgemeester een film voorstelling verbieden, wanneer de openbare orde verstoord wordt. Het is tekenend voor de wijze, waarop de centrale commissie haar taak vervuld heeft, dat bij de wijziging van de Bios coopwet er geen enkele stem is opge gaan om de bevoegdheden van de cen trale commissie voor de filmkeuring te verminderen. De regering, zo zeide mi nister Beel, is de commissie dan ook zeer dankbaar voor de wijze, waarop deze haar taaak vervuld heeft en ver vult. Hierna sprak de directeur van de Nederlandse Bioscoopbond, de heer J. G. J. Bosman, die het werk van de com missie ten zeerste prees. Hij overhan digde een klein geschenk, bestaande uit een zilveren sigarendoos. Öe actie „Beurzen open, dijken dicht" van de samenwerkende omroepvereni gingen heeft tot en met Zaterdagavond opgebracht f 1.882.903,27. Ook de radio-avond Zaterdag ten ba te van het Nationale Rampenfonds, in het Beursgebouw te Leeuwarden ge houden is een klinkend succes gewor den. Nadat in de middaguren reeds een bedrag van bijna f 25.000 was geschon ken, steeg, terwijl de Tnedewerkers aan het avondprogramma het hunne gaven, het bedrag der giften. Uit alle delen van ons land kwamen weer vertegenwoordi gers van organisaties en van personelen en hun directies hun offers aanbieden, zodat tenslotte een totaal van f 1.882.903,27 was bereikt De door twee Engelse banketbakkers, die tijdens de oorlog als militair in Noord-Brabant ons land leerden kennen, geschonken taart, een zogenaamde fruitcake, waaraan tachtig werkuren ten koste zijn gelegd, zal verloot worden onder de bezoekers der radio-avonden van die stad welke het hoogste gemiddelde heeft opgele verd. Hieronder volgt de tweeëntwintigste lijst van de slachtoffers van de watersnood. OUDE TONGE: BuysKerp, Pieternalla, geb. 1.3.82. HameeteKoningswoud, Klaas je, geb. 4.2.08. Knops, Lijntje, geb. 12.4.34. De Korte, Elizabeth, geb. 12.9.11. Munters, Neeltje, geb. 9.5.61. Mijs, Job, geb. 6.10.16. MijsVan Es, Anna Antonia, geb. 23.5.17. Stoop, Paulus, geb. 7.10.74.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3