Verkeersvliegtuig met straalaandrijving Vijf bemanningsleden er zes technici om het leven gekomen 'J Tussen neus en lippen Geen vraagteken Deze week begin herstel van zeedijk bij Stavenisse? Leerling-vlieger zag de was voor een windzak aan Pools dagblad beschuldigt kardinaal Wyszynski H. Vader hervat audiënties Churchill wijst ruilaanbod af Ontploffing in tank Polders van Sint Annaland worden thans drooggemalen PERZIË OP EUROPA GELEGD Uitwisseling van atoomgeheimen Tot hoofd en hart Vraagt Mossadeq het vertrouwen? De weg over de Moerdijk Ck MORRIS ie(myeu fmj! weer Minder zonnig en kouder ZORGENKIND SCHOUWEN- DUIVELAND 8 DINSDAG 3 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25622 TOESTEL KON OP VLIEGVELD KARACHI NIET VAN DE GROND LOSKOMEN Vanmorgen is op het vliegveld van Karachi een passagiersvlieg tuig met straalaandrijving van het type „Cornet" verongelukt. Het toestel was onderweg naar Honoloeloe en behoorde tot de Canadian Pacific Airlines. De inzittenden, vijf Canadezen en zes Engelsen, kwamen om het ieven. De Engelsen waren allen tech nici van de De Havillandfabriek, die meereisden op de proef vlucht van deze „Cornet", die voorafging aan de definitieve openstelling van een luchtlijn op Honoloeloe met dit type vlieg tuig. Op 19 Maart a.s. Zaak-SandersMeng Geen koehandel in mensenlevens Eén dode en één zwaar gewonde Genationaliseerde Bribe concessie wm N. Y. Times bepleit: De Majlis vandaag bijeen Vliegveld Leeuwarden Enkele ongevallen vjpr Raad v.d. Luchtvaart Brandweer spuit bunkers naar beneden Zes reporters verslaan Frankrijk-Nederl. profs smm HH1 ROSLEDEREN JASSEN f 125.-1 Gedetineerde ontsnapt te Winschoten K BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14J480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. lOmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kalien. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Onlangs hebben wij gemeend, aan de hand van een aantal zakelijke ge gevens de bewering van Het Vrije Yolk in twijfel te moeten trekken, dat ^■v.d.A. en Humanistisch Verbond jjiets met elkaar te maken zou tten hebben. Daartegen is Het Vrije Volk tb verweer gekomen met een aantal zo Wonderlijke argumenten, dat wij deze Aan onze lezers niet willen onthouden. Het blad begint met eraan te herin- [teren, dat prof. Romme destijds heeft petoogd, dat de K.V.P. geen verlengstuk *s van de Katholieke Kerk. „Wat zou [te heer Romme hebben geantwoord" jezen wij dan „als hem bij die gelegen heid was toegevoegd: maar gijzelf en tie voorzitter en de secretaris en alle bestuursleden van de K.V.P. en alle ieden van de beide fracties in Tweede en Eeerste Kamer, ja alle leden van uw Partij behoren toch tot de R.K. Kerk? Hoe kunt gij dan beweren, dat de K.V.P. |een verlengstuk der Kerk is? De heer Homme zou zulk een tegenwerping Waarschijnlijk minachtend van de hand "ebben gewezen". Niettemin wordt, al dus Het Vrije Volk, dezelfde „povere Argumentatie" schier dagelijks in katho lieke bladen tegen de P.v.d.A. gehan teerd. En met name onze courant zou Hch aan niets meer of minder dan de magogie hebben schuldig gemaakt door hl.een hoofdartikel een aantal leden van Pe P.v.d.A., die in het Humanistisch Verbond op de voorgrond treden, op te hoemen en op die grond te betwijfelen P.v.d.A. en Humanistisch Verbond biets met elkaar te maken hebben. Terwille van het peil der ons opge drongen discussie betreuren wij het op recht, dat aan de redenering van Het Vrije Volk de meest elementaire logica jp gelijke mate ontbreekt als de feite- Hike juistheid. Inderdaad ware het on- Hn, tegenover prof. Romme of wie dan ®°k te concluderen tot de „kerkelijk heid" der K.V.P. omdat de leden dier Partij over het algemeen katholiek zijn, blaar ten eerste kan daarnaast rijkelijk de mogelijkheid open blijven, dat partij bh Kerk wel degelijk iets met el- baar te maken hebben (in feite 2plfs zoveel, dat de partij zich mede Hcht naar de Goddelijke Openbaring '■gelijk deze door het Kerkelijk leerge zag wordt verklaard") en ten tweede "ebben wij in bedoeld hoofdartikel onze Conclusie, dat P.v.d.A. en Humanistisch Verbond meer dan niets met elkaar te [haken hebben, op een heel wat uitge breider bewijsvoering gegrond dan ons boor Het Vrije Volk in de mond wordt gelegd. Niet alleen ontbreekt een zake- bjke weerlegging van dat overige deel °nzer bewijsvoering geheel en al, maar °ok werkt de niet ter zake doende zij sprong in de richting van het al dan biet kerkelijk zijn der K.V.P. zo ver troebelend op de discussie, dat wij het herwijt van demagogie te bedrijven AJs er toch zulke grote woorden gebe lgd moeten worden beleefd doch ringend naar Het Vrije Volk terug schuiven als inspirerend uitgangspunt Vóór een misschien vruchtbaar gewe tensonderzoek. Het is heel gewoon, zegt Het Vrije Volk dan verder, dat in het Hu manistisch Verbond geen leden ban K.V.P. of A.R. worden gevonden; die Partijen tellen immers uitsluitend leden van de katholieke of protestantse le vensbeschouwing ..maar men zet de Zaak precies op zijn kop als men zegt: zijn socialisten in het Humanistisch Verbond en dus is de P.v.d.A. een hu manistische partij of de P.v.d.A. en het Humanistisch Verbond hebben wel iets [het elkaar te maken". Met betrekking !°t ons betoog is dit gepraat in de ruim- Vooreerst ontbreekt ons de kinder- bjkheid om te zeggen dat de P.v.d.A. ®eh „humanistische partij" is, omdat er Ab.cialisten in het Humanistisch Verbond Hjn, en vervolgens is het zijn ener hu manistische partij een andere zaak dan [ets met het Humanistisch Verbond te [baken te hebben. Alleen tot dat laatste [[ebben wij echter geconcludeerd, en niet langs de weg ener ons door Het jbije Volk toegedichte redenering, maar bP grond van een reeks van feitelijke gegevens, welke alle tezamen bewijzen, bat diverse voormannen der P.v.d.A. P?k voormannen zijn in het Huma nistisch Verbond, dat de partij als zo- ?Anig en bij monde harer parlementaire r°ordvoerders sympathiek staat jegens moderne humanisme en dat zowel Re VARA als Het Vrije Volk en het ■V.V. zich gaarne lenen tot verbreiding b verdediging van deze ongodsdiensti ge levensbeschouwing. En laat Het Vrije jj°Ik nu niet willen suggereren, dat de 1'b.d.A. als „zuiver politieke partij" in jAar activiteit gelijke geldingsmogelijk- jeden zou garanderen aan meerdere vensbeschouwingen, aan de katholieke Jb goed als aan de protestantse en de ^Pianistische. Want dan wachten wij spanning op het eerste pleidooi van (jb'H.A. gn vrije Volk vóór bijzonder ^"Herwijs. vóór processievrijheid, vóór katholieke gezinspolitiek en- tégen yfboortebeperking. Afgewisseld per h 6bk of per maand zouden dan ook de G°testantse en humanistische desidera- r aan het woord kunnen komen door Jhjrtelings vóór en tégen het bijzonder er wijs te pleiten, tégen de processie- (jLlheid, vóór en tégen geboorteregeling y°Voorts. tJP deze onzinnigheid ligt bij toeval te[[ehs een treffende illustratie opgeslo- \v van de absurditeit slechts een „zui lev P°Htieke" partij, geschikt voor alle ia'Aflsbeschouwingen, hier in Neder- "Ul, in de gegeven omstandigheden te en zijn. ij herhalen zeer goed te weten, dat er ook een protestantse en een katholieke werkgroep is in Vj H.v.d.A.; wij herhalen eveneens, dat 1 geenszins gerechtigd zijn over het Si H&n niet goed protestants of katholiek Ijgb Van de leden dier werkgroepen een Sh' persoonlijk treffend oordeel uit te Aken. Maar wij herhalen ook, dat Politieke partij in de gegeven om- Higheden moeilijk van een levens- WA ouwelijke ondergrond kan abstra- flj, Ah en dat zij in dat opzicht op den trip- geen twee heren laat staan bep6r Han twee kan dienen. En wan- b^jvij de ideologische bindingen tus- .H-v.d.A. en Humanistisch Verbond Aslaan en wij Hoen daar mededeling geiy.' H.an debiteren wij geen „door niets V0[j^tiveerd leugentje", gelijk Het Vrije °ns verwijt, maar dan wijzen wij [hst n. verschijnsel, dat ieder veront- Aar6 mie He kerstening van het open- On- en ter harte gaat. ijhüq w°rdt ook nog ter lezing voorge- wHitf11 een passage uit „Religion et van een zekere kanunnik J. h!6l'rn van een zeKere kanunnik J •beog1116. Hie zegt, dat een politiek sa |sseSa?ri in één partij bij geestelijke a°U O'Henheid zeer wel mogelijk is. AUt03ekracht van dit argument in de k'®ge t van de kanunnik moeten zijn s bg, 2' Han past onzerzijds de erken- '■Orit -1 WÜ He kanunnik noch diens t kennen; gaat het om de in- „COMET" VERONGELUKT Uit de sporen op de startbaan valt af te leiden dat het vliegtuig nog niet van de grond was geweest. Aan het einde van de betonnen startbaan schoot het toestel door een prikkeldraadversperring die om het vliegveld is aangebracht; het landinggestel werd daarbij afgerukt. Ver volgens sloeg het vliegtuig tegen een duiker, de romp kwam toen in een diepe Met het oog op de verbetering in Zijn gezondheidstoestand zal de H. Vader zo deelt de Osservatore Romano heden mede op 19 Maart Zijn audiënties hervatten en daarbij de gewone gang van zaken volgen. De Paus ontvangt die dag in bijzondere audiëntie de studenten van de Italiaanse Volkshogescholen. Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat Engeland het communisti sche voorstel om de Brit Edgar Sanders, die in Hongarije een gevangenisstraf van 13 jaar uitzit, uit te wisselen tegen Lee Meng, de in Malakka ter dood veroordeel de communiste, voorlopig verworpen heeft. Er kan geen sprake zijn van koehandel in mensenlevens, aldus verklaarde hij. Churchill voegde eraan toe, dat daarmee niet uitgesloten is, dat verder op de kwes tie ingegaan zal worden, wanneer de ver antwoordelijke autoriteiten eenmaal een be slissing genomen hebben inzake de dood strafkwestie. De sultan van Perak en zijn uitvoerende raad in Ipoh, Malakka, bestu deren op het ogenblik een aantal requesten om clementie voor Lee Meng. Churchill zei, dat de Britse regering ,,alle pogingen zal blijven aanwenden om de Hongaarse communistische regering ertoe te brengen de heer Sanders in vrijheid te stellen". Op het terrein van de B.P.M. te Pernis heeft zich Maandagmiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 27-jarige arbeider A. J. Huisman, ge woond hebbende aan de Noordzijde te Bo degraven. Een andere arbeider, de 36-jari- ge G. P. Bogaars, uit Gorkum, moest met een schedelbasisfractuur in het Zuiderzie kenhuis worden opgenomen. De arbeiders werkten op een tank, die zes meter hoog was en die een inhoud had van 140 kubieke meter. De tank was bui ten bedrijf en gedeeltelijk met een soort asphaltprocfuct gevuld. De mannen ontsta ken een lasapparaat en opeens ontstond in de tank een ontploffing. De mannen wer den van de zes meter hoge tank geslin gerd. De ene overleed ter plaatse en de ander werd ernstig gewond. Aan alle vei ligheidsvoorschriften was voldaan, zodat men over de juiste oorzaak in het duister tast. sloot terecht en vloog onmiddellijk in brand. Tengevolge van de grote voor raad brandstof die het vliegtuig mee voerde brandde het wrak ruim vier uur voordat men erin slaagde het te bena deren. Later heeft men de zwaarver- minkte lijken van de inzittenden kunnen bergen. De Pakistaanse autoriteiten hebben inmiddels opdracht gegeven om een onderzoek naar deze vliegramp in te stellen. Met de „Cornet" een product van de Havilland fabrieken in Engeland zijn tot nu toe slechts enkele ongelukken ge schied, die echter over het algemeen goed afliepen. Op het vliegveld van Rome maakte een Comet die in moeilijkheden geraakte enkele maanden geleden een geslaagde buiklanding waarbij alle in zittenden ongedeerd bleven. Verschillen de luchtvaartmaatschappijen hebben plannen in studie genomen om hun dien sten te gaan onderhouden met straal vliegtuigen van dit type. De Britse lucht vaartmaatschappij de B.O.A.C. gebruikt de Cornet op haar luchtlijn Londen- Kaapstad. De zwaar gehavende zeedijk bij Sta venisse op de Westpunt van het eiland Tholen zal vermoedelijk nog deze week onder handen worden genomen. Deze zeedijk is over een lengte van ander halve kilometer ernstig beschadigd. De gaten in de dijk zijn door het gunstige weer droog gekomen en men heeft kun nen vaststellen dat geen inschuring is gebeurd. De dijk bij de nieuwe polder, ooste ENGELAND DUITSLAND POLEN FRANKR r- SLOW'^.,^ H0NGAfWEy' PERZIE ZUID SLAVIC USSR Bender Abbas 1_\V Didsk GREXENL- I TALIE De militaire correspondent van de „New York Times", Baldwin, heeft gis teren in zijn blad geschreven dat „de plaag van de geheimzinnigheid op atoomgebied" een belemmering is voor het contact tussen de Verenigde Staten en de bondgenoten. Volgens Baldwin wordt door deze ge heimzinnigheid een uitwisseling van atoomgeheimen met Groot-Brittannië en Canada voorkomen, die voor de Ver enigde Staten nuttig kan zijn. Ook moet thans veel dubbel werk worden ver richt, aldus de correspondent. Hij wees in dit verband op het feit dat Groot- Brittannië veel energie heeft moeten besteden aan het uitvinden en maken van een atoombom. De communistische propaganda in Po len tegen de Katholieke Kerk richt zich de laatste dagen met grote heftigheid tegen de Poolse Primaat en aartsbis schop van Warschau, Kardinaal Wys zynski. De aanval komt voornamelijk van de zijde van „Zycie Warszawy", het officiële dagblad der regering in de Poolse hoofdstad, en vormt de climax van de reeds maanden durende pers acties tegen bisschoppen en priesters. Het blad beweert, dat in het gehele kar- dinaalscollege kardinaal Wyszynski en de aartsbisschop van Keulen, Kardinaal Frings, de grootste vijanden van het Poolse volk zijn. Van Kardinaal Wys zynski schrijft het blad, dat hij in Polen een Vaticaanse politiek voert, welke in strijd is met de democratie. Het voegt houd van zijn bewering, dan wensen wij ons gegrond vermoeden, dat de kanun nik niet op Nederlandse verhoudingen doelde, evenzeer te signaleren als onze vrijheid om met hem op dit punt zelfs over het algemeen van mening te ver schillen. Het Vrije Volk besluit zijn artikel met ons aan te manen het vraagteken te schrappen achter „Niets met el kaar te maken?", welke vraag wij als kop boven ons artikel hadden ge plaatst. Het blad had boven zijn eigen artikel dan ook geschreven: „Geen vraagteken". Ons dunkt, dat die consta tering echter alleen al aan haar bewijs voering verdiend heeft, dat er voorlopig twéé vraagtekens achter geplaatst wor den. er aan toe: „Er kan geen twijfel over bestaan, dat inzake de kwestie der Oder-Neisse linie Polen lijnrecht staat tegenover het Vaticaan en Kardinaal Wyszynski. Tezelfder tijd brengt de Poolse re gering met geweld en terreur haar nieuwe wet, waarin zij voor elke ker kelijke benoeming haar goedkeuring vereist, ter uitvoering. De rode politie verwijderde met geweld de pastoor met zijn kapelaan en huishoudster uit een dorpspastorie in het diocees Kato wice. Haar eerste poging mislukte, daar de parochianen een cordon om de pastorie hadden gelegd. De politie liet j het niet tot een botsing komen, doch keerde drie dagen later 's nachts te rug. De pers heeft geprobeerd uit te leg gen, dat de wet in het belang van net volk was uitgevaardigd en dat zij in werkelijkheid geen kwestie was van staatsbemoeiing in kerkelijke aangele genheden. Haar redenering komt in het kort hierop neer, dat het volk er niet onverschillig voor kan blijven, aan wat voor soort mensen de bisschoppen het herderlijk ambt toevertrouwen. De Perzische Kamer, de Majlis, zou vanochtend opnieuw bijeenkomen. Naar verluidt zou premier Mossadeq om een vertrouwensvotum vragen. Misschien zai de premier een speciale verordening afkondigen om de Zaterdag en Zondag aangehouden aanstokers der betogingen te berechten. Zij zouden worden be schuldigd van samenzwering tegen de regering en de veiligheid van de staat. Amidi Noer ld, directeur van het blad „Dad", dat gekant is tegen de regering van Mossadeq, is gisteren gearresteerd. De minister van Bui tenlandse Zaken, Fatemi, heeft mede gedeeld, dat de militaire gouverneur van Teheran, generaal Vapa, afge treden is „in verband met gebrek aan discipline onder zijn officieren en manschappen". Naar verluidt zijn Zondagavond in de Perzische hoofdstad 85 voor het merendeel gepensionneerde officieren aangehouden, die hadden deelgenomen aan een bijeenkomst van de „Aria", een partij van ontevreden militairen. Een andere groep gepensionneerde offi cieren heeft gisteravond in een ver klaring trouw aan Mossadeq en aan diens regering betuigd. Radio Teheran meldde gisteren, dat uit alle delen van het land telegrammen naar de hoofd stad worden gezonden, waarin Mossadeq steun wordt toegezegd en bestraffing van de samenzweerders wordt geëist. De minister van Verkeer en Water staat heeft besloten de ministeriële be schikking van 22 April 1938 betreffende de aanwijzing van het luchtvaartterrein Leeuwarden tot burgervliegveld, in te trekken. 12 September van het vorig jaar moest de leerling-vlieger van de Rijkslucht vaartschool F. E. v. d. G. als onderdeel van een lesvlucht met een „Harvard" op het vliegveld Texel een landing maken. Hij zag op een gegeven moment een loods met daarnaast benzinevaten en, naar hij dacht, een windzak beneden zich. Prompt richtte hij de neus van het vliegtuig naar beneden en maakte een landing. Niet op het vliegveld echter, doch op een weiland. Het toestel sloeg over de kop, doch de leerling-vlieger en zijn passagier kwamen er goed af. Kort daarop bemerkte hij, dat de veronder stelde windzak een hemd was, dat aan een waslijn hing te drogen. Deze zaak werd Maandag voor de Raad voor de Luchtvaart behandeld. De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer J. U. F. Backer, deelde mede dat v. d. G. reeds met een maand niet vliegen gestraft is. Hij vroeg de Raad v. d. G. een berisping toe te dienen. De Raad voor de Luchtvaart behan delde voorts twee gevallen van roeke loze leerling-vliegers, die met een les- toestel waren gaan „stunten". Beide vliegtuigen vielen neer, maar de jonge lui kwamen er zonder kleerscheuren af. Zij zijn reeds disciplinair gestraft. Ook hier vroeg de heer Backer een berisping toe te dienen. Gisteren kon men aan het Castri- cumse strand een ongewoon schouw spel zien. De Brandweer was namelijk met groot materiaal uitgerukt om bunkers naar beneden te spuiten. Ten gevolge van de storm op 1 Februari namelijk waren verschillende bunkers in een gevaarlijk hellende situatie gekomen. Om het gevaar te keren, heeft men het besluit genomen deze bunkers te laten wegspuiten. Vandaag zullen op deze manier wederom enkele bunkers worden opgeruimd. Tenslotte behandelde de Raad het geval van de „Tiger Moth", die kort nadat hij geland was op het vliegveld Ypenburg, werd omver geblazen door de schroefwind van een 90 meter ver der opgestelde „Mitchell" b-25, die daar stond proef te draaien. De vraag wie de verantwoordelijke in stantie op Ypenburg was met betrekking tot dit ongeval was aanleiding tot een langdurig verhoor van getuigen. De direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst was. tenslotte van mening, dat de havenmeester van het vliegveld geen af doende veiligheidsmaatregelen had ge troffen en dat ook de N.V. Avio-Diepen maatregelen had kunnen nemen. In al deze zaken uitspraak op 1 April. De A.N.W.B. deelt mede, dat de Noord-Zuidverbinding DordrechtMoer dijkZevenbergschehoekBreda, welke thans ruim een maand onderbroken is geweest en waarvan het gedeelte direct bezuiden de Moerdijkbrug nog slechts nauwelijks boven water is, weer is opengesteld voor voetgangers, fietsers, bromfietsen en motorfietsen zonder zij span. Zwaarder verkeer wordt op dit ge deelte beslist niet toegelaten, daar de ondergrond nog geheel doordrenkt is van water. De voetbalwedstrijd FrankrijkNe derlandse profs, Donderdag 1? Maart a.s. te Parijs ten bate van het Rampen fonds, wordt door niet minder dan zes reporters voor de radio verslagen. De verdeling is als volgt gemaakt. Leo Pa- gano van de K.R.O. spreekt een inlei dend woord, Aad van Leeuwen van de A.V.R.O. en ir. v. Emmenes van de V.A.R.A. verslaan ieder een speelhelft, Dick v. Rijn geeft een nabeschouwing. Adriani Engels, sportjournalist in Frankrijk, zal tijdens de pauze enige Nederlandse profs interviewen en Jan de Visser van de N.C.R.V. tenslotte geeft een reportage van de aanbieding van de opbrengst aan het Rampen fonds. lijker van de dijk bij Stavenisse langs de slikken van de Oosterschelde, is eveneens zwaar beschadigd. De Nieuwe Polder, die een oppervlakte heeft van 200 ha., is de enige polder op het eiland Tholen die onderhevig is aan getijwer king. De binnendijk van déze polder fungeert thans als zeewering welke het achterland voor instroming behoedt. Men is bezig zuigermaterieel naar deze zwaar gehavende dijken te brengen om het herstel zo spoedig mogelijk aan te pakken. De voor het eiland Tholen meest dreigende doorbraak is geweest die bij het Tholense gat. aan de Zuid kust bij het gehucht Strijenham, ge meente Poortvliet. In tegenstelling met de andere dijkbreuken, St. Annaland, Stavenisse en Nieuwe Polder, welke zijn geschied in de zeewering langs de slik ken. was deze doorbraak aan het diepe vaarwater van de Oosterschelde. In de Poortvlietse polder (2200 ha.) kwam op sommige plaatsen VA a 2 meter wa ter te staan. Deze dijkbreuk werd het eerst gedicht, zonder dat een ringdijk werd aangelegd. Men is thans doende het water uit de Poortvlietse polder in drie richtingen te lozen: naar het Stad je Tholen, naar Oud-Vossemeer en via een sluis naar het Tholense Gat. Bij St. Annaland. aan de Noordwest punt van het eiland, is het grote gat bij de Nol provisorisch gedicht met zakken zand en met behulp van een ringdijk. Een zandzuiger is bezig het gat op te vullen en eind deze week zal dit werk vermoedelijk gereed zijn. De polders van St. Annaland worden thans drooggemalen. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land minder koude nacht, over dag weinig verandering in tempera tuur. Zon: 7.20—18.25. Maan 22.59—7.57. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteren kon men in een groot deel van ons land van een fraaie voorjaars dag genieten. Dit met uitzondering van het uiterste Noorden van ons land, waar de mist de gehele dag bleef han gen en hierdoor de temperatuur zeer laag bleef. Om vier uur gistermiddag werd op het vliegveld Deelen bij Arn hem 15 gr. C. gemeten tegen 1 gr. C. op het vliegveld Leeuwarden. In de af gelopen nacht kwam weer op grote schaal mist voor, waarbij de tempera tuur tot enkele graden onder het vries punt daalde. Het krachtige hogedrukge- bied, waarvan het zwaartepunt nu weer bij Engeland ligt, zal ook de komende dagen het weer bij ons droog en rustig houden. Tijdelijk wordt met naar Noord draaiende wind bewolking van de Noordzee binnengevoerd, waardoor de temperatuur lager zal blijven. Alleen op die plaatsen waar de zon nog kans ziet door te breken zal het kwik snel stij gen. De kans op zon wordt echter in de komende dagen weer groter, wanneer een nieuw hogedruk-centrum ons land nadert. (Van onze correspondent) 4 Maandagmiddag heeft de vijf en twin tigjarige gedetineerde J. Klok, afkom stig uit Musselkanaal, kans gezien te ontsnappen uit het Huis van Bewaring te Winschoten. Zijn signalement luidt: lang 1.69 m„ donkerblond haar, blauwe ogen, geopereerd aan een der wijsvin gers, gekleed in donkerbruine gevange niskleren. Het verleden en het heden zijn verenigd in deze foto. Op de ach tergrond het 2000 jaar oude Co losseum te Rome, in de jaren van de grote bloei van het oude Ro meinse Rijk, één van de plaatsen, waar de Romein zijn ontspanning zocht. Daarvóór staat één van de nieuwste Italiaanse bijdragen tot een niet al te kostbare en toch vrije vacantie, een „weekend-car". Ijdeltuiten luisteren alleen als zij in de hoogte worden gestoken Schouwen-Duiveland levert nog steeds dc grootste problemen op voor de Wa terstaatsmensen. Op het ogenblik zijn e- nog ongeveer twintig grotere en klei nere gaten in de dijken, waarvan dat bij Schelphoek het moeilijkste is. Op het gehele eiland wordt overal gewerkt aa het dichten van de gaten en het ophogen van de dijken. Aan de oude dijk by Bruinisse worden verschillende gaten hersteld. In de polder van Drei- schor zitten nog ongeveer zes gaten. Op het ogenblik wordt daar hard aan ge werkt, en men hoopt binnen drie a vier weken deze alle dicht te hebben, waar na deze polder kan worden droogge malen. Tussen Zierikzee en Brouwers haven zijn enkele polders reeds geheel of bijna drooggemalen. Het is nog niet gelukt de gaten in de havendijken van Zierikzee te dichten, maar ook daaraan wordt gewerkt. Het grootste probleem is, zo verzuch ten degenen die met de leiding belast zijn, dat alles van buitenaf moet wor den aangevoerd, daar slechts een heel klein gedeelte van het eiland droog staat. Het is mogelijk, voldoende arbei ders te krijgen, die evenals het mate rieel en grote hoeveelheden zand, van elders moeten komen. Daar de meeste binnendijken ook zwaar gehavend zijn, wordt het vervoer ernstig belemmerd. Zodra men echter weer een polder droog heeft weten te krijgen, heeft men weer een nieuw „bruggehcofd" van waar de strijd tegen het water kan worden voortgezet Nog een Don Camillo Een echte „Don Ca- m'illo" heeft de eerste ronde verloren in een ju ridisch conflict met een communist. Don Pietro Arrigoni, een priester in Burago Molgora, een Ita liaans dorpje, had een communistische krant van een muur afgescheurd. De plaatselijke commu nistische leider, de 30-ja rige Gtuli Vergani, dien de een aanklacht in we gens overtreding van de wet, waarbij aanplakbil jetten beschermd wor den. De rechtbank heeft de priester tot een boete van 5.000 lire veroordeeld (ongeveer 25 gulden). De strijd is evenwel nog niet ten einde, want „Don Ca millo" is in hoger beroep gegaan. Hij is er zeker van de laatste ronde te winnen. Venus bespied Op het militaire vlieg veld van Aalbor.g dacht men dezer dagen een vliegende schotel te zien. Een straaljagerpiloot, die op dat ogenblik een oefenvlucht maakte, kreeg opdracht het waargeno- mene te controleren. Van een hoogte van 5000 me ter meldde hij, dat het geen vliegende schotel was, maar de planeet Venus. Het commentaar van een zegsman van de luchtmacht luidde: „Maar wij hebben Venus nog nooit zo helder zien schij nen". Schommelstoel Negenentwintig Ameri kaanse luchtbases in En geland hebben de order gekregen een schommel stoel klaar te zetten. De reden? Een operettegezel schap maakt een tournée voor de manschappen der vliegbases. Het heeft alle toneelattributen bij zich, behalve een schommel stoel, die in het spel te pas komt. Mannetjesherten te gen fietsers In het nationale park van Madrid staan bord jes, waarmede beleefd wordt verzocht niet door het park te fietsen. Het is n.l. gebleken, dat de man netjesherten van dat park geen wielrijders kunnen uitstaan. Ze hebben er al heel wat aangevallen en uit het zadel geworpen. Snobisme In Amerika moeten autobezitters elkjaar hun nummerborden verande ren. Het hoogste ideaal van velen hunner is nu de laagste en minste cij fers en de meeste letter combinaties bij elkaar te krijgen. De regering van de staat New York heeft nu beslist, dat lieden met dergelijke „geletterde" nummerborden extra-be lasting moeten betalen. Voor eigen gebruik Een inbreker heeft uit de psychologische afde ling van het Fenn-college te Cleveland een leugen detector gestolen. De man kende blijkbaar zich zelf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1