Grote Markt wordt omgetoverd in feestelijk park 5000ste? B. en W. van Bloemendaal reageren op verkiezingsrede Jaarvergadering KAB-Santpoort RADIO-REPARATIE Cabaret in Donkere Kenaupark weer een der attracties „YERMA", met een voortreffelijke vertolking van Elisabeth Andersen „Jubeltonen" in Rembrandt Over woningbouw voor jongeren en uitbreiding van scholen Hoe spelen de R.K. clubs? S JUBILEUMMAAND WAAR KOMT DE H. J. Maertens N. V. GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHU1S DINSDAG 3 MAART 1953 FAGINA 2 Viering Koninginnedag 1953 in Haarlem: Bescherming Bevolking Maandag begint werving in Haarlem en omgeving Uitgebreid Comité van Aanbeveling Inbraak in perceel in het Florapark Burgerlijke Stand Spaanse tragedie in Stadsschouwburg Jubilea en onderschei dingen in Haarlem Twee knaapjes te water Politie waarschuwt K.J.M.V. Geloof en Wetenschap Haarlems Gemengd Koor geeft concert t.b.v. Rampenfonds Geslaagd WATERPOLO Dijksira kampioen hoofd klasse H.R.C. „Excelsior" Vrije Klaverjasbond Oefening Bescherming Bevolking Betrouwbare Herwonnen Levenskracht Jaarvergadering p Biljarten Oprichting Retraiteclub HEEMSTEDE Oliebollenactie had flink resultaat Gezelschap van de Stille Omgang Opvoering Repelsteeltje Opvoering van „Hans en Grietje" ZANDVOORT Inenting Culturelekring „'t Helm" K.V.P. afd. Overveen Bazar op „Elswout" Dammen Kampioenschappen in Kennemerland Biljarten aoo Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York m fit Verleden jaar schreven wij, dat het voor het bestuur van het Centrum Co mité Koninginnedag te Haarlem niet gemakkelijk zou zijn om het feest met de carnavalsgroep uit Kerkrade ooit te doen evenaren. De vindingrijkheid van dit comité is echter groot en daarom zien we met belangstelling uit naar de wijze waarop het ditmaal de Grote Markt in een park zal veranderen. Op Koninginnedag zal in dit park een Weense avond worden gegeven met het Scapino-ballet als gast en Marinus Adam als dirigent. In de avond van de Bevrijdingsdag zal een herhaling plaats vinden. Een muziektempel van grote allure wordt in de buurt van Laurens Coster gebouwd en verder zullen gras partijen en bloemengroepen op het rondpoint en de verschillende vlucht heuvels de naam van Haarlem als bloe menstad eer aan doen. Daar de nationale feesten samenvallen met Flora Lichtstad en de tulpentijd wel het hoogtepunt van het Internationaal bezoek zal zijn, zal met medewerking van Hout en Plantsoenen het park tot 15 Mei in orde gehouden worden. Een attractie van bijzondere betekenis, waarmede ook het 25-jarig bestaan van het Centrum Comité Koninginnedag een waardig accent verkrijgt. De viering van Koninginnedag begint weer met koraalmuziek, de réveille van de Padvindersband, een muzikale wan deling van de Politiekapel en de aubade van 4.000 kinderen op de Grote Markt (om 9 uur). Een noviteit in het pro gramma is het groot concours voor straatmuzikanten op de Botermarkt, naar Amsterdams voorbeeld. Om tien uur in de morgen zullen de muzikanten kampen om niet te versmaden geld prijzen, met als voornaamste een van f 100. Het optreden van de Kerkiaders in het Donkere Kenaupark (de Katten- berg) is een zodanig succes geweest, dat er ditmaal wederom cabaretvoor stellingen gegeven zullen worden en wel door Rol. Wagter en zijn ensem ble, in de middag van Koninginnedag en door het gezelschap van Willy Vervoort in de middag van de 5e Mei. In de avonden van deze beide dagen zullen in de Stadsschouwburg gala voorstellingen plaats hebben van een spel geput uit de Camera Obscura door de Letterlievende Vereniging J. J. Cremer. En wie er zin heeft kan in het Grote Markt-park daarna dan sen op de muziek van een fikse band. De Bevrijdingsdag begint hetzelfde, echter met dit verschil, dat de kinderen naar de Kattenberg in het Kenaupark zullen trekken om daar om 10 uur aan Advertentie KOFFIE of THEE met GEBAK GRATIS Modemagazijnen Anegang 24 - Haarlem Onze Jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op Dameshoedengebied. In Haarlem, en omgeving zal Maandag 16 Maart de werving beginnen van vrij willigers voor de Bescherming Bevol king. Wanneer men nader wenst te worden ingelicht omtrent de „B.B.", kan men in de komende dagen terecht bij een op de Grote Markt opgestelde „rei zende tentoonstelling", welke hedenmid dag door burgemeester Cremers werd geopend en waaromtrent wij Zaterdag reeds hebben bericht. Deze tentoonstel ling zal te bezichtigen zijn: vanavond tot 10 uur en op 4, 5, 6 en 7 Maart van 10 uur tn de morgen tot 10 uur des avonds. Inmiddels is er, naast de reeds lang werkzame propaganda-commissie uit de burgerij, een uitgebreid comité van aan beveling samengesteld, bestaande uit een 50-tal ingezetenen, die geacht kunnen worden vrijwel de hele bevolking te vertegenwoordigen. Men vindt onder hen representanten van de gemeente lijke overheid, de politieke groeperin gen (uiteraard met uitzondering van de communisten, die de „B.B." een „Ame rikaanse oorlogsorganisatie" achten), de stands- en vakorganisaties, het bedrijfs leven, de geestelijkheid; voorts bestuurs leden van verenigingen met ideële doelstellingen, van de organisaties „Ver eniging voor Luchtbescherming" en „Steun Wettig Gezag"; en ten slotte vertegenwoordigers uit de kringen van de medici, van de pers en het onder wijs. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is in perceel 5 in het Florapark een inbraak gepleegd, juist het perceel waar over enige tijd het hoofdbureau van po litie zal worden gevestigd. Via de ach terdeur van het souterrain is de dief het huis binnengedrongen. Uit de kelder werden gestolen een fiets, een paar herencostuums en een regenjas. Naar aanleiding van deze inbraak heeft de Haarlemse recherche gistermiddag in zijn woning aangehouden de 37-jarige los arbeider A. A. v. R. uit Haarlem. Zaterdagmiddag hadden de bewoners, die reeds bezig waren het huis te ont ruimen, aangifte gedaan van de diefstal. Al het vermiste werd opgespoord, hoe wel de kledingstukken reeds aan op kopers waren verkocht. De man is thans ingesloten. GEBOREN: J. P. HartsuijkerVan Daalen z; M. M. GlansdorfSijm, z. A. H. AufdemkampePost, z; E. Kossén van der Kuijl, z; J. H. M. de Wit Schoonebeek, z. G. A. W. Zuurendonk— Nederkoorn, z; G. A. van Oosterhout— Stijn man, z; W. C. M. Greevevan Vei- zen, d; Chr. A. Lipholt—Stevens, d. A. Schmid—Funke, d; J. E. Boltjes—van der Toorn, d; A. Captijn—Visser, d. A. C. van Kordelaarvan Dansik, d; M. BreedOud, d. GETROUWD: H. Stoelman en R. A. A. Vanderheyden. een zangconcours deel te nemen. Gelukkig staat de Zeepkisten-race in de morgen weer op het programma. Wij vinden dit evenement op de Grote Markt, eens een primeur, nog altijd een der aardigste onderdelen van heffeest. Nieuw is een concours de eomfort voor automobielen, des middags om half drie op de Dreef, met ontvangst in de Provinciale Griffie. Natuurlijk zul len op het Phoenixterrein _-n op de Parklaan van 29 April tot en met 6 Mei de kermisvermakelijkheden weer wor den opgesteld. De muziektempel zal in de tulpentijd geenszins ongebruikt blijven buiten de nationale feestdagen. Het programma is als volgt; Vrijdag 1 Mei, 20 uur: Concert door het Gemengd Koor Polyhymnia met or kest. Zaterdag 2 Mei, 20 uur: Ere-concert ter herdenking van het zilveren jubi leum van het Centrum-Comité door „Arti et Religione". Zondag 3 Mei, 20.30 uur: Grote sport- demonstratie door de keurploegen van de Gymnastiekvereniging „Bato" op de Grote Markt. Een Beierse kapel zal die avond musiceren. Zondag 10 Mei, 20 uur: Concert van „Kunstkring". Waarschijnlijk zal ook nog op andere dagen geconcerteerd worden. Advertentie FILMS: Rembrandt: „Nachtvlinder" a. 1., 2 en 4.15 uur. Snip- en Snap-revue ..Jubeltonen". Willv Walden en Piet Muyselaar. Tijden: Dinsdag, Woensdag en Donderdag 20 uur. Cinema Palace: Prolongeert (3e week) „The Greatest Show on Earth". In tech nicolor. Tijden: dagelijks 2 en 8 uur. Toe gang 14 jaar. Luxor? Prolongeert (6e week) „Don Ca- millo". Fernandel, Gino Cervi. Tijden: 2 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: „Madonna in Ketten" (Moe der en kind). Tijden: 2, 4.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Toegang: a. 1. Lido: „For Men Only" ('n Onteerd meis je). Tijden: 2, 4.25, 7 en 9.15 uur. Toe gang 18 jaar. City: „Er op of er onder" (Go for Bro ke). Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Toe gang 14 jaar. Spaarne: „De Koning der Wildernis" Tijden: dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 14 j. Dinsdag 3 Maart Stadsschouwburg: „De Italiaanse Ope ra": „Lucia di Lammermoor" (ber.) 8 u. Minerva-Theater: „Een man in een wit pak" (A man In a white suit), a. 1„ 8.15. Frans-Hals Museum: „Emigratie en haar mogelijkheden" door T. Cnossen: „Canada" (2de lezing in serie van vijf), 8 uur. Brinkmann: Cursus met lichtbeelden: „Vormen van Westerse beeldhouwkunst" door dr. A. van der Boom, voor de le den van G. en W., 21.1522.15 uur. Woensdag 4 Maart Stadsschouwburg: „Haarlemse Boekver kopers": Het Klein-Kunst ensemble „Ara besque": Van snotneus tot neon", 8 uur. Gem. Concertgebouw: „Inter scholair jeugdtournooi", 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Theun de Vries: Le zing uit eigen werk, 8 uur. Minerva-Theater: „Potasch en Perle- moerin textiel", met Johan Kaart en Joh. Boskamp, 8.15 uur. Elisabeth Andersen (rechts) en Ann Hasekamp in Lorca's toneelstuk Yerma Een der beste toneelstukken van het seizoen, „Yerma", tragisch gedicht van de Spaanse schrijver Federico Garcia Lorca, is gisteravond voor een goed be zette schouwburg door de Haagse Co- medie vertoond. De vertaler, J. W. F. Werumeus Buning, de regisseur Cees Laseur en de actrice Elisabeth Andersen hebben voor een even ontroerende als indrukwekkende voorstelling gezorgd, al geven de zes vrij korte taferelen wat te weinig aan hen, die zich pas kunnen concentreren als de handeling op gang gekomen is. Bovendien moet de nuch tere Nederlander zich kunnen voorstel len, dat de Spanjaard 'van het platte land, een natuurmens, leeft en werkt voor de vruchtbaarheid van zijn akker en daarnaast het huwelijk door de Ir. H. A. Breuning, hoofdingenieur bij Openbare Werken in Haarlem, was gis teren vijf en twintig jaar in overheids dienst. Hij begon zijn loopbaan in de Oost, waar hij op I Maart 1928 benoemd werd tot ingenieur bij de landsgebou- wen burgerlijke openbare werken. Tot 1 Juli 1941 bekleedde hij de functie van hoofdingenieur, terwijl hij nadien hoofd was van de onderafdeling landsgebou- wen van het departement van Verkeer en Waterstaat. Nadat hij in 1946 terug gekeerd was naar Nederland, werd hij in hetzelfde jaar nog benoemd tot hoofdingenieur bij Openbare Werken te Haarlem. Gisteren werd hij op het stadhuis door burgemeester Cremers namens het ge meentebestuur gehuldigd. Daarna was er een huldiging in het gebouw van Openbare Werken, waar ir. De Lange en de heer W. Meilof hartelijke woorden tot de jubilaris hebben gesproken. Ver schillende cadeaux onderstreepten deze goede wensen en felicitaties. De heer P. F. Bulters vierde gisteren ook feest. Hij was vijf en twintig jaar in dienst bij het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis als opzichter voor de landerijen. In de regentenkamer werd hij door de voorzitter van het College van Regenten, mr. P. O. F. M. Cremers, toegesproken, die hem voor zijn toege wijde arbeid dankte. Hij bood een zil veren couvert aan, voorzien van het wapen van het Gasthuis. De heren J. Steenhuis en S. Bunt spraken hartelijke woorden, die zij vergezeld deden gaan van een huldeblijk. Namens alle pach ters sprak de heer B. J. Witteman, die de 83-jarige jubilaris een vulpen en een kist sigaren aanbood. De plechtigheid werd bijgewoond door enige regenten, pachters en vele personeelsjeden. Koninklijke onderscheidingen vielen te beurt aan de heren A. Kousemaker en A. F. M. Goll. De heer A. Kousema ker, directeur van het kantoor Haarlem van Van Gend en Loos, die Zaterdag afscheid nam, werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Aan de administrateur van het assurantiekan toor J. C. Knegt en Zn. te Amsterdam, de heer A. Goll uit Haarlem, werd de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau verleend. /andaag herdenkt de heer G. Ketelaar het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij Hout en Plantsoenen in Haarlem. Al de jaren heeft de heer Ke telaar met de grootste zorg de bloemen perken iu de plantsoenen verzorgd. He- denmididag recipieerde de jubilaris; ve len kwamen hun gelukwensen aanbie vruchtbaarheid eerst waardevol acht. Het drama van Lorca behandelt dit thema, waarin Yerma, de jonge ge trouwde vrouw kinderloos blijft, waar zij geschapen is om moeder te zijn. Haar man, de stugge en gierige boer Juan, leeft alleen voor zijn schapen en vrucht bomen en laat haar door zijn twee zus ters bewaken, uit angst haar te verlie zen. Langzaam wordt Yerma bezeten door de gedachte geen „dorre akker" te kunnen blijven, welke bezetenheid haar tenslotte tot worging van de man, die zij niet wilde bedriegen, maar ook niet meer lief kon hebben, leidde. Zoals in het Griekse drama voltrekt het noodlot zich, beide mensen vernietigend. De tragedie speelt zich af tegen een achter grond van Spaans volksleven, waarin tederheid, zinnelijkheid, vroomheid en bijgeloof elkander afwisselen. Mede daartoe heeft Jurriaan Andriessen mu ziek naar oude Spaanse volkswijzen ge componeerd, die met guitaar-begeleiding van Koos Tiggers door enkele actrices gezongen worden. De dramatische span ning wordt daardoor weldadig onder broken, terwijl de inhoud der verzen een volgende phase inluidt. Elisabeth Andersen kon vooral in het zesde tafe reel bewijzen hoezeer zij de tragiek van de jonge vrouw de hare had gemaakt. Tussen de gelatenheid en de boze daad lag een worsteling van hartstocht en verlangen naar het kind van haar eigen man, die de drift deed overwinnen. Frans van der Lingen zette een rauwe, heersende echtgenoot op de planken; Willy Haak was een sluwe heidense vrouw en Carl van der Plas een be heerste jonge schaapherder, die Yerma had kunnen geven wat zij verlangde. Vele andere actrices zorgden er mede voor, dat dit gedicht een gestalte kreeg, welke tot een boeiende climax leidde. v. W. Wanneer ge een beetje ontzet het hysterisch gejakker van „The London Starlets" bij het begin van Sleeswijk's revue „Jubeltonen" hebt aanschouwd, weest dan niet bevreesd, dat het pro gramma verder niet zo veel bijzonders meer zal bieden. Weliswaar brengen deze Stariets een enkel nummer uit gezonderd weinig terecht van haar dansen (zelfs wanneer men de maatstaf van het revue-genre aanlegt) en moe ten zij bijvoorbeeld in de Crazy Time met zinloze gebaren goed maken, wat er aan behoorlijke danspassen gemist wordt, daar staat tegenover, dat deze revue zoveel plezierige momenten brengt, dat de liefhebber van show en pretentieloze humor zich de handen warm klapt. Dat hebben zeer velen gisteravond in het Rembrandt-theater ook gedaan en! het moge dan niet zo verwonderen, dat het Willy Walden en Piet Muyse laar zijn geweest, door wie het succes van de avond verzekerd werd. Deze twee jubilerende kleinkunst-artisten lieten zich weer danig gelden. In „Alles draait om Eva" en in „De Bokkenpoot" spuiden zij naar hart «lust hun grap pen en dwaze invallen en „onweer staanbaar" bleken zij weer in hun crea tie van de dames Snip en Snap, waarbij hun uitstekende persifage op de An drews Sisters nog altijd favoriet was. Onverbeterlijk in hun genre waren zij tenslotte met „Moderne Mensen" en vooral in „Babylonië", een kostelijk nummer, dat als finale een feestelijk slot zou zijn geweest. In hun succes werden zij overigens o.m. voortreffelijk gesecundeerd door de zingende Betty Emery, Aase Rasmus sen, Herbert Joeks, Bert van Dongen en niet in het minst door „Harten Drie". Zij allen maakten er een amusante avond van en daarvoor troffén zij in Haarlem een enthousiast en goedlachs publiek. W. H. Maandagmiddag omstreeks half vijf speelde een achtjarig jongetje met zijn autoped langs de Paul Krugerkade. Op een gegeven ogenblik sprong een 2-jarig vriendje achterop, met het gevolg, dat de jongen de'macht over het stuur ver loor en beiden in het water van de kade vielen. De oudste zakte tot zijn middel in de modder, doch kon door omstanders op het droge getrokken worden. Het 2- jarig knaapje echter dreef naar het midden van de kade. De 14-jarige bak kersknecht Anton Tourney, die getuige was van dit tafereeltje, sprong onver vaard te water, zwom naar het midden en wist even later de kleine peuter op het droge te brengen. Het knaapje, dat buiten bewustzijn was, werd- door de spoedig ter plaatse aangekomen O.D. tot het bewustzijn gebracht en later in de St. Joannes de Deo ter observatie opge nomen. Beide jongetjes komen uit de Colensostraat en zijn evacués uit de provincie Zeeland. Van de zijde der politie wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat sedert enige tijd onder de naam „Vulcos" een product wordt aangeboden, dat een gro te besparing moet geven op het gebruik van brandstoffen. Gebleken is, dat dit product wordt gebracht door de onderneming „Chemi sche Produkte Lamberty en Co.", geves tigd Friedrich Eebertstrasse te Kassei (Duitsland), Postfach 440. De achter deze onderneming schuil gaande exploitant staat zowel bij de Duitse politie als in Nederland zeer on gunstig bekend. Reeds vóór de oorlog werd diverse malen tegen deze onder neming gewaarschuwd. Ook thans blijkt een waarschuwing wederom op haar plaats; nog afgezien van de kwaliteit van het product richt deze waarschu wing zich vooral tot diegenen, die aan gezocht worden om een vertegenwoordi ging van Lamberty en Co. op zich te nemen; de ervaring heeft geleerd, dat in één rayon meer dan één „alleenverte genwoordiger" wordt aangesneld, die bovendien verplicht is, zelf een zekere voorraad af te nemen. Het bestelde en vooruit betaalde goed werd destijds niet geleverd of er werd ander goed gele verd dan was besteld. De Districtsraad der Nederlandse Jeugdgemeenschap organiseert in sa menwerking met de afdeling Haarlem van de Beweging Europese Federalisten een instructieve bijeenkomst voor de jongeren in de grote zaal van hotel „de Leeuwerik", Kruisstraat 30. Er zullen drie films worden vertoond en ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de N.J.G., zal het woord voeren. Jongens en meisjes van de K.J.M.V. gaan Woensdagavond hier naar toe. De toegang is gratis. Entrée tot de K.J.M.V. hebben R.K. jongens en meisjes van 17 tot 25 jaar Alle leden en sympathisan ten worden verwacht. Die avond zullen mededelingen worden gedaan over de Stille Omgang voor de jongens en ook voor de meisjes. Naar men ons mededeelde, is het programma op 27 Maart gewijzigd. In plaats van „Het Amsterdams Concert gebouwkwartet" zal oP die avond het Sweelinckkwartet optreden. Het Haarlems gemengd koor geeft op 4 Juni met medewerking van de H.O.V. en van de solisten Corrie Bijster, Akke de Vries, Reinier van Randwijck en Herman Schey een concert in de Grote Kerk te Haarlem ten bate van het Ram penfonds. Uitgevoerd zal worden de Requiem van Verdi. Dirigent is de heer Jan Booda. Voor het doctoraal examen rechten is aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam is geslaagd de heer P. J. Scheff- hals te Haarlem. DWT 3—VZV 1 (dames) 6-0 ■- yoor de tweede klasse dames ontving DWT 3 Zaterdagavond in het Sportfondsenbad VZV 1. Aardig samenspelend bleven de DWT-dames steeds de meerdere van de Velsense dames en ging de rust in met 3-0. Ook in de tweede speelhelft bleef het initiatief in handen van DWT 3 en voerden zij hun overwinning op tot 6-0. HVGB 1—Neptunus 1 3-2 De wed strijd HVGB 1Neptunus 1, Arnhem, werd gespeeld voor de tweede ronde van de bekercompetitie heren en werd op het nippertje door de Haarlemmers met 3-2 gewonnen. Door deze overwin ning komt HVGB nu in de derde ronde. DWR 1—Haarlem 2 6-0 Voor de tweede klasse heren ging Haarlem 2 tegen DWR 1 te water. Voor de rust was de wedstrijd nog wel het aanschou wen waard, niettegenstaande DWR een 3-0 voorsprong behaalde, waartegenover Haarlem niets in kon brengen. In de tweede speelhelft verkreeg Haarlem een spelersmeerderheid maar wisten hier mede geen eer te behalen. De einduitslag werd 6-0. In een zeer goed gespeeld hoofdklasse kampioenschap libre van het district Haarlem is Dijkstra van Hof van Hol land kampioen geworden- Het tournool gemiddelde is 9,18. Dijkstra, Karman en Van der Linden promoveren naar de kaderklasse. De eindstand luidt: Dijkstra 14 1997 157 87 12,71 Karman 13 1839 164 94 11,20 v. d. Linden 13 1907 172 126 11,08 Ketel 9 1789 182 81 9,82 Luiten 8 1597 172 61 9.18 Korver 6 1701 225 74 7,55 Tuin 6 1390 184 44 7,55 Ploeg 3 1676 191 60 8,78 Koster 0 1435 221 45 6,49 H.R.C. „Excelsior hield een rit voor A en B klassers en Junioren; A en B kl. reden 37% km.. Junioren 12% km. Er werd flink gedemarreerd; het lukte ech ter niemand „weg te komen". De sprint moest de beslissing brengen en dit ge beurde met banddikten verschil. De uitslag werd als volgt; A kl.: 1 Piet Voorderhaak, 2 Han Jan sen, 3 Dick Schouten, 4 J. Westbroek, 5 Arie Vos. Junioren: 1 Wim Petersen, 2 Joce Phi lips, 3 Piet Borthaus, 4 Wim Chrispijn, 5 Ronny Philips. De uitslagen van 25 Febr. j.l. luiden als volgt: SpaarnestroomDVH 2 1416 DVH 1Edo 1 1416 Haarlem (N.)—Onder Ons 1614 KrugRoem 1812 Edo 2DLV uitgesteld De ranglijst is nu als volgt; 1. Onder Ons 12 245—115 22 2. Spaarnestroom 12 238—152 18 3. Edo 1 12 203—157 16 4. Haarlem (N.) 12 181—179 14 5. DVH 2 12 190—170 13 6. DVH 1 12 193—167 12 7. Krug 12 152—208 8 8. DLV 11 144—186 7 9. Edo 2 11 154—176 6 10. Roem 12 126—234 4 Dinsdag 10 Maart zal des avonds in Bloemendaal een grote oefening van de dienst Bescherming Burgerbevolking worden gehouden. De verschillende hulpdiensten der gemeente Bloemen daal zullen daaraan deelnemen alsmede de brandweer van de gemeenten Bloe mendaal, Heemstede en Zandvoort. Advertentie Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De rede, die de heer F. F(jen, lid van de gemeenteraad van Bloemendaal, de vorige week gehouden heeft voor de K.V.P. te Bloemendaal en waarvan wij in onze courant van 25 Februari verslag gaven, heeft B. en W. aanleiding gege ven een uitvoerig schrijven tot de heer Fijen te richten en dit schrijven o.a. ook aan de redacties van de dag- en weekbladen te zenden. Deze reactie, in de verkiezingstijd, heeft ons ten zeerste verbaasd. Als een college van B. en W. alles wat in een propaganda-vergadering van enige po litieke partij gezegd wordt, in deze da gen wil weerleggen, komt het uren te kort. Nu is de loyale heer Fljen aan de beurt, maar wat moet dat in Bloemendaal worden, als de P.v.d.A. straks gaat zeggen wat zij denkt over het beleid van het college? Wij houden ons hart vast. Intussen geven wij hieronder de brief van B. en W. weer. Het college trof allereerst de volgende passage in de rede: - v d„ „B. en W. zullen zich echter de eerste onder wie de bewoners van onttrekken aan de verplichting tot bouw van eenvoudige woningen voor de in Bloemendaal op- Parklaan, het Ripperda-park, die hem een prachtige lamp aanboden. Zaterdag is hij tezamen met de heer Th. van Zijp, die 25 jaar in dienst was bij Hout en Plantsoenen, door de directeur, de heer J. A. Dorresteyn, toegesproken, terwij) zij gisteren op het stadhuis werden ont vangen door burgemeester Cremers. groeiende jeugd". Als onze mening geven wij U te ken nen, aldus B. en W., dat het gebruik van het werkwoord „onttrekken" in dit geval zeer onrechtvaardig is. Het door dit woord omschreven begrip duidt op een bepaalde onwil van ons College om aan de totstandkoming van eenvoudige woningen medewerking te verlenen. Als raadslid, waarbij U herhaaldelijk in de gelegenheid bent geweest een volkomen juist inzicht in deze materie te ver krijgen, had het U duidelijk moeten zijn, dat ons College allerminst in deze onwil heeft getoond. Het had U dan eveneens bekend kunnen zijn, dat wij verschillende plannen voor eenvoudige woningen hebben ontworpen, doch dat de uitvoering daarvan door hogere in stanties onmogelijk wordt gemaakt. Het komt ons voor, dat eveneens het verwijt aan het adres van wethouder Rohling, bezien in het licht van het vorenstaande misplaatst is. In de tweede plaats mogen wij onder uw aandacht brengen dat ons de vol gende passage in het verslag volkomen onduidélijk is: „Bijna voor alle openbare scholen hebben B. en W. voorstellen tot aan bouw van nieuwe lokaliteiten ingediend. De K.V.P.-fractie verzet zich daar niet tegen, do.ch vraagt zich af, of de jaar lijkse per leerling berekende uitkering aan de bijzondere scholen tot bestrijding van de onderhoudskosten niet nadelig beïnvloed zou kunnen worden als te ro yaal met bovengenoemde uitbreidingen is omgesprongen." De werkelijke toestand is, dat slechts voor één openbare school, t.w. de Ju- lianaschool, plannen tot uitbreiding met 2 lokalen zijn ingediend. De groei van het aantal leerlingen dezer school zette zich reeds 2 jaren geleden in en houdt kennelijk geen verband met de toena me van geboorten in 1946 en 1947. Wij zien deze groei als een permanente, waarvoor definitieve maatregelen ge wettigd zijn. Andere uitbreidingen zijn niet aanhangig gemaakt. Het is ons niet duidelijk, dat een bij zondere school nu of in de toekomst van deze uitbreiding, in de vorm van een lagere uitkering aan exploitatie vergoeding, een nadelige invloed zou kunnen ondervinden. Het tegendeel is veeleer waar, aangezien wij van mening zijn, dat zonder deze uitbreiding, de ex ploitatie-uitkomsten voor de openbare scholen, zonder enige twijfel een lagei- bedrag zouden aanwijzen en mitsdien de vergoeding aan de bijzondere school eveneens lager zou zijn. De vergoeding aan de bijzondere scholen toch stijgt en daalt met de exploitatie-uitkomsten van de openbare scholen. Indien het u bekend is, dat het tegenwoordige eer ste leerjaar der Julianaschool reeds meer dan 70 leerlingen telt en dat het vaststaat dat dit getal in 1953 nog over troffen zal worden, zal het u duidelijk zijn, dat maatregelen hier noodzakelijk waren. Aan de andere openbare lagere scho len kunnen wij een dergelijke perma nente groei niet voorzien en wij geven u de verzekering, dat hier naar een meer tijdelijke oplossing, indien al no- ói,g, zal worden gestreefd. Wij mogen ver der nog opmerken, zo besluiten B. en W. dat van de zijde der bijzondere scholen tot dusverre geen enkel verzoek om medewerking vor de aanbouw van nieu we lokaliteiten werd ingediend. Een groot gebrek aan schoolruimte bij de bijzondere scholen kan hier niet uit ge concludeerd worden. In het verleden is dan ook op onbekrompen wijze de ge vraagde medewerking verleend, welk standpunt wij voor de toekomst hopen te handhaven. Het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht houdt morgen, Woensdag 4 Maart, des avonds acht uur zijn jaar vergadering in gebouw St. Bavo. Volgens een goede gewoonte zullen dan de jaar verslagen van secretaris en penning meester aan de orde komen, besprekin gen 40-jarig bestaan van Herwonnen Levenskracht en Goede Week-offer. Er wordt een goede opkomst verwacht van wege enige belangrijke punten voor de uitbreiding van de volksgezondheid. In café Hof van Holland, Grote Markt 29, Haarlem, worden 4, 5, 6, 7 en 8 Maart biljartwedstrijden gehouden om de Wil- helminabeker. Er wordt gespeeld cadre 38/2 - 300 ear. Deelnemers zijn: A. Agema, J. v. Bek- kum, P. Dickman, P. v. d. Lem, R- Lu- nenberg, A. Niessen, D. Noorddam en J. Willemse. De wedstrijden vangen aan om 8 uur. DEMKinheim VelsenGVO PurmersteijnVitesse Wijk aan ZeeWSV Wilhelmus—HBC Alphen—TYBB ADO—VVB DSSPancratius S J CLugdunum Docos—Lisse Inzendingen tot Zaterdagochtend negen uur op open briefkaart aan de Sport redactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet »ec°r* respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd- Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Bij verhindering van de kringvoorzit ter, de heer L. Blom, was de leiding van de vergadering, welke de kring Sant poort van de K.A.B. Maandagavond in de zaal van „Zomerlust" hield, in han den gelegd van de heer P. Molenkamp. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Huybens, bleek, dat het leden tal per 1 Januari 1953 nog niet is te be palen door tal van moeilijkheden. De penningmeester, de heer A. Liefting, re kende voor dat er een batig saldo is en de kascontrole-commissie kwam dit be vestigen. In de plaats van de heer J. Jabroer werd in deze commissie be noemd de heer G. Plak. Naar aanleiding van de bestuursver kiezing kwam enige critiek uit de ver gadering, omdat de convocaties te laat ontvangen zouden zijn om gelegenheid te laten voor het zoeken naar candida- ten. Anderzijds leidt te vroeg convoce ren tot vergeten van de vergaderdatum. Maar de volgende vergadering zal een week van tevoren geconvoceerd worden. Nieuwe candidaten werden uit de verga ring niet gesteld, zodat de heren L. Blom, A. van Leeuwen en P. Molenkamp hun plaatsen aan de bestuurstafel behouden. De afdeling Herwonnen Levenskracht klaagt over te weinig donateurs, waar door f 80 minder beschikbaar kwam dan in 1951. In totaal werd f 707.54 aan het hoofdbestuur afgedragen. Aan thuis, verpleegden kon f 348.75 worden uitge keerd voor extra-voeding enz. Het Ka nunnik van Schaickfonds heeft een te kort aan medewerkers voor het ledigen der thermometers. Opgehaald werd f 101.91 voor de opleiding van priester studenten. Het St. Nicolaas-comité heeft nog een batig saldo, zodat er reeds een Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 De oliebollenactie, georganiseerd door de buurtvereniging „Res Nova" heeft het prachtige resultaat van f 1197,55 op gebracht; er zijn 28.887 oliebollen ver kocht, hetgeen betekent dat ieder inge zetene iets meer dan één oliebol heeft geconsumeerd. Het bestuur dankt allen die spontaan hebben medegewerkt, om tot dit resultaat te kómen; verschillen de leden hebben er drie snipperdagen voor opgeofferd en er is overal grote medewerking verleend. Op verzoek van het bestuur is aan het eind van iedeie dag de opbrengst onder toezicht van de politie gesteld en bewaard, zodat er een uitmuntende controle was. Het Gezelschap afd. Heemstede zal de Omgang houden in de nacht van 14 on 35 Maart. In verband hiermede is er op Woensdag 11 Maart om 8.15 een alge mene ledenvergadering in het Vereni gingsgebouw aan de Herenweg. Het woord zal gevoerd worden door dr. A. A. Olierook pr. Voor en na de vergadering zijn de lidmaatschapkaarten en reisbiljetten verkrijgbaar. De opvoering van „Repelsteeltje" door het Kath. Kinderkoor bracht ongeveer f 100 op ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Zaterdagmiddag geeft Aerdenhouts Kindertoneel in het Minerva-theater een opvoering van .Hans en Grietje" ten bate van het Nationaal Rampen fonds. De gemeentegeneesheer van Zandvoort zal op Zaterdag 7 Maart des middags om 3 uur in het Consultatiebureau aan de Parkstraat zitting houden voor kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Het verdient aanbeveling, als regel alleen kinderen jonger dan twee jaren te laten inenten. Men raadplege vooraf de huisarts. De vierde uitvoering in het kader van het kunstabonnement van de Zandvoortse cul turele kring ,,'t Helm", zal a.s. Donderdag in „Monopole" te Zandvoort worden ge geven. De befaamde pianist Iskar Aribo zal dan een piano-recital, met toelichting, geven. Uitgevoerd zullen worden werken van Chopin, Debussy, Ravel en Tsjaikowsky. De afdeling Overveen van de K.V.P houdt op Donderdag 5 Maart in gebouw „Domi" een algemene ledenvergadering, die gewijd zal zijn aan de komende ge meenteraadsverkiezingen. Tevens zal de candidaatstelling voor de samenstelling van de groslijst plaatsvinden. Na het officiële gedeelte zal de documentaire film „Langs ongebaende Klingen" wor den vertoond. Aanvang 8.15 uur. Op 7 Maart organiseren de leerlingen en leraren, alsmede het overige perso neel van het Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum te Overveen een bezar op „Els wout", waar o.m. door de leerlingen vervaardigde handwerk- en handen- arbeid-producten zullen worden ver kocht. Des middags en des avonds wordt bovendien door de leerlingen een pro gramma van dans, voordracht en muziek uitgevoerd. De baten zullen bestemd worden voor het Nationaal Rampen fonds. De bazar is geopend van 1418 en 19.30—23.30 uur. bescheiden basis is voor de viering 10 1953. Uit het verslag van le Centra'® Volksbank bleek de duurte der tijd. Het spaartegoed steeg met slechts f626"'* tegen ruim f 2.500 in 1952. De begroting van de kring voor 19" is in grote trekken gelijk gebleven aan die van het vorig jaar. De kring is daar toen goed mee uitgekomen. Wel is d® post culturele avonden aanzienlijk ver* hoogd, omdat men hieraan nog m®®* cachet wil geven. Vroeger heeft in Santpoort een retrai- teclub bestaan. De heer M. de Kroin heeft nu het initiatief genomen om jn navolging van andere parochies ook Santpoort weer een retraiteclub op richten. Het is de bedoeling de contri butie hiervoor wekelijks op te 5al®''| Met enkele woorden leidde de heer D* Krom dit initiatief in, daarbij de dagen van de retraite de mooiste van het noemend. De voorzitter voegde hieraan nog een gloedvol propagandawoord toe- De heer P. P. Srtiit maakte zich in F® rondvraag de tolk van de vergadering om het bestuur dank te brengen voor n® beschikbaar stellen van de vrije tijd 1 het belang van de arbeiders. Advertentie Hat brilleglas waardoor U botor zlot dat la*od E f P Gr. Houtatraat 137 naast In de afgelopen week werden we®^ verschillende partijen tot een einde bracht. In de afdeling Centrum blU H. Willemse wederom tot de gegadiF den te behoren. Opmerkelijk is ook n® eerste optreden in de hoofdklasse v?n de jonge Fopma, die vorig jaar nog de jeugdafdeling speelde. Van de 4 pa tijen welke hij tot dusverre gesp®®' heeft, werd er een door hem gewonn en de andere remise gehouden; hij bi® derhalve nog ongeslagen! De uitslagen luiden: Hoofdklasse: jd' FopmaJ. Kroon 11; H. J. BerkJ. Meure 20; N. BlomH. Willemse O—™ A. SmitL. Fopma 11; J. Kroon— J. Berk 2—0; J. H .Meure—H. Wille»»* 2—0; L .Fopma—H. J. Berk 1—1; i DoumaA. Smit 20; N. Blom-™J Kroon 11. Reserve Hoofdklasse: C. H® keiaarH. van Gastel 11. J. ter Ha®, H. le Noble 2—0; W. Schelfhout- Dijkhof 0—2; W. RoestH. van Gas' 20; T. HouwelingenC. Faay 02. In de IJmuider afdeling is de stal* in de Hoofdklasse aldus: Af- itel T. Postma L. Vooys J. van Straten W. van Wort H. Swier K. de Jong best® iifl Eerstgenoemde heeft stellig de kans wanneer men in aanmerking »®efj' dat hij nog te spelen heeft tegen Swier en K. de Jong en zijn concurr®v Vooy het nog moet opnemen tegen Straten en v. Wort. Maar ook een da"1 schijf kan soms raar rollen! q] De uitslagen van de wedstrijden het kampioenschap hoofdklasse, 9.61 6.7* 11.05 gehouden Vrijdagavond in Hof van land zijn: Dijkstra 250 26 37 Koster 176 26 39 Ploeg 199 18 46 Korver 250 18 57 Luiten 195 23 36 v. d. Linden 250 23 74 Dijkstra 250 26 68 Korver 26 47 Ploeg 193 27 50 Tuin 250 27 36 Ketel 92 12 33 Karman 250 12 49 .47 7.69 9.25 7.66 20-69 Heden worden de wedstrijden vo°r' gezet. Dinsdag 3 Maart Hoog water: 5.22 u. en 17.31 U* Laag water: 1.08 u. en 13.26 U« Woensdag 4 Maart Hoog water: 5.50 u. en 18.01 u» Laag water: 1.34 u. en 13.52 u' VorigtOP®^ 8)4 Neder). 1948 3)4 pCt. Nea. 1950 3-3ya Nederland 1947 3 Ned 6Z-64 öel.-fac. Inschr. Grthk 48 3 pCt Ned. Handel Mtl eert. A.K Van Berkels Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubber Holl. Amerika Hm Kon. N. Stoomb. M Ned Scheepv Unie H.V.A. DeM M11 eert t 1301/a ex-div. 9 94% 94 h 95 96 ft 94(3 160 163% 104 119 163 156 185% 212 160 309 39 144 7 k 1383,i 129% 10214 81% 183# 31*# t l29 Anaconda Copper bethiehem Steel Jnrysler Corp. General Electric Genera) Motors iudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 27/2 54% 16% 80 60% 22 27% 48% 72 45% 84% 23 41% t/i 44# 54% 62% 4*2 12' 45'h

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2