Eerste Kamer debatteert over sociale positie van het overheidspersoneel n Watersnood-rit 1953 trekt veel belangstelling tefrlooBM* Het spoor van het zwaaroL Chefarine -4 v\ PELLENAARS verwacht nog meer successen in Tour de France f SCHEEPVAART BERICHTEN r 24STE DODENLIJST BUISMAN Ce meen te financiën, burgerbescherming en politie ook aan de orde k H- f- f-ti" Prins Bernhard dankt mijnindustrie Februari-overschot EBU f67 millioen Weer export van aardappelen J I 4 beroemde genees middelen tegen griep WOENSDAG 4 MAART 1953 PAGINA 5 Athletiek-landenwedstrijd EngelandNederland V oorjaars-wandeltochten Mockridge en Cox niet langer amateurs Uitspraak bestuur KNA U in kwestie Pegasus VIERVOUDIGE WERKING Ook Van Swol in de I.C. Sportflitsen Aanvaring bij Nieuwe Waterweg Sleep van Witte Zee" beschadigd Nieuwe burgemeesters Rust in Teheran lx f -ü—X -v- Berg mijn pyama maar weer op Vele uitnodigingen uit het buitenland Verkeersregeling voor Nederl.—Denemarken Zuidelijke wegen uitgevallen „Nederland kan met recht trots zijn" Intrekking maximumprijzen MARKTBERICHTEN Trekkingslijst 518e Staatsloterij h«' (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van.de Eegroting van Binnenlandse Zaken 'in de Eerste Kamer zijn verschillende sociale kwesties, betrekking hebbende op de posi- van ambtenaren, ter sprake gekomen, hoge zowel als lage, werkende zowel als "«cantie houdende, zuivere zowel als onder het beruchte besluit F 221 vallende en dus niet helemaal zuivere, maar naar het rechtsgevoel van vele Kamerleden ten onrechte gedupeerde. Het betoog van de jeugdige professor Diepen horst een aanwinst voor het parlement zowel om de inhoud als de vorm van ziin redevoeringen had aan deze laatste categorie zelfs zijn hele speech ^ge- Hij besloot die rede met een beroep op de Chinese leer van het evenwicht terwijl hij aanknoopte bij de bewondering, die onlangs minister Van de Kieft v°or de Chinezen had getoond, toen een van de senatoren hem verantwoordelijk had. willen stellen voor de traagheid waarmede zekere maatregelen van Finan- hun einddoel bereiken. Zo is het ook gesteld met de F 221-ers, aan wie nu al jaar in jaar uit tal van 7echtsgeleerde parlementariërs hun rhe- 'orisch talent besteed hebben. En nog Roesten met prof- Diepenhorst (A.R.), de "eren van Walsum (P.v.d.A.) en Reijers 'C.H.) tot de conclusie komen, dat hun ;°estand onbevredigend blijft. De minis- jer spreekt recht in eigen zaak, hetgeen 6 dezer zake onwenselijk is, aldus de AR--spreker, die het geval van de ge beente-secretaris Hooi van Krommenie Aanhaalde, om te bewijzen hoe lichtvaai - er in deze gevallen vaak geoordeeld ls- Hij meende, dat de regering echter. °°k zonder de gehele zuivering nog eens °ver te moeten doen, toch wel door een Wetswijziging tot verruiming van de mo eilijkheid van beroep zou kunnen ko- ben. Zij zal dan, zoals mr. van Walsum ^Pmerkte, in de geest van de Raad van bte handelen en aan het algemene ge spelen voldoen, dat de rechtvaardigheid "'ent te prevaleren. Be heer Wendelaar (VVD) heeft ten 'lotte voorgesteld om een commissie uit he Kamer te vormen om de dossiers die ijoor revisie in aanmerking komen yan «eze F 221-ers, te onderzoeken. Een zelf de voorstel was het vorige jaar al eens ®edaan. Over de kwesties van Ionen en pensioe- en heeft o.a. de heer van Lieshout 'K-V.P.) gesproken, die de regering ver weet, dat zij er zich niet ai kan maken met een beroep op de algemene loonpoli tiek. Voor de ambtenaren van hoog tot laag heeft de regering n.l. altijd strikt vastgehouden aan vaste normen, maar heeft men de loongrens in het vrije be drijf losgelaten. Practisch is daar van geen loonstop sprake geweest en juist daarom zijn dan ook de regering en de besturen van de lagere organen in moei lijkheden geraakt en kunnen zij voor de belangrijke functies in overheidsdienst geen belangrijke mensen meer vinden. Op het pad der gemeenteclassificatie moet de regering de eerste stap nog zet ten en, ook dat achtte de heer van Lies hout teleurstellend. Hij vroeg minister Beel ook opheldering over de uitlating, dat hij het standpunt van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg niet zou kennen, terwijl toch in 1950 al voorstellen door de samenwerkende centralen zjjn gedaan tot halvering van de procentuele aftrek en afschaffing van de vierde gemeenteklasse voor de week- loners. De heer Van Lieshout wees er nog eens op dat bijzonder in het Zuiden als ge volg van de snelle industriële ontwikke ling van de laatste 20 jaren een groot aantal gemeenten de groep waarbij zij zi.in ingedeeld, reeds lang zijn ontgroeid. Ook het feit dat de regering het bij de regeling voor de ziektekosten voor het overheidspersoneel niet verder heeft Advertentie Wanneer niet reeds 85 jaar lang had bewezen koffie voordeliger en smakelijker te maken, dan zou „BUISMAN" zeker in deze tijd worden uitgevonden.: 2oals bekend organiseren de vier Re- gonale Automobielsport Clubs, de vier AA.C.'s. gezamenlijk een z.g. Huis- amerrit, waarvan de opbrengst geheel en goede komt aan het Nationaal Ram penfonds. Voor deze „rit" blijkt een sfote belangstelling te bestaan. Uit alle Pelen van het land stromen de inschrij- Y'ngen binnen, - zodat de verwachting, pt na afloop van dit evenement een 'tzonderlijk hoog bedrag voor de wa tersnood-slachtoffers beschikbaar kan °rden gesteld, niet ongegrond is. s Zo heeft b.v. een heel gezin inge- cr- Ven met als jongste deelnemer 11 kleuter van nog geen vijftien maan- gf waarvoor intussen, net als voor de gp?a mensen» het volledige inschrijf- *d ad. f 10.moest worden voldaan, vele sportrijders melden zich ook j, van andere automobilisten aan, die thi -de ^ans hebben zich eens, rustig ]i;h}s zittend, te verdiepen in - de moei- 'ikhe< aUti !aen van een opgave voor een osportrit. Zp aanmelding sluit op 14 Maart. De stiende Maart wordt aan alle deel- hïers Maart wordt aan de route-opgave in de vorm htPf Britse bond van amateur athieten bekend gemaakt, dat er cp 30 Sep- tiek in het White City-stadium athle- pl^Wedstrijden tegen een Nederlandse f?S gehouden zullen worden, bjj wedstrijden zullen plaats vinden Va "et licht van schijnwerpers. De helft Perl recette is bestemd voor het Ne- vJhhdse Rampenfonds, de andere helft loti'. de uitzending van een Britse ath- (Jp ekploeg naar de Empire-wedstrij- i» ln Canada. Sp e* is de eerste maal dat Nederland- k0®n Engelse athieten tegen elkaar uit- in pon landenweóstriid. Pd afdeling Noord-Holland van de erlar.dse Wandelsport Bond organi- op Zaterdag 7 en,Zondag 8 Maart Ni Üeen tp^ Propaganda Voorjaarswandeltoch- StaVer afstanden van 10 en 20 km. ^«Plaatsen: Amsterdam, Aalsmeer, IJïn®. Paulowna, Alkmaar, Beverwijk, Pela en> Enkhuizen, Haarlem, Den p.,;uer, - - Hoorn, Hoogwoud, Kolhorn, Za:,„.?rend. Weesp, Wieringerwerf en aahdam. van een puzzle thuisgezonden. Het op lossen hiervan is reeds voldoende om in het bezit te komen van de bronzen Wa- tersnoodrit-plaquette. Men behoeft dus geen kilometer te rijden, zodat er geen extra-kosten bijkomen. Voor het puzz- len heeft mert de tijd tot 25 Maart. Daarna wordt aan de hand van de bin nengekomen oplossingen de uitslag op gemaakt. Russel Mockridge en Lionel Cox, die gouden medailles wonnen bij de Spelen te Helsinki samen namen ze de 2.000 meter tandemwedstrijd voor hun reke ning, terwijl Mockridge ook eerste werd op de 1.000 meter tegen het uurwerk zijn door de amateur-wielerunie van Victoria tot beroepsrenners verklaard. In een brief aan de beide renners deelde de Wielerunie mede, dat zij ge acht worden hun amateur-status te hebben verloren, omdat zij in gebreke zijn gebleven tijdig beëdigde verklarin gen in te zenden waarin oe beschuldi ging weerlegd wordt dat zij andere on kostenvergoedingen dan die, goedge keurd door de Unie, hebben aangeno men. Cox zal tegen deze beslissing in be roep gaan, in tegenstelling tot Mock ridge, die verklaarde, het er bij te willen laten. In de bekende kwestie-Pegasus, welke reeds lange tijd het district Groningen— Drente heeft beheerst, is thans een uit spraak gevallen van het K.N.A.U.-bestuur. Dit bestuur heeft genoemde vereniging la ten weten, dat het uit gewaarmerkte ver klaringen de indruk heeft gekregen, dat met medeweten van het bestuur door een aantal leden van Pegasus getraind is on der leiding van een door de K.N.A.U. niet als zodanig goedgekeurde trainer. Hierdoor is de voorwaarde van toelating tot het lidmaatschap van de K.N.A.U. overtreden. Men heeft naar aanleiding daarvan beslo ten aan het voortbestaan van het K.N.A.U.- lidmaatschap van Pegasus de voorwaarde te verbinden, dat deze vereniging een nieuw bestuur kiest, hetwelk zal moeten bestaan uit leden, die het vertrouwen van het districts-bestuur hebben. Het accep teren als volwaardig lid van de K.N.A.U. zal hiervan afhankelijk wor.den gesteld. Aan deze eis zal binnen drie weken moe ten zijn voldaan. DONDERDAG m^IWERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 AVrXs' 7'10 gram' VPRO: 7-50 Prot' pr- jjr 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. VfQ 9>15 omroepkoor en orgel, 9.25 P*** 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 In il'* H-05 gevar. muz„ 12.00 idem, 12.25 sPionnetje, 12.33 gram., 12.50 be- 13.2o £Ven» 13 00 nieuws, 13.15 gram., hoo».o rornenade-orkest en solist, 14.00 ken 14.40 fluit en piano, 15.00 zie- ^amu?00 gram., 16.15 Van Pepita's en s< 16 30 twee piano's, 16.45 Sfan?' 17.30 militaire causerie, 17.40 18.15 17 45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, sPraal5port, 18.25 lichte muz., 18.55 toe- CÜscqo 19.00 brief uit Londen, 19.05 20.oo -f?1*1, 19.40 rondetafelparlement, 2l-l5 v*euws, 20.05 Radio Philh. Orkest, 21.30 disco-causerie, 22.20 spOft'' 9?2-50 causerie, 23.00 nieuws, 23.15 «3.30 gram., 23.40 zang en orgel. t,^UwYERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 '-7 !,"iU &ram» 7-15 gymn., 7.30 J'lS èrJ Morgengebed, 8.00 nieuws, Tvrk' 9 00 huisvrouw, 9.40 school- o KRo. V 10-00 gram.. 10.30 prot. aUseri_ 11-00 zieken, 11.45 gram., 11.50 l?rL lo'ec12-00 Angelus, 12.03 lunchcon- t* 0 nin zonnewijzer, 13.00 nieuws, 15 £ram- NCRV: 14.00 Me- si'15 'gr^kest en solist, m-. 16.00 prot. pr 14.45 vrouw, 16.30 vocaal Semhj 1B- arn.. ,e-' .i6-50 gram.. 17.00 jeugd. 17.30 '•40 Oost-Veluws progr. strijkkwartet en soliste, 18.35 Op de stel ling, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.10 causerie, 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 gevar. progr., 21.45 boeken. 22.15 liederen, 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, Home Service, 330 m.19.35 lichte muziek, 20.30 piano kwartet. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 gevar. muz., 13.15 dansmuz., 13.45 BBC Northern Orchestra, 16.45 dansmu ziek, 17.45 mijnwerkersorkest, 18.15 va riété-orkest, 22.15 lichte muz., 23.20 dans muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 gevar. muz., 13.25 lichte muz., 15.50 dansmuz., 19.30 gevar. mu ziek, 22.40 lichte muz., 0.30 lichte muz. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 operamuz.. 13.20 operamu ziek, 20.00 Nationaal orkest. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 operettemuz., 14.00 Engelse les. 14.30 Franse les, 14.45 Fidelio, opera, 19.50 Vlaamse liederen. 22.15 strijkkwartet. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 15.00 ka merorkest. 16.00 lichte muz., 22.10 lichte muziek. ENGELAND. BBC. European Service. 224 en 49 m.: 22.00 Nieuws. Engelse 18.00 literatuurgeschiedenis. gebracht dan een heel summiere interim regeling, achtte hij zeer onbevredigend. Volkomen onbegrijpelijk noemde hij het uitstel van een beslissing inzake het op nemen van arbeidscontractanten in de pensioenregeling, na wat daarover in 1S48 reeds in principe in bet vooruitzicht was gestel(j. Ook de heer Schipper (A.R.) heeft hierop gewezen. Een bedenkelijke uitlating was die van de heer v. Walsum, waarin hij zich met een beroep op de grondwet (vrij heid van drukpers) distancieerde van het standpunt dat de heer v. Lieshout had ingenomen inzake de bestrijding van slechte lectuur. De K.V.P.-er had ge wezen op het trage verloop van het in terdepartementale overleg inzake de wet telijke voorziening met betrekking tot de leesbibliotheken. De wetgever zal de preventieve censuur volgens hem bij formele wet in het leven moeten roepen daar de Hoge, Raad in meerdere von nissen politieverordeningen onverbin dend heeft verklaard (Sittard en Til burg). Er bestaat een zeer ernstige leemte in de strijd tegen de zinnen prikkelende lectuur, zodat een voorzie ning dringend nodig is, zo had de heer v. Lieshout opgemerkt. Over de gemeentefinanciën spreken de had dezelfde katholieke afgevaar digde suggesties gedaan voor de rege ling van de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. Hij gaf de vol gende richtlijnen aan om gedeeltelijk uit de impasse van de noodregeling te komen: 1. Het gemeentefonds zou moe ten worden een zelfstandig, rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam, beheerd door vertegenwoordigers der gemeen ten. 2. De maatstaf voor de uitkerin gen zou meer de objectieve behoeften in de gemeenten moeten weerspiegelen en niet de uitgavencijfers van het ver leden. 3. De conjunctuur voor zover deze blijkt uit de wisselende voedings bronnen van het fonds moet in de uit keringen weerspiegeld worden. Hier door zou de zelfstandigheid weer her steld worden. 4. Naast het collectieve belastinggebied dient nog een belang rijk eigen gemeentelijk belastinggebied te komen. De verhouding tussen col lectief en individueel belastinggebied 2ou voorlopig fifty-fifty kunnen blijven. Verschillende senatoren wezen bij de behandeling van het politievraagstuk de minister op het concept van een rege ling dat onlangs door de vereniging van Nederlandse gemeenten is ontworpen. Hierin wordt naast een algemene rijks politie een eigen gemeentelijke politie, voor de grote steden geheel zelfstandig en voor de kleinere gemeenten in ge westelijk verband, voorgesteld. Over de organisatie Bescherming Be volking was nog al wat ongerustheid om trent de vraag of men er met de voor gestelde 90 millioen wel zal komen. En of de animo der vrijwilligers wel groot genoeg zal zijn bij deze povere financiën. Met name de bouw van schuilkelders, waarmee de regering bij gebrek aan geld slechts een begin van uitvoering wil maken, wordt onbevredigend geacht. Van daag zal minister Beel heel wat vragen moeten beantwoorden. 29. Eric is verdiept in staatszaken. Svitjold is zo juist teruggekeerd van een in spectiereis en aandachtig luistert de koning naar diens verslag. „Enkele pachters in het Noorden klagen, heer en enkele edelen zijn niet geheel tevreden. De vroege koude heeft veel mis-oogsten veroorzaaktEen minzaam klopje, het gemompel van de deurwachter en een zachte spinnende stem, die toegang vraagt, doet de Noorman opzien. In de deuropening staat Tsacha, geheel reisvaardig. „Duizendmaal vergeving, oh Grote Khan. Doch het is tijd voor mij, naar mijn land terug te keren." Argwanend neemt de Noorman hem op. „Uw vertrek overvalt mij, heer Tsacha." „Ach, hoe jammer doch de machtige Bor Khan kan niet wachten. Mijn opdracht is hier voltooid. Voldaan, doch nederig is het aan mij, om heen te gaan." Verbeeldt Eric het zich, of glinstert er een spottende voldoening in de kleine oogjes? De onafscheidelijke glimlach verraadt niets. Aan de ene kant voelt de Noor man zich opgelucht over dit vertrek, maar toch? Vanwaar ineens deze haast. Een ogenblik staat hij besluiteloos. „Het zij zo," zegt hij dan kort. „Ik doe u uitgeleide. Is er nog iets wat ik voor u doen kan?" vraagt hij op het burchtplein. „Mateloos is ons geluk, dat uw oog met welgevallen op ons neerblikt, oh Machtige. Doch loij zijn ruimschoots van alles voorzien." Tsacha maakt een achteloos gebaar naar de volle zadeltas. „Hierin bevindt zich alles, wat wij nodig hebben om zonder zorg door uw groot rijk te reizen!" „En uw boog? Hebt gij die niet vergeten „Hoe warm is de zon van uw hoge belangstelling. Mijn boog schonk ik aan uw zoon, in" dankbaarheid voor de kleine dienst, welke hij mij bewees." De Nomade buigt. Weemoed vervult mijn hart, thans uw gastvrijheid te moeten verlaten, zonder het schone verhaal van het zwaard Tyrr vernomen te hebben uit uw mond. Maar mis schien spreken wij elkaar daar later nog over. Wellicht later, nietwaar?" Enkele ogenblikken later rijden zij de poort uit. De Noorman staart hen lang na. Doch de steppenruiters zien niet eenmaal om. En naarmate de kleine ruitergroep in de verte vervaagt, groeit in hem een onbestemd gevoel van argwaan, een onbe stemde vrees alsof zij een onuitsprekelijk geheim met zich nemendat Advertentie Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. 'n atflje doet wonderen Het team van de Internationale Club van Nederland, dat Zaterdag 7 en Zon dag 8 Maart te Leuven tegen de Racing Club Brussel speelt, bestaat uit de spe lers: Van Swol, Wilton, Van Dalsum en Holst. Er worden vier enkel- en twee dub belspelen gespeeld. In het dubbelspel speelt Van Swol met Holst en Wilton met Van Dalsum. Voor de eerste divisie van de Engelse League is de wedstrijd BurnleyBlack pool gespeeld. Blackpool heeft met 01 gewonnen. Donderdagavond zal de Amsterdamse Turnbond in het Concertgebouw te Am sterdam een demonstratie geven ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan. Toen de sleepboot „Witte Zee" van Smit en Co's Internationale Sleepdienst zich Maandagavond met twee landings vaartuigen één a twee mijl benoorden de Noorderpier van Hoek van Holland op zee bevond, werd één van de landings vaartuigen aangevaren door een onbe kend schip. Men vermoedt dat het de ..Empire Wansbeck" was. een schip dat Engelse militairen van Hoek van Hol land naar Harwich vervoerde. Het landingsvaartuig liep een groot gat op, waardoor een der compartimen ten water kreeg. Het vaartuig kon evenwel drijvende worden gehouden. Direct is de sleepboot „Argus" uitgeva ren ter assistentie en hoewel aanvan kelijk ook om hulp van een leddings- boot was verzocht, bleek later dat deze hulp niet meer nodig was. Ook de sleepboot „Blankenberg" is uitgevaren. De „Witte Zee" was met de twee landingsvaartuigen van Maassluis uit gevaren op weg naar Perzië. Bij K. B. is met inggang van 16 Maart benoemd tot burgemeester van Koude kerk aan den Rijn. mr. J. P. de Herder, advocaat en procureur te Amsterdam. Mr. de Herder is o.a. werkzaam ge weest bij de Rijkspostspaarbank, het Militair Gezag en het Beheersinstituut. Hij was o.a. algemeen secretaris van de regeringscommissaris voor het radio wezen. Verder is met ingang van 16 Maart tot burgemeester van Nieuwolda be noemd de heer T. Evenhuis. ambtenaar ter secretarie van Peize (Dr.). Kees Pellenaars is optimistisch ge stemd over de resultaten, die de tien Nederlandse wielrenners, die tezamen de Tour-ploeg zullen vormen, in de komende Ronde van Frankrijk gaan be reiken. Hjj baseert deze mening op de ervaringen, die hij in de twee laatste Ronden heeft opgedaan. Want, aldus Pellenaars, zonder enige voorbereiding hebben wij het in 1951 tot een resultaat gebracht, dat nog nimmer is behaald. Een Nederlander, Wim van Est, in de gele trui. Het volgend jaar kwamen wjj met de gehele ploeg in Parijs. Daaraan was een korte voorbereiding voorafge gaan. En thans zal de zaak nog steviger ter hand worden genomen. Het is dus logisch, dat nog grotere successen verwacht mogen worden. Er staat voor de candidaten voor de Nederlandse ploeg voor de Tour de France een omvangrijk en belangrijk programma gereed. Op 19 Maart zullen zeven renners deelnemen aan de weg wedstrijd MilaanSan Remo. Dat is voor de eerste keer in de geschiedenis van de Nederlandse wielersport, Het zijn Nolten, Van Est, Van Breenen, Faanhof, Suykerbuyck, Wagtmans, en Adri of Gerrit Voorting. Ook Pellenaars gaat dan mee om definitieve afspraken te maken voor de Ronde van Italië, waarvoor eveneens een uitnodiging is binnen gekomen voor een ploeg van ze ven renners Verder zijn invitaties aan Pellenaars gericht om enkele renners af te vaardigen naar de Ronde van Zwitserland en een om met de gehele ploeg deel te nemen aan de Ronde van Duitsland. Voor jonge renners is er de gelegenheid ervaring op te doen in de Ronde van de Zes Provinciën, die van 7 tot 14 Mei wordt gehouden en die eveneens wordt georganiseerd door L'Equipe en Le Parisien. Pellenaars deelde voorts mede, dat Jan Nolten dit seizoen voor de rijwiel- fabriek Mercier zal gaan rijden en van de directeur had hij de garantie ge kregen, dat men de jonge Limburgse renner, die de verrassing is geweest in het vorige seizoen, zal voorbereiden voor de komende Tour de France. In tegenstelling tot anders luidende berichten, heeft Pellenaars er op gewe zen, dat er nog niets definitiefs te ver tellen valt over de samenstelling van de ploeg, die Nederland dit jaar zal vertegenwoordigen. Er is alleen een selectie gemaakt, maar ook deze ls voorlopig. Verheugend is echter, dat de animo van de renners zelf aanmerke lijk is toegenomen. Was het voorheen zo. dat het reeds een uitermate moei lijke zaak was renners te vinden, die „alsjeblieft" mee wilden gaan, thans krijgt Pellenaars van alle mogelijke kanten verzoeken of men in de ploeg mag worden opgenomen. Alle moeilijkheden zijn echter nog niet opgelost. De financiën zijn nog een groot bezwaai. Er is namelijk geen fonds waaruit men bij de voor bereidingen kan putten. Getracht zal worden hiervoor een oploesing te vin den. Suggesties zijn daartoe gedaan, maar deze zijn nog niet uitgewerkt. „En", zo zei Pellenaars, „als daarvoor geen oplossing komt, schei ik er het volgend jaar mee uit." De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam verzoekt ons te willen mede delen: De verkeersregeling bij de voetbal wedstrijd Nederland:Denemarken on dervindt zeer ernstige moeilijkheden, doordat door overstroming nagenoeg alle Zuidelijke aanvoerwegen zijn uit gevallen. In verband hiermede wordt aan het publiek het volgende dringend in over weging gegeven: 1. Kies voor deze gelegenheid zo mo gelijk een ander vervoermiddel dan uw auto. Vooral de Rotterdammers worden opgewekt uitsluitend gebruik te maken van de zeer goede tramverbindingen. 2. Men doet er verstandig aan te zor gen, dat men uiterlijk één uur voor de wedstrijd begint Rotterdam-Zuid bereikt heeft. 3. Wilt u het risico van stagnatie in de Maastunnel of op de Willemsbrug vermijden, parkeer dan uw auto in de binnenstad en ga per extra tram of bus van het D.P.-station naar het stadion. 4. Door het uitvallen van alle Zuide lijke aanvoerwegen moet ook bij het uitgaan van de wedstrijd erop worden gerekend, dat de afvoer van automobi listen veel langer zal duren dan nor maal. Hebt u uw auto ergens in Rotter dam geparkeerd, noteer dan de straat anders kunt u hem in het donker wel licht niet terugvinden. De Trophée Edmond Gentil de jaar lijkse prijs voor die wielrenner of wie lerbond, die in het afgelopen jaar het meest op de voorgrond trad. is voor 1952 toegekend aan de Italiaanse cou reur Fausto Coppi. AARDIJK p. 3 Keywest n. Havre. AGAMEMNON 3 van Lagunilas n. Barah. ALBLASSERDIJK p. 3 Dungeness n. Antw. ALHENA 4 te Santos. ALMKERK 3 van Aden n. Pt. Said. ALPHERAT p. 3 Kaap Verdische eü. naar Las Palmas. AMSTELDIJK 4 te Bremen. AMSTELLAND 4 te Bahai. ANNENKERK 4 te Ilo-Ilo. ARENDSDIJK 3 van Boston n. Portland. ARGOS 3 te Kopenhagen. ATLAS 2 van Oran n. Messina. AXELDIJK p. 3 Vlissingen n. N. Orleans. BACCHUS 3 van N. Orleans n. Curasao. BALI 3 van Djibouti n. Pt. Sudan. BLOMMERSDIJK 3 te Antwerpen. BOSCHFONTEIN 3 te Dar-es-Salaam. BOSKOOP 3 te Amsterdam. CALLISTO p. 3 Kp. Tenez n. Engeland. CALTEX NEDERLAND p. 3 Kp. de Gata naar Sidon. CALTEX UTRECHT p. 3 Wight n. R'dam. CONGOSTROOM 3 van Havre n. Amst. CRONENBURGH 3 te Antwerpen. DELFLAND 3 van Amst. n. Hamburg. DIEMERDIJK 3 te Rotterdam. DRACO p. 3 Oporto n. Oran. EDAM p. 3 Dover n. Halifax. EENDRACHT 3 te Antwerpen. ELMINA 3 van Douala n. Lagos. Prins Bernhard heeft aan de plaats vervangende voorzitter van de Mijn- industrieraad. mr. F. M. J. Jansen, een schrijven gericht, waarin hij zegt: „Als voorzitter van het Rampenfonds en ook persoonlijk wil ik gaarne de mij nen, werknemers en werkgevers, ook van de aangesloten bedrijven, mijn diep gevoelde dank betuigen voor de werke lijk zeer bijzondere giften, welke vaD hun zijde bij het Rampenfonds zijn bin nengekomen en voor de werkelijk prachtige wijze, waarop door hen allen op zo snelle wijze hulp is geboden. De 2.600.000 guldene welke door overwerk der werknemers en een bijdrage van de directies werden bijeengebracht, vormen een schitterende prestatie, ter wijl ik tevens hier ook graag in grote dankbaarheid wil vermelden de extra gift van het mijnpersoneel van 30.000 hectoliter deputaat kolen. Nederland kan met recht trots zijn op wat door de mijnen werd gepres teerd en ik hoop van harte, dat dit mooie voorbeeld nog menigeen zal aan sporen om een extra steentje bij te dra gen voor onze zo zwaar getroffen land genoten." De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand Febru ari 1953 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemen de landen een overschot van ca. f 67 millioen heeft verworven. In Januari j.l. werd een overschot behaald van f 33 millioen. in Febr. 1952 een saldo van f 237 millioen. Terstond na de overstroming in Zuid-Westelijk Nederland is met het oog pp de aardappelvoorziening van het binnenland de export van aardappelen uit voorzorg stilgezet. Nu inmiddels aan de hand van globale ii.ventarisatie in het gehele land is gebleken, dat de aardappelpositie geen reden tot be zorgdheid geeft, verstrekt het Bedrijf schap voor aardappelen weer machti gingen voor de uitvoer van aardappe len. Verder kan dezer dagen intrekking verwacht worden van de maximum prijzen voor consumptie-aardappelen, nu er geenkans op ongemotiveerde prijsstijging meer bestaat. Ook andere beperkende maatregelen van de handel in aardappelen, zoals een verbod van aanvoer van droge aardappelen uit het rampgebied, worden ingetrokken. VARKENSMARKT LEIDEN, 3 Maart. Aanvoer 470 vette varkens. Notering zware f 1.79—1.82, lichte f 1.80—1.82, zouters f 1.70 —1.76, zeugen f 1.50—1.55. Handel vlug. KAASMARKT BODEGRAVEN, 3 Maart. Aanvoer 18 partijen. Eerste soort t /-46— 2.49, tweede soort f 2.432.45, extra 2.30. Handel flauw. ERINNA 4 te Pulu Sambu. ESSO DEN HAAG 3 van Aruba n. R'dam. ETREMA 3 van Colombo n. Chittagong. FARMSUM 4 van Amst. n. Curasao. FLEVO 4 te Cartagena. FRIESLAND 4 te Makassar. GAROET 4 van P. Said n. R'dam. GAROET 3 van Suez n. Pt. Siid. GORDIAS p. 3 Algiers n. Gibraltar. GROOTE BEER 4 te New York. GROOTE KERK 4 te Aden. HECTOR 4 te Lissabon. HELICON 3 van Ciudad Trujillo. HERA 4 te Cieufuegos. HERCULES p. 4 Burlings n. Tunis. HERMES 3 van La Guaira n. W. Incfië. HERSILIA 3 van Barbados n. Port-of-Spain. HESTIA 3 van Amst. n. Antwerpen. KIELDRECHT 3 van Yokohama n. R'dam. LEKHAVEN 3 te Rotterdam. LEKKERKERK p. 2 Kp. Comorin n. Bomb. LEOPOLDSKERK 4 te Muscat. LISETA 3 van Pulu Sambu n. Port Dicki. LUCITA 3 van Heysham n. Old. Killpatr. LUNA p. 3 Bizerta n. Algiers. MAAS p. 3 Texel n. Bremen. MAASHAVEN 4 te Port Harcourt. MAASKERK 3 van Dakar n. A'dam. MACOMA 4 te Cochin. MALVINA 4 te Yokohama. MAPIA p. 3 Lissabon n. Indonesië. MENTOR p. 3 Lissabon n. R'dam. MYONIA 3 te Heysham. NESTOR 3 te Rotterdam. NIOBE 2 van Abo n. Rotterdam. NOTOS 3 van Venetië n. Catania. ONDINA 3 van Middlesbor. n. R'dam. ORESTES 3 te Paramaribo. O VUL A p. 3 Perim n. Cochin. POELOE LAUT 3 te Damman. POLYDORUS 4 te Tjilatjap. POLYPHEMUS 4 te Tj. Priok. PR. FRED. HENDRIK p. 3 Kp. Spartel n. Valencia. PRINS WILLEM III 4 te Brixham. PYGMALION 3 te Nieuw Nickerie. RAKI 4 van Bahrein n. Bombay. RIDDERKERK p. 3 Golf v. Solium naar Port Said. RODAS 3 van Grenada n. W. Indië. ROELF 4 te Aarhuus. RIJNKERK 3 van" Barcelona n. Antw. SALATIGA 5 te Manilla. SALAWATI p. 3 Kreta n. Algiers. SAMARINDA 3 van Kaapstad naar Port Elizabeth. SAPAROEA 3 te Hamburg. SINGKEP 3 te Kopenhagen. STAD MAASTRICHT p. 3 Finisterre n. Gibraltar. STRABO 4 te Famagusta. TALISSE p. 3 Massawah n. Aden. TASMAN 3 van Kobe n. Hongkong. TEGELBERG 3 van Durban n. Mauritius. TIBERIUS 3 van Amst. n. Hamburg. TIBIA p. 3 Kp. Selatan n. Singapore. TITUS p. 3 Philippeville n. Gibraltar. TOMORI 3 van Genua n. Londen. TOSARI 3 van Priok n. R'dam. TRITON 3 van Pta. Cardon n. New York. VAN HEUTSZ 3 van Beira n. Dar-es-Sal. IJSEL 3 van Kavalla n. Gibraltar. ZUIDERKRUIS p. 3 Dakar naar Kaapst. 4e Klasse 11e Ijjst Woensdag 4 Maart 1953 (Niet officieel) HOGE PRIJZEN f 5000: 9840 f 1000: 2915 4143 6280 7855 8897 9364 9991 11380 13502 13706 17216 f 400: 3533 5099 5761 6857 8182 8422 8655 9775 9855 9962 14578 14599 16118 19085 21974 f 200: 4656 5138 6269 6273 7986 9302 9854 9957 12403 12791 12921 13695 14230 15207 15482 15730 17015 17027 17666 17875 17906 18602 18952 21565 21705 1005 1897 2272 3049 3677 4308 4834 5313 5893 6641 7159 7743 7985 8372 9012 9455 PRIJZEN VAN 1042 1124 1249 1935 2391 3161 3811 4446 4891 5357 5938 6671 7170 7768 8047 8375 9060 9606 2034 2531 3200 3845 4463 4988 5415 6069 6672 7208 7811 8058 8512 9086 9629 2051 2688 3224 3982 4511 5045 5700 6436 6756 7294 7877 8152 8660 9189 9667 f 80.— 1575 1663 1806 2066 2097 2193 2822 2833 2906 3348 3495 3633 3987 4111 4248 4619 4642 4719 5089 5212 5257 5754 5775 5826 6554 6615 6630 6929 7023 7046 7495 7623 7738 7943 7970 7984 8234 8252 8349 8746 8848 8868 9217 9231 9410 9802 9843 9850 9989 10006 10057 10064 10080 10188 10230 10472 10807 10809 10951 10961 10985 10989 11058 11104 11186 11213 11344 11404 11452 11457 11577 11727 11803 11843 11860 11999 12050 12099 12110 12269 12364 12372 12416 12536 12622 12652 12698 12740 12756 12828 12835 12837 12896 12947 12972 13103 13342 13381 13409 13436 13487 13499 13598 13602 13663 13703 13765 13784 13826 13839 13954 13978 14085 14152 14210 14320 14334 14465 14490 14573 14869 14870 15122 15191 15239 15290 15374 15402 15458 15576 15583 15662 15763 15841 15843 15892 15920 15921 15998 16056 16109 16135 16166 16258 16559 16583 16584 16588 16757 16896 16947 16987 17406 17151 17194 17195 17207 17329 17381 17405 17410 17495 17507 17548 17594 17141 17786 17871 17968 17991 18053 18107 18510 18246 18299 18376 18471 18475 18549 18670 18701 18720 18734 18776 18947 18970 19029 19206 19228 19248 19378 19381 19544 19643 19756 19800 19858 19860 19945 20030 20252 20384 20441 20435 20441 20490 20548 20558 20625 20695 20820 20854 21008 21033 21363 21382 21418 21433 21459 21532 21571 21782 21844 21900 21932 21964 21979 Hieronder volgt de 24ste lijst van slacht offers van de watersnood. FIJNAART: De Geus, Pieter Adriaan, geb 25 2 41 te Fijnaart, laatste adres D 169: Den' Hollander, Cornelis Hendrik, geb. 25.4.23 te Fijnaart, laatste adres: D 183. HALSTEREN: Van Akkeren, Christiaan Cornelis. geb. 4.11.76 te Halsteren, laatste adres: B 343; De Keijzer, Johanna Philo- menia, geb. 30.3.42 te Halsteren. laatste adres: B 312; De Krom, Johanna, geb. 23.11.37 te Halsteren, laatste adres: B 316; Laanen. Maria Petronella, geb. 12.11.30 te Halsteren, laatste adres: B 313; Suyker- buyk, Anna C., geb. 28.7.32 te Halsteren, laatste adres: A 225. KLUNDERT: Brandt—Bolier, Marie, geb. 15.9.97, weduwe van H. Brandt. NIEUW-VOSSEMEER: Kooien, Adriana Francis ca, geb. 10.3.34 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Haven 350, begraven te Steenbergen; Van Someren, Cornelis, geb 24.10.47. STEENBERGENSehuurbiers, Adrianus Cornelis, geb. 26.1.51 te Steenbergen, laat ste adres: Kladsedijk 23; Sehuurbiers Christianus Petrus Antonius, geb. 31.1.47 te Steenbergen. Laatste adres: Kladsedijk 23.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5