Sultan Hamengku Buwono als getuige gehoord 25ste DODENLIJST Visserij profiteert van de radar Hoe het nieuws bekend werd HIT IDOi der vrouw De zwierige man uit het buitenland s c Oud of modern meubilair? OMROEPERS O R DAT ENE GRAATJE weerhoudt Utoch niet? ETALEUR ASSISTENTE EEN MEISJE CONSTRUCTIE-BANKWERKERS PLAAT-BANKWERKERS NET MUISJE „Beklaagde en ik verdachten elkaar wederzijds" Moskou geschokt Lof voor nauwkeurige uanwijsingen A MANGELSTERS, PERSSTERS EN STRIJKSTERS Het proces tegen Sultan Hamid Russen nemen nieuws over Stalin zwijgend op Nieuwe Russische minister van Gezondheid ÜB le AUTOMONTEUR 2e AUTOMONTEUR HULPMONTEUR LEERLING-MONTEUR JONGSTE BEDIENDE AANK. BEDIENDE DONDERDAG 5 MAART 1953 PAGINA i ^)TN Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Zaken en Huizen Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziekinstrumenten Te haar gevraagd Woningruil Ambachten Lessen Diversen Tennis VERKOOPSTERS VOOR DE BUFFETTEN GARAGE BRINKMANN VRAAGT TEXTIELHANDEL B. BULLE VAN DE LEIDING GEVRAAGD TE BEVERWIJK NETTE mill, of vrl. De Indonesische minister van Defensie Sultan Hamengku Buwono was de eerste getuige, die by de Woensdag voortgezette behandeling van het proces tegen Sultan Hamid II werd gehoord. Buwono zei, dat hij niet aanwezig was geweest by de kabinetszitting, welke 24 Januari 1950 werd gehouden (de kabinetszitting, waarop de overval zou worden ge pleegd), aangezien hij toen met zijn militaire staf in Djakarta bijzondere be sprekingen voerde over de aanval op Bandung. Op de vraag van de voorzitter van het Hof, mr. Wirjono, of hij zich herinnerde vóór 23 Januari een rapport te hebben ontvangen, dat er een aanval op Djakar ta zou plaats vinden, verklaarde getuige, dat hij dit rapport eerst 24 Januari had ontvangen en wel van de militaire gouverneur van Djakarta, overste Daan Jahja, de chef-staf van de militaire gouverneur, overste Parman, en van het hoofd van de Centrale recherche, Sosro- danukusumo. Gevraagd of er tussen hem en Sultan Hamid een goede verstandhouding be stond, zei Sultan Hamengku Buwono, dat zij alleen een zakelijke relatie had den en dat zij elkaar wederzijds ver dachten. Volgens getuige vond dit zijn oorzaak in beider politieke opvattingen. Gevraagd of dit was veroorzaakt door de tegenstelling federalisme of unitarisme, zei Hamengku Buwono, dat dit niet de kwestie was geweest, maar de tegen stelling republikein of niet-republikein. In het verdere verhoor verklaarde ge tuige zich te herinneren, dat na de aan- Het nieuws over de ziekte van Stalin heeft de bevolking van Moskou ten zeerste ontsteld. Als er ooit een stad van verscheiden millioenen geweest is die allen tegelijk geschokt werden, dan was het Moskou. Het Russische volk hoorde het nieuws van radio-Moskou gisteren, om 8 uur. Op de straten drongen de mensen sa men in kleine groepen. De krantenkiosken, waarvan er vele over de stad verspreid zijn, werden om ringd door mensen die de ochtendbla den kochten waarin het regeringscom muniqué en het medische bulletin, dat door de nieuwe minister van Gezond heid, A. F. Tretyakof, en negen ande ren, ondertekend was. Op sommige plaatsen in Moskou, waar de vroegste edities van de Prawda op de muren waren geplakt, stonden tientallen Mos- kovieten bijeen om de laatste bijzonder heden te lezen. Zwijgend namen zij het in zich op. Stalin is dit jaar buitengewoon actief geweest. Op 12 Januari verscheen hij in het Bolshoi-theater om te luisteren naar een concert van Poolse musici. Op 13 Januari ontving hij de vice-president van het RussischChinese genootschap en de president van de Chinese acade mie van wetenschappen. Op 21 Januari woonde hij de herdenkingsplechtigheid voor Lenin bij in het Bolshoi-theater. Op 7 Februari ontving hij de nieuwe Argentijnse ambassadeur en tien dagen later de nieuwe Indische ambassadeur en de president van de Indische Vre- desraad. val op Bandung Sultan Hamid in het gebouw van de ministerraad, echter niet in de vergaderzaal, had voorgesteld hem (Hamid) naar Bandung te zenden. Bu wono had als antwoord op dit voorstel slechts geglimlacht. Hij zei, dat zijn wei gering was gebaseerd op het feit, dat hij beklaagde verdacht. Sprekende over de afwikkeling van de aanval op BandUng zei Buwono, dat, zover hij zich herinner de, besprekingen waren gehouden tussen generaal Engles en kolonel Sadikin, waarbij overeenstemming werd bereikt. De eenheden van de A.P.R.A. werden vervolgens uit de stad teruggetrokken. Generaal Engles was slechts als bemid delaar opgetreden. Generaal Simatupang was de vol gende getuige. Hij verklaarde o.a. tus sen Januari en April 1950 rapporten te hebben ontvangen waaruit duidelijk bleek, dat sultan Hamid opdracht heeft gegeven yoor de aanval op de leden van de regering. Hij zei te menen gezien de hou ding van Hamid tijdens de R. T. C. dat beklaagde opdracht had gegeven hem, Sultan Hamengku Buwono en Budiardjo neer te schieten, omdat be klaagde wellicht zelf de leiding van de strijdkrachten wilde bemachtigen. Sprekend over de aanval op Bandung zei generaal Simatupang, dat Tilalay. die de aanval leidde, een militair van het K.N.I.L. was en onder de verant woordelijkheid viel van de Nederlandse strijdkrachten. De volgende getuige, mr. Ali Bu diardjo (secretaris-generaal van het ministerie van Defensie) zei eenmaal een verschil van mening te hebben ge had met sultan Hamid over het zenden van T.N.I.-eenheden naar Pontianak. Er bestonden geen persoonlijke ge schilpunten, maar wel politieke ten aan zien van de B.F.O. en de republiek. Zaterdag is de volgende zitting. Het natiovale fotoboek „De Ramp" zal in een oplage van 500.000 exemplaren verschijnen. Drie papierfabrieken zijn bezig het papier te vervaardigen; zeven grote drukkerijen hebben op zich genomen deze enorme oplage te drukken. Dezer dagen is men na het gereed komen van de eerste hoeveelheden papier met het drukken begonnen, doch het zal nog weken duren eer tot de aflevering aan het publiek kan worden overgegaan. 10 binderijen hebben zich belast met het binden van het boek. Foto: De eerste pagina's komen van de pers. Hieronder volgt de 25ste lijst van slacht offers van de watersnood: DREISCHOR: Schouwenaar—Kort, Dina, geb. 23.4.64 te Nieuwerkerk, weduwe, van Jacob Schouwenaar, laatste adres: D 21. NIEUW-VOSSEMEER: Begraven te Steenbergen: Van der Klundert, Adriana, geb. 19.3.50 te Nw. Vossémeer, laatste adres: Pelsendijk 324; Van der Klundert, Nicolaas Adrianus, geb. 11.9.18 te Steenbergen, laat ste adres: Pelsendijk 324; Van der Klun dert—Hamers, Maria Pieternella, geb. 13.10.27 te Willemstad, laatste adres: Pel sendijk 324. NIEUWERKERK: De Bil—De Jonge, Jannetje, geb. 4.10.94, laatste adres: Oost straat 187; Van DienstVan Dijke, Anna, geb. 12.8.04, laatste adres: Stoffweg 152: Dorst—Brouwer, Cornelia, geb. 5.11.98, laat ste adres: Ooststraat 202; K. Leemans- Kort, Catholina W., geb. 3.1.87, laatste adres: Weststr. 29; Kluit, Marinus Leen- dert, geb. 29.1.85, laatste adres: Stationsstr. De mist, waarop ons land de laatste tijd rijkelijk wordt getracteerd en die de IJmuidense haven vaak potdicht zet, levert de scheepvaart en de visserij vaak onoverkomelijke moeilijkheden. Maar sedert zijn 75-jarig bestaan beschikt IJmuiden- over een prima radar-instal latie en het bedieningspersoneel is thans wel zo goed ingespeeld, dat de schepen, zich graag aan deze apparatuur toever trouwen. De stoomtrawlers Vikingbank IJM. 183 en Flamingo IJM. 25, die er veel voor over hadden om nog op tijd te ko men voor de Woensdagmarkt, lieten zich dan ook door de Radar-dienst binnen- praten". En toen de schepen veilig in de Vissershaven gemeerd lagen, hadden de schippers niets anders dan lof voor de nauwkeurige aanwijzigingen. die hen van moment tot moment waren ver strekt. Dank zij de radar was het mogelijk schepen van zee naar binnen en van binnen naar zee te loodsen. Daarbij be hoefden zij niet op elkaar te wachten, maar in de dichte mist kon het gebeu- rfen, dat de opvarenden van een binnen varend schip de tegenligger pas konden onderscheiden, wanneer deze langszij lag. Zonder radar zou het absoluut on mogelijk zijn geweest om zonder brok ken te maken de haven binnen te lo pen. Boeien werden nauwelijks of ge heel niet opgemerkt, maar de man bij het radarscherm in de semaphore ver telde de schipper precies, wanneer hij een tikje bakboord of stuurboord moest geven. En als men dan tenslotte nog weet, dat de Vikingbank precies 18 mi nuten nodig had om van de pier tot de haikade te komen, dan blijkt hieruit, dat het een vlotte bediening was, die een belangrijke vooruitgang is voor IJmuidens haven. Het bulletin, dat gisteren is uitgege ven over de ziekte van Stalin, bovat het eerste nieuws van en wijzigin^ in de leiding van het Russische ministerie van Gezondheid. Tot dusver was aan gegeven, dat de functie van minister van Gezondheid bekleed werd dqor Smirnof. In het bulletin wordt evenwel Tretiakof, voorheen minister van de Medische Industrie, genoemd. Smirnof's naam is niet vermeld in de onlangs aangekondigde „samenzwering van artsen". 359; Kooijman, Leentje J., geb. 27.10.44, laatste adres: Ooststraat 198; PeuteOver- beeke, Adriana, geb. 24.9.06, laatste adres: Ooststr. 185: Quaak, Krijn, geb. 26.9.81, laat ste adres: Weststraat 51; Stoutjesdijk, Cor nells, geb. 3.10.91, laatste adres: Stoofweg 155; Wandel. Leendert, geb. 26.8.02, laat ste adres: Benecfendorpseweg 5, Ooster beek. OUDE TONGE: Bierbooms, Elisabeth Ma ria, geb. 24.5.38, laatste adres: Julianastr.; Bierbooms, Petrus Egidius, geb. 30.9.46; De Boet, Johannes, geb. 23.3.01; Brands, Jaco bus A. M., geb. 10.6.72; KikVerwers, Adriaantje, geb. 23.8.98, laatste adres; Ju lianastr. 14; De Korte, Jannetje Elisabeth, Laat, Cornelia Josephina, geb. 1.3.04; Los, geb. 3.11.06. laatste adres: Julianastr. 56; De Jan, geb. 11.2.78; LosDe Vos, Maria, geb. 31.1.84; Van Nieuwaal—Osseweijer, Elisa beth, geb. 2.9.89; Van NoordDe Berg, Eli sabeth, geb. 21.9.68; Osseweijer, Johan Christiaan, geb. 28.2.90; Van Peperstraten Esser, Geertruida, geb. 5.8.85; Stoop. Ma rinus, geb. 23.6.30, laatste adres: Juliana- straat 58; Winkels, Wilhelmina, geb. 5.12.81. Gistermorgen, 7.20 Moskouse tijd, wer den de buitenlandse correspondenten van Moskou telefonisch door „Tass" van het nieuws omtrent de ernstige ziekte van Stalin verwittigd. Onmiddellijk daarna kwamen de correspondenten in actie, de telefoonverbindingen met Londen en Parys kwamen vrij snel door. De Associated Press-correspondent vertelde, dat het een prachtige dag in Moskou was. De zon scheen helder. Maar behalve dit soort algemeenheden kon hij niet meer zeggen aan de telefoon in af wachting van de goedkeuring van zijn berichten door de censuur. Hij kon zelfs niet de bewoordingen van het officiële communiqué herhalen alvorens hij het stempel van do censor er op had gekre gen, hoewel dit communiqué op dat zelfde ogenblik door de Russische radio in tientallen talen werd uitgezonden. Om nu te zorgen dat zijn verbinding met Parijs niet verbroken werd sprak de correspondent maar over het weer, zijn vrienden en zijn vacantieplannen. Toen hem aan de andere kant van de lijn vragen werden gesteld, wat er nu eigen lijk gaande was in Moskou, werd hij vaag en voorzichtig. Alle berichten dié hij doorgaf moesten immers via de cen suur gaan. Het gebeurt niet dikwijls dat men als vrouw een man tegenkomt en werkelijk geboeid wordt door iets innemends in zijn kleding. De kleren van de Westerse man zijn nu een maal in hoge mate onpersoonlijk en de meeste Nederlandse mannen cul tiveren die onpersoonlijkheid. Het trof ons dan ook, toen wij kortgele den een jonge man voor ons door de stationscontröle zagen gaan die, los jes bengelend aan zijn hand een lin nen weekend-tas droeg van een on gemeen mooie kleur blauw, die men in de modewereld niet ten on rechte nachtblauw noemt en die tas precies dezelfde tint vertoonde van zijn broekspijpen, onder de jas zicht baar. In de andere hand droeg hij een hoed, óók in die. kleur. Dat is niet mogelijk, dachten wij, een man uit onze contreien die daar op let en deze dingen draagt met een gemak en een vanzelfsprekendheid die elke gedachte aan verwijfdheid uitsluit. Wij hebben 's mans gelaat niet ge zien want hij liep voor ons uit en wel met zo'nlichte zwierige stap, dat het hem op de rug geschreven stond niet uit dit land van „mest en mist en regen" te stammen. Die man is blij met het leven, dachten wij, het is een plezier hem te zien lopen, het geeft visioenen van landen waar de lucht als honing is en waar de wereld niet zo zwaar op je drukt. Hij is hier op dit forensenperron als een feestelijke vlinder tussen grauwe kantoor-torren, die helemaal niet blij lijken met de dag en daar ook niets van afstralen. Wij kunnen het niet helpen, dat^ wij altijd weer vinden, dat een bui- tenlander hier het plezierige heeft van een exotische vogel in een mus- senkolonie. Wij kregen iemand uit Wenen op bezoek, een- man die met veel te moeilijke dingen bezig is, om „werk" van zijn uiterlijk te maken. Maar over de jas die hij droeg moes ten wij hem een compliment maken. Een jas die weldadig warm leek en licht en het oog streelde door de fraaie nieuwe ronde schouderlijn, die toch aan de mannelijkheid niets afdeed. Maar ja, hij kwam ook uit Wenen. Ontwerpers en kleermakers die in een zo mooie stad wonen, ma ken mooie dingen. Dat is immers ook het geheim van Parijs. Overigens zijn wij blij dat de man nen er niet meer bij lopen als in de zeventiende eeuw, zoals men op het - toneel in stukken van Molière altijd weer met enige verbijstering ziet en zich afvraagt, hoeveel uren werk er per dag gingen zitten in het wassen, stijven en plooien van de kanten manchetten, jabots en lubben en het onderhoud van al die strikken en kwikken en onmannelijke tierelan tijnen. Een dergelijke verwijfdheid zal, hopen wij, in de mannenniod wel nooit meer terugkeren, maa men weet het per slot niet. Mannen en vrouwenmode hebben een W1S werking op elkaar. En in de vrou wenmode komen de ruches strookjes en fijne plooisels weer te" rug. Ze zijn een tijd uitgebannen 8®' weest toen, na de zeer feestelijk kleed wij ze in de bel époque 01 ruiste van het frou-frou, de har" zakelijkheid als gevolg van de eer ste wereldoorlog alleenzaligmaken leek. Maar daar zijn we al weer aar dig overheen en de nylon helpt 9" terug naar de verfijnde vrouwelijk" heid. Want de ruches, de fijne plo®1^ seis en de plissé strookjes aan ny" Ion dessous en blouses vragen 8ee" extra onderhoud. Ze zijn permanent anders zou geen enkele vrouw o' geen kamenier heeft er over kunne" denken om zoiets verleidelijks dragen. Het fijne plissé, waarmee moo' nylon ondergoed is versierd, kon" nu ook meer en meer aan de blo1" ses. Want a] die etherische transpf' rante zomerblouses worden verve lend, ze zijn noch mooi, noch decent. Zodat men in Amerika en Engelan® voor deze zomer al komt met hlod' ses van nylon, versierd met grot® fijngeplooide jabots. Het gladde nja- teriaal heeft zoiets ook wel nod1» om wat joyeuzer te worden. Dezer dagen hebben wij een bezoek gebracht aan een ten toonstelling van het moderne interieur. Hoewel lang niet alles wat daar te zien was ons kon bekoren, toch was het een verademing na al het foeilelij ke meubilair, dat men nog steeds in tal van meubelza ken en op de meubelafdelin gen van grote magazijnen ziet. In feite was deze expo sitie een pleidooi voor meer persoonlijkheid bij de wo ninginrichting, voor meer eigen smaak. Het lijkt gek, maar terwijl vrouwen, en ook mannen, er in het algemeen helemaal niets voor voelen, een zelfde japon, of een zelf de costuum te dragen als hun beste kennissen, streven ze er bij voorkeur naar hun ka mers zoveel mogelijk gelijk en gelijkvormig te maken. De buurman heeft óld-finish, dus neemt men ook old-finish. Op de tentoonstelling, die wij bezocht hebben, was zo'n „old-finish" kamer, zoals men ze in vrijwel iedere straat van Nederland kan vinden, Ingericht. Daarnaast was een kamer te zien, modern en ruim, met niet meer meubi lair dan nodig is, maar goed gekozen en practisch geschikt. Wij kunnen ons voorstallen, dat lang niet iedereen, die deze' laatste kamer ziet, met een enthousiast zal raken. Voor de velen, die gewend zijn aan de overladen kamers van onze doorsnee huizen, lijkt zo'n modern interieur misschien kaal en koud, maar als men het ziet naast de old-finish kamer met de te laag hangende lamp, de radio met de vaas er op, de sche merlamp, niet om bij te zien, maar om het gezellig donker te maken in de kamer, dan herademt men in deze mo derne kamer. Hier kan men zich ten minste bewegen zon der overal tegen aan te lo pen. „Zo'n kamer! Daar kan geen blind paard scha doen", hoorden wij iemand zeggen. Natuurlijk is dat onzin, maar men krijgt er wel een gevoel, dat men de ruimte heeft. Wij zouden niet graag zien, dat nu opeens iedereen zijn ka mer ging inrichten volgens het „patroon" van deze expo sitie, maar misschien kan een bezoek aan deze of dergelijke tentoonstellingen er toe lei den, dat men zich wat meer rekenschap gaat geven om trent het hoe en waarom van het meubilair. Waarom b.v. zal men een groot deel van de ruimte van zijn kamer opof feren aan een groot, log dres soir als men kasten genoeg heeft om zijn spullen op te bergen? Laat men nu ook niet ver vallen in de fout, te denken, dat alles wat modern is, ook goéd en mooi is. Men vindt onder het „blank eiken" min stens net zoveel monsterach tigheden als onder het „old- finish". Een hele kamer vol met licht meubilair, zonder dat ook de rustiger, donker der tinten er hun kans krij gen, is niet minder erg dan de groene of bordeaux pluche of „handweef" bekledingen. Bedenk bij het kiezen van uw meubilair in de eerste plaats, waar het voor dient. Een fraaie stoel, die onge; makkelijk zit, is een onding', even goed als een tafel, waaraan men niet kan zitten zonder zijn benen te stoten. Vaste regels zijn ook hier voor moeilijk te geven. Het is voor alles een kwestie van goede smaak en van een beetje critische zin. 5? Wanneer de visboer eens geen schol of haring heeft, waar we onze zinnen op had den gezet, dan is dat een mooie gelegenheid om het ook eens met een andere vis soort te proberen. Denkt U maar eens aan verse paling met heerlijk weinig graten of bijv. aan spiering. Dat ene graatje, dat eens in Uw keel is blijven steken, weerhoudt U er toch niet steeds van om vis te kopen? Ook het klaar maken van een soort dat U nog niet eerder onder handen hebt gehad, hoeft geen pro bleem te vormen. Vrijwel alle vissoorten kun nen op een of meer der vol gende manieren worden klaargemaakt: dikke rondvissen, zoals schelvis, gul, baars, grote poon, koken of stoven, want die krijgen we met bakken niet gemakkelijk gaar; moten, filets en platte vis sen koken, stoven of bakken; vette vissoorten stoven met iets zuurs, bijv. citroensap, tomaat of wat azijn. De kooktijd hangt af van de dikte van de vis die moe ten we er zelf op aankijken Als het visvlees tot op de graat ondoorzichtig is, is de vis gaar. Meestal moeten we bij wat dikkere vissen het vuur temperen na de eerste paar minuten; dit om te voor komen, dat de buitenkant van de vis verbrandt, terwijl het binnenste nog niet gaar is. De tweede kant kan dan op het laatst vlug gebakken worden. Hier volgen enkele recepten voor 4 personen. Spiering, sprot of kleine wijting bakken De kop afsnijden, de vis sen open snijden en de li chaamsholte schoonmaken. De vis. zouten en het zout een tijdje laten intrekken. Zoveel boter, margarine of olie heet maken, dat de bodem -van de koekenpan er ruim mee be dekt is. Is het vet goed heet, dan de vissen door bloem of paneer meel halen en op een flink vuur vlug aan één zijde bruin bakken. De visjes die meteen gaar zijn keren, wijting nog een minuut of vijf zachtjes nabakken, vervolgens keren en aan de tweede kant bruin bakken. Bij gebakken vis gesmolten boter of margarine geven, die met iets warms ver dund is. Voor koud gebruik de vis liever in olie of zacht plan- tenvet bakken dan in hard vet Dunne paling bakken De paling vlak achter de kop rondom insnijden ,en de huid er aftrekken. De vis in moten snijden en deze aan één zijde bruin bakken. De warmte temperen en de vis een minuut of vijf zachtjes nabakken. Dan keren en de tweede kant vlug bakken Zeepaling of kabel jauwstaart Zeepaling zowel als kabel jauwstaart smaakt heerlijk met een zure saus (met ci troen, kappertjes of azijn). Een stuk vis van ongeveer 30Ö g., 50 g. boter of marga rine, een halve citroen of een eetlepel kappertjes, azijn, zout, paneermeel. De vis zonodig stropen, wassen en in een (vuurvaste) pan leggen. Citroensap of azijn op de vis druppelen. Dit tenminste tien minuten laten intrekken. De boter of margarine en een stuk citroenschil of een eetlepel' kappertjes en wat water toevoegen en de massa aan de kook brengen. De warmte temperen en het ge heel zachtjes stoven, totdat de vis ondoorschijnend is (10 a 20 minuten). Ze met jPa neermeel bestrooien en W® op een paar klontjes boj leggen. Het gerecht, zon" deksel, in de oven of k0Xjgt op het vuur nastoven, tot" een korstje gevormd is. Wanneer men een derlijke saus bij de aardapP len wil geven, kan men ®E deel van het stoofnat afgieieej met water verdunnen cn to. aangemengd aardappel"1®, binden. De citroenschil ve wij deren. Stokvisschotel met tv en gebakken uien Het is het aardigst om a'^ ingrediënten apart op te nen. Gemakshalve of bij e brek aan kookmateriaal men vis, rijst, aardappelen vis en rijst ook wel sa"1 koken' nn 200 g. ongeweekte of 50" ?j geweekte stokvis, 150 8- kopje) rijst, 1 kg. aardapP^; len. 1 kg. uien, augurkje® groenten uit het zuur). 45 »j (5 eetlepels) bloem, boter margarine, olie, mosterd, Zoveel water aan de k°et brengen, dat de stokvis geheel door bedekt zal ll>. De vis er in leggen en r",ej een de warmte temperen, 11 water tegen de kook a - houden. De vis ongeveer uur laten sudderen. De rijst opzetten met ru' j 2 kopjes kokend water en en zachtjes voorkoken. aardappelen gaarkoken weinig water. (Desgewenst rijst op de stoom hiervan 8® maken) De uien schillen en in d" ne plaken snijden. Vet of in de koekenpan heet m®\jl en de uien bruin bakken L gedeelten tegelijk. De ëe^?ef ken uien niet afgedekt l®1 staan. Ongeveer een halve }lA water (3 kopjes) stokv1®^,, van de bloem en koud Een stuk boter of margarLj er door roeren en van met zout aan de kook gen en binden met een Pa^f, tie' vuur af ongeveer een ee|j. pel mosterd toevoegen. - toe de mosterd eerst met weinig warme saus aan"1 gen. e„ Rijst, aardappelen, vlj-cp® mosterdsaus liefst van d' borden eten. Desgewenst „f gurkjes of groenten in 1 er bij geven. Wilt U niet alles apart ken. dan de vts gaarkok?" ltl een deel van het nat aië}e de aardappelen onder pan leggen, daarop de r'j,s at)S dan de vis. De mosterd5;, apart maken of een lepel o sterd met iets kooknat aae< roeren en dan door het heel heen scheppen. De uien afzonderlijk 8° bruin bakken. Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogfe Opgaven kunnen geschieden aan ona Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen, aan de erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. FRIES MEISJE b.z.a. als hulp In huish., voor de dag. Br.. Speelbergenstr. 2. IJmuiden. H.H. DAMESKAPPERS. B.z a. noodhulp voor enige weken. Br. ond. no. 17353. NETTE HULP IN DE HUISH. voor de dag of v. d. en n., in gezin met jonge kinderen. Mevr. de Roos. Zandvoortse- laan 168, Aerdenhout. HULP VOOR AUTOMATIEK gevr., enige avonden p. week. Brieven met opgaaf v. leef tijd en werkkring onder no. 17317. MEISJE gevr. voor hele of halve dagen. Vg.g.v. Bosboom Toussaintlaan 15. Heemstede. FLINKE WERKSTER gevr 2 k 3 ocht. per week. Mevr. Spaan, Heussensstr. 28. Haar lem-N. BLOEMISTKNECHT, be kwaam hyacintenziekzoeker, gevr. Voor prima vakman aantrekkelijke voorwaarden. Geen woning beschikbaar. Brieven met opgave laatste werkkring onder no. 17237. WERKSTER gevr., 3 of 4 p. w. Koenen, César Franck- laan 33, Heemstede. JONGEN gevr. voor schuur- wefkzaamh. Staat's Bloem- bollenbedrijf. Hillegom, Haar. lemmerstraat 35. FLINK MEISJE voor direct gevraagd van 8—5 u. Oranje plein 14, Haarlem. PRIMA NAAISTER gevr. voor 2 dg. p. maand. Dito werkster voor Vrijdagsmor gens. Schouwtjeslaan 68. NETTE ZELFSTANDIGE WERKSTER gevraagd voor Maandagochtend en Vrijdag gehele dag of voor Ma.-, Wo.- en Vrijdagochtena. Mevr. Kemper, Pljnboomstr. 141, Haarlem. BESCHAAFD MEISJE v. d. en n. gevr. in gezin z. k. te gen 1 April. Loon 80 p. m. -f- verval. Zond. om de 14 d. geh. vrij; rest mond. overeen te komen. Prettige betrekk. in modern landhuis met olie- stook. GEEN huisel. verk. Werkster aanw. Goede getui gen vereist. Aanmelden: Mevr. Ooms, Jac. P. Thijsse- laan 2, Heemstede, tel. 39763. FLINK MEISJE gevr. voor halve dagen, 16 jr., in ge zin met jonge kinderen. Me vrouw Nelissen, Camphuy- senlaan 4, bij station Heem stede—Aerdenhout. EEN 2e MEISJE voor direct gevraagd door Pastoor van Nieuw-Verinep, wegens ziekte v. h. tegenw. Tel. K 2546-253 2 COMPÖTS OF GEMBER POTTEN en/of Pice de Mil- lien met ristallen of zilveren voet. Br. onder no. 17325. 4 OF 6 MAH. STOELEN met rood of groen trijp en/of ronde tafel, en mah. armstoel met hoge rug en kuif. Brie ven onder no. 17303. POOTAARDAPPELEN, eer stellingen A-keur, rood en blank. Beunder^ Tuinbouw inrichting, KI. Houtstr. 41, Haarlem, tel. 18920. OP GEMAKKELIJKE VOOR WAARDEN dames-, heren-, jongens- en meisjeskleding, bedden, dekens, tapijten, lo pers, gordijnen en meubelen. Zonder rente, zonder incas sokosten. Koopt bij N.V. „Plutex", Spaarnwouderstr. 41, Haarlem. NIEUWE VOORJAARS- SWAGGER, kl. petrol, m. 40 19.75. Plus-four, m. 48 10.Z.g.a.n. voetbalsch., mt. 42 10.—. Telef. 10764. BRUIDSJ., m. 40-42, m. sleep, sluier en tasje. Riouwstr. 31. NIEUW KARPET, Axminster, 1.78—2.75 m. 90.—. Vlag, grote maat 6.50. Stevige trap (10 treden) 10.Klever park 58 rd. SCHUTTINGPALEN, leger- kasten, keukendeuren, stalen ligstoelen, schoolbanken, pri ma transportwagens, enz. Michel, telef. 17984, Pres. Steynystraaty 52. ZELDZ. SPOTKOOPJE!!!! Sleemodel stof zu if ?ls nw., rompl., zware zu; VMrt en 2 jaar schriftelijke ear. f 50. Hoogerwoerdstr. 26, H'lem-N. GRIJPT UW KANS. Philips radiotoestellen, na-oorlogs, voor halve prijzen. Ook on derdelen. Alles moet weg. Radiohuis, Plataanstraat 30, Haa'lem-N. Lichte TWEELING-KINDER WAGEN te koop, z.g.a.n. Kle verparkweg 68. PRIMA ORANJE ZANGKA NARIES. Kruisweg 40. KEUKENUITR., WRINGERS, bokken, gascomforen, stofzui gers, heteluchtkachels, cas settes v.af f 1.per week. Zaanenlaan 67, gesl. huis. MIDDENST.WONING, leeg te aanvaarden, te koop gevr. 7000- a 10.000.-. Telefoon 13640 of br. onder no. 17333. NIEUWE OPEL 1953 en nieuwe 6-pers. wagens met radio te huur. All-risk verz. Fa. de Boer v. d. Lubbe, Nieuwe Kerksplein 4, telef. 16655, b.g.g. 23427. AUTO'S Z. CHAUFF. Aïl- risk verz. Model '49, met verwarming, 15.p. dag. Tel. 25660. Iepenl. 18, Bloe- mendaal. KLEINE BRUINE PIANO, merk Buch 235.Telef. 25733. TEGEN CONTANTE BETA LING billijk orgel gezocht. Brieven onder no. 17313. MED. STUDENT zoekt ruime ongem. kamer, centr. H'lem of O'veen. Br. no. 17359. GESTOFF. ZIT-SLAAPK. met verwarming, gebr. bad kamer, gezocht te Overveen, Julianalaan of omg„ voor j.dame, 21 jaar, b.b.h.h. Br. onder no. 17368. WIE wil jong echtpaar z. k. helpen aan 2 kamers met stook- en kookgelegenheid? Brieven onder no. 17382. WONINGRUIL UTRECHT- HAARLEM. Aangeb.: mooi huis, suite, keuken, kelder, 5 slaapk., zolder, douche-cel met geyser, garage, schuur, voor-, zij- en achtertuin 620.huur per jaar. Gevr.. herenhuis op goede stand in Haarlem, Heemstede of Over- veen. Hogere huurprijs geen bezwaar. Br. onder no. 17327, WONINGRUIL. Den Ilaag- Haarlem. Aangeb.: riant huis, suite, 5 slaapkamers, badka mer, zolderkamer, keuken, kelder, garage, schuur, voor- zij- en achtertuin, gelegen in de Vogelwijk, 5 minuten van het strand. Huur 1150.per jaar. Gevr.: idem huis op goede stand in Haarlem Heemstede of Overveen. Br, onder no. 17305. RUIM VRIJ HUIS aangeb centr., event, v. dubbelbew., pr. st., 6 k., tuin, kelder, zolder m. kamer, Jage huur. Gevr.: vrij huis m. tuin, pr. st., suite, 3 sl.k., vliering of zolder. Br. onder no. 17295. JAPONNEN, tijdelijk maak loon 7.50. Maison Tiny, Paul Krugerstraat 30. REPARATIES MATRASSEN, veren bedden 3-delig maken. Overtrekken dekens (ook met eigen stof). C. Huibers Reguiierstraat 1. WONINGRUIL Amsterdam Haarlem. Aangeb.: 5 kamer woning Amsterdam-Z. Gevr.: huis te Haarlem. Tel. A'dam 98490 of br. postbus 7026, Am sterdam. VOOR FOTO'S AAN HUIS Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6, tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21, telef. 15.551. 2 K. EN SUITE, keuken, 4 slaapk., zolder aangeboden te Eindhoven. Gevr. Haarlem: dito of groter. Br. onder no. 690, Wensing's Adv.-Bureau. Tempeliersstr. 32. GITAAR-, Mandoline-, Banjo- en Accordeoqschool George Blok, Prinsen Bolwerk 4, tel. 13691. Inschr. op gunstige bet.- voorw. vanaf 1.p. week. GEZICHTSHAREN, puistjes, etc. afdoende electr. verwij derd 2.50 per behandeling. Pedicuren 1.50. Zr. Van Raalte, Vrijdag Julianalaan 129, b. Stoop, telef. 18041. DAMESKOUSEN. Vakkun dige reparaties 5 et., per lad der. Coltermanstraat 2b. R.K. COMMISSIE VOOR KINDERBESCHERMING T2 Helmond zoekt voor een van haar pupillen een R.K. gezin in Haarlem, waar men bereid is naast kost en Inwoning ook zorg aan de jongen te beste den. MUZIEKSCHOOL ZWAAG. Les op alle instrumenten. Speciale kinderclubs v.a. 2.p. mnd. Instrumenten leveren wij op voordelige condities. Dagelijks geopend. Kruisstraat 17 rd., ingang Ridderstraat. Tel. 21679. AUTORIJLES? Rijschool Succes, gedipl. A.N.W.B.- instruct. Tel. 25660, Iepen! 18, Bloemendaal. ENIGE R.K. DAMES EN HEREN gevr., middenst., voor gev. tennisclubavond p. w. 3rieven onder no. 17335. KAARTPARTNER gezoch! door R.K. heer, 50-er. Br. on der no. 17361. R.K. SPORTIEVE VRIEN DIN gezocht, 2530 j., mid denst. Br. onder no. 17366. BIJLADING gezocht vooi gehele land, max. 500 kilo 20 cent per km. Brieven on- 'OtSZJ "ou aap In RUTECK's CAFETARIA kunnen worden geplaatst Leeftijd boven 22 jaar. Van prima referenties voorzien. Melden: Zaterdag 7 Maart van 12 tot 14 uur in Ruteck's Cafetaria. Kruisweg 2224. Wasserij Kleverpark, Sanipoorterstraat 41, vraagt; Aanmelden tussen 1820 uur: Smedestraat 22 Gen. Cronjéstraat 55, vraagt VOOR COURANTE ETALAGES 1 of 2 dagen per week In ons atelier ie Velsen is plaais voor een Leeftijd 2535 jaar. Candidaten moeten bekend zijn met fijn handwerken, goed met vrouwe lijk personeel kunnen omgaan en nauwkeurig werken. Brieven met uitvoerige inlichtingen te richten aan onze Personeelsafdeling, Zijlweg 138 a, te Haarlem. Gevraagd in gezin met 2 kinderen Zelfst. kunnende werken, v.g.g.v. W. M. SWELLENGREBEL, W. de Zwijger laan 21, Santpoort. voor lichie kanioorwerk- zaamheden. Br. mei opgaaf van leeffijd, verl, sa laris en godsdienst onder no. 21673 Met spoed gevraagd ENIGE PRll^ en Voor zeer goede vaklieden behoorlijk 1°° Aanmelden dagelijks van 817 uur: SPIERl- Pijpkade 36, Beverwijk. GROOT ADMINISTRATIEKANTOOR zoekt voor kaartsysteem. Leeftijd 1617 jaar. Inc\^g7l- treding zo spoedig mogelijk. Brieven onder no. gevraagd voor direct voor kanioorwerkzaamheden- Leeftijd 17 jaar. Kunnende typen Aanm. Haarl. 911 uur Kantoor NieW^ Courant, Smedestraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 4