Eventuele kolenprijsverhoging slechts van beperkte omvang Over twee weken Bondsdag oE.D.G. Argentinië zeer tevreden over Nederlandse leveranties Sociale aspecten van het Tien jaren Verhoging welstand bevolking en economische zelfstandisheia "s"'-£Jïs"2a^rss ijksoverleg over salarissen van ambtenaren Verrassend besluit te Bonn afgemeerd Zieke varkens vervoerd klister Beel betreurt reacties van de Centralen van Overheidspersoneel DONDERDAG 5 MAART 1953 PAGINA 7 Staatsmijnen en E.K.S.G. Gespecificeerde productiecijfers Ned. delegatie naar Buenos Aires Nieuwediep zwart van de mensen 300 gld boete geëist De liquidatie van het Krupp-concern Merkwaardige benoeming van gemeente-secretaris Eden en Butler in Amerika aangekomen Minister Cals naar Brussel Nlooster te Horst krijgt andere bestemming Duitse bisschoppen over gezinswetgeving Albert Heyn en Sterovita richten melkexportmij. op In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Begroting der Staatsmijnen voor 1953 geeft de minister van Economische Zaken een gedetail leerd overzicht van de productie der mijnen in 1951 en 1952 waar bij herha ling door vele leden op was aangedron gen. Deze producties waren (in tonnen): 1951 1952 Staatsmijnen 7.801.589 7.522.033 Oranje-Nassau 2.432.600 2.653.900 Laura en Ver. 1.340.200 1.446.300 Domaniale mijn 495.778 504.068 Willem-Sophia 354.000 406.000 Totaal 12.424.167*) 12.532.301 Hierin is begrepen een hoeveelheid van 120.136 ton verkregen uit de meer- productie van 10 verlengde Zaterdagen. Zodra de verlenging van de exploita tie-overeenkomst tussen de staat en de Domaniale Mijn Mij. door de Staten- Generaal is goedgekeurd, kan de kwes tie van de aankoop der steenkolencon- cessie Neuprick-Bleyerheide definitief worden geregeld. De ontginbare hoe veelheid steenkolen in deze concessie wordt geraamd op slechts 1.356.500 ton. De minister verwacht i.v.m. de EKSG dat ook na 1 April egalisatie van de kolenprijs in Nederland ten behoeve van de verbruikers mogelijk zal blijven. Over de wijze van toepassing van het mechanisme na 1 April is nog overleg met de EKSG gaande. De nieuwe ega- Iisatieprijs per 1 April zal afhankelijk zjjn van de kostprijs der in het binnen land geproduceerde kolen en de voor de in te voeren kolen te betalen prijzen. De invloed, die van de kostprijsver- hogende factoren kan uitgaan op de egalisatieprijs, is slechts beperkt. Het gaat hierbij om het verhogen van de egalisatieprijs met ten hoogste 3 a 4%. Uit hoofde van de prijzen, die voor de te importeren kolen zullen moeten wor den betaald, wordt op dit ogenblik geen noodzakelijke verhoging van de egali satieprijs verwacht. Het is zelfs niet uitgesloten, dat deze een zeker tegen wicht zullen vormen voor de stijging van de kostprijs van de kolenmijnen hier te lande. Uiteraard is de minister thans nog niet in staat exact de betekenis van de hierboven geschetste invloeden aan te geven. Hij acht evenwel de conclusie gewettigd, dat een eventuele prijsver hoging per X April slechts van beperkte omvang zal zijn. Bij het vijftigjarig jubileum van de Staatsmijnen is een bedrag van 1.000.000 togezegd, bestemd voor de bevordering van de bezitsvorming door personeels leden. Hiertoe zal binnenkort een ont- werp-suppletoire begroting worden in gediend. zullen leiden tot een nieuw uitstel bii het verwezenlijken der plannen voor de instelling van een Europees leger. Franse afgevaardigden van alle poli tieke richtingen zijn algemeen van ge voelen dat de Sovjet-Unie op een vier- mogendhedenbijeenkomst „een laatste kans" dient te worden gegeven, voordat de Westerse mogendheden uiteindelijk besluiten een (West-)Duitse herbewa pening goed te keuren. Ook is men al gemeen van oordeel dat het gevaar voor een plotselinge Russische aanval zal afnemen gedurende de machtswisse ling op het Kremlin, daar Stalin's op volger (s) hun handen vel zullen hebben met het overnemen van het toezicht op het reusachtige orgaan van regering en partij. De Franse tegenstanders van het E.D.G.-verdrag zulien waarschijnlijk ten volle gebruik maken van de stelling dat tot geen enkele onherroepelijke stap, zoals een West-Duitse herbewapening, moet worden overgegaan, zolang men nog geen zekerheid heeft gekregen over de bedoelingen van de nieuwe heersers op het Kremlin. Na een jaar lang deel te hebben uit gemaakt van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties in de Ko reaanse wateren, is Hr. Ms. torpe- dobootjager Piet Hein gisterochtend in de haven van Nieuwediep aan gekomen. Korporaal-seiner Remijn- se werd opgewacht door zijn twee blije kinderen. invoer in ons land zou betekenen. Ne derlandse gedelegeerden zullen hier over te Buenos Aires verder onderhan delen. De Argentijnse autoriteiten hebben behalve met functionarissen der depar tementen bij hun verblijf in ons land ook contact gehad met vertegenwoordi gers van de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam, Amers foort en Utrecht. In een uitzending voor de Wereld omroep hebben de beide leden van de handelsmissie, welke twee dagen in ons land heeft vertoefd, gisteren verklaard, dat Argentinië zeer tevreden is over de Nederlandse leveranties welke tot dus verre hebben plaatsgevonden, en mede gedeeld, dat bij de ten uitvoer legging van het tweede vijf-jarenplan van pre sident Peron men gaarne gebruik zal maken van Nederlandse producten. Als mogelijkheden voor Nederlandse afzet werden genoemd producten in de sectoren rubber, chemische artikelen, medicamenten, materialen voor electri- citeit, radio en telefonie en grondstof fen voor de verwerking van levensmid delen en dranken. De Nederlandse economie voelt de Argentijnse zeer goed aan, zo werd verklaard. Voor de Argentijnse uitvoer naar ons land werd gesproken over vlees, huiden, oliehoudende zaden, gra nen en wol. Tegenover de Nederlandse pers heeft dr. Correa Avila, directeur-generaal van de Buitenlandse Handel in Argen tinië, gisteren als resultaat van zijn studiereis genoemd: overeenstemming in principe over de oplossing van de moeilijkheden in het handelsverkeer tussen Nederland en Argentinië. Onder het bestaande handelsaccoord heeft Argentinië thans een nadelig saldo van 90 millioen. Men wil dit wegwerken mef nieuwe leveranties en Argentinië wil mêt,; name grar.er. —'tegen gun stige' prijzen verkopen, -mits Nederland geen driehoekshandel hieraan vast koppelt. De problematiek schijnt dus deze te zijn, dat een vasthouden van Nederland aan de driehoekshandel on gunstiger prijzen voor de Argentijnse (Van onze speciale verslaggever) Om half elf in de nevelige morgen heeft de „Piet Hein" gisteren ter rede van Nieuwe Diep het anker gelicht en enkele minuten later werd de torpedo- bootjager voor de havenmond zicht baar. Op het Wierhoofd had zich de Marinierskapel opgesteld en stonden deputaties van alle Marine-afdelingen in afwachting van het thuiskerend. schip. Onder de autoriteiten, die ter be groeting aanwezig waren, bevond zich de Commandant Zeemacht, Schout bij Nacht F. Th. Burgerart. En ook nu weer was half Den Helder naar de haven leeggestroomd, Marine en burgers, en verder familie en vrienden van de opvarenden van de „Piet Hein". Zo ver drongen zich duizenden op de wal. Politie regelde het verkeer en alle parkeer ruimte werd benut door auto's en auto bussen. Op het ogenblik, dat de „Piet Hein" onder alle vlaggen, de oorlogswimpel en blauwe N.A.T.O.-vlag in top, tussen Wierhoofd en Harsens binnenvoer, speel den de Mariniers het Wilhelmus. Signa len weerklonken. Snel en toch statig passeerde het thuiskerend schip, de be manning aan dek opgesteld en de ge- schutslopen geheven, altijd weer een der meest feestelijke en tègelijk ontroerende ogenblikken in het Marinebestaan. Een sleepboot assisteerde de „Piet Hein" bij het zwaaien en afmeren en toen het schip voor de wal was gekomen, volgde de traditionele run aan boord van de verwanten, het door allen verbeide mo ment van weerzien na zo lange afwezig heid. Generaal Van Fleet, oud-bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft gisteren voor de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden ver klaard, dat de verbonden strijdkrachten in Korea een militaire overwinning kunnen behalen zonder dat het nood zakelijk is dat de oorlog wordt uitge breid. De commissie stelde de generaal vragen naar aanleiding van diens ver klaring dat het achtste leger een suc cesvol offensief in Korea kan ontkete nen. Van Fleet zeide dat hij zijn mening liever op een zitting met ge sloten deuren nader uiteen wil zetten. Over de betekenis van de strijd in Korea zeide de generaal, dat naar zijn persoonlijk oordeel de val van Korea waarschijnlijk de val van heel Azië zal medebrengen. „Wij moeten in Ko rea winnen en het moet een militaire overwinning zijn", aldus de generaal. Volgens Van Fleet heeft het achtste leger een „volledig overwicht" op de communisten wat de hoedanigheid van de troepen, de vuurkracht en de be weeglijkheid en het aanpassingsvermo gen aan nieuwe omstandigheden aan gaat. Het is volgens Van Fleet noodzakelijk dat dè Amerikaanse troepen in Korea blijven. Ook zeide de generaal dat nieu we Zuid-Koreaanse divisies kunnen worden opgeleid en uitgerust voor een fractie van de kosten van de opleiding en uitrusting van een Amerikaanse ccim -ster Bidault heeft gisteren de omissie voor buitenlandse zaken van 6oeriiranse Senaat medegedeeld dat de e «keuring Van de Franse protocollen dg. fundamentele noodzaak blijft voor bekrachtiging van het EDG-verdrag. De belangrijke verruiming in de emigratiemogelijkheaen voor met- agrariërs, waartoe de Canadese rege ring onlangs heeft besloten, geldt met ingang van Woensdag ook voor diegenen, die zich nog met voor emigratie naar Canada hebben aangemeld, aldus deelt de commissaris voor de emigratie ons mede. De verruiming omvat drie catego rieën. Personen, die tot de eerste cate gorie behoren, kunnen evenals land bouwers nog dit jaar in onbeperkte aantallen vertrekken. Hiertoe behoren o.m. huishoudelijke hulpen, verpleeg hulpen-,arbeiders in de vliegtuigbouw, bulldozer-chauffeurs, koks etc. "Zij, die deel uitmaken van de tweede categorie, dat zijn o.m. ongeschoolde mijnarbei ders, steno-typistes en mannelijk win kelpersoneel, kunnen nog dit jaar in De bij cfe West-Duitse regering berusten de verantwoordelijkheid voor de nakoming der door A. Krupp aanvaarde verplichting om geen nieuwe belangen in de kolen- en staal-mdustrie te verwerven houdt op wan neer de reorganisatie van de Duitse zwa re industrie zal zijn voltooid, aldus is me degedeeld. De oirecteur van het Krupp-concern, Joh. Schroder, heeft er de aandacht op ge vestigd. dat de overeenkomst, dat Krupp geen nieuwe belangen in de kolen- en staalindustrie mag verwerven, alleen geldt voor het gebied van de Bondsrepubliek, dus niet voor het buitenland. Hij voegde hier echter aan toe, dat er op het ogen blik geen plannen bestaan om belangen in buitenlandse kolen- of staalmaatschap- pijen te verwerven. Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond bij zijn aankomst in New York ver klaard, dat het hem speet te horen, dat maarschalk Stalin ernstig ziek is. Hü heeft echter geweigerd ook maar iets te zeggen over hetgeen zou kunnen ge beuren in geval Stalin sterft. Eden en Butler, de minister van Financiën, kwamen om 18.30 uur Ned. tijd te New York aan, aan boord van de Queen Elizabeth, voor het voeren van economi sche besprekingen in Washington. (Van onze correspondent) In de gemeente Etten-Leur heeft zich bij de benoeming van een nieuwe ge meente-secretaris een zeer merkwaar dig abuis voorgedaan, waardoor thans, twee maanden na deze benoeming, zelfs de Raad van State er aan te pas kan komen om vast te stellen of de bewuste benoeming wel rechtsgeldig is geschied. Bij de sollicitanten voor deze functie waren twee personen met de naam Snijders, A. P. Snijders en P. Snijders. Geen van beiden stond op de aanbeve ling van B. en W. De heer A. P. Snij ders is hoof dcc mmies ter secretarie ie Etten-Leur en hij bleek bij de stem mingen over de benoeming de candi- daat te zijn van de raad, welke hem benoemde met tien van de veertien stemmen, tegen de aanbeveling van B. en W. in. Toen dit gebeurde bestond er geen enkele twijfel aangaande de iden titeit van de benoemde: de raad bedoel de de heer A. P. Snijders. Toen Zater dag jongstleden de oude secretaris af scheid nam, werd zijn opvclger nog niet beëdigd, omdat Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant op formele gronden de rechtsgeldigheid van de benoeming van de heer Snijders betwijfelt. Men weet niet welke Snijders benoemd is, omdat er geen nadere aanduiding op de stembriefjes heeft gestaan dan alleen de achternaam. Op het Departement van Binnenland se Zaken wordt thans nagegaan of er gronden zijn het besluit ter vernietiging voor te dragen. Wanneer dit op formele grond gebeurt, zal de raad van Etten- Leur opnieuw een gemeentesecretaris benoemen, waarbij B. en W. dan weer een aanbeveling moeten opmaken. Vcoral in de ambtelijke wereld bestaat voor deze ongewoon verlopen raads- benoeming veel belangstelling. De Nederlandse minister van Onder wijs, mr. J. M. L. Th. Cals, zal verge zeld van mr. H. J. R. Reinink, secreta ris-generaal van het ministerie van On derwijs, 6 Maart een bezoek brengen aan de Belgische minister van verkeers wezen de heer P. W. Segers, ter bespre king van vraagstukken, die met de tele visie verband houden. IA I rt n \rAAU T T T) T TVT A 1\ /T TT vrouwwoningen worden ingericht. H UIcl 11 V I L) I. J li 1 l\ VI Ij onderwijs met name het vakonderw A- J- J_ JJ moet worden uitgebreid en verbetei Tri J 11 11' Er k°nien een verbeterde ambachi Cv ëD vi ijzers zullen worden gebouwd, even: j - j een internaat voor kinderen uit de d J van welvaartszorg zijn de oprichtii tffl IS n*.t VM H n n M A A E/lll klooster met de bijbehorende 01 van de zusters Ursulinen te is verkocht aan de paters van de amilie te Oudenbosch, die het ge- 'encomplex als studiehuis voor no- 1 in gebruik zullen nemen. Meer dan vijfduizend vluchtelingen uit Oost-Berlijn vroegen eergisteren asyl in het Westelijk deel van de stad. De stroom vluchtelingen is momen teel zo groot, dat de autoriteiten er nauwelijks raad mee weten. Men heeft nu extra vliegtuig-hulp gevraagd voor transport en de mist van de laatste dagen speelt het vervoer ern stig parten. Het bureau dat voor de vluchtelingen is ingericht kan de toe vloed niet meer verwerken en velen wachten en queue buiten tot ze aan de beurt komen. Nogmaals en met grote nadruk doen de Duitse bisschoppen een beroep op de Katholieken om al hun aandacht en belangstelling te wijden aan de her vorming van het gezinsrecht, dat mo menteel in de Bondsdag wordt behan deld, Zondag zal opnieuw een brief van Kardinaal Frings van de kansel worden voorgelezen, waarin de richtlijnen der Duitse bisschoppen andermaal onder de aandacht worden gebracht. In de voor te lezen brief wijst Kar dinaal Frings op de grote gevaren, die de nieuwe wetgeving voor het gezins leven inhoudt. Hij herinnert aan het gezamenlijk herderlijk schrijven der Duitse bisschoppen, waarin uitdrukke lijk tegen sommige gevaarlijke tenden- zen der nieuwe wetgeving wordt ge waarschuwd. Het is noodzakelijk, dat de Duitse Katholieken zich gaan ver diepen in wat de wetgeving voor hen zal betekenen, indien zii zou worden aangenomen, aldus de Kardinaal. De Katholieke opvattingen van het gezins leven moeten weerklinken in de open baarheid. lijk uit de weg kunnen ruimen. „Het spijt mij dat de delegaties ditmaal de weg naar „het torentje" niet hebben gevonden, hoewel men toch mijn grote belangstelling kent voor het probleem van het Rij kso verleg inzake deze kwes tie. De aantijgingen die men heeft ge daan hebben geen grond en zij zouden de goede sfeer waarin het overleg tot dusver werd gevoerd kunnen versto ren." Albert Heyn N.V. te Zaandam en de N.V. Sterovita Melkproducten te Amsterdam hebben opgericht de Melkexport Sterovita N.V. te Amsterdam. Het doel is de fabri cage van en de handel speciaal de ex- porthandel in melkproducten, zuivelpro ducten en aanverwante artikelen. Het ka pitaal bedraagt f 105.000. Albert Heyn neemt deel voor f 100.000 gestort in con tanten en Sterovita Melkproducten voor f 5.000, gestort door inbreng van onroe rende goederen. Directeur is de heer K. Talsma, commissarissen zijn de heren G. en J. Heijn en J. W. de Vries.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7