Bes!uiten belastingverlich ting spoedig te verwachten ■i Buitenlandse geldinzamelingen: 70 millioen gulden Mr. VAN THIEL vol lof voor der hulpcolonnes meisjes Tuinbouwexport naar Duitsland biedt goede perspectieven Huurverhoging met belasting compensatie en nieuwe loonronde? Watersnood commissie uit Leden van Tweede Kamer op Goeree Publiek bekroont Henk Badings Fabrieksbrand te Meppel Rode Kruis houdt nog twee maanden kledingreserve aan voor veertig duizend personen Opslag voorraden kost kapitalen antage 71,5 millioen in Rampenfonds 26ste dodenlijst .2 VRIJDAG 6 MAART 1953 PAGINA 3 Schatkist zal jaarlijks f200-240 millioen derven MINISTERS IN NOODGEBIED «e ^eeds meer dan 68.000 Vrijwillig ers voor de BB v0o Geen audiëntie Paganini-prijs voor sonate Overleg over leraren salarissen Regering betracht spoed E.H.B.O. tijdens Stille Omgang Gezant van Venezuela Aanzienlijke schade Cruys Voorbergh gast regisseur bij Vrije Toneel BR door J. S. Fletcher Herinneringspenning watersnood Hulp in rampgebied Maar Rode Kruis kreeg de rekening Nederlandse arts naar Korea Notaris te Monster De voorstellen tot het verlichten van belastingdruk ten behoeve van het bedrijfsleven zullen naar Haagse krin Sen aannemen, voor 's Rijks schatkist een jaarlijkse aderlating van f 200 tot *240 millioen betekenen, aldus het Vrije Volk. De voorstellen komen vermoede- bjk op het volgende neer: 1- Verlaging van de vennootschaps belasting, 2. Belastingaftrek in verband met in vesteringen in nieuwe bedrijfsmiddelen. 3. Verlenging van de maatregelen "tsake vervroegd afschrijven, L Verlenging van de termijn voor verliescompensatie. Over de mate en de duur van deze Maatregelen verkeert men nog in het Ohzekere, mede als gevolg van het feit, dat de watersnoodramp de oorspronke- fjJke plannen heeft doorkruist. Aange- hornen wordt, dat de vennootschapsbe lasting, die thans schommelt tussen de V en 52%, inmiddels wel niet geheel het voordien geldende percentage van 37 a 40% zal worden teruggebracht, boch vastgesteld zal worden op een nl- veau dat het midden houdt tussen deze "fenzen. Dat voorts zou worden over- *j®gaan tot vrijstelling van een primair b'vidend, acht men niet waarschijnlijk. Als maatregel tot bevordering van de kerkgelegenheid is verreweg het be langrijkste punt de belastingaftrek, die ?al worden toegestaan in verband met hvesteringen in nieuwe bedrijfsmidde- ®n- Een dergelijke belastingverlaging 5°u betekenen, dat het bedrijfsleven voor,, een reeks van jaren (misschien ^l6r of vijf), een bepaald percentage de som, die in nieuwe bedrijfsmid delen wordt gestoken, van de winst bfer die jaren mag aftrekken. Geschat ij0rdt. dat de twee eerstgenoemde voor dellen het Rijk in de eerste twee jaren "bgeveer 10Ö tot 140 millioen gulden ®er jaar zullen kosten. De verlenging ;an de maatregel op vervroegd afschrij- en zal voor de duur van de verlenging r6, Schatkist ruim 100 millioen gulden 2 laars kosten, een totaal dus van circa '00240 millioen gulden per jaar. Indien de beslissingen voor het be drijfsleven inderdaad in deze zin zou den worden genomen, kunnen ook de besluiten over de huurverhoging niet lang meer op zich laten wachten. De beperktheid van de compensatiemid delen zou er wel eens toe kunnen leiden, dat de huurverhoging tenslotte minder ver zal gaan dan men oor spronkelijk had gedacht. Op belas tinggebied zou de compensatie kunnen liggen in de sfeer van: a. omzetbelas ting (huisbrand, textiel, schoenen) b. suikeraccijns, c. verlaging inkom stenbelasting en dus ook loonbelasting Advertentie (Van onze speciale verslaggever) v "Erg graaS onderschrijf ik uitingen van bewondering voor de inspanning <jn de offervaardigheid van de.meisjes j*er hulpcolonnes die ik aan het werk *|eb gezien". Dit zei Donderdag te Mid- 'elharnis mr. F. J. M. v. Thiel, de Minister voor Maatschappelijk Werk. «JP uitnodiging van de stichting voor .■Matschappelijk Werk in Zuid-Holland de minister een bezoek gebracht ta« O ltgensplaat, Oude- en Nieuwe ooge en Middelharnis. Daar had hij persoonlijk kunnen overtuigen van ty.jtreen door de colonnes voor de vrij- ty'uge vrouwelijke hulpverlening de>r?t verricht en van de wijze waarop - bevolking en gemeentebesturen op 'ze hulp reageren. 0 '-'at was een der doelstellingen van 1 bezoek van de minister: zich op de ge?£te stellen van de wijze waarop er fu^dlpen wordt. Met een paar solide bberlaarzen aan heeft minister Van atj el zich in de blubber gewaagd. Na Ui °°p zei hij ons dat hij zich inderdaad had kunnen voorstellen dat het zo S was. Ijg ekleed in blauwe overalls en rub- hm zen trotseren de leden van de ^ipPcolonues echter opgewekt en ener- 5- de grootste rommel, modder en Uj ere moeilijkheden. Kordaat sjouwen t\!0 huisraad of wat daar nog van b0®r is naar buiten om deze daar met s,. stels en water te zuiveren van klei shb en ze daarna te laten drogen en Soed mogelijk toonbaar te maken. L,, ®rs en keukens krijgen een goede ,ehrt en dan zien de huizen er tenmin- A-iuVeer z0 uit dat de huisvrouwen de k zelf ter hand kum dat de meisjes zich ten? ze'f ter hand kunnen nemen, ^allerwegen VtC '8 wprpn or hew?tten- S Men Burgemeesters steken hun Sondering en dankbaarheid niet on- kun stoelen of banken. „Voor deze hulp hen wij niet dankbaar genoeg zijn", burgemeester v. Hofwegen van £uWe Tonge. Sy,® meisjes beperken zich met tot het Ohmaken der huizen, zij verzorgen gemeenschappelijke keuken en dagen Daar- bljjjh'ashuizen. Telkens twaalf een colonne aan het werk. w6lle* 19 hlinWilligers 8 Bevolking begon, in Noord-Bra- Januari de werving van voor de Dienst Bescher- Qg ~vvu.miXl£ UCgUil, XXX xxxxxxxxx Limburg en Overijssel, en vervol- Q0 s. 'n Gelderland, en Utrecht met het Lm'. en de kring Gouda, Friesland r^^'hgen. Drente ert Zeeuws-Vlaande- 8jj,' hebben zich in drie weken tijds $3 vrijwilligers gemeld, dat is ruim Ci6s van het voor deze acht provin- Vereiste aantal. v"0.OQn het gehele land zijn totaal eeft vrijwilligers nodig. In Utrecht WZlch reeds 79 pCt, van het aantal, Mgen behoefte is, opgegeven, in Gro- 5qn en Friesland respectievelijk 49 ij, J'Ct., in de kring Gouda 69 pCt jg "rabant en Limburg 35 en 38 pCt. htovj^sart begint de werving in de p 2OhdCl6s Noord- en Zuid-Holland, uit- h Rot®rd voor de A-kringen Den Haag '®r<} Verdam en de A-gemeente Am- gpL-^e bescherming van bedrijven j^bej^micideig tjen van het aantal K bah krachten moeten worden inge- 3?b in Deze categorie is niet begre- ■Q00 reeds genoemde aantal van vrijwilligers. vl' ,Lin--i®Xc' he bisschop van Haarlem ®llenS 10 Maart a.s. geen audiëntie na wordt ze zo nodig door een andere afgelost. Behalve ten aanzien van de hulpver lening door de federatie voor vrijwil lige vrouwelijke hulpverlening liet minister v. Thiel zich ook voorlichten omtrent wensen, klachten en moeilijk heden in verband met de evacuatie. Minister mr. J. Algera, veertien leden en plaatsvervangende leden van de Watersnoodcommissie uit de Tweede Kamer, de secretaris-generaal van Ver keer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spit zen, de griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, de directeur-gene raal van Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, alsmede enige van diens naaste medewerkers bezochten Donderdg Goe- ree-Overflakkee. Zij namen de situatie aan enige dijkvakken op en stelden zich op de hoogte van de toestanden in Mid delharnis, Sommelsdijk, Dirksland, Her- kingen, Den Bommel, Oude Tonge en Nieuwe Tonge. Het bezoek gold het ge bied, waar de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland de herstelwerken aan binnen- en buitendijken in handen heeft. De directeur-ingenieur van de Zuid- Hollandse Waterstaat, ir. L. J. Klein, en enige van diens medewerkers traden bij deze tocht als leidslieden op. Tijdens een bespreking bleek, dat men goede moed heeft om de dijken voor de herfst tot drie meter hoogte hersteld te heb ben. Maar dan, zo werd tot uitdrukking gebracht, moeten er meer hulpmidde len komen. Speciaal zit m -n verlegen om draglines, bulldozers en wellicht nog enige perszuigers. „Met moed, beleid en Gods zegen, po gen wij een redelijke veiligheid voor dit eiland te verschaffen- Indien wij de dijken vóór half September niet dicht hebben, dan zal een jaar verloren zijn", aldus de mening van een der medewer kers van ir. Klein. De minister van Justitie, mr. L. Don ker en de secretaris-generaal van Justi tie, mr. J. C. Tenkink, hebben Donder dag een bezoek gebracht aan Stavenisse. d. verlaging personele belasting. Met wat passen en meten zou men op boven genoemde wijze tweederde van de in te voeren huurverhoging kunnen compenseren. De rest van de verhoging zou dan moeten worden gecompenseerd door een loonsverhoging. Ten slotte vermeldt Het Vrije Volk, dat binnenskamers thans hard wordt gedokterd aan een oplossing van dit in gewikkelde vraagstuk, doch dat beslis singen spoedig te verwachten zijn. De Nederlandse componist Henk Ba dings heeft de „Paganini-prijs" gewon; nen, uitgeschreven door de „Accade- mie internationale di musica" te Genua. Deze prijsvraag was uitgeschreven ter nagedachtenis van Paganini, die 150 jaar geleden te Genua werd geboren. Gevraagd werd een virtuoze compositie voor vioolsolo. De jury, waarin onder meer zitting hadden Darius Milhaud, Florent Schmitt en Claude Delvincourt (met assistentie op viool-technisch gebied door George Enesco, de leraar van Menuhin), liet twee wer ken toe voor uitvoering op een concert te Genua. Het publiek mocht dan het z. i. beste werk van de twee aanwijzen. De toehoorders spraken zich uit voor een sonate, die was ingezonden onder het motto „sol re, Ia mi". De sonate bleek te zijn geschreven door de Ne derlandse componist Henk Badings. Een bijzonderheid is nog, dat het tweede werk dat op het concert werd uitgevoerd eveneens van Badings bleek te zijn. Bij ministeriële beschikking van 14 Februari j.l. is opnieuw ingesteld een commissie voor georganiseerd overleg voor het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Daardoor is, aldus een communiqué van de Raad van Iera ren, de mogelijkheid geopend het over leg in zake de salariëring van de leraren bij het Voorbereidend Hoger en Mid delbaar Onderwijs voortgang te doen vinden in de daartoe bestemde commis sie. De regering streeft er ernstig naar de hangende vraagpunten tot een oplos sing te brengen, getuige het feit, dat die commissie reeds tweemaal vergaderde, en wel op 6 en 24 Februari, de eerste keer dus reeds voordat de ministeriële beschikking was verschenen. De voornaamste door de organisaties aan de orde gestelde punten werden aan een uitvoerig onderzoek onderworpen, t.w. de datum van ingang van de vige rende regeling, het algemene niveau van de leraarssalariëring, zowel in ver gelijking met die der ingenieursrangen als in verband met de pogingen tot het doen verdwijnen van de verschillen in de regelingen van het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs en het Middelbaar Nijverheidsonderwijs, de marge tussen de wedden van de leraren enerzijds en die van de rectoren en directeuren anderzijds. De besprekin gen, die in een sfeer van begrip voor de belangen der leraren plaats vonden, zullen op Dinsdag 10 Maart worden voortgezet. De hoop leeft, dat er spoe dig bevredigende resultaten mogen wor den bereikt. Voor de vijf-en-twintigste keer berust de eerste hulpverlening tijdens de drie nachten van de Stille Omgang bij de R.K. E.H.B.O. „St. Antonius" te Amster dam. Zij heeft daartoe haar posjen ge vestigd, Heerengracht 25 a tel. 42493, en Maagdenhuis Spui, tel. 47406. Groepen pelgrims, die zich buiten Amsterdam bevinden en dringende hulp nodig hebben, kunnen dit telefo nisch aanvragen aan bovenstaande nummers (mobile hulp.). Om wanordelijkheden te voorkomen is bepaald, dat binnen de gemeente Am sterdam geen armbanden gedragen mo gen worden door E.H.B.O.-ers van buiten Amsterdam, die de pelgrims ver gezellen. De buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Venezuela te Den Haag, de heer Manuel Dagnino, is benoemd tot am bassadeur van Venezuela in Ecuador. De heer Julio Alfredo de la Rosa, thans consul- generaal in Liverpool, is benoemd tot gezant van Venezuela in Den Haag. Aanzienlijke schade is Donderdag avond door brand aangericht in de fabrieksafdeling voor' de dropfabricage van de N.V. Koninklijke Pharmaceuti- sche Fabrieken, voorheen Brocades Stheeman en Pharmacia te Meppel. Het personeel was juist naar huis gegaan toen het vuur in de droogafdeling werd ontdekt. Onmiddellijk werd het bestre den door de fabrieksbrandweer en de Meppeler brandweer, al spoedig geassis teerd door de brandweer uit Staphorst. Men kon niet verhinderen dat de bo venverdieping van het fabrieksgebouw uitbrandde. Dank zij brandmuren en branddeuren bleven de belendende fa brieksgebouwen gespaard. Het bluswa ter stroomde als dropwater uit het brandende gebouw. Het blussingswerk vergde enige uren. De materiële schade is groot. Weliswaar dekt de verzekering de schade, doch het concern is zeer ge dupeerd, daar men midden in het drop seizoen zit en dit de enige dropfabriek van het concern was. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het Vrije Toneel, directeur Anton Ruys, heeft in studie genomen het Engelse blij spel ,,For better, fbr worse" van Arthur Watkyn, onder gast-regie van Cruys Voor bergh. De première zal Zaterdag 4 April a.s. worden gegeven in de schouwburg Con cordia te Bussum. (Van onze Haagse redacteur) Het Nederlandse Rode Kruis zal voor de duur van één a twee maanden in de voor malige Vollenhoven's Bierbrouwerij het centrale depot te Amsterdam een voorraad kledingstukken aanhouden voor circa 40.000 personen. Getroffenen, die menen nog in aanmerking te komen voor een kleding-uitreiking, kunnen zich tot de gemeentelijke autoriteiten in de plaats, waar zij thans verblijf houden, wenden; via de Provinciale Opbouworganen wordt het Rode Kruis dan in kennis gesteld van nog bestaande behoeften. In deze behoeften zal zeker niet bekrompen worden voorzien, het ligt echter van de andere kant ook niet in de bedoeling iemand, die bijvoorbeeld vier pakken is kwijtgeraakt, er vierentwintig stuks voor in de plaats te geven. Zoals bekend gaat het overschot van de kolossale goederenvoorraden ter verdeling naar charitatieve instellingen in het binnenland en naar hehoeftigen onver schillig van welke landsaard in andere landen. een gevoelig Een zeer groot deel van de hier te lande ingezamelde kleding is ten goede gekomen aan de getroffenen uit het wa- tersnoodgebied om de simpele reden, dat deze goederen het eerst beschikbaar waren en dus ook het eerst konden wor den uitgedeeld. Het blijft echter daar naast mogelijk, dat ër ook Nederlandse goederen naar het buitenland gaan, even als er ook goederen van elders ten on zent verdeeld zijn. Bij „het buitenland" denkt men thans op de eerste plaats aan de vluchtelingen in Duitsland; de eerste Rijnaken met kleding liggen gereed voor vertrek. Het Nederlandse Rode Kruis hoopt op deze wijze snel achter de gehele kle- dingaffaire een punt te kunnen zetten. Men is uiterst dankbaar voor alle milde gaven, maar de opslag en het in goede conditie houden van de enorme voor raden gaan kapitalen kosten. De directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, is voornemens op de eerstvolgende verga dering van de Liga van Rode Kruisver enigingen een resolutie in té dienen, waarin gesteld wordt, dat bij omstandig heden als die, waarin ons land is komen te verkeren, men van elders niets moet sturen voor er geordende gegevens be schikbaar zijn over de behoefte. De er varing heeft nu namelijk uitgewezen, dat de verbijsterende gulheid, waarmee Advertentie HKOLAULS N.V. Koninklijk, Pharmacoutische fabrieken v/h Brocades Sthe,ms« Pharmacia spontaan geschonken is, probleem kan oproepen. Groter moeilijkheden dan die, welke zich met het vraagstuk der kledingvoor- raden hebben gedaan, wachten het Rode Kruis nog. Men kan schatten, dat er via de buitenlandse Rode Kruisverenigingen voor ongeveer een gelijk bedrag aan geld voor ons land beschikbaar is gekomen als men hier heeft ingezameld voor het Rampenfonds, dehalve niet minder dan zeventig millioen gulden! Om te beginnen zal ter waarde van twee millioen gulden aan textielpakket- ten worden uitgereikt. Deze pakketten bevatten lakens, slopen, wollen dekens, gestikte dekens, molton dekens, thee doeken, badhanddoeken, bonte doeken, tafellakens, vaatdoeken, dweilen, was handjes en tafelzeilen; de samenstelling van het pakket zal afhankelijk zijn van de gezinssamenstelling bij de getroffenen en de behoefe, welke zich van geval tot geval voordoet. Dit is nog slechts de eerste bestelling; men kan zonodig gaan tot acht millioen gulden, maar er wordt niet verwacht, dat dit nodig zal zijn. Het gaat hier om nieuwe artikelen, vervaardigd in het buitenland. Zoals Zaterdag reeds geschreven werd in ons blad verzetten de regelen van het Rode Kruis zich ertegen de bestellingen voor de gelden uit het buitenland rechtstreeks in Nederland te plaatsen. Niettemin wordt nog gepoogd een gedeelte van de buitenlandse gelden in contanten naar ons land te krijgen. Allereerst uitreiking van textiepak- ketten derhalve maar danBij voortduring vinden besprekingen plaats over de besteding van de rest van deze kapitale som van zeventig millioen. Vanwege het karakter van het Rode Kruis tracht men deze be steding zoveel mogelijk te houden in de persoonlijke sfeer. Voorkomen moet evenwel worden dat de Nederlandse economie schade zou leiden bij deze hulpverlening. Het ligt derhalve voor de hand, dat men zoekt in de richting van importgoederen. De uitreiking moet ingevolge de be palingen van het Rode Kruis door func tionarissen van deze organisatie geschie den. Aan een en ander zullen de Neder landse industrie en handel dus niet te pag kunnen komen. Men houdt er re kening mee, dat zulks wel hier en daar ontstemming zal wekken, doch het gaat hier zowel inzake de plaatsing van de orders als wat de distributie der goe deren betreft om bestaande internatio nale gewoonten en afspraken, waar men zich aan te houden heeft. Het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité, afdeling Tuinbouw, hield Donderdag in Amsterdam een landelij ke vergadering. De voorzitter, de heer mr. J. van Kampen, heeft het jaar 1952 voor de tuinbouw minder ongunstig ge noemd dan het zich aanvankelijk had laten aanzien. Maar een groei in gul dens betekende volgens hem nog geen vooruitgang, gezien toenemende inves tering en productiekosten. Het totale aspect van de fruitteelt is naar sprekers mening niet onverdeeld goed: de overvloedige oogst, op zich zelf bemoedigend, heeft de prijs ge drukt. Spreker pleitte voor het rooien en op bruikbaar peil terugbrengen van oude boomgaarden en voor behoud van de concurrerende kracht der technische tuinbouw. Ook over de bloemencultuur was hij gezien de concurrentie in Euro pa niet optimistisch. Alleen de boom kwekerij en de bollencultuur gaven z.i. reden tot tevredenheid. Voor deze tak ken van bedrijf zijn nu afzonderlijke commissies in het leven geroepen. De tuinbouwexporf Wat de export betreft, aldus de heer Van Kampen, België heeft ernstig te- Cü 30 „Wilt u me eerst op een of twee vra gen antwoorden?" vroeg Collingwood. Hij had Nesta nog nooit ontstemd ge zien en het drong plotseling tot hem door, dat er heel wat sluimerde in haar karakter op het gebied van vastbera denheid en vurigheid, wat werkelijk formidabel kon worden als zij geïrri teerd werd. „Eerstens, die kamenier, waar u over sprak, is die betrouw baar?" „Dat durf ik niet met zekerheid te zeggen, maar onvoorwaardelijk vertrouw ik haar toch niet", antwoordde Nesta. „Mijn moeder heeft haar al twee jaar, zij komt uit Barford. Nu heb ik haar echter zulke strikte bevelen gegeven, dat zij het niet wagen zal, ooit nog iemand zonder mijn voorkennis toe te laten." „De tweede vraag is, heeft u enige vermoedens, waarom Pratt uw moeder wilde spreken?" „Ik heb er geen flauw idee van, ten zij het waï over dat rentmeesterschap. Maar hoe zou dat moeder nu kunnen doen verschrikken? Behalve dat, het is helemaal van de baan. Normandale is nu van mij en als ik een rentmeester nodig heb, zal ik er zelf wel voor zor gen. Neen. Ik weet werkelijk niet, wat hij is komen doen. Er is ergens een ge heim. Het zonderlinge van het gevai is „Wat?" vroeg hij, toen zij ophield met spreken. on zij weer, „dat ik er zeker van ben, dat moeder, tot voor korte tijd niets van het bestaan van die man, Pratt, afwist. Zij kende zijn naam niet eens. En ik weet ook, hoe zij hem voor het eerst heeft leren kennen. Dat was ongeveer omtrent de tijd, dat u hier ook voor de eerste maal gekomen is. Zo ongeveer toen uw grootvader stierf. Onze oude huisknecht heeft het me vanmorgen pas verteld, dat Pratt toen op een avond heel laat kwam en moe- o Zc waren een hele tijd samen in de bibliotheek. O, waar gaat het toch allemaal over en waarom '--x he mij niet?" Zwijgend staarde Collingwood uit het venstér. Zo omtrent de tijd van Bartle's dood? Een late visite en klaarblijke lijk nogal geheimzinnig. En waarvoor had1 hij, toen juist, mevrouw Malla- thorpe nodig. Ineens keerde hij zich tot Nesta. „Wat kan ik voor u doen?" vroeg hij. „Als u eens met mijnheer Eldrick ging praten", stelde zij voor. „Zeg hem, dat zijn klerk niet meer moet proberen hier te komen of mijn moeder moet trachten te spreken te krijgen. Ik wil het niet hebben." Collingwood keerde terug naar Bar ford en ging rechtuit naar het kantoor van Eldrick. Het viel hem op, toen hij het klerkenkantoor doorliep, dat Pratt niet op zijn gewone plaats bij het raam zat. Gewoonlijk was het niet mogelijk Eldrick te spreken te krijgen of men moest eerst met Pratt overleggen. „Hallo," zei Eldrick. „Ben je terug uit de grote stad. Dat treft, ik heb een moeilijk proces voor je," „Ik ben gisteravond teruggekomen", zei Collingwood. „Het eerste wat ik vanmorgen gedaan heb, is, gaan naar Normandale Grange. Daar ben ik zo juist van teruggekomen. Luister eens Eldrick, ik moet je eens een beroerd zaakje vertellen," en hij verhaalde zijn collega alles wat hij van Nesta had ver nomen, ook van Pratt's bezoek na Bartle's dood. „Wat het ook is," eindigde hij met nadruk. „Het moet uit zijn. Als je nog iets over je klerk te zeggen hebt Eldrick trok een scheef gezicht en hief zijn hand op. „Hij is mijn klerk niet meer", wierp hij ertussen in. „Een week zowat nadat je naar Londen bent gegaan, is hij van hier vertrokken. Wij hadden hem bij de week gehuurd en daar maakte hij ge bruik van om ons met een week op te zeggen. Nou vraag ik je. wat voor een spelletje speelt de jonge heer Pratt? Hij is knap, hij is ook stiekum. Hij Hij werd onderbroken door de jongste bediende, die mijnheer Robson aan diende, de rechtskundig raadsman van de familie Mallathorpc. Dit was een drukdoend, enigszins ongegeneerd type die binnen kwam met een gezicht dat niet alleen boos, maar uiterst verbaasd was. Hij viel neer op een stoel bij El- drick's bureau. „Kijk eens hier. Eldrick," begon hij ademloos. „Wat ter wereld heeft die klerk van jou, die Pratt, met mevrouw Mallathorpe uit te staan? Weet je wat mevrouw Mallathorpe gedaan heeft? Beware, zij moet haar verstand verloren hebben. Of er zit iets achter waar ik met de pet niet bij kan. Zij heeft jouw klerk Linford Pratt volmacht gegeven om al haar zaken te beheren en al haar eigendommen erbij. O, ja, 't is in orde. Pratt is bij mij op kantoor geweest en heeft me het ding laten zien, met een air of hij minister van financiën was", Eldrick keek stomverbaasd Colling wood aan. Collingwood staarde sprake loos naar Eldrick, toen keerden beiden zich naar Robson. HOOFDSTUK XIII. DE EERSTE TROEF De familie-notaris der Mallathorpe's schudde ongeduldig het hoofd bij die vragende blikken. „Jullie behoeven mij heus niet aan te staren alsof ik er meer van weet", riep nij uit. „Ik heb je alles en alles verteld. Die vent stapt mijn kantoor binnen, .ijskoud, zowat een half uur geleden en houdt mij die volmacht onder de neus, heel correct, getekend en gezegeld door mevrouw Mallathorpe. En zover ik weet heeft mevrouw Mallathorpe ze nog alle vijf op een rij, daar zitten we." „Wat is dat voor volmacht," vroeg Eldrick. „Een algemene of een bijzon- dere?" „O, algemeen, algemeen," zei Robson gemelijk. „Geeft hem het recht alle za ken voor haar af te doen. Dat betekent natuurlijk een enorme macht en de be schikking over een bom geld. Het land goed is natuurlijk van mejuffrouw Mal lathorpe, daar kan hij met aankomen, maar mevrouw Mallathorpe deelt ge lijk op met haar dochter wat al het roerend goed aangaat. Harold s aandeel in deze zaak, de fabriek en alles wat er zo al over is. Daar komt dan nog bij dat mevrouw de gehele administratie van het roeren de goed heeft en houdt. Zij heeft ge woonweg een enorme macht in handen van die Pratt gesteld. Enwaarom? Wie ter wereld is Pratt, wat voor titel, of recht of qualificatie heeft hij, dat hem zo'n enorme zaak toevertrouwd wordt? Ik heb in mijn hele practijk nog nooit zo iets meegemaakt." „Ik ook niet." stemde Eldrick toe „Toch vergis je je op een punt, Robson. Je vraagt me daar wat voor qualificatie Pratt heeft voor een dergelijk baantje? (Wordt vervolgd). leurgesteld in de nakomingen van be palingen neergelegd in het Landbouw- protocol, vooral op het punt der veel te hoge kostprijsberekeningen waarvan hoge invoerrechten en zelfs onmogelijk heid van export de gevolgen waren. En geland heeft zijn invoer niet alleen drastisch beperkt maar voor allerlei producten en perioden zelfs gesloten. De vooruitzichten op verbetering dank zij het financiële herstel van Engeland, zijn nu nog vaag. Maar de export naar Duitsland biedt goede perspectieven ofschoon de te ho ge invoerrechten nog steeds de prijs vorming belemmeren. Een verbetering zou denkbaar zijn als onze eigen invoer rechten op industriële producten kon worden verminderd. Op Scandinavië moet de Nederlandse tuinbouw zich meer gaan concentreren, want de afzet naar die landen is bezig van steeds toe nemende betekenis te worden. Mede in verband met zijn exportpro blemen, zo vervolgde de voorzitter, heeft de tuinbouw het grootste belang bij de integratie van Europa, die onge acht de moeilijkheden moeten worden gesteund. Spr. voorzag dat in het licht van deze integratie de Nederlandse tuinbouw in economische betekenis zou toenemen en bepleitte met klem een dienovereen komstige bodempolitiek. Er wordt, zei hij, door leidinggevende figuren, maar al te vaak roekeloos met onze cultuur grond omgesprongen waarvan het be houd toch een levensbelang is voor ons gehele volk. Ir. J. M. Riemens, rijkstuinbouwcon- sulent voor het Westlandse glasdistrict, heeft een causerie gehouden over „het behoud van de cultuurgrond in Neder land." „Wees voorzichtig met cultuur grond", wilde spr. de overheid toe roepen, ook al is het moeilijk vol doende woeste grond te vinden waar op huizen kunnen worden gebouwd, londer de noodzakelijkheid van uit breiding van vele gemeenten te wil len betwisten, meende ir. Riemens consideratie met de tuinders te mo gen bepleiten. Spr. vroeg zich af of de overheid niet goed zou doen met het stichten van een provinciaal grondbedrijf met als doel: assistentie aan steden en dorpen die zelf niet kunnen zorgen voor com pensatie dergenen die door uitbreiding moeten worden gedupeerd. De voor zulk een grondbedrijf nodige investe ringen zouden automatisch uit de uit breidende gemeenten in de provinciale kas terugvloeien. In ieder geval, aldus spr., zou aan gedupeerde tuinders voor rang kunnen worden verleend op nieuw- verworven cultuurgronden. Tijdens de periode van „Haarlem- Lichtstad" zal de met natrium ver lichte Gravenstenenbrug over het Spaarne deze feeërieke aanblik opleveren. Op de achtergrond twee prachtige oude gevels van de pan den, in bezit van de vereniging „Hendrick de Keyzer". Bij het Nationaal Rampenfonds was tot Donderdagavond voor een totaal bedrag gestort van ruim 71,5 millioen gulden. Dit is ten opzichte van Woens dagavond een stijging van 0,8 millioen gulden. De Provinciale Staten van Gelderland hebben hun fiat gegeven aan fcet voor stel tot het verlenen van een bijdrage uit het Provinciale Fonds, groot f 250.000, aan het Nationaal Rampenfonds. Als een der vele acties, ondernomen om geld bijeen te brengen voor de opbouw en de herstellingen, welke nodig zijn na de natuurramp, die het Zuidwestelijk deel van ons land trof, heeft de Utrechtse firma C. J. Begeer aan de beeldhouwer Maarten Pauw opdracht gegeven tot het vervaardigen van een herinneringspenning. De netto opbrengst hiervan komt geheel ten bate van het Nationale Rampenfonds. De beeldhouwer heeft op suggestieve wijze de voorzijde benut tot het weer geven van de heroïsche strijd in het water, gesymboliseerd in de Hollandse Leeuw, die aangegrepen wordt door een poliep. Op de keerzijde heeft hij uit drukking gegeven aan de grootse arbeid, welke het herstel der dijken vergt. Voor- en keerzijde zijn verbonden door de woorden in het randschrift aangebracht: „Na harde ongelijke strijd, bouwt Hol land met verbetenheid". De Haagse recherche öcet op het ogen blik een onderzoek naar de handelingen van S. uit Den Haag, die zich in de eerste rampdagen met een zestal vracht auto's bij het Rode Kruis in Rotterdam aanmeldde. Zijn hulp werd toen. evenals die van vele anderen, graag geaccep teerd. Hij kreeg de opdracht, goederen naar een der plaatsen in het noodgebied te brengen. Door het water kon hij zijn plaats van bestemming niet bereiken, zodat hij in Heenvliet bleef steken. Daar schijnt hij op naam van het Rode Kruis en gebruik makende van bonnen, die op een of andere wijze van het stempel van de gemeente Heenvliet waren voor zien. grote hoeveelheden chocolade en drank te hebben gekocht. De rekening, die het Rode Kruis later gepresenteerd kreeg, bedroeg duizenden guldens. De heer J. Kalisvaart, arts te 's Gra- venhage. is door het „United Nations Korean Reconstruction Agency' be noemd tot „medical officer" in Korea voor de duur van één jaar. De heer Kalisvaart, die van 1945 tot 1950 als officier van gezondheid in Inaonesie werkzaam was in ziekenhuizen te Soe- rabaja. Djakarta en Makassar, heeft zich gespecialiseerd op het gebied van de dermatologie, venereologic, leprolo- gie en tropische ziekten. Hij zal 10 Maart naar Korea vertrekken. Benoemd tot notaris te Monster W. J. C. Hoevenaars, cand.-not., wonende te 's-Gravenhage, in de plaats van notaris J. B. Schutte,'die overleden is. Hieronder volgt de 26e lijst van gebor gen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood. OUDE TONGE: Bierbpoms—Legierse, Jozina Maria, geb, 19.4.09; Dekker, Adrianus Abraham, geb. 12.4.40; KerstenBuijs, Ca- tharina Antonia, geb. 9.7.26; Krouwer, An- thonij W. R„ geb. 4.7.96; Krouwer, Elisa beth Maria, geb. 29.9.33: Krouwer, Johanna Maria, geb. 17.12.34; Krouwer—Nijsse, Jo hanna Maria geb. 26.1.98; Van Noord, Jan. geb. 8.8.14 echtgenoot van Elisabeth de Berg; Ouwens, Wouter, geb. 17.4.52. STAVENISSE: Van der Heest, Abel Jan, geb. 9.11.89 te St. Philipsland, echtgenoot van H. Wesdorp, laatste adres: Kerkstraat A 363; Van Zuien, Jacob Adriaan, geb. 7.2.09 te Stavenisse, echtgenoot van D. C. Wesdorp, laatste adres: Kerkstraat A 320. STELLENDAM: Begraven te Melissant: Boshoven, Arend Gerrit, geb. 25.4.46 te Stellendam, laatste adres Meidoornstr. S. STRIJEN: Aanvulling op 4e verlieslijst, blz. 5 dd. 7.2.53. Thans geborgen: Her- weyer, Johannes, geb. 7.8.85 te Stellendam, laatste adres: Buitendijk 17, Bovendien vermeldt het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis een aan tal van 32 „bovendien geregistreerde do den. die geborgen doch niet geïdentificeerd ztj n".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3