Commando van de indrukwekkendste luchtmacht De strategie van NATO en SAC c KUNSTINZAMELING VOOR HET RAMPENFONDS Gearresteerde bekent 72 inbraken In drie jaar f 37.000 gestolen Twee-en-half jaar geëist tegen luitenant HOE VEILIG MOETEN WIJ NEDERLAND MAKEN? Kromdorp op stelten h Grote verontwaardiging bij Sint Bernulphus Brits defensie debat Gebrek aan controle heeft deze oplichtingen mógelijk gemaakt Geschil omroepverenigingen en Het Radioprogramma voor Hoge Raad ii Technici en werkmeesters wachten op resultaten van Comm.-Beaufort J VRIJDAG 6 MAART 1953 PAGINA 7 Door PIERRE FREDERIX A C Provinciale adressen Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie ingesteld Churchill wil duur van dienstplicht handhaven Onderscheiden Fraude bij de Luchtmacht Treinbotsing met dodelijke afloop berecht Advocaat-Generaal concludeert tot verwerping vonnis Amsterdams Gerechtshof BUSSINK'S DEVENTER KOEK Drie jaar wegens moord Eenvoudiger telefoneren met de stad Utrecht \T iet ver van de Missouri in de om- i geving van Omaha (Nebraska) in i het Amerikaanse midden-Westen s nabij een militair vliegveld in een ,Uae. onttakelde vliegtuigfabriek het hoofdkwartier gevestigd van de Ameri- |anse strategische luchtmacht, de "Strategical Air Command", ofwel c A-C., waar 4000 officieren, onderoffi- tiei'en en manschappen werkzaam zijn. at ig de S.A.C.? De vroegere minis- Voor de Luchtmacht heeft hem enige •janden geleden in het openbaar als I '8t omschreven: ,,Onze strategische Kleinacht *s arm re''tt tot in et hart van het gebied van een vijand, anneer die ons heeft aangevallen; aar taak bestaat in het op hun basis j,6rnietigen van de vijandelijke lange- 's'andsbommenwerpers, van het vij- ."helijk industrieel vermogen en an- ?ere militaire objecten." Met andere gorden: De S.A.C. is de speer van de arenigde Staten, het wapen waarop rekenen om de Sovjet Unie ervan te eerhouden een oorlog te beginnen en or het geval ze er toch toe over zou t an. om de centra van de Sovjetmacht verpletteren, terwijl de slag om Eu- °Pa woedt. Rocquencourt, het hoofdkwartier van heraal Ridgway en zijn plaatsvervan- j,.P' veldmaarschalk Montgomery; Fon- "tebleau, het hoofdkwartier van maar- ,halk Juin en de generaal van Ue Hat JJhtmacht, Norstad; Malta, het hoofd- "artier van admiraal Mountbatten en van admiraal Carney te Napels zijn Sean- a^e NATO-hoofdkwartieren inter- beerde organen. Omaha, het hoofd- *r van de S.A.C. is uitsluitend ■herikaans. Generaal Ridgway rekent kpJ?p' S.A.C. hem te hulp zal hihen (ah |eh( om Europa te verdedigen; hij is Amerikaan) op de hoogte van de Om aha geen orders geven. De S.A.C. at rechtstreeks onder het Pentagon Washington en onder de President Jj de Verenigde Staten. ijjPe plannen van de NATO betreffen 'sluitend de verdediging van West- (3 r°Pa en zijn flanken Scandinavië en c Middellandse Zee. Zij hebben een Q.hhnentaal karakter. De plannen van Saa!ha betreffen de aanvallen op het ^et-achterland met inbegrip van We' Zij omvatten een aantal luchtbal J' dat zich niet beperkt tot de Ver- mfde Staten, maar zich uitstrekt over /u°.snland, Alaska, IJsland, Noord- ^ii ua' Arabië en de Pacific-eilanden. te^ hebben een intercontinentaal karak- Ahnuit zijn bureaux heeft de S.A.C. j^htstreeks verbinding met zijn twaalf Oj. 6s in de Verenigde Staten en met de geveer vijf en twintig z.g. peripheri- (faif kases. die over het hele Noordelijk ^l'rond zijn aangelegd. Hij beschikt (fjer een eigen meteriologische dienst, Dj de hele Noordelijke helft van onze L,heet bestrijkt en kan op ieder wille- ,jUri 1 'Ik s ogenblik contact opnemen met van zijn vliegtuigen, waar dit zich dat ogenblik ook bevindt. Omaha is van de belangrijkste centra van strategische wereld. Een moderne Samuraï be 46-jarige commandant van de S.A.C. heet Curtis LeMay. In 1928, \ve toen hij pas van school kwam, Vhi ki.i ingenieur en vaandrig bij de Jlj trnacht. Twaalf jaar later neemt hij vu,luitenant deel aan een tweetal toeten met Vliegende Forten (de 'h i!?a('Se B-17) boven Zuid-Amerika. 942 voert hij, nadat hij bevorderd tot luitenant-kolonel, een eskader jjgWhenwerpers naar Engeland. Het daarop bombardeert hij Duitsland, tij^tereenvolgens treft men hem met ki: S-29's in Birma en op de Marianen, luchttransportdienst, in de labo- 'n iQ,a en op de proef-vliegvelden aan. v5g j,47 en '48 stond hij aan het hoofd hifia Amerikaanse luchtmacht in Eu- (K® en sinds eind 1948 commandeert £raal LeMay de S.A.C. Siga nder zijn uniform en de enorme v die hij altijd in zijn mond heeft e"s bij het ontbijt zou hij lijken Samuraï, zoals men die wel op bA aquarellen ziet afgebeeld. Hij is tijj dan groot en dik; hij is massief. JioQ,deeft een stierennek en glimlacht Sjj Zelfs niet tegen zijn vrienden, ^beschikt over de meest indrukwek- macht ter wereld. "ti 165.000 officieren, onderofficieren Cr0j\ahschappen van het vliegend- en V, dpersoneel, dat hij over de hele 'e s d onder commando heeft (Alleen H is al anderhalve keer zo groot Hi n (?ranse luchtmacht, zelfs die in !ich? ,hina inbegrepen) legt hij evenals !,'cht 'een ijzeren discipline op. Hij ^l^ze af en inspecteert ze onophou- Hij leert hen vechten en levend strijd te voorschijn komen. Af en toe gooit hij er een paar dozijn af boven de bergen van Nevada. Op dracht: Zie het maar veertien dagen alleen te redden met je noodrantsoen; zie, dat je wat te eten vindt en laat je aan niemand zien en blijf uit de buurt van de honden die in deze streek op je losgelaten worden. Wanneer een ploeg er twee of drie keer niet in zou sla gen een dergelijke oefening te volbren gen, wordt deze onherroepelijk afge schreven. De mannen van LeMay zijn het neus je van de Amerikaanse luchtmachtzalm. Hij heeft hen een onverwoestbaar ge loof bijgebracht en een legendarisch verantwoordelijkheidsbesef. „Wanneer de Sovjet Unie niet aanvalt, dan is dat, omdat zij weet dat wij er zijn met onze atoombommen; wanneer zij aanvalt zul len wij haar vernietigen". Alle bases van de S.A.C. over de hele wereld zijn 365 dagen per jaar in staat van alarm, hoewel de machine niet op gang zal worden gebracht dan op persoonlijk e- vel van de President. De mannen van LeMay hebben hun chef een paar on eerbiedige bijnamen gegeven: „IJzeren dwaas". „Staalbroek". Ze weten, dat hij glashard is. „Als de oorlog uitbreekt", zegt hij, „zit ik de eerste dag al boven Moskou aan het hoofd van de troep. En ik vlieg er niet alleen over heen, ik kom nog terug ook." Copyright: A.F.P. De eerste twee artikelen over dit onderwerp zijn verschenen in ons blad van 27 en 28 Februari. Tijdens de ongeregeldheden in Perzië hebben een aantal parlementsleden, vol gelingen van Mossadeq, gedurende enige tijd in het Parlementsgebouw in Tehe ran gebivakkeerd. Zij hadden allen hun bed en proviand meegenomen en wacht ten rustig af, hoe de toestand zich zou gaan ontwikkelen. Toen het huis van Mossadeq door een groep fanatieke Sjah-aanhangers iverd bestormd, vluchtte Mossadeq, zoals bekend, in pyama, klauterde over een muurtje en logeerde een tijdlang bij zijn volgelingen in het Parlementsgebouw. Een landelijk uitvoerend comité onder voorzitterschap van de rijksinspecteur voor roerende monumenten, de heer D. F Lunsingh Scheurleer, voert thans een nationale actie tot het inzamelen van kunstvoorwerpen en antiek, die straks gewestelijk zullen worden ge veild en waarvan de totale opbrengst gestort wordt op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds. Eenieder, die voor deze inzameling goederen beschikbaar heeft gesteld De 26-jarige W. F. M. uit Heerlen, die, zoals bekend, eind Januari tegen over de Heerlense politie 34 inbraken c.q. pogingen tot inbraak bekende, heeft inmiddels ook nog vijftig andere inbraken toegegeven, zodat dank zij zijn bekentenissen licht is gekomen in totaal 72 inbraken en twaalf pogingen tot inbraak. Bovendien pleegde M. nog acht andere inbraken, waarvoor hij evenwel reeds eerder terecht heeft gestaan. M. werd, zoals indertijd bericht, 25 Januari op heterdaad betrapt, toen hij bezig was de brandkasten op het kantoor van het fonds voor sociale in stellingen der Staatsmijnen te Heerlen te forceren en wel door de secretaris van het fonds. M. bond de secretaris vast aan zijn bureaustoèl en vluchtte daarna 'met zijn auto naar Den Haag. Hier parkeerde hij zijn auto verkeerd met het gevolg, dat twee jeepagenten van de Haagse politie er op attent wer den. Deze agenten ontdekten, dat de betrokken wagen dezelfde was als die, waarvan door de Heerlense politie het signalement was verspreid. Zij arres teerden M. prompt, toen hij naar zijn auto terugkeerde. De 84 bovenbedoelde inbraken, c.q. pogingen, pleegde M„ die voordien op de grote vaart zat, in de periode tussen 5 April 1949 en 25 Januari 1952. Hij begon op eerstgenoemde datum in Rot terdam en sloeg daarna achtereenvol gens zijn slag te Schaesberg (1 inbraak), Heerlen (3 inbraken), Hoensbroek (3), Schaesberg (1), Heerlen (1), Voeren- daal (1), Heerlen (5), Schaesberg (1), Heerlen (3), Schaesberg (1), Heerlen (1), Voorburg (4 maal in dezelfde nacht), Wassenaar (1), Vlaardingen (2) en Den Haag (21). Verder opereerde hij in Dedems- vaart, Heelen, Brunsum, Wassenaar, Rotterdam, Den Haag, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem, Amsterdam en Amstelveen. Tot de opmerkelijkste inbraken van hem behoort o.m. een inbraak in het diplomatenhotel kasteel „Oud Wasse naar", waar hij twee slaapkamers bin nendrong en o.a. ten nadele van een vertegenwoordiger van Israël Neder lands en buitenlands geld en een kost bare broche ontvreemdde in de nacht. Vervolgens brak hij in bij de Amerikaanse ambassade te Den Haag in de nacht van 17 op 18 Juni 1950. De buit was hier o.m. de auto van de ambassadeur. Met deze auto reed M. naar Amsterdam, tijdens welke rit hij nu en dan 16Ö km. reed, enkele lifters meenam en veel plezier had in een agent, die sa lueerde toen hij ontdekte, dat een diplomatenauto passeerde. Later liet M. deze auto ergens langs de weg staan, hetgeen hij ook deed met auto's, die hij bij andere gelegenheden stal te Haarlem, Overschie en Bloe mendaal. In de garage, waaruit hij de Bloemendaalse auto stal, liet hij als troostprijs een fiets achter, die hij even te voren eveneens te Bloemendaal -had gestolen. In totaal hebben de 72 inbraken hem een bedrag van ruim f 37.000 aan geld en goederen opgeleverd. Hiervan kon den door de politie goederen ter waar de van f 14.500, waaronder een arm band van 3000 dollar, worden achter haald. M. verblijft thans in het Huis van Bewaring te Heerlen. gedacht wordt aan een collecte van voorwerpen, zoals blauwe bordjes, stukjes koperwerk of tin, oud-Holland se doeken, antieke pijpen, historische costuums, allerlei curiosa, enz. en alles wat op het gebied van kunstvoorwer pen cf antiek maar geld kan opbrengen ontvangt te zijner tijd officieel be richt van de opbrengst zijner schenking. Dit bericht wordt zodanig gesteld dat het tevens als bewijs kan dienen van een storting van een geldsbedrag op de girorekening van het Nationaal Ram penfonds, zulks in verband met de be- lastingfaciliteiten, waarvoor men in aan merking komt met deze schenking. Schenkingen voor deze rampenfonds veilingen worden in ontvangst genomen in de volgende musea: Friesland: Leeu warden, Friesch Museum, dr. A. Was- senbergh tel. 3001; Gelderland: Arnhem, gemeentemuseum, A. J. de Lorm, tel. 23023; Groningen: Groningen, museum van oudheden, mej. Minke de Visser, tel. 21691; Limburg: Maastricht, Lim burgs prov. museum voor kunst en oudheden, prof. dr. J. J. M. Timmers, tel. 2586; Noord-Brabant: 's-Hertogen- bosch, centraal Noord-Brabants mu seum, M. A. v. d. Griend, tel. 7464. Noord-Holland: Amsterdam (adres wordt nader bekend gemaakt); Alk maar, stedelijk museum ttel. 4242; Haarlem, Frans Hals Museum, H. P. Baard, tel. 10387; Utrecht; Utrecht, cen traal museum, mej, dr. E. Houtzager tel. 13348; Overijsel: Deventer museum de Waag, G. J. Lugard Jr., tel. 4556: Zuid-Holland: 's-Gravenhage: gemeen temuseum, mr. L. J. F. Wijsenbeek, tel. 55364; Rotterdam: museum Beymans, J. C. Ebbinge Wubben, tel. 29034: Dor drecht: Dordrechts Museum, L. J. Bol, tel. 3793. De eerste veiling van kunstvoorwer pen en antiek ten bate van hel Ram penfonds zal Maandag 23 Maart a.s. worden gehouden in een der zalen van het Haagse Gemeentemuseum. De minister van Justitie heeft inge steld een dienst Luchtvaart van het Corps Rijkspolitie. Deze dic.ist zal res sorteren onder de algemeen inspecteur van Rijkspolitie. Het is de bedoeling van de nieuwe dienst de contröle op vliegtuigen te verbeteren. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan de sport- vliegerij, particuliere vluchten en de z.gn. wilde luchtvaart. (Telefonisch van onze Londense (correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren vond een ongewoon tam de batje plaats over de Britse defensie. Hoofdpunt van de meningsverschillen tussen regering en oppositie was de lengte van de dienstplicht. Churchill wilde voor de duur van vijf jaren vast stellen dat de dienstplicht gehandhaafd zou blijven op twee jaren. Labour wil de althans een jaarlijkse herbepaling van het standpunt. Meerdere sprekers aan beide zijden, waaronder Churchill en Attlee, wezen erop hoezeer West- Europa met betrekking tot de duur van de dienstplicht achter stond bij Enge land. Verder had het debat weinig om het lijf. Het enig belangrijke was dat, in tegenstelling met een jaar geleden, Labour deze keer niet van de gelegen heid gebruik maakte om haar verdeeld heid te demonstreren, ofschoon onge veer een dozijn socialisten zich van stemming onthield, zodat de regering de ongewone meerderheid van 295254 stemmen kreeg. Churchill maakte van de gelegen heid gebruik om even terug te keren op het chapiter van de door Engeland aan het Midden-Oosten geleverde straaljagers. Een aantal Labourleden heeft hiertegen fel geprotesteerd. Chur chill deelde gisteren mede dat de La- bourregering 43 straaljagers had gele verd aan Egypte. Krachtens beloften door de Labour-regering gedaan aan Egypte had de conservatieve regering de leveranties voortgezet en aan Egyp te 4 vliegtuigen geleverd. Bij bevordering is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau G. Gerbranda, te Utrecht, inspecteur bij het staatsbosbeheer. Benoemd tot ridder in dezelfde orde P. A. van Stuivenberg, hoofd van de landswatervoorzieningsdienst op Cura sao. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mr. A. Schade van Westrum, burgemeester van Heerde en G. van Gulik, hoofdcommies te rsecre- tarie van Alphen aan de Rijn. (Van onze Haagse redactie) Voor de Krijgsraad te Velde West werd gistermorgen een aanvang ge maakt met de behandeling van de grote Luchtmacht-fraudezaak, waarin een tweetal officieren van de Luchtmacht zijn betrokken. Terecht stond de 40- iarige reserve eerste luitenant W. J. v. B„ voormalig inkoopofficier bij de Luchtmacht Aanschaffingsdienst, die in Juli 1951 werd gearresteerd verdacht van verduistering en oplichting van de staat. Hem werd ten laste gelegd ten eerste verduistering van goederen en gelden ten bedrage van circa f 48.000.en op lichting van de staat tot een bedrag van f 23.000.—. Van dit totale bedrag van ruim f 70.000.heeft v. B. tijdens het vooronderzoek bekend f 20.000 ten eigen bate te hebben aangewend, doch de rest te hebben afgedragen aan wijlen de kapitein L. v. L„ die tot Juli 1951 hoofd was B. L. bureau 7 afdeling comptabiliteit van het ministerie van Oorlog. Voorts wordt v. B. ten laste ge legd dat hij gelden heeft geleend uit de kas van het officierskledingmagazijn tot een totaal bedrag van f994.daarbij gebruik makend van het feit dat de be heerder van de kas rechtstreeks aan hem ondergeschikt was. De reserve eerste luitenant v. B. was inkoopofficier bij de Luchtmacht Aanschaffingsdienst en in die functie ondergeschikt aan de luitenant-kolonel B„ die over een maand voor de Krijgsraad terecht zal staan. Als inkoopofficier kocht v. B. goederen, echter onder verantwoorde lijkheid van It.-kol. B. Uitvoerig ging de president lt. kol. mr. dr. J. p. v. Erk jn op de vraag hoe het mogelijk was geweest dat It. v. B. op een dergelijke grote schaal fraude heeft kunnen plegen. De president kwam hierbij tot de stelling dat er in deze zaak een drietal factoren een rol spelen. Op de eerste plaats noemde mr. Van Erk de misdadige opzet van verdachte, (Van onze verslaggever) Tijdens een koffiemaaltijd, in het Amsterdamse Krasnapolsky belegd door het Departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Wa terloopkundig Laboratorium te Delft een inleiding gehouden over de kwets baarheid van Nederland tegen over stromingen. Spreker stelde daarin de vraag of de ramp van 1 Februari voorkomen had kunnen worden. „Al les kan in dit opzicht natuurlijk, maar Nederland was in Januari 1953 nog niet klaar met de werkzaamheden aan de zeeweringen". Daar zijn twee oorzaken voor aan te wijzen, de geschiedenis en de economie Door de bodemdaling Nederland is sedert het wordt bewoond ruim een meter gedaald is de kwetsbaarheid van ons land steeds groter geworden Langzamerhand echter is de strijd tégen het water in het voordeel van de be Voor de Rotterdamse rechtbank is het spoorwegongeval van 7 November aan de Waalhaven, waarbij twee doden te betreuren zijn, behandeld. Zoals men zich herinneren zal, is toen een trein die personeel van de olieraffinaderij te Pernis vervoerde, van achter-en aange reden door een andere personeelstrein. Tegen de 32-jarige locomotief-bank werker K. C. J. S. en de 25-jarige ran geerder G. van L. beiden uit Rotterdam, die op de laatste trein hadden gezeten, eiste de officier van Justitie elk drie maanden gevangenisstraf. S. zou de trein 40 km per uur hebben laten rijden in plaats van de voorge schreven tien km. De rangeerder zou volgens de dagvaarding niet voorop de locomotief hebben plaatsgenomen doch een plaats hebben ingenomen met onvol doende uitzicht. Uitspraak 19 Maart. Advertentie een klassiek product uit de modernste koekfabruL (Van onze Haagsè redactie) De advocaat-géneraal van de Hoge Hoge Raad. prof. mr. G. E. Langemeyer, conclusie nemend in het geschil tussen de omroepverenigingen en de Stichting Het Radioprogramma, betreffende de uitgave van het programmablad van deze stichting, vroeg vernietiging van het vonnis van het Amsterdams Ge rechtshof en verzocht aan de Hoge Raad recht te doen ten principale door eise res niet ontvankelijk in haar eis te verklaren. Zoals bekend is de Stichting Het Ra dioprogramma destijds tot de uitgifte van eèn eigen programmablad overge- stinl (iep met lang alleen, want Arie Icon het niet verdragen, dat hij iets niet ane en 8)j-astehij begreep de oorzaak van Pimpel's V 'h e 0eilVkheden niet. Hij haalde hem daarom hte5chriJ1 n°d-igde hem joviaal uit tot het afdrinken van ho' p0oKoos hoefde er zijn plannen in het geheel *iN'rgzr, te wijzigen, want het verblijf in de on- Oen nor haci 2^n verlangen naar de herberg zat i eId- Toen waard en gast daar binnen Q» te 7°ster Snuiter er weemoedig naar zijn kop "ter/ en- Kij zat er trouwens niet alleen, want 6e bn0" na de middag was het uur voor de ge- trelaaars van het dorp, die er de vraag stukken van massificatie, vleugelvorming en koude socialisatie kwamen bespreken. Die Zaterdagmidda gen waren voor Kromdorp wat de bezinningsdagen en studiecongressen in Baarn voor de K.V.P. bete kenen. Ook deze Zaterdagmiddag praatte iedereen met iedereen, maar koster Snuiter zat eenzaam voor zich uit te staren. Hij hoorde zelfs de harde stem van heerboer Borremans niet zeggen: „Dé koster broedt op de preek van morgen. Het zal wel weer bar worden." Hij keek pas op toen Koos Pimpel voor zijn tafeltje kwam staan. Koos Pimpel herin nerde zich namèlijk, dat hij bij zijn gevangenneming ook het gezicht van de koster had gezien, op een afstandje, maar toch gezien. En juist dat afstandje Kwam hem hooglijk verdacht voor. ,.Jij had ze op gestookt, koster", zei hij verdrietig. De koster werd nóg verdrietiger. „Dat is mijn terrein niet, Koos", zei hij. „Ik zocht naar zeven kaarsen." Koos schud de koppig zijn hóófd. „Je moet me niet voor de gek houden, koster", zei hij. „Misschien was ik dronken, maar het waren géén kaarsen. Niemand zal mij er van verdenken, dat ik kaarsen steel." De koster keek hem zachtmoedig aan. „Jij hebt de mis gesto len", zei hij. gaan, tegen welke uitgifte bezwaar wérd femaakt door de omroepverenigingen owel de rechtbank als het Gerechtshof in Amsterdam beslisten dat de omroep verenigingen op de publicatie van het eigen radioprogramma auteursrecht kon den doen gelden. Bij de cassatieprocedure was een twee tal cassatiemiddelen aangevoerd. In de eerste werd gezegd, dat het Amster dams Gerechtshof een te ruime inter pretatie had gegeven aan art. 10 van de Auteurswet. Hierin is sprake van „ge schriften van letterkunde, wetenschap en kunst en alle andere geschriften". In het tweede cassatiemiddel werd aan gevoerd, dat volgens art. 15 van de Auteurswet nieuwstijdingen niet vallen onder de opsomming, welke art. 10 van deze wet geeft: In zijn conclusie voerde de advo caat-generaal tegen het eerste cassa tiemiddel san dat alle geschriften welke onder artikel 10 vallen op de een of andere wijze een eigen cachet moeten dragen. Hierbij was door de eiseres aangevoerd dat telefoonboe ken, spoox-boekjes e.d. ook vallen on der de Auteurswet en daarom dus ook de radioprogramma's. Prof. Lan gemeyer achtte dit eerste cassatie- middel gegrond. Telefoongidsen e.d. ligen niet in hetzelfde vlak als de radiogids. De samenstelling van een telefoongids eist veel moeite, tijd en zorg, terwijl een programmablad slechts een simpele opsomming geeft. Deze programmabladen vallen z.i. dus ook niet onder de Auteui-swet. Ten aanzien van het tweede cassatiemid del merkte de advocaat-generaal op dat nieuwstijdingen berichten moeten geven die voor alle mensen bestemd' zijn in het algemeen belang. De pro grammabladen zijn echter bestemd voor een beperkte kring. Prof. mr. Langemeyer vroeg dan ook op grond van het eerste cassatiemiddel vernietiging van het vonnis van het Amsterdams Gerechtshof. De Hoge Raad zal 17 April uitspraak doen. De rechtbank te Zwolle heeft de 26- jarige F. K„ die in October van het vorig jaar zijn zwager J. W. Brink door een messteek in de hartstreek doodde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van di-ie jaar met aftrek van preventieve hechtenis. Veertien dagen geleden was tegen deze verdachte drie jaar geëist. De moord geschiedde in een woonwa genkamp te Steenwijk tijdens een ruzie tussen beide mannen, die terugkwamen van een kermis en daar nogal diep in het glaasje hadden gekeken. volking uitgevallen. Toch moesten de Nederlanders tegen het einde van de negentiende eeuw om de vijftien jaar rekening houden met meer of minder ernstige overstromingen. Na de laatste erge overstroming in 1916 zijn de beide Hollanden het eerst aangepakt en daar door betrekkelijk safe geworden. In het Zuiden, in Zeeland, is men echter niet zo consequent geweest als in het Noor den. Vandaar dat een ramp als die van 1 Februari mogelijk was. Men dient daarbij echter niet te vergeten, dat de stormvloed van ruim een maand ge leden ongetwijfeld de hoogste en de krachtigste is geweest, die ons land se dert het regiem van Karei de Grote heeft geteisterd. De grote vraag, die na deze ramp ge steld wordt, is: wat is de hoogste storm vloed waartegen wij ons land moeten beveiligen. Die vraag was voor de twee de wereldoorlog nauwelijks opgeworpen. In 1945 is men begonnen met het ma ken van kansberekeningen, welke werk zaamheid na de ramp met zeer grote intensiteit is voortgezet. Helemaal veilig is ons land nooit te maken. Het is ten slotte zo, dat, indien er een cycloon over Amsterdam zou gaan, met een zelfde kracht als die, welke indertijd Borculo teisterde, dan gaat de Wester toren er ook aan. Toch zal niemand er aan denken om de Westertoren zodanig te verstevigen, dat zelfs een cycloon er geen vat meer op zal hebben. Er zijn namelijk stormen en vloedgolven theo retisch mogelijk, die nog veel hoger en veel schadelijker kunnen zijn dan die van 1 Februari. „Moeten wij ons daar tegen wapenen?", zo vi-oeg spreker. Eén ding is zeker, aldus prof. Thijsse, Nederland zal vragen de Zeeuwse dij ken dusdanig te versterken dat vloed golven als die van 1 Februari geen kans meer krijgen. Dat betekent een opho ging van ongeveer elfhonderd kilometer dijk. Daarbij rijst onmiddellijk de vraag of het dan niet voordeliger zal zijn de zeegaten maar af te sluiten. Die vraag roept echter een enorm aantal problemen op. Aan de onlangs ingestel de commissie-Maris de taak om hierin een oplossing te vinden. maar onmiddellijk liet hij hierop aan sluiten het gebrek aan controle dat al deze oplichtingen mogelijk had gemaakt ,en tenslotte het geknoei van de leve ranciers en de relaties van de staat. Deze leveranciers zullen nog door de burgerjustitie worden vervolgd. Als getuige werd de directe onder geschikte van verdachte, de majoor v. M. gehoord. Deze verklaarde dat hij niets had ontdekt van de oplichtingen die Van B. had gepleegd. Wel had hij gemerkt dat verdachte een luxueus le ven leidde. Hij had zich hiermede ech ter niet bemoeid, omdat hij had ge hoord dat v. B. grote winsten maakte door privé-zaken. Dit privé zaken doen is namelijk toegestaan aan reserve-offi cieren. Hierna was het woord aan de audi teur-militair maj. mr. F. v. d. Dussen, die de oplichting bewezen achtte en een gevangenisstraf eiste van twee jaar en zes maanden met aftrek van preven tieve hechtenis. Voorts dat verdachte uit de militaire dienst zal worden ont slagen zonder dat hem echter het recht zou worden ontzegd bij de gewapende macht te dienen. Mr. Van Dussen noemde het een zeer omvangrijke taak, waarin het moeilijk was geweest een inzicht te krijgen. Als de oorzaken van de fraude noemde hij o.a. de snelle groei van het wapen van de Lucht macht, waardoor contröle op de zaken achteraan moest komen. Bij deze op bouw waren veel mensen nodig. Daar door kwamen er personen op plaatsen die er niet thuishoorden. Het ligt overi gens niet alleen aan het contröle- systeem dat fraude mogelijk was, maar o.a. ook aan de incompetentie van de mensen die hierbij betrokken waren en meehielpen met diverse knoeierijen. Sprekende over de persoon van verd zei de auditeur-militair dat het be lachelijk was zoals de luitenant Van B heeft geleefd. Hij gedroeg zich vaak als een hansworst. De verdediger, mr. J. H. Willems heeft vrijspraak op enkele punten van het ten laste gelegde en op andere pun ten clementie bepleit. Tevens verzocht de raadsman van luitenant Van B. om een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Volgens mr. Willems zijn de verduis teringen, welke door v. B. in werkelijk heid zijn gepleegd, aanzienlijk minder dan in deze tenlastelegging staat ver meld. Ook heeft de kapitein Van L„ de officier aan wie v. B. een groot gedeelte van het geld naar zijn zeggen heeft af gedragen, wej degelijk schuld in deze affaire. De verdediger acht het feit, dat deze kapitein zelfmoord pleegde, toen hij vernam van een ondei-zoek in bepaal de kwesties, welsprekend genoeg. Spre kende over de persoon van verdachte merkte mr. Willems op, dat deze een schitterende militaire loopbaan heeft gehad, en pas de laatste tijd zich met deze fraude heeft ingelaten. Vlak na de oorlog kreeg verdachte goederen on der zijn beheer ter waarde van millioe- nen guldens. Er heeft zich toen geen enkele onregelmatigheid voorgedaan. Uitspraak 12 Maart. Voor de aangeslotenen van de tel- foonnetten in de sectoren Hilversum er Weesp bestaat de mogelijkheid de ge sprakken met de stad Utrecht tot stand te brengen, door het kiezen van het netnummer 030 in plaats van netnum mer 03400 Na 7 Maart wordt deze mo gelijkheid ook geboden aan de abon- né's van de netten in de sectoren Zaan dam en Weesp. Tot de sector Zaandam behoren de telefoonnetten Assendelft, Oostknoilendam, Oostzaan, Westgraft- dijk, Wormer en Zaandam, terwijl Edam, Middenbeemsftr, Monnikendam, Oosthuizen. Purmerend en De Rijp in de sector Purmerend liggen. Aangezien bij het kiezen van de stad Utrecht met het netnummer 030 min der schakelapparatuur wordt gebruikt, is de kans op het bezet vinden van de verbinding geringer. Het is dus voor de telefoonabonné's van het grootste be lang van deze mogelijkheid gebruik te maken. De minister van Financiën heeft na.v. de regeringscredieten aardappelmeel aan het ministerie van Landbouw medegedeeld, dat hij heeft goedgekeurd, dat de door de kwijtschelding van de tot een bedrijfsver mogen behorende kredieten ontstane winst desgewenst niet wordt belast naar de hui dige tarieven, maar naar de vóóroorlog se tarieven, passende bij de vóóroorlogse Inkomens van de betrokken belasting- plichtingen. Eenvoudshalve is hiervoor een uniform tarief aangenomen van tien proc. (Van onze Haagse redacteur) Op de Bondsraadsvergadering van de Ned. Kath. Bond van Metaalbewerkers „Sint Eloy". welke Zaterdag te Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter van deze organisatie, de heer J. G. van den Brink verklaard, dat het lange wachten op het moment, dat de Commissie-Beaufort tot klaarheid komt omtrent de organisato rische opbouw van de katholieke vakbe weging, vitale belangen schaadt van de K.A.B., welke midden in de practische problemen van de samenwerking met haar andersdenkende zusterorganisaties staat. Diegenen in de kleine bonden van werkmeesters en technici, die alleen oog hebben voor stoffelijke belangen op korte duur, zullen de eigen confessio nele organisatie de rug toekeren, aldus spreker, en zich gaan aansluiten bij de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers- bond (N.V.V.), welke in de onderschei den commissies en organisaties vertegen woordigers voor de hoofdarbeiders aan wijst en tevens de belangen van deze groep behartigt. Op deze uitlatingen van de heer v. d. Brink hebben de hoofdbesturen van de Nederlandse Katholieke Bond van Ho gere. Middelbare en Lagei-e Technici „Sint Bernulphus" en de Ned. Kath. Bond van Werkmeesters en ander toe zichthoudend personeel, gisteren in een persconferentie te Den Haag met grote verontwaardiging gereageerd. Het is beslist geheel in strijd met de waarheid, zo vernemen wij van deze zijde, dat de katholieke bonden van hoofdarbeiders bij besprekingen e.d. met slechts één bestuurder zouden moeten optornen tegen de N.V.V.-Metaalbedrijfs- bond. Met deze organisatie wordt voor af regelmatig overleg gepleegd over de beambtenbelangen en waar nodig en mogelijk in gelijke richting opgetrokken. Daarnaast zijn beide katholieke hoofd besturen steeds vertegenwoordigd door hun eigen bestuurders bij conferenties e.d., waar juist zij het pleit voor de beambtenbelangen moeten voeren, aan gezien de Algemene Nederlandse Me- taalbedrijfsbond zich veelal daarbij laat vertegenwoordigen door een of twee be stuurders, die niet uit de beambtenkrin- gen voortkomen. Er doen zich allerminst symptomen voor, dat katholieke technici en werkmeesters de hun geëigende ka tholieke bonden de rug toe zouden keren om over te gaan naar het N.V.V. Genoemde hoofdbesturen verklaren dat niet slechts een deel, doch hun hele organisatie met algemene stemmen het afwijzend standpunt jegens de bedrijfs- bonden inneemt en met vertrouwen wacht op het resultaat van de werkzaam heden van de Commissie-Beaufort. Men vraagt zich met bezorgdheid af waarom de voorzitter van St. Eloy in het open baar het werk van de Commissie-Beau fort beïnvloedt. Wat zou hij anders met zijn uitlatingen, die niet van tendenz zijn ontbloot, hebben willen bereiken? De heer v. d. Brink heeft geklaagd over een te kleine ledenwinst in zijn organisatie. Het ledental van de katho lieke bonden van technici en werkmees ters daarentegen is sedert 1945 met circa 160 procent gegroeid en deze groei zet zich nog steeds voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7