Beschermeling tot opvolger van Stalin benoemd Molotov wederom aan ministerie van Buitenlandse Zaken MAARSCHALK WOROSJILOV PRESIDENT Heerser aller Russen ACHT JAAR NA YAITA I O V Maandag wordt Stalin begraven De zorg voor de arbeidersjeugd Presidium van communistische partij van 36 op 10 man teruggebracht Tot hoofd en hart Bus met arbeiders aangereden Mayer en Adenauer naar Washington cfee MORRIS iïejmifüuiwj! Het weer ZATERDAG 7 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25626 Tol premier van de Sovjet-Unie en opvolger van Stalin is benoemd: Georgi Malenkov. De 51-jarige Malenkov was tot nog toe vice- premier, lid van het Presidium van de Opperste Sovjet en lid van het partij-secre tariaat. President van de Sovjet-Unie wordt Maarschalk Worosjilov, die Shvemik op volgt. Vice-premiers zijn: Beria, Molotov, Boelganin en Kaganowitsj, Stalins schoon zoon. Pegov is aangesteld tot secretaris van het Presidium van de Opperste Sovjet. Molotov wordt minister van Buitenlandse Zaken en vervangt dus Vishinsky, die be noemd is tot permanent afgevaardigde naar de Verenigde Naties. Het ministerie van Binnenlandse Zaken zal voortaan ook hel ministerie voor de Veiligheid omvatten en onder leiding staan van Beria. Boel ganin is minister van Oorlog in de nieuwe regering, terwijl oud-president Shvernik voorzitter wordt van het Sovjet-vakverbond; de huidige vakverbondsvoorzitter, Koes- netzov, wordt van zijn functie ontheven. Vishinsky permanent gedelegeerde bij V.N. WEEK VAN STALIN Stoffelijk overschot wordt naast Lenin bijgezet Onrust in Bulgarije en Albanië? Drie gedood en zeven gewond Havenarbeider gedood Adonis wil in honger staking gaan Tito komt nu op 16 Maart naar Londen HILVERSUM I EEN KWARTIER GESTOORD Vliegveld Haamstede voor zware types vliegtuigen Wielrijder bij aanrijding gedood Fiets voor de 100.000ste bezoeker van R.A.I. Opklaringen na enkele buitjes WINDJACKETS-SWEATERS O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tet. 5790 Directie; 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 GEORGÏ MALENKOV PREMIER VAN SOVJET-UNIE' De benoeming van Malenkov, veel al Stalins beschermeling genoemd, vverd door vele Westelijke diplomaten verwacht. De 72-jarige maarschalk Klimenti Worosjilov was een van Stalins nauwste samenwerkers sedert de eerste dagen van de revolutie. Hij speelde een grote rol bij de organi satie van het Rode Leger. Pegov was in het Westen tot nu toe in feite on bekend. Hij is ook een van de zeven mannen die zijn aangewezen voor de organisatie van Stalins begrafenis. Maarschalk Alexander Wassilewsky en maarschalk Georgi Zhukov zijn benoemd tot onder-ministers von oor- ogl. Zhukov, een van de bekendste militairen uit de tweede wereldoor log. staat bekend als de „Redder van Moskou". Onmiddellijk na de oorlog meende men, dat hij na Stalin op .de tweede plaats kwam. Wassilewsky was onder Stalin minister van het leger. Tot onderministers van Buitenlandse Zaken zijn benoemd: Vyshinsky, Malik en Koeznetzov. De ministeries va.ri Binnen- en Bui tenlandse Handel zijn samengevoegd. Mikojan wordt minister van Binnen; en Buitenlandse Handel/Zijn onder-' ministers zijn Kabanovf Koemykine en Javoronkov. .De ministeries voor de Automobiel-industrie, de bouw van tractoren, machines en werktui gen en landbouwmachines en -werk tuigen zijn eveneens samengevoegd en wel in een ministerie vqor Ma chinebouw. Saboerov is vrijgemaakt van zijn werkzaamheden als president van het staatsplan én benoemd tot minister voor Machinebouw. Ook de ministeries voor machines voor het vervoer, de scheepsbouw, machine rieën, voor de bouwnijverheid en ver bindingswezen zijn vereend. Aan het hoofd van dit ministerie voor zware machinerieën en machinerieën voor het vervoer komt Malytsjev. De mi nisteries van electrische centrales, electrische industrie en communica tiemiddelen zijn samengevoegd onder Pervoekhin als minister voor de Elec trische Industrie. Kosiatsjanko volgt Saboerov op als president van het staatsplan. Candiüaten voor het Presidium van bet Centrale Comité der communisti sche partij zijn: Shvernik, Ponomaren- ko. Melnikov en Bagoeirov. S. D. Igna- 'iev is benoemd tot secretaris van het Centrale Comité. Ponomarenko en N. C. Ignatov zijn met het oog op hun nieuwe werkzaamheden ontheven van bun posten bij het secretariaat van de Partij, evenals Brejnev, die is benoemd tot hoofd van de politieke leiding van bet ministerie van Marine. S. D. Igna- tiey, p. N. Pospoelov en N. N. Sjatali- Pe zijn benoemd in het secretariaat. Ni- kita Chroesjtsjev is vrijgemaakt van Jajn functies als eerste secretaris van bet partijbestuur van de stad Moskou nth zich te kunnen wijden aan zijn werk Pij het Centrale Partijcomité. Hij wordt Jh zijn oude functie opgevolgd door Ni kolai Mikhailov, voormalige leider van Se communistische jeugdbeweging A. Gorkin, de huidige secretaris van het Presidium der Opperste Sovjet wordt Adjunct-secretaris van dit orgaan. ..De tien leden van het nieuwe Presi- Jjtm van de communistische partij zijn: r^lenkov, Beria, Molotov, Worosjilov, Chroesjtsjev, Boelganin, Kaganowitsj, saboerov, Pervoekhin en Mikoyan. Deze e.°rganisatie betekent, dat de groep e*ders van 36 tot 10 is teruggebracht. In de bekendmaking die werd uit gegeven door het Centrale Comité Van de partij, de Raad van Ministers |n het Presidium van de Opperste "0vjet. wordt gezegd, dat de drie benoemde organen van oordeel zijn "at „op dit moeilijke ogenblik voor °hze partij en staat" de belangrijk- At6 taak van partij en regering is "de ononderbroken en juiste leiding ïy11 de gehele staat te verzekeren". ~ht leven van de staat houdt, vol- Scns de bekendmaking, „de grootste aanhankelijkheid aan de leiding en et verhinderen van verschil in stre- l®h en van paniek in om de verwer- ®hjking van de politiek te verzeke- is door onze partij en regering ontworpen met betrekking tot onze ihnenlandse en buitenlandse aange legenheden." In de bekendmaking 0f?r?t verder gezegd dat met het oog P bovenstaande en het verhinderen rg Moeilijkheden in de leiding van 0r®ei'ing en partij de drie genoemde jSanen besloten hebben een aantal Regelen te nemen met betrekking ring organisatie van partij en rege er Werd besloten daf, de ministerraad «en orgaan zal hebben, namelijk het Presidium van de ministerraad. Het bureau van het presidium werd opge heven. Om het presidium van het Cen trale Comité doelmatiger te doen wer ken wordt het ledental beperkt tot tien. Er zullen vier candidaatleden zijn. De bekendmaking eindigt met de me dedeling, dat op de vierde zitting van de Opperste Sovjet van de Sovjet-Unie. die op 14 Maart zal beginnen, de beslis singen van het Centrale Comité van de partij, de ministerraad en het presidium van de Opperste Sovjet zullen worden bestudeerd. De Opperste Sovjet moet de besluiten goedkeuren, aldus de be kendmaking. De nieuwe minister van Oorlog van de Sovjet-Unie, Nikolai Bulganin, heeft gisteravond plechtig beloofd „de ge vechtskracht" van het Rode Leger te zullen vergroten. Meer verrassing dan de benoeming van Malenkov, wekte in kringen van de Ver. Naties die van Vishinsky tot per manent gedelegeerde bij de Ver. Naties.' Sommigen waren van oordeel dat .deze benoeming voor Vishinsky een degra datie betekent, maar anderen zeiden dat ,het een- gfevolg zou kunnen zijn van een grotere Russische aandaeht voor de Ver. Naties. Vishinsky is de .bekwaamste commu nistische woordvoerder die de Ver. Na ties hebben gekend. aldus Reuter, De benoeming van Molotov tot minister "-an Buitenlandse Zaken deed een aantal Westelijke diplomaten zich afvragen of hij misschien tezamen met Vishinsky aanwezig zal zijn op de komende Alge mene Vergadering in September. Berias benoeming tot minister van Binnenlandse Zaken betekent, dat hij een nieuwe ministeriële post heeft. In 1946 trad hij af als minister voor veilig heid en Binnenlandse Zaken. Algemeen werd echter aangenomen, dat hij deze zaken op een hoger niveau beheerste, namelijk door zijn positie in het Poli tieke Bureau. De nieuwe post houdt de controle van de geheime politie in en algemeen neemt men aan, dat ook de controle van de kampen voor dwang arbeid bij liet ministerie van Binnen landse Zaken berust. De Sovjet-ambassadeur te Londen, Groinyko, is gisteravond per vliegtuig uit de Britse hoofdstad vertrokken. Voor Groinyko in het toestel stapte ver klaarde hij dat hij de zitting van de Al gemene Vergadering van de Ver Naties zou bijwonen. Vishinsky, die tot nog toe Rusland in de Algemene Vergadering vertegenwoordigde, is naar Moskou te ruggeroepen. Vishinsky heeft gistermiddag bij de aanvang van de vergadering van de Politieke Commissie van de Ver. Naties -in een rede Stalin herdacht en de com missieleden bedankt voor de betuigde deelneming. Na zijn redevoering, toen hét debat over Korea werd hervat, nam Vishinsky afscheid van de- voorzitter van de commissie, de Braziliaan Muniz. Seqretaris-generaal Trygve Lie. die naast Muniz zat, schudde Vishinsky niet de hand. Wel stond hij op en boog, toen de' Sovjet-minister de zaal verliet, (de Sovjet-Unie heeft de laatste jaren ge weigerd Trygve Lie te erkennen als secretaris-generaal). innen 24 uur na Stalin's dood is Georgi Malenkov benoemd tot premier van rx de U.S.S.R., waardoor hij thans vrijwel de machtigste man 'in de staat is, zoals hij het ook is in de partij. Georgi Maksimilianovitch Malenkov werd op 8 Januari 1902 'in Kirgizië geboren. In 1919 nam hij dienst in het Rode Leger en van 1925 tot 1930 was hij Stalin's particulier secretaris. In 1934 werd hij lid van het Orgbureau en in 1939 van het partijsecretariaat. Sinds 1924 had hij al zitting in het centrale comité. In 1941 vormde hij samen met Stalin, Molotov Beria en Vorosjilov de „Defensieraad". In 1945 werd hij tweede secretaris van de partij en was belast met de kaderopleiding. In 1946 vice-premier en gedurende het 19e partijcongres in October 1952 lid van het partijpresidium en van het partij-secretariaat. n zijn vorig jaar verschenen uitstekende boek over de tweede wereldoorlog 1) geeft de Australische journalist Chester Wilmot een boeiende beschrijving van de con ferentie, die in Februari 1945 in het Livadia-paleis te Yalta op de Krim gehouden werd. De besprekingen werden ge voerd door Roosevelt, Churchill en Stalin. Er is van deze onderhandelingen nooit een officieel verslag verschenen, maar de voornaamste personen, die de Amerikaanse presi dent te Yalta moesten adviseren, hebben later zoveel over het verloop verteld, dat Chester Wilmot uit die gegevens het gebeurde heeft kunnen reconstrueren. Als men zijn verhaal leest, constateert men weer eens met hoeveel tact Stalin te werk kon gaan, als dit de Sovjet-politiek op zeker ogenblik te pas kwam. De Russische dictator heeft zich te Yalta van zijn meest beminnelijke zijde laten zien en vooral Roosevelt schijnt daarvan onder de indruk te zijn gekomen. Bij de openingszitting op Zondag 4 Februari maakte Stalin onmid dellijk een gebaar, dat bedoeld was om de president van de V.S. goedgunstig te stemmen: Hij stelde voor, dat Roosevelt de voorzittershamer zou hanteren; maar al spoedig bleek, dat hij in belangrijker zaken niet zo gemakkelijk was. De voornaamste onderhandelingen vonden plaats op Don derdagmiddag 8 Februri. Het was een vertrouwelijk on derhoud tussen Roosevelt en Stalin, waarvan alleen twee tolken, alsmede Molotov en de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Harriman, getuige waren. Niet alleen werden Churchill en diens delegatie buiten deze besprekingen ge houden, zelfs de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die te Yalta aanwezig was, Stettinius, mocht er niet bij zijn, „omdat het probleem van militaire aard was," aldus Roosevelt. Er werd het volgende besloten: Twee of drie maanden nadat Duitsland zou zijn gecapituleerd, zou Rus land aan de oorlog tegen Japan deelnemen.... maar op be paalde voorwaarden: Enige eilanden ten Noorden van Japan zouden aan de Sovjet-Unie worden overgedragen en de status quo zou in Buiten-Mongolië worden gehandhaafd; hetgeen betekende, dat de Russen en niet de Chinezen de politieke macht in dit land zouden blijven behouden. Stalin wist voorts te bereiken, dat de Chinese Nationalistische regering voorlopig niet van de beslissingen in kennis gesteld zou worden. f p de conferentie van Yalta werd ook over Polen ge sproken en de Russen wisten hun eis door te drijven, dat de Pools-Russische grens een stuk in Westelijke richting .werd verschoven. Polen zou dan schadeloos gesteld worden met een strook van Oost-Duitsland. Toen de Amerikanen en Britten na afloop van de bespre kingen weer huiswaarts gingen, zegt Chester Wilmot in zijn boek, hadden ze nooit kunnen vermoeden, dat de Russiscne dictator hen weldra zo zou teleurstellen. Op 27 Februari verklaarde Churchill in het Lagerhuis: „De indruk, die ik uit de Krim mee naar huis heb genomen, is, dat Maarschalk Stalin en de Sovjet-leiders in eervolle vriendschap met de Westerse democratieën willen samenleveh." En een paar dagen later vertelde Roosevelt het Amerikaanse Congress: „Ik ben er zeker van, dat er na de overeenkomst van Yalta een stabieler Europa zal ontstaan dan er ooit is geweest." ooral deze laatste uitlating klinkt ons nu, acht jaar later, ongelooflijk in de oren. Maar wij moeten voor zichtig zijn met onze critiek. Hoe geheel anders dan nu dacht men immers alom in het Westen over de Sovjet- Unie in dit laatste stadium van de oorlog. Maandag heeft de man, die waarschijnlijk weldra Amerikaans ambassadeur te Moskou zal zijn, Charles Bohlen, dan ook gezegd, dat niet Stalin en Roosevelt te Yalta Roosevelt aansprakelijk gesteld moet worden voor wat er na Yalta gebeurd is, maar Stalin, die het vertrouwen, dat hem door de Westerse staatslieden geschonken werd, sinds dien herhaaldelijk heeft geschonden. Stalin heeft het ver drag op zijn eigen wijze uitgelegd en het in feite voort durend overtreden. De conferentie van Yalta is de laatste tijd in Amerika weer herhaaldelijk ter sprake gekomen. De regering van Eisenhower heeft aan het Congress voorgesteld een resolutie aan te nemen, waarin namens het Amerikaanse volk wordt geprotesteerd tegen de schending van het pact door de Sovjet-Unie. Sommige Republikeinse volksvertegenwoor digers willen echter nog verder gaan en zouden ook het be leid van Roosevelt openlijk veroordeeld willen zien, maar Bohlen die de conferentie van Yalta als tolk heeft bij gewoond heeft zich daartegen verzet. Bohlen, die zijn verklaringen te Washington aflegde voor een commissie van de Senaat, gaf toe, dat achteraf gezien het onnodig was geweest, de Russen in de oorlog tegen Japan te betrekken, en dat de Chinese Nationalisten in kennis had den gesteld moeten worden van de inhoud van het pact, alvorens het getekend werd. Maar Roosevelt stejde zich waarschijnlijk voor, dat talrijke levens van Amerikaanse soldaten gespaard zouden kunnen worden als de Sovjets in het Verre Oosten zouden gaan meedoen. En wat Polen be treft, aldus Bohlen, de Russen hadden toen toch de macht in dit land, en Amerika en Engeland konden daar niets tegen uitrichten, „De kaart van Europa zou er nu niet veel anders uitgezien hebben als er geen conferentie van Yalta was geweest," zo besloot hij zijn betoog. 1) „De strijd om Europa". Elsevier, Amsterdam, Brussel. De begrafenis van Stalin zal Maandag om 10 uur (Ned. tijd) te Moskou plaats vinden, aldus is vanmorgen door Radio Moskou bekend gemaakt. Maandag zal ook de rouwperiode eindigen die giste ren begonnen is. Het stoffelijk over schot van Stalin zal op het Rode Plein naast dat van Lenin worden bijgezet. De Sovjet-Unie zal echter een Pantheon voor de nationale helden van Rusland oprichten, welk gebouw voor het pu bliek toegankelijk zal zijn, zo heeft Radio Moskou medegedeeld. De erewacht hij Stalins baar wordt tot Maandag ingenomen door regerings- en partijleiders en hoge militaire autoritei ten. De eersten, die gisteren de wacht betrokken, waren: Malenkov, Beria, Molotov, Woroshilov, Khroeshev. Boel ganin, Kaganowitsj, Mikoyan en Shvernik. Het Centrale Comité van de Franse communistische partij heeft een uit ze ven leden bestaande delegatie benoemd, die naar Moskou zal gaan om de begra fenis van maarschalk Stalin bij te wo nen. Maurice Thorez, de leider van de Franse communisten staat bovenaan de lijst: maar Thorez is reeds in Rusland. Andere namen op de lijst zijn: de vrouw van Thorez, Jeanette Ver- meersch die in Frankrijk is en een ac tief aandeel in het politieke leven heeft. Jacques Duclos, Frangois Billoux. Wal deck Rochet, Laurent Casanova, en An dre Still. Volgens vluchtelingen uit Bulgariie zijn in dat land speciale veiligheidsmaat regelen getroffen. Troepen patrouilleren aoor de stralen van Sofia en de politie in het gehele land heeft de oproep ont vangen haar waakzaamheid te vergroten. Volgens Joesgoslavische persberichten vinden ongewone troepenbewegingen langs de Albanese grens plaats. Vluch telingen uit Albanië verklaren, dat de Albanese bevolking het bericht van Sta lins dood zonder spijt en zelfs, met enthousiasme heeft ontvangen. Zonde is een val naar het niet j (Van onze corresepondent) Vannacht ongeveer kwart over een is onder Rilland Bath een bus met DUW- arbeiders, die op weg ivaren naar huis, aangereden door een zware vrachtwa gen, waardoor drie arbeiders werden ge dood en zeven min of meer ernstig ge wond werden. De juiste toedracht van het ongeluk wordt nog onderzocht. De bus werd aan één zijde opengereten. De arbeiders waren afkomstig uit St. Willebrord en Sprundel in West-Brabant. Zij hadden 's nachts doorgewerkt aan het dijkherstel bij Rilland. Kort nadat zij vermoeid en slaperig de terugreis hadden aanvaard gebeurde het onge luk. A. Koevoets uit Sprundel, M. de Jong uit St. Willebrord, beiden onge huwd en A. Jaspers uit St. Willebrord, die een vrouw en vijf kinderen nalaat, werden gedood. Gewond werden P. v. d Broek, G. Boeren, A. Sprenkels. H. Kas en J. de Bruin uit Sprundel en M. Heeren en M. Heeren uit St. Willebrord. De verslagenheid1 na het bekend wor den van het ongeluk in beide dorpen was groot. De stoffelijke overschotten van de omgekomen arbeiders en de ge wonden zijn naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom overgebracht. Vrijdagmiddag is in de Kruithaven in de gemeente Velsen bij het lossen van een Amerikaans schip met munitie een Am sterdamse havenarbeider zo zwaar aan het hoofd gewond, dat hij vrijwel on middellijk overleed. Arbeiders van de Samenwerkende Haven Bedrijven, waren hier bezig, waarbij de 59-jarige Amster dammer B. H. Th. J. in een overslag schip stond. Plotseling raakte hij met zijn hoofd bekneld tussen de scheeps wand en 2 zware projectielen, waardoor hij zo zwaar werd gewond, dat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 3 kinderen. Het stoffelijk overschot is naar het hoofdbureau van politie te Velsen overgebracht. Het Witte Huis hefeft gisteren officieel medegedeeld dat de Franse minister president, René Mayer, en de West- Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, binnenkort Washington zul len bezoeken, waar zij besprekingen zullen voeren met president Eisenhower en hoge Amerikaanse beambten. Voorts zal de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul van Zeeland, zestien en zeventien dezer te Washington be sprekingen voeren met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. De 42-jarige Amerikaan Harold John Adonis, die 22 November van het vorig jaar door de vreemdelingenpolitie tc Amsterdam werd gearresteerd, en zich sedertdien in hechtenis bevindt, heeft het voornemen geuit binnen twee maal 24 uur in hongerstaking te zullen gaan teneinde een beslissing over zijn uitle vering te bewerkstelligen. Naar wij vernemen is de toestand van de Amerikaan zowel lichamelijk als geestelijk de laatste tijd erg achteruit gegaan. Hij is zeer verzwakt en kan de trappen in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans, waar hij verblijft, niet meer gebruiken. Zijn raadsman, mr. J. Roggeveen uit Haarlem, zal proberen Adonis van zijn voornemen om in hon gerstaking te gaan, af te brengen. Maarschalk Tito's bezoek aan Londen is van 23 Maart vervroegd tot IS Maart, zo heeft de Britse ambassade te Bel grado meegedeeld. Naar verluidt werd de reis op verzoek van Tito vervroegd. De zender Hilversum I is Vrijdag avond een kwartier uit de aether ge weest. De storing begon om zes over tien, juist toen de radionieuwsdienst in een extra-uitzending het bericht van de benoeming van Malenkov tot premier van de Sovjet-Unie doorgaf, en duurde tot 21 minuten over tien. De oorzaak was een defect in de z.g'. „voortrap", de apparatuur die het geluid dat van de studio naar de zender gaat, versterkt. Er bestaan plannen om het in de oor log, verhielde vliegveld bij Haamstede op Schouwen-Duiveland vliegklaar te maken voor zware typês vliegtuigen. De Nederlandse Heide Mij. zou hiervoor een opdracht krijgen. Men wil het veld in orde brengen door landingsbanen te maken met ook in de oorlog gebruikte staalplaten. De aanleg van het veld be tekent voor het geïsoleerde eiland een grote verbetering. Niet alleen het ver voer van arbeiders kan dan geregelder geschieden, maar ook de aanvoer van materiaal zal vlotter kunnen gaan. De ongeveer 24-jarige ongehuwde ar beider R. uit Doetinchem werd Vrijdag bij het inhalen van een andere wielrij der door een hem achterop komende vrachtauto aangereden. R. werd door de zijkant van de auto tegen de grond geslingerd en was op slag dood. De andere wielrijder kwam met de schrik vrij. De tentoonstelling van motoren, scoo ters, bromfietsen en. rijwielen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is reeds door 82.939 belangstellenden bezocht. De honderdduizendste bezoeker, die Zon dag a.s. wordt verwacht, zal een rijwiel worden geschonken. ii Ons vorige artikel over de zorg voor de arbeidersjeugd van verleden Zaterdag hebben wij beëindigd met de constatering, dat de longeman, die in zijn eerste negen arbeidsjaren gedurende 2. hoogstens .2jaar, onder invloed heeft gestaan van een jeugd beweging, daarbij nog helemaal niet geworden is tot een jonge kerel, die nu in K.A.B.-verband de apostolische taak gaat zien. die hij als Christen in de ge meenschap heeft te vervullen. Integen deel. de K.A.B. had al de grootste moeite om de funeste gevolgen van 3 jaar in het bedrijf alleen staan iets te temperen. Is de jongeman 23 jaar geweest, dan gaat hij over naar de K.A.B. Maar, al weer, op papier. Zelfs de prachtige vroeger bestaan hebbende gewoonte om het lid van de Jonge Werkman op een bepaalde leeftijd officieel te laten over gaan naar de Werkliedenvereniging of Volksbond (compleet met overhandi ging van stetutenboekic, met het op de revers spelden van een gewijd insig ne en met het plechtig installatie- speechje) is goeddeels verdwenen. Wat kan men dan voor interesse verwach- ten bij deze jonge mensen, voor een K.A.B., waar zwaarwichtige gespreks- avonden worden gehouden over proble men, die de jonge mens nog onvoldoen de interesseren. Hoe kan men zijn medewerking krijgen voor instellingen van sociale charitas tot zelfhulp en welvaart, instellingen tot gods dienstige verdieping en verstande lijke volgroeiing, die deze jonge mens niet kent en waarvan hii het be lang nooit volledig heeft leren inzien. Feit is dan ook, dat in de leeftiid tussen 23 en 27 jaar de K.A.B. praktisch geen kader heeft en ze ook niet telt onder de bezoekers van ontwikkelings avonden en vormingsbijeenkomsten. Boven die leeftijd krijgt men ze weer wel. want dan is de jongeman een vol wassene geworden, gehuwd of op het punt te gaan huwen en hij komt dan in aanraking met de concrete moeilijk heden van het leven, die hem recht streeks aanspreken. Bij zijn pogingen om een huis te kriigen heeft hii vaak de bemiddeling nodig van een hulpin stantie in de K.A.B. Hij heeft eens moeilijkheden met een yan de sociale verzekeringswetten en is aangewezen op het Rechtskundig Adviesbureau van de K.A.B. Hij heeft een zwak kind en roept de hulp in van het. kmderuitzen- dingscomité van de K.A.B. Ziin vrouw is overspannen, er is t.b.c. in de familie, er is een geval van directe nooddruft, hij heeft moeilijkheden met ziin werk gever. telkens en telkens zal hii dan terugvallen op de K.A.B.. die met een grote serie hulpinstellingen voor hem klaar staat. En graag helpt hem die K.A.B. Dat is immers haar taak. Maar men lette wel: Deze min of meer gedwongen be langstelling raakt slechts zeer ten dele het wezen van de zaak. Het gaat die K.A.B. om veel meer. het gaat er om. ook deze mens te maken tot een vol waardig Christen, die zijn rechten af geleid weet uit het Christendom: die zijn rechten weet te verdedigen, omdat hij zijn plichten kent. Het gaat er die K.A.B. om daardoor een wezenlijk aan deel te leveren in de Christelijke recon structie van het maatschanpeliik bestel. En hoe kan men aan zulk een grootse opdracht denken, wanneer gewerkt moet worden met mensen wier belang stelling in hoofdzaak materieel gericht is? Telkens en telkens komt een plaatse lijke afdeling van de K.A.B. voor do noodzaak te staan het kader aan te vullen. En dan moet gekozen worden uit jonge mensen, maar vooral het kader dient apostolisch te zijn inge steld. En een apostolische instelling waait iemand niet op het lijf Ook met het meestei Godsvertrouwen kunnen we niet geloven in een soort genade van staat, die het gekozen be stuurslid ogenblikkelijk doet ziin een volledig goed bestuurslid. Derhalve staat die K.A.B. zeer vaak zoor de I noodzaak om die nieuw gekozen be stuurders van grond af aan vertrouwd te maken met de leken apostolische taak die de K.A.B. zichzelf stelde en die haar door de kerkelijke overheid bij herhaling werd toevertrouwd. (Vervolg op pag. 5) (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied, dat nu al veer tien dagen aaneen rustig weer brengt, zal ook gedurende het weekeinde het weer over West-Europa blijven bepa len. Vandaag is een front, waarlangs en kele buitjes vallen, ons land gepasseerd. De wind ruimt naar Noordwest en zal iets toenemen vooral langs de Wadden- kust. In het binnenland blijft het weer vrij rustig. Wel is de kans op opklarin gen belangrijk groter. Bij kortere en lan gere perioden is ook morgen, behalve iets kouder weer, ook een zonnetje te verwachten. In de nacht kan op veie plaatsen lichte vorst optreden. Over het algemeen komt er nog niet veel veran dering in het huidige weertype. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met aanvanke lijk enkele verspreide buitjes. Mati ge tot krachtige, later afnemende wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend hier en daar lichte vorst. Morgenmiddag on geveer dezelfde temperatuur als van daag. Zondag: Zon 7.1118.32. Maan 2.43 —9.38. Maandag: Zon 7.0918.33. Maan 3.47—10.32.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1