Floor Varkevisser gaat niet meer met de mee Bezwaren bij Ged. Staten mogelijk Italiaanse spoorwegen gaan in staking Frans Episcopaat wenst sociale hervormingen Sultan Hamid: Niet betrokken bij ontvluchting van Westerling Medailles voor helden der zee MOSQUITO 1953 FA. E. DE GRAAFF m Visserijgolf Moeilijke tocht in stormnacht Regeling der schade Kabinet in spoedzitting bijeen besteldienst A.B.C. F. DAMIAANS ZN REGERING VAN PASUNDAN ZOU DE EX-KAPITEIN HULP VERLEEND HEBBEN BEHANGT U ZELF? BAKKERs BEHANG UITBREIDING HEEMSKERK P JUBILEUMMAAND DONDERDAG 12 MAART 1953 PAGINA 13 ^oor goed en billijk vervoer Ongelukken her en der Kennemer elftalHaarlem Zit niet te piekeren als Damiaans U toch goed kan verhuizen. TRAWLVISSERIJ OP CELLULOID 55 cent per rol Schadevergoeding' verordening Medaille in brons Waterstanden DUW-kamp Bruinisse DE SENSATIE VAN DE R.A.I. De mooisie combinatie mei de ORIGINELE ITALIAANSE M O S Q U I T O-MOTOR Hoofdagent voor Noord-Holland V MOSQUITO SERVICE STATION REPARATIE REVISIE - VERHUUR Redding van een piloot R aadsver kiezingen Ontevredenheid bij K.V.P. te Breda Belgische lonen Engeland zet invoer van bloemkool tijdelijk stop Benelux-industrie- besprekingen Advertentie hedenmiddag heeft de motordrijver van de reddingsboot „Neeltje Jacoba", de heer Varkenvisser, afscheid genomen van de N. Z. H. R. B. De heer Van de Meu- 'en, schipper van de „Neeltje Jacoba", overhandigt namens de bemanning een "Urometer, terwijl de heer Quarles van Uffort klaar staat om het diploma te réiken. uit Voor één man was het Woensdag, de opvarenden van de reddingboot •geeltje Jacoba gehuldigd werden, een ''eemoedige daig. Toen de zware storm I'ns land teisterde, hield de rheumatiek 5*01 aan zijn stoel gekluisterd en alleen feit, dat zjjn zoon Jacob als opstap- I r met de Neeltje zjjn eerste reddings- maakte, verzachtte iets van de 'fln in zijn hart, dat de Neeltje nu ?°Oder hem was uitgevaren. Floor Var- jj^visser, die in October 1929 bjj de red- •J'hgmaatschappij was gekomen, die 18 ^ddingstochten meemaakte en daarbij j'eehielp aan het redden van in totaal mensenlevens, bleef niets anders ®ver ,jan toen thuis aan de radio de •errichtingen van de Neeltje, van zijn coip, te volgen, Voor hem betekende deze middag eep vroeg afscheid, omdat niet de ouder- Bcm, maar een ziekte hem dwong van Advertentie neemt men alleen Barrevoetestraat 2 - Haarlem *«1. 18428 - na 6 uur: 14810 - 14155 hi De Woensdagmarkt gaf over het ge sel een herstel der prijzen te zien. Wel ™erd hierdoor de animo der handel ge bild, omdat het na een periode van *>°edkope vis moeilijk valt de consument 11 een duurder product voor te zetten, jfaar dit kon een prijsstijging toch niet. 'egengaan. Zo boekten tongsoorten over gehele linie een prijswinst van onge veer f 0,20 per kilo, zodat de middel- forten f 1.60 p. kilo opbrachten en voor fle grove slips f 1,15 per kilo werd be- ,~j ö-LAfc/k» -- f W 'aaid. Kleine schol 2 werd verkocht voor 17 per kist en schol 3 wérd gewaar deerd op f 11 pér kist. Schelvis stond er 60ed op. Grove schelvis noteerde regel matig f 75 per kist. De middelsoorten ®lhgen voor 72 per kist van de hand en f®6 braadschelvisch wist te stijgen tot 55 per kist. Wijting ging mee in de ühning en werd zonder enige moeite ,firhandeld voor f 36 per kist. Verse aring liep uiteen van f 18 tot f 15 per 'st en de makreelsoorten brachten f 30 f 28 per kist op, een goede prijs, daar 6 afmetingen doorgaans te klein waren j?1 tot rokertjes verwerkt te worden, ^abeljauw en koolvis vertoonden een JSenaardig beeld. Het vreemde was na- 5 eUjk, dat de anders toch niet zo hoog ^geschreven koolvis nu in waardering °Ven de kabeljauw uitkwam. Regels kabeljauw varieerden van f 50 tot *5 per 10 stuks, de kisten van f 55 tot 50 per 125 kg. Daartegenover noteerde l? zwarte koolvis gemiddeld f 65 per 'J* van 125 kg. s.De twee VEM-trawlers, die Woensdag n de afslag waren, profiteerden van de jfëe rondvisprijzen. De Mary IJM 61 e ®eg een reis van 13 dagen beloond met y.11 besomming van f 26.000, maar de '°s 1 IJM 24 deed het nog beter met j a eindresultaat van niet minder dan *53.200. Bij de loggervloot viel de Cor- Maria SCH 135 op met een besom- jj'fg van maar even f 15.000 en ook Plug mocht er zijn met zijn Excel- J III KW 76, die een besomming van s 11.000 liet noteren. Enkele kleinere liepen, zoals de IJM 11 en de TX 33, •liu eveneens verdienstelijke eindre- i^aten met resp. f 2200 en f 2300. 00r de Donderdagmarkt meldde zich Va hiotortrawler Medan IJM 57 met een jjï'Sst van 90 kisten schelvis en piepers, h' kisten makreel, 130 kisten gul en Qke koolvis, 140 kisten haring, 70 kis- wiiting- 50 kisten radio, 40 kisten L ersen, 200 stuks stijve kabeljauwen. Ai)arriaast 1 ieP ook de stoomtrawler VSlTaham VL 77 binnen met een vangst W 9"0 stuks stijve kabeljauwen, 45 kis- 8t) fhelvis, 270 kisten gestripte wijting, ltt kisten zwarte koolvis, 220 kisten ma- eh 380 kisten Silverpit-haring en yl"dharing, 5 kisten diversen. )twan een binnenkomst datum van de 'Sm rawler Chenevière IJM 32 tot Woensdag nog niets vernomen, neemt aan, dat het schip de laatste W 5- c'e. visserij uitoefent in de Silver- V .ySt is dus nog mogelijk, dat hij op Vrijdagmarkt aanstuurt en anders ®.n er die dag waarschijnlijk geen f f,. rs aan de markt zijn. Aan plat- i «testberichten van de kustvisserij gun- Vt li9vis verwacht men echter niet, dat VSfl uie dag zal mankeren, omdat de «testberichten van de kustvisserij gun- Waren en omdat practisch al deze Pen aan de visserij deelnemen. "«er A. P. Bakker heeft Woensdag rtenkele klantjes gehad. De eerste was Jie j„anie' de 42-jarige weduwe H.—de K ''•w de Kennemerlaan fietsend, moest Xty voor een auto en door een rukwind eei- Het gevolg was een gebroken lin- vNlkf1 welke door de heer Bakker ge- 1«t l werd, waarna zij per ziekenauto naar nt°nius-ziekenhuis werd vervoerd. boord te gaan en er af te blijven. Maar door alle weemoed heen, was het deze dag toch ook weer zijn gloriedag. Want tot hem heeft de voorzitter van het hoofdbestuur, Jhr. C. J. F. Quarles van Ufford, gezegd, hoezeer zijn werken gewaardeerd is. „Je hebt je beste krach ten aan dit werk gegeven en daarvoor brengt het hoofdbestuur je hartelijk dank". En hij verbond daaraan de wens, dat de steeds voortschrijdende medische kennis er in zou slagen hem verlichting in zijn kwaal te brengen. Hierna speldde hij hem onder applaus van alle aanwezigen de bronzen me daille voor langdurige dienst op de borst en overhandigde hem een oorkonde. De voorzitter van de plaatselijke com missie, ir. P. van Delden, heeft in het kort de staat van dienst van Floor Var kevisser gereleveerd. 18 reddingstochten meegewerkt aan het redden van 129 mensenlevens. De meest spectaculaire reizen werden gemaakt in September 1940 naar een in nood verkerend Laza retschip en op dezelfde dag de redding van opvarenden van een patrouille vaartuig, in 1948 naar de Lotte Skou, in 1949 naar de Sandbergen en in 1950 de onvergetelijke reis naar dc Griekse Metamorfosis. Op 30 April 1951 kreeg zijn werk een koninklijke waardering door de toekenning van de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De plaatselijke commissie liet het niet bij woorden alleen. Een rookstel vorm de het stoffelijk blijk van waardering en erkentelijkheid en is bedoeld om Floor Varkevisser nog in lengte van dagen te herinneren aan zijn tijd bij de i ed dingmaatschappij Schipper Jaap van der Meulen, een man van weinig woorden, zei het dan ook in weinig woorden. „Floor, namens allen onze dank voor je kameraadschap. Je was een flink zeeman." Namens de bemanning bood hij hem een barome ter aan, gevat in een klein stuurwiel. ,Het haspeltje zal je nog dikwijls aan onze Neeltje Jacoba doen denken." Veel heeft Floor Varkevisser op dit alles niet kunnen zeggen. Het was hem te machtig. Maar dit staat vast: Ais de Neeltje nog eens een proeftocht gaat maken en de rheumatiek plaagt Floor niet te veel, kjjk er dan niet gek van op, als hij zo eens een keertje zo'n reis je nog eens mee gaat maken. Want het is een hard gelag voor een zeeman nooit meer eens een schip onder de benen te voelen. Zaterdag 21 Maart a.s. daags voor de wedstrijd Nederland-Zwitserland wordt op het Sportpark Schoonenberg een wedstrijd gespeeld tussen een Kenne mer elftal en het Haarlems Elftal. Aanvang half vijf. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 Wie kent zo langzamerhand Herman van der Horst niet? De bekwame Neder landse cineast, die de echte Hollandse film „Schot is te boord" over de haring visserij vervaardigde, die de wederop bouw van Rotterdam zo suggestief uit beeldde in ,„Houen zo". Hij zit thans op de Noordzee op zoek naar stormachtig weer en wie Woensdag op de Kop van de Vissershaven in IJmuiden heeft ge staan, heeft het kunnen ervaren: Er stond een fikse wind met flarden van regen. Dinsdag is Van der Horst met schipper Cor van der Leek aan boord van de stoomtrawler Tzonne IJm 1 naar zee gegaan. De heer de Vries van Radio- Holland is mee voor de geluidstechniek. Als het nou maar waaien wil, was het devies, toen het schip IJmuiden verliet Als het nu maar waaien wil. Herman van der Horst heeft hiermee zo zijn eigen ervaringen. Hij is eens mee ge weest met een trawler naar het barre Noorden om daar de visserij te filmen in een ijzige koude en met een striemende wind- Drie weken heeft hij toen op zee gezeten en het weer was er net zo mooi als het op een zomerse dag op de Heren gracht maar zijn kan, zei hij. Maar de ge wenste storm bleef uit. Herman van der Horst werkt voor deze film, evenals voor „Schot is te boord" in opdracht van de bekende combinatie op propagandagebied Bedrijf schap voor Visserijproducten/Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad, afd. Vis. Voor deze film werden reeds vele opnamen aan de wal gemaakt. Men hoopt, dat de film in de tweede helft van dit jaar zijn première zal kunnen bele ven. Hoe de film zal heten, wordt ofwel nog geheim gehouden, of is nog niet bepaald. Het Hooggerechtshof te Djakarta heeft gisteren bij de voortgezette be handeling van de zaak tegen Sultan Hamid de getuige Daan Jahja, destijds militair gouverneur van Djakarta, ge hoord. Voorts wérden getuigenissen voorgelezen van mr. Djumhana, Anak Agung Gde Agung en Willem Bürger. Op een desbetreffend verzoek van de Vereniging van Nederlandse Journalis ten in Indonesië hebben thans ook de correspondenten van in Nederland ver schijnende bladen perskaarten voor het proces ontvangen. De zitting duurde bijna drie uur. De volgende zitting wordt 25 Maart gehou den; dan zal de procureur-generaal in zijn kwaliteit van openbaar aanklager zijn reqpisitoir houden. Jahja. die thans secretaris is van de gecombineerde staf-chef der strijdkrach ten, bracht nogmaals de gebeurtenissen rond de aanval op Bandung en die in Djakarta ter sprake. In de verklaring van Anak Agung, die vervolgens werd voorgelezen, werd gezegd, dat tussen hem en Hamid een verschil van mening bestond ten aan zien van de terugkeer van de republi keinse leiders uit Bangka. Het standpunt van Sultan Hamid was in strijd met dat van de meeste leden van het B.F.O. (Bijzonder Federaal Overleg). De meeste leden drongen er bij de Nederlanders op aan de republi keinse leiders uit Bangka te doen terug' keren. Anak Agung verklaarde ook, dat bij de vorming van het kabinet in Djocja Hamid woedend was geworden, hetgeen hij niet onder stoelen of banken had gestoken. Volgens geruchten in kringen van het B.F.O. had Hamid te kennen gegeven, dat hij nog invloed had op officieren van het K.N.I.L. en daar om sprak het vanzelf, dat hij, Ha mid, minister van Defensie moest worden. Die verklaring scheen in kringen van het B.F.O. haar invloed niet te hebben gemist en nadien werd Sultan Hamid door de presi dent aangewezen als een der kabi netsformateurs. Tenslotte werd de verklaring voor gelezen van Burger, destijds politie ambtenaar in Bandung en thans in Ne derland vertoevende. Deze verklaring bevatte de mededeling, dat Westerling voor de aanval op Bandung dikwijls in zijn huis in Tjimahi had vergaderd. Burger had echter zelf niet aan de ver gaderingen deelgenomen. Westerling zou in die tijd aan getuige hebben ge zegd, dat hij hulp kreeg van vele men sen, van wie genoemd werden Sultan Hamid, Sunarjo, en Suria Kartalegawa Ook had Westerling gezegd, dat de ge hele regering van de Pasundan hem hulp verleende. Advertentie Dan krijgt U bij ons in bruikleen een plaktafel met de bijbehorende borstels, jn- dien U keus maakt uit onze ENORME SORTERING, vanaf Voor slechts 5 ct. per rol sniiden wij voor U de zelfkanten af. Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 Schipper Jaap van der Meulen van de motorreddingboot Neeltje Jacoba", de brede borst behangen met een reeks van medailles, heeft er Woensdagmiddag weer een onderscheiding bij gekregen, evenals al zijn mannen van de reddingboot. Zijn zoon Wiebe van der Meulen, die zijn eerste medaille verdiende met de red dingstocht naar de Griek „Metamorfosis" in 1950, verwierf zijn tweede medaille en de eveneens nog jonge Jacob Varkevisser, die voor het eerst tijdens een werke lijke reddingstocht de plaats van zijn vader aan boord had Ingenomen, kon terecht trots glunderen, toen de voorzitter van het hoofdbestuur van de Redding Maat schappij hem de eerste medaille opspeldde. Zij allen ontvingen deze onderscheiding in het bovenzaaltje van hotel „Augusta", in aanwezigheid van naaste verwanten en officiële persoonlijkheden, als bewijs van dank en grote waardering voor hen, die tijdens de stormnacht en de storm-Zondag hun leven in de waagschaal zetten, om dat van anderen te redden. Jhr. C. F. J, Quarles van Ufford heeft als voorzitter van het hoofdbestuur, de herinnering aan het reddingswerk van die eerste Februari nog weer eens op gehaald. Het is nog maar kort geleden maar het werd vervaagd door de grote overstromingsramp in het Zuid-Westen des lands. Maar het komt niet veel voor, dat niet minder dan 5 reddingboten te gelijk op zee in actie zijn, zoals toen gebeurd is. De Neeltje Jacoba, die in die zware storm zo'n 16 uur op zee zwalkte, de Prins Hendrik, die een tocht van 18 uren maakte, de strandredding- boot John Hodson, de Brandaris en de Insulinde, welke met de masten plat op het water gelegen heeft. Hoe zwaar deze tochten waren, welk een helden moed daarvoor nodig is, dat beseffen de mensen aan de wal niet. Maar zij, die aan de wal zijn, moeten daarvoor, aldus spreker, groot respect hebben. Als uit een gecomprimeerd logboek gaf Jhr. Quarles van Ufford dan het relaas van de Neeltje Jacoba. Op die bewuste Zondagmorgen dreigde al vroeg een noodtoestand in de haven Zondagsmiddags kwam de melding, dat het Frans-Tunesische schip „Carthage" in moeilijkheden verkeerde. De Neeltje Jacoba ging naar buiten. Na veel moeite m -eetl conservenfabriek aan de Zuidzij orf1 ciaar werkende Ambonnees N. F. V sta„ e'uk met zijn linkerbeen in een put £en' waarin heet water wordt afge- Ir'ra schepte zijn laars vol heet water ï?or hij 2e graads brandwonden op- l^tbor,j heer Bakker heeft hem ter plaatse •bp en' waarna hij per auto naar het i t)pn In Muiderberg kon worden vervoerd. v**r „?Pvarende van de botter UK 37, de Win V' uit Urk' was met z'jn r Van de rechterhand bekneld ge- !t h*v»Lssen visbord en railing. De zwaar ve11^6 vinger werd door de heer Bak- Jhls »ar°onden. Vandaag zou de man naar 'lbo flT en zich daar onder doktersbehan- stellen. De door de Raad dezer gemeente op Maart j.l. vastgestelde gedeelten van de uitbreidingsplannen „De Comman deurs" en de „Waterakkers", beide in onderdelen in uitvoerige kaarten uit gewerkt, zullen van 14 tot en met 28 Maart 1953 ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen. Binnen 6 weken na afloop van deze termijn kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Sta ten van Noordholland bezwaren tegen het plan indienen. Deze tweede ter visie legging van het uitbreidingsplan in onderdelen is al leen van belangrijke betekenis voor de belanghebbenden, die reeds bezwaren bij de Raad hebben gemaakt. Voor hen be staat nu de mogelijkheid in tweede in stantie bij Gedeputeerde Staten bezwa ren in te dienen. Belanghebbenden die dit niet bij de Raad hebben gedaan kunnen hiervan geen gebruik maken. Want ofschoon niet ontkend kan wor den, dat het zal voorkomen, dat tenge volge van een stedebouwkundige maat regel o.a. aan bepaalde bezittingen van belanghebbenden een grotere waarde zal kunnen worden toegekend, in vele gevallen zal inderdaad schade kunnen worden geleden, en ter verkrijging van rechtszekerheid voor de betrokkenen is het daarom gewenst hiervoor nadere voorschriften vast te stellen. Hierdoor zal het mogelijk zijn, dat vele moeilijkheden in onderling over leg tussen partijen worden geregeld. Door deze verordening is thans in een leemte voorzien. Men kan eerst aan spraak maken indien de schade aanwe zig is. Van de uitspraak der commissie kan belanghebbende tuinder beroep mo gelijk maken bij Gedeputeerde Staten. Dit bestond voorheen niet. Dat requestranten, voor zover zij eigenaars-gebruikers zijn, door het vast stellen van het uitbreidingsplan ern stig in hun bestaansmogelijkheden wor den aangetast, moet ontkend worden. Immers er zijn twee mogelijkheden, waarop zij hun bedrijf kwijt zouden kunnen rake.m le door verkoop. Aange zien verkoop steeds plaats heeft op basis van vrijwilligheid behoeft het geen betoog, dat hierbij nimmer schade wordt geleden. 2e door onteigening. Goedkeuring van het plan van uitbrei ding houdt geenszins in, dat de be treffende gronden worden onteigend. De bevoegdheid tot het onteigenen van gronden, gelegen in een goedge keurd plan van uitbreiding, berust vol gens de woningwet volledig bij de ge meenteraad, die van deze bevoegdheid redelijkerwijs alleen in uiterste nood zaak gebruik zal maken. Het is dus te zijner tijd aan de Raad om te beslissen op de betreffende percelen voor onteige ning in aanmerking komen en of door de requestranten (die dan moeten worden gehoord) alsdan naar voren ge brachte bezwaren opwegen tegen de be langen van de volkshuisvesting. werd het schip bereikt en toen kwam de eerste ontgoocheling; Geen redding boothulp was nodig, maar hulp van een sleepboot; En die kon in zulk zwaar weer niet uitvaren. Een grote sleepboot moest in- de haven werkeloos blijven liggen, de kleine Neeltje Jacoba ging naar buiten om mensen te redden! De Neeltje is toen omgedraaid en koerste weer op IJmuiden aan. Maar 4 mijl van IJmuiden af kwam er een nieuwe melding: De Carthage vraagt huip van een reddingboot. Zonder ook maar een moment te aarzelen, wijzigde de bemanning opnieuw de koers,, ging men wederom op zoek naar de Frans man. Waar zat de Carthage? Nergens te vinden. Maar de heer J. Schimmel van het radar-proefstation in Noordwijk, die het vruchteloos zoeken van de Neeltje aan de radio volgde, zag een mogelijk heid. „Nora" kon hier helpen en hielp prima. Het gestrande schip werd op het radarscherm gevonden, de Neeltje cok en deze kreeg toen zijn koers pre cies uitgestippeld. Dat is een unicum in de geschiedenis, maar als het weer nodig mocht blijken, zal de K. N. Z. H, R. M. er graag weer van profiteren. Die hulp deed het goed, want de Neeltje vond de Carthage. En weer wachtte een teleurstelling,' want het schip zat hoog en droog op het strand en de opvarenden liepen geen gevaar. Een vergeefse reis, sneu voor de mannen van de red dingboot, die hiermee het bewijs leverden, hoe zij er. hoe de omstan digheden ook zijn, onverschrok ken op uit gaan om het leven van de medemens te redden, wanneer het in gevaar verkeert. Het w.ns om deze redenen, dat het hoofdbestuur besloot als blijk van dank en grote waardering de grote bronzen medaille uit te reiken aan hen, die in die storm uitgingen om anderen te red den. En stuk voor stuk traden ze daar na naar voren, schipper Jaap van der Meulen. stuurman Cor Koper, Dirk de Koning, Jacob Varkevisser Jr. en Wiebe van der Meulen, om de medaille op de berst gespeld te krijgen, waarbij Jhr. Quarles van Ufford soms moest zoeken of er nog wel een plaatsje voor was. De pogingen rond de Carthage zijn ook bij de Franse reddingmaatschappij niet onopgemerkt gebleven. In een schrijven heeft deze maatschappij reeds laten weten, dat ze als dank medailles zal zenden aan de Franse ambassade, met het verzoek deze uit te reiken, waarbij bovendien voor het station IJmuiden nog een diploma is toege zegd. Namens de opvarenden bracht schip per Jaap van der Meulen dank voor de waarderende woorden en de toegekende onderscheidingen. Bijzondere dank bracht hij ook aan de heren mr. J. R. van Eerde en I. Kuyper, die de gehele stormnacht ook in touw zijn geweest en die door hun aanwezigheid op de semaphore en het radio-telefonisch con tact voor de mannen op zee een grote steun waren. Donderdag 12 Maart Hoog water: 0.57 u. en 13.27 u. Laag water: 8.40 u. en 21.25 u. VrtJdag 13 Maart Hoog water: 1.59 u. en 14.20 u. Laag water: 9.47 u. en 22.21 u. In de verklaring van Burger wordt voorts gezegd, dat er tekenen waren, dat er contact bestond tussen de APRA en de Darul Islam. Gevraagd naar de contacten, die hij had met Nederlandse functionarissen, zei Hamid, dat hij hen slechts op recepties ontmoette. „Heeft u ooit met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink. over de APRA gesproken?" „Ik meen, dat de heer Lovink na de overdracht van de souvereiniteit niet meer in Indonesië was", aldus ant woordde Hamid op deze vraag. (De heer Lovink is 27 December 1949 de dag van de souvereiniteitsoverdracht uit Indonesië naar Nederland vertrokken. Red.). Tenslotte ontkende Hamid, dat hü de hand had gehad in de ontvluchting van Westerling. Het gemeentebestuur van Bruinisse heeft de toezegging gekregen, dat in de Stoffpolder een DUW-kamp zal worden geplaatst, waarin honderd vijf tig perso nen zullen kunnen worden geherbergd'. Aan dit kamp is tevens een keuken en een recreatiezaal verbonden. Het ge bouw behoort tot een schenking die uit Zwitserland is toegezegd. Plaatsing van een dergelijk kamp te Bruinisse wordt geen luxe geacht, daar reeds nu de vluchthaven een belangrijke rol speelt als aanvoerhaven bij het dijkherstel op Schouwen-Duiveland. Reeds kwam in de oude dijk tussen Bruinisse en Oos- terland het vijfde gat dicht, maar wan neer alle zeven gaten gedicht zijn, moet deze dijk nog belangrijk worden ver sterkt. Ook het herstel van de dijken van de polder Ooster- en Sirjansland zowel als van de polder Vier Bannen zal nog veel mensen en materiaal ver gen, zodat dit kamp nog lange tijd dienst za] doen. Advertentie V PIETER KIESSTRAAT 4 - HAARLEM - TELEF. 13609 jtt Gisternacht heeft premier de Gasperi onmiddellijk nadat hij van de vergade ring in Straatsburg was teruggekeerd het Italiaanse kabinet in spoedzitting bijeengeroepen om te trachten de twee daagse staking van de Italiaanse spoor wegen af te wenden. De onderhande lingen tussen de spoorweg-vakbonden en de regering hebben echter tot nu toe nog niet tot een overeenstemming geleid. 1 Woensdag te middernacht begon het Gepakt in dekens en een grote water dichte zak zweeft Robert Slamatis boven het water van de Japanse Zee. Per hijskatrol wordt hij overge bracht van de Ca nadese torpedo- bootjager Athabas- kan naar het vlieg tuigmoederschip Valley Forge, waar hij thuis hoort. Ro bert Slamatis moest met een straaljager een noodlanding maken in zee,ver van het moeder schip. Het vliegtuig zonk. direct, maar de piloot wist zich drijvend te houden, hoewel hij gewond was, tot de tAtha- baskan hem oppik te. Italiaanse spoorwegpersoneel het werk neer te leggen. Sommige treinen ble ven echter gewoon rijden. Kort na mid dernacht verliet een trein het centrale station van Rome. Op het station te Mi laan was de situatie vrijwel normaal. De Italiaanse spoorwegen zijn eer. overheidsbedrijf. De meeste van de Ita liaanse spoorwegarbeiders zijn georga niseerd in het door de communisten overheerste Algemene Vakverbond. Het vrije Italiaanse Vakverbond, waarvan de leider een christen-demo craat is, heeft aangekondigd, dat zijn leden niet aan de staking zullen deel nemen. Volgens het Algemene Vakverbond zouden 165.000 spoormannen in staking gaan. De voornaamste verbindingen zullen onderhouden worden door vliegdien sten. Voor dit luchtvervoer moeten dc reizigers op het gewone spoorwegtarief een toeslag betalen. Advertentie KOFFIE of THEE met GEBAK GRATI: Mode: Modemagazijnen Anegang 24 - Haarlem Onze Jubileum-collectie is tevens het voorjaarsfeest op Dameshoedengebied. De kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk hebben na hun jaarlijkse bijeenkomst op 4, 5 en 6 Maart in Parijs hun gelovigen opgeroepen om te ijveren voor ingrijpende sociale en economische hervormingen. Na de Kerstboodschap van de Paus te hebben aangehaald over het lijden van de mensheid en vooral van de armen in een maatschappij, die steeds meer gaat gelijken op een „gigantische administra tieve machine", herinnert het Franse episcopaat aan de plichten tegenover de gesel van het toenemend drankmisbruik vooral bij meisjes en vrouwen, en aan de problemen van werkloosheid en huisvesting, en verklaart zij o.m.: „In dit zorglijke uur, waarin allen, die op een of andere grond hetzij als hoge functionaris, hetzij als bedrijfshoofd of vakbondsleider een verantwoordelij ke plaats in de economie innemen, moe ten allen tezamen zoeken naar de mid delen, om een uitbreiding der economie en een volledige arbeidsbezettmg tot stand te brengen, waarin zoveel moge lijk mensen werk vinden, alsmede een redelijke hoeveelheid vrije tijd en een menswaardig leven wordt genoten. De Christenen hebben geen enkel recht om hierbij verstek te laten gaan. Integen deel, 'door hun tegenwoordigheid en hun meedoen moeten zij zich de getui gen en de apostelen maken van de be ginselen der Kerk, welke gelden met betrekking tot de sociale rechtvaardig heid en liefde ten opzichte van het al gemeen welzijn." De kardinalen en aartsbisschoppen dringen vervolgens aan op een ratione ler organisatie en een snellere uitkering van maatschappelijke bijstand aan werklozen en wijzen de katholieken op hun plicht om b.v. op het gebied der fi nanciën een keuze te helpen maken, 1 die overeenkomt met een gezonde volg orde der onderhavige belangen, met de grootte van de niet-bevredigde mense lijke behoeften en tenslotte verband houden niet alleen met het onmiddellij ke, maar ook met het verwijderde be lang van de maatschappij. Het grote be ginsel, dat de maatschappelijke bestem ming van het kapitaal omschrijft, legt aan alle bezitters de plicht op de kapi talen daar te besteden, waar zij de ge meenschap het meest ten nutte strek ken." „Op dit punt zo vervolgt de bis schoppelijke verklaring betreuren wij het individualisme van maar al te veel fatsoenlijke mensen, die hele groepen vakmensen of anderen hun aanwezig heid en steun onthouden en bovendien ook nog de geest van rechtvaardigheid en van liefde, welke zij daarmede zou den kunnen bevorderen." Het politiek advies van de centrale ver gadering van de K.V.P. voor de gemeen teraadsverkiezingen in Breda, waarbij een tiental raadsleden niet op verkiesbare plaat sen is geadviseerd, heeft vrij veel onte vredenheid doen ontstaan. Van midden standszijde meent men met drie zetels te karig bédeeld te zijn en wordt overwogen voor de groslijststèmming een actiecomi té te vormen. De mogelijkheid van deelname van de K.N.P. aan de raadsverkiezingen in Breda is inmiddels weer aanwezig. De afdeling heeft een nieuw bestuur gekozen en er is nog geen beslissing genomen. Een ingezon den st.uk in een der plaatselijke dagbla den, dat de indruk wekte van K.N.P.- ziide te komen, wordt voor rekening van de inzender persoonlijk gelaten, die in het nieuwe bestuur geen zitting heeft. Het Belgische indexcijfer voor de kleinhandelsprijzen bedroeg voor de maand Februari 412,7, hetgeen 12 pun ten lager is dan in dezelfde maand van 1952. In Belgische regeringskringen is men van oordeel dat begin van deze zo mer het indexcijfer waarschijnlijk tot berieden de 400 zal dalen. Daar de ar beidslonen aan het indexcijfer zijn ge koppeld, zou dit automatisch tot een vrij aanzienlijke daling dezer lonen aanlei ding moeten geven. Vanaf 11 Maart tot 1 April zal Enge land de invoer van bloemkool stop zet ten, daar het toegestane quotum be reikt is. De verzendingen, die voor ol op 10 Maart j.l. gedaan zijn zullen ech ter nog toegelaten worden. In het kader van het geregeld Bene- lux-overleg hebben het Verbond der Belgische Nijverheid en de samenwer kende Centrale Nederlandse Industrie verbonden besprekingen gevoerd. Be sloten werd de vorming van een per manent coördinatie-orgaan nader onder ogen te zien. Hierover zal binnenkort nog verder worden overlegd, alsmede over de loonpolitiek. De Nederlandse delegatie sprak er haar teleurstelling over uit, dat het Ver bond van Belgische Nijverheid bij de Belgische regering heeft aangedrongen op contingenteringsmaatregelen ten aan zien van de invoer in België van bepaal de Nederlandse producten. De Belgische delegatie verklaarde op haar beurt, dat zij die contingenteringsmaatregelen on vermijdelijk achtte, zolang de algemene economische politiek der drie landen zich niet langs dezelfde lijnen ontwik kelt. Mevrouw Chang Kai Sjek, de echtgenote van de generaal der Chinese nationalisten, is van For mosa naar Washington gereisd, waar zij Maandag door president Eisenhower en zijn echtgenote is ontvangen op het Witte Huis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 13