GROMYKO SCHERP OP ZIJN NUMMER GEZET FLORA 1953"steekt z schoonste lentebloemen T s jechoslo waki je protest-nota wijst Amerikaanse van de hand Tussen neus en lippen w Felle woordenwisseling in de V.N. Het door u besmeurde Amerikaanse leger was van 1942 tot 1945 goed genoeg voor u Hoe staan de kansenvan de wereldvrede thans? TANKBOOT TIJDENS ZWARE STORM IN TWEEËN GEBROKEN Op het voorste gedeelte bevinden zich nog 12 personen Beeld van voetstuk gestoten Remer verdwenen Bisschoppen bijeen te Utrecht Reeds 12 millioen gulden in Belgisch Rampenfonds Tsjechische nota aan V.S. over schending van de grens door vliegtuigen KWEKEN VAN GOODWILL OVER DE GEHELE AARDBOL D Tot hoofd en hart Ut V., J (Jee MORRIS iejmycu, iwj! Het weer DONDERDAG 12 MAART 1953 76ste JAARGANG No. 25630 De V.S. hebben gisteren tijdens de zitting van de algemene as- semblée der Ver. Naties betoogd, dat de Russische leiders een im perialistische politiek voeren, niet uit vrees, dat zij door enig an der land worden aangevallen, maar uit vrees voor hun eigen vol ken. De voornaamste Amerikaanse gedelegeerde Henry Lodge, die namens de V.S. het woord voerde, zei, dat de Sovjet-Unie ha; respect van de wereld verloren heeft tengevolge van de politiek van „heftige woorden en gewelddaden", die zij voert. Met ingang van 22 Maart: Lichting 1951-11 met groot verlof Lius XII niet aanwezig bij kroningsherdenking Vaticaanstad in feest stemming Verscherpte politiemaat regelen in de satellietstaten Auto te water geraakt, inzittende gedood L ncht m acht affaire Verdachte veroordeeld Voorzitter van verboden W.-Duitse partij Telegram aan H. Vader WM Worden diplomatieke betrekkingen verbroken Noodlottige brand in Amerikaanse brouwerij Moeilijkheden rond de „Gelria" WINDJACKETS-SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. IJmuiden: BonifaciussH. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. Run en W. Severfn. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoud! zich het recht voor adverlpntiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. ,edi«e Blijkens een gisteren verschenen leger order wordt de lichting 1951-11, waarbij ingedeeld het kader van de lichting 1951-1, met ingang van 22 Maart 1953 in het genot van groot verlof gesteld, be houdens een aantal uitzonderingen in de legerorder nader omschreven. Op een gegeven ogenblik vond cr een scherpe woordenwisseling plaats tussen Lodge en de Russische gedelegeerde Gromyko. Dit gebeurde kort nadat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden had verklaard, dat de vrije wereld in weerwil van Korea nog niet in een der de wereldoorlog gewikkeld was. In dat verband beschuldigde Gromy ko het Amerikaanse leger van wreed heden in Korea. Terwijl ae voorzitter van de assem- blée. Lester Pearson van Canada, om orde hamerde, herinnerde Lodge Gro- De Internationale Gallup-organisatie l eeft naar aanleiding van de dood van Stalin in zes grote steden een enquête gehouden. Zij legde aan een groep inwoners van deze steden de vraag voor of Stalin's dood de kans voor een wereldvrede heeft doen stijgen of doen dalen. In New York en Amsterdam vinden meer mensen, dat de kansen voor de wereldvrede zijn gestegen dan gedaald. In Londen, Parijs en Oslo daarentegen oordeelt het publiek, dat de kansen voor de wereldvrede er eerder slechter op zijn geworden. In Ko penhagen denkt de helft van de bevolking dat het beter zal gaan, de andere helft is meer pessimistisch. Enfin, Gallup heeft zich wel eens meer verga loppeerd. Hieronder geven wij de volgende resultaten: beter slechter geen verschil geen oordeel pet. pet. pet. pet. New York 31 25 29 15 Amsterdam 24 13 29 34 Kopenhagen 20 20 15 45 Londen 13 29 32 26 Oslo 11 26 9 54 Parijs 9 28 26 37 Tijdens een zware storm op het Noor delijke gedeelte van de Atlantische Oceaan is een Liberiaanse tankboot, de „Angry", van bijna 10.000 ton, in tweeën gebroken. Een Amerikaanse vrachtboot slaagde erin 28 opvarenden te redden. Er bevinden zich echter nog 12 personen op het schip, dat nog drijvende is. De ruwe zee belemmert echter het red dingswerk, zodat de Amerikaanse vrachtboot, die in de buurt van het wrak blijft varen, er nog niet in geslaagd is ook deze mensen te redden. Volgens enkele geredden was drie da gen geleden brand uitgebroken op de tanker, waarna een explosie had plaats gevonden. Inmiddels zijn drie kotters (eigen telegram) Vaticaanstad, hedenmorgen Zoals te voorzien was heeft de H. rader vanochtend niet deelgenomen aan "o jaarlijkse plechtige herdenking van ?e pauskroning in de Sixtijnse kapel. De plechtige H. Mis werd opgedragen "oor de oudste der in Rome aanwezige door de regerende Paus gecreëerde kardinalen. Z. Em. Benedetto Aloisi -uasella. Een aantal kardinalen, de bü jj® H. Stoel geaccrediteerde diplomaten, ajsmede de geestelijke en wereldlijke "'Snitarissen van het pauselijk hof woonden de dienst bij. Vaticaanstad is van daag in feeststem- 7uJ1g- De vlaggen hangen uit en de ver schillende bureaux zijn gsloten. Een Groom van telegrafische gelukwensen eeft reeds het postkantoor van de wh'kelijke staat bereikt. De Paus zelf "eeft vanochtend zijn gewoonte getrouw H. Ms opgedragen in zijn huiskapel, 7a.arna hii zoals andere dagen zijn aide pro-staatssecretarissen, de mgrs iQntini en Tardini heeft ontvangen. Volgens het Joegoslavische persbureau •"Toegopress". dat nauwe betrekkingen jbct de regering te Belgrado onder houdt, wordt thans in de straten van ^°edapcst gepatrouilleerd door volledig evvapende Hongaarse militairen. ..Joegopress" meldt dat dit .één der Alh .Ye'-'gheidsmaatregelen is, die in g öamë' Bulgarije, Roemenië en Hon- St i-e na overüjden van maarschalk aiin werden genomen. sP f°?rt.s wordt gemeld dat in Hongaar- 'wieken en zaken geldinzamelingen Star 6.n §ebouden voor kransen voor re' As graftombe. Degenen, die weige- ft hieraan bij te dragen, worden door Politie ondervraagd. van de Amerikaanse kustwacht onder weg om te trachten de nog aan boord zijnde personen van het wrak te halen. Het schip was eigendom van een Griekse maatschappij en stond geregis treerd in Liberia. myko eraan, dat „het Amerikaanse le ger, dat u thans probeert te besmeu ren, hetzelfde Amerikaanse leger is, dat in Europa zij aan zij met het Rus sische leger de nazi's bestreden heeft." „Het Amerikaanse leger was goed genoeg voor u in 1942, 1943, 1941 en 1945. Het zou dat nog zijn, als de po litiek van de Russische regering niet op zo tragische wijze veranderd was." Lodge werd door de vergadering stormachtig toegejuicht. Welingelichte woordvoerders hebben tijdens een besloten zitting van de Vei ligheidsraad verklaard, dat de V. S. de Philippijn Carlos Romulo candidaat ge steld hebben voor de post van secreta ris-generaal der Ver. Naties. Rusland stelde de Poolse minister- van Buitenlandse Zaken Sktzeszeski candidaat en Denemarken de Canadees Lester Pearson, aldus deze woordvoer ders. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de heer C. A. van Dongen uit Katwijk aan Zee, één der drie directeuren van een technische handelsonderneming te Gouda, bij een auto-ongeluk in Noord- Holland om het leven gekomen. Gistermorgen vond een wielrijder uit Edam de auto van de heer Van Dongen langs de bermkant van de Hoornse Jaagweg ter hoogte van Warder in het water van de Ringvaart liggen. Hij sloeg de voorruit in en trof het stoffelijk ovei- schot op de achterbank aan. De heer Van Dongen was aan het hoofd gewond. De wagen moet de betonnen leuning van een brug ter plaatse hebben geraakt en is volgens de bandsporen veertig me ter doorgereden en via de berm in het water gegleden. Wat de oorzaak van het ongeval is cn hoe laat het is geschied heeft de politie nog niet kunnen vast stellen. De heer Van Dongen, die ge trouwd was en vier kinderen had, was Dinsdag voor zakenbezoek naar Leeu warden geweest. Het stoffelijk overschot is naar een ziekenhuis te Purmerend overgebracht. Het beeld „Peinzende vrouw" van de beeldhouwer Maarten Mooy, dat dezer dagen in een nieuw wooncomplex in het Soesterkwartier te Amersfoort een plaats had gekregen, is door de jeugd van zijn voetstuk gestoten. Uit het voetstuk zijn de stenen losgeslagen. Het beeld zal op nieuw worden opgesteld. Tegen het op treden van de jeugd neemt men maatre gelen. De Krijgsraad te Velde West heeft de res. Ie luitenant Van B.. die als inkoper bij de Luchtmachtaanschaffingsdienst gefraudeerd had, veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar, met af trek van het voorarrest, ontslag uit de militaire dienst en ontzegging van de bevoegdheid bij de militaire macht te dienen. Otto Reiner, vroeger tweede voorzit ter van de als nieuw-fascistisch ver boden „Socialistische Rijkspartij'' (SRP) is sedert 22 Februari spoorloos verdwe nen. Hij moest ingaande 27 Februari te Brunswijk een gevangenisstraf van drie maanden uitzitten wegens belediging van verzetsstrijders. Het vorige jaar heeft Remer reeds een gevangenisstraf van vier maanden uitgezeten wegens belediging van bonds kanselier Adenauer. Remer heeft een leidende rol gespeeld bij het onderdrukken van de opstand van 20 Juli 1944 tegen Hitier. Naar het K.N.P. verneemt zijn de Nederlandse Bisschoppen voor hun ge bruikelijke bisschoppenconferentie bij een ter bespreking van de actuele pro blemen van de zielzorg en het kerkelijk leven. In verband met de herdenking van de Pauskroning heeft het Hoog waardig Episcopaat het volgende, in het Latijn gestelde, telegram aan Z. H. de Paus gezonden: „De Bisschoppen van Nederland, in vergadering bijeen, bieden Uwe Heilig heid hun oprechte en vurige geluk wensen aan." (w.g.) ALFRINK, aartsbisschop-coadjutor. KniH Morgenmiddag zal H.M. de Ko ningin officieel de Internationale Bloemenshow „Flora 1953" in het Wandelbos Groenendaal openen en daarmee zullen de poorten open staan voor de honderdduizenden bezoekers uit binnen- en buiten land, die in dit bloemenparadijs verwacht worden. Maandenlang ts er reeds op het uitgestrekte terrein gewerkt om het effect van de ver schillende arrangementen zo gun- tig mogelijk te doen uitkomen. Vandaag verrichten vaardige kwe kershanden het laatste werk om „Flora 1953" op haar schoonst te presenteren. In Rome demonstreerden studenten Dinsdag tegen Tito in verband met diens jongste eisen betreffende het bezit van Triest. De demonstranten behoorden voor een deel tot de Movimento Soziale Italiano, de neo-fascistische partij. Vanuit het bureau van de partij daalden wolken van snippers op straat neer. Het Belgisch Rampenfonds heeft tot nu toe een bedrag van 150 millioen francs ingezameld (ongeveer 12.000.000 gulden). Een bijzondere trekking van de koloniale 101erij zal 12,5 millioen franc opbrengen en een speciale post zegel een kwart millioen francs. Het totaal ingezamelde bedrag zal dan on geveer 13 millioen gulden belopen. De Belgische regering heeft als eerste hulp een bedrag van 10 millioen francs ter beschikking gesteld van de slachtoffers langs de Belgische Noordzeekust. Aan de slachtoffers van de watersnood zal een maximaal-bedrag van 50.000 franc (ongeveer 4000 gulden) worden uitge- Gistermorgen heeft de Amerikaanse ambassadeur in Praag een protcstnota inge diend naar aanleiding van het neerschieten van een Amerikaanse Thunderjet door Tsjechosiowaakse Mig-straaljagers. In de nota werd op de „meest krachtige wijze" geprotesteerd tegen de actie van „Tsjechosiowaakse vliegtuigen, die de Ameri kaanse zonegrens van Duitsland geschonden hebben en Amerikaanse vliegtuigen hebben aangevallen". De tekst van het protest was zeer kort gehouden om zo weinig mogelijk tijd verloren te laten gaan, waarschijnlijk zuilen nog meer nota's volgen. Enige uren later werd aan de Amerikaanse ambassadeur een Tsje chisch protest overhandigd, waarin Tsjechoslowakije protesteert tegen een schen ding van de Tsjechische grens door Amerikaanse vliegtuigen. In dit Tsjechische protest wordt ge zegd dat twee Amerikaanse straaljagers ruim 25 mijl in Tsjechoslowakije waren binnengedrongen en door Tjsechische jagers onderschept waren. Een dor Amerikaanse jachtvliegtuigen werd ge troffen en keerde terug in de richting van Duitsland terwijl de vlammen uit de romp sloegen. Van te voren hadden dP Tsjechische jachtvliegtuigen de Amerikaanse toestellen opdracht gege ven te landen. Aan dit bevel werd niet voldaan, vervolgens werd het vuur op de Amerikaanse vliegtuigen geopend. In het protest wijst de Tsjechische regering er voorts op dat Amerikaanse vliegtuigen herhaaldelijk de Tsjechische souvereiniteit schenden. „Alle hieruit voortvloeiende consequenties", aldus het protest, „zijn voor rekening van de Amerikaanse regering". De nota besluit: De Amerikaanse nota „is slechts een poging om de feiten te verdraaien der halve wijst het Tsjechosiowaakse mi nisterie van Buitenlandse Zaken uit naam van zijn regering deze nota van de hand". Uit Washington wordt inmiddels gemeld dat de Amerikaanse regering het vliegtuigincident „zeer ernstig'' opvat, iii regeringskringen is men echter niet van mening dat het inci dent zal leiden tot het afbreken van de diplomatieke betrekkingen. Men neemt aan dat men zal eisen dat Tsjechoslowakije excuses zal aanbie den en schadevergoeding zal betalen voor het vernielde vliegtuig.' Voorts zal aan Amerikaanse piloten in Duits land waarschijnlijk worden bevolen onmiddellijk terug te schieten wan neer zich in de toekomst een dergelijk incident zal voordoen. Tenslotte zullen de Amerikaanse vliegers dan tevens opdracht krijgen om alle Tsjechische toestellen die de zonegrens schenden onmiddellijk tot dalen te dwingen. Gisteren werd het patrouilleren van Amerikaanse vliegtuigen langs de grens van de Amerikaanse zone van Duits land en de Tsjechische grens normaal voortgezet. Voorlopig zijn de instructies aan de vliegers voor het optreden bij incidenten als dat van Dinsdag j.l. neg gehandhaafd. Dit houdt vermoedelijk Oost- Duitsland r i PRAAG WtSt- Boyrcuth Duitsland -AMERIK.ZONE SLOWAKIJE RCGENSBUR aubliw Oostenrijk MUNCHEN keerd. De hotelnij verheid zal vergoeding krijgen tot 50 procent van de geleden schade en zal verder een beroep kun nen doen op gunstige regeringscredie- ten. Zoals bekend wordt de totale door het water aangerichte schade in België geschat op 1400 millioen franc. De re gering heeft besloten het aanvankelijke plan tot het heffen van een belasting van 5 procent op het inkomen ter fi nanciering van de door de watersnood aangerichte schade te laten varen en heeft thans voorgesteld de uitgaven op de diverse begrotingen met 10 pet te beperken. Misschien is herinnering aan ver driet van meer ivaarde dan herinnering aan geluk. onder meer in dat Amerikaanse vlieg tuigen bij een aanval niet terug mogen schieten. De minister van Binnenlandse Zaken van Beieren heeft Woenscng verklaard dat hij Dinsdagavond geregeld berichten had ontvangen volgens welke Tsjechische vliegtuigen voortdurend boven Duits grondgebied vlogen. Er werd gesproken over reeksen vliegtui gen. Door het uitbreken van brand in een brouwerij te Newark, in de Amerikaanse staat New Jersey, zijn dertien mannen om het leven gekomen, terwijl de mogelijk heid bestaat dat nog eeft veertiende slacht offer het leven heeft verloren. Er is voor twintig millioen dollar schade aangericht. ij hebben er herhaaldelijk op e bloemverkopers hebben eens een reclame-campagne gevoerd, waarin tot uitdrukking werd gebracht, dat de bloem bij vreugde en verdriet de tolk van onze gevoe lens is. De bloemen op de velden of in onze huiskamers stemmen vreugd- vol, beïnvloeden het humeur en vervagen de zorgen. Wel wonderlijk is in onze omgeving daarbij na de oorlog het devies gevoegd: En ze brengen ons welvaart door de devie zen. Dat klinkt wat zakelijk, wat grof tegenover de teerheid van de bloem, maar de aard van de „Hollander" die in de gehele wereld handel heeft ge dreven, verzet er zich niet tegen. En vooral wij, bewoners van de Bloe menstad en van de Bollencentra we ten maar al te goed, dat proza en poëzie op dit gebied een voortreffe lijke combinatie vormen. Wanneer dan ook in de folders, die de Interna tionale Flora 1953 voorafgingen, in alle talen over het bloemenhart van Holland, een tapijt van kleurrijke tulpen en hyacinten, een lentegeur en een lentedroom, geschreven is, dan weten wij, dat de achtergrond van de Flora een grootse propaganda voor het kopen van bloembollen is. De tentoonstelling zelf mag geen zake lijk object genoemd worden, kost zelfs kapitalen aan de deelnemende organisaties, maar door het tonen van de werkelijk wonderbaarlijke kwekerkunst wordt ook een goodwill over de gehele aardbol gekweekt voor de cultuur, die God in Zijn na tuur tot wasdom brengt en waar mede de mens zijn welvaart wint. Daarom is er alle reden tot enthou siasme, tot dankbaarheid voor de wijze, waarop de grootse onderne ming, die „Flora" is, aangepakt werd en verwerkelijkt. H. M. de Koningin heeft dit ook erkend door de onmid dellijke bereidverklaring de tentoon stelling te willen openen, waardoor wij Haar morgen met vreugde in Heemstede welkom zullen heten. Mogen honderdduizenden in het Heemsteedse Groenendaal ontspan ning, verpozing, vreugde door het wonder der natuur vinden en de zor gen vergeten, die de zo materieel in gestelde moderne mens plagen. Dan heeft dit feest van de bloem een die pere betekenis, dan de slagzin op de folders suggereren. Zwaar werk ln Denver (U.S.A.) had een inbreker zo lang en zo zwaar werk by het openen van een brand kast, dat hij erbij in slaap viel Recept In Allamogordo (New Mexico) verscheen plot seling de 101-jarige David Romero. Hij was uit een woestijnstadje komen lo pen. Toen men hem vroeg, wat het geheim van zijn lang leven en goede ge zondheid was, antwoord de de man: „Ik ben nooit getrouwd geweest". Afbetalingssysteem In Caravaggio werd me vrouw Giacomia Cerutli voor 130.000 lires bestolen. Na veertien dagen ontving zij een brief, waarin 5000 lires zaten. De brief luid de: „Mevrouw, ik heb uw geld gestolen, maar ik zal het in maandelijkse stor tingen van 5000 lires u te rugbetalen". Russisch Volgens de Sovjet-pers willen Russische fabrieks meisjes niet bemind wor den, omdat ze zo lief of zo mooi zijn, maar alleen omdat ze zo'n flinke ar beidsprestatie leveren. Hoe de jongens daarover den ken, vertellen de Russi sche bladen niet. Logisch In Wenen stond de in breker Karl Mahel voor de rechter. Hoe heb ik het nu met u?" vroeg de rechter. „U was vroeger een rechtschapen kerel en nu staat u binnen één maand al voor de tweede keer wegens inbraak voor m'n neus". „Dat ts nog al wiedes", antwoordde Karl Mahel, ,.ik moest geld hebben om mijn advocaat in de eerste zaak te betalen". gewezen, dat de stad Haarlem met haar vele historische ge bouwen en plekjes een levende stad moet blijven, wil zij niet ten onder gaan in de droom van een roemrijk verleden. Het is daarom zeer verheu gend, dat een instelling als „Haar lems Bloei" vooral na de oorlog op de bres heeft gestaan om de vreem deling en de landgenoot uit alle ge westen te trekken, de stad te leren kennen met haar historische rijkdom, gezellige besloten winkelstraten, mo derne wijken met plantsoenen en parken. Wij roemen op onze musea en onze monumenten, maar wij ver stikken er niet in. Wij worden benijd om onze wooncentra, die veelal ge tuigen van een ruime blik en geens zins doen denken aan een stenen stad. In de lijn van de actie om het vreemdelingenverkeer te trekken is Kaarlem-Flora-Lichtstad ontstaan. Daarvoor hebben èn de overheid èn talrijke zakenlieden zich grote offers moeten getroosten, echter met de zelfde intentie als de directie van de „Flora", n.l. om via onze ongetwijfeld uitzonderlijk artistiek verlichte ge bouwen en fraai versierde hoofdstra ten de aandacht op de stad te vesti gen, de vreemdeling te trekken en daardoor van een intens leven blijk te geven. Daarbij hoopt ieder natuur lijk, dat de baten na de „cost" zullen komen, hoe moeilijk dit ook zal zijn vast te stellen. Het initiatief is ver blijdend royaal beantwoord, strubbe lingen hebben de wil tot samenwer king en slagen sterker gemaakt en het resultaat is Haarlem volledig waardig. Samen hebben wij de stad letter lijk in het brandpunt der internatio nale belangstelling geplaatst, samen dienen wij er voor te zorgen, dat wij goede gastheren en -vrouwen zijn. Twee volle maanden is Haarlem uit zijn gewone doen, maar als wij zelf gewoon doen, zal de gast de beste herinneringen van zijn bezoek aan de bloemenstad, onder de schutse van St. Baaf, bewaren. Gisteren hebben tien opvarenden van de stoomtrawler Gelria IJM 21 gewei gerd naar zee te gaan in verband met het slechte weer. De visserijmaatschap pij Limburgia was echter van oordeel dat het weer niet zo slecht was, dat niet gevaren zou kunnen worden en heeft daarop de betrokken opvarenden ontslag aangezegd. Daar de rederij van andere schepen, die tijdelijk uit de vaart zijn, voldoende mensen kon betrekken, werden deze opgeroepen om de opengevallen plaat sen te bezetten. Tegen 12 uur vanmor gen hebben deze mensen order gekregen te monsteren. De gehele morgen zijn er besprekingen geweest tussen de opva renden. de bonden en de rederij, maar het ziet er naar uit, dat het schip van daag toch nog naar zee zal kunnen ver trekken. Gisteren is een aanvullingsdetache ment Verenigde Naties, omvattende vier officieren, drie onderofficieren en 69 korporaals en manschappen naar Korea vertrokken. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen en overwegend droog. Ma tige Noordelijke wind. Over het al gemeen weinig verandering in tem peratuur. Zon: 7—18.40. Maan: 6.04—16.1L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1