Wat is er te doen in HAARLEM-LICHTSTAD Flora zelf waart rond in Heemstede Voor jaarswandeling door sprookjesachtige tuin FLORA 1953 Romantiek in vele kleuren De betekenis van de Plechtigheid van de opening r Welvaart bloembollenbedrijf een nationaal belang DONDERDAG 12 MAART 1953 PAGINA 3 BORSTBEELD VAN LINNAEUS Diversen Overzicht van een deel van het tentoonstellingsterrein, geno men vanaf de toren, die een in drukwekkende achtergrond vormt van de bloemen-show. Flora waar de lente recipieert Bovenstaande wandelkaart is overzichtelijker dan u misschien op het eerste geAcht zou denken. Ge ziet de totale oppervlakte van de vollegroncltentoonstel ling van niet minder dan 20 H.A., gevormd door een grote weide, de Vrijheias- clree} met waterpartijen, het heuvelachtige terrein rondom de lelievijver en tussen de weide en de Herenweg (HaarlemLeiden), gelegen langs de Van Mer- lenvaart. Het weideterrein vormt ditmaal het park, gelegen voor het bloemen- paleis, dat nu geplaatst is op het terrein ten Noorden van de Van Merlenvaarl. Dit paleis heeft twee vleugels over de vaart en sluit het weideterrein naar het Noorden af. Het bloemenpaleis bestaat uit een ere-hall (donker aangegeven), groot 500 m2., poortgebouw voor ontvangsten en voor permanente exposities van zeer bijzondere inzendingen op bloemengebied; de bloemenhall (2000 m2.) voor de vijf binnententoonstellingen, elk van circa 10 dagen; twee expositiepavil joens voor industriële producten in het kader van de bloem. Voorts de beide warenhuizen (voor nieuwe tulpensoorten geschikt om gesneden te worden De gevels van deze gebouwen, evenals de winkelgalerijen en de Flora-klokken toren, met een electronische beiaard, zijn geconstrueerd van bepleisterd steen gaas op houten raamwerk. De bloemenhall zelf is een bestaand expositiepavil joen en de warejihuizen zijn normale Westlandse kassen voor koudglascultures. Op het terrein kan men verder nog zien het landhuis van de toekomst, een mo- derne beknopte woning van eén verdieping, waarvan de wanden bijna geheel van glas zijn, zodat de ruimten veel groter schijnen dan zij zijn. Woning en tuin vormen vanuit het 'inwendige een geheel. In het bosterrein staat het woon huis van heden, een bungalow, geschikt voor emigranten. De klokkentoren is geplaatst in het hart van de Torenlaan (ingang Herenweg), die het tentoon stellingsterrein van West naar Oost doorsnijdt. Daarnaast is een bloemenveiling in Aalsmeerse trant opgetrokken, een nabootsing van de veilingtribune met afmijntoestel, zoals in de grote Nederlandse bloemenveilingen in gebruik is. Hier koopt echter niet de handelaar, maar de bezoeker. Er zijn op het terrein enkele café-restaurants of theeschenkerijen. Aan de Torenlaan is het verkeershuis ge bouwd, waarin de organisaties voor tourisme, verkeer en posterijen en hotel reservering hun zetel hebben. Verder zijn daar vele vaktechnische paviljoens ingericht. Ook het regeringspav'iljoen staat aan de Torenlaan. Daarin kan de be zoeker zien, welke diensten het Rijk aan het bedrijfsleven van de Nederlandse Tuinbouw tegenwoordig bewijst. In de volle grond zijn o.a. aangelegd stads- en villatuinen. tuinlandschappen, rotstuinen, oeverbeplanting en zogenaamde wila- gardens. Ook parkver sieving en, rand- en bordesbeplantingen zijn aangebracht. Van de 52 collectieve inzendingen zijn er 45 verzorgd door afdelingen van de Algemene Vereniging, de overige door enige met haar samenwerkende vakorga nisaties. De inzendingen beslaan een oppervlakte van meer dan 10 H.A. en her bergen meer dan 1 millioen bloembollen en planten in meer dan 500 verschil lende soorten. Geheel apart staat de grote rotstuin op de weide na bij de Vrijheids- dreef gelegen. Sedert 1935 is het aantal gewassen voor de rotstuin, speciaal voor tulpen, sterk toegenomen. Het aantal inzendingen op prijsvragen is circa 500 van 48 verschillende inzendingen. Het aantal nieuwe nog niet in de algemene handel voorkomende verscheidenheden bloembollen, vaste planten, heesters enz., be loopt 300, waarvan er 200 in 1935 nog niet bestonden. Daarbij moeten de tulpen- nieuwtjes in de warenhuizen geteld worden. Tenslotte zijn er ook nog meer dan 100 vrije in zendingen van de Nederlandse handelskwekers van bloembol len, bomen, heesters, rotsplanten. Bijna 1 millioen sierteeltproducten zijn hiermee gemoeid, H.M. Koningin Juliana wordt Vrij dagmiddag om halt drie aan de ingang Vrijheidslaan der Flora welkom gehe ten. Vervolgens zal zij zich naar de ere-hal begeven, waar vele genodigden dan bijeen zijn. De voorzitter der Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur, tevens directeur van de Flora, jhr. mr. O. van Nispen tot Pannerden, zal een rede uitspreken en Hare Majes teit verzoeken het bloemenpaleis te ontsluiten door met een koord een gor dijn weg te trekken. Vervolgens zal een wandeling door het bloemenpaleis ge maakt worden er over het expositie terrein. Aan de voet van het regeringspavil joen ziet de bezoeker van de Flora een stenen borstbeeld van de geleerde Lin naeus. In het officiële programma be licht prof. D. van Slogteren het werk van deze vaderlandse figuur, die bijna tweehonderd jaar geleden in Heemstede woonde en werkte. Carolus Linnaeus werd in 1707 in Zweden geboren. Bij het kiezen van een familienaam werd zijn vader geïnspireerd door de rijk- bloeiende linde en het is wel merk waardig, dat zich bij Carl reeds vroeg een bovenmatige liefde voor bloemen openbaarde. Het is Linnaeus' grote ver dienste geweest,, dat hij de geslachte lijkheid der planten en de binominale nomenclatuur wist samen te voegen tot een stelsel, waarin elke plant een plaats vond. De gehele bekende plan tenwereld van die tijd gaf hij een over zichtelijk geheel. In 1755 kwam Lin naeus naar Nederland, waar hij pro moveerde in de medicijnen en o.a. een groot vriend werd van Boerhaave. Van 1755 tot 1757 was hij beheerder van de Cliford-tuin op het landgoed De Harte- kamp te Heemstede. Het borstbeeld, dat op dit buiten staat, werd tijdelijk naar het tentoonstellingsterrein over gebracht. De Internationale Flora 1953 wordt georganiseerd door de Algemene Vereniging voor Bloembollencul tuur. Beschermvrouwe is H. M. Ko ningin Juliana, ere-voorzitter dr. E. H. Krelage en tot de ere-leden be hoort o.a. Z. K. H. Prins Bemhard. In het ere-comité van de tentoon stelling hebben een vijftal ministers zitting, de ambassadeur van België, Deken van het Corps Diplomatique, en de commissarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland. Voorzitter is de burgemeester van Heemstede. De buitenlandse leden van het ere-comité komen uit Bel gië, Duitsland, Denemarken, Enge land, Frankrijk, Noorwegen, Oos tenrijk, Amerika, Zweden en Zwit serland. De samenstelling van de intema- nale jury is zeer uitgebreid. Naast figuren uit de Nederlandse Zierteelt hebben in het bureau van de jury zitting David Bowes Lyon (Lon den) en Graaf de Kerchove de Den- terghem (Gent). FESTIJN van LICHT en BLOEMEN (Van onze speciale verslaggever) orgen wordt in Heemstede het rijk van Flora, de godin der bloemen, ont sloten. Van dat moment af zal de tot een riante lusthof herschapen weide nabij het Groenendaalse Bos ongetwijfeld de meest poëtische plek in ons goede vaderland zijn; een waar toevluchtsoord voor het naar lente, zon en licht hunkerende mensdom. Bijna twee jaar geleden is men begonnen met de aanleg van wat uitgegroeid is tot een klein aards paradijs. Flora zelf zal er rondwaren. En zij hoeft slechts met haar staf te zwaaien om het kleurige en geurige leven van lieur bloemen te doen ontspruiten. Duizenden mensenkinderen zullen haar toejuichen en bejubelen wanneer op haar dwingend bevel het grandioze festijn van bloemen en licht, dat de Flora 1953 zal zijn, een aanvang gaat nemen. Wij hebben dezer dagen een wandeling gemaakt over het tentoonstellings terrein, dat in feestelijke afwachting lag te glanzen in het gulle licht van een prille lentezon. En wij hebben geconstateerd dat de crocusjes niet langer meer hadden kunnen wachten en stoutmoedig hun kopjes boven de grond uitstaken. Zij zullen Flora ongetwijfeld een glimlach ontlokken. Vishal, Grote Markt (1023 uur): Sprookjesshow „Flora en fauna 20.000 mijlen onder zee" en „Philips wondertuin". Grote Kerk, Grote Markt: ook des avonds van 2023 uur te bezichtigen. Gaskronenverlichting. Om 21 en 22 uur: orgelconcert-kwartier. Stadhuis. Grote Markt, Poesjenellen kelder: Marionettentheater. 6 voorstel lingen per dag, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 uur. Stadhuis, Grote Markt: avondopenstel ling van door kaarsenluchters ver lichte grote hal. Toegang vrij. Vleeshal. Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Geopend van ochtendkoffie tot slaapmuts, 2 uur des nachts. Muziek. Dansen, Cabaret. Zaterdag 14 en Zondag 15 Maart: optreden inter national dancers Gloria en Tscher- noff. Frans Halsmuseum, Klein Heiligland (10—17 en 20—22 uur): Speciale expo sitie belangrijkste werken van Frans Hals. Des avonds intieme illuminatie. Teylers Museum, Spaarne 16 (1017 uur, Zondag 13—17 uur. Maandagen gesloten)„Bloemenwereld van oude en moderne Nederlandse kunst". Museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg (10 tot 17 uur): Exposities van hedendaagse schilderkunst. „Die Raeckse", Raaks (20—4 uur): Wie ner Cabaret „Edelweiss". Pendeldienst miniatuur-treintjes op de route DreefzichtFrans Halsplein v.v. De ere-hal van de bloemenshow, die 's avonds bijzonder verlicht zal zijn. Inmiddels: wat mensenhanden hebben gewrocht om de godin der bloemen een ontvangst te bereiden, haar verheven heid waardig, is werke'ijk verbazing wekkend. Zij hebben om te beginnen een compleet Bloemenpaleis opgetrok ken dat bestaat uit een 500 vierkante meter grote erehal voor plechtige ont vangsten en voor permanente exposities Van zeer oijzondere bloemen-inzendin- gen en uit een 2.000 vierkante meter omvattende bloemenhal, waar binnen tentoonstellingen worden georganiseerd. De gevel is geconstrueerd van bepleis terd steengaas op houten raamwerk Het witte, strakgelijnde gebouw maakt bijna een wereldtentoonslellingachtige indruk. Vlak in de nabijheid piekt de Flora-klokketoren het luchtruim in. Daarin is een electronische beiaard aangebracht. En de zilveren klanken van dat instrument zullen ongetwijfeld uitstekend passen in de ijle, poëtische sfeer, die een bloemententoonstelling eigen is. Nu mag u ook weer niet denken, dat deze „Flora" alléén maar een aangele genheid van de poëzie is. Want staat cok niet in de statuten dat zij een „wed strijd in uitstalkunst om prijzen door deskundigen toegekend" betekent? Wel- r.u: er waren 80 prijsvragen gesteld en op niet minder dan 67 daarvan is in gezonden. En het aantal nieuwigheden Op het gebied van de bloemencultuur want daar gaat het om in deze „wed strijd in uitstalkunst" zal tegen de 200 lopen. Om nog even bij het min of ïneer prozaïsche te verwijlen: in een Regeringspaviljoen, dat onder auspi ciën van het Departement voor Land bouw is gebouwd, ,zal aanschouwelijk Worden aangeduid, welke diensten de Rederlandse Staat aan het bedrijfsleven Van de Nederlandse tuinbouw bewijst. Keren wij haastiglijk terug tot de romantiek. Tijdens een wandeling door de bloemenweide en het park zal u voortdurend geconfronteerd worden met allerlei lieflijke tafereel tjes, exquise zitjes en verrassende pa norama's. En uw speciale aandacht zult u dan kunnen wijden aan een riante rotstuin met heuse „rotstuin- tulpen". Het aantal kunstig aangeleg de bloemperken is waarlijk .niet te tellen, en om u een indruk te geven van de meer dan rijke verscheiden heid aan bloemen, mogen wij wel ver melden dat er 6000 naametiquettes zijn vervaardigd, die u wegwijs zul len maken in het rijk van Flora. Natuurlijk is er gedacht aan „extra attracties", voor moe-gekeken en moe- gewandelde bezoekers. Daar zal bij voorbeeld geregeld een bloemenveiling in Aalsmeerse trant worden gehouden, compleet met veilingtribune en mijn- toestel. Elke bezoeker mag mee-veilen en zich vermaken met deze aangenaam- gecompliceerde manier van een bosje tulpen kopen. Wij hoeven nauwelijks te vertellen dat een en ander in het bij zonder een boeiend tijdverdrijf bedoelt te (en ongetwijfeld zal) zijn voor Ame rikanen. Dat men op deze Flora trou wens hoopt en verwacht dat toeristen uit de States ruime belangstelling voor het bloemenfestival zullen tonen, mege blijken uit het feit dat wegen en weg getjes, die de lusthof doorkruisen, alle Engelse namen als Meadow-Roa<ï of Triumph-Road hebben. Dat men daar bij iedere Nederlandse naamaanduiding heeft nagelaten, zal wellicht het stenen gelaat van onze oud-vaderlandse ge leerde Linnaeus, wiens buste-beeld er gens een plaats heeft gekregen, doen blozen. Maar goed. Men heeft voor bezoekers, die eens iets ander willen, ook een woonhuis van heden" gebouwd. Een geheel uit-, op- en inklapbare woning met allerlei gerieflijkheden en geschikt voor emigranten. Dat w0° huis van heden maakte op ons onze verregaande ondeskundighei uiteraard een meer „toekomstige in druk dan het „landhuis der toekomst dat wu elders mochten betreden. Maar daar staat dan tegenover dat laatstgenoemde wo ning vanwege haar geheel glazen wan den, naar men ons vertelde, „het me- debeleven van het natuurleven moge lijk maakt"; of zo als een hartelijke confrère van ons het uitdrukte: „Ter wijl je buiten denkt te zitten, zit je binnen Maar het gaat, zo als gezegd, om de poëzie op deze „Flo ra". Wij hebben er tijdens onze ietwat praemature wande- iM' ST* IP ling hot vooriaar O?' geproefd. En ook V ïpb hebben wij er iets Hs£bBBHH| vóórvoeld van de v- BliiMwWt&fel laaiende feeslelijk- éiÈii H I Pf itr Pslfil hed die de intocht JU V IHMi din en met haar F*1' 1 die van de lenteko- yp'* ningin zal bcgelei- H| JjKL asÉ den. In Heemstede ÊÈÊMW0®&&&, mW utjÉl en Haarlem, dat jjjHifiiil lHHi? iP!. WwÊmvMkP 'ff zich bereids als EEljPp If „lichtstad" heeft Wr uitgedost, zal de ko- ffLL' 'j, mende maanden die de pure schoon- :~c laatste hand wordt gelegd aan een der tulpen, die als heid en het harte- trhchtingsbak dienen. Op de achtergrond de hoge klok- lijke, blije leven ketoren. mint. Rondritten langs de verlichting per N.Z.H. autobus (20, 21 22 uur). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg en Damstraat: Oliebollen en poffertjes kramen. In het Florapark is een amusements tent opgetrokken. De historische Waag dient als excuis proeflokaal. Verschillende café's en restaurants hebben musici gearran geerd. Alle winkels mogen des avonds open zijn van 2023 uur, behalve op 4 Mei. iiiiifUiiiiiiiiiiiiitfiiiiiniHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiooiiiiu Naambordjes worden bil de crocussen geplaatst. f--met is wel voldoende bekend dat de bloembollen voor de iiMiti» I welvaart van Nederland van grote betekenis zijn. Hel incest duidelijk is dit, ook aan de bui- Jpr t zit tenstaanders van deze zo interes- jm'Xm santé bedrijfstak, wel geworden ita ••jypl de laatste oorlog, toen het begrip - IR ;JI deviezen en alles, wat dit inhoudt, M XmÊm bij iedereen is ingeburgerd. Ge- Amsv lËnpimB heel de levensstandaard van ons X fb Vʧ volk is van deviezen in grote ma- te afhankelijk en daarmede is «fl| ongetwijfeld de belangstelling voor de bronnen dezer deviezen be- Onder deze bronnen neemt hel bloembollenbedrijj een vooraan- staande plaats in. Onze agrarische X JI& export telt ongeveer zeventien jat JSaMraajwl zeer belangrijke afnemerslanden JBjj en het is wel een duidelijke aan- wijzing, hoezeer de bloembollen daarbij van betekenis zijn, nu on langs nog is vastgesteld dat deze in twaalf dezer landen het voor naamste product der agrarische export uitmaakten. Vooral dient men hierbij niet uit het oog te verliezen dat tegen- over de export van bloembollen geen import van grondstoffen slaat. Met eigen grond, en eigen werkkracht, doch vooral door eigen vakkennis en exportervaringwordt het bedrag van ongeveer 130 millioen gulden jaar lijks door het bloembollenvak bijgedragen in ons deviezenbezit. Dit wijst reeds op de grote activiteit van deze betrekkelijk kleine groep Nederlanders, in het bloembollenbedrijf werkzaam. Iedere gelegenheid, m binnen- en buitenland, grijpen zij aan om de schoonheid van lun producten te tonen, zij schromen niet om nieuwe wegen in te slaan en nieuwe af zet gebieden op te zoeken, steêds weer zich aanpassend aan de mogelijkheden en de moeilijkhedendie zich daarbij voordoen. Nergens echter kunnen zij zo volledig en zo volledig verantwoord hun producten laten zien als in het centrum van de cultuur, in Nederland zelf. Daarom maakt de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur zich éénmaal in de tien juren op om zulk een overzicht van het rijke sortiment der bloembollencultuur te tonen. Een Flora-tentoonstelling is een krachts inspanning, die jaren van voorbereiding vergt. Hier wordt echter de grote vooruitgang, die sedert de laatste tien jaren, in kwaliteit en sortiment werd, bereikt, in een zo volledig mogelijk, beeld bij elkaar gebracht. Het behoeft geen betoog dat dit voor allen, die in de afzet of de afname van bloem bollen geïnteresseerd zijn, van grote betekenis is. Daarenboven worden de diverse variëteiten hier getoond in hun juiste toepassing, in de voor hen meest geschikte omgeving van tuin- en park- aanleg. Door de collectieve inzendingen van de 'afdelingen der Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur kan iedere kwek/Sr, ook de minder draag krachtige, zijn producten tonen en kunnen prachtige perken gevormd wor den, die een goed beeld geven van de kleur en de vorm der opgeplante soorten. Zo is de „Flora" in het gehele bloembollenvak een zeldzaam terug kerend hoogtepunt. De ervaring heeft geleerd, dat na een Flora-tentoon stelling steeds de vraag naar onze bloembollen is gestegen. Uit het bovenstaande is het duidelijk, dat dit niet alleen een belang is van de beoefenaren der bloembollencultuur, maar tevens van alle Neder landers. Dat daarnaast de Flora 1953 een groot lentefeest zal zijn, een feest van kleuren en licht, is een verheugende omstandigheid voor het vreemdelingen verkeer, waarvan velen buiten het bloembollenvak de directe voordelen zullen mogen plukken. De welvaart van het bloembollenbedrijf bepaalt echter ook voor een belangrijk deel de welvaart van velen in Haarlem en wijde omgeving, om dat zij mede beslist over de koopkracht van de duizenden werkers, die direct of indirect aan dit bedrijf verbonden zijn. Zo moge de Flora 1953 een hoogtepiint worden, niet alleen voor de bloembollevwereld, maar voor allen, die in geheel Zuid-Kennemerland en de Bloembollenstreek daarbij zo nauw betrokken zijn. O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN. Voorzitter Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De tuinarchitect van de „Flora", de heer H. J. Voors, toont voor de tweede maal aan de gehele we reld, hoe hij met vakmanschap en artistiek vernuft millioenen bollen in een feestelijk voorjaars-arran- gement weet samen te brengen. Reeds in 1925 en 1935 had hij de organisatie van deze periodiek terugkerende man'ifestatie in han den'. In 1925 werd hij als erken ning voor zijn grote verdiensten benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3