Haarlem^Lichtstacls Ot&Ut Prozaïsche achtergrond van het sprookje in Haarlem-Lichtstad Yan bescheiden expositie tot internationale bloemenshow De Hyacint wordt centrum van beschaafde gezelligheid KREMER's KOFFIE Uit de dagendat Hdlegom nog bij Haarlem LAAT UW TUIN Seringentuin in de Vleeshal r Propaganda voor de schoonheid van de bloemenstad Fruituitvoer in 1952 f 70 millioen 175.000 kilowatt moet worden gerecruteerd v. Empelen Het begon in een zaaltje van de Haarlemse Doelen V.J VISITEKAARTJE VAN DE KWEKERS GEEN NACHT ZONDEK MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHUIS DONDERDAG 12 MAART 1953 PAGINA 5 Als de lichtbom ontploft Haarlem ontvangt Flora- gasten KUNSTHANDEL RESTAURATEURS, SCHOONMAKEN en VERNIS SEN van SCHILDERIJEN En voor of na het bloemfestijn vindt men bij BRINKMAN op het PLEIN, Dranken en spijzen, heerlijk van smaak, In d' oude, welbekende zaak. Opening van ons nieuwe FLORA-Restaurant Iedere dag orkestje o.l.v. Otto Kubbe Door de Bloementen toonstelling „Flora" zijn wij in de gelegenheid U ook in de avonduren, n.l. van 810 uur in onze magazijnen te ontvangen. MUZIEK IN DE LICHT- STAD Bijzondere concerten in Renaissancezaal De Flora in vijf perioden Gultuurdeskundigen naar Brazilië Onderzoek naar exploitatie mogelijkheden Echt lekker en pittig KWALITEIT is altijd VOORDELIGER Gouden jubieutn Beeldje van „Flora" Morgen onthulling door H. M- de Koningin De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M, Cremers, zal ter gelegenheid van de opening van Haarlem-Lichtstad een aantal gasten ontvangen morgen avond om half acht in de hal van het stadhuis. Intussen marcheren verschil lende muziekgezelschappen en drum bands in stertocht naar de Grote Markt, waar zij tegen acht uur zullen arriveren. Klokslag acht uur zullen de trommels roffelen en zal er een trompetsignaal klinken. Het gemeentebestuur zal zich naar het bordes begeven en na een korte torspra/ik van de burgemeester zal het sein gegeven worden tot het afsteken van een lichtbom. Tegelijkertijd zullen in de gehele stad de verlichtingen ontstoken wor den. Onmiddellijk daarna wordt een grote vlag in het midden van de roton de op de Grote Markt gehesen onder de tonen van het Wilhelmus. De genodigden gaan dan via de ver lichte straten naar het Frans Halsmu seum, waar de burgemeester om negen uur de bijzondere expositie in het ver lichte museum voor geopend zal ver klaren. Opnieuw wordt een rondrit ge maakt en bij terugkomst op het stad huis zullen directie en internationale juryleden van de Flora zich bij de an dere gasten voegen. Tot pl. min. elf uur zullen zij de gasten van het gemeente bestuur zijn. Het gezelschap zal dan in toerbeurten de Poesjenellenkelder en het diepzee-aquarium met wondertuin bezoeken. Klokslag twaalf uur worden de gasten verwacht in de Vleeshal ter bijwoning van de plechtige opening van de taveerne „De Hyacint". - T T w redactie vraagt mij een artikeltje te schrijv^ over moeilijkheden niet tot voorzich tigheid? Ja zeker, maar niet tot een zodanig beleid, dat men bij de pakken blijft neerzitten. Wat wij juist nu nodig hebben is een stellig voor zichtig maar tevens krachtig en vooruitziend beleid. Het gemeente bestuur en het bedrijfsleven hebben ingezien, dat de Heemsteedse Flora-1953 aan het Haarlemse bedrijfsleven een unieke kans biedt, die we niet mogen verzuimen. Het feit, dat Hare Majesteit de Koningin zich bereid verklaard heeft de Flora te openen, betekent, dat deze tentoonstelling een gebeurtenis van nationale betekenis is. De buitenlandse pers wijdt uit eigen bewe ging veel aandacht aan deze bijzondere tentoonstelling. Het is zeker, dat het aantal bezoekers van de tentoonstelling in de honderdduizen den zal lopen. Het is ook zeker, dat een zeer groot gedeelte van deze menigte van de gelegenheid zal gebruik maken en passant iets van Haarlem te zien. Dan ligt het in de rede, dat de zo dicht bij de Flora gelegen grote stad zich opmaakt om die bezoekers feestelijk te ontvangen. Wij willen hierdoor tot uitdrukking brengen, dat voor ons de Flora een gebeur tenis is van grote zakelijke betekenis. Wij willen voorts de bezoekers Nederlanders en buitenlanders doen gevoelen, dat Haarlem een stad is, waar men de bezoekers gaarne ziet, waar men ze hartelijk tegemoet komt en ze niet zo maar aan hun lot overlaat. Vandaar ook de afwijkingen van de winkelsluitingsbepalingen en de verlenging van het sluitingsuur van café's en dergelijke inrichtingen. Slagen wij daarin, dan wordt dit voorjaar een tijd van geweldige propaganda voor de schoonheid van onze stad en onze omgeving, waar nog heel wat meer te zien en te beleven is dan versierde en verlichte straten. Dan zal in wijde kring het besef doordringen, dat Haarlem een prachtstad is in een prachtige omgeving, een stad die een bezoek ten volle waard is. Dan zal ook zonder Flora het bezoek aan Haarlem sterk toenemen. Dan zal en nu kom ik eindelijk waar ik wezen wil het bedrijfsleven, dat direct en indirect met het vreemdelingenverkeer te maken heeft, daarvan de zegenrijke gevolgen ondervinden. Op deze plaats past tot slot een woord van warme waardering aan de onvermoeide werkers van de Stichting Haarlems Bloei, van het Comité Haarlem-Lichtstad en van de onderscheidene winkeliersver enigingen, die dit alles zo helder zagen en met opoffering van hun laatste restje vrije tijd alles op alles gezet hebben om de bloei van Haarlem als vreemdeïingencentrum te verzekeren! CREMERS, Burgemeester van Haarlem Advertentie WAGENWEG 102, TEL. 14011 HAARLEM GR. MARKT 14, TEL 12068 De uitkomsten van de fruitteeltbedrijven is in 1952 gunstig geweest. De fruitoogst was zeer groot en wordt door de onder voorzitter van de Nederlandse Fruittelers organisatie de heer J. Boot. geraamd op 675 millioen kg., waarvan 400 millioen kg. appels en 180 millioen kg. peren. De ex port ontmoette veel belemmeringen, waar van met name die naar België zeer te leurstellend was. De heer Boot bepleitte een beperking van de sinaasappelimport zolang onze fruituitvoer zoveel belemme ringen van het buitenland ondervindt. Hij drong verder aan op maatregelen tot verbetering van het Nederlandse fruit. De heer Boot wees er tenslotte op dat de totale export van vers fruit in 1952 176 millioen kg. heeft bedragen ter waar de van f 70 millioen. De heer E. J. M. Douwes ziet zich om persoonlijke redenen genoodzaakt zijn functie als secretaris van het landelijk comité Rampenfondsveilingen neer te leggen. Zijn plaats zal worden ingeno men door de heer P. A. Scheen, kunst handelaar te Den Haag. Advertentie Wanneer morgenavond burgemeester Cremers met het afschieten van een hchtkogel het sprookje van Haarlem- Lichtstad tot leven brengt, zullen tien duizenden, die dezelfde avond door de Verlichte straten trekken, gauw verge len zijn, hoe prozaïsch de achtergrond js. waartegen de historie van Haarlem- 'n-Iicht wordt verteld. Daar zijn na tuurlijk reeds maanden aan voorafge gaan, waarin plannen gemaakt werden, tyeer gewijzigd werden en tenslotte se rieus in bespreking kwamen. Jan Kraakman tekende zijn ontwerpen, de grootste gemene deler zoekend van ar tistieke smaak en wat meer populaire fantasie, en tenslotte mocht een comi té zich beraden over de mogelijkheid Van uitvoering der plannen. Op de laatste weken kwam het ech ter aan, en toen waren het stevige han den, die vlaggenmasten in de grond stampten. lichtbogen aanbrachten, schijnwerpers plaatsten of straten in een fris feestkleed staken. Vele Haar- lemmers zijn er de afgelopen dagen ge tuigen van geweest, hoe het bonte pro za van de voorbereidingen her en der verteld werd. En in de avonden konden zij bewonderend opzien naar sommige historische gebouwen wanneer met de belichting proeven gedaan werden. Wij hebben een dezer dagen eens een praatje gemaakt met de directeur van het Gemeentelijk Energiebedrijf, ir, J. H. Kouwenhoven, om te achterhalen, Wat er zoal practisch aan te pas moet komen, eer de vele punten in de stad onder licht konden worden gezet. Voor het monument op het Houtplein b.v. Waren 36 schijnwerpers nodig, die tesa- men per uur 25 kW zullen verbruiken. De vier gasflambouwen op het monu ment vragen 20 M3 gas per uur, een kostbare geschiedenis dus, waardoor enige beperking in gebruik van de flambouwen wel gewenst zal zijn. Voor de geveltjes tegenover het Frans Hals- Ingaande 16 Maart zijn wij geopend: MAANDAG: 12.30—6 en 8—10 uur DINSDAG t.e.m. ZATERDAG: 9—6 en 810 uur. COMPLETE WONINGINRICHTING BARTELJORISSTRAAT 13—17, HAARLEM 20 en 27 Maart zullen tijdens Haar lem—Lichtstad in de Renaissancezaal Van het Frans Halsmuseum uitvoerin gen worden gegeven van instrumentale *n vocale werken uit de zeventiende en achttiende eeuw. De eerste uitvoering, Waarop diverse autoriteiten zullen Worden uitgenodigd, zal een officieel karakter dragen. De optredende musici Zullen dan costumes dragen uit ge- hoemde eeuwen. Wanneer er voor deze uitvoeringen Voldoende belangstelling bestaat, zul len deze worden herhaald. De verzorging van het instrumentale gedeelte is opgedragen aan de bekende Haerlemsche Muzijckcamer, dirigent André Kaart. Voor de vervulling van het solistisch gedeelte zijn vooraanstaande instru mentalisten en vocalisten geëngageerd. De vollegrondstentoonstelling van de Flora is van Zaterdag 14 Maart tot en hiet Donderdag 14 Mei dagelijks ge- °Pend van half negen 's morgens tot elf uur 's avonds. De eerste binnententoonstelling in "e hal van het Bloemenpaleis met "loeiende bloembollen in nieuwe va riëteiten duurt van 14 Maart tot en met Zondag 22 Maart. Daarna blijft deze hal gesloten tot en met 26 Maart, op welke mig de tentoonstelling begint van bloe men uit de Aalsmeerse kwekerijen,, een Pemonstratie van de Aalsmeerse Tuin- bpuwbond. Deze expositie duurt tot maandag 6 April. De hal blijft dan ge floten tot 10 April om de Boskoopse fWekers gelegenheid te geven hun moeiende heesters te tonen. Men kan ^®ze bezichtigen tot en met Zondag 19 P-Pril. Daarna weer sluiting van de hal 24 April, op welke datum de Belgen m'llen tonen, wat de Gentse cultures vermogen. Zondagavond 3 Mei gaat de ?al weer dicht en op Woensdag 6 Mei komen de amateur -bloemenliefhebbers °°r de dag om zich te onderwerpen ®ah de keuring der Kon. Ned. Maat- Poappij voor Tuinbouw en Plantkunde. jf'J sluiten de reeks van exposities op hemelvaartsdag. De permanente bloemenexposities in ve ere-hal en de bloeiende aanwinsten .?n tulpen in de warenhuizen, zijn on- tpgebroken gedurende twee maanden e bezichtigen. De ere-hal blijft dan ook Pen. Advertentie aanleggen en onderhou den door vakmensen. TUINBOUWBEDRIJF HEEMSTEDE, Binnenweg 18, TEL. 3-80-80. museum zijn er 7 schijnwerpers nodig, voor de Nieuwe of St. Annakerk 20. Het grootste object is ongetwijfeld de Oude Sint Baaf, waarvoor men 69 schijnwerpers moet inschakelen naast de 15, die speciaal de toren van deze kerk moeten belichten. De kathedrale basiliek is uiteraard ook geen kleinig heid; 40 schijnwerpers zetten het mo numentale bouwwerk van Cuypers on der licht. Het stadhuis kan het met wat minder af 16 schijnwerpers, en de Amsterdamse Poort gooit er nog een extra op, terwijl daar bovendien de be lichting in geel en wit geschiedt. Vanaf het wateroppervlak namelijk worden er natriumlampen op de poort gericht. In totaal zullen er 260 schijnwer pers in werking gesteld zijn, wanneer de feestverlichting in haar geheel brandt. Deze verbruiken per uur 300 kW; over de gehele periode van Haarlem-Lichtstad betekent dat een verbruik van 75000 kW. Daarnaast komt nog de verlichting van de winkelstraten in het centrum van de stad met een verbruik van 400 kW per uur en van 100.000 kW over het geheel. Ir. Kouwenhoven is niet zo gauw on der de indruk van respectabele getallen en hij blijkt ook niet bevreesd voor overbelasting van de electrische cen trale. Hij gaat van het redelijke stand punt uit, dat bij voldoende feestver lichting van de winkelstraten daar de gebruikelijke straatverlichting achter wege kan blijven. Bovendien zullen ve le mensen 's avonds een kijkje in de stad gaan nemen, zodat ook de verlich ting binnenshuis beperkt blijft. De directeur van het energiebedrijf stemde het overigens tot voldoening, dat er betrekkelijk vlot volgens de plannen gewerkt kon worden. De laat ste weken zijn er geregeld tien man van het bedrijf in de weer geweest om de aansluitingen op het electra-net ge reed te maken en met hen hebben vele Haarlemse installateurs bepaalde ver lichtingsobjecten verzorgd. Dank zij verder de prettige medewerking van de omwonenden bij de gebouwen, die een onderdeel vormen van het licht feest, is het mogelijk geworden, dat het effect overal zo gunstig mogelijk naar voren springt. Dat was vooral nodig in die gevallen, waar historische plek jes diep liggen ingebouwd. Uit dat alles mag de verwachting ge put worden, dat Haarlem-Lichtstad deze feestelijke naam alle eer zal aandoen. De onvergetelijke indrukken, die tienduizenden hebben opgedaan tijdens de grootscheepse bloemenshow „Flora 1935", zijn er niet vreemd aan, dat er nu reeds maandenlang in binnen- en buitenland met de grootste belangstelling wordt uitgezien naar wat de komende tentoonstelling, die morgen door H. M. de Koningin in het Heemsteedse Wandelbos Groenendaal wordt geopend, zal pre senteren. De verwachtingen zijn hoog gespannen, en terecht, want wie de histo rie van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur eens doorbladert, komt tot de ontdekking, hoe deze vereniging in haar bijna honderdjarig bestaan steeds een bijzondere voorliefde heeft gekoesterd voor bloemen'shows. Bij d'ie gelegenheden traden de Hollandse kwekers naar voren en zij lieten zien, tot welke resultaten hun werk had geleid. Dat begon reeds 'in 1861, toen dc lAlgemene Vereniging, nauwelijks één jaar oud, de eerste show hieldHet zaal tje van de Doelen in Haarlem, waar deze expositie werd gehouden, had slechts een oppervlakte van twintig bij negen meter, maar uit dat sobere beg'in zijn de internationale Flora-tentoonsellingen gegroeid, zoals wij die nu kennen. Ondanks de grote crisis, die in de dertiger jaren ook het bloembollenvak ernstig had aangetast, bracht 1935 toch een groot bloemenfestijn. Dat werd mede mogelijk gemaakt door de mede werking uit vakkringen en de samen werking met de Kon. Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde en de :;rote centra Aalsmeer en Boskoop. De attractieve plannen konden worden uit gevoerd, dank zij ook de steun van velerlei instanties, vooral van de ge meente Heemstede, die een gedeelte van het wandelbos Groenendaal tot dat doel afstond. En het succes? Het aantal betalende bezoekers van 600.000 spreekt Ook in Haarlem-Lichtstad zal de Grote Markt het centrale punt zijn, waar de oude „Sint Baaf" oprijst in een zee van licht. Is deze op, dan brengt een der studen ten graag een nieuwe. Deze hele organisatie is binnen veer tien dagen uit de grond gestampt en daarom is het nog niet mogelijk te ver tellen, welke prominente artisten in de loop der dagen zullen optreden. Vrij dagnacht om twaalf uur zal het ge meentebestuur in gezelschap van o.a. de Flora-gasten en journalisten de opening van de Hyacint bijwonen. Zaterdag en Zondag speelt het trio van Jacq. de Mol en treedt het Kennemerballet op met de dansers Gloria en Tschernoff. Iedere week zal een opgave verstrekt worden van de optredenden. Er zullen in de Paasvacantie kindermiddagen gehouden worden, een modeshow staat op het programma en verder zal alles gedaan worden om de beschaafde gezelligheid te accentueren. Wanneer belangrijke cabaretgezel schappen des avonds of des middags zullen optreden, wordt een matig entrée geheven. Met de twee grootste reisbu- reau's, die avondtochten naar Haarlem- Lichtstad ondernemen, zijn overeen komsten aangegaan om een half uur gelegenheid te geven de Vleeshal te bezoeken. Een kleine groep deskundigen van voornamelijk Nederlandse cultuurmijen, t.w. de firma H. G. Th. Crone, Deli Mij., Bandar Oliepalmen, Bruynzeel en de Stichting van Mechanische Landbouw zal naar Brazilië vertrekken om een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heden van de teelt van Koffie, oliepal men, rubber, suiker e.d. in dit land, al dus verneemt de fa. van der Werff Hubrecht. Dit onderzoek is een gevolg van onderhandelingen met de Ameri kaanse promotor Donald Daniels, die een concessie heeft verkregen van 600.000 ha cultuurgronden aan de bene denloop van de Amazonerivier in Bra- ziilë. De heer Daniels wenst nu met be hulp van Braziliaans, Amerikaans en Nederlands kapitaal deze grond in ex ploitatie te brengen. De Nederlandse groep zal op 28 Maart in Belem (Braz.) aankomen. Advertentie verschaft U hef ouderwetse koffiegenot De Algemene Vereniging telde in 1860 het jaar van haar oprichting twee honderd leden en direct werd als be langrijk doel gesteld om ieder jaar in Maart een tentoonstelling van bloeien de bolgewassen te organiseren. Daarbij had men vooral de hyacinthen op het oog, want in de jaren 18601880 vorm den deze het belangrijkste handelspro duct in het bloembollenvak. Het doet nu vreemd aan te weten, dat in die dagen tulpen nog als z.g. bijgoed be schouwd werden, terwijl van de groep narcissen alleen de trosnarcissen in de gunst stonden. De situatie ontwikkelde zich echter op breed niveau, want overal bestond grote vraag naar goede aanwinsten en aan die vraag werd na tuurlijk met de grootste liefde voldaan. De ijver en activiteit van de kwekers werden daardoor gestimuleerd en groot was de bedrijvigheid in het bloembol lenvak, waarvan Haarlem nog het on betwiste centrum was. (Werd er zelfs in de Hillegomsc prijscouranten niet vermeld, dat Hillegom „bij Haarlem lag?"). De eerste tentoonstelling van 1861 kon zonder meer een succes worden ge noemd en ieder jaar in Maart presen teerden de kwekers weer hun lentelij k visite-kaartje. Maar toch nam het aantal inzendin gen langzamerhand af, wellicht, omdat een tussenperiode van twaalf maanden te weinig gelegenheid bood om iedere keer weer met verrassende aanwinsten te komen. Daarom werd tenslotte be sloten om voortaan slechts om de vijf jaar de tentoonstelling van het „vak" te organiseren. De eerste van die nieuwe reeks werd in 1875 gehouden, de laatste in 1905. Het was weliswaar het ideaal van de heer J. H. Krelage, de toenmalige voorzitter van de Alge mene Vereniging, om deze bloemen- shows op hetzelfde peil te brengen ais de beroemde Gentse Floraliën, maar dat ideaal werd toch geen werkelijk heid. Het jaar 1885 mocht wel een hoogtepunt genoemd worden, doch in de twintig jaar, die daarop volgden, Het monument op het Houtplein vormt vooral 's avonds, wanneer het verlicht is en de gasflambouwen bran den. een joyeus entrée voor de bezoe kers van de Flora, die hun vertier in Haarlem gaan zoeken ging men weer min of meer bergaf waarts. Het jaar 1910 brach. echter het keer punt, dat definitief tot successen zou voeren. De viering van het gouden ju bileum der Algemene Vereniging be trok vele deskundigen in een gedegen voorbereiding en algemeen bleek men er van overtuigd, de* het karakter der tentoonstellingen grondig moest wor den gewijzigd. De vollegrondstentoonstelling van langere duur moest voortaan meer in de aandacht komen, terwijl in ver schillende gebouwen bijzondere expo sities van vervroegde bolgewassen en andere bloemen en heesters dienden te worden gehouden. Spoedig bleek ook, dat men juist had gezien, want met 200.000 betalende bezoekers werd de Nationale Jubileum Tentoonstel ling in 1910 een bijzonder succes Deze werd gehouden in de Haarlem merhout en had een oppervlakte van zes hectare. Het gevolg was, dat be sloten werd om de tien jaar een der gelijk bloemenevenement te organi seren. De eerste wereldoorlog dreigde weei een spaak in het wiel te steken, want de omstandigheden in 1920 waren nog van dien aard, dat er van een breed- opgezette show niet veel terecht kon komen. Vijf jaar later echter, in 1925. kon op het succes van vijftien jaar te voren worden voortgebouwd en niet minder dan 400.000 betalende bezoekers werden er genoteerd, die de Interna tionale Voorjaarsbloemententoonstelling te Heemstede met een oppervlakte van vijftien hectare kwamen bezich tigen. boekdelen. Het verschil tussen 1925 en 1935 was enorm, want in tien jaren tijds waren de kwekers met reuzensprongen vooruit gegaan. Vijfhonderd nieuwe soorten konden worden geëxposeerd, die tien jaar te voren nog onbekend waren. Intussen is men weer achttien jaar verder. De tweede wereldoorlog maakte een tentoonstelling in 1945 onmogelijk; het uitstel werd gelukkig geen afstel, want 1953 zal bewijzen, hoe het bloem bollenvak nog steeds crescendo gaat. Daarvan kan iedere bloemenliefhebber zich in de komende dagen overtuigen! Geruime tijd is de Stichting Haar lems Bloei doende geweest om een exploitant te vinden voor de onvolpre zen Vleeshal op de Grote Markt. En hbewel alle ondernemingen in het bouwwerk van Lieven de Key volko men lukten, bleek er onder de café- en restauranthouders geen belangstelling te bestaan, hoewel enige projecten wel overwogen werden. Het ziet er echter thans naar uit, dat de Vleeshal in de komende twee maanden een der groot ste trekpleisters voor de gezellige sfeer minnende Haarlemmer en zijn binnen- of buitenlandse gasten zal worden. De taveerne „De Hyacint", die er door een speciaal comité van dertien leden op Vrijdag de dertiende Maart zal worden geopend, is in handen van Amsterdam- Advertentie Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 In de ere-hal van het Bloemenpaleis zal door H.M- de Koningin morgen een beeldhouwwerk van mevr. Emmy B. Draaisma-Haije onthuld worden Het is op verzoek van de tentoonstellings directie gehouwen. De figuur personi fieert de godin Flora, die de bezoekers tegemoet treedt ter verwelkoming bij hun komst in haar domein. se en Haarlemse studenten onder de be zielende leiding van enige prominente figuren uit de charitatieve en sociale wereld. Zij hebben van meer dan veer tig grote ondernemingen en ook klei nere zaken medewerking ondervonden om een taveerne in te richten, die uit zichzelf al gezellig is en waar boven dien vele steeds wisselende attracties het verblijf alleraangenaamst zullen maken. in feite gaat het hier om een gewone exploitatie, maar de opbrengst komt volledig ten goede aan bovengenoemde doelen. De helft van de te verwachten winst zal in Haarlem voor een sociaal- cultureel doel dienen en de andere helft wordt verdeeld tussen het Emma- kinderziekenhuis en de Stichting Jon geren en Studenten te Amsterdam. Deze stichting beoefent de jeugdzorg vanuit de universitaire wereld voor de massa- ieugd en heeft daartoe o.a. enkele club huizen in Amsterdam. Studenten van alle richtingen, zowel mannelijke als vrouwelijke, zullen van de ochtend koffie tot de slaapmuts des nachts om twee uur bedienen. De meisjes hebben fleurige gekleurde rokken aan met hyacintmotieven en de jongemannen leren voorschoten als bierbrouwers. Zij zullen de bediening misschien minder vormelijk verrichten, maar wellicht des te attractiever. Wij hebben vanmorgen een kijkje ge nomen m de Vleeshal en ontdekt dat men het interieur straks bijna niet zal herkennen. Langs de stenen wanden is een latwerk opgetrokken, waarin serin gen zullen worden gestoken, die om de dag ververst zullen worden. In de vier hoeken van de zaal, die gedrapeerd zijn met gordijnen of met board, waar op jonge kunstenaars schilderingen aan brengen, zijn verschillende drinkmoge- lijkheden. Aan de rechterkant, zijde Grote Markt, een originele bier-stube met vele tonnetjes, waarop fleurige kussentjes, en kaarsverlichting. Het bier zal er vorstelijk schuimen. In de andere hoek, aan de kant van de Spekstraat, is een gezellige bar ingericht en daar tegenover een thee- en koffiehuis met croquante snackbar-artikelen. Het meubilair werd gratis afgestaan door Hotel Parkzicht uit Rotterdam, dat door de watersnood getroffen werd en thans gerestaureerd wordt, en Hotel Oud-Wassenaar. Een binnenhuis-archi tect heeft de stijl van de Vleeshal bij het inrichten aangehouden. Er zullen ongeveer driehonderd en vijftig mensen tegelijk toegang kunnen vinden. Er is geen enkele beroepsman bij deze ex ploitatie betrokken en de prijzen liggen gelijk met die van overal elders. Er wordt echter met bonkaarten van een gulden gewerkt. Elke kaart heeft tien bonnen van een dubbeltje, die men af geeft, wanneer men een vertering 1 maakt of aan een attractie deelneemt. Een opname van de tentoonstelling uit 1880, welke gehouden werd in de zaal, welke nu in Haarlem als de Concertzaal wordt gebruikt. Het begin was dus bijzonder so ber, maar daaruit is toch de grote Flora-tentoonstelling gegroeid. In de vierde hoek kan men zich te goed doen aan alcohol-vrije dran ken en is men daarvan wat flauw geworden, dan gaat men naar het Hans en Griet-kaashuisje- Daartussen trekken verschillende attracties de aandacht. Philips zorgde o.a. voor een merkwaardige echo-put en een even merkwaardig wonder- tuintje. De andere attracties moet men maar zelf ontdekken. In het midden van de zaal staat een podium met baldakijn en andere speelse ver sieringen. Daarvoor is een dans- vloertje, waarop men af en toe zal kunnen dansen. De stenen vloer is verder met matting gedekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5