Zestig jaarbeursen sinds 1917 Uitgroei tot internationale marktorganisatie Rampenfonds 79 millioen Rampenfonds benadeeld Nooddijk bij Rilland gedicht MET BEHULP VAN MILITAIREN 800 Puistjes N.O.C. tegen beperking sportbeoefening Zware straffen opgelegd De uitdeling van goederen Stoffelijk overschot van burgemeester gevonden D.D.D. Minister Luns bij Bedell Smith J. s. hantage Adres aan Tweede Kamer DONDERDAG 12 MAART 1953 PAGINA 7 mm. Aartsbisdom brengt half millioen bijeen Uit overstroomd gebied Veevoeder gedeeltelijk nog bruikbaar Gedenksteen voor soldaat Zwarts De besprekingen tussen de K.L.M. en de Garuda Productiviteitsverhoging 415.000 uit tegenwaarde rekening Watersnoodslachtoffers Roode Kruis heeft geen dekens verkocht m Ook onderhoud met Foster Dulles Arbeid broodbakkerijen Ontwerp-Zondagswet door Fletche r H Beroep van Roolvink in partijraad K.V.P. Architect J. M. van Hardeveld t 3 ■#.w: IVan onze verslaggever) A Is de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs straks voor de zestigste maal punt /--I van contact zal zijn tussen producent en afnemer, zijn er ruim dertig jaar voorbij sinds de opening van dit instituut op 26 Februari 1917 door H. M. Koningin Wilhelm'ina. Uw correspondent heeft sindsdien vrijwel alle Beurzen bezocht, om in deze moderne marktorganisatie de rol van de publi citeit mee te spelen. Eigenlijk had de eerste Jaarbeurs haar voorloopster in de tentoonstelling van „monsters en stalen", reeds in 1908 te Utrecht gehouden. Maar de organisa toren begrepen wel, dat zij het niet moesten hebben van exposities, die slechts demonstraties beoogden. Gericht op de Leipziger Messe werd daarom een insti tuut in het leven geroepen in de vorm van een Jaarbeurs, een van staatswege erkende tentoonstelling in de zin van de Octrooiwet. Omdat het oorlog was in die dagen, kon de Beurs slechts een nationaal ka rakter dragen. Nochtans werd ze een groot succes met haar 690 deelnemers, 439 monsterkamers, 294 meter tafelvlak te en 150 vierkante meter open ruimte. We herinneren ons de houten paviljoens op Vredenburg en Janskerkhof, later ook in de Maliebaan, waar al aanstonds goede zaken werden gedaan. Er kwa men niet minder dan 110.000 bezoekers, die vanwege de Spoorwegen gratis terug reis ontvingen. De eerste keer reeds kon de omzet op 10 millioen gulden worden becijferd. In 1921 werd het eerste vaste gebouw in gebruik genomen, daarna het twee de en derde, in 1938 de Beatrixhal en 1945 de Irenehal. En thans staat de opening te wachten van de eerste defi nitieve hal aan de Croeselaan, aan wel ke hal de naam van Prins Bernhard, beschermheer van de Jaarbeurs zal ■Worden verbonden. Met de ingebruikneming van het eer ste permanente gebouw op bet Vree- Tot gisteravond heeft het Nationaal Rampenfonds ïh totaal 79 millioen gul den ontvangen. Dat is dus anderhalf millioen meer dan Dinsdag. De collecte in de kerken van het aarts bisdom Utrecht, gehouden ten behoeve Van de slachtoffers van de watersnood, heeft opgebracht de som van f 533.181,29. Het totaal der overgemaakte gelden Uit Zuid-Afrika bedroeg voor 20 Febru ari ruim 340.000 gulden- burg in September 1921 werd ook de in ternationalisering, waar aanvankelijk de Nederlandse fabrikanten niet erg voor waren, een feit. Tevens werd be sloten voortaan twee Beurzen per jaar te houden om betere aanpassing te ver krijgen aan in -en verkoopseizoenen in de verschillende takken van industrie. Nieuwe aspecten openden zich toen in 1936 een agrarische afdeling aan de Beurs werd toegevoegd. Midden in de oorlog, in 1942, werd de Jaarbeursactiviteit beëindigd, doordat de gebouwen door de bezetter in be slag werden genomen. Eerst in het voorjaar 1946 kon de reeks van Beur zen worden hervat. Uiteraard bestond ei' toen een enorme belangstelling, voor al van de zijde der afnemers, die ijve rig zochten naar leveranciers. Maar ook dezen waren zoekende en wel naar grondstoffen, die toen zeer schaars uit het buitenland te krijgen waren. Mede als gevolg van uitbreiding der terreinen aan de' Croeselaan kon de or ganisatie van groepsindeling geheel nieuw worden opgezet; ze werd strak ker en overzichtelijker tot stand ge bracht. Sinds kort is men tevens over gegaan tot het inrichten van Vakbeur zen, op verschillende data, tussen Voor- en Najaarsbeurs, in, gelegen. Reeds werden Textiel-, Meubel- en Lederbeur zen gehouden, en ook in de landbouw- en andere sectoren doet men mee. Had de eerste Beurs in 1917 hoofd- slechts een demonstratief karakter, de zestigste zal evenals haar voorgangsters streng za- dat het buitenland sterker dan het eigen land is vertegenwoordigd. Doch hoezeer de Jaarbeurs zich steeds meer beweegt kelijk zijn en in zoverre internationaal, in internationale richting, ze behoudt als steeds een krachtige nationale in slag. Met de directeur mr. J. Milius en de voorzitter van de Raad van Beheer mr. Fockema Andreae aan de top, kan het instituut van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs gerust zijn op de nabije toekomst. Zestig geslaagde Beurzen vor men zekere waarborg zakelijk nog er. nationaal (Van onze correspondent) Voor de Groninger Politierechter tonden gisteren twee profiteurs terecht die misbruik hebben gemaakt van de Nationale ramp en de spontane hulp vaardigheid door het Rampenfonds te benadelen. Ze werden veroordeeld tot flinke straffen, gezien het ergerlijke Van deze delicten. Allereerst had zich te verantwoorden de 70-jarige D. J. S. zonder beroep te Groningen, die een collecte voor het Aationaal Rampenfonds op 3 Februari geld ten bedrage van f 26 heeft achter gehouden. De officier van Justitie vond deze handelswijze ergerlijk, temeer om dat hierdoor de collecten in discrediet gebracht worden, hetgeen een nadelige invloed heeft op de opbrengsten. Verder Verkeerde verdachte zeker niet in ar moedige omstandigheden, hetgeen zijn °aad nog des te erger maakt. De offi cer van Justitie eiste 4 mnd. gevange nisstraf. De verdediger, mr. van Mes dag, bracht naar voren dat zijn cliënt blanco strafregister heeft. Een van de motieven is vermoedelijk geweest dat hij soms de drang tot drinken in jdch voelt. Hij kan dat niet doen van nat zakgeld dat zijn vrouw hem ver stekt. Hij haalt dan geld uit de spaar pot, welk bedrag hij heeft willen aan huiveren. PI. vroeg een voorw. straf. De Politierechter wilde rekening houden met de leeftijd van verdachte en veroor deelde hem tot 6 mnd. met aftrek, waar in 2 mnd. voorwaardelijk en de bepa- "hg dat hij gedurende drie jaar niet ®an collectes mag deelnemen en zich ;iri alcohol heeft te onthouden. Daar enboven kreeg hij nog een boete van 100, subs. 40 dagen hechtenis. De tweede verdachte was de 23-ja- ,'Se R_ w. uit Groningen. Bij het sor- ®ren van de door het Rode Kruis voor j Een groot deel van het veevoeder, dat k de overstroomde gebieden was inge- y,mid, blijkt nog gebruikt te kunnen §°rden. In het Instituut voor Rationele Ukerproductie onderzoekt men thans u °hsters uit plaatsen in het hele Bra- jjmtse overstromingsgebied. De resul- het van 'Hl onderzoek wijzen uit, dat w veevoeder, dat niet al te lang onder Iqo heeft gestaan, zeker niet waarde- js s is geworden. Het lage zoutgehalte Ein001* de dieren vrijwel onschadelijk. Eehh die langere ^d in het water Uu- n ®estaan- moeten echter afge- urd worden. Het zoutgehalte van het V ^-unsump ^antwoord ®®Voeder is hier zo hoog geworden, or de beesten mag worden geacht. de watersnood ingezamelde kleren heeft deze verdachte een leren jas op zij ge legd. Verdachte was helemaal niet aan- gesteld voor dit werk en had daar mets te maken. Ook in dit geval eiste de of ficier 5 mnd. gevangenisstraf. De poli tierechter veroordeelde verdachte tot 6 mnd. gevangenisstraf met aftrek, waar van 4 mnd. voorwaardelijk. (Van onze correspondent) Evacué's uit het overstroomde gebied, die in Delft zijn ondergebracht, hebben een bedrag ingezameld, dat gebruikt zal worden voor het aanbrengen van een ge denksteen op het graf van de onlangs bij het reddingswerk omgekomen soldaat A. Zwarts. Zij willen op deze wijze hulde brengen aan zijn spontane hulpvaardig heid en zijn helfdhaftig gedrag, waarbij hij het hoogste offer bracht in dienst van de naastenliefde. Foto van de openingsplechtigheid in 1917 van de eerste Nederlandse Jaarbeurs, die toen nog alleen uit houten gebouwtjes bestond. Onder de hoge gasten zijn jhr. Ruys de Beerenbrouck, mr. Van Karne- beek, dr. Fockema Andreae, jhr. Röell en mr. Th. Heemskerk op de foto te herkennen. De Indonesische minister van Ver bindingen en. de president-directeur van de K.L.M. hebben besprekingen gevoerd betreffende eventuele wijzigingen van de contracten tussen de Indonesische regering, de K.L.M. en de Garuda In donesian Airways. Ten aanzien van een volledige overdracht van de leiding en de verantwoordelijkheid over de Garu da is nog geen overeenstemming be reikt. In de onderlinge verhoudingen, zoals deze tot heden zijn, komt voors hands geen wijziging. Het lopende overleg tussen de Ameri kaanse en Nederlandse autoriteiten be treffende de besteding van 30 millioen I gulden van de tegenwaarderekening voor de verhoging van de productiviteit in Nederland, heeft thans geleid tot een verdere vrijgave van 415.000 gulden voor zes projecten, die in het bijzonder de productiviteit in de Nederlandse in dustrie ten goede zullen komen. De vrijkomende gelden zullen door bemiddeling van de minister voor Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, in de vorm van bijdragen aan een aantal stichtingen en instellingen, ter finan ciering van bepaalde activiteiten ter be schikking worden gesteld. Het bedrag van 415.000 gulden is als volgt verdeeld; f 65.500 ten gunste van de stichting textielvak te Hengelo, f 8000 ten gunste van de stichting warmtekrachtcentrale te Enschede; f 150.000 ten gunste van het Nederlands Instituut voor Personeels- leiding; f 2500 ten gunste van de Rijks- nijverheidsdienst; f 130.000 ten gunste van het Nederlands Economisch Ver bond van de Confectie-Indust.rie; f 59.000 ten gunste van de stichting Bouwcentrum en Ratiobouw. Er bestaat nog altijd onwetendheid inzake de juiste gang van zaken bij de uitdeling van goederen aan de slachtoffers van de watersnood. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis vestigt er daarom tezamen met de provinciale opbouworganen nog eens de aandacht op, dat de dis tributie der voor de slachtoffers van de watersnood bestemde goederen uitsluitend geschiedt door of door be middeling van de opbouworganen en niet door het Rode Kruis. Dit zendt slechts aangevraagde goede ren, voorzover aanwezig, rechtstreek» aan deze opbouworganen toe. Wanneer in bepaalde gemeenten be trokkenen menen, niet voldoende goe deren, kleren e.d. te hebben ontvangen, behoren zij zich te wenden tot de bur gemeester in de plaats hunner inwo ning, die zich op zijn beurt in verbin ding stelt met het opbouworgaan. De provinciale opbouworganen zijn: in Zee land de Stichting Zeeland voor maat schappelijk en cultureel werk, in Zuid- Holland de Stichting maatschappelijk werk in de provincie Zuid-Holland en in Noord-Brabant het proviciaal op bouworgaan voor Noord-Brabant. Het Nederlandsche Roode Kruis stelt in verband met geruchten of berichten over de verkoop van dekens uit de voor raden van het Nederlandsche Roode Kruis, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood, nog eens met nadruk vast, dat verkoop van dekens noch plaats heeft gehad noch overwogen is. Het is gistermorgen acht uur gelukt de nooddijk op de vierde weg hjj Ril- iand-Bath te dichten. Er is goede hoop dat de nooddjjk dicht zal blijven. Men zal nu beginnen met een zand zuiger, die inmiddels al gereed ligt. de dijk te bespuiten met zand. Bovendien heeft men gistermiddag en gisteravond de gehele nooddijk met behulp van graafmachines opgehoogd tot drie-en- een-haive meter boven A.P. De mili tairen van het regiment Oranje Gelder land, die hier gewerkt hebben, zijn vanochtend vertrokken. Er hebben on geveer achthonderd militairen aan het werk hun hulp verleend. De dijk is thans bij het stroomgat veertien meter breed. Gisteravond is het stoffelijk over schot van de burgemeester van Riiland- Bath, de heer J. A. de Goffau, die in de rampnacht is verdronken, gevonden. In de Stoofpolder bij Bruinisse een pold'ertje dat drie weken met zout wa ter geïnundeerd is geweest, komt een perceel wintertarwe voor, dat nog een zeer goede stand vertoont. Men verwacht dat deze tarwe de zoutwateroverstroming zal overleven. Terug in St. Philipsland Een gedeelte van het dorp Sint Phi lipsland, de Noordelijke driehoek be grensd door Stationsstraat, Oostdyk en Rijksweg, is drooggekomen. Ongeveer negentig huizen staan daar. en de be woners daarvan zijn Dinsdag terugge keerd. Echter onder de voorwaarde dat zij indien zulks mogelijk is een gezin innemen, waar van de woning is gelegen in het nog verdronken en grotendeels ook Verwoes- "4r< Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood Siem Nieuwenhuysen wordt, zoals gemeld, Maandag 16 Maart 70 jaar. Hij is de oudste nog werkende Nederlandse revue-komiek. Die zelfde dag viert hij ook zijn 60-jarig toneel jubileum, want, zo heeft hij medegedeeld, „toen ik tien jaar was, ben ik voor het eerst officieel, met aanplakbiljetten en al, op de planken geannonceerd". Met een van zijn grote sucessen, het door hem zelf geschreven stuk Baron Kneut, komt hij op 14 Maart in Carré te Amsterdam en op zijn' verjaardag zal hij worden gehuldigd. Daartoe is een huld'igingscomité gevormd, dat bestaat uit: Hen- riëtte Davids, mevrouw H. ter Hall, Roosje Kohier, Beppie de Vr'ies, Otto Aurich, Lou Bandy, Louis Bouwmeester Jr., Johan Buziau, Meyer Hame1 Johan Kohier, Fritz Steiner, Alex Wunnink en Coen Spaan. Siem Nieuwenhuysen heeft, samen met Buziau, als eerste komiek de grote jaren van de Nederlandse revue onder Ter Hall en Bouwmeester meegemaakt. In 1907 debuteerde hij in de kleine revues van Ter Hall en in 1925 ging hij over naar Bouwmeester. Later, in 1936, vormde hij een eigen gezelschap en daarbij boekte hij zijn grote successen in het stuk Baron Kneut. Hij heeft daarvan intussen 1400 voorstellingen gegeven. Het vorige jaar heeft hij er een vervolg op geschreven: De nieuwe capriolen van Baron Kneut en ook dat is al met succes opgevoerd. te gedeelte van het dorp. Zo ziet het er naar uit dat over enkele dagen onge veer zeshonderd bewoners van bint Philipsland neer in hun geboorteplaats zullen zijn gevestigd. Ook de bewoners van Anna Jaeoba, dat enkele kilometers voorbij Sint Phi lipsland aan de Rijksweg naar het veer Zijpe gelegen is, zullen waarschijnlijk aan het einde van deze week naar hun voornamelijk onbeschadigde huizen kun nen terugkeren. Dezer dagen is name lijk het laatste gat in de Zeedijk daar gedicht. Het gat, dat daar enige tijd geleden in de Rijksweg is geslagen en de ver binding met Schouwen-Duiveland ge durende enige tijd onmogelijk maakte, is voorlopig hersteld, en het is zelfs zo ver dat er weer een busdienst naar het veer Zijpe loopt. De verbinding van West-Brabant naar Schouwen is dus zoals vroeger. Situatie in Moerdijk Wie de pas weer opengestelde weg over de Moerdijkbrug berijdt, zal zich waarschijnlijk maar nauwelijks reali seren hoe ver van normaal de toestand nog is in het dorp, dat met dezelfde naam als de brug wordt aangeduid: het dorp Moerdijk. Moerdijk is geen afzonderlijke ge meente. Het behoort gemeentelijk tot Zwaluwe, Klundert en Zevenbergen. Daarom zijn er geen juiste cijfers voor radig van het aantal verwoeste huizen, maar het is voldoende er een keer door te lopen om te kunnen vaststellen, dat het een droeve balans zou opleve ren. Reeds langs de oude Rijksweg van Zevenbergse Hoek naar Moerdijk telt men minstens een achttal huizen, waar van het voormalige bestaan slechts uit een puinhoop blijkt. Tal van huizen in het dorp missen een gevel. De storm vloed heeft dikwijls het volledige meu bilair uit de benedenkamers weggesla gen. Veruit het grootste deel der be woners is reeds op 1 Februari geëvacu eerd. In totaal wonen er nu nog onge veer honderdvijftig personen, die mede nodig zijn om het normale leven weer op gang te brengen. Overdag zijn hier ook veel geëvacueerde Moerdijkers aan het werk. die 's avonds teruggaan naar hun tijdelijke verblijfplaatsen in Breda, Made on Drimmelcn. De ziel van dit zwaargetroffen dorp en de rechterhand van burgemeester Vlak van Hoge en Lage Zwaluwe is de zeventigjarige heer H. Matthee, de on vermoeibare secretaris van dc Provin ciale Bond van het Wit-Gele Kruis in Noord-Brabant. Hij weert zich als een jonge man, regelt wat er maar te rege len valt en streeft er naar alles gedaan te krijgen, wat de terugkeer van de ge- evacueerden naar hun woningen kan bevorderen. De heer Matthee zit echter veel te lang in het volksgezondheids- werk om daarover te licht te denken. „Drie dingen moeten in orde zijn", zei hij ons gisteren, toen wij hem aantrof fen in gezelschap van dr. Van Wese- mael, de inspecteur voor de volksgezond heid in Noord-Brabant, met wie hij de situatie in het dorp aan het opnemen was. „licht, water en de afvoer van fae cal: ën en afvalstoffen. Licht hebben we inmiddels weer. Water drinkwater voegt hij er verklarend aan toe ook, maar de zaak van de afvoer is nog een groot probleem." Moerdijk zal nog even geduld moeten hebben, vóór een officiële toestemming tot terugkeer van zijn bewoners ver antwoord geacht kan worden. Advertentie Woensdag heeft de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. een onderhoud gehad met de Amerikaanse onder-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, 'Walter Bedell Smith. Minister Luns verklaarde te genover journalisten, dat hij met Be dell Smith een aantal verschillende onderwerpen had besproken, waaron der Korea „en de mogelijke volgende stap". De Nederlandse minister weid de hierover echter niet uit. Hij voeg de er aan toe, dat de bespreking ver der gehandeld had over het Europese verdedigingsverdrag, andere Europese vraagstukken en vraagstukken van het Verre Oosten. Minister Luns noemde het gesprek een aanvulling van het Dinsdag met president Eisenhower ge voerde onderhoud over dezelfde vraagstukken. Minister Luns had later op de dag een onderhoud met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Na afloop van de bespreking verklaarde hij tegenover de pers. niet van mening te zijn, dat het opperbevel van de V.N. reeds een besluit had ge nomen over eventuele nieuwe stappen in de Koreaanse oorlog. De V.S. en hun bondgenoten zouden voeling met elkaar blijven houden. Minister Luns zei, dat hij met minister Dulles uitvoerig ge sproken had over Europese vraagstuk ken en over de taken in het verschiet voor de organisatie van de eenheid op grond van het Eeuropese verdedigings verdrag. Nederland zou het EVG-ver- drag gaarne willen bekrachtigen als de onzekerheid met betrekking tot de Franse protocollen eenmaal was opge helderd. De Nederlandse regering wist niet of deze protocollen interpretaties of toevoegingen waren en had derhalve haar standpunt voorlopig nog niet be paald. Minister Luns is vandaag per vliegtuig naar Nederland vertrokken. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de voorarbeid, res pectievelijk de overige arbeid in brood bakkerijen met 3 uren kan worden ver vroegd in de nacht van Vrijdag 3 op Zaterdagnacht 4 April en in de nacht van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 Mei. In de nacht van Dinsdag 12 op Woensdag 13 Mei kan deze arbeid met twee uren worden verlengd. Dit alles kan op voor waarde, dat in deze ondernemingen Maandag 6 April, resp Maandag 25 Mei of Donderdag 14 Mei geen arbeid wordt verricht. Verder mag 7 April, 15 Mei en 26 Mei, telkens van 0 uur af arbeid wor den verricht, bestaande in het stoken van ovens door één persoon, onder voor waarde dat 6 April. resp. 14 Mei of 25 Mei geen dienst wordt gedaan. De ar beidstijd van bakkersgezellen mag Zaterdag 4 April en Zaterdag 23 Mei ten hoogste dertien uur bedragen. Bakkers gezellen mogen in de weken, waarin deze Zaterdagen vallen ten hoogste vijf tig uren arbeid verrichten en Woensdag 13 Mei ten hoogste tien uren. C 35 „Heel juist," hernam Pratt. „Wat u waarschijnlijk niet gehoord heeft is, dat uw moeder mij de volgende dag kwam opzoeken, werkelijk zij kwam bij mij, op mijn kamer in Barford. Natuurlijk over dezelfde zaak. Ik weet ook, hoe zij kwam. zonder dat iemand haar herken de, met een dichte voile voor. Begint u nu in te zien, mejuffrouw Mallathor- pe, dat er wel iets achter steekt-?" „Gaat u maar door met uwver telsel," zeide Nesta. „Dan kom ik tot de dag van uw broeders ongeval," ging Pratt voort. „Namelijk op een Vrijdag. Wilt u nu vooral goed luisteren naar een serie feiten, die onloochenbaar zijn? Ik kan alles stuk voor stuk bewijzen. Op die Vrijdag, de dag voor uw broers dood. was mevrouw Mallathorpe in het bosje bij Normandale Grange, dat bij het noordelijk einde van het bruggetje ligt. Een oude arbeider, een zekere Hoskins sprak haar aan en maakte haar op merkzaam, dat het bruggetje in een uiterst precaire toestand verkeerde. Het was volgens zijn idee zelfs gevaarlijk en hij dacht, dat het onder een middelma tig gewicht bezwijken zou. Heeft u dit goed begrepen?" „Hoskins," vervolgde Pratt weer. „drukte uw moeder op het hart, dat de brug moest gesloten worden, met een hek afgezet. Hij wees haar een paar plaatsen aan in de leuning aan de ene zijde, die zó verzakt waren, dat hij, als man van ondervinding, daaraan kon zien, dat de brug letterlijk verrot was. En wat deed mevrouw Mallathorpe? Zij zeide Hoskins alleen, dat zij er naai zou laten kijken. Daarop ging zij naar de timmerwinkel en haalde daar twee eindjes ketting en twee hangsloten, waarmede zij de hekjes aan beide zij den afsloot. Wilt u dat goed onthou den, mejuffrouw Mallathorpe?" „Ik zal alles goed onthouden," zeide Nesta. „Weest u maar niet bang, dat ik één woord vergeten zal." „Ik hoor een spottende toon in uw stem," zeide Pratt, toen hij zich om keerde een lade opensloot en er een paar papieren uithaalde. „Toch zult u spoedig inzien dat spot totaal over bodig is. Mevrouw Mallathorpe had een vast plan in haar hoofd, toen zij die hek ken afsloot. Dat zult u begrijpen als ik verder ga. Wilt u mij het genoegen doen, even naar deze brief te zien? Is dat niet het schrift van uw moeder?" „Ja," gaf Nesta toe, met, een opko mend gevoel van vrees. „Dat is haar schrift." „Heel goed," zei Pratt. „Vóórdat ik het u voorlees zal ik vast zeggen, wat er in staat. Het was een verzoek van me vrouw Mallathorpe, aan mij een verzoek, om onschuldig te lopen in wat zij wist, hoort u goed, dat een dodelijke val voor mij zou zijn. Het was haar bedoeling dat i k door die brug zou zakken." HOOFDSTUK XV. TOENADERING. .Gedurende lange minuten staarden Nesta en Pratt eikander onbeweeglijk aan. Pratt hield nog steeds de brief in de uitgestoken hand, maar Nesta deed geen poging om hem aan te nemen, zij keek slechts onderzoekend naar hem, totdat ze plotseling de ogen neersloeg, overwonnen door de triompherende uitdrukking in de zijne. Zij wendde het hoofd af, terwijl het bloed haar naar de wangen joeg en de angst snoerde haar keel dicht. „Dat kan ik niet geloven." fluisterde zij, „u vergist u, o, u vergist u zeker." „Geen sprake van vergissing," zei Pratt overtuigend. „Ik houd vol, dat uw moeder van plan was mijmij door die rotte brug te laten vallen. Het be wijs is deze brief. Eerst zal ik u vertel len, wanneer ik hem ontving, daarna hem aan u voorlezen. Als u dan nog twijfelt, kunt u hem zelf lezen. Maar ik geef hem niet af. Wat het eerste punt betreft, want dat is van groot gewicht. Hij kwam aangetekend met de eerste post op de Zaterdag, dat uw broer ver ongelukte. Vrijdag laat in de middag was hij aangeboden aan het postkan toor van Normandale. En door wie. denkt u?" „Ikweet het niet" zei Nesta flauwtjes. Zij voelde zich overweldigd door dit onbarmhartige opstapelen van bewijsmateriaal, het was haar alsof zij reeds als beschuldigde in het beklaag denbankje stond en luisterde naar do officier van justitie. „Hoe kan ik dat weten". Ik kan niet meer denken." „De kamenier van uw moeder, Esther Mawson, bood hem aan," zei Pratt met dreigende blik. „In ieder geval hebben wij in haar een waardevol getuige. En dat was een onderdeel van het plan, juist zoals zeker ingesloten voorwerp deel uitmaakte van het complot. Nu zal ik u de brief voorlezen. Denk er goed aan hij kwam Zaterdagmorgen met de eerste post. Uw moeder schrijft het volgende: „Gaarne zou ik u nogmaals spreken over de zaak, die tussen ons hangende is. Ook zou ik dat document nog eens willen zien. Kimt u hier komen en het meebrengen met de trein van twee uur Zaterdagmiddag? Omdat ik er op sta, dat aan dit bezoek geen bekendheid wordt gegeven, verzoek ik u niet naar het huis te komen. Neem het pad dwars door het park tot aan het bosje vlak bij het huis. Mocht u dan iemand tegen komen, dan kunnen zij denken, dat u een kortere weg naar het dorp neemt. Ik zal op u wachten bij de brug, aan deze zijde. De hekkenPlotseling zweeg Pratt en keek lang en doordrin gend naar zijn bezoekster. Luister goed naar alles wat er nu komt en denk aan alles wat uw moeder eerst al gedaan had, de brief gaat verder: „De hekken van het bruggetje zijn gesloten, maar de ingesloten sleutels passen er op. Kom dus zonder mankeren en breng het stuk mede. Als ik het nog eens ge zien heb, zal ik u iets voorstellen." Pratt wendde zich weer om en nam uit de lade, twee kleine, platte sleu teltjes, zoals die, welke passen op mo derne hangsloten. Hij hield ze Nesta voor. „Kijk eens hier," zei hij zege vierend. „Ik heb ze zuinig bewaard en zal er ook verder goed op passen. Nu, wilt u de brief nog lezen?? Niet? Ook goed, dan gaat hij weer terug in de lade, tegelijk met de sleutels. Zo ziet u," ging hij door, na de lade gesloten te hebben, „wat een vuil complot uw moe der tegen mij gesmeed had. Het lot, dat haar zoon trof, was voor mij be stemd. Ik moest door het bruggetje vallen. Ik moest mijn nek breken, zoals h ij het deed. Niet alleen wilde zij mij voor altijd het zwijgen opleggen, ze wilde, als ik hulpeloos neerlag, mij van het stuk beroven, het stuk, dat zij het document noemde en dat zij zo dolgraag in handen krijgen zou. (Wordt vervolgd). Inzake het thans aanhangige wetsont werp betreffende de Zondagswet heeft het Nederlandsch olympisch Comité zich in een adres gericht tot de leden van de Tweede Kamer. Het N. O. C. zegt daarin voorop te stellen, dat de bij dit lichaam aangesloten sportbonden de godsdienstige overtuiging delen of res pecteren van die landgenoten, die een zo ongestoord mogelijke Zondagsviering verzekerd wer.sen te zien. Opgemerkt wordt, dat reeds bij herhaling in een aantal sportbonden overleg is gepleegd om aan de wensen met betrekking tot de handhaving van de Zondagsrust naar vermogen tegemoet te komen. Ook heeft het N. O. C., aldus gaat het verder, be grip voor de moeilijkheden, waarvoor de wetgever zich ziet geplaatst bij zün pogingen te komen tot een bevredigen de regeling van de Zondagswetgeving voor een levensbeschouwelijk zo gedif ferentieerde bevolking als de Neder landse. Het N. O. C. meent, dat de sportbe oefening op Zondag zo goed mogelijk tot zijn recht moet komen, zonder dat daar bij de grondslag van artikel 4 van het wetsontwerp wordt aangetast. In lid I van artikel 4 van het wets ontwerp komt tot uiting, dat op Zon dag geen openbare vermakelijkheden in de zin van de Zondagswet mogfen plaatsvinden vóór 13 uur. Het N. O. C. meent te mogen aannemen, dat het niet de bedoeling is, de amateuristische sportbeoefening te treffen, zoals deze plaats vindt in de bij het N. O. C. aan gesloten sportbonden en zoals deze op het ogenblik, onder regiem van de be staande wet plaats vindt, te beperken. In dit verband moge in het bijzonder worden gewezen op de talrijke jeugd wedstrijden, welke op Zondagmorgen plegen plaats te vinden. Overleg in een aantal sportbonden heeft er toe geleid, dat bij de vaststelling van bedoelde wed strijden zoveel mogelijk rekening is ge houden met de vervulling van godsdien stige plichten door belanghebbenden. Gewezen wordt voorts op de concre te situatie, dat vele als regel kleine sportverenigingen door het gebrek aan Zaterdag 28 Maart komt de partij raad der Katholieke Volkspartij te Utrecht bijeen, ter behandeling van het beroep van mr. E. G. M. Roolvink tegen het besluit van het partijbestuur van 7 Februari. Het besluit van het bestuur luidde: „de heer Roolvink te doen me dedelen, dat geest en opzet van de re glementen van de partij, alsmede de bepalingen van die reglemen ten, het partijbestuur tot de een stemmige conclusie hebben geleid, dat in de vacature, ontstaan door de benoe ming van mej. dr. A. de Waal tot staats secretaris, mej. mr. dr. H. de Vink dient op te volgen, terwijl het partijbestuur daarbij een ernstig beroep doet op de heer Roolvink, om dit eenstemmig be sluit te eerbiedigen." Zoals men weet betreft dit de op volging van mej. dr. De Waal als lid van de Tweede Kamer, waarin zij de kwaliteitszetel voor Buitenlandse Zaken bezette. sportterreinen gedwongen zijn deze op Zondagmorgen te huren in onderhuur van andere verenigingen, dan wel in uurverhuur van gemeentelijke instanties. Om de huur te kunnen opbrengen, als mede de kosten van onderhoud van de grasmat, vragen deze verenigingen van het gewoonlijk niet talrijke publiek eer. geringe toegangsprijs, welke meestal een bedrag van f 0.50 niet te boven gaat. Zouden dergelijke wedstrijden op de Zondagmorgen door verbodsbepalin gen worden getroffen, dan zou een ern stige belemmering van de sportbeoefe ning in het algemeen te verwachter zijn. Groot bezwaar meent het N. O C te moeten maken tegen lid II van artikel 4 van het wetsontwerp, waarbij de ge meenteraad de bevoegdheid wordt ge geven bij plaatselijke verordening ook voor de tijd na 13 uur voor door hem aan te wijzen openbare vermakelijkhe den op de Zondag een verbod vast te stellen. Deze bevoegdheid kan met zich brengen, dat allerlei sportwedstrijden op Zondagmiddag, waarbij entrée wordt geheven, worden verboden. In de prak tijk is het thans zo, dat ondanks het bepaalde in art. 4 van de bestaande Zondagswet, dergelijke wedstrijden na genoeg overal in ons land onbelemmerd kunnen worden gehouden. In vergelij king met de huidige situatie zou dus de nieuwe Zondagswet door toepassing van lid II van art. 4 beperking van de sport beoefening in ons land veroorzaken er. deze dus direct afbreuk doen. Op grond van deze overweging verzoekt het N O. C. lid II van art. 4 van het wetsont werp te doen vervallen. Te Amsterdam is Woensdag, in de leeftijd van 62 jaar, plotseling overle den architect J. M. van Hardeveld, vooral bekend als bouwmeester van het Aartsbisschoppelijk Seminarie te Apeldoorn en van de Stadsschouwburg te Heerlen. Voor de oorlog is hij ook een aantal jaren voor de Kath. Staats partij lid geweest van de gemeente raad van Amsterdam. Architect Hardeveld was Amster dammer van geboorte. Zijn eerste tech nische opleiding heeft hij ook in de hoofdstad genoten. Daarna heeft hij zijn studies voortgezet aan de Academie des Beaux Arts te Brussel, waarna hij nog een cursus in hogere bouwkunst gevolgd heeft. Toen hij 26 jaar was, in 1917, heeft hij zich als architect te Amsterdam ge vestigd. Zijn deelname aan de wed strijd voor de Prix de Rome, het jaar daarop, bezorgde hem de tweede prijs. Gaandeweg is daarop een uitgebreid oeuvre onder zijn hand gegroeid. Be halve de reeds genoemde bouwwerken nog de ambachtsschool te Edam, de St. Augustinuskerk aan de Amstelveense- weg te Amsterdam, woningcomplexen in Amsterdam, Rotterdam, 's-Hertogen- bosch, Heerlen en Laren, en villa's o.a. in Aerdenhout, Bentveld, Bussum. Groningen en Barneveld. De heer Van Hardeveld was aange sloten bij de Bond van Nederlandse Architecten B. N. A. Hij is er twee jaar vicevoorzitter en twee jaar pe' ningmeester van geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7