Dwerg-atoombom kan NAT O-strijd krachten steunen c Het spoor het zwaaroL i Minister Witte verdedigt de vrije ondernemer r 31ste dodenlijst Nederlandse ingenieurs projecteren enorm plan voor waterstaat van Syrië Stuwdammen en geheel nieuwe rivieren ontworpen 2WITSAL SIROOP SCHEEPYAARTBERICHÏEN De waarde van atoom-luchtoffensief Tocp assing van het ziekenfondsen- besluit Dertig stakers in Delfzijl ontslagen m Aantal werklozen met 20.000 gedaald Senator Woudenberg rammelt met de fractie-portefeuille Twee werelden botsen op elkaar DONDERDAG 12 MAART 1953 PAGINA 9 PIERRE FREDERIX 102-jarige overleden H.H. Wijdingen Verwaarloosde Hoest... Philipsfabriek in Brazilië wordt stilgelegd Wanneer de bewoners van West- Europa zich een beeld trachten te vormen van een eventuele nieuwe oorlog, dan is dat bijna altijd het beeld van een viervoudige Russi sche overmacht, die zich op dc strijd krachten van de N.A.T.O. werpt. „Van de Elbe tot aan het Kanaal binnen 25 dagen". Het Kanaal zal de Engelsen enig uitstel verlenen; misschien zal het hun zelfs weer redding brengen. West- Europa wordt echter onder de voet ge lopen. Er gaan dan twee of drie jaar overheen eer de Amerikanen op het Vasteland zouden landen. En wat voor jaren! Dit zou juist zijn, wanneer men al leen maar rekening houdt met de mo gelijkheden en de bewapening van SHAPE Het is echter een volkomen Verkeerde voorstelling van zaken te denken, dat de strijd zich gedurende de eerste weken van de oorlog enkel op Europees grondgebied zal afspelen, met mogelijk een nevenfront in het Mid den-Oosten. De Amerikaanse leiders zijn er vrijwel zeker van. dat de Russi sche operatie, welke de vijandelijk- Door heden van een eventuele derde wereld- Oorlog zal openen, een soort atoom- Pearl Harbour" zal zijn, gericht tegen het grondgebied van de Verenigde Staten zelf: In plaats van Parijs te bom barderen, dat zij menen onmiddellijk te kunnen bezetten, zullen de Russen het van groter belang achten hun Voornaamste tegenstander te treffen in Washington, New York, Oak Ridge, Henford en Detroit. Bovendien weet men heel precies welke ook de a a en de kracht van de Russische aanval zou mogen zijn dat de Amerikaanse strategische luchtmacht zich binnen 24 Uur tegen de Sovjet-Unie zal keren. De Strategical Air Command (SAC) heeft hu reeds de beschikking over enige honderden atoombommen, die wee- of driemaal sterker zijn dan die van Hirosjima. Hij heeft veertig bases ver spreid over de Verenigde Staten en heel het Noordelijk halfrond, en han delt uitsluitend in opdracht van het Pentagon en van het Witte Huis. En er bestaat momenteel geen enkele over eenkomst die de Amerikaanse regering Zou verplichten haar bondgenoten rif de NATO-raad te raadplegen, alvorens de machine van de SAC in beweging te brengen. Op het ogenblik dus, dat de Russen de demarcatielijn in Europa over schrijden, kunnen er best in de Ver enigde Staten volgens officiële Amerikaanse schattingen reeds meer dan een millioen slachtoffers te betreuren zijn. De nacht daarop zal Rusland zelf echter zonder enige twijfel het slachtoffer zijn van een geweldige aanval met atoombommen. En deze vernietiging zal in de daar opvolgende weken worden voortge zet. Behalve de slag om Europa, die de SHAPE, de Europese sectie van de NATO, levert met de Russen, wordt er dus met geweldige wapenen een andere slag uitgevochten door de SAC. En deze slag is gericht tegen de vitale objecten van de Russische macht. Gegeven dus zijn overwicht aan atoomwapenen hoopt de SAC in enkele Weken een totale overwinning te kun- hen bewerken op het gebied, waarop hij aanvalt. Op zijn minst kan men zeg- Sen, dat deze overwinning, waardoor het centrum van de Sovjet-Unie volko- De vaste commissie voor de sociale Verzekering kon ten volle instemmen biet het voorstel der regering de loon grens, geldend voor de Invaliditeitswet, de Ziektewet en de Wet van 21 Decem ber 1950, van f 4925 te verhogen tot 5025; in haar verslag merkt zij niette min op daarbij wijzend op de voor "e werkloosheidswet gestelde loongrens van f 6000 dat met de voorgestelde Wijziging nog niet de zozeer gewenste Unificatie op dit punt in de sociale Verzekeringswetten is bereikt, aldus ontlenen we aan een nota van de staats secretaris van Sociale Zaken naar aan leiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging der Invaliditeitswet, der Ziektewet Oh der Wet van 21 December 1950, hou dende uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit. De staatssecretaris tekent in de nota hier bij aan, dat het vraagstuk van een gelijkmaken van loongrenzen van ge noemde wetten met de voor de werk loosheidswet geldende grens niet aan de orde was. Dit vraagstuk heeft intus- son de aandacht der regering. Ook de staatssecretaris is van oordeel, dat aan lassing aan de gewijzigde omstandig heden op dit gebied gewenst is. Voor V'ijziging van de weistandsgrens der Vrijwillige verzekering is echter over- Venstemming tussen de bij deze verzeke- ïjng betrokken groeperingen noodzake- Ük. Aan de Ziekenfondsraad is daarom jOrzocht op korte termijn voorstellen zake te doen, welke voorstellen nog h'et zijn ontvangen. pöe staking bij de scheepswerf fa. N®br. Sander te Delfzijl is gisteren niet 3 een einde gekomen. Verschillende pakers hebben gistermorgen het werk ervat, maar ongeveer dertig arbeiders, ^yerwegend E.V.C.-leden, zijn opnieuw nagebleven. Zij zijn thans ontslagen. t-an de zijde van N.V.V., C.N.V. en B. werd meegedeeld dat deze orga- ies de stakinS ten strengste efkeu- (Van onze correspondent) Eenrum (Gr.) is Opoe Beuker— st ®phuis overleden, de oudste inwoon- êén Van deze Noordelijke gemeente en ae Van de oudste inwoonsters van Ne- ind' °P°e Beuker was op 16 Janu- 112 jaar geworden. Toen was haar at j""eldstoestand reeds van dien aard öeze uitzonderlijke verjaardag na- '°eë niet gevierd is. men wordt gedesorganiseerd, invloed zal uitoefenen op het verloop van de strijd die de SHAPE voert in Europa. Ander gebruik van de atoombom Wanneer de Amerikanen ,/erkelijk over de middelen beschikken zo zal men zich wellicht afvra gen om alle vitale centra van de Sovjet-Unie binnen een maand te ver nietigen, waarom moeten wij ons dan zo'n enorme militaire inspanning ge troosten, die Europa dreigt uit te put ten? Het antwoord is eenvoudig: een overwinning van de SAC zou Rusland op zijn grondvesten doen schudden; zij zal echter de opmars van de Russische legers niet tegenhouden. Laten we een ogenblik tot in het absurde doorredene ren: De Verenigde Staten demobilise ren hun leger; zij verpletteren Rusland onder 50.000 atoombommenen wor den vervolgens bezet door 300000 Rus sische parachutisten! Het is even ver keerd om de kansen van de SHAPE te willen berekenen zonder rekening te houden met de bijna niet voor te stel len gevolgen van een atoombomba:*de- ment op Rusland, als het dwaas is om zich voor te stellen, dat de vernieti ging van Rusland alléén een bezetting van Europa door de Russen zou kunnen verhinderen. De snelle ontwikkeling der atoom wapenen zal evenwel niet alleen in direct haar terugslag hebben op de slag om Europa, wanneer die onver hoopt zou moeten worden gestreden, zij zal ook rechtstreeks de eventuele ornstandigheden wijzigen, waaronder hij wordt geleverd. Deze wijziging is zelfs reeds zonder dat wij er reke ning mee houden begonnen. Toen in grote lijnen het plan voor de verdediging van West-Europa werd vastgesteld, was dit nog geheel en al gebaseerd op het gebruik der klassieke wapenen. De Verenigde Staten be schikten toen nog over een gering aan tal atoombommen. Er was destijds nog geen sprake van en er kon teen ook nog geen sprake v*n zijn om de bommen te gebruiken voor enorme doelen grote steden en industriële centra die na lang beraad zouden worden gekozen en ver achter het front zouden liggen, liefst in het hart van het vijandelijk gebied. Sedertdien is de voorraad atoombommen in Ame rika voortdurend toegenomen: men heeft de indruk, dat de SAC reeds al het nodige beschikbaar heeft om de daarvoor aangewezen objecten te ato miseren. De Amerikaanse productie van Uranium 235 en Plutonium zou dus kunnen worden besteed aan andere vormen van atoomwapenen dan de atoombom Beter hanteerbaar Tegelijkertijd is de bom ook beter hanteerbaar geworden: Het exemplaar van 50 kiloton (het equivalent van 50.000 ton gewone springstof), dat het standaardmodel schijnt te zijn, waar mee de strategische bommenwerpers van de SAC worden uitgerust, weegt tweemaal zo weinig als de bom van 20 kiloton, waarmee Hirosjima werd ge bombardeerd. Ook de vervaardiging is anders geworden. In 1951 experimen teerden de Amerikanen op Eniwetok met een reuze-atoombom van 120 kilo ton. Hetzelfde jaar nog begonnen zij met de productie van dwerg-bommen, de „baby-bombs". Zo men al niet de atoom-machines heeft teruggebracht tot het formaat van een granaat, dan zijn ze toch in ieder geval in zoverre gecomprimeerd, dat het mogelijk is ge worden de granaat van een kanon van 280 m.m. „atomisch" te wijzigen. Be halve dus de strategische bommen, die bestemd zijn voor de zware en middel zware bommenwerpers van de SAC, pro duceren de Amerikanen ook nog kleine bommen van enkele kilo-tonnen, z.g. tactische bommen, die bedoeld zijn om door de veel lichtere jachtbommen werpers te worden afgevuurd. Het ge volg hiervan is, dat de slag om Europa dus niet alleen gepaard zal gaan met een bombardement op de Sovjet-Unie, de atoombom zal ook worden gebruikt om het onmiddellijke achterland van de tegenstander tactisch te bestoken en om de troepen van de SHAPE recht streeks te ondersteunen. Dit is een as pect, dat in feite al twee jaar als zo danig bestaat, maar waarvan het me rendeel der Europeanen zich nog niet bewust is. Copyright A.F.P. (Wordt vervolgd) De eerste vier artikelen van deze serie zijn verschenen in ons blad van 27 en 28 Februari en van 6 en 7 Maart. 36. „Uw aanhankelijkheid jegens de kleine man is waarlijk ontroerend," knikt Halfra, wanneer zij gezeten zijn. „Doch wil uw dienaar zich ook niet bö het knap pend haardvuur zetten?" Pum-Pum werpt een schichtige blik achterom. De Nomade met het mes heeft als een waakhond achter hem plaats genomen en de bedoeling hiervan is niet mis te verstaan. Althans voor de dwerg niet. Tsacha glimlacht verontschuldigend. „Mijn onbelangrijke metgezel schuwt het vuur gelijk de wolven der Steppe," spint hij minzaam. „Hij is gewend aan de koelte." „Juist! Wel, wel, wel," buldert de zwierige edelman. „Als gw het zegtHij ziet er inderdaad koelbloedig genoeg uit! Ha, ha, ha! Dat is een aardig grapje, geloof tic. De Nomade buigt waarderend. „Komaan, thans dringt de plicht, nietwaar? Zeg mij, waarom zond heer Eric, mijn trouwe vriend, u herwaarts?" Tsacha heeft bezwerend een dikke hand opgeheven. „Ach, gij zijt vurig en door tastend gelijk een steppepaard, grootmachtige. Mijn arm hoofd is moe van de lange reis en ongaarne zou ik de ivoorden van de Grote Khan verkeerd overbrengen. Laat ons eerst de bekers ledigen." „Een uitstekend plan voorwaar!" snuift de edelman. „Laat ons het glas heffen en dn,Deze' wijn is uitstekend," lispelt de Nomade met een neerbuigend hoofdknikje. „Zeg mij, o grote edele, zijn alle verhalen waar?" die men over uw heldenmoed vertelt „Waar? Ha! Men weet nog niet de helft. Ge begrij-pt, mijn ingeboren bescheiden heid En luidruchtig begint de ijdeltuit een verhaal op te dissen van zijn moed en doortastendheid. Pum-Pum luistert zwijgend toe. Eensklaps onderbreekt Halfra zijn verhaal, terwijl hij de dwerg aankijkt. ,,G\j lijkt mij vermoeid, kleine!" roept hij. „Ge moest u bedde- waarts spoeden. Bovendien zijn de verhalen, die nog komen moeten, niet geschikt voor angstige harten „Vergis u niet, machtige," zegt Tsacha snel. Onze kleine makker zwijgt om beter te kunnen denken over het gevaaqr, dat u en de Grote Khan dreigtNietwaar?" Pum-Pum kijkt hulpeloos. „Gevaar? Hoe?" krijt Halfra. „Spreek, goede man. Men late zijn vrienden niet in het onzekere." Verontschuldigend haalt de Nomade de schouders op, doch zijn ogen schitteren. De talrijke bekers wijn, die Halfra onder het spreken geledigd heeft, zijn niet aan zijn aandacht ontsnapt. „Vergeving, berg van kracht," lispelt hij. „Ge hebt gelijk, ik had u wellicht beter meteen kunnen inlichten. Welnu, de boodschap van de Grote Khan der Noormannen betreft het zwaard Tyrr. Ik mag toch aannemendat gij als goede vriend van de Khan daar alles van weet?" laat hij er vertrouwelijk op volgen. „Het zwaard van Tyrr?" zegt Halfra breed. „Maar natuurlijk! Luister, ik zal u dat eens haarfijn uitleggen." Eind Februari bedroeg het aantal ge registreerde werkloze mannen 120.670 tegen 140.535 op 31 Januari. In dit cijfer van 120.670 zijn 2636 geëvacueer- den uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 28 Februari 28.752 personen werkzaam op een der objecten van de Rijksdienst Uitvoering Werken, tegen 30.504 op 31 Januari. Deze belangrijke daling van het werk loosheidscijfer moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. Voor eerst werden, vooral in streken met grote werkloosheid, een aantal van rijkswege gesubsidieerde openbare wer ken in uitvoering genomen. Vervolgens werd de werkgelegenheid gunstig be ïnvloed door het voortschrijdend seizoen en bijzonder goed weer. In hoéverre daarnaast de gevolgen van de waters nood van invloed zijn geweest op de verruiming der werkgelegenheid, kan moeilijk nauwkeurig worden bepaald. Aangenomen wordt, dat het aantal ar beidskrachten. werkloos geworden ten gevolge van de ramp. globaal genomen eind Februari even groot was als het aantal arbeidskrachten, betrokken bii het herstel. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Groningen met 61 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren. terwijl het rijksge- middelde 39 bedroeg tegen 45 op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 10.305 tot 9618 Zaterdag 14 Maart zal Z. H. Exc. mgr. Constans Kramer O.F.M. bisschop van Inan, China, in de kloosterkerk te Weert de csubdiakenwijding toedienen aan de fraters: Paschasius Brom, Haar lem; Diederik Ruigt, Den Haag; Padua- nus van Vugt, Utrecht; Liberatus van der Lubbe,, Den Haag; Valericus Oos trum, Utrecht; Lucianus Beekman, Den Haag; Josephat van Luijk, Honselerdijk; Ferdinand Sluiter, Groningen; Casimi- rus Faase, Noordwijk; Vivaldus Oor schot, Boskoop; Fabiamus v. d. Brom, Rotterdam; Hermes van Vliet, Utrecht; Maximilianus Demes, Dokkum; Theo- dotus Polman, Westervoort; Basilius Peperzak, Hilversum; Silas Plouvier. Leiden. Zondag 15 Maart de H. Priesterwij ding aan de fraters: Manuel Schilder, Heerhugowaard; Odoricus Waelpoel, Amsterdam; Berchmans Gijsen, Was senaar; Januarius Minninghoff, Biltho- ven; Marianus Coenen, Weert; Teren- tius Zijverveld, Nieuwkoop; Philotheus Kruijdenberg, Den Haag; Magnus van Tienen, Leiden; Hermenegild Geerlings, Leiden; Hildebertus Polman, Alverna- Wychen; Fortunatus van Vugt, Amster dam; Euslachius de Ridder, Voorhout- Sassenheim; Placidus Frankenmolen, Den Haag; Sergius Reintjes, Leunen- Venray; Valcns Meijs, Den Haag; Sup- plicius Lau, Den Haag: Chrysostostomus Dekker, Delft; Regalatus Pollmann, Leiden; Gualbertus Steeman, Rotter- dam-Hillegersberg; Indolf Alting von Geusau, Utrecht; Ubaldus Muskens, Venray; Rumoldus van Sambeek, Veld hoven- Gondulphus Hoeberichts, Sit- tard; en Bentivolius Selhorst, Benne- broek; allen van de Orde der Minder broeders. Donderdag 19 Maart zullen Ananias Ney- zen en Hyppolytus van Bohemen de H. Priesterwijding ontvangen in het Theolo- gicum der paters Augustijnen. Mgr. C. van Lierde O.E.S.A., vicaris-ge neraal van Vaticaanstad die gedurende korte tijd in ons land vertoeft, zal hen de H.H. Wijdingen toedienen, waarna zij respectievelijk 2e Paasdag en beloken Pa sen hun eerste plechtige H. Mis opdragen in de St. Hyppolytuskerk te Delft. Advertenti Het informatiebureau van het Nederland se Rode Kruis heeft de 31e lijst van ge borgen en geïdentificeerde slachtoffers „Watersnood" uitgegeven. 's-GRAVENDEEL: HeijdenDe Zeeuw, Judith Elisabeth, geb. 5.11.17 te 's Graven deel echtgenote van Herman J. Heijden: Kranendonk, Cornelia, geb. 12.1.39 te 's-Gra- vendeel, laatste adres: Prins Bernhardstraat 16; Verdonk, Marinus, geb. 28.11.24 te 's-Gravendeel, 'laatste adres: Molendijk 70; Van Verk, Johannes, geb. 16.11.52 te 's-Gra vendeel, laatste adres: Molendijk 68; De Zeeuw, Cornelia Fiorina, geb. 1.10.51 te 's-Gravendeel, laatste adres: Julianastr. 10; De Zeeuw, Cornelis, geb. 18.10.41 te 's-Gra vendeel, laatste adres: Julianastraat 10. KORTGENE: Barentsen, Adriana Pieter- nella Lena, geb. 25.11.93 te Wissekerke, laat ste adres: Spuiweg 6. NIEUW VOSSEMEER: Ooms—van Wezel, Anna Maria Johanna, geb. 14.6.92 te Oud en Nieuw Gastel, laatste adres: Veerweg 355; Van SomerenOtte, Antonia, geboren 16.10.19 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Pelsendijk 325. OUDERKERK a. d. IJSSEL: Rijkaart, Cornelis Pieter, geb. 30.6.77 te Ouderkerk, laatste adres: B 189. STRIJENVan Dommelen, Adrianus, geb. 11.4.35 te Strijen, laatste adres: Sas- sendijk 4; Verrijp, Gerrit, geb. 10.7.36 te (Van onze parlementaire redacteur) /n de achtenswaardige vergaderzaal van de Eerste Kamer, waar sinds mensen heugenis geen staatsgreep meer is voorgevallen, zijn gisteren twee politieke werelden op elkaar gebotst. Zelden was er een zo vredige stemming bij de behandeling van een begroting geweest als tijdens het gezapige debat over de begroting van Wederopbouw, waarbij zelfs de communisten hun klassieke hou- ding van contramineurs aflegden en met voorbij zien van alle oude veten voor de begroting stemden. Maar temidden van die irenische rust werden de hoeven op scherp gezet. De werelden, die op elkaar botsten, zoals de heer De Vos van Steenwijk het had uitgedrukt, waren die van de vrije ondernemer in het bouw en woningbedrijf en de wereld van de staat. De wereld van het vrije bedrijf, dat het zijn goed recht acht om winst te maken als de omstandigheden gunstig zijn en het overheidsbedrijf, dat zich nooit bezondigt aan winst.... of verlies. Dit laatste was de toevoeging van minister Witte, die zich midden in het gevecht achter het particuliere bedrijf plaatste. Vergeet u vooral niet, zo pa reerde hij de aanval van de staat-ver- goders, dat het lot van de ondernemer heus niet alleen is om maar winsten op te strijken. Hij krijgt ook zijn nadelige saldi te incasseren als het hem tegen loopt. De aanval op de vrije ondernemer kwam wederom uit de richting van de P.v.d.A., waar de heer Woudenberg de dag tevoren al enigszins onheil spellend had aangekondigd, dat hij „niet wist wat hij precies aan deze minister had". Minister Witte had zich in eerste instantie tactisch niet op het principiële niemandsland begeven, maar bij de replieken werd hem we derom duidelijk te verstaan gegeven, dat men zijn principes wel een wilde horen. Daaraan wilde de minister op dat moment gaarne voldoen en dus kwam er een duidelijke uitspraak, dat hij er niet over dacht om achter de Partij van de Arbeid te gaan staan die zich zo scherp mogelijk had uit gesproken voor overheidsbouw. Geen arbeiderswoningen van particuliere bouwers was daar het parool, dat Strijen, laatste adres: Schenkeldijk 74; Ver- rijp, Neeltje Trijntje, geb. 12.1.35 te Stijen, laatste adres: Schenkeldijk 74. ZEVENBERGEN: Stoop. Maria Anna, geb. 4.3.21 te Zevenbergen, laatste adres: Breda. KLUNDERT: Aanvulling 3e verlieslijst, dd. 6.2.53: Van Wensen, Cornelis Leendert, geb. 28.6.49 te Klundert, laatste adres: Lan- geweg 10; Van Wensen, Marijnus Pieter, geb. 6.3.39 te Klundert, laatste adres: Lan- geweg 10. ST. PHILIPSLAND: Aanvulling 3e ver lieslijst d.d. 6.2.53. Thans geborgen: Lig- tendag—den Haan, Maatje, geb. 3.3.73 te St. Annaland weduwe van Jan Ligtendag, laatste adres: Zulddijk 100. STRIJEN: Aanvulling 4e verlieslijst, d.d. 7.2 53. Thans geborgen: MonenDiphoorn, Maria geb. 6.3.86 te Zuidwolde, echtgenote van H. Monen; Van der Merwe, Huigje, geb 18.7.14 te Strijen, laatste adres: Schen keldijk 44; Van Soest—Versendaal, Pe- tronella, geb: 4.6.11 te Rhoon, echtgenote van H. van Soest, laatste adres: Buiten dijk 62; Den Tuinder, Johanna Martina, geb. 19.12.51 te Strijen .laatste adres. Schenkeldijk 62. ZUIDLAND: Aanvulling 4e verlieslijst, d.d. 7.2.53. Thans geborgen: Van der Wel— Zoeteman, Mara Geertruida, geb. 25.10.64 te Zuidland, laatste adres: Raadhuis straat 129. (Van onze Haagse redacteur) Nederlandse Ingenieurs hebben ten behoeve van de Sy rische regering een enorm plan ontworpen voor drooglegging, bevloeiing, ontginning en verdere landbouwkundige ontwikkeling van gronden, gelegen in de Ghab-vallei en de daarbij aansluitende Acharneh-vlakte in het Noordwestelijk deel van Syrië. Het gaat hier om een project voor 72.500 ha., d.i. ongeveer anderhalf maal de oppervlakte van de Noord-Oostpoldêr; met de uitvoering van de plannen, die circa 120 millioen gulden kosten, zal waarschijnlijk tien jaar gemoeid zijn. De opdracht uit Syrië werd verkregen door het Neder lands Adviesbureau voor ingenieurswerken in het Buiten land „N.edeco" te Den Haag in samenwerking met de Nederlandse Heidemaatschappij en het Ingenieursbureau Dwars, Heerik en Verhey te Amersfoort; zjj was het resul taat van een door de Syrische regering uitgeschreven inter nationale competitie. Volgens overeenkomst moet het voor-project in zjjn ge heel begin April gereed zijn. Het eerste deel van de plannen is enkele maanden geleden aan de Syrische regering over handigd en met duidelijke waardering ontvangen. Het staat verder aan de autoriteiten in Syrië zelf te beoordelen aan wie men de uitvoering van het project wil gunnen; gehoopt wordt uiteraard, dat ook hiervoor op de capaciteit van ons land een beroep zal worden gedaan, doch of dit ook inder daad zal geschieden moet worden afgewacht. Meer nog dan de omvang van het project in hectaren uitgedrukt is in drukwekkend het complex van maat regelen, dat de Nederlandse deskundigen hebben voorgesteld ter verbetering van de bodemgesteldheid en daarmee van de gehele economie van Syrië. Zo is bijvoorbeeld een geheel nieuwe rivier van 60 km lengte geprojecteerd, waar voor 15 millioen kubieke meter grond moet worden verzet. Men meent, dat dit onderdeel van de plannen met twee over land aan te voeren baggermolens met een capaciteit van 300 m3 per uur in zes a zeven jaar zal kunnen worden uitgevoerd. Voor een andere nieuwe ri- rivier van 33 km lengte zal een derde molen moeten worden ingezet Het gaat hier om een betere water afvoer te bewerkstelligen in het 30.000 ha grote moerasgebied van de Ei- Ghab-vallei, waar thans de rivier Orontes doorstroomt. Deze rivier zal in de Nederlandse plannen vervangen worden door twee andere en zelf dienst blijven doen als bevloeiings- kanaal. De Orontes, de enige rivier van Syrië, die in zee uitmondt, is thans nog kleiner dan de Linge; de stroom is reeds lang een zorgenkind voor het land: al in de Romeinse tijd is aan verbetering gewerkt. Alvorens men de huidige plannen vorm kon geven heeft de K.L.M. over een oppervlakte van 2200 vierkante ki lometer luchtfotografische opnamen ge maakt. Verder zijn het vorig jaar van April tot September vijftien Nederland se technici onder leiding van ir. J. P. der Weduwen in Syrië werkzaam ge weest om de nodige gegevens te ver zamelen. Onder meer is toen een ge schikte plaats gezocht voor het maken van een reservoir met een inhoud van 140 millioen kubieke meter voor het opzamelen van water voor bevloeiings- doeleinden. Hiertoe zal een der dalen van de Orontes 100 km stroomopwaarts door een vijftig meter hoge dam worden afgesloten. Men wil verder op een an der punt, namelijk bij Acharnee water van de rivier aftappen en door een 8 km lange tunnel naar de vlakte brengen. Wat het moerasgebied betreft omvat ten de plannen allereerst het maaien van de begroeiing, vervolgens droog legging, o.a. door begreppeling en daar na de eigenlijke ontginning, waarbij vaak tot op 1 meter diepte geploegd zai moeten worden. Ir. P. M. v. d. Sluis van de Heidemij. heeft speciaal de landbouwkundige as pecten van het project onder zijn ver antwoording. Er is in Syrië een nogal lucratieve katoenverbouw, doch om de bodem niet uit te putten zal een vrucht- wisselingssysteem moeten worden toe gepast, waarbij om de vier jaar katoen verbouwd wordt en verder suikerbieten, aardappelen en bonen. Daarnaast wor den mogelijkheden gezien voor hennep, rijst, aardnoten, groenten en fruit. Voorts is veel aandacht geschonken aan het verkavelingsprobleem. Een aparte moeilijkheid leverde het bemestingsadvies, omdat namelijk in Syrië de mest van de schapen en geiten gebruikt wordt als brandstof. Het plan voorziet nu enerzijds in opvoering van het houtbestand, waardoor men dus tevens de beschikking krijgt over andere brandstoffen en anderzijds het verbou wen van vlinderbloemige gewassen ter verbetering van de grond. Wanneer men verder nog weet, dat er visvijvers geprojecteerd zijn om de voe ding wat eiwitten betreft op peil te houden als de visvangst in het moeras sengebied vervallen zal zijn en dat er gerekend is met boerderijenbouw en zelfs met de oprichting van een heel dorp, krijgt men wel een indruk van de uitgebreidheid van het verrichte onder zoek. Het eerste deel van het advies, dat de Syrische regering ontvangen heeft, omvatte reeds 13 rapporten met 130 kaarten en tekeningen. Het werk van het „Nedeco" wordt mogelijk ge maakt door financiële bijdragen van een groot aantal banken, aannemingsmaat schappijen en industriële ondernemin gen, die het van belang achten, dat Nederlandse kennis en kunde in het buitenland gepresenteerd worden. kennelijk namens de fractie door de heer Woudenberg was aangeheven. Ik ben het vierkant met U oneens, antwoordde de minister. Wat is er te gen dat particulier kapitaal, als het er om gaat zakelijk goed te bouwen? Zo repliceerde hij en hjj gaf de volgende principiële koers aan voor het bouw beleid: de beste bouwer is degene die voor zichzelf bouwt. Kan dat niet, dan moet een ander voor hem bouwen. Op de derde plaats komt de overheid eerst in aanmerking. Ik houd mij geheel aan het subsidiariteitsbeginsel. Maar U trekt mü nu wel in principiële uitspra ken, zo liet de minister er op volgen. Daar gaat het echter niet om. Het gaat om de volkshuisvesting. Dat kan door de woningwet en het kan door de pre- miebouw. Het gaat er hoogstens om in welke mate men die zou moeten toe passen. En wat dit laatste betreft kon de minister nog mededelen dat, indien er ergens spontaan voldoende premie bouwactiviteit ontstaat, hij daaraan geen beletselen in de weg zal leggen. Wel zou hij zich streng houden aan de een maal bepaalde contingenten voor de toewijzingen van het bouwvolume in het algemeen. Hoe dat binnen het raam van die toe wijzingen dan precies tussen beide fi nancieringsmethodes verdeeld dient te worden, liet hij geheel aan de plaatse lijke autoriteiten en omstandigheden over. Om te zorgen dat zich geen nieu we bouwstoppen meer voordeden en dat ook de algemene werkgelegenheid niet in de knoop zou komen, wilde hij echter niet de maandelijkse contingen ten rekbaar gaan maken. Men wist in ieder geval na afloop van dit debat waar men aan toe is met deze minister. Aan het debat met de bewindsman ging nog een duel tussen de heren Kraayvanger en Woudenberg vooraf, waarbij eerstgenoemde zijn socialistisch medelid verweet, dat hij een novum in de staatkunde had gevonden, n.l. het rammelen met een fractie-portefeuille tegen een pas optredend minister. De laatste hield koppig vol, dat er particu liere bouwers zijn, die met een deel van de premiegelden gaan strijken, waar de schatkist per jaar vier en vijftig mil lioen voor moet neertellen. De heer Kraayvanger vroeg zich af, wat er toch in principe voor kwaad» in kan steken, dat particulieren daarbij dacht hij ook aan institutionele beleggers, maatschappijen van onroe rend goed en dergelijke voor eigen rekening bouwen en ook exploiteren. Er zijn ook behalve de arbeiders nog vele andere groepen waarvoor huur huizen gebouwd moeten worden. De particulier moet zijn geld weer in on roerend goed kunnen steken. Dan voorkomt men tevens de moeilijkheid, dat de voor huurhuizen onhandelbare premiebouw het enige alternatief zou zijn van woningwetbouw. Van verschillende zijden werd de mi nister ook de raad gegeven om een tweede Paul Vlaanderen uit te sturen om de ambtenaar op te sporen die de indiscrete publicatie van het ontwerp- huurverhoging op zijn geweten heeft. Tweemaal heeft minister Witte bij dit debat moeten horen dat zijn ambtena ren hem door eigengereid optreden in een moeilijk parket hadden gebracht. Het eigenmachtig ambtelijk advies in zake de uitleg van de fifty-fifty ver houding bij de verdeling der contingen ten was hem eerst door toedoen van de Kamer ter kennis gebracht. KALVERENMARKT UTRECHT, 11 Mrt. Aanvoer 563 nuchtere kalveren, prijs f 39 40. slachtgew. f 0.951.05 per kg. Handel redelijk. KAASMARKT WOERDEN, 11 Maart. Aanvoer 10 partijen, le soort f 2.222.25, 2e soort f 2.18—2.21, zware tot f 2.31. Advertentie kan oorzaak zijn van allerlei kwalent iGeefUwkind al bij het kleinste kuchje :j AAGTEDIJK p. 11 Recife n. N. York. ABBEDIJK 11 te Rotterdam. ALBIREO 12 te Rio de Janeiro. ALBLASSERDIJK 11 van R'dam n. Hamb. ALDABI 11 van Bahia n. Las Palmas. ALDERAMIN p. 11 Kp. Palos n. Marseille. ALMDIJK 11 van New York n. Golf van ALMKERK p. 11 Stromboli n. Genua. ALNATI 12 te Rotterdam. ALPHACCA 11 van Santos n. B. Aires. APPINGEDIJK 11 van Galvest. n. Tampa. AMSTELVEEN 11 van Tarakan n. Bombay. ANNENKERK 11 van Hongkong n. Kobe. ARENDSDIJK 12 te Aden. ARGOS 12 te Rotterdam. BINTANG 12 te San Francisco. BANTAM p. 12 Ceylon n. Colombo. BANTAM 12 te Colombo. BARENDRECHT 12 te Pladju. BOSCHFONTEIN 11 te Tanga. CALTEZ UTRECHT p. 11 Gibraltar n. Sid. CERONIA 11 van Surabaja n. Pladju. CALTEX PRENIS p. 11 Kreta n. R'dam. CHAMA p. 11 Ras-al-Hadd n. Fao. CISTULA 12 te Singapore. CORILLA 11 van Ras Tanura n. Singap. COTTICA 12 te Paramaribo. DALERDIJK 12 te Cristobal. DELFSHAVEN 12 te Monteviedo. DRENTE 11 van Makassar n. Tj. Priok. ELMINA 11 van Lome n. Takoradi. EENDRACHT p. 12 Kp. St. Vincent naar Alexandrië. EOS 12 te Piraeus. EOS p. 11 Kp. Matapan n. Piraeus. GAASTERLAND 13 te Amsterdam. GAROET 11 te Marseille. GAROET 12 van Marseille n. R'dam. GOOILAND p. 11 St. Pauls Rock n. Recife. GROOTE KERK 11 Str. Messina n. Genua. GROOTE BEER 13 te Rotterdam. GORDIAS 11 Ouessant gepass. GRAVELAND 12 te Rio de Janeiro. HELENA 12 te Haitien. HERMES 11 van Maracaibo n. Barranq. HYDRA 11 van Carupano n. Pt. of Spain. HYDRA 12 te Pt. of Spain. HERCULES 12 te Messina. IJSSEL p. 11 Kp. Roca n. A'dam. KIELDRECHT 12 te Manilla. LAAGKERK p. 11 Pt. Sudan n. Pt. Said. LAERTES 11 van Pt. Swettenh. n. Penang. LEKKERKERK 11 van Bombay n. Karachi. LEMSTERKERK 11 te Kuwait. LIMBURG 11 van Bombay n. Calcutta. LUTTERKERK 12 te Bahrein. LOMBOK 11 van Acapulco n. Balboa. MAAS 12 te Rotterdam. MAASLAND 12 te Pto. Alegro. MAASKERK p. 11 Finisterre n. A'dam. MANOERAN 12 te Surabaja. MATARAM 11 te Genua. MATARAM 11 van Marseille n. Genua NOORDWIJK 11 van Baltimore n. Pto. la Cruz. OMALA 11 van Berre n. Bone. ONDINA 11 te Stavanger. ORANJESTAD 12 te Antwerpen. PERNA 12 te Singapore. POLYDORUS 12 te Semarang. PR. WILL. Ill 11 van Valencia n. Cart. RAKI p. 11 Cochin n. Calcutta. RIDDERKERK p. 11 Ras Fartak n. Muse. RONDO 10 te Marseille. SAROENA 11 van Miri n. Pladju. SLAMAT 12 te Belawan. SLIEDRECHT 11 te Rotterdam. SOESTDIJK 11 van Tj. Priok n. Cheribon. STAD ALKMAAR p. 11 Wight n. Golf van Mexico. STAD DORDRECHT 11 van Huelva n. R'd. STAD LEIDEN p. 11 Bermuda n. Engel. STRAAT BANKA 12 te Tj. Priok. TARAKAN 11 van Belawan n. Singapore. TARIA 11 te Stockholm. ZIJPENBERG p. 11 Gibraltar n. Kaarchi. Mexico. TAWALI 12 van Colombo n. Cochin. TERNATE 12 te Belawan. TOMINI 12 te Suez. UTRECHT 11 te Bahrein. WAAL p. 11 Kreta n. Beirouth. WATERLAND 11 van Montev. n. Santo». WATERMAN p. 11 Kp. de Gata n. R'd. WILLEM RUYS 12 te Pt. Said. WILLEMSTAD 12 te Pto. Limon. WOENSDRECHT 11 te Boston. De radiofabriek van Philips in Sao Paulo de grootste van Brazilië heeft aan 300 werknemers medegedeeld dat de fabriek stilgelegd zal worden omdat er geen onderdelen uit Nederland komen. De fabriek heeft een capaciteit van 125.000 radiotoestellen per jaar. Volgens de functionarissen van de fabriek is de situatie een gevolg van de restricties der Braziliaanse regering ten aanzien van de import van onderdelen. Zij wezen er op, dat het werk door gang zou kunnen vinden indien import vergunningen verkregen en de onder delen onmiddellijk per vliegtuig naar Sao Paulo gebracht konden worden. De minister van Oorlog en van Ma rine zal Zaterdag 28 Maart te Venlo op het Mgr. Nolensplein de parade en het défilé afnemen van vrijwilligers der Nationale Reserve, der Reserve Grens bewaking. der Reserve Rijkspolitie, der Reserve Gemeentepolitie en van het corps Luchtwachtdienst, die dan ter ge legenheid van een „provinciale dag", georganiseerd door „Steun Wettig Ge zag", naar Venlo zullen komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 9