Incident boven grens van Oost- en West-Duitsland RUSSEN SCHIETEN BRITSE BOMMENWERPER NEER Zes inzittenden gedood; bemannings leden, die uit het brandende toestel sprongen, eveneens beschoten Ernstige incidenten Sovjet-terreur in de lucht Sinds jaren weer in één ploeg mm ifi f Ontvoerder van dr. Linse legt bekentenis af Verkiesingen voor gemeenteraden en Provinciale Staten Britse katholieken doen een laatste beroep op Churchill Tussen neus en lippen tfee" )RR ANDERE BRITSE BOMMENWERPER EERDER OP DE DAG DOEL VAN SCHIJNAANVALLEN Wrakstukken op Oost-Duits grondgebied neergestort "N 'mm I Nederlandse profs verrassen Parijs Linse in het been geschoten Tot hoofd en hart Episcopaat keurt plannen eeuwfeest hiërarchie goed Het weer Thans reeds 8 geallieerde toestéllen door communisten neergehaald of beschoten J VOORTAAN IN HETZELFDE JAAR J Breuk tussen Faroek en zijn echtgenote Tito's bezoek aan Londen Reeds 4 Kardinalen en 27 Bisschoppen zegden hun komst toe Onrust in Roemenië VRIJDAG 13 MAART 1953 76ste JAARCANC Nó. 25631 Oorverdovend lawaai Geheime stukken uit geworpen Sovjet-protest Éli f 1000.met premie van 30.000 op no. 2037 Grenswachten versterkt met Russische eenheden Dames-Heren Suèdejasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 25, telef. 4790 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per weelc, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. f Gistermiddag om half drie hebben Russische Mig-straalja- fers een viermotorige Britse bommenwerper van het type -Lincoln" aangevallen en neergeschoten. De aanval geschied de in de luchtcorridor van Berlijn naar Hamburg vlak bo- *en de grens van Oost en West Duitsland bij het plaatsje Bieckede aan de Elbe. Bij het incident kwamen zes leden Tan de Britse luchtmacht om het leven en werden twee anderen gewond. Het Britse ministerie van Luchtvaart Reeft bekend gemaakt, dat een andere Britse Lincoln boven het plaatsje Kassei in de Britse zone van Duitsland eerder •p de dag gedurende 10 minuten het doel was geweest van Twee Russische Mig-jagers, die verschillende keren schijn- aanvallen op deze Engelse bommenwerper deden. Premier Churchill heeft naar aanleiding van het Incident 'en spoedzitting bijeengeroepen van hooggeplaatste rege ringsautoriteiten. Uit Britse regeringskringen wordt verno men dat Engeland het incident als „buitengewoon ernstig" 'pvat. De Engelse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, heeft opdracht gekregen in krachtigste bewoordingen te protesteren tegen deze „opzettelijke aan val van Russische jachtvliegtuigen op een Brits toestel, ten gevolge waarvan Britse vliegers het leven verloren." In het communiqué van de Britse Luchtmacht in West-Duitsland worden de Russen officieel beschuldigd van „het neerschie ten van een bommenwerper van het oefenvluchtcommando tijdens een normale oefenvlucht door Mig-jagers." In het protest van de Engelse Hoge Commissaris, dat in gediend is bij de Russische opperbevelhebber in Oost- Duitsland, generaal Tsjoekov,, zal Engeland een onmiddellijk onderzoek eisen, opdat „degenen die voor deze gewelddaad aansprakelijk zijn, gestraft worden", en dat „voor personen en eigendommen een passende vergoeding betaald moet worden." De toch al gespannen verstandhou ding tussen de Westerse grote mogendheden en de communisti sche landen is dezer dagen nog slechter geworden tengevolge van de incidenten, die in het West-Duitse luchtruim heb ben plaats gevonden. Amerika en Enge land hebben fel geprotesteerd en de Tsjechoslowaakse regering, alsmede de s°vjet-autoriteiten in Oost-Duitsland, hebben zoals te verwachten viel 'Ven heftig deze protesten van de hand gewezen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, die op het ogenblik in de V.s. vertoeft, verklaarde gisteren te «ew York dat de aanval op de Engelse bommenwerper „een barbaarse daad" T'as, maar tegelijkertijd heeft de bevel hebber van de Russische strijdkrachten 'b de Sovjet-zone van Duitsland, gene raal Tsjoekov in Berlijn in een officieel schrijven gesproken over „de schending Tan de grens van de Oost-Duitse Volks republiek door een Brits toestel". In Washington en in Londen, in Praag *h Oost-Berlijn en, naar men aannemen J?ag, ook in Moskou, worden de con flicten van deze week grondig bestu deerd en vanmorgen hebben <te voor naamste Amerikaanse en Engelse bla den hoofdartikelen aan deze branden de kwestie gewijd. De „New York He rald Tribune" schreef vanochtend dat de Moten van Westerse geallieerde vlieg- Mgen niet alleen het recht, maar ook de plicht moesten hebben om dergelijke vijandige acties van Sovjet-vliegtuigen te slaan. De voorzitter van de com- htissie voor de strijdkrachten uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Short, heeft het gisteravond nog kracb- llger uitgedrukt: „Als de Russen over Mze grenzen komen moeten wij hun de °lle laag geven, en niet volstaan me* een beleefde nota." -Vorige week Donderdag is op het Peense eiland Bornholm een Mig-straal jager geland die afkomstig waS uit fmlen. Tot grote verontwaardiging van Poolse regering is het vliegtuig niet ruggezonden. Deze week Dinsdag fchoten twee Tsjechoslowaakse Migs op Mee Amerikaanse straaljagers en gis pen werd de Engelse „Lincoln" ook Poor Migs aangevallen. Of er enig ver hand bestaat tussen de eerste gebeurte nis en de twee laatstgenoemde valt nog P'et uit te maken, maar dat de twee beschietingen boven West-Duitsland iets 2}et elkaar uit te staan hebben neemt ^cn wel aan. Er zal de komende dagen nog heel wat vj'er deze incidenten te doen zijn. De Jjcsterse grote mogendheden zullen [Meten laten zien dat zij niet met zich „aten spotten en dat communistische Ploten niet ongestraft Westerse vlieg den kunnen aanvallen. Burgers, die getuige waren geweest van de aanval, t ebben aan de politie de volgende verklaring gedaan. Het vliegtuig vloog op een hoogte van 2500 tot 3500 meter, toen het door twee jachtvliegtuigen van achteren werd aan gevallen. Zij doken op het Britse toestel en vuurden enkele salvo's af. De rech termotor van de bommenwerper vloog in brand, er kwam een lange zwarte rookpluim uit, het vliegtuig verloor hoogte. De twee jachtvliegtuigen had den inmiddels een bocht genomen en doken beide voor de tweede maal op de Engelse bommenwerper. Het toestel begon toen geheel te branden, het gleed snel af, een der vleugels brak en even later stortte het vlak achter de grens op Oost-Duits grondgebied neer. Een voormalig soldaat van het Duitse leger, die op het land aan het werk was, heeft gisteravond aan de politie verklaard, dat hij de aanval van het begin tot het einde had ge zien. Hij vertelde, dat hij de Britse bommenwerper had waargenomen op een hoogte van ongeveer drieduizend meter. Hij vervolgde: „Plotseling do ken achter het toestel twee donker gekleurde jachtvliegtuigen met een enorme snelheid naar beneden. Hij zag verschillende witte strepen uit deze jachtvliegtuigen komen. Deze witte strepen werden waarschijnlijk veroorzaakt door lichtspoormunitie. Even later hoorde hij het ratelen van machinegeweren. De bommenwerper gleed toen af, het lawaai van de mo toren tezamen met het gillende geluid van de straaljagers was oorverdovend. Na de tweede duikvlucht van de ja gers werden de vlammen, die uit de bommenwerper kwamen, groter. Ver schillende brokstukken vlogen van het toestel. Vervolgens zag hij drie figuren uit het toestel vallen, twee parachutes openden zich, één man viel, zonder dat de parachute zich opende. Het vliegtuig stortte toen neer achter een bosrand en er ontstond een grote rookkolom." Het Britse vliegtuig is vlak achter de grens op Oost-Duits gebied terecht gekomen. De navigator, die met zijn parachute op West-Duits gebied is ge daald, is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Hij had verschil lende kogelwonden. Volgens de Duitse politie werden in zijn parachute ver schillende kogelgaten geconstateerd; dat wijst er op, dat de Russische jachtvlieg tuigen ook nog hebben geschoten op de twee leden van de bemanning, die zich met een parachute m veiligheid wilden stellen. De piloot van het toestel, *3e enige overlevende, landde met zijn parachute op het dak van een boerderij, zijn beide benen waren doorschoten. De vijf an dere inzittenden zijn op Oost-Duits ge bied terechtgekomen en kwamen allen De communisten hebben voor het laatste incident, waarbij de Britse »Lincoln"-bommenwerper werd neergeschoten, reeds acht vliegtuigen neer- Behaald of beschoten. Op 5 April 1948 verongelukte een Britse „Viking" te Berlijn na een botsing met een Russische jager. Op 8 April 1950 verdween een „Privateer" van de Amerikaanse vloot aiet tien inzittenden boven de Oostzee. De Amerikanen gaven de Russen de schuid, maar de laatstgenoemden ontkenden voor het verongelukken van het toestel verantwoordelijk te zijn. Op 17 November 1951 werd een Amerikaans transportvliegtuig van het tvpe C-47 boven Hongarije tot landen gedwongen. De bemanning van vier koppen werd vrijgelaten tegen betaling van een boete. Op 8 April 1952 beschoten twee Russische jagers een Frans lijnvlieg- tuig van het type „Skymaster" in West-Duitsland bij W est-Berlijn. De ••Skymaster" kon West-Berlijn bereiken met twee gewonde passagiers aan boord. Op 13 Juni 1952 verdween een Zweedse „Dakota" met acht man aan boord. De Zweden zeiden dat het toestel beschoten was en gaven de Russen <te schuld. Op 16 Juni 1952 werd een Zweedse „Catalina", die op zoek was naar de vermiste „Dakota", door Russische jagers neergeschoten. De bemanning ban zeven koppen werd gered. In October 1952 is een Amerikaanse bommenwerper tussen West- Duitsland en Berlijn aangevallen. Op 10 Maart 1953 schoten Tsjechische Mig-straaljagers een Ameri kaanse straaljager van het type „Thunderjet" boven de Amerikaanse zone ban Duitsland neer. om het leven. Chauffeurs van verschil lende vrachtauto's, die gisteravond uit Oost-Duitsland in het Westen zijn ge arriveerd verklaarden dat zij gezien hadden dat O.-Duitse brandweerlieden uit Boizenburg het brandende wrak van de bommenwerper met schuimblusappa- raten geblust hebben. Verschillende Oost-Duitse Volkspolitiemannen en Rus sische militairen stonden in de directe omgeving van het wrak. Een Engels officier heeft in de omgeving verschil lende fragmenten van een granaat ge vonden die niet behoort tot de munitie van de Lincolnbommenwerper. Ook werden door burgers verschillende nog niet ontplofte granaatkoppen van 37-mm munitie gevonden. Volgens het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn verschillende ge heime stukken gevonden die boven West-Duitsland zijn uitgeworpen door de bommenwerper voordat deze neer stortte. Ook werden een verscheurd logboek en fragmenten van kaarten op West-Duits gebied aangetroffen. Men vermoedt dat deze door de bemanning verscheurd werden voordat zij werden uitgeworpen. De Lincolnbommenwerper werd door de Engelsen gebruikt bij het begin van de tweede wereldoorlog. Later werd hij vervangen door de meer moderne Lan caster. De Lincoln is momenteel een zeer verouderd bombardementsvliegtuig dat nog gebruikt wordt voor oefen- vluchten en vrachtvervoer. Lord Ismay, de secretaris van ,.de Noord-Atlantische verdrags organisatie, heeft gisteren te Washington verklaard dat de aanvallen boven West-Duitsland op geallieerde vliegtuigen „op zichzelf staande incidenten waren, doch die niet beschouwd worden als gewapende aan vallen, die beantwoord zouden moeten worden door een gemeenschappelijk op treden der NATO-landen". Mochten deze aanvallen zich echter herhalen, aldus Ismay, dan zouden de regeringen dit toch in overweging nemen. Het hoofdkwartier van de Amerikaan se Luchtmacht heeft inmiddels bekend gemaakt dat de Amerikaanse piloten opdracht hebben gekregen terug te schieten indien zij boven West-Duits land worden aangevallen. Het Russische persbureau Tass meldt intussen, dat de opperbevelhebber der Russische bezettingstroepen in Duits land, generaal Tsjoekov, gisteren de Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrick, een nota heeft doen toekomen, waarin hij protesteert tegen „het schenden van de demarcatie lijn van de (Oost-)Duitse volksrepubliek door een Brits vliegtuig van het type Avro-Lincoln". Volgens de Russische generaal weigerde de Britse bommen werper niet alleen gehoor te geven aan een bevel van twee Russische vliegtui gen om hen te volgen naar het dichtst bijzijnde vliegveld, doch opende de Lin coln het vuur op de Russische toestellen, die hierop het Britse toestel neerschoten. Westelijke autoriteiten in Moskou zijn er niet zeker van, dat de Sovjets bewust opdracht gegeven hebben tot de inciden ten van de vernietiging van een Ameri kaanse straaljager en van een Britse vier-motorige bommenwerper, maar zij zijn ervan overtuigd, dat de ruwe hou ding, die deze incidenten weerspiegelen, van de zijde van het hoge Sovjetbevel meer moeilijkheden in de toekomst be tekent. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft gisteravond de aanval op een Brits toestel boven Duitsland „een barbaarse daad" ge noemd. „Bewuste en onuitgelokte aan vallen van deze soort, door wat veron dersteld worden bevriende troepen te zijn, kan alleen maar barbaars genoemd worden," aldus Eden aan een diner van de „Foreign Policy Association". „De Britse regering neemt dit ernstige in cident zeer zwaar op," aldus Eden. Deze commentaar werd op het laatste ogen blik ingelast in zijn rede over de buiten landse politiek. De socialistische Lagerhuisfractie heeft besloten Premier Churchill te vragen, Maandag een volledige verklaring over het neerschieten van de bommenwerper af te leggen. In alle parlementaire krin gen in Londen heeft het incident ern stige bezorgdheid gewekt. De profs: Appel, De Munck, v. d Hart, Schaap, Vreeken, De Kub ber, De Vroedt, Van Geen, Tim mermans, De Harder, Rijvers. Er hebben zich gisteren in het Pare des Princes te Parijs vreemde tonelen afgespeeld. Op de tribunes zaten tal rijke Nederlanders, getooid met oranje mutsen, gewapend met vlaggen. Zij hebben met stijgende bewondering toe gezien hoe elf voor deze gelegenheid bijeengebrachte Nederlandse prof-voet ballers er in slaagden het Franse nati onale elftal een nederlaag te bezorgen. Een verdiende nederlaag bovendien, want deze elf Nederlanders hebben hun landgenoten nog eens duidelijk ge maakt op welk een laag niveau het voetbal in Nederland zich beweegt. Het was een weerzien van sterren van wel eer: de Munck, de Vroet, Appel, Rijvers, Timmermans en de Harder. Het was echter ook een kennismaking met voor velen tal van onbekende spelers. Hel is geen gemakkelijke zege geweest, doch zij maakt des te meer indruk als men bedenkt, dat deze zelfde Franse ploeg het vorig jaar tal van opmerke lijke successen heeft geboekt. Voor de verslagen over deze wedstrijd verwij zen wij naar pagina 5. De W.-Berlönse politie heeft vandaag medegedeeld, dat de 22-jarige O.-Ber- lijnse timmerman Kurt Knobloch na zijn arrestatie bekend heeft, dat hij actief heeft deelgenomen aan de ontvoering van de West-Berlijnse advocaat dr. Wai ter Linse. Knobloch werd gearresteerd toen hij Maandagnacht j.l. trachtte in te breken in een W.-Berlijns huis. Het grote gat in de dijk bij HerkinQen op Goeree-Overflakkee kon na de ramp in de noodlottige nacht van 1 Februari niet tijdig worden gedicht. Men is thans begonnen het gat met basaltblokken te dempen. De blokken worden met zolder schuiten aangevoerd, die daartoe het dijkgat binnenvaren. Op een bepaald mo ment tussen eb en vloed, wanneer het water dus vrijwel stil staat, worden de blokken vervolgens zo snel mogelijk in het water geworpen. Naar aanleiding van de opmerking van Tweede Kamerleden over het houden van de verkiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Staten in het zelfde jaar, deelt de minister van Binnenlandse Zaken mede, dat de indiening dezer dagen van een wetsontwerp te verwachten is, waarin door verlenging van de zittingsduur van de te verkiezen gemeenteraadsleden met éên jaar, aan het verlangen van de Kamer zal Zonder gevoel van eigenwaarde en zelfvertrouwen kan men on mogelijk iets bereiken. worden tegemoetgekomen. Aldus deelt mi nister Beel mede in een nota naar aanlei ding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende „voorzie ningen gemeenteraadsverkiezingen in wa- tersnoodgebied". De strekking van dit wetsontwerp is dus verlenging van zittingduur niet van reeds gekozen, doch van nog te verkiezen raden. In de 518de Staatsloterij, vierde klas, zeventiende lijst, is op nummer 2037 een prijs van f 1000 gevallen met een premie van f 30.000. Samen met een beroepsworstelaar had hij dr. Linse, toen deze zijn woning ver liet, om een vuurtje gevraagd. De wor stelaar greep vervolgens df. Linse beet en sleurde deze in een gereedstaande auto. In snelle vaart verdwenen zij toen naar de Russische zone van Berlijn. Knobloch vertelde verder, dat dr. Linse tijdens deze rit zich voortdurend tracht te te bevrijden. Een van de ontvoerders schoot hem toen in het been. Ook wer den kopspijkers op de weg gestrooid om te ontkomen aan de auto, die hen volg de, er werden tevens enige schoten ge lost op deze wagen. De daders hadden na de ontvoering van dr. Linse elk dui zend W.-Duitse marken als beloning ge kregen. Na zijn bekentenis kreeg Knob loch een zenuwinstorting en trachtte hij zich van het leven te beroven. Oud-koning Faroek van Egypte heeft Don derdag door zijn advocaat een verklaring laten afleggen, waarin hij volgens Reu ter eigenlijk heeft toegegeven dat er een breuk is tussen hem en zijn negentienja rige echtgenote Narriman en dat zij ge scheiden gaan leven. Deze verklaring werd afgelegd naar aan leiding van het vertrek uit Rome van ex- koningin Narriman en haar moeder naar Zwitserland. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Zie ginds komt de stoomboot uit Joegoslavië reeds aan. Hij brengt ons vriend Tito, men ziet hem reeds staan. En omdat er nog geen paardje was, dat op het dek op een neer huppelde, troostte de luchtmachtafdeling van de Britse vloot gisteren de naderende maarschalk in de buurt van Gibraltar door hem drie vliegtuigmoederschepen tegemoet te sturen en zestig vliegtuigen voor de maarschalk te laten voorbij vliegen, De Britse admiraal seinde aan de dictator en kerkvervolger Tito, dat hjj hem een goede reis wenste en een prettig verblijf in Engeland. Tito liet terugseinen, dat hij dankbaar was voor deze goede wensen en dat hij uiting wenste te geven aan zijn bewondering voor het luchtdéfilé, dat hij noemde ,een mooie en volmaakte vliegdemon- stratie". Het is twijfelachtig of iedereen deze geestdriftige waardering van Tito zal delen, want dit vriendschapsgebaar kostte de Britse vloot drie veronge lukte vliegtuigen en vier piloten van de vloot kwamen bij het ongeluk om het leven. Inmiddels blijft het programma voor Tito's bezóek in nevelen gehuld, zulks op bevel van Churchill, die het veiliger acht niet van te voren bekend te maken wanneer en op welke plaatsen genot zal worden gebracht in Tito's leven tijdens zijn bezoek aan Engeland. Er is wel bekend gemaakt, dat Tito bij zijn aankomst op Maandag de Theems op zal varen tot in het hart van Londen en dat hij zal worden begroet bij aan komst door niemand minder dan de hertog van Edinburg, Winston Churhill en Anthony Eden. De Unie van Britse katholieken, welke gezamenlijk vier milioen leden heet te omvatten, heeft zich nogmaals tot Churchill gewend om in de meest hoffelijke termen duidelijk te maken, dat er in Engeland althans nog enige millioenen zijn overgebleven, die het cynisme van de Britse regering niet kunnen waarderen. De hertog van Nor folk, president van de Unie, verzocht Churchill, namens de katholieken van Groot-Brittanië aan Tito duidelijk te maken, hoezeer de reputatie van de Joegoslavische regering wordt geschaad door de onderdrukking van de gods dienst. Churchill heeft beloofd, dat hij deze mededeling „op de meest ernstige wijze" in overweging zal nemen. En men mag aannemen, dat als Eden aan stonds uit Amerika terugkomt om zijn vriend Tito te begroeten, hij op even ernstige wijze aan deze overwegingen zal deelnemen, diep gelukkig in het besef, dat het Britse kleermakersvak blad hem zojuist heeft gerangschikt, tezamen met Charley Chaplin en de Russische maarschalk Sokolowski, onder de tien mooist geklede manspersonen ter wereld. Naar het K.N.P. verneemt, heeft het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat tijdens de 12 Maart te Utrecht gehou den bisschoppenconferentie de plannen voor de eeuwfeestviering van het her stel der bisschoppelijke hiërarchie op enkele practische en ondergeschikte wijzigingen na geheel goedgekeurd. Al leen het tijdstip waarop de pontificale H Mis op Hemelvaartsdag zal worden opgedragen, wordt iets later. De kerk- collectie, waarom de Stichting 1853 1953 heeft verzocht nu de radio-actie in verband met de watersnoodramp werd Montgomerofsky exit De Shape te Fontaine- den, dat hij de uniform, die hij van Stalin heeft gekregen, weer in de kast uit een hoogst verdacht gesnor opsteeg. Met oon- zend hart en wit om de zl?Ugeweest zich me?een meTmottenballeV\7e7t nëüi, maar vol ^ver- pretje te verkwikken van gehangen en weigert de achtend phchtsbes^ pak ulterst rol van „Montgomerofsky de inspannende te hij het voorzichtig op Montgomery in een streng bewaakt bioscoopgebouw wordt gehouden en waar aan 250 officieren uit 13 Nato-landen deelnemen. Er zou n.l. een toneelstuk je worden opgevoerd, waarin veldmaarschalk Montgomery persoonlijk. aeheime stafaelenina te spelen. Als er nu maar en rende ermee naar a geneime stajoejemng, ervstiaer aken van stationschef. „Een tijd- welke onder, leiding van sttfoelZg bom!" schreeuwde hij, uitlekken, want dat zou toen hij het b.ireau b voor de Russen een pretje zijn. Tijdbom Een conducteur vond in een tweede-klasse coupé van de laatste trein naar vermomd met bontmuts Rome een koffertje, waar en overjas van een Sov jet-generaal, als „maar schalk Montgomerofsky" zou optreden en de me ning van de Russen over de geallieerde strijdkrach ten zou vertolken. De uni form van Sovjet-generaal, die hij voor deze ver kleedpartij zou dragen, heeft hij in 1946 van Sta lin cadeau gekregen als blijk van waardering voor onder moeilijke oorlogs omstandigheden bewezen diensten. De repetities van de schets waren al begonnen. Maarde pret zal niet doorgaan, la de pers is er een en ander over uitgelekt en daarover is Monty zo boos gewor ven storm de, waarop het koffertje uitstekend ver staanbaar antwoordde: „Miauw". Toen het dek sel werd gelicht sprong er een wit katje uit, dat on middellijk weer behaag lijk begon te spinnen. stopgezet, wordt in alle kerken van Nederland gehouden Zondag 19 April. De EHBO houdt zijn bekende steentjes actie voor de opbouw van de medische faculteit te Nijmegen 16 April. De plechtige H. Requiemmis echter, die de actie Honderd Jaar Kromstaf zich Vrij dag 15 April gedacht had, zal in ver- band met gerezen moeilijke omstandig- heden bezwaarlijk doorgang kunnen vinden. Naar het K.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, is de belangstelling in het buitenland voor de eeuwfeestviering reeds nu bijzonder groot. Reeds hebben vier Kardinalen en zevenentwintig bis schoppen in beginsel hun komst toeg- zegd. Verwacht mag echter worden dat het aantal deelnemende bisschoppen aanmerkelijk groter zal worden. Dit Belgrado wordt gemeld, dat na het overlijden van Stalin in Roemenië langs de grenzen met Joegoslavië de staat van be leg is afgekondigd. De Roemeense eenheden worden binnen kort versterkt met grote Russische troe penmachten. In verschillende Roemeense fabrieken hebben zich sabotagedaden voor gedaan. Een en ander werd gemeld door drie Roemeense militairen die ondanks al le voorzorgsmaatregelen naar Joegoslavië zijn uitgeweken. Advertentie ÖARTE ,101 2ISSTR Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en voornamelijk in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.57—18.42. Maan: 6.21—17.43.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 1