Historische rijkdom van Haarlems stadhuis Kijkje op eerste binnen- tentoonstelling Haarlem, stad van schone kunsten Kleine trouwzaal opvallend consequent gerestaureerd I. KAN FLORA 1953 Inzendingen beslaan oppervlakte van 1400 m2 Flora en Keukenhof bloemenhoven Tsjechisch vliegtuig in Oostenrijk geland VRIJDAG 13 MAART 1953 PAGINA 2 JAN DE BRAY EN KONING ZALENKOS Geluk eerst dan met een ring van KAN Trouw- en Verlovingsringen vanaf f 35.per paar Burgerlijke Stand WATERGAS- INSTALLATIE GEREED Woensdag in bedrijfstelling Geslaagd K.A.B. Firma Bijvoet 125 jaar De heer De Groot 40 jaar aan de zaak verbonden Gemeenteraadsverkiezing K.V.P.-CANDIDATEN HAARLEM Kath. Sociale Jeugdzorg Voor Sweaters, Windfackets WILMS FLOET Gebouw Bond Zonder Naam verlicht Kruis van 9 meter hoogte De parochie Jansstraat nam afscheid van kap. Adank In Frans Halsmuseum uit voeringen van 17de en 18de eeuwse muziek Bedrijfsongeval „De Watertrappers" SANTPOORT Het nieuwe jeugdhuis Toewijding aan St. Patrick DE ADOPTIE VAN OUDENHOORN Bloemendaal moet recreatie verschaffen GEMEENTERAAD CANDIDATEN V.V.D. GEMEENTERAAD Spreekuren Uitslag sportprijsvraag Ontsnapping was reeds lang voorbereid 518de Staatsloterij 4e klasse 17e lijst Speelterrein aan Prins Hendriklaan zandvoort Telefoon politie Bridgen voor Rampenfonds Training op circuit heemstede Mr. Pliester stelt zich niet meer herkiesbaar Gepensionneerden Parkeerterrein R.C.H- tijdens Flora Beurs van Amsterdam Nc 'V Sr K Terecht mag Haarlem zich op het fraaie stadhuis, herinnerende aan de Gra ven van Holland, beroemen. Maar de vele historische bezittingen eisen voor on derhoud en restauratie veel geld, zodat het verlanglijstje voor een bepaald jaar meestal niet afgewerkt kan worden. Verleden jaar heeft de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer P. Baard, een ander arrangement in de burgerzaal tot stand gebracht en gisteren kon de gemeente-secretaris, mr. E. Phaff, ons laten zien op welke wijze de trouwkamer le klas, vroeger de kamer waar de sche penen recht spraken, gerestaureerd is. Door een prettige samenwerking tussen verschillende deskundigen is dit vertrek een bezienswaardigheid van de eerste orde geworden. Het begon zo. De raad voteerde een erediet om o.a. in het stadhuis schilder werk te laten uitvoeren met hulp van de 20% subsidie-regeling, in de winter maanden van kracht. De trouwkamer met haar panelen bedekt door groezelig geel kreeg daardoor een beurt. Maar terwijl dit werk bekeken werd, kwamen verschillende andere euvelen te voor schijn. De zeer fraaie gebeeldhouwde schouw met een groot schilderstuk van Jan de Bray (1676), dienden tevens „opgeknapt" te wórden. Teneinde een zo goed mogelijk resul taat te verkrijgen werd een commissie van deskundigen gevormd, bestaande uit de heren A. C. A. Baart de la Faille van de Rijksdienst voor Monumenten zorg, Th. H. Lunsingh Scheurleer van het Rijksmuseum te Amsterdam en P. Baard. De restauratie van de kamer ge schiedde o.l.v. de heer H. A. Breuning, hoofdingenieur van Openbare Werken te Haarlem; van het schilderij door de Gebr. v. d. Eerde uit Reeuwijk, van het beschilderde plafond door de heer Ger hard Jansen, die in de oude St. Bavo ook verschillende schilderijen herstelde. En om compleet te zijn; de firma Hage- doorn verrichtte het niet zo eenvoudige schilderwerk. Zij begon met de laag gele verf te verwijderen, waarna lichtgroen (van ongeveer 1820) te voorschijn kwam. Daaronder bleek een rose verf laag de oorspronkelijke te schui len, aangebracht op eikenhout van infe rieure kwaliteit. De nerven van het hout sluiten niet aan, zodat met zekerheid kan worden aangenomen, dat de betim mering niet uit de 17e eeuw stamt, want toen was men daar zeer secuur mee. Tot het weder schilderen van de rose kleur werd niet besloten, omdat zij te teer is voor een kamer, die dagelijks veel men sen herbergt bij trouwplechtigheden en kleine vergaderingen. Omdat de kamer echter zo licht mogelijk dient te zijn werd een beige-grijze, enigszins genu anceerde kleur gekozen, waardoor een zeer voornaam cachet verkregen is. De omlijsting geschiedde met Ameri kaans goud, dat 30 jaar goed blijft; blad goud zou èl te kostbaar zijn. Enkele kastdeuren zijn weggewerkt om de lijnen van de kamer beter te doen door lopen en het houtwerk werd rechtgezet, waar het krom was getrokken. Van de hoge schouw werd het vernis verwijderd, zodat de prachtige nerven in het hout nu beter zichtbaar zijn. Ook de wapentjes van magistraten uit de tijd van De Bray op de kolommen en de stenen dragers met Mercuriusstaf en doodskop (herinnerende aan de recht spraak) kregen een beurt; zelfs de kope ren handvaten waaraan men zich vroe ger vasthield om de voeten te warmen, glimmen alsof ze gloednieuw zijn. De oude Salamanderkachel, die zo lang dienst deed, is vervangen door een Bra bantse, meer in stijl, hoewel het open Advertentie JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 GEBOREN: J. C. C. de Geusvan der Hoorn, z; J. M. MolenaarRoodveldt, z; A. van den Bergvan Roode, z; W. A. SebregtsRemmé, z; J. W. Sindorf Faas, z; C. J. KleinKruup, d; A. S. M. Lampede Bok, d; W. Th. Hoog stratenvan der Tuijn, d. GEBOREN: W. Blijleven-van Oene, W. Allewijn-de Jonge, J. Alofs-van Meerveld. G. Visser-Verbeek, A. Sepers- Peters, allen 'een zoon; G. Wassen-Bosch, d; M. Flapper-Landmeier, d; M. Buij- tendijk-Notenboom twee d- ONDERTROUWD: H. Franse en H. Fijlstra, R. Bos en A. A. Koning, C. F. Maas en E. van Rooden, F. W. Roozen en J. M. Prins, Q. Buijs en B. M. Viveen, A. Timmerman en M. M. Rang, W. Groenink en E. Timmers, W. F. Sernee en C. Oosterbaan, A. A. Geelhoed en M. J. Rijfkogel, H. W F. Kemper en A. G. van der Woude, H. C. van Hoof en A. Geertsma, J. Harmsen en B. Have- man, A. P. Moerman en N. van der Meer, G. Thuis en H. A. Koldewijn, C. A. van Staveren en M. G. Bakker, P. J. van Ophem en L. A. Vlaar, L. J. Loeffen en E. A. van Raaphorst, E. Peters en K. Blomme, H. Besseling en J. Misset, S. J. Attema en G. Kwakkel, C. H. N. Bank en M. A. D. Roosenhart, W. van der Heijde en J. M. Willemsen, B. J. A. Visser en A. W. D. C. Rügebregt, P. W. Visser en H. C. Boseker, W. Chr. M. Dammers en P. P. Huis, P. Mannaert en M. C. Neeskens, J. Hoeben en J. van Dijk, A. van Schravendijk en A. Oost- meijer. ONDERTROUWD: M. Jansen en A. Serné; J. van Paradijs en A. Schoon- derwoerd. GETROUWD: A. J. J. Sanders en A. C. Balm, N. Kuiper en E. I. Guthmann, Th. Th. Ris en H. J. Licht, G. M. Heins- bergen en J. J. Stet, A. Blaauw en W. A. Preusterink, J. H. Kuiken en M. M. Zorn, A. J. Driessen en P. van den Oos terkamp, J. A. B. M. Kok en C. van Stipriaan, H. Veldkamp en L. N. Jonker, J. M. C. Tombrock en C. L. M. Nieuw- land, Th. J. J. van Brest en C J. Backer.. GETROUWD: F. Meijerse en W. v. d. Velde; J. Greenendaal en M. Tervoort; H. Aartsen en R. van Leeuwen Koe- mayas; D. Felix en J. van Leeuwen; H. Eikelenboom en A. Welter; B. Vos en L. de Kwaadsteniet; W. Bouman en C. di Vries. OVERLEDEN: H. den DopperSpeel man, 67 j„ Hazepaterslaan; P. Bakker, 28 j., Gasthuisvest; H. van Duijn, 79 j., Dickmansstraat; W. van Dijk, 17 j„ Zijl- weg; C. KramersStolwijk, 86 j., Essen- str3cit OVERLEDEN: G. Logeman 50 j., Jan Haringstraat; M. Oostwald 86 j., Jans- weg; N. Oosterhagen 83 j., Orionweg; P. Beugeling 63 j„ Atjehstraat; J. van Voorst 74 j.. Kenaupark; R. Broekmeijer 88 j., Spaarne; M. Gmelich Meijling 60 j., Rijksstraatweg; P. Praag 81 j„ Zaa- nenstraat. haardvuur alleen juist zou zijn. Daar is een stadhuis echter niet meer voor ge schikt in deze dagen. Lichtschakelaars en contacten zijn in de muren verzon ken en de deuren hebben massieve koperen knoppen uit één stuk, waaruit maar blijkt hoezeer de commissie de stijl van de kamer heeft willen bewaren. Straks zullen voor de hoge ramen vitra gegordijnen met de 18e eeuwse plooi worden opgehangen en op het verlang lijstje staan nog twee kristallen kronen, die voor tintelend licht moeten zorgen en wat passender meubilair. Tenslotte nog iets over de restauratie van het schoorsteenstuk van Jan de Bray Het stelt de tragedie van de Ita liaanse koning Zalenkos voor, die een wet maakte waarbij overspeligen ge straft werden met het uitsteken der ogen. De koning betrapte zijn eigen zoon. De wet diende echter gehandhaafd te worden. En op het schilderij ziet men hoe Zalenkos dat deed: hij stak één oog van zijn zoon en één van zichzelf uit. Ge zult misschien opmerken, dat dit tafereel niet bepaald gezellig is voor een trouwkamer. Maar wie zal daar aan ontrouw denken en dus aan de straf? Het schoorsteenstuk was echter wél ge schikt voor de schepenkamer, hoewel onze rechters minder drastische maat regelen nemen. Wie dit tafereel van Jan de Bray vroeger gezien heeft, zal verstomd staan. Van een grauw en bijna kleurloos stuk is het nu een fleurige voorstelling met frisse kleuren geworden, terwijl verlo ren gegane détails de aandacht trekken. Zo ziet men op de achtergrond tussen mannen met onbedekt hoofd uit de tijd PSRM van 60 jaar voor Chr. een figuur staan met een 17e eeuwse hoed op. Dit is een speels stoutigheidje van de schilder, die waarschijnlijk zichzelf temidden van de verschrikking heeft willen portretteren. Het gemeentebestuur dient geprezen te worden om deze voortreffelijke res tauratie, waardoor de representatieve functie van het stadhuis onderstreept wordt. Als wij roemen op onze histori sche gebouwen, dienen ze in goede staat te blijven. De trouwkamer is het bewijs van de zorg, die B. en W. aan het be houd en het herstellen besteden. Vanmorgen hebben wü een kijkje kunnen nemen op de eerste binner.ten- toonsteiling van de Flora 1953. Wie van de winterkoude ochtend, waarin slechts af en toe de zon glimlachte, de enorme expositiehal binnenstapte, werd over rompeld door de feestelijke geur en kleur van allerhande bolgewassen, en de bezoekers meenden zich in één slag geplaatst in een sprookjesachtige bloe mentuin, waar alleen engelenhanden zo'n kleurig bloemenfeest hadden kun nen aanrichten. Maar engelen zijn er niet aan te pas gekomen, vaardige kwe kershanden hebben vannacht zowel met een zakelijke als een artistieke feeling de grote perken aangelegd en beplant en het resultaat was vanmorgen, dat de eerste genodigden perplex stonden over zoveel gratie en schoonheid. Deze eerste blnnententoonstelling wordt gehouden in de bloemenhal van het hoofdgebouw der Flora van Zater dag 14 Maart tot en met Zondag 22 Maart. De hal is circa 2000 vierkante meter groot, en de inzendingen beslaan een oppervlakte van 1400 vierkante mp- ter, zodat ruime wandelpaden voor de bezoekers beschikbaar zijn. Teneinde al le bezoekers gelegenheid te bieden de gehele tentoonstelling goed te bezichti gen, is een éénrichtingsverkeer op de paden ingesteld. Deze route is zo vast gesteld, dat men tevens circuleert door de beide naast de bloemenhal gelegen paviljoens, waarin alleörlei industriële producten een plaats hebben gevonden en door bloemversieringen in het geheel der Flora zijn ingeschakeld. De eerste binnententoonstelling is een grote bloembollenexpositie, dat wil zeg gen de bloeiende bloembollen uit de warme kassen der kwekers zijn opge steld in deze hal, die het karakter draagt van een feestzaal. Er zijn door 33 inzenders in 37 inzendingen circa 50.000 bloemen en bloeiende planten gerangschikt in de meest gevarieerde opstellingen. Het zijn in hoofdzaak nieu we of nieuwere aanwinsten van de laat ste jaren, die hier te lande zijn ontstaan door kruisingen. De hoofdartikelen der bloembollen cultuur, tulpen, hyacinten en narcissen, worden getoond in hun waarde als bloeiende plant en als afgesneden bloem, in de vorm waarin ze uiteindelijk door het publiek worden gebruikt Vooral is deze tentoonstelling interessant doordat men bijzondere zorg heeft besteed aan de wijze waarop de bloemen kunnen worden gerangschikt in de woning en een tweede interessante bijzonderheid van deze eerste binnententoonstelling wordt gevormd door de langstelige tul pen bestemd voor de bloemgeschenken die men elkander omstreeks het Paas feest wil zenden. Dit gebruik is in Ame- De officiële in bedrijf stelling van de nieuwe watergasinstallatie aan het ge meentelijk energie-bedrijf zal plaats hebben op Woensdag 18 Maart, des middags om drie uur. De genodigden zullen eerst ten stadhuize worden ont vangen en een inleiding over de in stallatie kunnen aanboren. Per autobus wordt vervolgens naar de plaats van het energieterrein gereden om de in stallatie te bezichtigen. Uitgenodigd zijn alle leden van de gemeenteraad, de directeur-generaal der energiervoorziening, dr. E. L. Kra mer, var de gasvoorziening van het directoraat-generaal ir. J. Derksen, de directie en hoofdingenieurs van Hum phreys Ant Glasgow Ltd., het bestuur van de Vereniging voor Gasbedrijven, de directeuren van vele energiebedrijven in wijde omtrek en verschillende hoof den van gemeentelijke diensten. Voor het artsexamen te Rotterdam is geslaagd onze plaatsgenoot de heer^Jac. v. Baas; voor het semi-artsexamen, eveneens te Rotterdam, de heer Th. v. Baas te Haarlem. rika en ook in Duitsland zeer algemeen. De afdeling der internationale jury, die onder leiding van de heer A. Ver- duyn Jr., erelid der algemene vereni ging, de inzendingen "op de dag van de opening heeft beoordeeld en bekroond, bestaat uit 36 deskundige kwekers en handelaren uit binnen- en buitenland. Onder hen bévinden zich, speciaal met deze opdracht door hun organisaties af gevaardigde tuinbouwers uit Engeland, de V. S., België, Duitsland, Frankrijk. Zwitserland, Denemarken, Zweden en Finland. In de erehal van het hoofdge bouw, waar enige zeer bijzondere ex posities van tuinbouwkundige aard zijn opgesteld, treft men aan een grote col lectie hyacinten en glazén, ben bijzonde re collectie van een goudgele nieuwe- fresia, die nog nimmer elders werd ge ëxporteerd, een demonstratie met anjers voor interieurversiering en de grote in zending bloemstukken van de organisa tie Fleurop-Interflóra. Ongecorrigeerd In afwijking van vorige jaren zal de K.A.B. ter afwisseling geen Passiespel doen opvoeren maar een Passiefilm la ten draaien. De K.A.B. afd. Haarlem geeft deze film in het begin van de Goede Week als voorbereiding op de plechtigheden welke het Hoogfeest van Pasen voorafgaan. Men heeft daarvoor gekozen de film „Golgotha". Deze film is van de bekende Franse filmmaker Julien Duviviée, die een magistrale en nobele uitbeelding geeft van het lijden en de dood des Heren. Een film die de toeschouwer, door de overweging van het lijden en de dood van Christus, geestelijk zal verrijken. De film wordt vertoond Zondag 29 en Maandag 30 Maart in gebouw St. Bavo. De toegang voor de leden is geheel gratis. Plaats bespreken is echter verplicht. Er wor den voor elk lid twee plaatsen beschik baar gesteld. De plaatsbespreking be gint Maandag 16 Maart des avonds van acht tot half tien uur en de volgende dagen van 912, 1517 en van 2021 uur in het gebouw St. Bavo. Zaterdag 21 Maart van 20 tot 21 uur. Dinsdag 17 Maart zal een merkwaar dige dag zijn in de annalen van de firma gebroeders Bijvoet, bloembollen- bedrijf. Dan zal de firma haar 125-jarig bestaan herdenken. Opgericht door An- tonius Bijvoet in 1828 te Overveen ver legde zij in 1940 haar bedrijf naar Hil- legom. Op zeer jeugdige leeftijd bezocht de opzichter per zeilschip Engeland en legde hiermede het begin van de export, die door de diverse opvolgers steeds meer is uitgebreid. In de loop der jaren bekleedde vele leden van de firma be langrijke functies in het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Op diezelfde dag zal de heer H. de Groot te Heemstede, 40 jaar aan de zaak zijn verbonden. Op jeugdige leeftijd in dienst gekomen, werd hij al spoedig met de omvangrijke inkoop-afdeling belast, terwijl ook de export steeds zijn volle aandacht heeft. In dien tijd heeft hij zich onder de kwekers in Noord en Zuid vele vrienden verworven. Sinds 1948 vormt de heer De Groot tezamen met de heer J. H. C. Bijvoet, de directie van de jubilerende firma. Gelegenheid tot gelukwensen zal wor den gegeven Dinsdag 17 Maart a.s. van 2.30 tot 4 uur in hotel Sistermans te Killegom. In de centrale vergadering van de af delingen der Katholieke Volkspartij te Haarlem werd gisteravond het volgende politiek advies opgesteld voor de offi ciële candidatenlijst van de gemeente raad: 1. J. A. Schippers, 2. A. J. M. Angen- ent. 3. J. W. Adelaar, 4. Mej. A. W. H. M. Bolsius, 5. A. van der Veldt, 6. mr. dr. A. F. H. Schreurs, 7. H. Loerakker, 8. Jacq. van Velsen, 9. S. W. Balm, 10. F. W. Knape, 11. drs. F. A. Vissers, 12. H. W. van Turnhout, 13. G. Kunst, 14. A. Rood, 15. mr. J. H. A. M. van Son, 16. L. P. J. Zegwaart, 17. A. P. Looman, 18. mr. C. F. M van Koppen, 19. L. P. J. van Kessel, 20. F. E. Gustenhovën. De groslijststemming zal worden ge houden op Zondag 29 Maart. In de nieu we raad zullen dus zeker niet terugke ren notaris Th. van Eijck en de heer P. G. M. Ottolini. Zondag 15 Maart is het de jaarlijkse aanbiddingsdag in de Romana-kapel, Koudenhorn 34. Mogen wij al onze vrienden en weldoeners vragen, om die dag een ogenblik bij het Allerheiligste te komen bidden voor ons werk in deze stad. De gezamenlijke aanbidding is om 3 uur. Bloemen worden dankbaar aan vaard gedurende de hele Zaterdag vóór 6 uur. S. DUYNSTEE, O.F.M., aalmoezenier. FILMS: Rembrandt: „Rancho Notorious". (In technicolor). Tijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 jaar. Cinema Palace: „De smokkelpoort van Azië" (Macao). Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 jaar. Luxor: Prolongeert (8e week) „Don Ca- millo". Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Frans Hals: „Steel Town" (Stad zonder genade). In tedhnicolor. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang 18 j. Lido: „Angst voor het huwelijk" (Modern Marriage). Voorwoord van Dr. W. F. Storm. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Toeg. 18 j. City: „Kangaroo" (Kangeroe). Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Toegang 14 j. Spaarne: Vrijdag tot en met Zondag: „De avonturen van Rex en Rinty" (The adventures of Rex and Rinty - part. I). Eerste deel. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Toegang a. 1. Minerva: Vrijdag 8.15 uur; Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur: „Leve de Jantjes". Een ope rettefilm met Nils Poppe. Toeg. 18 j. Vrijdag 13 Maart Stadsschouwburg: Lezing door mr. A. Hustinx voor de leden yan G. en W. Voor dracht met kleurenfilm over: „Twee parels van Insulinde: Sumatra en Bali, 8 uur. Zaterdag 14 Maart StadsschouwburgAmsterdams Toneel gezelschap: „Koning Lear" (ber.), 7.30 u. TENTOONSTELLINGEN Wandelpark Groenendaal - Heemstede. Internationale Bloemententoonstelling „Flo ra 1953". Geopend: 9—23 uur (14 Maart— 14 Mei). 14 Maart22 Maart: Bloeiende bolgewassen. Museum „Het huis Van Looy", Kleine Houtweg (10 tot 17 uur): Expositie van hedendaagse schilderkunst. DIVERSEN: Vishal, Grote Markt (10—23 uur): Sprook jesshow „Flora en fauna 20.000 mijlen on der zee" en „Philips wondertuin". Grote Kerk, Grote Markt: ook des avonds van 2023 uur te bezichtigen. Gas kronen verlichting. Om 21 en 22 uur: orgel concert-kwartier. Stadhuis, Grote Markt, Poesjesnellen- kelder: Marionettentheater, 6 voorstellin gen per dag, om 15, 16, 17, 20, 21 en 22 u. Stadhuis, Grote Markt: avondopenstel ling van door kaarsenlüchters verlichte grote hal. Toegang vrij. Vleeshal, Grote Markt: Taveerne „De Hyacint". Geopend van ochtendkoffie tot slaapmuts, 2 uur des nachts. Muziek, dan sen, cabaret, Zaterdag 14 en Zondag 15 Maart: optreden international dancers Glo ria en Tschernoff. Frans Halsmuseum, Klein Heiligland (10 17 en 2022 uur): Speciale expositie be langrijkste werken van Frans Hals. Des avonds intieme illuminatie. Teylers Museum. Spaarne 16 (10—17 u., Zondag 1317 uur, Maandagen gesloten): „Bloemenwereld van oude en moderne Ne derlandse kunst". Rondritten langs de verlichting p. N.Z.H. autobus (20, 21 22 uur). Houtplein, hoek Dreef/Wagenweg en Damstraat: Oliebollen en poffertjeskramen. De historische Waag dient als exquis proeflokaal. Verschillende café's en restau rants hebben musici gearrangeerd. „Die Raeckse", Raaks (204 uur): Wie ner Cabaret „Edelweiss". Pendeldienst miniatuur-treintjes op de route DreefzichtFrans Halsplein v.v. Advertentie BREESTRAAT 158 TELEF. 3854 Het kantoor van' de Bond Zonder Naam aan de Spruit èii Bosstfaat is des avonds op eenvoudige doch suggestieve wijze verlicht. Een 9 meter hoog kruis, waarop de lijfspreuk van de Bond, is opgericht en daaromheen de vlaggen van de elf provincies. De symboliek, die uit deze eenvoudige voorstelling spreekt, is vrij duidelijk. De verlichting, die van avond voor het eerst zal branden, wordt gelijktijdig met de stadsilluminatie ont stoken en zal duren tot 1 uur des nachts. Op de overige dagen zal de verlichting reeds om 7 uur ontstoken worden. Gisteravond hebben velen afscheid genomen van kapelaan J. Adank, die be noemd is tot rector van huize „St. Au- gustinus" in Alkmaar. De eerste spreker was deken J. Kuilman, die zijn kapelaan dankte voor alles, wat hij in de parochie van St. Jozef had gedaan. Tevens wenste hij hem succes toe in zijn nieuwe stand plaats; de deken was er wel van over tuigd, dat rector Adank, zoals hij nu heet, zeker zou slagen. Namens het kerkbestuur sprak de heer G. Borgelt, die kapelaan Adank veel succes toeriep. Omdat kapelaan Adank tijdens zijn verblijf in Haarlem godsdienstlessen doceerde aan de R.K. Huishoudschool, werden door de direc trice enige vriendelijke woorden gespro ken, die zij onderstreepte met een hul deblijk. Voorts voerde nog een verte genwoordiger van „Thalia", waarvan de scheidende kapelaan geestelijk adviseur was, het woord, alsook eén vertegen woordigster van de damescongregatie. Hierna kwamen vele parochianen per soonlijk afscheid 'nemen van kapelaan Adank, die vanmiddag reeds naar Alk maar is vertrokken. der- en beeldhouwkunst tot die van het de uit 2 Gavottes (in Majeur en Mi- rijk der tonen en de beoefenaars van neur) geflankeerd door Allegro's. Ves- de vocale en instrumentale kunst tot die van de beeldende. Worden genoemde uitvoeringen in een stijlvolle entourage gegeven, als uitvoe- De reclameborden langs de grote ver- rer|de heeft men de „Haerlemsche Mu" ter draagt tevens een fluitconcert van Boccherini met strijkorkest voor Mevrouw Gertrude Macclaine vertolkt op het clavecimbel het meesterwerk: Concert in d moll van Joh. Seb. Bach speciaal toegelegt op de verklanking leiding doen voorafgaan van onvergankelijke kunstwerken uit Op de eerste uitvoering zullen de me- vervlogen tijden. Hiermede heeft de dewerkenden in het costuum van het „Camer" zich een goede naam verwor ven, o.a. te Antwerpen in Juni '52. betrokken tijdvak verschijnen en mocht er voldoende belangstelling voor ge- syckcamer" aangewezen, een gezelschap er, de clavenist en kunsthistoricus Hans keerswegen opgesteld met de aankondi- eerste klas amateurs, dat zich al jaren Philip zal aan alle werken een korte in ging: Flora 1953 en Haarlem-Lichtstad" doen de voorbijgangers veronderstellen, dat. Haarlem de bezoekers van de bloe- menschatten in Heemstede en Lisse voornamelijk door verlichtingen tot zich wil trekken. Nu zijn de door de stad aangebrachte verlichtingen wel in hoofdzaak bij oude gebouwen opgesteld, waardoor de aan dacht van de bezoekers op „Beeldende Kunst" wordt gevestigd. Kunst zowel door het gebouw zelf als op zijn veelal kostbare inhoud, van een bevordering van de toonkunst, hetzij scheppend dan wel uitvoerend (of wel herscheppend) vernam men weinig. Thans worden echter uitvoeringen van Algemeen prees de pers de instru- noemde historische kunstwerken worden mentalisten en de voor uitvoering van getoond, dan bestaat er grote kans, dat Bach-Cantates medewerkende vocalisten, men gedurende de gehele Flora-tijd In de Belgische „La Metropole" zwaait dergelijke kunstavonden wekelijks zal de recensent het orkest met zijn „dy- kunnen bijwonen. namische chef" lof toe en verklaart dat Dan treden behalve de reeds genoem- luisteraars, tot nu toe weinig voelend de kunstenaars op: de begaafde violis ten Sylvia van der Hoef en Jan Hes- merg, eerste concertmeester van de HOV, de eerste hoboïst van het Utrechts T. Stedelijk Orkest, Gé van Koten, de Dirigent Andre Kaart koos voor de Haarlemse ceiiiste Hendrika Hessels en eerste twee uitvoeringen de navolgende NeUy Beckeri concert- en operazangeres voor dergelijke muziek, door deze uit voering „verzoend zijn met de musiquo merg, ancienne uit Zeist. Vestigt Heemstede en Lisse de aan werken: Suite uit de Opera „Armide et Re- naud" van Jean Baptiste Lully, en Con- certo Grosso van de Leidenaar Pieter dacht op de schoonheid van de Flora oude muziekwerken uit de 17de en 18de Hellendaal. een werk in de toenmaals in het algemeen, Haarlem trekt bezoe- eeuw aangekondigd op de qua entourage gebruikelijke Handel-stijl geschreven, kers door beeldende J^nj*werKeii,^ nis- daarvoor meest geschikte plaats, de Re- maar dat toch veel specifieks in klank naissance-zaal van het Frans Halsmu seum. Op de avonden van deze uitvoe ringen zuilen de kunstwerken in de an torische gebouwen, schilderstukken en bevat "en bovendien effectvol en in de beeldhouwwerken, bovendien nog als vlugge delen virtuoos is geschreven. muziekstad door artistieke uitvoeringen linnen /.-.me,, uc Verder introduceert de eminente flui- van vocale en instrumentale kunstwer- dere zalen gedurende de pauze en laten tist Frans Vester een door hem in de ken uit de 17de en 18de eeuw één der 6 - -- ----- bloeitijdperken van de toon- O. K. we hopen ook een half uur vóór en na de uitvoering zijn te bezichtigen. Hier- „Landesbibliothek" te Karlsruhe ont- grootste dekt Concertwerk voor fluitsolo en kunst. Donderdagmiddag was de 16-jarige hulpmonteur W. M., uit Haarlem, bezig met het afladen van rioleringbuizen van een vrachtwagen, tijdens werkzaam heden in de Marnixstraat. De buizen wogen elk 1000 kg. Bij het laten afglij den van een der buizen werd de hulp monteur geraakt. Hij klaagde over pijn in de rechterschouder en kreeg een bloeduitstorting in de linkerwang. Per ziekenauto werd hij naar de Maria- stichting vervoerd. Het bestuur van de R.K. Zwemver. „De Watertrappers" verzoekt ons mede te de len dat het tweede oefenuur op Zaterdag avond a.s. in het Sportfondsenbad vervalt in verband met de die avond te houden nationale clubkampioenschappen. De oude re herenleden kunnen voor dit geval op het jongensuur van 5.50 tot 6.50 uur ko men zwemmen. De adspirantleden tot en met 16 jaar kunnen alleen op de oefen avonden van Vrijdag en Zaterdag nog goedkope jqugdkaartjes bestellen voor deze clubkampioenschappen; op de avond zelf zijn deze niet meer verkrijgbaar. Verder wijst het bestuur van DWT op de Zondagavond bij Brinkmann te houden bridge-drive, dit in samenwerking met de R.K. Athletiekver. „Holland". Deelnemers hiervoor kunnen zich nog opgeven bij de heer A. Gustenhoven, Pieter Kiesstraat 64 mede brengt men de kenner van schil- strijkorkest van Midel Blavel, bestaan- Gistermiddag struikelde de 64-jarige mevr. M. K., uit Haarlem, over een op staande rand in een portiek in de Grote Houtstraat. Het gevolg van de val was, dat zij haar rechterbovenbeen brak. Per ziekenauto is zij naar het Diacones- senhuis vervoerd. Op het feest van St. Jozef zal 's avonds vóór het Lof de wijding en plaatsing ge schieden van de gedenksteen van het in aanbouw zijnde jeugdhuis, dat wordt toe gewijd aan St. Patrick, Apostel van Ier land, wiens feest de kerk op 17 Maaart viert. Waarom wordt deze heilige de Patroon van het nieuwe jeugdhuis? We lezen in de geschiedenis: „Uit het verleden van Mid- den-Kennemerland", dat in de buurtschap Santpoort in 1399 een kapel werd gesticnt door de heer Jan van Brederode. Hij had in de Vasten van dat jaar een pelgrimsreis ondernomen naar het toenmaals zeer in trek zijnde Sint Patricksvuur op het eiland Ulton in Ierland. In Kennemerland terug gekeerd, liet hij te Santpoort een kapel bouwen aan St. Patrick toegewijd. De kapel werd opgetrokken aan de Hoofdstraat, on geveer tegenover de huidige Slaperdijk. Vermoedelijk is zij in de Spaanse oorlog verwoest, want in 1572 vindt men de kapel nog vermeld. Deze verering van bijna twee eeuwen in het verleden van Santpoort was voor de tegenwoordige herder aanleiding het nieuwe jeugdhuis aan Sint Patrick toe te wijden. Tijdens het plechtig Lof op het feest van St. Jozef zal over deze heilige worden ge sproken. Wij vertrouwen, dat de belang stelling van de zijde van de jeugd en ook van de ouderen, die avond groot zal zijn. Als het waar is, dat de glans der deugd van de kinderen afstraalt op hun ouders, welk een luister is het dan voor Sint Pa trick, stichter te zijn geweest van een Kerk, welke sedert eeuwen zo vruchtbaar is in geloofshelden, zodat Ierland „het eiland der heiligen" wordt genoemd, man nen en vrouwen, die met onmiskenbare moed het pand des geloofs ongeschonden hebben bewaard, ondanks de hevigste ver volgingen, welke zij moesten ondergaan. Moge het vuur des geloofs dan ook onder bescherming van St. Patrick oplaaien in het Santpoort van deze tijd, waar deze heilige werd vereerd en aangeroepen. Zoals bekend hebben verschillende Bloemendaalse autoriteiten op 5 Maart een bezoek gebracht aan de gemeente Oudenhoorn, welke door Bloemendaal geadopteerd is. Toen werd besloten allereerst technische hulp te verlenen, daar de gemeente nagenoeg nog geheel onder water stond. Op Maandag 9 Maart ging een technisch ambtenaar als contactman de schade opnemen Hij kreeg beschikking over een kleine boot, een noodgebouwtje en een aantal pom pen. Als het dorp droog valt, zal een vrachtauto met bak gezonden worden. Dan zal tevens de behoefte bestaan aan een administratief ambtenaar van so ciale zaken. Omstreeks MeiJuni zullen de inwo ners van Bloemendaal in verenigings verband kunnen helpen de bewoners van Oudenhoorn recreatie te verschaf fen door het geven van ontspannings avonden. Uit de personen, die bij de kleding-inzamelingsactie in de gemeen te zo voortreffelijk werk hebben ge daan, stelt de burgemeester zich voor een comité te vormen, waardoor ook verdere steun door de Bloemendaalse ingezetenen aan de burgers van Ouden hoorn mogelijk wordt gemaakt. De rgad der gemeente Bloemendaal komt Donderdag 19 Maart om kwart over twee ten raadbuiz'e bijeen. Ten aanzien van de voorgenomen flatbouw aan de Zuidlaan te Aerden- hout zijn reclamanten in de gelegenheid gesteld hun bezwaren ten overstaan van de woningwetcommissie nader toe te lichten. Daarom wordt thans voorge steld de kwestie in de komende raads vergadering af te handelen. De P.v.d.A.- fractie diende twee maanden geleden een voorstel in tot verlaging van de rechten voor het schoonhouden en onderhoud van de graven op de alge mene begraafplaats. De fractie meende, dat de ontvangsten de uitgaven zouden overtreffen, hetgeen wethouder A. van Geluk betwijfelde. Een onderzoek heeft thans uitgewezen, dat baten en lasten vrijwel in evenwicht zijn. B. en W. adviseren dan ook afwijzend op het voorstel te beschikken. Geadviseerd wordt medewerking te verlenen aan de Sint Antoniusschool te Aerdenhout voor de eerste aanschaffing van materiaal en gereedschappen voor onderwijs in handenarbeid. Voorgesteld wordt ontheffing te ver lenen betreffende de gemeentelijke localiteitseisen ter verkrijging van een verlof-A voor het parochiehuis aan de Sparrenlaan te Aerdenhout. De hoogte van de beneden-voorlocaliteit moe^ vier meter bedragen, maar B. en W. willen genoegen nemen met 3.38 meter. De V.V.Ö. heeft voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen de volgende candidaten gesteld: 1. A. v. Geluk; 2. H. Smidt van Gelder; 3. Mevr. H. v. Pau- lus—Baum; 4. Ir. P. C. Thirion; 5. G. Daams; 6. J. van Holten; 7. H. Smeeling; 8. Ir. F. L. A. Maandag; 9. Mevr. H. Ver schuurStutterheim; 10. Ir. F. M. G. Co- chius; 11. J. H. Baggerman; 12. P. Goed koop Dzn.; 13. Mr. C. Fabius; 14. C. M. ReindersFolmer. In de raad keren niet terug mr. H. Wildt Meyboom en mevr. M. C. Fahren- fortMeuffels. Wethouder A. van Geluk van Publie ke Werken in de gemeente Bloemendaal zal Zaterdag 14 Maart verhinderd zijn spreekuur te houden. De wethouder van het Onderwijs en Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohling, zal inplaats van Maandag 16 Maart, Dinsdag 17 Maart spreekuur houden. (ZONDAG 8 MAART) EERSTE PRIJS, f 10.—: N. Leuven, Lindenlaan 53, Heemstede. EEDE PRIJS, f 7.50: C. J. Leiten, Vosselaan 16, Hillegom. r 1RDE PRIJS, f 5.—: J. P. Beentjes, Oostcrstreng 52, Heemskerk. IERDE PRIJS, f 2.50: A. Seijsenaer, Grebberstraat 2a, Haarlem. Veertig inzenders met negen punten werden uitgeloot. Volgens Oostenrijkse ooggetuigen hedenochtend vroeg een Tsjechoslovaaks militair vliegtuig van het Duitse tyPe Arado-96 op het vliegveld van Graz in de Britse zone van Oostenrijk geland. De bemanning, bestaande uit een lui tenant en twee sergeanten van de Tsje- choslovaakse luchtmacht, verklaarde volgens berichten uit Oostenrijkse bron, dat zij reeds lang plannen voor een ontsnapping had gehad. De drie mannen zijn in bewaring gesteld. Het toestel schijnt uit Bratislava te zijn ge komen. f 1.000 met premie van f 30.000: 2037. Premie van f 3.000: 20745. f400: 4504 6973 8810 9705. f 200: 3560 9701 14909 16219 18717. f80.— 2245 3964 4246 4636 4858 5307 5950 5998 6918 8134 8231 8262 8878 9191 10158 10703 11756 12093 12546 12922 12936 14717 14761 14767 15263 15519 18644 19450 19746 19870 19958 21511 1874 4783 7624 10714 12196 13838 17123 20185 21779 2353 4979 7870 10909 12311 14585 17241 20307 NIETEN 3166 3172 3761 5556 6002 6292 8895 9402 9862 10963 11367 11419 12836 13140 13637 14733 15534 15704 18494 18641 19564 20733 20776 20937 4060 6986 10292 12106 13692 17060 19630 21156 4424 6992 10552 12181 13704 17107 19640 21445 De Bloemdaalse raad hield in zijn Februari-vergadering een beslissing aan betreffende het beschikbaar stellen van een speelterrein aan de Prins Hendrik laan voor de bouw van een openbare kleuterschool. Na een onderzoek menen B. en W. het voorstel te moeten hand haven. Het voordeel van een terrein aan de Vrijburglaan is, dat het iets beter in het centrum ligt, maar dan zou voor de Tinholtverzameling een nieuwe huisvesting gezocht moeten worden. Ten tweede zal een inham in het gemeente lijk sportterrein gegeven moeten wor den. B. en W. van Bloemendaal stellen voor de Woestduinweg, lopende van de Vogelenzangseweg tot de samenkomst Leyweg tot Manpadslaan uitsluitend te bestemmen tot voetpad en rijwielpad. Indien er snelverkeer zou worden toe gelaten. verliest deze zandweg zijn aan trekkelijkheid. De telefoonnummers van het bureau van politie te Zandvoort zijn gewijzigd. Het bureau is thahs aangesloten onder de nummers 2100, 3043 en 3044. De Zaandamse bridgeclub organiseert op Zaterdag 21 Maart a.s., 's avonds in Hotel Keur aan de Zeestraat een open bare bridge-drive, waarvan de baten ge heel komen aan het Rampenfonds. Men kan zich bij de bestuursleden voor deel neming aanmelden. Op het circuit van Zandvoort vindt a.s. Zaterdag de eerste training plaat3 voor motorrijders. De organisatie berust bij de K.N.M.V. De training vangt aan om 1 uur en is voor het publiek toegan kelijk. In de Woensdag gehouden vergade ring der C. H. Kiesvereniging te Heem stede is met instemming van mr. K. A- F. J. Pliester besloten zulks ter v0°rl koming van 'n eenzijdige samenstelling van de Protestants-Christelijke fract:ie om in zijn plaats als vierde candidaa^ op de lijst voor de gemeenteraadsver kiezingen een handeldrijvende midden stander als candidaat te stellen. De vol ledigecandidatenlijst voor de Prote» tants-Christelijke fractie zal eerst ov® enige weken worden vastgesteld. In de_ zelfde vergadering werd mr. Pliester kozen tot bestuurslid van de kiesverem ging. De afdeling Heemstede en Omgeving van de Alg. Bond hield Donderdag e*L goed bezochte ledenvergadering. Uit jaarverslagen bleek dat het aantal 1®°?, thans 425 bedraagt en dat tsr ui tb re ding daarvan binnenkort in Hillegom Hoofddorp propaganda zal worden 6 voerd. De kas mocht zich verheugen een klein batig saldo. Na een n pauze hield een hoofdbestuurslid inleiding over het onderwerp „Herwa dering der pensioenen". Gedurende de Flora-maanden van Maart tot en met 14 Mei zal men DU thuiswedstrijden van R.C.H. ge®" one bruik kunnen maken van het parkeerterrein tegenover het n sportpark. Auto's touringcars en m» „e. zullen voor die periode moeten v«„er- ren op het terrein tegenover de or. en' Boslaan (het terrein van ae Tc„ malige Heemsteedse wielerbaan aanzien van de rijwielstalling kom wijziging. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3)4 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fae. Inschr. Grtbk. 46 3 pCt. Ned. Handel Mij. cgrt A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika L(jn Kon. N. Stoomb. M. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. koersen) Vorig slot 99 ói 94)4 94% 941» 96% 94)4 158% 162% IO41/4 119% 160% 159 185 214 159% 308'i 90% 143% 128% 129% 101% 82% Opening 13/3 99 h 94% 161'/* 185'i 158'J* 308 90% 130 101$ 82% ?6ri

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 2