Vier Noord-Limburgse Opa's Kromdorp op stelten terug uit Brazilië Herstel dijken in beginsel aan het Rijk Prof. van der Leeuw-prijs voor Sem Dresden m DERMA 17 Vroege herkenning van kanker De nieuwe Duitse ambassadeur komt graag naar Nederland hantage Een pomp voor bromfietsen D Moeilijkheden op Facenda Ribeirao spoedig tot een oplossing Grootse receptie in Den Haag HUIS EN «AARD Eenvoudige opsporing mogelijk? Deskundigen volledig ingeschakeld Wéér een milli:?n in Rampenfonds De beste 80ct$ Virginia J. s. 32ste dodenlijst VRIJDAG 13 MAART 1953 PAGINA 3 V?rjaar dag Pauskroning L. van Hamersveld t Penningmeester Ned. R.K. Middenstandsbond KONINGIN EN PRINS NAAR BREDA Gedetineerde in mijn omgekomen «kt het HUIS en HAARD! Gift van Koningin aan Dierenrampenfonds Gelegenheidsstempel op de „Flora 1953" Minister Witte naar Friesland ÏJ88ÏS& „Dansflitsen" door Fletcher Over drie weken? Treinverkeer over de Moerdijk Opheffing tollen te Maartensdijk Per 1 April voorgesteld <Var gemix-in-de-ruimte (Van onze correspondent) Woensdagavond laat kwamen de vier Noord-Limburgse opa's, de heren v. d. Sterren uit Wanssum, Hoeymakers uit Sevenum, Michels en Goemans uit Ven- fay thuis van hun reis naar Brazilië. Zoals eerder gemeld gingen deze heren jn November 1952 in Rotterdam aan boord van de „Alioth" om de toestand bij «un kinderen op de Facenda Ribeirao in Brazilië persoonlijk in ogenschouw te gaan nemen, daar allerlei geruchten over deze Facenda de ronde deden. Opa van der Sterren gaat er prat op als enige van alle passagiers geen last te nebben gehad van de gevreesde zeeziekte. Het was voor alle vier de eerste zee- jeis van hun leven. Bij het afscheidsfeest op de boot had Van der Sterren zelfs net genoegen een Poolse dame ten dans te mogen leiden, tot grote hilariteit van de medepassagiers. De terugreis is ook zeer goed verlopen. Zelfs waren ze een week te vroeg aan de haven in Santos, zodat zij nog zeven dagen respijt kre gen. Ze gingen maar weer terug naar de Facenda om nog eens het afscheid te Vieren. De veertiende verjaardag der Paus- kroning van Z. H. Paus Pius XII is Don derdag in de vooravond op grootse Jdjze gevierd met een officiële recep tie op de Apostolische Intrnuntiatuur te Den Haag. Reeds van vier uur af tras. het in de Carnegielaan, waar de Haagse verkeerspolitie uitstekende rege lingen had getroffen, een komen en gaan van auto's van diplomaten en of ficiële persoonlijkheden. Onder hen bevonden zich de aartsbisschop-coadju tor van Utrecht, Mgr. dr. B. J. Alfrink, de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, de ministers Beel, Cals. Witte en Van Thiel, de oud-ministers Rutten, Wijers, Bongaerts en Peters, leden van de Raad van State en de Staten-Gene- faal. Het Hof was vertegenwoordigd door mevr. baronesse Van Tuyl van Serooskerken en andere vooraanstaande persoonlijkheden. Het gehele corps-diplo- matique, behalve de vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de satellietstaten en de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag waren aanwezig. Vele kerkelijke prelaten en provin ciaals van orden en congregaties en tal van vooraanstaande persoonlijkheden uit het kerkelijk en wereldlijk leven, o.w. speciale vermelding verdienen de directie en hoofdredactie van ,.De Tijd" en de directeur-hoofdredacteur van het K. N. P., gaven voorts van hun be langstelling blijk. (Van onze Haagse redacteur) Hedenmorgen is te Amersfoort plot seling overleden de heer L. A. A. van Hamersveld, penningmeester van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond. De heer Van Hamersveld, die deze deze functie drie jaar heeft vervuld, fas daarnaast penningmeester van de Aartsdiocesane middenstandsbond en neeft nog op vele andere terreinen zijn activiteit ontplooid. Zo was hij o.a. lid van de gemeente raad van Amersfoort, voorzitter van de bedrijfsvereniging Detailhandel en Am- bacht lid van het dagelijks bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds, com- nnssaris van de Nederlandse Midden- denstandsbank. lid van het dagelijks bestuur van de Federatie Personenver voer, lid van de commissie van advies fan de directie der Zuiderzeewerken en bestuurslid van het Gemeenschappe lijke Administratiekantoor. (Van onze Brabantse redactie) Gisteren heeft generaal N. Puffius, gouverneur van de K.M.A., bericht ont vangen. dat 22 Juli Koningin Juliana en Prins Bernard aanwezig zullen zijn op de Academie ter gelegenheid van het 125-jarig bestaansfeest dezer in richting. Op die dag wordt in het stads park „Het Valkenberg" een tuinfeest Van der Sterren betreurde het zeer dat er een tweespalt is ontstaan op de Facenda. Een dertigtal mensen heeft het contract niet opnieuw willen tekenen. Zij komen hierdoor buiten de coöperatie te staan. Deze groep acht de eis, dat de schulden binnen elf jaar afgelost moeten zijn, te hoog en is de mening toegedaan dat de leiding te veel verdient. De wrij vingen zijn eigenlijk al ontstaan toen het geld, beschikbaar gesteld voor de ex ploitatie, te vroeg opraakte. De staat San Paolo en de federale staat zijn er zich mee gaan bemoeien. Ook de Neder landse regering heeft nog een lening van 2% millioen verschaft. Het heeft de boe ren aanvankelijk ook niet meegezeten op de Facenda. Vooral de invoer van vee uit Nederland heeft zware stroppen veroorzaakt, daar vele dieren afgemaakt moesten worden of gestorven zijn. Op korte termijn is er thans een oplossing te verwacht, aldus de heer Van der Sterren, die veel contact heeft gehad met de leider van de Facenda, de heer Hoogenboom. Van de Facenda Ribeirao, die 5000 ha. groot is. zijn 2000 ha. ontgonnen. De overige 3000 zijn verpacht aan Bra ziliaanse boeren om er hun vee te wei den. Tachtig Nederlandse gezinnen be volken de Facenda. Uit die 80 gezinnet- volgen thans 25 jongens een priester opleiding. Degenen, die niet getekend hebben, kunnen nu naar het meer Zuidelijk ge legen Parana, mits zij hun schulden vol daan hebben. Hier werkt een Hollandse missionaris, die op een onontgonnen ge bied van 2000 ha. aan deze mensen een bestaan wil verschaffen. Er is nog geen enkele woning, doch in 50 weken kun nen hier 30 woningen verrijzen volgens Amerikaans systeem. Veel hebben de opa's meegemaakt, veel hebben ze gezien. Ze hebben zelfs een treinreis meegemaakt met de para plu open. Want gezeten in de trein van Rio naar Tres Pocos barstte een onweers bui los, terwijl de trein wel ramen had maar geen ruiten. In de mijn „Julia" te Eijgelshoven is de 38-jarige bankwerker M. F. uit Gro ningen, die verbleef in de Rijkswerkin richting te Eijgelshoven, om het leven gekomen doordat hij op de 365 meter verdieping naar beneden viel in een z.g. opbraak, een tussenschacht in de mijn. Hij overleed spoedig daarna ter plaatse aan zijn verwondingen. De heer F. was gehuwd en vader van één kind. Advertentie Alsmaar gezelligheid die zo weldadig is na een dag van ingespannen werken. Om de geriefelijke fauteuil in 't intieme hoekje wordt dan weieens gevochten. Goede interieurverzorging van A-Z is een taak, die wij serieus opvatten. De 1 5.000 bezoekers van onze tentoon stelling j.l. Zondag hebben dit met eigen ogen kunnen constateren. Een kijkje bij Huis en Haard is wel de moeite waard INTERIEURVERZORGING Weteringschans 165 Amsterdam Tel. 31045-37692 Thans is bekend geworden dat er een aanzienlijke stap nader is gezet tot op lossing van het vraagstuk van de kanker, een van de meest gevreesde „mo derne" ziekten. Dr. W. A. G. van Everdingen uit Bilthoven is na jarenlange onderzoekingen er in geslaagd een methode te vinden welke leidt tot een vroeg tijdige herkenning van de kanker. Tot nu toe was het zo dat door radi um- of röntgenbestraling of operatie de ziekte in vele gevallen tot staan kon worden gebracht. Thans is men echter door recente onderzoekingen, o.a. in de laboratoria van Nourypharma te Deven ter (behorende bij het wereldconcern van Noury en v. d. Lande te Deventer), tot het inzicht gekomen dat de oorzaak van de kanker ligt in een stoornis van de algemene stofwisseling, een gevolg van defecten in bepaalde enzymsystemen. Dientengevolge ontstaat er ook een stoornis in de celstofwisseling waardoor de cellen slecht gaan functionneren en onder bepaalde omstandigheden ten gevolge van een of andere prikkel kunnen gaan woekeren. Hierdoor ont staat het kankergezwel. Dit gezwel nu speelt een onderge schikte rol en is dus niet de oorzaak van de ziekte. Want de eigenlijke oorzaak is de omschreven stofwisselingsstoornis. Het gezwel kan echter wel voor het leven gewichtige organen vernietigen en Jj O - to*- »V UI^UUPJI VP1 uictlgpil CU «enouden, dat de Koningin en de Prins daardoor de patiënt te gronde rich- ^üllen bijwonen ten Verschenen is de memorie van ant woord van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën op het °orlopig verslag der Tweede Kamer het ontwerp van wet houdende re- ®clen betreffende noodvoorzieningen jj'.ikherstel. Aan deze memorie is het °'gende ontleend: i In beginsel dient te worden vastge- j®8d, dat het herstel van de hoofd- en guiten waterkeringen in het noodgebied ?°°r het Rijk geschiedt. Wanneer ech- vaststaat, dat het herstel zonder isieo kan worden overgelaten aan de beheerders, is de minister van Verkeer Waterstaat voornemens die beheer- Wrs dit herstel te laten verrichten, ten- >iJ dezen daartegen bezwaar hebben. Het ter zake te plegen overleg met de jOlleges van Gedeputeerd Staten is 'ervoor onmisbaar en waarborgt een °ede uitvoering van de delegatie. s. Het spreekt vanzelf, dat bij de her- «Werkzaamheden ten volle gebruik i worden gemaakt van de grote vak- (Wbtiis van <je deskundigen op het ge- "d van dijkwerken en dat ook in de ®®vallen, dat het herstel wordt -uitge- Vj®rd door het Rijk of door de pro- WC'e' 'n nauwe samenwerking met de tot enters wordt gewerkt. Voor het niet fjp hun recht kompn van de in de Ne- g Hayidse aannemerswereld verkregen „p°te ervaring en deskundigheid behoeft )j vrees te bestaan Vrijwel het ge- gi ,e deskundige aannemersapparaat is '^geschakeld 5tf ""gezien het wetsontwerp slechts >ekt tot regeling van de herstelwerk- w^heden aan de hoofd- en buiten- hcp rkeringen en tot vaststelling van kgplingen omtrent de vergoeding der jj ystelkosten, worden hierin geen voor- <le^"ngen getroffen voor andere scha- j^mtrent laatstbedoelde schaden zal de \i,.pl11er zeer binnenkort een tweetal «ontwerpen bereiken, waarvan het Vpj, °ntwerp beoogt te voorzien in de Weeding van de schade, geleden door ^rechtelijke lichamen, met uitzon- hi|itn1 van de schade aan hoofd- en ^.«"waterkeringen, en het andere trnrtr-riat in /?va xtarrtnoilintf val! de door particulieren geleden schade De minister van Verkeer en Water staat wil de commissie, die hem advise ren moet over de vraag of de zeearmen al of niet dienen te worden afgesloten. „Delta-commissie" noemen. Uitgaande van de veronderstelling dat aan het ontstaan van kanker een stofwisselingsstoornis ten grondslag ligt, is men begonnen met proeven op witte muizen. Men bestreek deze met teer, een kanker verwekkende stof. Het bloed van de „kankermuizen" bleek een tekort aan een bepaald enzym te bevatten. Hierna is het onderzoek bij mensen voortgezet, een bloedonderzoek dus. Ook bij aan kanker lijdende personen werd toen vastgesteld dat er een tekort aan enzym was. Deze resultaten van het onderzoek sloten derhalve reeds de mo gelijkheid in tot een vroege herkenning van de kanker Bij verder onderzoek bleek toen weer dat ook gezonde personen soms een stoornis hebben in het enzym systeem. Men ontdekte toen vervol gens die stoornis op te kunnen heffen, althans heel vaak, indien men deze persoon veertien dagen lang een ge standaardiseerd enzym-praeparaat liet innemen. Het bleek dat men in dergelijke ge vallen te maken had met mensen die een enzym-arm voedsel gebruikten. En zymen zijn stoffen die met het voedsel worden ingenomen en die in zeer kleine hoeveelheden noodzakelijk zijn voor de stofwisseling van het organisme. Zij komen voor in ongekookte groenten en vruchten, doch worden door het koken vernietigd. Toen kon men tenslotte de conclusie trekken dat mensen wier enzym-sys teem nadat zij die veertiendaagse be handeling met enzym-praeparaat had den gehad, niet weer normaal was ge worden, aan kanker lijden en voorbe schikt zijn deze ziekte te krijgen. Thans is de methode voor het opsporen van kanker nog vrij ingewikkeld, maar de kans bestaat dat zij zeer vereenvoudigd kan worden waardoor het mogelijk wordt deze ook in ziekenhuizen toe te passen. 17. Onbewust van hetgeen er achter hem gebeurde bewoog de koster zich omzichtig voort in het voet spoor van collectant Brazels en kwam, terwijl de duisternis hem meer en meer aan het oog onttrok, ner gens anders terecht dan bij het woonhuis van de man. Brazels zelf gedroeg zich trouwens uitermate on schuldig, want frank en vrij trad hij op de eigen voordeur toe, en toen hij die had geopend ging er binnen een gejuich van mannenstemmen op. Het gaf koster Snuiter een schok, die hem een ogenblik stil deed staan. Toen Brazels evenwel de voordeur ach ter zich had gesloten bedacht zich niet lang, schoot de tuin door en het huis langs naar de achter kant. Alphonsa, die hem, ondanks de vallende avond, geen ogenblik uit het oog had verloren, behoefde zich in het geheel niet te bedenken alvorens hem te volgen en Koos Pimpe1 ging haar weer uiterst opge wekt en onbekommerd achterna. Alphonsa was even wel snel terug. Zij stapte zonder dralen op de voor deur toe en belde vastberaden aan. Het rumoer van mannenstemmen dwarrelde weer naar buiten, toen Brazels zelf open deed en tegen het duister knipper de. „Ik wil u alleen even waarschuwen", zei Alphon sa. „Er staat achter iemand aan uw raam te luiste ren." Daarop draaide zij zich om en keerde zeer vol daan naar de pastorie terug. „Ik verheug mij er bizonder over, dat ik naar Den Haag zal gaan. Ik ben Ne- derduitser in merg en been, mijn vaders wieg stond aan de Nederrijn en die van mijn moeder in Nedersaksen, en ik ge loof, dat juist wij vele dingen gemeen hebben met de Nederlanders. Ik verheug mij ten zeerste in het vooruitzicht, dat ik in deze functie zal kunnen meewer ken aan de ontwikkeling van een nieu we verhouding tussen Nederland en Duitsland in een geest van vriendschap. Dat is een werk, dat het zweet der ede len waard is. Ik besef ten volle, dat de ze taaak zwaar zal zijn vanwege dat gene wat Nederland door de Duitse be zetting is aangedaan, maar juist dit maakt naar ik geloof de mij opgedra gen taak des te aantrekkelijker", zo zei de nieuwe Duitse ambassadeur in Den Haag, dr. Hans Mühlenfeld, in een ge sprek met de correspondent van het A.N.P. in Bonn. De nieuwe ambassadeur verklaarde, dat met deze benoeming zijn vroegere aspiraties om in de buitenlandse dienst Tot Vrijdagavond was er een bedrag van bijna tachtig millioen gulden in het Rampenfonds gestort. Dat is ten opzich te van Donderdag een vooruitgang van bijna één millioen gulden, Koningin Juliana heeft een aanzien lijke gift doen toekomen aan het Die renrampenfonds Steenbergen, een gemeente met elf honderd inwoners, zelf getroffen door de ramp van 1 Februari, heeft 54.552 bijeengebracht voor het Nationaal Ram penfonds. Als bijdrage voor de slachtoffers van de watersneod is een chèque ten bedra ge van ƒ25.000 gezonden aan het Natio naal Rampenfonds door de Nederlandse vertegenwoordiger van de bij de „Mo tion Picture Export Association of America" aangesloten filmmaatschap pijen. Ter gelegenheid van de internationale bloemententoonstelling „Flora 1953", welke van 14 Maart tot en met 14 Mei te Heemstede wordt gehouden, wordt op het tentoonstellingsterrein aldaar een tijdelijk postkantoor van de P.T.T. gevestigd. De in dit tijdelijk bijkantoor ter post bezorgde gewone en aange tekende stukken zullen van een afdruk van een bijzonder stempel worden voor zien. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H, B. J. Witte, zal 23 en 24 Maart een bezoek aan de pro vincie Friesland brengen in tegenwoor digheid van de directeur-generaal van zijn 4epartement, dr. ir. Z. Y. van der Meer. te treden alsnog zijn verwezenlijkt, na dat hij ze twintig jaren geleden onder de druk van het nazi-regiem heeft moeten opgeven. Dr. Mühlenfeld was gaarne bereid ons enkele inlichtingen te verstrekken om trent zijn werkzaamheid in de natio- naal-socialistische periode. Hij is als „Referendar" in .dienst van de Pruisi sche justitie getreden, doch werd in 1935 uit de staatsdienst ontslagen daar hij weigerde tot de nationaal-socialistische partij en de S.A. toe te treden. „Daarna ben ik als „onbetrouwbaar voor partij en staat" enige tijd zonder werk geweest. Toen heb ik een functie in de industrie aanvaard en heb ik mijn verdere studies ook op het gebied van het handelsrecht gericht. Vooral het scheepvaartrecht heeft mij daarbij aan getrokken en als uitvloeisel van deze studie heb ik toen ook mijn eerste be zoek aan Holland gebracht. Ik heb mij sedertdien steeds sterker in economische richting ontwikkeld en ik hoop, dat mij dit thans, bij de zo nauwe banden op economisch en verkeersgebied tussen onze landen, goed van pas zal komen. Dr. Mühlenfeld uitte zich ook over de „invloeden van de vroegere nazi's in de „Duitse Partij", waarvan hij fractielei der in de Bondsdag was. „Ik geloof niet, dat het juist is, wan neer men de „Duitse Partij" ervan be schuldigt, dat zij neo-fascistisch zou zijn, omdat zij vroegere nationaaal-socia- listen weer in het politieke leven wil betrekken. Tenslotte hebben ook dezen het kiesrecht en wij moeten daarvan de volle consequenties op ons nemen. Wan neer wij hun geen onderdak bieden dan zouden er voor hen slechts radicale par tijen overblijven. Natuurlijk moeten wij daarbij waakzaam zijn en ik kan u ver zekeren, dat voor iemand, die nazi-poli- tiek wil bedrijven, in deze partij geen plaats is." Advertentie In het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag heeft minister mr. J. M. L. Th. Cals Donderdagmiddag de prof. van der Leeuw-prijs tor muziek uitgereikt aan Sem Dresden voor diens com positie „Dansflitsen". De bewindsman heeft er aan herin nerd, dat de regering sedert de bevrij ding vaak prijzen voor composities had uitgereikt, maar nog nimmer een der gelijke belangrijke als deze middag voor de eerste maal de prof. van der Leeuw-prijs, die hij zelf als staatsse cretaris had ingesteld. De commissie van advies heeft uit vier en vijftig partitu ren moeten kiezen. Het verheugde de minister, dat Philips' phonografische in dustrie hem in staat heeft gesteld deze prijs toe te kennen en dat Philips een gramofoonplaat van de bekroonde com positie zou maken. Vervólgens stond de minister stil bij Dresden's carrière als musicus en zijn verdiensten als toonkunstenaar. Mr. Advertentie SPECIAAL VOOR 0E HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. 36 Om dat te bereiken was zij tot alles in staat, ja zelfs tot een moord. Nu weet u waaromik die Zaterdagmiddag naar Normandale Grange ging. Om wil le van uw moeder loog ik tegenover de rechter bij de schouwing, eigenlijk ook om uwentwil. Ik ging er helemaal niet heen om te solliciteren naar dat rentmeesterschap, ik ging er heen naar aanleiding van deze brief. Begrijpt u goed?" Alles wat Nesta kon doen was zwij gend knikken. Zij was er reeds van overtuigd dat, al was het niet in zijn gehele omvang waar, er toch veel waar heid stak in wat Pratt haar vertelde. Zij dacht aan haar moeder, aan de val strik die zij gespannen had, aan het lot dat haar broer trof en voor het ogen blik voelde zij zich verslagen. Dan ging Pratt weer door met die bijtende, ho nende stem en somde zijn verhaal punl voor punt op. „Nu kom ik tot wat er die Zaterdag middag voorviel. Ik kan u van te voren wel zeggen, dat ik in mijn eigen belang met grote zorgvuldigheid het nodige be wijsmateriaal heb verzameld, dat bij de schouwing helemaal niet gebruikt is. Het had dan ook met de eigenlijke schouwing niets uit te staan. Dus op die Zaterdag heeft u met uw moeder samen geluncht (uw broer was niet personeel niet" gewaarschuwd was erP voorziet in de vergoeding van thuis, dat komt straks nog) om kwart voor twee. Zowat twintig minuten over twee ging uw moeder het huis uit, de tuinen in. Vandaar wandelde zij het bosje door. En om ongeveer vijf en twintig voor drie zag een van de tuin lieden haar, een zekere Featherstone, m het noordelijk gedeelte van het. bosje. Zij was daar verdekt opgesteld natuur lijkWaarom, mejuffrouw Maiia- thorpe? Zij wachtte daar, wachtte tot dat het ongeluk zou gebeuren waarvan ik het slachtoffer zou zijn. Dan zou ze haar post verlaten en zo mogelijk het document uit mijn zak halen. Ziet u nu, hoe knap zij haar complot gesmeed had, haar moord-plan?" Het kostte Nesta grote moeite kalmte blijven. Zij begreep, dat zij tegenover een vreselijk geheim stond, een geheim, dat slechts door geduld en energie op gelost kon worden. Zij begreep ook, dat zij geen tekenen van vrees moest geven. „Wilt u verder gaan," vroeg zij. ,Ik zal verder gaan," bitste Pratt, „wanneer ik verkies en zoals ik ver kies. Ik kom nu tot uwbroeder. Vrijdagmiddag ging Harold naar Bar- ford om een kennis te bezoeken, de jonge Stemthaite, die op de „Berken" woont. Hij zou daar 's nachts blijven en werd niet thuis verwacht vóór Zater dagavond. Inderdaad bleef hij er 's nachts, maar keerde onverwachts om half drie terug. Hij kleedde zich om, nam een geweer en wandelde de tui nen in en door het bosje. En zoals u weet, ging hij naar het bruggetje. U ziet, mejuffrouw Mallathorpe. al was uw moeder nog zo slim, zij had één on derdeel over het hoofd gezien, de hek ken van de brug waren laag en het was geen grote moeite voor een jonge kerel om er over heen te klimmen. Er was nog iets wat zij vergat, namelijk dat het dat de brug gevaar opleverde. Evenmin had zij er op gerekend, dat uw broer eerder thuis zou komen en dat hij onmiddellijk na zijn terugkomst zou doen, wat hij deed. En daarommaar ik zal u de verdere beschrijving besparen. Alleen dit nog: nu begrijpt u waarom mevrouw Mallathorpe bij het lijk van haar zoon gevonden werd. Zij had gewacht op mij, maar het noodlot trofhem." Ondanks haar voornemens slaakte Nesta een lichte kreet. „Ik kan het niet langer uithouden" zei'de zij. „Is u nog niet klaar?" „Er valt niet veel meer te vertellen,' antwoordde Pratt, „nu in elk geval niet. Wat ik nog te zeggen heb, zal weinig zijn. Het spijt mij genoeg, dat ik dit alles heb moeten vertellen, maar tot op zekere hoogte dwong u mij. U dreig de met de politie. Het feit is, mejuf frouw Mallathorpe, u begrijpt mij he lemaal niet. U komt hier, met veel drukte en gewicht, neem mij niet kwa lijk, dat ik dat zo zeg, en praat over politie en chantage en ik weet niet wat. Maar ik moest eigenlijk naar de politie gaan. I k kan uw moeder laten oppik ken, beschuldigd van poging tot dood slag, vandaag nog. Ik heb al de bewij zen in handen." „Ik veronderstel, dat u dat ook tegen haar gezegd hebt en haar zo gedwongen hebt, die volmachten en procuratie te tekenen," merkte Nesta op. Voor de eerste maal sinds haar komst keek Pratt haar boos aan. Hij kreeg een kleur en zijn ogen fonkelden. „Zo, denkt u dat. Nu, u heeft het mis Ik heb niets van die aard gezegd. Ik ben gee.n idioot. Ik heb uw moeder zelfs niets gezegd van al het bewijsmateriaal, dat ik verzameld heb. Het was mijn plan niet mij in de kaart te laten kijken, hoewel ik u meerdere troeven heb la ten zien. „Dus nog niet alle," vroeg zij snel. „Niet alle," zei Pratt met een veelbe tekenende blik. „Om in vergelijkingen te spreken, ik heb nog verscheidene kaar ten in de hand. Maar u vergist u totaal met betrekking tot de dreigementen. Ik heb er niets op tegen, u te vertellen, hoe ik die volmacht verkregen heb. Uw moeder beloofde mij het rentmees terschap voor levenslang. Ik zou een goed rentmeester geweest zijn. M;£r wij begrepen, dat de dood vanuwbro.r een verandering had gebracht in de stand van zaken, dat u, een eigenwijze jonge dame (u ziet hoe onomwonden ik spreek) er op zou staan, zelf uw zaken te bedisselen. Daarom gaf ze mij een andere post. Ik zal de verplichtingen ervan naar beste weten vervullen." „Juist," zei Nesta. „En u heeft mij al verteld dat mijn moeder zekere ver- plichtingen aan u had, vóórdat die fei- ten kort geleden, .plaats grepen. Boven dien dat u een document bezit, dat mijn' moeder dolgraag zou willen bezit ten. Dan lij kt het mij toe, dat u op twee manieren macht over mijn moeder had „Precies," zei Pratt. „U is er. Ik heb een dubbel recht." Zwijgend keek Nesta hem enige ogen blikken aan. Pratt zag haar ook strak aan en ten laatste zei zij: „Heel goed. Voor hoeveel kan ik u uitkopen." Pratt lachte. „Dat dacht ik wel," zei hij. Ik dacht wel dat het daarop zou uitdraaien." „Zeg maar hoeveel," drong Nesta aan. .Juffrouw Mallathorpe,' zei Pratt, ter wijl hij zich tot haar overboog en met grote nadruk sprak, „luister eens. dat gaat niet op. Ik laat me niet uitkopen. Dat heeft uw moeder ook al geprobeerd. (Wordt vervolgd). Cals merkte op, dat Dresden's werken niet populair bij het publiek zijn, om dat zij een geheel eigen karakter heb ben Dit impliceert, dat het publiek tijd nodig heeft om met Dresden's werk vertrouwd te geraken. Daarna sprak de voorzitter van de adviescommissie, prof. dr. A, A. Smijers een kort word. Hij vertelde, dat de adviescommissie, die verder be stond uit Eduard Flipse en Jan Mul. met eenstemmigheid besloten had, het werk van Dresden voor de Prof van der Leeuw-prijs voor te dragen. Tenslotte was het woord aan de prijs winnaar zelf, die dankte voor de hem gegeven onderscheiding. Sem Dresden is 20 April 1881 te Am sterdam geboren, waar hij onder meer leerling is geweest van Bernard Sweers. in Berlijn studeerde hij compositie bij Hans Pfitzner en piano bij Max Landow. Van 1937 tot 1949 met een onderbre king tijdens de bezetting is hij direc teur geweest van het Koninklijk con servatorium voor muziek te 's-Graven- hage. Tot zijn leerlingen behoren onder meer: Marius Monnikendam, Jan Fel- derhof en Willem van Otterloo. Van hem verscheen o.m.: „Het muziekleven in Nederland sinds 1880". Als toondich ter schreef hij onder andere: liederen, een sonate voor piano en viool en een trio voor piano, viool en violoncel. Voorts in de bezettingstijd ..Chorus Symphonicus", dat het leed, het ver langen en de zielenood van een onder drukt volk verklankt. Behalve 'n sympho- nietta voor clarinet en orkest, een hobo concert, heeft Dresden composities voor kamermuziek en koorwerken op zijn naam staan. Naar wij van de Nederlandsche Spoor wegen vernemen wordt verwacht, dat het treinverkeer over de Moedijkbrug Donderdag 2 April kan worden hervat, Het informatiebureau van het Neder landse Rode Kruis heeft de 32e lijst van geborgen en geïdentificeerde slachtoffers van de watersnood uitgegeven. ELLEWOUTSDIJK: Sandee, Maatje, geb. 20.8.49 te Ellewoutsdijk; SandeeHeijnsdijk, Paulina Pieternella, geb. 29.11.13 te Wol- phaartsdijk. FIJN A ART: Agterdenbos, Cornells, geb. 15.6.40 te Fijnaart, laatste adres: C 123; Dierks, Jacobus, geb. 6.6.25 te Fijnaart, laatste adres D 225; Van Vlimmeren, Anna Cornelia Dimpha. geb. 11.8.20 te Steenber gen, laatste adres: D 228. HALSTEREN: Langenberg, Jacobus Jo hannes Maria, geb. 4.4.47 te Halsteren, laat ste adres: B 258. NIEUW-VOSSEMEER: de Wit, Mar in us Johannes Cornelis Maria, geb. 30.4.32 te Nw. Vossemeer, laatste adres: Nw. Vosse- meersedijk 346. OUWERKERK: Bogerd—Hendrikse, Pie ternella, geb. 7.9.91, echtgenote van Anton Bogerd, laatste adres: Straatweg; Siesse Hoogerland, Cornelia, geb. 11.10.72, weduwe van Leendert Siesse, laatste adres: Heine- kenspad 2. STAVENISSE: MoerlandOverbeeke, Jan netje, geb. 6.12.04 te Stavenisse. echtgenote van Johannes Moerland, laatste adres: Oudelandsedijk A 93. KLUNDERT. Aanvulling van 3e verlies lost dd. 6.2.53. Thans geborgen: Van Wen sen, Joost, geb. 28.9.44 te Klundert, laatste adres Langeweg 10; Van Wensen, Ma'chiel, geb. 7.9.41 te Klundert, laatste adres: Lan geweg 10: Van WensenTolenaars, Fran- cijna H„ geb. 10.4.12 te Zevenbergen, laat ste adres: Langeweg 10. B. en W. van Maartensdijk stellen de gemeenteraad voor per 1 April de beide tollen op de weg UtrechtHilversum op te heffen. Men heeft overeenstem ming bereikt met de ministers over de afkoopsom van f 180.000 en opneming van de weg in het provinciale wegen plan tot drie jaar na de openstelling van de Rijksweg 22, tussen Utrecht en Amsterdam. (Van onze verslaggever) a heer Dorsman, di recteur van een Amsterdamse fa briek van garage-uitrus ting, heeft zich enige tijd daadwerkelijk geërgerd aan de impopulariteit van Nederlands driehonderd duizend bromfietsers bij hun brandstofleveranciers. Het resultaat is een splin ternieuwe vernuftige pompinstallatie voor brom fietsen geworden, waar door de ellende van het litertje-benzine -uit-de-gro- te pomp, dat bovendien nog gemengd moet wor den, voorgoed uit de bromfietswereld is gehol pen. Zijn nieuwe pomp kan namelijk in één mi nuut achttien verschillen de mengsels leveren. Hier waren tot nog toe veel manipulaties met benzine en olie voor nodig, want bijna elke soort bromfiets heeft zijn eigen mengsel. Het spreekt vanzelf, dat de pompstations de brom fietsers onder de huidige omstandigheden liever zien gaan dan komen, vooral aangezien er aan de kleine hoeveelheden brandstof niet veel te ver dienen valt. De nieuwe pomp, Dorsia geheten, kost ongeveer 800 gulden en kent geen ondergrondse tank. Bo vendien in aanmerking genomen, dat het een vol komen Nederlands pro duct is en dus geen de viezen kost, venvacht de uitvinder een grote vlucht van zijn uiterlijk zeer simpele apparaat. Talrijke bromfietsfabrikanten heb ben hun adhaesie reeds betuigd. Dit is niet te ver wonderen, want tot nog toe kregen de bromfiet sers maar al te vaak een mengsel, dat voor hun rij dend bezit ongeschikt was. Het ligt in de bedoeling, dat vooral oliemaatschap pijen tot plaatsing van de „Dorsia-pomp" over zullen gaan. En zo zal het stiefkind van de pompstations, de brandstofvoorziening van de als paddenstoelen uit de grond gerezen duizend tallen bromfietsen, waar schijnlijk binnenkort eer ordentelijke status krijgen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 3