Frankrijk verliest (2—1) - Het gebruik van de tactische A-bom bij een slag om Europa DOELPUNTEN VAN DE HARDER EN APPEL NA DE RUST Enthousiasme in Pare des Princes Opmerkelijke vooruitgang Abe Lenstra tem DE MUNCK EN VAN DER HART IN GROOTSE VORM Engelse critiek op amateurstatus Concentratie van de vijand H' Franse voorhoede mist de mooiste kansen KREOFLAVON kans OP VERKOUDHEID? (Van onze sportredacteur) Parijs, Donderdagmiddag Een gelegenheidscombinatie van Nederlanders, die mei voetbal hun brood verdienen, heeft vanmiddag ii het vrijwel uitverkochte Pare des Princes hei Franse na iionale elftal mei 21 verslagen! Een groter succes zol niet mogelijk geweest zijn. En voor deze profs, die zondei enige voorbereiding deze wedstrijd zijn ingegaan, èn voo; hei legioen Nederlanders, dat vanaf Dinsdag reeds Parijs stormenderhand heeft genomen en uitgelaten de terugreis heeft aanvaard. Hoe verheugd was men mei deze overwinning. Nauwelijks had het eindsignaal geklon ken of tientallen van vreugde dronken Nederlandse sup porters holden het veld op en dansten mei de dolgelukkige spelers op hun schouders over de grasmat. De Franse gen darmes waren onthutst van zoveel spontaneïteit. Hei Franse publiek, gedurende hei laatste deel van de wedstrijd vol komen op de achtergrond geplaatst door de Nederlandse kolonie, reageerde nog eenmaalHei floot zijn spelers uit. als verslaggever ÊllÉlilÉI Timmermans wil weer amateur worden Om. Europ. kampioen schap bandstoten VRIJDAG 13 MAART 1953 PAGTNA 5 20 tabletten 75 et. Verrassend succes van de profs Opgetogen zijn de ongeveer tien duizend Nederlanders, die de tocht naar Parijs gemaakt hebben, over deze wedstrijd. En terecht. Want zij zul len in jaren van landgenoten niet zulk goed voetbal gezien hebben. Misschien zelfs wel nooit van hun leven, hoe ver ze ook teruggrijpen in de historie van de voetbalsport. Zij zullen boven dien waarschijnlijk nimmer die ene rush van Bertus de Harder vergeten. Zo explosief was de sprint van de vroegere linksbuiten van het Oranje team. Zeker vijf meter lag de Franse spil, ook in volle sprint naar de bal. voor hem op dat moment. Maar het leek of de heus niet trage Jonquet volkomen stil stond. Het is niet te be schrijven hoe snel hij gelijk lag met Jonquet.. Enkele seconden later was het verschil opnieuw ruim vijf meter, maar toen lag De Harder voor. Het werd geen doelpunt, hoewel ook doel man Ruminski gepasseerd werd. De bal ging echter precies langs de paal. Dagenlang zal er ook gesproken wor den over de indrukwekkende lucht sprong van De Munck de enige niet in Frankrijk spelende Nederlander in deze ploeg na een hard schot van een van de beste Franse spelers: Kopa. En dan de wijze, waarop de ex-Ajacied Van der Hart demon streerde hoe nu eigenlijk een stop- perspil moet spelen en hoe construc tief dat spel kan zijn. Wij hebben ge noten en met dat wii wordt door ons de gehele Nederlandse kolonie be doeld. Verdiende zege Ge moet werkelijk niet denken, dat hier „zo maar een partijtje voetbal" is gespeeld. Zo iets als een vriendschap pelijke wedstrijd. Wij mogen dan wel verklappen, dat er door de Nederlandse ploeg gevochten is om de overwinning. Van het begin tot het einde. En de Franse heeft precies hetzelfde gedaan. Wellicht is dit het duidelijkst te illustre ren met te vertellen, dat de Franse voet balbond zijn spelers een premie van 25.000 francs bij een overwinning en 15.000 francs bij een gelijk spel had toe gezegd. Het zou te boud zijn om te be weren, dat zulk een bedrag versmaad wordt om een Nederlandse ploeg de overwinning te gunnen. Als men dan ook nog weet, dat ditzelfde Franse elftal op een te verwaarlozen uitzondering na opmerkelijke internationale suc cessen heeft geboekt in 1952 (gelijk tegen Engeland en Hongarije; everwin ningen tegen West-Duitsland en Oos tenrijk en een ongelukkige nederlaag Op de perstribune van het Pare des Princes te Parijs hebben wij een nieuw gezicht ontdekt: Abe Lenstra. Hij had als aanvoerder van het Nederlands elf tal opdracht van de Technische en Keuze-Commissie van de K.N.V.B. om een verslag te maken van deze ont moeting. Het ligt namelijk in de bedoe ling, dat Abe Lenstra in de eerstvol gende bijeenkomst van de T. C. en K. C. een verhandeling over deze wed strijd houdt en zfjn inzichten aan de commissie-leden, van wie de heren «G. Kruyver, H. P. Hoolboom en ir H. B. L. Denis eveneens aanwezig waren, me dedeelt. Dat de T. C. en K. C. trouwens nieu we wegen inslaan, moge ook blijken uit het feit, dat het de bedoeling is, dat Abe Lenstra als aanvoerder in den ver volge aanwezig is op de vergadering van de K. C., waarin het Nederlands Elftal wórdt samengesteld en bij deze keuze zijn advies kan uitbrengen. De Munck, die zijn grootfte triomph heeft gevierd in 1949 tijdens de wed strijd Nederland—Frankrijk in het Feijencord-stadion, is nog beter gewor den. Zijn fameuze uittrap heeft hij be houden, maar in zijn spel heeft het ge durfd spectaculaire plaats gemaakt voor koelbloedigheid, zelfs in de meest pre caire situaties. En toch is De Munck in feite gebleven zoals hij is: lenig, spelend met een elegante stijl en uiterst snel reagerend. Op de backplaatsen hebben zowel Vreeken als De Vroedt zich uit stekend geweerd. De Vroedt was beter dan in zijn beste jaren bij Feijenoord en in het Nederlands Elftal. En dat op vier en dertigjarige leeftijd, bijna drie jaar nadat „men" vond, dat hij te oud was geworden voor dit Nederlands elftal. Wie had er bij zijn vertrek voorts van een Vreeken gehoord. Zeker, ADO's vroegere aanvalsleider was toen een veelbelovend voetballer. Nu stond hij plotsklaps rechtsachter, maar wij zijn er stellig van overtuigd, dat in Nederland geen achterspeler gevonden wordt met zulk een juist begrip voor zijn taak Afgezien nog van de veel beter ont wikkelde techniek. Schaap echter was de verrassing van deze middag. Eén keer slechts heeft hij het kunnen brengen tot het Oranjeshirt. „Te traag" was terecht het oordeel over de Gooi-speler Schaap. Maar „Sjap" aldus de microfonist van de Racing Club de Paris is een speler met een uit stekende techniek en voortreffelijke sprintsnelheid. Uithoudingsvermogen? Lichaamsconditie? Voor alle spelers geldt hetzelfde antwoord. Beter dan ooit in Nederland. En toch was Schaap niet de beste speler van „onze" ploeg. Die eer komt toe aan Cor van der Hart, de beste SP*I zo schreef onlangs één van de Parijse bladen die er in Frankrijk is Vrflwel geen ogenblik is het centrum van de Nederlandse verdediging onbe schermd geweest; middenvoor Saunier heeft practisch geen enkele kans gehad Maar, dat was niet alles wat Van der Hart deed. Vanuit het centrum bouwde hij een aanval voor de eigen voorhoede op. De middenlinie werd gecompleteerd door De Rubber als linkshalf. Wij be grijpen thans, waarom Bordeaux èn De Harder èn De Rubber niet wil missen. Aanvallend vooral was de Rubber uit stekend en zijn combinaties met De Har der waren zo geraffineerd, dat de Franse verdediging meer dan eens tot wanhoop werd gebracht Ondanks de hachelijke situaties voor het Franse doel, vooral in de tweede helft, ondanks de twee doelpunten ook is de voorhoede als linie enigszins te- tegen de Belgen), dan is de betekenis van deze volkomen verdiende overwin ning volledig verklaard. Wellicht begrijpt ge nu, waarom de Nederlandse spelers zo dolgelukkig zijn met deze zege! Zij zijn zich terdege be wust geweest van de moeilijke omstan digheden, waaronder gespeeld moest worden. Een ploeg, die absoluut niet was ingespeeld en die bovendien met een geïmproviseerde achterhoede in het veld kwam. Vreeken en De Vroedt stonden op de backplaatsen. Voordien hadden ze alleen maar in de voorhoede en middenlinie geopereerd. De tactiek is er dan ook naar geweesten vol ledig uitgevoerd. Terecht is in het be gin van de wedstrijd het accent op de verdediging gelegd. In allereerste in stantie moest het eigen doel beschermd worden. Van daaruit ook werd het ver band in de ploeg gelegd. Maar toen dat in verbazingwekkend korte tijd gelukt was, bleek ook de kracht van deze Ne derlandse ploeg. In de tweede helft wel het allerduidelijkst. In die periode voor- ai kwam tot uiting welke enorme vor deringen deze profs hebben gemaakt sinds hun vertrek uit Nederland. En... hoe voortreffelijk zij kunnen voetballen. De roemruchte Franse ploeg kon slechts krampachtig standhouden tegen de on stuimig spelende Nederlanders, die in De Munck, Van der Hart, Schaap, De Rubber en Rijvers wel hun uitblinkers hadden. De Munck en v. d. Hart vVv Hoe verheugd èn de spelers èn de naar Parijs gekomen Nederlanders zijn met de overwinning, blijkt wel uit deze foto. De spelers worden op de schouders naar de kleedkamers gedragen. Met Van der Hart was De Munck de beste speler van de Nederlandse ploeg. gengevallen. Appel en Van Geen na melijk stelden enigszins teleur. Maar daar stond tegenover een bril- lant spelende Rijvers, een de Harder, die elk moment gevaarlijk was en voorts de ijverig werkende, fijn com binerende Timmermans. Vooral het spel van Rijvers is aanmerkelijk ver beterd. Het is nog steeds een sportief genot om te zien hoe deze kleine bin- rtenspeler een bal kan behandelen. Eén grote winst heeft Rijvers echter geboekt naast de nog meer geperfec- tionneerde techniek. Zijn spel is effec tiever geworden, regelrecht gericht op het scheppen van gevaarlijke momen ten voor het doel van de tegenstander. De Harder? Het is onbegrijpelijk waar hij de vitaliteit voor het spelen van zulke wedstrijden opdoet. Razend snel, ook met de bal in het bezit, steeds weer opduikend daar. waar de verde diging van de tegenstander het meest kwetsbaar is. Rechtsback Gianessi heeft een allesbehalve prettige mid dag gehad. Wij hebben het reeds eer der gezegd, het is niet te beschrijven hoe weergaloos handig deze speler nog is. Eén keer heeft hij het gepresteerd om Gianessi als een pias om zich heen te laten dansen. Maar de Harder won het duel en kreeg de bal in vrije po sitie.... Met de ijverige Timmermans naast zich en de Kubber er achter vormde dit drietal een levendige en gevaarlijke vleugel. Nu in Nederland Abe Lenstra en Landman zijn getuige geweest van deze wedstrijd. Hun reac ties? Lenstra volstond met „mooi" te zeggen, maar zijn ogen spraken boek delen. „Eens met deze ploeg te mogen spelen". En Landman: „Ik durf niet meer te voetballen nu ik dit gezien heb" Ook zij waren onder de indruk van de vorderingen, die deze spelers begrij pelijk gemaakt hebben. Voortreffelijk positiespel, het nauwkeurig langs de grond aangeven van de bal, het soms duizelingwekkend hoge tempo, waarin gespeeld werd, en dat zuivere gevoel voor goed voetbal. Dit is geen over drijven of hoe men het noemen wil. Het was voetbal van bijzondere klasse. Overigens, dat bewijst de uitslag ook wel. Want, nogmaals, een overwinning op het Franse elftal is geen kleinigheid. Het is slechts spijtig, dat de wedstrijd niet in Nederland zelf gespeeld werd. Op principiële gronden weigert de K.N.V.B. althans dat nemen wij aan een krachtmeting met het Nederlands elftal. Dat is zijn goed recht. Maar er zijn toch wel andere tegenstanders? En, al verdienen deze mensen hun brood in het buitenland, zij zijn Nederlanders ge bleven. Dat is ons vandaag wel heel duidelijk geworden. Tijdens een vergadering van de Amateur Swimming Association, de Britse zwembond, is scherpe critiek ge leverd op de amateur-status van enkele ploegen, die aan het Olympisch water- polotournooi te Helsinki hebben deel genomen. De ploegleider van het Britse Olympische watcrpoloteam, Lovely, bracht een rapport uit, waarin hij zei het feit. dat Nederland en België elk weekeinde hun ploegen voor een centrale training bijeenbrachten, in strijd te achten met de amateurbepalin gen. Wat betreft de voorbereidingen van de zeventallen van Hongarije, Zuid- Slavië en Rusland zei Lovely: „Deze trainings-methoden maakten de FINA- bepalingen omtrent het amateurisme eenvoudig belachelijk". Nadat enkele afgevaardigden hun mening kenbaar hadden gemaakt, deelde de secretaris van de Britse zwembond, Fern, die levens Denningmeester is van de FINA, nede. oat hij een en ander op interna- lor.aal niveau behandeld wil zien. De secretaris-penningmeester van de K.N.Z.B., de heer Moolenaar, die wij naar zijn mening vroegen, noemde de door de Engelse officials geuite critiek ten aanzien van Nederland en België onbegrijpelijk en belachelijk .„Hoe kan de Britse zwembond aanmerkingen op onze centrale training hebben, wanneer deze bond zelf een centrale zwem- training voor de Olympische Spelen organiseerde in het Loughborough- college?" aldus de heer Moolenaar. VI :t Amerikaanse atoomkenon toont alle voor- en nadelen van het merendeel der zware wapenen- Het richt zijn granaten met de grootste nauwkeurigheid over een afstand van dertig kilometer, onafhankelijk van de weersgesteldheid, bij dag en bij nacht (hetgeen bij vliegtuigen niet het geval is). Maar toen men er in de Verenigde Staten tijdens een gecombineerde oefe ning mee geëxperimenteerd heeft, kon er pas twee uur nadat het bevel gege ven was mee worden geschoten (terwijl een jachtbommenwerper wegvliegt en binnen enkele minuten zijn bom dertig kilometer verder afwerpt). Bij de hui dige stand van de techniek zal het atoomkanon zonder twijfel weinig hulp brengen aan de strijdkrachten, die in een snelle en beweeglijke strijd zijn ge wikkeld zoals dat zeker het geval zal zijn in de slag om Europa. Men zou deze atoomgranaten ook geleide projec tielen kunnen noemen, die van het land néar het land worden geschoten. De voornaamste steun moet komen van de luchtmacht Om het nauw keuriger te zeggen: van de Amerikaan se luchtmacht, want de Verenigde Sta ten, die nagenoeg als enige in het Westelijke kamp de beschikking hebben over atoomwapenen, zijn in geen enkel opzicht van zins ook maar één enkel exemplaar aan hun bondgenoten ter hand te stellen. Wie moeten deze tactische bommen nu vervoeren? De lichte en de jacht bommenwerpers. De lichte bommen werpers bevinden zich in de lucht-divi- Advertentie voorkomt en geneest Geen snoepje, maar't helpt Timmermans, de 27-jarige binnen - speler van Nimes en initiatiefnemer van de ontmoeting FrankrijkNed. profs, speelt dit seizoen voor het laatst in Frankrijk. Het vorig jaar heeft hij er al mee willen uitscheiden, maar Nimes bood hem zo'n stevig bedrag, dat hij er nog één jaartje aan heeft vastgeknoopt. Hij Hij keert deze zomer naar Den Haag terug, waar hij een zaak heeft. De ex- A.D.O.-speler wil trachten weer als amateur in Nederland te spelen; hij zal te zijner tijd daartoe een verzoek bij de K.N.V.B. indienen. Aan het Europees kampioenschap bandstoten, dat dit weekeinde te Va lencia zal worden gehouden, zullen in plaats van zes spelers, zoals aanvanke lijk was bekend gemaakt, acht biljar ters deelnemen. Het zijn: Metz (Ned.), Van 'lïassel, Vingerhoedt (beiden Bel gië), Chaussereau (Frankrijk) Vidal uciJ QUS nlel (Portugal), Bolz (Duitsland), Domingo verkeersknooppunten en Peco (beiden Spanje). 200 equipes hebben reeds ingeschre ven voor de internationale rallye van Groot-Brittannië, die van 23 tot 28 Maart wordt gehouden. Onder de deel nemers bevindt zich ook Maurice Gat- sonides. (Van onze sportredacteur) PARIJS, Donderdagmiddag. Hier!, wees de kleine Timmermans tien minuten voor het einde aan zijn aanvoerder. Appel had namelijk op het mid denveld de bal in zijn bezit gekregen. En terwijl Timmer mans reeds naar voren gesprint was, ging de bal naar de aangegeven plaats. Langs de grond, langs linksback Marche naar de rechtervleugel. Dat betekende het winnende doel punt van de Nederlandse profs. Timmermans' schijnbewe ging, op de rand van het strafschopgebied, mislukte welis waar, maar ook rechtshalf Penverne had hierop niet ge rekend. Zo hield Timmermans de bal; een lage voorzet en ondanks een laatste poging van Marche kwam de bal op nieuw b(j Appel terug. Doelman Ruminski was toen reeds geslagen (2—1). Tien minuten heeft de verdediging van de Nederlandse profs nog onder druk gestaan. Iedereen hielp echter mee de voorsprong te bewaren. Het gelukte en dat betekende, dat deze geëmigreerde Nederlanders een wel verdiende zege hadden behaald op het sterkste elftal, dat Frankrijk op de been kan brengen. Verdiend was deze zege. Vooral door het langdurige overwicht in de tweede helft, toen de Nederlandse ploeg over alle linies de sterkste was. Verheugender echter dan de overwinning was het enthousiasme, waarmee door de Nederlandse professionals gespeeld werd. Alleen slechts om te bewijzen, dat zij Neder lander zijn gebleven. Met alle energie hebben zij gestreden voor een eervol resultaat. Het was de eer van Nederland. vsm&tHn 'rwijl Appel in de tackle met Marche is gevloerd, is de bal toch nog in het bezit van De Harder gekomen De gelijk- ma ker. Daarom ook hebben deze spelers zich 'ehouden aan de afspraak, die 's mor- tens tijdens de laatste bespreking was 'emaakt. Er was alle reden om sterk defensief spelend te beginnen. Zoals ge woonlijk trachtten de Fransen de be slissing in het begin van de wedstrijd te forceren. Maar het gelukte niet. De Nederlanders kregen zelfs de eerste corners toegewezen, terwijl Gianessi even later nog juist kon voorkomen, dat het eerste doelpunt door De Harder gescoord zou worden. Gesteund door de wind kwamen de Fransen echter toch in het offensief. Het begon met een ver raderlijk schot van Gardien naar de boven hoek. In smetteloze stijl zwevend in de lucht tikte De Munck de bal echter naast en over het doel. Er ontstonden hache lijke momenten voor tiet Nederlandse doel. Gesteund door de uitstekende halfs Penverne en Gaulon, de balgooche laar, kwam de bal steeds weer terug in het Nederlandse strafschopgebied. Vooral Van der Hart en Schaap zege vierden, snel ingrijpend en door uitste kend kopwerk, meerdere keren. De be weeglijke vleugel Kopa—Ujlaki bleef echter alle aandacht eisen. Bovendien stond in het doel een zelfverzekerde De Munck, die telkens het gevaar voor een doelpunt kon keren. Het eerste doelpunt viel aan de andere kant! Rij vers en Appel rukten snel door de Franse verdediging, Van Geen kopte uit de voorzet in, Ruminski sloeg de bal terug, maar kon het schot van De Har der niet keren Buitenspel besliste de zwak leidende Luxemburgse scheids rechter Eischen. Het werd opnieuw benauwd voor het Nederlandse doeL Van der Hart en De Vroedt struikelden over elkaar en boden zo Kopa van dichtbij een unieke scoringskans. De Franse rechtsbuiten schoot onmiddellijk en hard, maar De Munck reageerde nog sneller en had de bal al vallende klemvast in de handen. Kort er na beproefde Kopa opnieuw de talenten van de Munck, maar ook nu had de Fransman geen succes. In de volgende minuut speelde Rijvers zowel Jonquet als Ruminski volkomen uit positie. Van Geen schoot onmiddellijk, maar de bal stuitte af op het lichaam van Jonquet. In de 34ste minuut kwam het Franse doelpunt. Van der Hart kwam alleen tegenover Kopa in het bezit van de bal en Saunier te staan. En terwijl de Nederlander op Kopa toeliep volgde een pass naar de nu vrijgekomen Saunier. De Munck liep nog wel uit, maar het was vergeefs. En buitenspel ook? (01). Kort voor het einde van de eerste helft stopte Dc Munck nog een kopbal van Gardien naar de benedenhoek. En toen kwam de tweede helft. Het accent werd van de verdediging op de aanval gelegd. Onmiddellijk begon de reeks aanvallen op het Franse doel met een unieke kans voor Rijvers. De Harder en Timmermans omspeel den de verdediging, Appel kopte de bal naar de vrijstaande Rijvers, die het doel kennelijk te hoog zocht. Nau welijks waren de Fransen enigszins van dit offensief bekomen of de Har der kreeg een goede kans. De bal vloog precies langs de verkeerde kant van de paal. Toen volgde het sprint duel tussen De Harder en Jonquet. De Franse verdediging werd opnieuw gepasseerd, maar ook nu ging de bal sies van de Tactical Air Command, die in de Verenigde Staten zijn gefor meerd en in het kader van de NATO SHAPE naar Europa zijn gezonden. De jachtbommenwerpers bevinden zich ook :*i deze lucht-divisies, maar boven dien in de strategische jachteskaders van de Strategical Air Command (SAC). De productie van de Ameri kaanse lichte straal-bommenwerpers is weliswaar achter op die van de Russen, maar die van jacht-straalbommenwer- pers vertoont een duidelijke voor sprong (type Thunderjet F-84). Een F- 84 kost twaalf maal minder dan een middelzware bommenwerper van de SAC, achttien maal minder dan een zware B-36 en meer den dertig maal minder dan de zware B-52 van straks. Vanuit Groot-Brittannië kunnen ze gemakkelijk heel het Europese slagveld bestrijken, met inbegrip van Polen. Met de hulp van de jachtbommenwer pers van LeMay zal het Ridgway en Nordstad dus niet aan de middelen ontbreken om de landstrijdkrachten van de SHAPE vanuit de lucht te on dersteunen. Over hoeveel tactische atoombommen beschikt men momenteel? Volgens des kundigen en journalisten die goed be kend zijn in het Pentagon kan men zeggen dat de Amerikaanse luchtmacht buiten de voorraad grote strategische bommen voor de SAC, nog de beschik king heeft over ongeveer 600 tactische Dommen voor het gebruik tijdens de eerste zes weken van de oorlog. Wan neer de fabrieken blijven doorwerken kan men rekenen op een uitbreiding van deze voorraad met circa 200 bom men per maand. Wat verder ook de waarde van deze cijfers moge zijn, het schijnt dat het Amerikaanse overwicht over de Russen op dit gebied voor vrij lange tijd verzekerd is. Wanneer mor gen de slag om Europa zou losbarsten, aan zouden de Russen waarschijnlijk maar heel weinig (of helemaal geen) bommen aan hun strategische reserve kunnen onttrekken. De Amerikanen bezitten er een paar honderd. Dwergbommen in de strijd Voor tactisch gebruik schijnen de 20 kiloton-bommen van Hirosjima die over een gebied met een diameter van vijf kilometer alle stenen gebouwen hebben verwoest en over een nog groter gebied de mensen verbrand hebben het maximum te zijn. Tussen dit maximum en het minimum (dat een fractie van een kiloton zou kunnen zijn) schijnt een gemiddeld vermogen van vijf a zes kiloton in veel situaties het meest bruikbaar. Wat betekent dit in de practijk? Dit: dat elke jacht- straalbommenwerper die. hetzij hoog. hetzij laag, met een snelheid van 950 km. per uur vliegt, voortaan binnen enkele seconden het equivalent van verscheidene duizenden tonnen spring stof op zijn doel kan werpen. En deze operatie zou op het Europese slagveld enige honaerden keren kunnen worden herhaald in de twintig dagen die vol gen op de Russische aanval. Maai* wat zijn in Europa objecten waartegen een atoomaanval te recht vaardigen zou zijn, zoals destijds Hirosjima? In geen geval afgesneden troepen. Niemand denkt er aan om in Korea atoombommen te gebruiken in de strijd tegen ingesloten troepen- Ook niet verspreid optrekkende troepen. Generaal Bradley heeft verklaard: Een tegenstander die zijn troepen op meer dan honderd meter tussenruimte van elkaar opstelt, kan de grootste atoom macht ter wereld te lijf, wanneer er niemand was die hem tegen zou hou den. Er blijft dus niets anders over dan noodzakelijke voorlangs het doel. Ook schoten van Schaap en De Kubber mislukten. Maar in de twaalfde minuut kwam dan toch de gelijkmaker. Fraai combi natiespel op het middenveld wü za gen het vrijwel de gehele wedstrijd tussen Rijvers en De Kubber eindigde in een scherpe voorzet van Rijvers. Drie Fransen en Van Geen trachtten de bal te onderscheppen, maar De Harder had de kans gezien. Hij sprintte naar het midden, pikte de bal op en legde die rustig in het doel (1X) Ook Saunier kreeg een uitstekende kans. Diens kopbal leverde De Munck geen moeilijkheden op. Ook Ujlaki pro beerde zijn kans waar te nemen. Hard ging de bal naar de benedenhoek. De Munck was er opnieuw tijdig en doel treffend bij. Het Nederlandse over wicht bleef aanhouden. Met steeds meer overgave werd er gespeeld; in de ach- j terhoede groeide de vorm van v. d. Hart, die steeds het gehele centrum voor zijn rekening nam en bovendien I mogelijkheden scniep om goede aan- vallen op te bouwen. De Harder kreeg na een voorzet van Appel nog een i tweede kans. Hij struikelde echter over de bal. Saunier kwam vervolgens voor de tweede keer alleen voor De Munck te staan. De kopbal ging echter over de lat. Kort er na slaagde De Munck er in nog juist een kogel van Penverne over de lat te slaan. Dat was na een half uur j spelen. Vijf minuten later kwam toen toch het doelpunt. Het werd een aan gelegenheid tussen Appel en Timmer- mans. Geen Fransman kwam er aan te pas (1—2). Nog eenmaal probeerden de Fransen althans een deel van de premie 25.000 francs bij een overwinning, 15.000 francs bij een gelijk spel in de wacht te slepen. Heel de Nederlandse ploeg trok zich echter in de verdediging terug. En zo bleef de verdiende voorsprong be houden. doorgangscentra, hoofdkwartieren, ba ses van jachtvliegtuigen, die achter he' front zijn gelegen en troepenconcentr- ties. Ervaring van Duitsers Toen de Duitsers in 1940 doorstoot ten naar Sédan hebben hun gepantser de voorhoeden de Maas via één enkele brug overgestoken. Daarna hebben ze met twee of drie aanvalsvoertuigen de grote weg naar Abbéville genomen zonder zich veel te bekommeren om het gebied links en rechts van deze weg. Toen ze in 1943 vanaf het Ladoga-meer een aanval deden, gebeurde dat weer met een enorme massa infanterie en artillerie, die op een gebied van enkele kilometers stond samengedrukt. Een half dozijn tactische atoombommen zou thans voldoende zijn om een dergelijke operatie veel en veel riskanter te ma ken. De Russen hebben daar natuurlijk rekening mee moeten houden. Zou daarom niet één van de problemen waarmee de tactici van de SHAPE te genwoordig te kampen hebben (er zijn nog wel andere ook) juist zijn hoe men de vijand kan dwingen om zich te con centreren in tegenstelling tot vroeger, toen men hem juist moest verhinderen zich te concentreren? Hetgeen overigens dit zij in het voorbijgaan even op gemerkt voor West-Europa te meer nog de noodzakelijkheid met zich mee brengt om te beschikken over talrijke, krachtige en beweeglijke divisies. Copyright A.F.P (Wordt vervolgd) De eerste vijf artikelen van deze serie zijn verschenen in ons blad van 27 en 28 Februari en van 8, 7 en 12 Maart. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 5