r* Ten voordele van gehele volk en dus meer voor de gewesten BRUSSEL LAAT DE WERELD VERSTELD STAAN U^/oogMAN.' Hei spoor van het Afbraak van 120 monumenten Lagere bruto winst 1952 van Gelder Zonen s c SCHEEPVAARIBERICHIEN 0 A R Kreymborg r Rapport Centrum Staatk. Vorming Spoorbomen niet gesloten Fraude van meer dan een ton? Winstmarges zijn ingekrompen VRIJDAG 13 MAART 1953 PAGINA 7 Richtlij nen voor kunstsubsidies Twee maanden geëist Reiziger op station gedood Voorzitter N.V.V. over de huurverhoging Deel voor verlaging huren van nieuwe huizen Herman Rutters krijgt Bruckner-medaille Gezant te Athene Plannen voor stuwen in Rijn en Lek O. a ten nadele van Ned. Hem gemeente Franse studiebeurzen voor Nederlanders Prof. Ozinga voor architectuur-onderzoek naar Curaqao De Hema sticht bedrijf te Nijmegen Rijk neemt context op met Amsterdam Expogé's te Amsterdam Ruzie over inwoning Overleden na handgemeen Perzië geeft 50 pet. reductie aan Italiaanse Oliemij. ILu/akkc luchtpijpen W aarborg-kleding is betere kleding RECLAME-AANBIEDING WAARB0RG-C0STUUMS van GLD. Auto met burgemeesters rijdt op vee-auto N. MARKTBERICHTEN Adviescommissie uitkering noodwachters Het Centrum voor Staatkundige Vor ming publiceert „enige richtlijnen voor subsidiëring van kunstgezelschappen", uat is een rapport, in eerste instantie opgesteld door een speciale commissie, uaarna in de plaatselijke afdelingen van het Centrum behandeld, daardoor enigszins gewijzigd en nu definitief Vastgesteld. De commissie bestaat uit: dr. H. van Velthoven te 's-Hertogenbosch. Voorzitter; M. A. van de Griendt te Yught, secretaris en mej. A. M. Luns te Amsterdam; mr. dr. R. Geuljans te Roermond; mr. H. Schürmann te 's-Gra- Venhage; Bernard Verhoeven te Arn hem; drs. A. H. M. Wijffels te 's-Gra- Venhage. Teneinde tot een goede culturele orde '6 geraken, pleit de commissie voor het opstellen van een cultureel plan, dat hormen geeft voor subsidiëring van de Verschillende categorieën van het cultu rele leven en voor het overheidstoezicht daarop. Dit plan dient erop gericht te zijn «et Nederlandse volk in zijn geheel zo •■Pini mogelijk deel te doen hebben en deel te doen nemen aan het culturele t en' In de situatie van vandaag bete kent dit, dat voor de randprovincies een verhoging van de voor kunst en cultuur te bestemmen overheidsuitgaven dringend gewenst is. De commissie staat een landelijk plan Voor ogen. De gewesten stellen echter hun eigen plan op. Het landelijke plan dient dan ook als een coördinatie van de gewestelijke plannen te worden ge- hien. Voor wat de orkesten betreft dienen de reeds bestaande orkesten in Gronin gen. Gelderland, Noord-Brabant en Maastricht naar gelijke maatstaven te Worden gesubsidieerd als die in het Westen des lands. De subsidiëring van de orkesten in Leeuwarden en Twente Sou geleidelijk zjjn op te voeren. De talrijke uitvoeringen van toneel gezelschappen uit het Westen- des lands in de overige provincies be tekenen een belangrijke vorm van cultuurspreiding. Op deze wijze geven (Van onze correspondent) Twee maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie voor de Bredase rechtbank tegen de stationsarbeider A. B. uit Gilze wegens het nalaten van het sluiten van spoorwegovergang-hekken, Waardoor een reiziger bij het oversteken Van de lijnen door een D-trein werd ge nepen en gedood. Dit ongeluk gebeurde November 1952 op het station in Gil- ze"Rijen. De D-trein passeerde met een uur vertraging op het moment, dat een trein uit Breda voor Tilburg op het punt stond te vertrekken. De haastige reiziger stak de lijn over en werd ge grepen. Trof de stationsbeambte schuld? Bij de behandeling van de zaak kwam ast te staan, dat de hekken al sinds 1917 gebruikt worden, maar dat de dienstvoorschriften, welke sluiting ge lasten, dateren van 1943 en nimmer wer den nageleefd of gecontroleerd. Uit deze cn andere omstandigheden kwam de verdediger, mr. K. Witlox uit Den Bosch, w>t de conclusie, dat ontslag van rechts vervolging zal moeten volgen. Uitspraak Maart. Over het standpunt van het Neder 'ands Verbond van Vakverenigingen in zake de komende huurverhoging, heeft de heer H. Oosterhuis, de voorzitter Van het N.V.V., gesproken op een feest avond ter gelegenheid van het 50-jarig dcstaan van de N.V.V.-bestuurdersbond Aivolle. Het N.V.V. wil, dat een deel Van de eventuele huurverhoging zal Worden besteed ten gunste van een ver jaging van huren voor nieuw gebouwde jjuizen. Dit kan men doen door middel Van een te vormen egalisatiefonds. De jWcr Oosterhuis zei verder o.m., dat de huiseigenaren dienen te beseffen, dat ?ii een deel van hun revenuen zullen JUoeten bestemmen voor een beter on derhoud van hun woningen. Een com pensatie voor loontrekkers en trekkers Van sociale uitkeringen zal dienen te Geschieden bij een huurverhoging. De Voorzitter van het N.V.V. zei verdei °;®i. nog; dat de economische en finan jjjële gevolgen van de watersnood het Weven van de regering ter bevordering van de werkgelegenheid niet mogen kantasten. De regering moet de werkge legenheid blijven bevorderen. Ook zal Wt woningbouwprogramma niet mogen gorden beknot, aldus de heer Ooster- uuis. j. Dinsdagmiddag 17 Maart zal in de Ju- danafoyer van het Concertgebouw te Amsterdam door de vertegenwoordiger ïan Nederland van de internationale iWuckner-vereniging de Brucknerme- 5a'Ue dezer vereniging uitgereikt wor- eh aan Herman Rutters. Binnenkort is de benoeming te verwach- -U van de heer W. C. Posthumus Meyes, jfc^ant te Budapest, tot buitengewoon ge ut en gevolmachtigd minister te Athene de laatstgenoemde provincies een bij drage tot een betere bestaansmoge lijkheid voor deze gezelschappen Naar de mening van de commissie ware evenwel te onderzceken, of hierbij een billijke verdeling van ba ten en lasten plaats heeft. De commissie zou de ernstige vormen van kunstbeoefening ook door ama teurs vrijgesteld willen zien van ver makelijkheidsbelasting. Zij verbindt hieraan de aanbeveling de ontvangsten uit vermakelijkheidsbelasting voor cul turele doeleinden te besteden. Een wettelijke voorziening terzake lijkt haar wenselijk. De commissie schenkt ook aandacht aan culturele uitingen buiten beroeps- verband. Naast de vormen van cultuur, beoefend door vakmensen, ligt het bre de terrein van de spontane volkscul tuur. De overheid kan ten aanzien hier van een goede en wetenschappelijke bestudering en documentatie, in zoverre die niet reeds door particulier initiatief tot stand zijn gebracht, bevorderen. In verband met de Rijnkanalisatie zijn er plannen in voorbereiding tot het bouwen van een drietal stuwen in Rijn en Lek, t.w. bij Doorwerth, Amerongen en Vreeswijk. De Commissie Vervoers wezen Betuwe, waarvan namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor midden-Gelderland de heer H. J. Jonker te Eist thans deel uitmaakt heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat verzocht te bevorderen om over deze stuwen bruggen te doen aanbren gen voor lichter verkeer. Volgens het antwoord van de minister is dit verzoek momenteel in studie bij de Rijkswater- sta at. De Rijkspolitie heeft in arrest gesteld de bloemist Van Z. te Groesbeek, als verdacht van verduistering van door hem beheerde gelden, o.a. ten nadele van de Ned. Her vormde gemeente en de voogdij stichting Morgenrood". De heer Van Z., die o.m. tweede voorzitter is van de Algemene Ne derlandse Bloemistenbond en raadslid van Groesbeek, beheerde de gelden van ver schillende organisaties. Hij was lid van het kerkbestuur der Ned. Hervormde gemeente en had ook het beheer over de kas daar van. In deze kas waren de gelden, be stemd voor de restauratie van het histori sche kerkje in Groesbeek, bijeengezameld met diverse acties in geheel het land. De omvang van de verduistering is nog niet vast, te stellen, maar men gelooft, dat deze meer .dan 1QQ.00Q, groot is. Diverse zaken-, lieden zijn mede -de dupe geworden van deze handelingen.- Na voor de Officier van Justitie te Arnhem in verhoor te zijn geweest, is verdachte al daar opgesloten. Hij heeft bekend, de mal versaties te hebben gepleegd. De Franse regering stelt voor het academisch jaar 19531954 (1 October tot 31 Juli 1954) wederom 10 studie beurzen ter beschikking voor een pe riode van 2, 3 of 5 maanden, bij uitzon dering voor 10 maanden. De beurzen zijn in principe bestemd voor jonge Nederlanders, die in het be zit zijn van een doctoraal-, ingenieurs-, semi-arts of daar mede gelijkgesteld diploma en die hun studie in Frankrijk wensen voort te zetten of er zich wen sen te specialiseren. Ook kunstenaars komen voor een studieverblijf in aanmerking. De beur zen worden in de maand Mei door een gemengde Frans-Nederlandse commis sie toegekend. Sollicitaties, in de Franse taal gesteld, dienen vóór 15 April te worden gericht tot het Institut Frangais d'Amsterdam (Maison Descartes), Museumplein 11, Amsterdam, onder vermelding „Servi ces des bourses". Het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, afdeling bui tenlandse betrekkingen, verstrekt nade re inlichtingen. Prof. dr. M. D. Ozinga, hoogleraar in de beschrijvende bouwkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en hoofd van de afdeling beschrijving van de rijksdienst voor Monumentenzorg, heeft de opdracht aanvaard die hem met be trekking tot de architectuur van de Nederlandse Antillen is aangeboden. Gedurende een half jaar zal prof. Ozinga in Nederland voorbereidend werk verrichten. Omstreeks December vertrekt hij met een assistent naar Cu rasao. Na daar en ook elders in het Ca- raïbische gebied enige maanden een on derzoek te hebben ingesteld zal hij, teruggekeerd in Nederland, een boek schrijven dat de oude landhuizen op Curagao en de oude architectuur in de kern van Willemstad behandelen. De N.V. Hollands Eenheidsprijzen Maatschappij H.E.M.A. te Amsterdam heeft van de gemeente Nijmegen voor 142.450 bijna 1000 ca bouwterrein aan gekocht voor de bouw van grote maga zijnen in de verwoeste binnenstad, op de hoek Grote MarktAugustijnen straat. Advertentie Oan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruisl) in huis hebt. Wist u, dat er een bril bestaat, waar mee men als een kat in het donker kan zien? Of een uurwerk, dat ieder half uur een cither- muziekje laat horen? Wist u, dat er een apparaatje bestaat, waarmee uw tube tandpasta volledig kan worden leeggeknepen en een lucifer, die met succes een blitzlamp kan vervan gen? Dat alles had u kun nen zien op de tweede internationale tentoonstel ling van uitvinders, die tot 15 Maart te Brussel wordt gehouden in het Egmontpaleis. Aan zulke ideeën ont breekt hét trouwens de 350 uitvinders, uit. niet min der dan twaalf landen af komstig, die hier expose ren, geenszins. Sommige inzendingen zijn echter bepaald griezelig. Ook behoeft u, volgens een der uitvinders, zelfs niet meer bang te zyn, dat u In uw eigen bad ver drinkt. Mocht u namelijk onverhoopt door de een of andere oorzaak het be wustzijn verliezen, dan loopt de badkuip name lijk automatisch leeg. Te gelijkertijd het leeglo pen zou wel eens wat lang kunnen duren worden uw medebewo ners attent gemaakt op de hachelijke toestand, waar in u zich bevindt door een door merg en been drin gend alarmsignaal Voor mensen die klein behuisd zijn, heeft een Duitser een combinatie meubel uitgevonden, dat al naar wens dienst kan doen als kinderledikantje, kinderbox, dientafeltje, toilettafel, bar, rolkast, droogrek en kinderbadje. Natuurlijk is er ook weer de stofzuiger te zien die van alles kan. Die welke thans te Brussel wordt geëxposeerd kan er zelfs op bogen in staat te zijn een keurige permanent aan te brengen in de lok ken van zijn eigenares. Wielrijders, die het stuur wensen te vervangen aoor een extra stel hand- pedalen en dus met han- aen en voeten tegelijk hun rijwiel in beweging willen brengen, kunnen op deze tentoonstelling met een dergelijk ver voermiddel een proefje nemen. Het staat niet erg elegant, maar men komt heel snel vooruit. Een Brusselaar heeft het pro bleem van lekke banden op gedurfde wijze opge lost. Hij heeft de banden eenvoudig massief gela ten en de luchtband op vindingiijke wijze in de as van het wiel aange bracht. Wat er gebeurt indien dit luchtkussen springt, vertelt de ver nuftige ontwerper niet. Het schoonmaken van garnalen is voortaan een waar genoegen met de uitvinding van een Luike naar. De gekookte gar naal wordt in een uiterst eenvoudig apparaatje ge stopt en na een lichte druk met de vinger is het beestje keurig ge peld. Verder is er o.a. een kinderwagen, die niet meer alleen kan wegrij den omdat hij, wanneer men hem loslaat, zich on middellijk op vier poot jes van de grond verheft. Dit jaar is ook weer de befaamde dobber te zien waarbij de visser gerust een dutje kan doen, daar de vis zich zelf wel aan de haak slaat. Dezelfde uitvinder stelt nog een dobber ten toon, die, zo als het in de brochure heet, „de vis meer zelf vertrouwen geeft als hij het aas nadert." Voor de huisvrouw is er verder een uiterst practische dweilenwrin- ger te zien, die op een gewone emmer geplaatst kan worden. Voortaan behoeft zij zelfs haar handen met meer voch tig te maken. Het is bijna vanzelf sprekend, dat er ook op deze tentoonstelling weer iemand is, die een motor laat lopen, waarvan de brandstof voor het groot ste deel uit water zou be staan. Andere uitvinders beloven bij het aanbren gen van hun toestel een besparing van 20 tot 30 procent op het benzine verbruik. Vermeldens waard is nog een appa raatje, hetwelk er voor zorgt dat bij een auto botsing het electrische contact wordt verbroken, waardoor wordt voorko men dat uitstromende benzinegassen in brand geraken. Ook zijn op deze expo sitie nog een injectiespuit te zien waarmee, als men de uitvinder mag gelo ven, het een genoegen moet zijn zich een inspui ting te laten geven, een electrisch scheerappa- raat, dat ook voor massa gedoeleinden gebruikt kan worden, een uitvin ding tegen inbrekers, waarbij zelfs pistoolscho ten worden geïmiteerd en een soort fiets waar mee men rivieren kan oversteken. Ieder heeft zich wel eens afgevraagd waarom een fietszadel geen rug gesteun heeft. Hier is iemand die er een heeft ontworpen en werkelijk men zit er veel gemak kelijker op. Deze opmerkelijke ten toonstelling trekt veel be langstelling in België, en de expositieruimte is dik wijls zo overvol, dat de mensen een ogenblik bui ten moeten wachten. Niet ieder ontpopt zich op de ze tentoonstelling als een Edison, maar men verlaat haar toch met een gevoel van bewondering voor de vindingrijkheid die voor het merendeel zeer een voudige mensen hier to nen. AM li 37. Pum-Pum schuift onrustig op zijn stoel en zijn ogen worden groot van ont zetting bij Half ra's laatste woorden. Doch Tsacha buigt zich naar de edelman en fluistert geheimzinnig. „De Grote Noorse Khan heeft aanwijzingen, dat er bij het meer eh ts... het meer... Kom, mijn beperkt geheugen kan de naam niet onthouden, van „Kulochknikt Halfra vergenoegd. „Het meer Kunoch meent geHij kijkt tevreden rond en neemt nog een forse slok. „Hahahahaha," knarst op dat ogenblik een spotterig lachje door de zaal. Dat is Pum-Pum. De kleine man begrijpt, dat Tsacha zijn doel dreigt te bereiken, en kan zich niet langer stilhouden. Openlijk waarschuwen, durft hij Halfra nietmaar het slimme ventje vindt er wel wat op. „Hahahahaha! Hij dronken, geen verstand!" schettert hij met een woedende blik naar Tsacha. „Hij niet weten, waar zwaard. Hij alles fout." Tsacha's ogen vernauwen zich tot een spleet, doch Halfra strijkt fier zijn snor op en laat een laatdunkend lachje horen. „Welaan, gij kleine mus in de schaduw van de arend! Ik zou niet weten waar sjch het zwaard Tyrr bevindt?" En terwijl de dwerg een wanhopig gesteun laat horen gaat de edelman onverstoorbaar verder: „Ik ben de beste vriend van koning Eric, moet ge niet vergeten! Maar ik wed, dat gij niet eens weet, dat het zwaard in het meer van Kuloch ligt, drie uur gaans van hier in Upplönd. Wist ge dat wel?" Tsacha lacht geluidloos en de arme dwerg laat een langgerekte zucht horen. „Komaan, gij drinkt niet," babbelt Halfra opgewekt verder. „Ik zal u nog eens inschenken." Onzeker wendt hij zich om naar de schenkkan en de spottende blik van triomf, die Tsacha zijn dienaar toewerpt, ontgaat hem. Evenmin bemerkt hij het steelse gebaar, waarmee de Oosterling naar het kleine, lederen buideltje onder zijn reiskleed tast. Inmiddels ijlt een eenzame ruiter in vliegende galop door de nachtEric, wie het tempo van zijn krijgers te langzaam werd, is vooruit gesneld naar Tyrfing. Een martelende onzekerheid snoert zijn keel dicht. Want hij beseft, dat in deze wedloop tegen het noodlot alle kansen tegen hem zijn! (Van onze speciale verslaggever) Naar wij vernemen heeft de regering zich met een schrijven gericht tot B. en W. van Amsterdam, naar aanleiding van het je it, dat 120 monumenten be stemd zijn om te verdwijnen wanneer de slopings- en wederopbouwplannen van de Gemeente in het oudste deel der stad doorgang zullen vinden. Deze plan nen betrefjen de Nieuwmarkt en omge ving, de Jodenbreestraat, de Weesper- straat, Oostelijke en Westelijke eilan den. Meer dan de helft van deze monu menten bevindt zich in het eerstgenoemd project: Nieuwmarkt en omgeving. Zoals men zich herinnert zijn deze plannen in hun geheel in de raadsver gadering op Woensdag na de waters nood zonder discussie onder de hamer doorgegaan. De regering heeft thans de leden van de Rijkscommissie voor Mo numentenzorg, jhr. D. Roëll, hoofddi recteur van het Rijksmuseum, en de Rijksbouwmeester ir. G. Friedhoff, aan gewezen over deze aangelegenheid met Amsterdam contact op te nemen. Van de zijde van de gemeente worden de besprekingen gevoerd door de stede- bouwkundige prof. C. van Eesteren. In een verslag van de heer K. R. van Staal, algemeen secretaris van de Ne derlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen 1940'45, die Donderdag avond in Amsterdam een ledenvergade ring heeft gehouden, wordt vermeld. Gat m Den Bosch 25 en in Amsterdam 30 leden uit de vereniging zijn getreden naar aanïei<Jing van het royement van de neer J. de Swart uit Den Bosch. Enkele, nieuwe leden zijn echter toege treden, zodat de afdeling Den Bosch thans weer 58 leden telt. (Van onze correspondent) Bij een ruzie over inwoningskwesties in Breda in Mei van het vorig jaar ontstond een handgemeen, waarbij de Bredanaar C. M., om zijn vrouw te beschermen tegen een aanvallende medebewoonster, deze te gen het been schopte. Als gevolg daarvan kwam de vrouw véértien dagen later te overlijden. In deze woningnood-kwestie met dodelijke afloop eiste de officier van Justitie mr. Bins, Donderdagmorgen voor de Bredase rechtbank honderd gulden boe te tegen C. M. Deze verdachte had overi gens alle omstandigheden mee. Hij kon niet bevroeden dat zijn afweerhandeling zulke gevolgen kon hebben en heeft geen opzet gehad. Volgens de verdediger, mr. Van Wijmen uit Breda, was er geen sprake van oorzaak en gevolg en zou ontslag van rechtsver volging moeten plaats vinden. Uitspraak 26 Maart. Het bovengenoemde raadsbesluit, waarbij de wederopbouwplannen in hun geheel werden aanvaard, is ge lukkig niet beslissend. Het ging hier in hoofdzaak om een claime te verkrij gen op de betrokken terreinen, ten einde incidentele particuliere herbouw in de hand te hebben. Te zijner tijd zal elk der plannen nader in bespre king komen. In elk geval mag men aannemen dat over een zo ingrijpen de aantasting van het Amsterdamse stadsbeeld het laatste woord in de raad, maar ook daarbuiten, nog niet is gesproken. De „Association internationale de la mutualité" zal dit jaar van 2 tot 5 Juli haar jaarcongres te Amsterdam houden met omstreeks honderdvijftig deelne mers, die ziekenfondsen in België, Frankrijk, Italië, Nederland, West Duitsland en Zwitserland zullen verte genwoordigen. Het vorige jaarcongres is in Florence bijeen geweest. De Perzische regering heeft gisteren bekend gemaakt dat de Italiaanse maat schappij „Supor" gedurende een half jaar een prijsreductie zal krijgen van 50% op haar aankopen van Perzische olie. Dit besluit van de Perzische regering is bedoeld als een bewijs van waarde ring voor het uitvechten van het geschil over de 5000 ton Perzische olie, welke met het Italiaanse tankschip „Miriella" naar Venetië werden vervoerd. Zoals bekend heeft genoemde maat schappij het rechtsgeding gewonnen te gen de Anglo Iranian Oil Company, dat liep over het eigendomsrecht van de .genationaliseerde Perzische olie aan boord van dé „Miriella". Advertentie Advertentie Vatbaar voor vocht en tocht Niet nodig de hele winter te hoestenNeem bij de minste klacht de snel werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKER'S 's Wérelds beste hoestsiroop Van Gelder Zonen N.V. te A'dam, (Papierfabrieken) behaalde over 1952 een saldo exploitatierekening, groot f 17.836.780 (v.j. f 19.961.088). Uit inte rest werd verkregen f 275.185 (283.992). Na afschrijvingen ad f 8.760.941 (8.500.690) en reservering voor diverse belangen van f 5 min. (v.j. f 7.5 min.) resteerde een winst van f 4.351.024 (4.244.389) waaruit zoals bekend een onveranderd dividend van 9 pet. wordt uitgekeerd. Debiteuren zijn op de balans gedaald van f 23.5 tot f 17.8 miln. per 31 Dec. 1952, de belas tingreserve van 27 min. tot f 13.5 min. In haar verslag merkt de directie op dat de conjunctuuromslag in de papierindustrie nadat het eerste kwartaal nog gunstig was geweest, zich in 1952 voortzette tot in het derde kwartaal. Toen ontstond een ople- ving, sedert welke de fabrieken weer vol ledig in bedrijf zijn. Tengevolge van tij delijke stilstanden daalde de papierproduc tie van 177.000 ton in 1951 tot 168.000 ton in 1952. Het prijspeil van de producten daalde belangrijk, toen de vraag afnam. Dit leid de tot een hevige concurrentiestrijd op de buitenlandse markten. Niettemin kon de export worden uitgebreid, waardoor de aanzienlijke vermindering van de vraag uit het binnenland kon worden opgevan gen en de totale afzetdaling zeer beperkt is gebleven. De later ingetreden even wichtstoestand in de prijzen duurt thans voort. De winstmarges zijn ingekrom pen, doch blijven voor de meeste pa piersoorten redelijk. Voor courantenpa pier zijn zij echter slechts matig. Bij het huidige tarief van de vennoot schapsbelasting acht de directie het uit rentabiliteitsoverwegingen niet verantwoord tot verdere uitbreiding van het productie apparaat over te gaan. Zolang echter niet op basis van vervangingswaarde mag wor den afgeschreven blijven fiscale bepalingen ook de investeringen voor vervanging en vernieuwing remmen. T.a.v. de fiscale voorraadwaardering werd met de autori teiten een gunstige regeling getroffen. De gevormde belastingreserve bleek daardoor ruimschoots toereikend voor de tot en met 1951 verschuldigde belastingen. Om daaraan nog meer bekendheid te geven (nieuw model 1953) 99. De nieuwste effen dessins in de meest moderne tinten. Even buiten Dieverbrug (Dr.) is Don derdagavond de auto van de burgemees ter van Groningen, de heer J. Tuin, waarin behalve de heer Tuin ook zijn collega's uit Noorddijk, Baflo en Nieuwe Pekela zaten, op een terzijde van de weg staande veeauto gereden. De Groninger burgemeester, die naast de chauffeur zat, vloog met het hoofd tegen de voorruit en liep een gapende hoofdwonde en een lichte hersenschud ding op. Zijn chauffeur kreeg enkele gebroken ribben en een bloeduitstorting in de rechterknie. De achter in de auto zittende bur gemeesters, De Zee van Baflo en Boek hoven van Nieuwe Pekela, bleken en kele schaafwonden te hebben opgelo pen. Na ter plaatse door dr. Broekema te zijn verbonden, is het gezelschapnaar Groningen overgebracht, waar de chauf feur in het Stads- en Academisch Zie kenhuis is opgenomen. Daarna zijn de burgemeesters naar hun woonplaatsen gebracht. Het gezelschap had als afgevaardigde van een aantal Groninger gemeenten een bezoek gebracht aan de Zeeuwse gemeenten Den Bommel en Ooltgens- plaat, die door deze gemeenten zijn ge adopteerd. AALSDIJK 12 Newport News n. N. Y. AARDIJK 14 te Le Havre. AKKRUMDIJK 12 te Antwerpen. ALAMAK 12 te Chittagong. ALDABI p. 12 Recite n. Las Palmas. ALDERAMIN 13 te Marseille. ALGENIB 13 van Bremen n. Pto. Alegre. ALHENA 12 te Buenos Aires. ALMKERK 13 te Genua. ALPHACCA 12 te Buenos Aires. ALPHARD 12 van Santos n. Paranagua. ALWAKI p. 13 Bahia n. Rio Janeiro. AMPENAN 12 van Singapore n. Tj. Priok. AMOR p. 12 Kp. St. Vincent n. Algiers. AMOR p 13 Gibraltar n. Beyrouth. AMSTELKROON p. 12 Finisterre n. Indon. AMSTELKROON p. 13 Finist. n. Djeddah. AMSTELLAND p. 12 St. Vincent n. L. P. ALTAIR 13 te Rio de Janeiro. AMERSKERK 11 te Sydney. AMPENAN 14 te Tj. Pnok. AMSTELDIJK 13 te Antwerpen. ANDIJK 11 te New Orleans. ANNENKERK p. 12 Formosa n. Kobe. ANNENKERK p. 13 Okinawah n. Kobe. ARENDSKERK 12 van Aden n. Suez. ARGOS p. 13 Dungeness n. Gibraltar. BALI 12 Str. Messina n. Genua. BLITAR p. 13 St. Helena n. Kaapstad. BORNEO p. 13 Kaap del Armi n. Genua. BENNEKOM p. 13 Vlissingen n. Hamb. BENNEKOM 12 van Antw. n. Hamburg. BLOMMERSDIJK 13 te Antwerpen. BREDA 13 te Mollendo. BONAIRE 14 te Amsterdam. CERAM 12 te Bahrein. CERAM 13 van Bahrein n. Makalla. CORILLA p. 13 Runsal Djebel n. Singap. DALERDIJK 12 van Cristobal n. R'dam. DELFT 12 van Palta n. Balbao. DONGEDIJK 12 van Los Angel. n. Vanc. DRENTE 13 te Djakarta. DUIVENDRECHT 13 te Liverpool. EENDRACHT p. 13 Gibraltar n. Alex. ELMINA 13 van Takoradi n. Abidjah. ENA 12 te Rotterdam. ETREMA p. 13 Sabang n. Singap ERINNA p. 13 Manilla n. Yokohama. GAROET 19 te R'dam verw GOOILAND 13 te Recife. GROOTE KERK 13 te Genua. HATHOR 13 van Kallini n. Pvli HECTOR 13 te Valencia. HELENA 12 n. Port-au-Prince HERMES 13 te Barranquilla HOOGKERK 13 te Penang. Finisterre n. Rotterdam. van Surabaja n. Banjuw. „p- 12 Az°ren n. Halifax. ,K?JN,£U9EKG 12 van cadix n. Pt. S. LAAGKERK 13 te Suez. LAERTES 13 te Penang. p- Minicoi n. Colombo. LAREN BERG 13 te Antwerpen. 12 van R'dam n. Calc. 13 te Houston. ^52X2523?^ p' Kaap del Armi n. Calc. LIMBURG p. 12 Callicut n. Calcutta. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 en 7.30 gram., 8.00 nieuws 8.18 gram., 8.30 orgel, 8.55 huisvrouw' 9.00 gram. VPRO10.00 causerie, 10 05 prot. pr. VARA: 10.20 arbeiders in con tinubedrijven, 11.30 piano, 12.00 dans muziek, 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13 20 Metropole-orkest en solist, 13.50 radio- weekjóurnaal, 14.15 Hawaiianmuz., 14 35 Fries progr., 15.00 accordeonorkest, 15 30 causerie, 15.45 gram., 16.15 sport, 16.30 kamerorkest, 17.15 jeugd. 18.00 nieuws, 18.20 filmland, 18.40 regeringsuitz., 19 00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 cau serie, 19.40 causerie, 19.55 causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 gram 20 15 Beurzen open Dijken dicht, 21.50 soc. comm., 22.05 Weense muz., 22.40 hoor spel, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gymn., 7.30 gees telijke liederen, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.35 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken, 11.45 Residentie-orkest, 12.00 An gelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.50 zang en piano, 14.00 boek, 14.10 wij ma ken een Paasgroep, 14.20 Engelse les. 14.40 Oratoriumvereniging, 15.00 Kroniek letteren en kunsten, 15.40 strijkensem- ble, 16.00 zang en piano, 16.20 causerie, 16.30 Schoonheid van Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 Instrumentaal ensemble en solist, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 dansmuz., 18.45 buitenl. corresp 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 parle- mentsoverz., 19.30 gram., 20.00 Lichtba ken, 20.15 Beurzen open, dijken dicht, 22.00 hoorspel, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 kamer muziek. ENGELAND. BBC. Home Service, 330 m.: 15.00 arbeidersorkest, 15.30 dansmu ziek, 16.00 Schots orkest. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 orkest, 13.15 amusem.muz., 14.15 gevar. muz., 15.00 amusem.muz., 15.45 volksmuziek, 16.25 militair orkest, 19.00 jazzmuz., 21.30 concert. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.12.00 vrolijke muz., 13.25 lichte muz., 14.00 amusem.muz., 15.00 lichte muz., 18.00 vrolijke muz., 22.10 sympho- nie-orkest, 22.30 amusem.muz., 0.15 dans muz., 1.00 filmmuz., 2.15 muizek tot morgen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma, 347 m.: 12.30 orkest, 14.17 orkest, 16.55 kamermuz., 20.00 lichte muz., 22.00 cello concert. BRUSSEL, 324 m.: 12.34 lichte muz., 13.15 Vlaamse muz., 15.15 Ethnische mu ziek, 16.00 accordeonmuz., 16.30 accor- deonmuz., 16.45 Engelse les, 22.15 jazz muziek. 484 m.: 16.30 lichte muz., 18.30 accor deonmuz., 20.00 gevar. muz., 23.00 dans muziek. ENGELAND, BBC, European Service. Uitzendingen voor Nederland. 224, 49, 42 en 31 m.: 17.00 Engelse les voor be ginnelingen. 224, 49 en 42 m.: 22.00 Nieuws, Spiegel van de week. Sport journaal, LIMBURG p.\ 13 Kaap Comorifi n. Djak| LEKKERKERK 13 te Karachi. LISSEKERK 13 te Antwerpen. LUNA p. 12 Ouessant n. Rotterdam. LUNA p. 13 Casquets n. R'dam. MAASKERK p. 12 Ouessant n. A'dam. MAAS 13 van R'dam n. Midd. zee. MALEA 13 te B. Aires. MAPIA 12 Suez-kanaal n. Indonesië. MARPESSA 12 te Miri. MARKELO 13 van Liverpool n. Barry. MENTOR 13 van R'dam n. Hamburg. MERWEDE 13 te Havre. MIRZA p. 13 Ras Madraka n. Gibraltar. MITRA p. 12 Madeira n. Napels. NERO 13 te Genua. NESTOR p. 13 Azoren n. Trinidad. NOORDWIJK p. 12 Kp. Henry n. Pto.-la- Cruz. NIEUW AMSTERDAM 14 te Trinidad. OMALA 13 te Bona. NIEUW HOLLAND 13 te Townsville. ORANJEFONTEIN 13 te East London. ORANJESTAD 13 te Amsterdam. ORION 13 van Izmir n. Thessaloniki. OOTMARSUM p. 12 Fortugas n. Jacksonv. ORESTES p. 12 Bahamas n. Philadelphia. PAPENDRECHT 14 te Kaapstad. PHRONTIS p. 12 Ceylon n. Padang. POELAU LAUT 11 te Khorramshar. PRINS FRED. HENDRIK p. 12 Burlings n. Rotterdam. PR. WILLEM IV 12 te Rotterdam. RIDDERKERK p. 12 Golf v. Masira naar Muscat. ROEPAT 11 van New York n. Calcutta. SALATIGA 13 te Singapore. SAPAROEA 13 te Antwerpen. SCHIE 13 van A'dam n. W. Indië. SOMMELSDIJK 11 te New Orleans. SOESTDIJK 12 te Semarang. STAD AMSTERDAM 13 te Narvik. STAD DORDRECHT p. 12 Kp. Roco naar Rotterdam. STAD VLAARDINGEN 12 te Narvik. STRAAT BANKA 13 te Semarang. TARA 12 te Montevideo. TELAMON 12 van Maracaibo n. Barranq. TAWALI 13 te Cochin. TEIRESIAS p. 13 Guardafui n. Aden. TJISADANE 12 van Pt. Swettenh. n. Sing. TOMORI 12 te Londen. WAAL p. 12 Kreta n. Beirouth. WESTLAND 12 van Montevideo n. B. A. WILLEM RUYS 13 van Suez n. Colombo. ZEELAND 13 te New York. ZUIDERKRUIS 13 te Kaapstad. MARKTEN BARNEVELD, 12 Maart. Pluimveemarkt: Aanvoer ca. 22.000 stuks. Prijzen: oude kippen 2.282.35, piepkuikens 2.502.80, jonge hanen 2.45—2.75, alles per kg., overige per stuk: oude hanen 3.50 5.50, oude eenden 1.252.10, tamme konij nen 3.007.50, tamme jonge duiven 0.65—0.80. Eiermarkt. Redelijke handel met trage afloop. Aanvoer ca. 850.000 stuks. Prijzen 14.2514.75, algemene prijs 14.40 per 100 stuks. Kiloprijs 2.35. Eierveiling „BarneveldEde". Handel traag. Aanvoer ca. 680.000 stuks. Prijzen: eieren van 57/60 gram 13.6514.00, eieren van 61/65 gram 14.1014.81, alles p. lOOst. Kaasmarkt: Aanvoer 1 partij boergttk»»#. Prijs 2.26 per kg. VEELING POELDIJK, 11 Maart. Andijvie 0.63—0.77, Spinazie 0.64—0.84, Prei A 0.42— 0.52, idem A 2 0.39—0.48, idem B2 0.29—0.44, Boerenkool 0.120.16, Spruiten 0.410.48, Schorseneren A 0.560.71, idem B 0.30 0.41, Witlof 0.44, alles per kg. Selderij 2.75 —7.00, Peterselie 3.259.50, Raapstelen 7.10 11.00, alles per 100 bos. Aardbeien 0.50 per pot. VEEMARKT DELFT, 12 Maart. Prijzen: weidexoeien f 550700, nuchtere kalveren f 3040, schapen met 2 lammeren f 170 195, schapen met 1 lam f 125135. Handel redelijk. Kaasmarkt Gouda. 12 Mrt. Aange voerd 18 partijen, le kwaliteit met rijks- merk f 2.232.29, 2e kwaliteit met rijks- merk f 2.182.22. Handel kalm. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de commissie van advies, bedoeld in artikel 64 der Wet op de noodwach- ten, geïnstalleerd. Deze commissie heeft tot taak de mi nister te adviseren omtrent zijn belang rijkste beslissingen terzake van uitke ringen bij invaliditeit of overly den va> noodwachters of gewezen noodwachtc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1953 | | pagina 7